Νέα

Αγνόηση νομοθεσίας περί συνοδείας δεσποζόμενου σκύλου με λουρί

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MASTER CHIEF CAPTAIN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 210
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
Πουθενά στον κόσμο δεν γίνεται αυτό.
γινεται. γκουγκλαρω και υπαρχουν αρκετοι.
Συντηρουνται οικονομικα απο δωρεες, ΜΚΟ ή ιδρυματα, και ετσι εμμεσα διασφαλιζεται η μη εκμεταλλευση ζωων για μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα/κερδος. Γενικα παιζει πολυ βρωμια στους ζωολογικους κηπους, μερικα στατιστικα ας πουμε
  • Animal abuse is widespread in 75% of zoo and aquarium facilities.
  • 96% of elephants in entertainment facilities are treated poorly.
  • Polar bears have a million times less space in zoos.
  • Only 18% of captive animals are endangered.
  • The so-called “surplus” animals in zoos are often killed, even if they are healthy.
  • More tigers are captive in America than there are free-roaming globally.

ασχετο, απο το 0:20 μεχρι το 1:30 μια κυνικη και ενδιαφερουσα αποψη για τα υπο εξαφανιση ζωα
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.089
Κριτικές
8
Like
32.175
Πόντοι
6.536
η γρια αθωα επειδη επειδη και επειδη αλλα αν ενα αδεσποτο δαγκωσει καποιον εκει δεν υπαρχει δικαιολογια επειδη ειναι ζωο,αν κατσω να καταγραψω ποσες κακοποιησει ζωων γινονται και ποσες επιθεσης ζωων μαντεψε τι θα υπερισχυση.
Υπεύθυνος είναι ο εκάστοτε Δήμος.
Το ότι οι κακοποίησεις είναι πολλαπλάσιες δεν σημαίνει ότι ο δήμος δεν θα πρέπει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του.
Και αρκετές φιλοζωικές παίζουν περίεργο ρόλο.
Σεβόμαστε τον συνάνθρωπο,σεβόμαστε τα ζώα.
Δεν υπάρχει καμμια δικαιολογία.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.089
Κριτικές
8
Like
32.175
Πόντοι
6.536
γινεται. γκουγκλαρω και υπαρχουν αρκετοι.
Συντηρουνται οικονομικα απο δωρεες, ΜΚΟ ή ιδρυματα, και ετσι εμμεσα διασφαλιζεται η μη εκμεταλλευση ζωων για μεγαλυτερη επισκεψιμοτητα/κερδος. Γενικα παιζει πολυ βρωμια στους ζωολογικους κηπους, μερικα στατιστικα ας πουμε
  • Animal abuse is widespread in 75% of zoo and aquarium facilities.
  • 96% of elephants in entertainment facilities are treated poorly.
  • Polar bears have a million times less space in zoos.
  • Only 18% of captive animals are endangered.
  • The so-called “surplus” animals in zoos are often killed, even if they are healthy.
  • More tigers are captive in America than there are free-roaming globally.

ασχετο, απο το 0:20 μεχρι το 1:30 μια κυνικη και ενδιαφερουσα αποψη για τα υπο εξαφανιση ζωα
Δεν το γνώριζα.
:hi:
Μακάρι να εξελιχθούμε αν και οι ενδείξεις οδηγούν στο αντίθετο.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.720
Πόντοι
21.896
Πουθενά στον κόσμο δεν γίνεται αυτό.
Εννοώ να σνομπαρουμε τους ζωολογικούς κηπους διότι είμαι απαράδεκτο να φυλακίζει ζώα έστω κ αν γενιουνται εκεί ..
Καλύτερα να τα βλέπεις στο φυσικό τους περιβάλλον...
Όταν είδα λιοντάρι κάποτε από κοντά είχα τρομάξει κ μόνο που με κοιτούσε στα τρίια μέτρα .....
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.279
Πόντοι
10.336
μήπως είστε λίγο υπερβολικοί και οι δυό σας ; θέλω να πιστεύω πως είστε καλοπροαίρετοι αλλά λειτουργείτε με εξαρτημένα αντανακλαστικά. Δηλαδή την βρίζετε θεωρώντας δεδομένο πως η ηλικιωμένη είχε σκοπό να βλάψει το σκύλο έτσι για την πλάκα της ας πούμε όπως κάνουν αρκετοί σε σχετικές ειδήσεις που ακούμε κατά καιρούς ;
αν ήταν έτσι θα του πέταγε καμιά πέτρα στο κεφάλι ή θα πήγαινε να το χτυπήσει από κοντά με δύναμη...

όταν κρίνετε κάποιον καλό είναι πρώτα να κάνετε τον κόπο να φαντάζεστε πως είστε στη θέση του. Το πιο πιθανό ( και πιο λογικό να υποθέσει κάποιος ) είναι πως η ηλικιωμένη φοβήθηκε το άγνωστο σκυλο που ήταν στο δρόμο της και θέλησε να το τρομάξει. Εσείς και γω με καθαρό μυαλό θα λέγαμε πως το πιο απλό θα ήταν να χτυπήσει με το μπαστούνι τα κάγκελα. Αλλά για μπείτε στη θέση ενός ηλικιωμένου που φοβάται και πείτε μου αν θα μπορούσατε να σκεφτείτε καθαρά.

επίσης για τον μπάσταρδο που τραβάει το βίντεο δεν βλέπω κάποιο σχόλιο. Έτσι τυχαία ξεκίνησε να τραβάει ; υποψιάστηκε τι θα γίνει και ήθελε να καταγράψει την "φάση" ;
γιατί δεν έκανε τον κόπο να βοηθήσει την ηλικιωμένη ; συμπάθεια μόνο για τα ζώα και ανθρωπισμός μηδέν ;

στο λινκ του youtube βλέπω αρκετά λογικά σχόλια, ευτυχώς δεν μας έχει κυριέψει η μαζική παράκρουση της εποχής. αντιγραφω μερικά :

"Aπλή ερώτηση: Ποιά θα ήταν η ποινική μεταχείριση αν το πετούσε σε άνθρωπο; Αν λοιπόν η ποινή είναι μεγαλύτερη όταν το υποτιθεμενο "θύμα" είναι ζώο, κάπου έχουμε χάσει το μέτρο"

"σημείο 1: Τί το αξιοσημείωτο είδε ο ευαισθητούλης που άρχισε να βιντεοσκοπεί; Μήπως περίμενε κι αυτός το σκηνικό το οποίο προσπάθησε η γιαγιά να αποτρέψει; Αντί να είναι «ευαίσθητος» με τον σκύλο θα μπορούσε να βοηθήσει τη γιαγιά.
σημείο 2: Το σκυλί δεν πόνεσε,τρόμαξε. Αιφνιδιάστηκε από τον ύπνο, αυτό που ήθελε να αποφύγει η γιαγιά προς τον εαυτό της.
σημείο 3: Η γιαγιά δεν είναι σε θέση να διαφύγει σε περίπτωση που ο σκύλος της ορμήσει.
σημείο 4: Τί άθλια κοινωνία είμαστε, ψευτοευαίσθητοι για τον ύπνο του σκύλου και χολή για τη γιαγιά. Ένας σωρός ανοησίες και γελοιότητες! Ο άλλος λέει ότι η γιαγιά χρησιμοποίησε το μπαστούνι ως όπλο! Πετώντας το με καμπύλη μια γριά που δεν μπορεί καλά καλά να περπατήσει με άνεση! Κοινωνία μου, οι υποκριτάρες σου. Να θυμάστε, του κάθε νέου η μοίρα καλά να είναι είναι τα γηρατειά.
ΥΓ. Η συμπεριφορά της κοινωνίας απέναντι στους ηλικιωμένους και όσους είναι ευάλωτοι, δείχνει την παιδεία της κοινωνίας. Όταν υπερασπίζεται τον ύπνο του σκύλου σε ένα πεζοδρόμιο, επί της ουσίας εκφράζει την αδιαφορία (αν όχι την απέχθεια) προς τους αδύναμους της κοινωνίας. Χρησιμοποιώντας ΔΗΘΕΝ την ευαισθησία και την αγάπη, λειτουργεί με μίσος. Ντροπή σε όλους μας.
"

και το σχόλιο ενός σκατόψυχου "φιλόζωου" που αποδεικνύει την ισχύη όσων γράφει το προηγούμενο σχόλιο :
"ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΓΙΑ..."
υπερβολη; Εγω ειπα ξεκαθαρα, πρεπει να της γινει μια επιπληξη για να μην επαναληφθει. Δεν την καταδικασα, ουτε για φυλακες και προστιμα μιλησα, απλα δεν γινεται ο καθενας να κανει οτι του καβλωσει, με δικαιολογια την ηλικια του ή ακομα και το δικιο του. Με σεβασμο και επιεικια προς την ηλικια της λοιπον, ανθρωπινα, μια επιπληξη, και φυσικα απαιτηση απο τον δημο/φιλοζωικες ή τελος παντων οποιον ειναι υπευθυνος να διευθετηθει το θεμα σωστα. Ξαναλεω το σκυλι καποιος το παρατησε, δεν το πετροβολεις (εκτος αν βρισκεσαι σε αμυνα που παω πασο)..

Τα σχολια στο γιουτιουμπ δεν μου λενε τιποτα, ηλιθιοι και πωρωμενοι υπαρχουν παντου. Εννοειται ακτιβιστες κτλ ειναι 7/10 κακομαθημενα πριγκιπόπουλα για κλοτσιες. Λογω ιντερνετ απλα εχουν την δυνατοτητα να εκφραζονται δημοσια, δεν μπαινω καν στον κοπο να τους διαβασω, δεν θα επρεπε να υπαρχει καν η αποψη τους στην εμβελεια μου. Το οτι ενας χαζος υπερβαλει σε μια κατασταση αυτο δεν πρεπει να μειωνει την οποια σοβαροτητα της καταστασης.

Συμφωνω στο οτι αυτος που τραβαει βιντεο θελει φαπες, τον ενδιαφερει περισσοτερο να προκαλεσει εντυπωσεις και να λαβει χειροκροτημα που "επιασε στα πρασα" την επικινδυνη δολοφονικη μισοαναπηρη γιαγιακα :woldman:, παρα να βοηθησει ουσιαστικα την κατασταση και να ειναι ενεργος κρικος στην (και καλα) ακτιβιστικη/κοινωνικη του διαθεση τελος παντων. Συμφωνω απολυτα σε αυτο.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.161
Like
34.431
Πόντοι
9.931

Ενα μπουρδελο είμαστε, ο καθε κομπλεξικος με μικρο πουλι εχει παρει και ενα μεγάλο σκυλο τον εχει εκπαιδευση να ειναι επιθετικος και τον κυκλοφορεί χωρις φίμωτρο και πολλές φορες χωρις λουρί :angry: :headbang:

Αποτέλεσμα: Ειτε καποια στιγμη ο σκυλος θα επιτεθεί στον ιδιο (μικρο το κακο) ειτε θα την πληρώσει κανας αμέριμνος περαστικος η ακομα χειρότερα κανα παιδάκι.

Αλλα ξέχασα το πρόβλημα ειναι η 80χρονη γρια που πέταξε το μπαστούνι στο σκύλο και πρέπει να τιμωρηθεί ωστε να αλλάξει μυαλά στα 80 της!!!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.887
Κριτικές
2
Like
20.961
Πόντοι
6.236

Ενα μπουρδελο είμαστε, ο καθε κομπλεξικος με μικρο πουλι εχει παρει και ενα μεγάλο σκυλο τον εχει εκπαιδευση να ειναι επιθετικος και τον κυκλοφορεί χωρις φίμωτρο και πολλές φορες χωρις λουρί :angry: :headbang:

Αποτέλεσμα: Ειτε καποια στιγμη ο σκυλος θα επιτεθεί στον ιδιο (μικρο το κακο) ειτε θα την πληρώσει κανας αμέριμνος περαστικος η ακομα χειρότερα κανα παιδάκι.

Αλλα ξέχασα το πρόβλημα ειναι η 80χρονη γρια που πέταξε το μπαστούνι στο σκύλο και πρέπει να τιμωρηθεί ωστε να αλλάξει μυαλά στα 80 της!!!
Γιατί συγχέεις στο μυαλό σου τα 2 προβλήματα; Το ότι κάποιος αφήνει αφύλακτο το σκυλί του και δαγκώνει (1ο πρόβλημα), δίνει τη δικαιοδοσία σε έναν άνθρωπο να χτυπάει ένα άλλο σκυλί (2ο πρόβλημα);
Παράδειγμα : Έστω ότι ένα παιδί έβγαλε ένα όπλο στο σχολείο και πυροβόλησε. Επίσης, ένας γονιός μαύρισε το παιδί του στο ξύλο. Και τα δύο (ξεχωριστά) συμβάντα έγιναν γνωστά στο κοινό. Να καλοδεχτούμε, ως κοινωνία, το ξύλο που έφαγε το παιδί, επειδή ένα άλλο παιδί έκανε κάτι κακό ή αντίστροφα, να καλοδεχτούμε το γεγονός ότι ένα παιδί πυροβόλησε στο σχολείο, επειδή ένα άλλο παιδί έφαγε τόσο ξύλο; Και τα 2 δεν είναι προβληματικές καταστάσεις που πρέπει να αντιμετωπιστούν; Κατά τη λογική σου, θα πρέπει να λέμε "εντάξει, μην δίνουμε σημασία στο ότι ένα παιδί έφαγε ξύλο γιατί τα παιδιά προκαλούν σοβαρότερα προβλήματα" και όλοι εμείς να αισθανθούμε άσχημα και να ζητήσουμε συγγνώμη αν κακοχαρακτηρίσαμε τον γονιό. Εσύ ζητάς κάτι αντίστοιχο τώρα.
Και εγώ αυτό που σκέφτομαι για σένα, χωρίς να σε ξέρω, είναι ότι και εσύ φέρεσαι αντίστοιχα στα ζώα, είσαι εξοικειωμένος με τέτοιου είδους συμπεριφορές και θεωρείς όσους σχολίασαν, στενόμυαλους, ενώ, παράλληλα, απορείς γιατί έχουν διαφορετικές απόψεις από σένα.
Ε, μην απορείς.
 

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.587
Πόντοι
1.196
Η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη για τα τους σκυλους και τη πρεπει να τηρηται απο τους ιδιοκτητες.
Προστιμα υπαρχουν για το λουρι καθως ο σκυλος πρεπει να βγαινει βολτα κσι με φυμωτρο καθως και για της ακαθαρσιες τους οπως και για το γσυγισμα οχι μονο σε ωρες κοινης ησυχιας αλλα και για τις υπολοιπες ωρες.Ο ιδιοκτητης πρεπει να φροντιζει για ολα αυτα.Τωρα τη κανεις.....????βιντεο φωτογραφιες και μυνησεις......συνεχωμενα η μια πισω απο την αλλη....τζαμπα ειναι....
Καλεις συνεχεια την αστυνομια.....καποια στιγμη θα τον πετυχει.....Αγαπω τα ζωα παρα πολυ αλλα θα πρεπει να υπαρχει υπευθυνοτητα.....δεν μπορεις να μπεις στη ψυχολογια του ζωου ποτε θα κανει αρμ σε ανθρωπο.....
Για αυτο βλεπουμε συνεχεια επιθεσεις ζωων σε ανθρωπους με τραγικα αποτελεσματα....
Να εισαι σιγουρος μολις αρπαξει τις 2 3 πρωτες τον τσακωσει και η αστυνομια καμμια φορα κσι γραφτει στα πρακτοκα να δεις πως θα βαλει μυαλο.....
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.217
Κριτικές
27
Like
4.020
Πόντοι
4.895
Γράφεις ολόκληρο κατεβατό για να πεις τι?
Άκυρο είναι ολο.
Η κοπέλα που έγραψε το βιντεο είχε δει αρκετές φορές την γριά να το κάνει.
Και είπε τώρα θα σε γαμήσω.
Καλά της έκανε της κωλόγριας.

μαρκήσιε ίσως δεν το πρόσεξες αλλά το κατεβατό το έγραψα με βάση τη μοναδική πληροφορία που είχα στη διάθεσή μου δηλαδή την εικόνα που παρουσιάζει το βίντεο, δεν έχω μαντικές ικανότητες να ξέρω τι και αν μπορεί να έχει γίνει σε προηγούμενο χρόνο. Εσύ έρχεσαι και παρουσιάζεις μια πρόσθετη πληροφορία που για δικούς σου λόγους δεν την έγραψες εξ αρχής και λες "άκυρο όλο".
σκέψου το εξής : αν έβλεπες το βίντεο χωρίς να ξέρεις τίποτα άλλο τι θα θεωρούσες πιο πιθανό ;
πως μια ηλικιωμένη που ίσα-ίσα περπατάει είναι τραμπούκος που κυνηγάει για την πλάκα της ένα σκύλο ;
ή πως μια ηλικιωμένη που ίσα-ίσα περπατάει φοβάται το σκύλο που είναι μπροστά της και θέλει να τον τρομάξει ;
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.217
Κριτικές
27
Like
4.020
Πόντοι
4.895
υπερβολη; Εγω ειπα ξεκαθαρα, πρεπει να της γινει μια επιπληξη για να μην επαναληφθει. Δεν την καταδικασα, ουτε για φυλακες και προστιμα μιλησα, απλα δεν γινεται ο καθενας να κανει οτι του καβλωσει, με δικαιολογια την ηλικια του ή ακομα και το δικιο του. Με σεβασμο και επιεικια προς την ηλικια της λοιπον, ανθρωπινα, μια επιπληξη, και φυσικα απαιτηση απο τον δημο/φιλοζωικες ή τελος παντων οποιον ειναι υπευθυνος να διευθετηθει το θεμα σωστα. Ξαναλεω το σκυλι καποιος το παρατησε, δεν το πετροβολεις (εκτος αν βρισκεσαι σε αμυνα που παω πασο)..

Τα σχολια στο γιουτιουμπ δεν μου λενε τιποτα, ηλιθιοι και πωρωμενοι υπαρχουν παντου. Εννοειται ακτιβιστες κτλ ειναι 7/10 κακομαθημενα πριγκιπόπουλα για κλοτσιες. Λογω ιντερνετ απλα εχουν την δυνατοτητα να εκφραζονται δημοσια, δεν μπαινω καν στον κοπο να τους διαβασω, δεν θα επρεπε να υπαρχει καν η αποψη τους στην εμβελεια μου. Το οτι ενας χαζος υπερβαλει σε μια κατασταση αυτο δεν πρεπει να μειωνει την οποια σοβαροτητα της καταστασης.

Συμφωνω στο οτι αυτος που τραβαει βιντεο θελει φαπες, τον ενδιαφερει περισσοτερο να προκαλεσει εντυπωσεις και να λαβει χειροκροτημα που "επιασε στα πρασα" την επικινδυνη δολοφονικη μισοαναπηρη γιαγιακα :woldman:, παρα να βοηθησει ουσιαστικα την κατασταση και να ειναι ενεργος κρικος στην (και καλα) ακτιβιστικη/κοινωνικη του διαθεση τελος παντων. Συμφωνω απολυτα σε αυτο.

ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Δεν θυμάμαι ακριβώς το γιατί αλλά εσένα σε είχα κατατάξει ακριβώς σε αυτούς τους "πορωμένους" που αναφέρεις. Μπορεί τελικά και να έχω κάνει λάθος :D:
πάντως με την προυπόθεση πως δεν ισχύει αυτό που λέει ο μαρκήσιος και επειδή είμαι πάντα καλοπροαίρετος θεωρώ πως η γιαγιά δεν πέταξε το μπαστούνι με σκοπό να πετύχει το σκύλο αλλά να σκάσει κοντά του για να το τρομάξει. Ένας άνθρωπος που βρίσκεται σε κατάσταση φόβου μπορεί να κάνει κάτι παράλογο, πχ εδώ η γιαγιά πετάει το μπαστούνι που είναι το στήριγμά της έτσι ; αν πήγε με σκοπό να χτυπήσει το σκύλο δεν θα είχε μια πέτρα πχ. στο χέρι από πριν ;
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.089
Κριτικές
8
Like
32.175
Πόντοι
6.536
μαρκήσιε ίσως δεν το πρόσεξες αλλά το κατεβατό το έγραψα με βάση τη μοναδική πληροφορία που είχα στη διάθεσή μου δηλαδή την εικόνα που παρουσιάζει το βίντεο, δεν έχω μαντικές ικανότητες να ξέρω τι και αν μπορεί να έχει γίνει σε προηγούμενο χρόνο. Εσύ έρχεσαι και παρουσιάζεις μια πρόσθετη πληροφορία που για δικούς σου λόγους δεν την έγραψες εξ αρχής και λες "άκυρο όλο".
σκέψου το εξής : αν έβλεπες το βίντεο χωρίς να ξέρεις τίποτα άλλο τι θα θεωρούσες πιο πιθανό ;
πως μια ηλικιωμένη που ίσα-ίσα περπατάει είναι τραμπούκος που κυνηγάει για την πλάκα της ένα σκύλο ;
ή πως μια ηλικιωμένη που ίσα-ίσα περπατάει φοβάται το σκύλο που είναι μπροστά της και θέλει να τον τρομάξει ;
Καλημέρα.
Για να σχολιάσω κατ'αυτόν τον τρόπο το είχα ψάξει πριν.
 

gianniskm

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2017
Μηνύματα
140
Like
261
Πόντοι
21
Φίλε μηνυση κάνατε?
Έχουν ξεφύγει εντελώς οι πούστηδες. Ο άλλος το είχε αμολήσει στην αυλή με ορθάνοιχτη πόρτα και πήρε στο κυνήγι τον πατέρα μου που περπατούσε παραδίπλα στο δρόμο (πάει για jogging κόσμος εκεί εν το μεταξύ). Τον έριξε κάτω, έφαγε τις ψιλες του το σκυλί και ο μαλάκας έτρεχε από πίσω να το μαζέψει :jerking:
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
τύποι/φίλοι δε γνωρίζω την κείμενη νομοθεσία, ούτε με ενδιαφέρει καθώς θα μιλήσω με τη φωνή της κοινής λογικής όπως εγώ τη βλέπω και πιστεύω ότι θα έπρεπε να βλέπουμε όλοι...
α. θα πρέπει να αγαπάμε τα ζώα. να τα προσέχουμε, να σεβόμαστε την ύπαρξή τους καθόσον είναι ζωντανά πλάσματα, ζουν μαζί μας, μας βοηθάνε, μας κρατούν συντροφιά, μας θρέφουν. and last but not least επειδή θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένοι.
β. δεν θα πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι είναι ζώα. όχι με τη βιολογική έννοια (κι εμείς ζώα είμαστε υπό αυτό το πρίσμα), αλλά με κριτήρια εξελικτικά.
ζώα σε σχέση με το είδος μας, κι αυτό για χίλιους λόγους που έχουν να κάνουν με την ευφυία, την πνευματικότητά, την αυτογνωσία και πολλούς άλλους παράγοντες (δεν αναφέρω τον όρο ψυχή που πιθανότατα άλλοι θα χλευάσουν και άλλοι θα αποδώσουν και στα λοιπά ζώα).

με βάση τα παραπάνω πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν αναφερόμαστε στο συγκεκριμένο αλλά και σε ανάλογα θέματα.
κακώς η γιαγιά χτύπησε το σκυλάκι αλλά, προσπερνώντας το τι πιθανότατα έχει προηγηθεί, ας μην κάνουμε την τρίχα τριχιά.
εντάξει πέταξε ένα μπαστούνι, σιγά τα ωά.
στιγματίζουμε, ορθότατα, αν ήμασταν εκεί θα προσπαθούσαμε να την κάνουμε να καταλάβει ότι δεν είναι σωστό και τέλος. επειδή είδα το βίντεο, η όλη ιστορία διαφέρει μακράν από τον τυχόν μαλάκα ανώμαλο που ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ χαιρέκακα (υπάρχουν τέτοιοι, όλοι το ξέρουμε) ζωάκια και που είναι ο εν δυνάμει επόμενος δολοφόνος ανθρώπων και έτσι πρέπει να αντιμετωπισθεί από το νόμο για τις πράξεις του ακόμα και απέναντι σε ένα σκυλί.
αλλά σιγά μην κλείσουμε και φυλακή τη γιαγιά για το μπαστούνι που πέταξε στο σκύλο. έλεος.

έχουμε φτάσει στο σημείο σχεδόν η νομοθεσία να είναι πιο σκληρή για τις πράξεις απέναντι σε ζώα σε σχέση με τους ανθρώπους, γελοία πράγματα δλδ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ καταστάσεων που περιέγραψα στην πιο πάνω παράγραφο όπου όντως να τους πάρει ο διάολος (εκ του νόμου).

δύο τελευταίες παρατηρήσεις.
α. μην κρίνετε τόσο άσχημα τις γιαγιάδες και τους παππούδες σας που όντως είναι πολύ σκληρότεροι, ενίοτε απάνθρωποι, με τα ζώα. για εμάς αποτελούν συντροφιά και φίλο. για αυτούς - εκείνες τις σκληρές εποχές- υπήρξαν κατά βάση εργαλεία δουλειάς για να μεγαλώσουν τους πατεράδες μας και εμάς εν συνεχεία...
σε μια άλλη εποχή όπου σχολεία δεν υπήρχαν, ή αν υπήρχαν δεν ασχολούνταν με το ζήτημα ώστε να τους μάθουν αυτά που σήμερα θεωρούμε αυτονόητα.
β. Σεβασμός σεβασμός αλλά μη μας πηδήξουν κι όλας τα αδέσποτα...έτσι και μου χυμήξουν τη γάμησαν...
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.501
Like
4.200
Πόντοι
456
Ειπαμε οποιος εχει ζωο σε αστικο ιστο 90% εχει ψυχολογικο, συναισθηματικο η κλινικο θεμα.
Διαλεξτε.

Δεν εχει υπαρξει ουτε μια φορα που δεν εχει επιβεβαιωθει αυτο.

Δινω 10% για τη σουπερ σπανια εξαιρεση που δεν εχω συναντησει ακομα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.278
Κριτικές
1
Like
35.303
Πόντοι
6.256
Κακοποίηση ζώου ειναι οταν καθυστερημενοι εχουν μεγαλο σκυλο στις πολεις σε διαμερισμα και για 23 ωρες ειναι κλεισμενος μεσα.
Πρεπει να καταλαβουν τα ζωα οτι τα σκυλια δεν ειναι καναρινια και χάμστερ.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.019
Like
72.050
Πόντοι
12.756
Ειπαμε οποιος εχει ζωο σε αστικο ιστο 90% εχει ψυχολογικο, συναισθηματικο η κλινικο θεμα.
Διαλεξτε.

Δεν εχει υπαρξει ουτε μια φορα που δεν εχει επιβεβαιωθει αυτο.

Δινω 10% για τη σουπερ σπανια εξαιρεση που δεν εχω συναντησει ακομα.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.903
Κριτικές
20
Like
26.839
Πόντοι
8.346
Στην γειτονιά μου έχουν μουρλαθει ολοι και αγόρασαν απο 2+ σκυλια και τα έχουν μεσα στα διαμερίσματα. Ειδικα ενας εχω την εντύπωση οτι εχει 4. Τωρα αν υπάρχει κάποια νομοθεσία με το ποσα σκυλιά επιτρέπονται σε ενα διαμέρισμα δεν γνωριζω, αλλα αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Το προβλημα ειναι αλλο, δν τα έχουν εκπαιδευσει καθολου και γαβγίζουν ολη την ωρα ολη την μερα ασταμάτητα, μερικές φορές και μεσα στην άγρια νύχτα. Ειδικά τωρα το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα εχει γινει η γειτονιά κολαση. Τι μπορω να κανω, καθώς η κατάσταση δεν παει αλλο και η λυση δν ειναι να βγαίνει η γειτονιά στα μπαλκόνια να ουρλιαζει ή να αρχίσουμε τα πινελικια κ τις φαπες. Επίσης τα σκυλιά δν φταίνε σε τπτ, οι μαλακες οι ιδιοκτήτες που είναι ανεύθυνοι είναι το προβλημα
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.288
Like
9.308
Πόντοι
2.306
Το όλο σκηνικό υπάρχει για τος ψήφους των σκυλομανων. Που με τη μαλάκυνση που βαράει τις ελλεινιδες θα γίνει (εκτός από τρομερά φανατισμένο που είναι ήδη) ακόμα πιο μεγάλο γκρουπ.

Το ότι οι σκυλομανες έχουν τους κόπρους/ζωντανά σακιά με ψύλλους στα σαράντα τετραγωνικά η τα αφήνουν να χεζουν όλα τα πεζοδρόμια είναι μικρό λεπτομέρεια
 

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.587
Πόντοι
1.196
Στην γειτονιά μου έχουν μουρλαθει ολοι και αγόρασαν απο 2+ σκυλια και τα έχουν μεσα στα διαμερίσματα. Ειδικα ενας εχω την εντύπωση οτι εχει 4. Τωρα αν υπάρχει κάποια νομοθεσία με το ποσα σκυλιά επιτρέπονται σε ενα διαμέρισμα δεν γνωριζω, αλλα αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Το προβλημα ειναι αλλο, δν τα έχουν εκπαιδευσει καθολου και γαβγίζουν ολη την ωρα ολη την μερα ασταμάτητα, μερικές φορές και μεσα στην άγρια νύχτα. Ειδικά τωρα το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα εχει γινει η γειτονιά κολαση. Τι μπορω να κανω, καθώς η κατάσταση δεν παει αλλο και η λυση δν ειναι να βγαίνει η γειτονιά στα μπαλκόνια να ουρλιαζει ή να αρχίσουμε τα πινελικια κ τις φαπες. Επίσης τα σκυλιά δν φταίνε σε τπτ, οι μαλακες οι ιδιοκτήτες που είναι ανεύθυνοι είναι το προβλημα
Υπαρχει νομοθεσια σαφεστατη για το γαυγισμα των σκυλων.
Ο ιδιοκτητης πρεπει να μεριμνα για την μη ενοχληση των γειτονων.
Οχι μονο τις ωρες κοινης ησυχιας αλλα και κατα τη δειαρκεια της μερας και νυχτας.
Το προστιμο ειναι 500 ευρω.
Μπορεις να κινηθεις και νομικα με μυνησεις.
Καθε μερα και μυνηση.....τζαμπα ειναι.
Ναι στα ζωα ναι σε ολα .....αλλα δεν γινεται ρε φιλε απο το πρωι μεχρι το βραδυ να μην μπορεις να ησυχασεις..
Να σεβομαστε λιγο και τον αλλον...
Οχι στα αρχιδια μας ολα....
Ας φαει τις 2 3 πρωτες να δεις πως θα στανιαρει....
Και καθε μερα την αστυνομια για ενοχληση δεσποζομενου σκυλου να επιβαλουν το προστιμο....
Να δω πως θα τα πληρωση...
 

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.587
Πόντοι
1.196
Ξεχασα να πω πως μαζι με τα χρηματικα προστιμα υπαρχει και ποινη φυλακισης μεχρι 6 μηνες....
Σεωπεριπτωση πολλαπλων δικαστηριων το θεμα ποινης 6 μηνων που ειναι με αναστολη εξαγορασιση κ.τ.λ ειναι πολυ περιπλοκο και δυσκολο....
Νομιζω ειναι κατανοητο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom