Νέα

προσωπαγνωσία !! εχει κανεις αλλος αυτη την ασθενεια????

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sex volcano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 39
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.710
Κριτικές
184
Like
43.897
Πόντοι
21.896
Οι ασθενείς δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν τα άτομα του περιβάλλοντός τους από τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους.


[size=10pt]αληθεια εχεις; κανεις αυτη την ασθενεια που πολλες φορες γινεσε ρεζιλι η΄ακομα σε ζαιρεταν γκομενες που ενω εχεις βγει ή τις εχεις κολλησει μετα απο μια εβδομαδα τις ξαναβλεπεις σε χαιρεταν και εσυ μενεις μαλακας!! ενω επαγγελματικα δεν το εχω το προβλημα διοτι συνδιαζω τον καθενα στο μερος επαγγελματος του ομως με γνωστους εκτος δουλειας σε καφε μπαρ γινεται χαμος :headbang: :headbang:
το καταλβα απο μικρη ηλικια και ενω εχω σπουδασει επαγγελομαι κανονικα εχω αυτο το θεματακι!!!! υπαρχει κανεις αλλος με αυτη την ασθενεια κια αν το εχει ξεπερασει πως το καταφερε? ή τι κολπα χρησιμοποιει για να μειωσει αυτο το προβλημα πχ ο γιατρος μου βαζει κατα καιρους που πηγαινω να παρατηρω με ωρες διαφορα προσωπο ει 3-4 λεπτα το καθενα!!!
:[/size]helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:




Η προσωπαγνωσία οφείλεται σε διαφορετικές αντιληπτικές δομές στον ανθρώπινο εγκέφαλο. Υγιείς άνθρωποι επεξεργάζονται πρώτα τη μορφή όταν πρωτοβλέπουν ένα πρόσωπο. Στη συνέχεια το ερέθισμα προωθείται σε συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου, στην περιοχή των κροτάφων. Ένας τομέα του εγκεφάλου επεξεργάζεται τη μιμική του προσώπου και τις κινήσεις των ματιών και ένας άλλος επικεντρώνεται στα σταθερά χαρακτηριστικά. Τέλος, ένα τρίτο τμήμα του εγκεφάλου εξετάζει αν έχουν καταγραφεί προηγούμενα βιώματα με το εκάστοτε πρόσωπο. «Όλοι οι τομείς πρέπει να συνεργάζονται καλά, σαν ορχήστρα, προκειμένου να αναγνωριστεί ένα πρόσωπο» λέει σχηματικά ο Λομπμάιερ. Όταν αυτό δεν συμβαίνει, δημιουργούνται προβλήματα.

Οι ασθενείς δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν τα άτομα του περιβάλλοντός τους από τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους.

Read more:

Πηγή: Προσωπαγνωσία -Η διαταραχή από την οποία πάσχει ο Μπραντ Πιτ | iefimerida.gr
αληθεια εχεις; κανεις αυτη την ασθενεια που πολλες φορες γινεσε ρεζιλι η΄ακομα σε ζαιρεταν γκομενες που ενω εχεις βγει ή τις εχεις κολλησει μετα απο μια εβδομαδα τις ξαναβλεπεις σε χαιρεταν και εσυ μενεις μαλακας!! ενω επαγγελματικα δεν το εχω το προβλημα διοτι συνδιαζω τον καθενα στο μερος επαγγελματος του ομως με γνωστους εκτος δουλειας σε καφε μπαρ γινεται χαμος :headbang: :headbang:

 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.710
Κριτικές
184
Like
43.897
Πόντοι
21.896
Οι άνθρωποι που υποφέρουν από προσωπαγνωσία δυσκολεύονται να αναγωρίσουν άτομα τα οποία έχουν συναντήσει πολλές φορές. Σε ακραίες περιπτώσεις, δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν τα άτομα με τα οποία περνάνε τον περισσότερό τους χρόνο όπως τους συζύγους και τα παιδιά τους, ακόμα και τον εαυτό τους στον καθρέπτη.
Η προσωπαγνωσία δεν σχετίζεται με δυσλειτουργία ή απώλεια μνήμης, προβλήματα όρασης ή μαθησιακές δυσκολίες. Οι επιστήμονες πιστεύουν ότι είναι το αποτέλεσμα ανωμαλίας ή βλάβης στη δεξία ατρακτοειδή έλικα, μια πτυχή του εγκεφάλου που φέρεται να συντονίζει τα νευρικά συστήματα που ελέγχουν την αντίληψη και την μνήμη μας για τα πρόσωπα. Η προσωπαγνωσία μπορεί να είναι το αποτέλεσμα εγκεφαλικού, εγκεφαλικής κάκωσης ή κάποιων νευροεκφυλιστικών ασθενειών. Σε κάποιες περιπτώσεις, αποτελεί σύμφυτη διαταραχή, παρούσα από τη γέννηση. Η σύμφυτη προσωπαγνωσία φαίνεται να είναι εμφανίζεται σε μέλη της ίδιας οικογένειας, γεγονός που κάνει τους επιστήμονες να πιστεύουν ότι οφείλεται σε κάποια γενετική μετάλλαξη ή εξάλειψη.
Τα άτομα με σύμφυτη προσωπαγνωσία συχνά δεν συνειδητοποιούν ότι είναι ανίκανοι να αναγνωρίζουν πρόσωπα τόσο καλά όσο ο υπόλοιπος κόσμος. Αυτό οφείλεται στο ότι ποτέ τους δεν αναγνώριζαν πρόσωπο με τον φυσιολογικό τρόπο και έτσι η δυσλειτουργία αυτή δεν τους είναι τόσο εμφανής. Κατά συνέπεια, υπάρχουν πολλοί που δεν αντελήφθησαν την προσωπαγνωσία τους μέχρι την ενηλικίωσή τους.
Μπορείτε εύκολα να καταλάβετε τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι αυτοί στην καθημερινή τους ζωή. Ιστορίες ανθρώπων που δεν αναγνωρίζουν συναδέλφους, φίλους και συγγενείς με αποτέλεσμα να απομονώνονται από τον κοινωνικό τους περίγυρο ή να χρησιμοποιούν πολύ συγκεκριμένες τεχνικές για αναγνώριση από άλλα στοιχεία (πχ. ο χώρος που μπορείς να δείς έναν άνθρωπο, χτένισμα, φωνή κτλ).
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.099
Κριτικές
9
Like
13.667
Πόντοι
2.606
Δεν συγκρατω ευκολα φυσιογνωμιες πιανεται?

Ακομη κα τις πουτανες αν τις γαμησω μια φορα, μετα απο ενα 6μηνο δεν τις θυμαμαι, με 2-3 και ππαραπανω φορες η εικονα τους γινεται μονιμη στην μνημη.

Για μενα δεν ειναι προβλημα, ο εγκεφαλος μεριμνει για μενα και φροντιζει να διαγραφει συντομα οποια αρχηστη πληροφορια του δινω, οι πουτανες που δεν ξαναγαμησα δεν αξιζαν, αρα γιατι να τις θυμαμαι? :2funny:
Γιaτι να θυμαμαι μετα απο 3 χρονια ατομα  που απλα ετυχε και συστηθήκαμε για 2 λεπτα στον δρομο?? και που ποτε δεν θα εχω αλλα παρε δωσε ή παιζει να μη τους ξαναδω και ποτε? It makes no sense.


 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.710
Κριτικές
184
Like
43.897
Πόντοι
21.896
kανεις γαμωτι μου αλλος δεν εχει αυτη την ασθενεια :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
:o :o :o
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
μην ανησυχείς ηφαίστειε,
το να μην συγκρατείς πρόσωπα, με τα οποία, απλά είχες μια επιπόλαια εφήμερη και φευγαλαία επαφή
μαζί τους δεν είναι παθολογία

για να συγκρατήσεις κάποιον στην μνήμη σου , χρειάζεται να αναπτύξεις μια σχέση μαζί του,
να χάσετε χρόνο μαζί...
να κάνετε κάτι μαζί , κάτι παρα πάνω δλδ ,απο 10 λεπτά παράτριψης , απώλεια 20 ευρώ και μερικών ml σπέρματος!

για να μην νιώθεις μόνος έχω και γώ προσωποαγνωσία ,στις εφήμερες επαφές μου  ;)
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.710
Κριτικές
184
Like
43.897
Πόντοι
21.896
μην ανησυχείς ηφαίστειε,
το να μην συγκρατείς πρόσωπα, με τα οποία, απλά είχες μια επιπόλαια εφήμερη και φευγαλαία επαφή
μαζί τους δεν είναι παθολογία

για να συγκρατήσεις κάποιον στην μνήμη σου , χρειάζεται να αναπτύξεις μια σχέση μαζί του,
να χάσετε χρόνο μαζί...
να κάνετε κάτι μαζί , κάτι παρα πάνω δλδ ,απο 10 λεπτά παράτριψης , απώλεια 20 ευρώ και μερικών ml σπέρματος!

για να μην νιώθεις μόνος έχω και γώ προσωποαγνωσία ,στις εφήμερες επαφές μου  ;)
να και μια ενθαρυντικη κουβεντα :cheesy:
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
να και μια ενθαρυντικη κουβεντα :cheesy:

επίσης εκτός απο την προσωποαγνωσία για την οποία είμαι πάρα πολύ περήφανος (επιδιώκω να ξεχνάω μετασυνουσιακά!)
θεωρώ σίγουρα όχι παθολογική την "απόσπαση προσοχής" δλδ το να μην είσαι συγκεντρωμένος στην μαλακία που σου λέει ο άλλος και είσαι επικεντρωμένος
σ'αυτό που σκέφτεσαι εσυ!

γενικότερα πιστεύω ότι ένα μεγάλο μέρος της "ψυχιατρικής" (και λιγότερο της νευρολογίας) είναι στρατευμένο για την πάρτη της κοινωνίας
και ως γνωστόν θεωρώ ότι η κοινωνία είναι πολύ πιο κάτω απο την αξία ενός κοινού αφοδευτηρίου , οπότε φαντάσου τι γνώμη έχω για την ισχύουσα ψυχιατρική θεώρηση και τις κρίσεις της!
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Eγω δεν συγκρατω επιθετα και ονοματα παντως.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
γενικότερα πιστεύω ότι ένα μεγάλο μέρος της "ψυχιατρικής" (και λιγότερο της νευρολογίας) είναι στρατευμένο για την πάρτη της κοινωνίας
Ενω κανονικα ποιον επρεπε να εξυπηρετει η ψυχιατρικη;  :think:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.274
Πόντοι
8.645
Εγώ δε θυμάμαι τους κωδικούς στους 5 κλώνους μου
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Ενω κανονικα ποιον επρεπε να εξυπηρετει η ψυχιατρικη;  :think:
κανονικά αυτόν που εξυπηρετεί τώρα, δλδ την κοινωνία!

οτιδήποτε αποκλίνον και μειοψηφικό παθολογικοποιείται και θεραπεύεται
για να ενσωματωθεί στο κανονικό και να γίνει ξανά υγιές!



 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.099
Κριτικές
9
Like
13.667
Πόντοι
2.606
θεωρώ σίγουρα όχι παθολογική την "απόσπαση προσοχής" δλδ το να μην είσαι συγκεντρωμένος στην μαλακία που σου λέει ο άλλος και είσαι επικεντρωμένος
σ'αυτό που σκέφτεσαι εσυ!

Κι απο αυτο εχω.  :grin:
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.710
Κριτικές
184
Like
43.897
Πόντοι
21.896
kΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΟΠΑΓΝΩΣΙΑ!??????????? αφου ο γιατρος μου ειπε οτι πολυς κοσμος την εχει αυτη την ασθενεια!!! και εδω ειμαστε 133932 μελη!!ή μηπως πολυ λιγοτεροι λογω κλωνων!!!!
μαλλον τελικα 5-6 ατομα ειμαστε εδω μεσα :grin:
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.643
Πόντοι
456
εγω οποτε κοιταω τον καθρεπτη λεω "Ποιος ειναι αυτος ο τυπος?"
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.099
Κριτικές
9
Like
13.667
Πόντοι
2.606
Κουλαρε man.

Εγγυημενα εχεις ξεπεταξει 500 γκομενακια ασχετως που θυμασαι μονο τα 5.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom