Νέα

100 Ταινίες που αξίζει να δεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα House of Fun
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 124K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

antifa

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
340
Κριτικές
23
Like
374
Πόντοι
2.272
Αυτές είναι οι 100 κορυφαίες ενδεικτικά κατά τη γνώμη μου, λείπουν πάρα πολλές βέβαια που θα μπορούσαν επάξια να μπουν, όρεξη να έχουμε να φτιάχνουμε λίστες.
ενδεικτικά ναι αλλά νομίζω οτι στη λίστα θα έπρεπε να προστεθούν και πολλά αρστουργήματα του ιταλικού νεορεαλισμού (Φελίνι,Παζολίνι,Βισκόντι,Αντονιόνι...)καθώς και την Γαλλικής Nuvelle Vague..
Δεν έχω παρακολουθήσει αρκετά αυτή τη σχολή για αυτό λείπουν
 

Marina_cd

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2019
Μηνύματα
483
Like
155
Πόντοι
1
Δεν έχω παρακολουθήσει αρκετά αυτή τη σχολή για αυτό λείπουν
Utopian θα σου έλεγα αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς λίγο γιατί πραγματικά είναι ταινίες σταθμοί..για παράδειγμα το il Teorema (το Θεώρημα) του Pasolini του 1968...η τανία έχει μόνο 200 λέξεις..αλλά με τις σιωπές και τα βλέμματα τα λένε όλα....
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Top 100 χωρίς Πολίτη Κέιν, Καζαμπλάνκα, Λώρενς της Αραβιας και 5 τουλάχιστον χιτσκοκικες δεν είναι top 100 πατριωτες ...
 

Marina_cd

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2019
Μηνύματα
483
Like
155
Πόντοι
1
Καλά έχουμε αφήσει πολύ πράμα απέξω...πάντως για την Καζαμπλάνκα που είπες...τι ταινιαρα ρε συ..την έχω δει 10 φόρες κι ακόμα δεν την βαριέμαι..βεβαία εδώ μιλάμε για old Hollywood studio system..φαντάσου δεν υπάρχει ούτε ενα πλάνο στην ταινία απο την πραγματική Καζαμπλάνκα,είναι όλο studio set.
 

antifa

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
340
Κριτικές
23
Like
374
Πόντοι
2.272
Τα έχω στα υπόψιν. Τώρα πια βέβαια ελάχιστο χρόνο έχω κι όταν βάζω ταινία βλέπω τη μισή και με παίρνει ο ύπνος απ' την κούραση αλλά κάτι θα κάνουμε.
 

Marina_cd

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2019
Μηνύματα
483
Like
155
Πόντοι
1
Τα έχω στα υπόψιν. Τώρα πια βέβαια ελάχιστο χρόνο έχω κι όταν βάζω ταινία βλέπω τη μισή και με παίρνει ο ύπνος απ' την κούραση αλλά κάτι θα κάνουμε.
πάντως μην την δείς για χαλάρωση γιατί ..σίγουρα θα σε πάρει ο ύπνος :)...είναι κομματακι βαριές αυτές οι ταινίες...θα πρότεινα να πας σε θερινό που τις παίζουν συνέχεια αυτές τις παλιές..
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496

Ιφιγενεια
1977 του Κακογιαννη. Με πλειαδα εξαιρετικων ηθοποιων. Καμια φορα, αποπειρα για κινηματογραφικη μεταφορα αρχαιου εργου, εξελισεται σε "βαρυ" ακαδημαικο εργο που δε βλεπεται, η ακομα και σε παρωδια. Αυτη η ταινια προσωπικα μου αρεσε πολυ.
 

Marina_cd

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2019
Μηνύματα
483
Like
155
Πόντοι
1

Ιφιγενεια
1977 του Κακογιαννη. Με πλειαδα εξαιρετικων ηθοποιων. Καμια φορα, αποπειρα για κινηματογραφικη μεταφορα αρχαιου εργου, εξελισεται σε "βαρυ" ακαδημαικο εργο που δε βλεπεται, η ακομα και σε παρωδια. Αυτη η ταινια προσωπικα μου αρεσε πολυ.
πολύ καλή ταινία, η τελευταία απο την τριλογία του Κακογιάννη...προσωπικά λατρεύω την Ηλέκτρα (1963)
 

MIXALIS_NIGHTVISION

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2016
Μηνύματα
35
Like
1
Πόντοι
0

Ιφιγενεια
1977 του Κακογιαννη. Με πλειαδα εξαιρετικων ηθοποιων. Καμια φορα, αποπειρα για κινηματογραφικη μεταφορα αρχαιου εργου, εξελισεται σε "βαρυ" ακαδημαικο εργο που δε βλεπεται, η ακομα και σε παρωδια. Αυτη η ταινια προσωπικα μου αρεσε πολυ.
 αυτη  η λατρεια για το αρχαιο θεατρο δε μπορει να ειναι φυσιολογική,  ΟΛΟΙ λενε τα καλυτερα   και γεμιζουν την επιδαυρω καθε καλοκαιρι !  για πες ομως τι  πιο πανω εχουν απο τις μεξικανκες μεταγλωτισμενες, ολες σχεδον περιστρεφονται γυρω απο τον οικο των Ατρειδών και ολες ειναι παραμυθακια ...    Επιδαυρω δε παω και αν παω, παω ψιλα στα δεντρακια τελευταια γραμμη που εχει δροσια ,   αν δε πηγαινα με την μαρινα  θα γινοταν χαμος ... τι λες μαρινα ;;;
 

Metr69

Προμότορας
Εγγρ.
3 Μαΐ 2019
Μηνύματα
94
Κριτικές
201
Like
8.875
Λίστα του Σίντλερ
Ρίτα Χέιγουορθ τελευταία έξοδος
Νονός
Heat
Αμέρικαν γκανγστερ
 

Marina_cd

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2019
Μηνύματα
483
Like
155
Πόντοι
1
Το θέατρο της Επιδαύρου είναι μαγικό!..τώρα όσον αφορά τη συγκριση μεταξύ αρχαίας τραγωδίας και μεταγλωτισμένης μεξικάνικης σειράς..δεν το εννοείς σίγουρα :)
 

MIXALIS_NIGHTVISION

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2016
Μηνύματα
35
Like
1
Πόντοι
0
Το θέατρο της Επιδαύρου είναι μαγικό!..τώρα όσον αφορά τη συγκριση μεταξύ αρχαίας τραγωδίας και μεταγλωτισμένης μεξικάνικης σειράς..δεν το εννοείς σίγουρα :)
  αυτο μπορουμε να το συζητησουμε επι τοπου !!!!!!
 

Marina_cd

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2019
Μηνύματα
483
Like
155
Πόντοι
1
Δεν νομίζω να μιλάς για το Θέατρο το οποίο έχει εξαιρετική ακουστική και βρίσκεται μέσα σε ενα μαγικό τοπίο...τώρα αν δεν σου αρέσει η αρχαία τραγωδία ..είναι θέμα γούστου
 

MIXALIS_NIGHTVISION

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2016
Μηνύματα
35
Like
1
Πόντοι
0
Δεν νομίζω να μιλάς για το Θέατρο το οποίο έχει εξαιρετική ακουστική και βρίσκεται μέσα σε ενα μαγικό τοπίο...τώρα αν δεν σου αρέσει η αρχαία τραγωδία ..είναι θέμα γούστου
 εγω πηγαινω κυριως για το θεατρο, για την αισθηση της φυσης, και λιγοτερο για την τεχνη που βγαζουν στο σανιδι διαφοροι ηθοποιοι,
το κρατικο θεατρο ειναι κατεστημενο και καποιες φορες γινετε γελοιο,
ομως η διαδικασία αποζημειωνει,
δεν εχω μηχανη, αλλα αν ανοιξουμε τα παραθυρα θα σου αρεσει η διαδρομή
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496

Δυστυχως μονο το τρειλερ διαθεσιμο.

Οθελος του 1952
με πρωταγωνιστη τον Ορσον Γουελς.
Αν και παλια ταινια, την ειδα μολις προσφατα.
Υποθεση.
Ο Οθελος, ειναι ενας μαυρος στρατηγος των Βενετσιανικων στρατευματων στη Κυπρο. Το νησι πολιορκουν οι Τουρκοι και στο καστρο επικρατει αναβρασμος. Μολις ομως φτανει η χαρμοσυνη ειδηση οτι ο τουρκικος κινδυνος δεν υπαρχει πια, αρχιζει το πανηγυρι, η διασκεδαση, το μεθυσι. Και ησυχος πια ο στρατηγος Οθελος αποσυρεται στα ιδιαιτερα διαμερισματα του, αγκαλια με την αγαπημενη του, μια ομορφη κοπελα με το ελληνικο ονομα Δεισδαιμονα. Ο στρατηγος ειναι παραφορα ερωτευμενος με τη γυναικα. Στρατιωτικη απειλη δεν υπαρχει για την ωρα. Ζει ευτυχισμενος τον ερωτα του και την απολυτη εξουσια του. Η ευτυχια του ομως δε θα κρατησει για πολυ. Ενας ζηλοφθονος ραδιουργος αξιωματικος στο περιβαλλον του Οθελου, μηχανοραφει για να σπειρει στον στρατηγο  τον σπορο της αμφιβολιας για τη πιστη της Δεισδαιμονας. Διαβαλλει στον Οθελο εναν αλλο αξιωματικο, για δηθεν εραστη της ομορφης Δεισδαιμονας. Ο στρατηγος ταλαντευεται. Δε ξερει πια τι ειναι αληθεια και τι ψεμματα. Ο κοσμος του ξαφνικα γκρεμιζεται. Η  απολυτη χαρα φευγει απο τη ψυχη του και εγκαθισταται για τα καλα η αγωνια μηπως πραγματι η Δεισδαιμονα τον απατα. Θα μπορεσει ο Οθελος να ξαναβρει τη γαληνη και την ευτυχια η θα δωσει τελος στη σχεση του με τη Δεισδαιμονα πιστευοντας οτι ειναι απιστη;
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
....Ωραιος ο ουτοπιας!!!!! μιλαμε για διαμαντι πολλων καρατιων αυτη η ταινια!

Όντως ταινιαρα. Για προφανείς  λόγους μου θύμισε αυτή που επίσης αξίζει να δει κανείς πιστεύω - ίδιο πρόσχημα τελείως διαφορετική εξέλιξη ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom