Νέα

Ύποπτη υπνηλία - στιγμιαία απώλεια του παρόντος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 75
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.937
Κριτικές
18
Like
15.751
Πόντοι
4.546
Κοιμάσαι τα βράδια ή μένεις ξάγρυπνος μέχρι το πρωϊ;
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Επισης αυτα ειναι και συμπτωματα υπνικης απνοιας.
Τι είναι αυτό βρέ φίλε μου ?? , θα το γκουγκλάρω αλλά πες μου και 'σύ , ιδιαίτερα αν έχεις εμπειρία με τα παραπάνω που ανέφερα.
 

Va81

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2017
Μηνύματα
85
Like
143
Πόντοι
0
Τι είναι αυτό βρέ φίλε μου ?? , θα το γκουγκλάρω αλλά πες μου και 'σύ , ιδιαίτερα αν έχεις εμπειρία με τα παραπάνω που ανέφερα.
Κατα τη διαρκεια του βραδυνου υπνου σου κοβεται η αναπνοη για λιγα δευτερολεπτα.Αποτελεσμα δεν ξεκουραζεσαι και εχεις εντονη υπνηλια κατα τη διαρκεια της ημερας.Υπαρχουν κεντρα μελετης υπνου που κοιμασαι το βραδυ αφου σε συνδεσουν με μηχανηματα και βλεπουν αν υπαρχει προβλημα.Ξεκινα παντως απο νευρολογο για εγγεφαλογραφημα και καρδιολογο.
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Τσέκαρε και μια το ζάχαρο σου, γιατί κάτι insulin spikes μπορεί και να σε φέρουν σε λήθαργο
Δεν νομίζω ότι είναι αυτό (στο λέω γιατί έχω διαβήτη από τα 6 μου) , αλλά σίγουρα νευρολόγο για τσεκάρισμα.
Εκτός και αν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή σε κάτι και πρέπει να τσεκάρεις τις αντενδείξεις
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.764
Like
29.363
Πόντοι
6.056
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
Τυπε να κοιτάξεις την πιεση σου για μια εβδομάδα, τρεις φορες την ημερα, σταθερές ωρες... Ειναι πολυ επικίνδυνο να οδηγείς σε αυτη την κατάσταση η να χειρίζεσαι κάποιο μηχάνημα, θα παρεις καναν άνθρωπο στο λαιμο σου και θα εχεις τύψεις μετα για μια ζωη.

Εχει τύχη στο θείο μου το ιδιο πράγμα την ωρα που οδηγούσε, έβλεπε τα αυτοκίνητα μπροστά του σταματημένα και αυτος ειχε κοκκαλώσει και πήγαινε να πεσει πανω τους, ευτυχώς πηρα χαμπάρι οτι κατι δεν παει καλα και έκοψα το τιμόνι απότομα δεξιά σε κενή λωρίδα, εκεινη την στιγμη συνήλθε και πλάκωσε τα φρενα.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Κατα τη διαρκεια του βραδυνου υπνου σου κοβεται η αναπνοη για λιγα δευτερολεπτα.Αποτελεσμα δεν ξεκουραζεσαι και εχεις εντονη υπνηλια κατα τη διαρκεια της ημερας.Υπαρχουν κεντρα μελετης υπνου που κοιμασαι το βραδυ αφου σε συνδεσουν με μηχανηματα και βλεπουν αν υπαρχει προβλημα.Ξεκινα παντως απο νευρολογο για εγγεφαλογραφημα και καρδιολογο.
Πολύ πολύπλοκο το παραπάνω σενάριο , δεν έχω παράπονο ,κοιμάμαι κανονικά πάντως χωρίς προβλήματα απ'οτι ξέρω χεχεχ ...
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Με ένα holder για 5 μέρες θα δείξει τα πάντα
Μπορείτε να κλείσετε στην Σωτηρια στον Κο Στεργιου (είναι καθηγητής της πανεπιστημιακής μονάδας) και αν και λίγο σπαστικό το να έχεις το holder, τα data είναι πολλά και βγάζουν και πόρισμα μαζί με βιοχημικές εξετάσεις + το triplex κοιλίες καρδιάς και καρωτίδων
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Τσέκαρε και μια το ζάχαρο σου, γιατί κάτι insulin spikes μπορεί και να σε φέρουν σε λήθαργο
Δεν νομίζω ότι είναι αυτό (στο λέω γιατί έχω διαβήτη από τα 6 μου) , αλλά σίγουρα νευρολόγο για τσεκάρισμα.
Εκτός και αν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή σε κάτι και πρέπει να τσεκάρεις τις αντενδείξεις
Τσέκαρε και μια το ζάχαρο σου, γιατί κάτι insulin spikes μπορεί και να σε φέρουν σε λήθαργο
Δεν νομίζω ότι είναι αυτό (στο λέω γιατί έχω διαβήτη από τα 6 μου) , αλλά σίγουρα νευρολόγο για τσεκάρισμα.
Εκτός και αν παίρνεις φαρμακευτική αγωγή σε κάτι και πρέπει να τσεκάρεις τις αντενδείξεις
Μπορεί και να συμβαίνει και αυτό ,καποιο πρόβλημα με ζάχαρο - μεταβολισμό [ εδώ που τα λέμε τον έχω ψιλογαμήσει τον οργανισμό με κατι διαίτες που ενώ έχασα κιλά στο φουλ , τώρα 2-3 μήνες λόγω ψυχο-συναισθηματικών προβλημάτων τα παράτησα όλα και τρώω τα παντα κανονικά [ έχω πάρει 5-6 κιλά ] αλλά όλα καλά ουτε πάχυνα σε τρελό βαθμό αλλά ουτε και κατι ιδιαίτερο .
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τυπε να κοιτάξεις την πιεση σου για μια εβδομάδα, τρεις φορες την ημερα, σταθερές ωρες... Ειναι πολυ επικίνδυνο να οδηγείς σε αυτη την κατάσταση η να χειρίζεσαι κάποιο μηχάνημα, θα παρεις καναν άνθρωπο στο λαιμο σου και θα εχεις τύψεις μετα για μια ζωη.

Εχει τύχη στο θείο μου το ιδιο πράγμα την ωρα που οδηγούσε, έβλεπε τα αυτοκίνητα μπροστά του σταματημένα και αυτος ειχε κοκκαλώσει και πήγαινε να πεσει πανω τους, ευτυχώς πηρα χαμπάρι οτι κατι δεν παει καλα και έκοψα το τιμόνι απότομα δεξιά σε κενή λωρίδα, εκεινη την στιγμη συνήλθε και πλάκωσε τα φρενα.
Το έψαξε καθόλου ?? , τι είχε ??.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Με ένα holder για 5 μέρες θα δείξει τα πάντα
Μπορείτε να κλείσετε στην Σωτηρια στον Κο Στεργιου (είναι καθηγητής της πανεπιστημιακής μονάδας) και αν και λίγο σπαστικό το να έχεις το holder, τα data είναι πολλά και βγάζουν και πόρισμα μαζί με βιοχημικές εξετάσεις + το triplex κοιλίες καρδιάς και καρωτίδων
Μένεις μέσα ?? σε κρατάνε ??? ή στο βάζουν πας σπίτι - ζείς κανονικά και αυτο καταγράφει ????
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Βασικά, όπως τα περιγράφεις, είτε μιλάμε για διαβητικές μικροεπιπλοκές, είτε για υπερτασικές/υποτασικές εξάρσεις, είτε συνδυασμός των δύο. Βασικά, πόσων χρόνων είσαι, αν επιτρέπεται; Και, ρωτάω, γιατί διαφορετική κλινική εικόνα έχει ο διαβήτης και η πίεση ανα ηλικιακό γκρούπ
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
589
Κριτικές
28
Like
1.974
Πόντοι
1.196
Φοβάσαι και εσύ να πηγαίνεις στους γιατρούς σαν εμένα αδερφέ??
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Βασικά, όπως τα περιγράφεις, είτε μιλάμε για διαβητικές μικροεπιπλοκές, είτε για υπερτασικές/υποτασικές εξάρσεις, είτε συνδυασμός των δύο. Βασικά, πόσων χρόνων είσαι, αν επιτρέπεται; Και, ρωτάω, γιατί διαφορετική κλινική εικόνα έχει ο διαβήτης και η πίεση ανα ηλικιακό γκρούπ
Καλησπέρα , 23 χρονών , 1,69 -70 , 75 κιλά , πίεση κανονική έχω πρίν κάτι μέρες που μέτρησα για πλάκα . παλιά είχα μια ελαφριά υπόταση , τώρα είμαι κανονικά , δηλαδή παλιά είχα 60-61 παλμούς και τώρα έχω 63-65 .
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
589
Κριτικές
28
Like
1.974
Πόντοι
1.196
Μένεις μέσα ?? σε κρατάνε ??? ή στο βάζουν πας σπίτι - ζείς κανονικά και αυτο καταγράφει ????
Αδερφέ το φοράς 24 ώρες και φεύγεις και κανείς όλες τις δραστηριότητες σου κανονικά κοιμάσαι δουλεύεις τον παίζεις γαμας αυτός είναι και ο ρόλος του να καταγράφει τους παλμούς αν βάλεις χολτερ για παλμούς η την πίεση αν βάλεις χολτερ για την πίεση και όλη την διάρκεια της μέρας .
Κάνεις κανονικά ότι έκανες
Και γυρνάς εκτυπώνουν αυτοί τα αποτελέσματα και σου λένε ότι είναι να σου πουν
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
596
Κριτικές
1
Like
1.285
Πόντοι
206
Πιθανές αιτίες:
  1. Νάρκωση (Narcolepsy): Είναι μια διαταραχή του ύπνου που προκαλεί υπερβολική ημερήσια υπνηλία και μπορεί να προκαλέσει απότομη απώλεια της μυϊκής τόνωσης.
  2. Επιληψία: Ορισμένοι τύποι επιληπτικών κρίσεων μπορούν να προκαλέσουν προσωρινή απώλεια επίγνωσης ή επεισόδια απώλειας επαφής με το περιβάλλον.
  3. Υπνική Άπνοια: Η διακοπή της αναπνοής κατά τη διάρκεια του ύπνου μπορεί να οδηγήσει σε υπερβολική ημερήσια υπνηλία.
  4. Διαταραχές της Κυκλοφορίας του Αίματος στον Εγκέφαλο: Όπως στην περίπτωση της ορθοστατικής υπότασης, όπου η απότομη αλλαγή στη στάση του σώματος προκαλεί πτώση της αρτηριακής πίεσης και μπορεί να προκαλέσει ζάλη ή αίσθημα λιποθυμίας.
  5. Ψυχογενείς Διαταραχές: Όπως η διαταραχή διάσπασης της προσοχής, όπου η έντονο στρες ή τραυματικές εμπειρίες μπορούν να προκαλέσουν απώλεια της επίγνωσης ή της προσοχής.
  6. Σακχαρώδης Διαβήτης: Οι χαμηλές τιμές σακχάρου στο αίμα (υπογλυκαιμία) μπορούν επίσης να προκαλέσουν προσωρινή απώλεια συνείδησης ή συμπτώματα παρόμοια με αυτά της υπνηλίας.
Θα σου λεγα να πας σε ενα γενικο ιατρο πρωτα και αυτος θα σε κατευθυνει σε ποιους ειδικους να πας.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
349
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom