Νέα

Βοήθεια για χτίσιμο pc

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gambb
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
G

gambb

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2011
Μηνύματα
134
Κριτικές
2
Like
65
Πόντοι
1
το παλικαρι ακομα δεν μας εχει απαντησει αν μπορει να δεσει το pc κομματι-κομματι ή αν τα θελει ολα τα parts απο ενα μερος ετσι ωστε να του το δεσουν (και να τσεκαρουν και αν δουλευουν ολα κτλ ή να του περασουν windows)...

Ελπιζω να μην εφαγε τσαμπα χρονο ο φιλος απο πανω που του εγραψε ολο το build και με επεξηγησεις (λες και πηρε πρεφα τι του ειπες)....

τυπε τον ευχαριστησα τον φιλο για τον χρονο του με pm
μαλλον εισαι στοκος και δεν καταλαβαινεις οτι δν ξερω απο Pc οποτε δεν μπορω να το συναρμολογησω μονος προφανως, τι να διευκρινησω ακριβως
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.696
Like
29.019
Πόντοι
6.056
τυπε τον ευχαριστησα τον φιλο για τον χρονο του με pm
μαλλον εισαι στοκος και δεν καταλαβαινεις οτι δν ξερω απο Pc οποτε δεν μπορω να το συναρμολογησω μονος προφανως, τι να διευκρινησω ακριβως
Παντως τυπε το χτίσιμο ενος PC δεν ειναι κατι ιδιαίτερα δύσκολο, με 2-3 κατατοπιστικα video απο το Youtube θα τον συναρμολογησης για πλακα... και τον δικο μου μονος μου τον έχτισα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: gambb

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.001
Πόντοι
10.336
τυπε τον ευχαριστησα τον φιλο για τον χρονο του με pm
μαλλον εισαι στοκος και δεν καταλαβαινεις οτι δν ξερω απο Pc οποτε δεν μπορω να το συναρμολογησω μονος προφανως, τι να διευκρινησω ακριβως
αρα εσυ εισαι ο στοκος που για καποιο λογο θες να λυσεις το προβλημα σου με πμ και οχι δημοσια για να ακουσεις 5 γνωμες.
Καλη τυχη τωρα, αγορασε ολα τα parts ξεχωριστα, φαε 10 ωρες αφου δεν ξερεις την τυφλα σου να το δεσεις, και οταν πατησεις το κουμπακι και δεν ανοιγει το πισι, κλαψε.

ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ που προσπαθω να βοηθησω μουνοπανα
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.861
Πόντοι
3.656
Μια άλλη συμβουλή. Μη σε παρασύρουν με μεταχειρισμένα παλιότερα με κράχτη ότι ήταν κορυφαία κάποτε . Το νεότερο , είναι καλύτερο . Πχ ryzen 1800 & 3800 ήταν σούπερ στη γενια τους και εποχή τους, αλλά σήμερα ο 5600 αν και μικρότερη σειρά είναι πολύ καλύτερος. Αντίστοιχα intel 12400 πολύ καλύτερος από αρχαίους 7700Κ κτλ
 

geroksouras

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
5.370
Κριτικές
291
Like
37.839
Πόντοι
34.478
Παντως τυπε το χτίσιμο ενος PC δεν ειναι κατι ιδιαίτερα δύσκολο, με 2-3 κατατοπιστικα video απο το Youtube θα τον συναρμολογησης για πλακα... και τον δικο μου μονος μου τον έχτισα.
ασε καλυτερα
προβλεπω να στραβωνει τα πιν του μομπο
 

geroksouras

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
5.370
Κριτικές
291
Like
37.839
Πόντοι
34.478
Μια άλλη συμβουλή. Μη σε παρασύρουν με μεταχειρισμένα παλιότερα με κράχτη ότι ήταν κορυφαία κάποτε . Το νεότερο , είναι καλύτερο . Πχ ryzen 1800 & 3800 ήταν σούπερ στη γενια τους και εποχή τους, αλλά σήμερα ο 5600 αν και μικρότερη σειρά είναι πολύ καλύτερος. Αντίστοιχα intel 12400 πολύ καλύτερος από αρχαίους 7700Κ κτλ
γιατι δεν παιζουν ολους τους τιτλους και ορισμενα ακομα και με την ενσωματωμενη καρτα του επεξεργαστη;
το ανθρωπινο ματι ξερεις ποσα fps βλεπει και μπορει να ξεχωρησει την διαφορα; θα εκπλαγεις το ποσο λιγα
ολα τα αλλα ειναι νουμερα του benchmark επι της ουσιας απο 3η γενια και πανω παιζεις τα παντα χωρις bottleneck
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.861
Πόντοι
3.656
γιατι δεν παιζουν ολους τους τιτλους και ορισμενα ακομα και με την ενσωματωμενη καρτα του επεξεργαστη;
με ενσωματωμένη θα παίοξει παιχνίδια στα σοβαρά ;;;;;; δεν μπαίνω καν σε τέτοια κουβέντα .......
 

geroksouras

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
5.370
Κριτικές
291
Like
37.839
Πόντοι
34.478
με ενσωματωμένη θα παίοξει παιχνίδια στα σοβαρά ;;;;;; δεν μπαίνω καν σε τέτοια κουβέντα .......
που ζεις; αρχες 2000?
δεν τα λεω εγω τα λεει ο λαϊνους
ηδη δυο χρονια πριν


εκτος αν ο τυπος με πανω απο 10 εκ, συνδρομητες ειναι ασχετος
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.861
Πόντοι
3.656
που ζεις; αρχες 2000?
δεν τα λεω εγω τα λεει ο λαϊνους
ηδη δυο χρονια πριν


εκτος αν ο τυπος με πανω απο 10 εκ, συνδρομητες ειναι ασχετος
καλά ... οι τύποι με τα βιντεάκια γενικά είναι βλάκες ......

δες εδώ και πες μου αν σου αρέσει το αριστερά !!!! εμένα όχι
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.001
Πόντοι
10.336
η ενσωμετωμενη παιζει μονο casual games σε 1080, πιο πανω θα αρχισει να κλαταρει, δεν μπορεις να λεγεσαι "gamer" με integrated... ειναι σαν να δηλωνεις μηχανοβιος πιλοτος και να κυκλοφορεις με 50cc παπακι...

το ανθρωπινο ματι ξερεις ποσα fps βλεπει και μπορει να ξεχωρησει την διαφορα; θα εκπλαγεις το ποσο λιγα
ποσο λιγα; 30 fps ειναι οι παλιες κονσολες και το minimum για playable εμπειρια. Και ειναι αισχρο. απο 60+ fps ξεκιναει το ιδανικο. Για καποιον ασχετο, τα 60 με τα 120 δεν εχουν καμια διαφορα. Για καποιον που παιζει γκεημς συχνα, τεραστια διαφορα, εννοειται καταλαβαινεις διαφορα. Το σημαντικοτερο ειναι το μονιτορ να μην ειναι βεβαια 60hz. Σε competitive FPS τιτλους απαιτεις να εχεις 120 fps, με τα 60 χαοτικη διαφορα.

Το sweetspot του γκεημινγκ για μενα βρισκεται σε αναλυση 1440p, 27-32'' 144hz οθονη και 120fps+++, αν μιλαμε για competitive και 75fps++ αν μιλαμε για οτιδηποτε αλλο (single player rpg κτλ). Τωρα αν ενας τιτλος που δεν ειναι και πολυ καλα μονταρισμενος (cyberpunk) και γενικα ρουφαει ολο το συστημα, θα το ανεχτεις στα 50fps ultra ή στα 60fps high, μικρο το κακο, ας μην ειμαστε κομπλεξικοι.

Το ξαναλεω, το σοβαρο 4Κ gaming αυτη τη στιγμη απευθυνεται μονο σε σπασικλες με πολλα λεφτα, η πλειοψηφια δεν προκειται ουτε καν να εκτιμησει την διαφορα μεταξυ 2Κ-4Κ δεδομενης της διαφορας χρηματων των συστηματων.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.701
Κριτικές
15
Like
11.321
Πόντοι
3.846
Παντως τυπε το χτίσιμο ενος PC δεν ειναι κατι ιδιαίτερα δύσκολο, με 2-3 κατατοπιστικα video απο το Youtube θα τον συναρμολογησης για πλακα... και τον δικο μου μονος μου τον έχτισα.
Όχι φίλε, δεν είναι έτσι απλά.
Και κακώς προτείνεις σε χρήστη που δεν έχει τέτοια εμπειρία να ασχοληθεί μόνος του.

Στην καλύτερη δεν θα δουλεύει τίποτα, στη χειρότερη θα κάψει τίποτα και θα κάνει ζημιά μερικών εκατοντάδων ευρώ.

Συναρμολόγηση μόνο από γνώστη
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.412
Πόντοι
736
Όχι φίλε, δεν είναι έτσι απλά.
Και κακώς προτείνεις σε χρήστη που δεν έχει τέτοια εμπειρία να ασχοληθεί μόνος του.

Στην καλύτερη δεν θα δουλεύει τίποτα, στη χειρότερη θα κάψει τίποτα και θα κάνει ζημιά μερικών εκατοντάδων ευρώ.

Συναρμολόγηση μόνο από γνώστη
Είναι λίγο περίπλοκο , δεν είναι να βιδώσεις δυο βίδες και τελείωσες. Μια καλή ιδέα αν θέλει να ξεκινήσει κανείς με συναρμολογήσεις θα ηταν μάλλον σε ένα παλιό pc που το έχει για πέταμα να δοκιμάσει εκεί.

Αλλιώς όπως έκανα εγω τα πήρα όλα απο ένα μαγαζί και μου το συναρμολογήσανε , ενώ γενικά πιάνουν τα χέρια μου και θα μπορούσα να δοκιμάσω αλλά δεν ήθελα να κάνω καμιά ζημιά όπως λες.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.696
Like
29.019
Πόντοι
6.056
Όχι φίλε, δεν είναι έτσι απλά.
Και κακώς προτείνεις σε χρήστη που δεν έχει τέτοια εμπειρία να ασχοληθεί μόνος του.

Στην καλύτερη δεν θα δουλεύει τίποτα, στη χειρότερη θα κάψει τίποτα και θα κάνει ζημιά μερικών εκατοντάδων ευρώ.

Συναρμολόγηση μόνο από γνώστη
Ούτε εγω είχα καμιά εμπειρία τυπε αλλα μια χαρα το μοντάρισα το PC μου.
Για να κάνεις ζημιά πρέπει να κανει χοντρή μαλακιά.
Το ξαναλέω αν δεις 2-3 κατατοπιστικά βίντεο PC Building το φτιάχνεις για πλακα, εγω αυτο εκανα.
 

geroksouras

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
5.370
Κριτικές
291
Like
37.839
Πόντοι
34.478
η ενσωμετωμενη παιζει μονο casual games σε 1080, πιο πανω θα αρχισει να κλαταρει, δεν μπορεις να λεγεσαι "gamer" με integrated... ειναι σαν να δηλωνεις μηχανοβιος πιλοτος και να κυκλοφορεις με 50cc παπακι...


ποσο λιγα; 30 fps ειναι οι παλιες κονσολες και το minimum για playable εμπειρια. Και ειναι αισχρο. απο 60+ fps ξεκιναει το ιδανικο. Για καποιον ασχετο, τα 60 με τα 120 δεν εχουν καμια διαφορα. Για καποιον που παιζει γκεημς συχνα, τεραστια διαφορα, εννοειται καταλαβαινεις διαφορα. Το σημαντικοτερο ειναι το μονιτορ να μην ειναι βεβαια 60hz. Σε competitive FPS τιτλους απαιτεις να εχεις 120 fps, με τα 60 χαοτικη διαφορα.

Το sweetspot του γκεημινγκ για μενα βρισκεται σε αναλυση 1440p, 27-32'' 144hz οθονη και 120fps+++, αν μιλαμε για competitive και 75fps++ αν μιλαμε για οτιδηποτε αλλο (single player rpg κτλ). Τωρα αν ενας τιτλος που δεν ειναι και πολυ καλα μονταρισμενος (cyberpunk) και γενικα ρουφαει ολο το συστημα, θα το ανεχτεις στα 50fps ultra ή στα 60fps high, μικρο το κακο, ας μην ειμαστε κομπλεξικοι.

Το ξαναλεω, το σοβαρο 4Κ gaming αυτη τη στιγμη απευθυνεται μονο σε σπασικλες με πολλα λεφτα, η πλειοψηφια δεν προκειται ουτε καν να εκτιμησει την διαφορα μεταξυ 2Κ-4Κ δεδομενης της διαφορας χρηματων των συστηματων.
το αθρωπινο ματι πιανει λιγο παραπανω απο 60fps
μην μπερδευεις το χρονο ανανεωση της οθονης με τα fps
και αυτη ειναι η απαντηση στο κουιζ μου
στους gamers παιζει ρολο η οθονη
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.701
Κριτικές
15
Like
11.321
Πόντοι
3.846
Ούτε εγω είχα καμιά εμπειρία τυπε αλλα μια χαρα το μοντάρισα το PC μου.
Για να κάνεις ζημιά πρέπει να κανει χοντρή μαλακιά.
Το ξαναλέω αν δεις 2-3 κατατοπιστικά βίντεο PC Building το φτιάχνεις για πλακα, εγω αυτο εκανα.
Ήσουν τυχερός, τίποτα παραπάνω.
Έχω δεσει καμία δεκαριά συστήματα.

Ξέρεις να κάνεις πρώτα αφαίρεση στατικού ηλεκτρισμού από πάνω σου;
Ξέρεις τι γίνεται αν δεν κουμπωσεις τη CPU χωρίς την ψύξη ή αν δεν ακουμπάει σωστά η ψύκτρα πάνω;
Έχεις βάλει πάνω vga χωρίς την έξτρα παροχή ρεύματος;

Είναι πολύ εύκολο να γίνει μαλακια λέμε αν δεν έχεις εμπειρία.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.001
Πόντοι
10.336
το αθρωπινο ματι πιανει λιγο παραπανω απο 60fps
μην μπερδευεις το χρονο ανανεωση της οθονης με τα fps
και αυτη ειναι η απαντηση στο κουιζ μου
στους gamers παιζει ρολο η οθονη
το "λιγο παραπανω" διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο. Εγω μπορει να μην μπορω να καταλαβω πχ την διαφορα 144hz με 240hz (με τα αντιστοιχα fps) αλλα καποιος που ειναι ειδικος ή ασχολειται με αυτο ολη μερα ή ειναι competitive σε esports, θα καταλαβει τη διαφορα, οσο μικρη ή αδιαφορη κι αν ειναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom