Νέα

Αγορά iPad

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα shadow
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 37
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456

Συνημμένα

  • proedriko_megaro2n.jpg
    proedriko_megaro2n.jpg
    190,2 KB · Εμφανίσεις: 86
OP
OP
shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Οτι εχει ios γρηγορο ειναι, μην κοιτας επεξεργαστες κλπ
εχουν περασει διαφορα ipad της δουλειας απο τα χερια μου, ουτε εψαξα να δω τι μοντελα ηταν αλλα ολα πηγαιναν σφαιρα, καμια σχεση με android
αυτο πιστευω και εγω αυτο που εχω τωρα ειναι android νόμιζω τα ios ειναι καλύτερα σε ipad ,αλλα αυτο που ειναι το νο1 για μενα ειναι η ταχύτητα γιαυτο κοιτάω το καινούργιο mini με Abionic 15
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Ότι σου λέει ο φίλος λαιλας πιο πάνω γενικά οι διάφορες στην ταχύτητα δεν είναι τόσο σημαντικές και ορατές .Θα στο ξαναπώ το iPad mini είναι παρά πολύ καλή επιλογή και στο προτείνω αλλά εγώ θα επέλεγα το air και το προ του 21 που έχουν 11 άρες οθονες .Στα geekbench (σου δείχνει ποσό γρήγορο είναι ένα ταμπλετ η ένα κινητό η ενασ Υπολογιστής )που είδα το iPad Pro του 2021 κάνει σκόνη το air και το μινι αλλά είναι και πανάκριβο(την μνήμη των 128 Gb ) .Αν έχεις τα λεφτά αυτό να πάρεις (εγώ έχω το iPad Pro 2018 και έχω πάθει πλάκα με το συγκεκριμενο .Το είχα πάρει από το Άμστερνταμ .Πάει σφαίρα !!!Και είναι ταμπλετ πριν από τρία χρόνια ).Τρομερο είναι και το air για μένα θα ηταν η δεύτερη επιλογή (θα στο ξαναπώ οι διάφορες με το μινι στα geekbench είναι παρά πολύ μικρές .Αλλά κερδίζεις οθόνη 11 άρα !).Το μινι θα ήταν για μένα η τελευταία επιλογή αν και το θεωρώ και αυτό τρομερή επιλογή .Εσυ όμως αποφασίζεις .Σου εύχομαι το καλύτερο .
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Ποιο έχεις πάρει ;Να είσαι καλά .
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Αν θέλεις να μείνεις στο οικοσύστημα της Apple και πληρώνεις με τα δικά σου χρήματα, τότε η σοφότερη επιλογή είναι το νεότερο iPad.

iPad mini: καλή επιλογή αλλά εξαιρετικά μικρό. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και πιάσε το για να μην εκπλαγείς αργότερα.

iPad Air: τα 64GB είναι ανόητη επιλογή. Έχεις διαθέσιμα μόνο 58 και αυτά θα γεμίσουν σε ελάχιστους μήνες. Φυσικά υπάρχει το icloud, αν θέλεις να πληρώσεις σε τέτοια λύση. Εμένα πλήρωνε η εταιρία, γι αυτό και πήρα το Air, 256GB, το οποίο είναι ανόητα ακριβό.

iPad 2021: Η λογικότερη επιλογή, με τα 256GB.

Μην ακους τίποτα για ταχύτητες και μαλακίες. Μη κοιτάς τι επεξεργαστές έχουν. Ο λόγος είναι απλός: φυσικά στα νούμερα υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Ωστόσο, ακόμη και το πιο αργό είναι ικανό για ό,τι και αν κάνεις με αυτό.

Ως χρήστης Air (εδώ και 8 μηνες, με το απλό iPad 2018 πιο πριν), να πω τα σχόλιά μου:
-Αν το πλήρωνα με τα χρήματά μου, δε θα το αγόραζα ποτέ.
-Η οθόνη με τα 60Hz είναι μέτρια για συσκευή 550-700ευρώ.
-3.5mm jack. #apple_gamiesai. Το νεο απλό ipad 2021 το έχει ακόμη. Πολλοί θα το αγνοήσουν, εμένα μου έλειψε και μου λείπει.
-Συσκευή 550ευρώ και ΔΕΝ εχει face id #apple_gamiesai_perissotero. Αν έχεις iphone, θα καταλάβεις τι υπέρτατη ξενέρα είναι αυτό.

Για την ιστορία, αν είσαι στην αγορά και δε σε απασχολεί η μαλακία ios vs android, δες και το Samsung Galaxy Tab S7. Το απλό. Όχι το FE ή το Plus. Το έχει η σύζυγος και είναι αδιανόητο ταμπλετ. Αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό, αλλά επίσης πολύ ικανό, τότε δες το P11 pro της Lenovo, το οποίο δουλευουν πολλοί στην εταιρία.
 
OP
OP
shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
OP
OP
shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
iPad mini: καλή επιλογή αλλά εξαιρετικά μικρό. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και πιάσε το για να μην εκπλαγείς αργότερα.
το εχω υποψην μου αυτο αλλα βλέπω αυτα που εχουν 10,και 11 ιντσες και στο ματι δεν πίστευω οτι θα εχει μεγαλη διαφορα το 8,3 δηλαδή 2 ιντσες λιγοτερο χοντρικά
 
OP
OP
shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Ότι σου λέει ο φίλος λαιλας πιο πάνω γενικά οι διάφορες στην ταχύτητα δεν είναι τόσο σημαντικές και ορατές .Θα στο ξαναπώ το iPad mini είναι παρά πολύ καλή επιλογή και στο προτείνω αλλά εγώ θα επέλεγα το air και το προ του 21 που έχουν 11 άρες οθονες .Στα geekbench (σου δείχνει ποσό γρήγορο είναι ένα ταμπλετ η ένα κινητό η ενασ Υπολογιστής )που είδα το iPad Pro του 2021 κάνει σκόνη το air και το μινι αλλά είναι και πανάκριβο(την μνήμη των 128 Gb ) .Αν έχεις τα λεφτά αυτό να πάρεις (εγώ έχω το iPad Pro 2018 και έχω πάθει πλάκα με το συγκεκριμενο .Το είχα πάρει από το Άμστερνταμ .Πάει σφαίρα !!!Και είναι ταμπλετ πριν από τρία χρόνια ).Τρομερο είναι και το air για μένα θα ηταν η δεύτερη επιλογή (θα στο ξαναπώ οι διάφορες με το μινι στα geekbench είναι παρά πολύ μικρές .Αλλά κερδίζεις οθόνη 11 άρα !).Το μινι θα ήταν για μένα η τελευταία επιλογή αν και το θεωρώ και αυτό τρομερή επιλογή .Εσυ όμως αποφασίζεις .Σου εύχομαι το καλύτερο .
το Air 60 hz ανανεώση οθόνη κακο αυτο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Πολύ καλό το έχω πάρει
ποιο μοντελο??
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Ναι να ξέρεις ότι όλα τα iPad και το μίνι και το air και της 9 γενεάς έχουν ρυθμό ανανέωσης 60 hz(δηλαδή αυτό σημαίνει ότι η εικόνα της οθόνης δεν είναι τόσο σταθερή κάτι που σε κουράζει όταν κανείς σκρολαρισμα στο Ίντερνετ ).Ενώ το iPad Pro 11 του 2021 έχει ρυθμό ανανέωσης εικόνας στα 120 hz .Πίστεψε ότι η διαφορά είναι εμφανής και οποίος συνηθίσει σε αυτήν δεν ξαναγυρνά πίσω σε οθόνες των 60.Φυσικά και το προ που σου έχω προτείνει είναι και το καλύτερο αλλά και το πιο ακριβό .Εγώ αυτό θα έπαιρνα αν είχα τα χρήματα θα πάθεις πλάκα .Να είσαι καλά .
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Ναι, της 9ης γενιάς. Για το μινι που λες, η διαφορά είναι 3 ίντσες και φαίνεται αρκετά. Είναι ιδιαίτερη εμπειρία, και πρέπει οπωσδήποτε να το πιασεις στο χέρι πριν το αγοράσεις.

Η συμβουλή μου (όποια αξία έχει αυτή), είναι να κοιτάξεις εκτός Apple αν σε ενδιαφέρει το media consumption (βιντεο, ταινίες, κτλ) και social media.

Ο λόγος είναι πως αλληλεπιδρας πρωτίστως με την οθόνη, οπότε δώσε χρήματα σε αυτή. Σκέψου σοβαρά το Tab S7 που ανέφερα παραπάνω. Έχει εξωπραγματική οθόνη και αποδόσεις που δε συγκρίνονται με κανένα android tablet. Τα 120Hz (τα οποία είναι προς τα 95 βέβαια από ο,τι έχω διαβάσει), προσφέρουν άλλη εμπειρία χρήσης και δε κρύβω πως θα το αγόραζα με κλειστά τα μάτια αντί του Air που έχω τώρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: shadow
OP
OP
shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Ναι, της 9ης γενιάς. Για το μινι που λες, η διαφορά είναι 3 ίντσες και φαίνεται αρκετά. Είναι ιδιαίτερη εμπειρία, και πρέπει οπωσδήποτε να το πιασεις στο χέρι πριν το αγοράσεις.

Η συμβουλή μου (όποια αξία έχει αυτή), είναι να κοιτάξεις εκτός Apple αν σε ενδιαφέρει το media consumption (βιντεο, ταινίες, κτλ) και social media.

Ο λόγος είναι πως αλληλεπιδρας πρωτίστως με την οθόνη, οπότε δώσε χρήματα σε αυτή. Σκέψου σοβαρά το Tab S7 που ανέφερα παραπάνω. Έχει εξωπραγματική οθόνη και αποδόσεις που δε συγκρίνονται με κανένα android tablet. Τα 120Hz (τα οποία είναι προς τα 95 βέβαια από ο,τι έχω διαβάσει), προσφέρουν άλλη εμπειρία χρήσης και δε κρύβω πως θα το αγόραζα με κλειστά τα μάτια αντί του Air που έχω τώρα.
θα κοιταξω απο κοντα της της 9ης και τι mini αναμεσά σε αυτα τα δυο ,το android το αποκλείω οπως και το air λογο οθονης
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Αυτή είναι πιο λογική επιλογή.

Είμαι πολλά χρόνια χρήστης apple συσκευών. Ωστόσο πριν αποκλεισεις το samsung (προσοχή, όχι το plus ή το FE), δες το και αυτό σε κατάστημα. Το στερεοτυπο πως το android είναι αργό σε σχέση με το ipadOS έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Όπως ανέφερε και ο FARAW παραπάνω αν δεις την οθόνη, δύσκολα θα πας σε κάτι διαφορετικό.
 
OP
OP
shadow

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Αυτή είναι πιο λογική επιλογή.

Είμαι πολλά χρόνια χρήστης apple συσκευών. Ωστόσο πριν αποκλεισεις το samsung (προσοχή, όχι το plus ή το FE), δες το και αυτό σε κατάστημα. Το στερεοτυπο πως το android είναι αργό σε σχέση με το ipadOS έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Όπως ανέφερε και ο FARAW παραπάνω αν δεις την οθόνη, δύσκολα θα πας σε κάτι διαφορετικό.
τα chip της apple Bionic σε σχεση με τον snapdragon σε ταχύτητες ειναι τουλάχιστον 10 φoρες ποιο γρήγορο εχω κινητο αξιας 1200 ευρω με το τελευταίο chip snapdragon 865 plus ,και δεν μιλαω το να ανοιξεις μια εφαρμογη η δυο μιλαω γενικοτερα
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
τα chip της apple Bionic σε σχεση με τον snapdragon σε ταχύτητες ειναι τουλάχιστον 10 φoρες ποιο γρήγορο εχω κινητο αξιας 1200 ευρω με το τελευταίο chip snapdragon 865 plus ,και δεν μιλαω το να ανοιξεις μια εφαρμογη η δυο μιλαω γενικοτερα
Φίλε μου, δε ξερω τι συσκευή έχεις, ωστόσο αυτό που λες δε στέκει ιδιαίτερα. Εν πάσει περιπτωσει, σου είπα την ανιδιοτελή μου άποψη ως κάτοχος Air και συν-κάτοχος Tab S7, για τις χρήσεις που μας είπες.

Τα χρήματα είναι πολλά και στις δυο περιπτώσεις και έχεις δουλεψει σκληρά γι αυτά, οπότε πάρε όποια συσκευή κάνει εσένα χαρούμενο. Δες όλες τις επιλογές σου απο κοντά και μη κάνεις προκατειλημμένη επιλογή στο βωμό του ονόματος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom