Νέα

28η Οκτωβρίου. Ψηλά την σημαία!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ADMIRAL GR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 985
  • Εμφανίσεις 45K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.623
Κριτικές
69
Like
535
Πόντοι
7.125

για να μη βάλω βέμπο...

Γιατί αν πει κάποιος σήμερα να σηκώσουμε τη σημαία..τον θεωρούμε εθνικιστή και χουντάρα? Δηλαδή εγώ που μικρός διάβαζα τα μυθιστορηματα της Πηνελόπης Δέλτα ήμουνα χουντάκι? ή επειδή έκανα παρέλαση? ή επειδή έβλεπα ελληνικές πατριωτικές ταινίες?

Φυσικά δε φαίνεται απο όλα αυτά ο πατριωτισμός κάποιος και η αγάπη του για την πατρίδα... Πατρίδα δεν είναι κάτι αόριστο. Είναι άνθρωποι που μοιράζονται τα ίδια πιστεύω, έχουν τις ίδιες συνηθειες, μοιράζονται κοινές αντιλήψεις και τα ίδια χώματα. Δηλ δρουν ως ομάδα. (θα έβαζα και τη θρησκεία...αλλά διαλέξτε εσείς)

Η σημαία, ως σύμβολο, απεικονίζει όλες αυτές τις ιδέες και μας τις θυμίζει...παράλληλα μας αντιπροσωπεύει. Επομένως γιατί να θεωρείται κάποιος χουντάρα, δηλ εχθρός της δημοκρατίας, αν κρεμάσει τη σημαία στο μπαλκόνι του?

Φυσικά όλα αυτά ακούγονται ξενέρωτα όταν ξερεις πως σε φορολογούνε και καθορίζουν τη ζωή σου...ΜΗ Ελληνες... Τι να πω...ίσως να έχουν και δίκιο αυτοί που τα θεωρουνε ξενέρωτα... αφού οι ηγέτες της μεταπόλιτευσης μας οδηγησαν τώρα σε μια άνευ όρων παράδοση..

Ισως να είναι και ντροπή για τη σημαία..και για αυτούς που αγωνίστηκαν για αυτή..να την κρατάμε τώρα εμείς..και να γιορτάζουμε πολέμους και νίκες που δεν ήταν δικά μας... αφού και τους ηγέτες μας εμείς τους διαλέγουμε..
Είναι καθρέπτης μας...

Το μόνο που έχουμε να επιδείξουμε σαν λαος...(μεταπολιτευτικά τουλάχιστον..γιατί οι προηγουμενες γενιές δοκιμάστηκαν περισσότερο) δεν είναι η εργατικότητα, ούτε ο ηρωισμός...αλλά η αμπελοφιλοσοφία...
Σαν και αυτή που κάνουμε εμείς στο site... (σαυτα είμαστε πρώτοι..)
 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.005
Πόντοι
1.486
Όσο έχουμε δική μας σημαία,γλώσσα και διακριτά σύνορα είμαστε ΕΛΕΥΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ αόρατε..Αντιδράστε όπως μπορεί ο καθένας για να συνεχίσουμε να τα έχουμε.Κι αν τα χάσουμε κάνουμε ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.Τι σε ξενίζει από τα παραπάνω?Δεν μπορείς να ξέρεις,όπως και κανείς από εδώ μέσα που δεν είναι στρατιωτικός,αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ παραπάνω,ειδικά από εδω.....
 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
Όσο έχουμε δική μας σημαία,γλώσσα και διακριτά σύνορα είμαστε ΕΛΕΥΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ αόρατε..Αντιδράστε όπως μπορεί ο καθένας για να συνεχίσουμε να τα έχουμε.Κι αν τα χάσουμε κάνουμε ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.Τι σε ξενίζει από τα παραπάνω?Δεν μπορείς να ξέρεις,όπως και κανείς από εδώ μέσα που δεν είναι στρατιωτικός,αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ παραπάνω,ειδικά από εδω.....

Δεν με ξενίζει κάτι από όσα έγραψες. Δεν λέω να παραιτηθούμε. Αλλά όταν χρωστάς είσαι εξαρτημένος. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Δυστυχώς.
 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.005
Πόντοι
1.486
Δεν με ξενίζει κάτι από όσα έγραψες. Δεν λέω να παραιτηθούμε. Αλλά όταν χρωστάς είσαι εξαρτημένος. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Δυστυχώς.
και άλλοτε είμαστε εξαρτημένοι,αλλά τα καταφέραμε,έστω και με τη συνδρομή Ξένων δυνάμεων που λειτουργούσαν με ίδιο συμφέρον..Ωφελεί σε τίποτα να μαλακιζόμαστε εδω μέσα,να ρεμπελευουμε στις καφετέριες και να ζούμε στο δικό μας γυάλινο μικρόκοσμο?Δεν πρέπει ΚΑΤΙ να κάνουμε,το γαμημένο?Εγω προσωπικά δεν το αντέχω αυτό το καταρράκωμα όλων των αξιών που συντελούνταν όλα αυτά τα πλασματικά ευημερούντα χρόνια.Ηρθε ο λογαριασμός τώρα,τί κάνουμε??Τον πληρώνουμε με καπέλο ή αντιστεκόμαστε???..
 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
και άλλοτε είμαστε εξαρτημένοι,αλλά τα καταφέραμε,έστω και με τη συνδρομή Ξένων δυνάμεων που λειτουργούσαν με ίδιο συμφέρον..Ωφελεί σε τίποτα να μαλακιζόμαστε εδω μέσα,να ρεμπελευουμε στις καφετέριες και να ζούμε στο δικό μας γυάλινο μικρόκοσμο?Δεν πρέπει ΚΑΤΙ να κάνουμε,το γαμημένο?Εγω προσωπικά δεν το αντέχω αυτό το καταρράκωμα όλων των αξιών που συντελούνταν όλα αυτά τα πλασματικά ευημερούντα χρόνια.Ηρθε ο λογαριασμός τώρα,τί κάνουμε??Τον πληρώνουμε με καπέλο ή αντιστεκόμαστε???..

Δεν ζούμε στο μικρόκοσμο μας φίλε. Το ότι γράφουμε εδώ δε λέει τίποτα μεμπτό , γνώμες ανταλλάσουμε.

Προσωπικά εγώ δεν ήμουν αδιάφορος όλο αυτό το διάστημα (μιλάω από τότε που ο ΓΑΠ ξεκίνησε να συζητάει για ΔΝΤ), απήργησα πάρα πολλές φορές. Αλλά τι προτείνεις δλδ;

Τι είδους αντίσταση θα φέρει αποτέλεσμα κατά τη γνώμη σου;

 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.005
Πόντοι
1.486
Δεν ζούμε στο μικρόκοσμο μας φίλε. Το ότι γράφουμε εδώ δε λέει τίποτα μεμπτό , γνώμες ανταλλάσουμε.

Προσωπικά εγώ δεν ήμουν αδιάφορος όλο αυτό το διάστημα (μιλάω από τότε που ο ΓΑΠ ξεκίνησε να συζητάει για ΔΝΤ), απήργησα πάρα πολλές φορές. Αλλά τι προτείνεις δλδ; Να πάρουμε τα όπλα; Και μετά τι;

Τι είδους αντίσταση θα φέρει αποτέλεσμα κατά τη γνώμη σου;
Δεν είμαι εκείνος που θα υποδείξει στους άλλους τρόπους αντίστασης..Ο καθένας αντιστέκεται όπως μπορεί.Εμείς πάντως κάτι πάμε να κάνουμε...Διάβασε εδώ αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για συμπεράσματα..
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
παντως για του χρονου εγω πηρα αυτην που θα ναι της μοδας

germany_flag.jpg
τυπε αυτη ειναι καλυτερη
de-ddr.gif

μιας και εχουμε σοσιαλιστικη κυβερνηση :2funny:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Δεν είμαι εκείνος που θα υποδείξει στους άλλους τρόπους αντίστασης..Ο καθένας αντιστέκεται όπως μπορεί.Εμείς πάντως κάτι πάμε να κάνουμε...Διάβασε εδώ αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για συμπεράσματα..
και πως λεγεται το κομμα τυπε?
 

Επισκέπτης
Δεν πρέπει ΚΑΤΙ να κάνουμε,το γαμημένο?

Πρέπει πρώτα να σταματήσουμε να στρουθοκαμιλίζουμε και να μεταφέρουμε τις ευθύνες στους άλλους χωρίς να αποδεχόμαστε τις δικές μας.Η αυτοκριτική,το "Γνώθει σ’εαυτόν " έχει μείνει στα βιβλία,στην πράξη ακολουθούμε τα αντίθετα.
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.449
Like
3
Πόντοι
66
Admiral σηκώνουν πολύ συζήτηση όλα αυτά . νομίζαμε οτι είμασταν ελεύθεροι . :rockon:
....τα πρακτοράκια κάναν καλή δουλειά τόσα χρόνια  :think: ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom