Νέα

Videogames '80s - early '90s

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα chrysargos_666
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 236
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιό είναι το αγαπημένο σας παλιό Videogame?

  • Tekken

    Ψήφοι: 42 21,9%
  • Pacman

    Ψήφοι: 48 25,0%
  • Final Fight

    Ψήφοι: 27 14,1%
  • Street Fighter II

    Ψήφοι: 56 29,2%
  • Mortal Combat

    Ψήφοι: 38 19,8%
  • Wonder Boy

    Ψήφοι: 32 16,7%
  • Gals 'n Panic

    Ψήφοι: 5 2,6%
  • Pang

    Ψήφοι: 40 20,8%
  • Shinobi

    Ψήφοι: 45 23,4%
  • Kabal

    Ψήφοι: 21 10,9%
  • Bubble Bubble

    Ψήφοι: 70 36,5%
  • Εγώ προτιμούσα το ξύλινο ποδοσφαιράκι τότε

    Ψήφοι: 26 13,5%
  • Αrcanoid

    Ψήφοι: 43 22,4%
  • 3 wonders

    Ψήφοι: 3 1,6%
  • Tetris

    Ψήφοι: 49 25,5%
  • Space Invaders

    Ψήφοι: 26 13,5%
  • Ghosts 'n Goblins

    Ψήφοι: 25 13,0%
  • Golden Axe

    Ψήφοι: 57 29,7%
  • Puzzle Bubble

    Ψήφοι: 9 4,7%
  • Run and Gun

    Ψήφοι: 4 2,1%
  • NBA Jam

    Ψήφοι: 43 22,4%
  • Tehkan World Cup

    Ψήφοι: 24 12,5%
  • Altered Beast

    Ψήφοι: 8 4,2%
  • Operation Wolf

    Ψήφοι: 7 3,6%
  • Commando

    Ψήφοι: 27 14,1%
  • Metal Slug

    Ψήφοι: 33 17,2%
  • X-Men

    Ψήφοι: 10 5,2%
  • Karnov

    Ψήφοι: 2 1,0%
  • Cadillacs and Dinosaurs

    Ψήφοι: 24 12,5%
  • Punisher

    Ψήφοι: 17 8,9%
  • The King of Dragons

    Ψήφοι: 9 4,7%
  • Double Dragon

    Ψήφοι: 56 29,2%
  • Tublepop

    Ψήφοι: 6 3,1%
  • Snowbros

    Ψήφοι: 14 7,3%
  • Pacmania

    Ψήφοι: 7 3,6%
  • Super Sidekicks

    Ψήφοι: 9 4,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    192
Εγγρ.
19 Ιουν 2015
Μηνύματα
666
Κριτικές
1
Like
340
Πόντοι
26
Και νόμιζα ότι εμείς οι καμμένοι θα τριγυρνούσαμε το ΜΠΟΥ αλλά τελικά ή καίγονται ακόμα σε αυτά(καλά κάνουν) ή το γυρίσαν στις ελλεϊνήδες και το WOW/FIFA. :2funny:
 

mousatos_32

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.665
Κριτικές
2
Like
117
Πόντοι
16
Και νόμιζα ότι εμείς οι καμμένοι θα τριγυρνούσαμε το ΜΠΟΥ αλλά τελικά ή καίγονται ακόμα σε αυτά(καλά κάνουν) ή το γυρίσαν στις ελλεϊνήδες και το WOW/FIFA. :2funny:

εγώ προσωπικά και καμένος με αυτά είμαι ακόμα και κολλημένος με το wow! προσπαθώ να μοιράσω τον χρόνο, αλλά μου πέφτει λίγο το 24ωρο ρε γαμώ το!!!  :S :S
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
εγώ προσωπικά και καμένος με αυτά είμαι ακόμα και κολλημένος με το wow! προσπαθώ να μοιράσω τον χρόνο, αλλά μου πέφτει λίγο το 24ωρο ρε γαμώ το!!!  :S :S

πες μου ότι φάγατε και mythic kiljaeden  :wanker:
 
Εγγρ.
19 Ιουν 2015
Μηνύματα
666
Κριτικές
1
Like
340
Πόντοι
26
εγώ προσωπικά και καμένος με αυτά είμαι ακόμα και κολλημένος με το wow! προσπαθώ να μοιράσω τον χρόνο, αλλά μου πέφτει λίγο το 24ωρο ρε γαμώ το!!!  :S :S

Σε όλους μας πέφτει λίγο το άτιμο φίλε μου. Σε όλους μας. :S
 

Επισκέπτης
αφου λεμε για coin op

king of fighters
V Fighter I & II ,
V Striker I & II & III
Sega Rally I & II
aerofigters
Dungeons & Dragons Shadow over Mystara
Knights of the round

το καλητερο ομως , New Zealand Story και αναπτηρα να κανεις το κοτοπουλακι να πεταει  :cheesy:


pacmania pacman kai oxi ms pacman ?
 

Nekrothaftis4

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2017
Μηνύματα
954
Like
79
Πόντοι
6
Α ρε εποχες την δεκαετια του 80 και μεχρι τα μεσα του 90 αξεχαστες πραγματικα μεσα στης αιθουσες και της καφετεριες με τα ηλεκτρονικα αμα ξεκινησω να γραφω σταματημο δεν θα χω.Θα πως μονο για την πετονια που αναφερθηκε σε προηγουμενες σελιδες πως την ιδια αλλα και καλητερη δουλεια εκαναν τα καλωδια που υπηρχαν σε πρασινο κυριως χρωμα στα μεγαλα μεταλικα κουτια του ΟΤΕ και φυσικα ολα αυτα λειτουργουσαν κυριως στα παλια ηλεκτρονικα στης παλιες καμπινες που ειχαν μεταλικο συστημα με κερματοδεκτη κλπ οταν αρχισαν να εμφανιζονται οι πλαστικες βρωμα η δουλεια και το συστημα δεν λειτουργουσε.Αλλος τροπος για αμακα παιχνιδια ηταν και παλι στης παλιες καμπινες να κρατας πατημενο το κουμπι που επεστρεφε το κερμα οταν κολουσε και απο την κατω θυρα που εγβαινε με τον αντιχοιρα και με πολυ δυναμη να βαζουμε προς τα μεσα ταλιρα και δεκαρικα οποτε αν γινοταν σωστα ολο αυτο ακουμπουσε την βελονα και επαιζες τζαμπα με λιγοτερα λεφτα απο το κανονικο.Αλλος extreme καπως τροπος ηταν σε παλιες καμπινες παλι της ελληνικης κατασκευης πολλες δεν ειχαν το προστατευτικο τζαμι μπροστα ειχε σπασει δηλαδη απο κανενα μπουνιδι κλπ και πολλοι δεν το αλαζαν αφου η οθονη μεσα ηταν μια χαρα οποτε μπροστα απο την οθονη αναμεσα σε οθονη και ξυλο της καμπινας δηλαδη υπηρχε ενα κενο που αν ηξερες που να βαλεις το χερι σου επιανες την βελονα και την ξεσκιζες στο ανεβοκατεβασμα με αποτελεσμα να βαζεις δεκαδες παιχνιδια.Φυσικα ηθελε μεγαλη προσχη γιατι αμα εβαζες σε λαθος μερος το χερι θα επαιζες ηλεκτρονικα στον αλλον κοσμο απο καμια ηλεκτροπληξια.

Τωρα για τα παιχνιδια τι να πουμε ολα οσα αναφερθηκαν και ειναι στην λιστα ειναι απιστευτα διαχρονικα και παιχνιδαρες.Ολα τα τερματιζα και τα τερματιζω ημουνα μεγαλο ταλεντο και παραμενω στα 36 μου ας ειναι καλα το mame και αγαπημενο το Pac-Man που επαιζα με ενα 20αρικο γυρω στης 5 ωρες μεχρι να φτασω στην τελευταια πιστα την 256 την επονομαζομενη και kill screen οπως μαθαμε το ονομα της και την ιστορια της οταν εμφανιστηκε το ιντερνετ.

Aξεχαστες εποχες πραγματικα που μονο οσοι της εζησαν μπορουν να της καταλαβουν.
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Παίδες όταν άρχισα να παίζω ηλεκτρονικά ξεκίνησα με ένα 10ρικο, μετά πήγε 20ρικο, 50ρικο, 100ρικο μετά 2 x 100.
Κάπου στο 50ρικο τα παράτησα γιατί είχα αγοράσει μια Amiga 500 μέχρι που την έκαψα στην κυριολεξία από το πολύ παιχνίδι?  ;)
εγω προλαβα και ταλιρακι για credit 79 με 80
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
το πιο γαμιστερο και δυσκολο παιχνιδακι
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
Α ρε εποχες την δεκαετια του 80 και μεχρι τα μεσα του 90 αξεχαστες πραγματικα μεσα στης αιθουσες και της καφετεριες με τα ηλεκτρονικα αμα ξεκινησω να γραφω σταματημο δεν θα χω.Θα πως μονο για την πετονια που αναφερθηκε σε προηγουμενες σελιδες πως την ιδια αλλα και καλητερη δουλεια εκαναν τα καλωδια που υπηρχαν σε πρασινο κυριως χρωμα στα μεγαλα μεταλικα κουτια του ΟΤΕ και φυσικα ολα αυτα λειτουργουσαν κυριως στα παλια ηλεκτρονικα στης παλιες καμπινες που ειχαν μεταλικο συστημα με κερματοδεκτη κλπ οταν αρχισαν να εμφανιζονται οι πλαστικες βρωμα η δουλεια και το συστημα δεν λειτουργουσε.Αλλος τροπος για αμακα παιχνιδια ηταν και παλι στης παλιες καμπινες να κρατας πατημενο το κουμπι που επεστρεφε το κερμα οταν κολουσε και απο την κατω θυρα που εγβαινε με τον αντιχοιρα και με πολυ δυναμη να βαζουμε προς τα μεσα ταλιρα και δεκαρικα οποτε αν γινοταν σωστα ολο αυτο ακουμπουσε την βελονα και επαιζες τζαμπα με λιγοτερα λεφτα απο το κανονικο.Αλλος extreme καπως τροπος ηταν σε παλιες καμπινες παλι της ελληνικης κατασκευης πολλες δεν ειχαν το προστατευτικο τζαμι μπροστα ειχε σπασει δηλαδη απο κανενα μπουνιδι κλπ και πολλοι δεν το αλαζαν αφου η οθονη μεσα ηταν μια χαρα οποτε μπροστα απο την οθονη αναμεσα σε οθονη και ξυλο της καμπινας δηλαδη υπηρχε ενα κενο που αν ηξερες που να βαλεις το χερι σου επιανες την βελονα και την ξεσκιζες στο ανεβοκατεβασμα με αποτελεσμα να βαζεις δεκαδες παιχνιδια.Φυσικα ηθελε μεγαλη προσχη γιατι αμα εβαζες σε λαθος μερος το χερι θα επαιζες ηλεκτρονικα στον αλλον κοσμο απο καμια ηλεκτροπληξια.

Τωρα για τα παιχνιδια τι να πουμε ολα οσα αναφερθηκαν και ειναι στην λιστα ειναι απιστευτα διαχρονικα και παιχνιδαρες.Ολα τα τερματιζα και τα τερματιζω ημουνα μεγαλο ταλεντο και παραμενω στα 36 μου ας ειναι καλα το mame και αγαπημενο το Pac-Man που επαιζα με ενα 20αρικο γυρω στης 5 ωρες μεχρι να φτασω στην τελευταια πιστα την 256 την επονομαζομενη και kill screen οπως μαθαμε το ονομα της και την ιστορια της οταν εμφανιστηκε το ιντερνετ.

Aξεχαστες εποχες πραγματικα που μονο οσοι της εζησαν μπορουν να της καταλαβουν.
υπηρχε και ενα κολπο με πετονια που εβαζες...
 

Nekrothaftis4

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2017
Μηνύματα
954
Like
79
Πόντοι
6
υπηρχε και ενα κολπο με πετονια που εβαζες...
Ναι αυτο εγραψα στο post μου απλα αναφερα πως την ιδια δουλεια εκανε και το καλωδιο του OTE που αναφερω και μαλιστα καλητερη γιατι ηταν πολυ πιο σκληρο και δεν λυγιζε.Εκτος φυσικα και αν εννοοις κατι αλλο που γινοταν με πετονια το οποιο ηταν τρυπημα νομισματος και δεσιμο με πετονια και μολις ριχναμε το νομισμα και ακουγοταν ο ηχος οτι πηρε το παιχνιδι επρεπε αποτομα να τραβηξουμε το νομισμα για να μην το παρει.Γιαυτο και η πετονια επειδη δεν κοβοταν ευκολα ομως αυτο το κολπο ηταν πολυ δυσκολο επιανε ελαχιστες φορες και της περισσοτερες φορες επερνε κανονικα το νομισμα και η πετονια κρεμοταν απεξω με αποτελεσμα να καρφωθουμε στον ιδιοκτητη του μαγαζιου και μετα τρεχατε ποδαρακια μου :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

ossie

Νέο Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2005
Μηνύματα
2
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Α ρε εποχες την δεκαετια του 80 και μεχρι τα μεσα του 90 αξεχαστες πραγματικα μεσα στης αιθουσες και της καφετεριες με τα ηλεκτρονικα αμα ξεκινησω να γραφω σταματημο δεν θα χω.Θα πως μονο για την πετονια που αναφερθηκε σε προηγουμενες σελιδες πως την ιδια αλλα και καλητερη δουλεια εκαναν τα καλωδια που υπηρχαν σε πρασινο κυριως χρωμα στα μεγαλα μεταλικα κουτια του ΟΤΕ και φυσικα ολα αυτα λειτουργουσαν κυριως στα παλια ηλεκτρονικα στης παλιες καμπινες που ειχαν μεταλικο συστημα με κερματοδεκτη κλπ οταν αρχισαν να εμφανιζονται οι πλαστικες βρωμα η δουλεια και το συστημα δεν λειτουργουσε.Αλλος τροπος για αμακα παιχνιδια ηταν και παλι στης παλιες καμπινες να κρατας πατημενο το κουμπι που επεστρεφε το κερμα οταν κολουσε και απο την κατω θυρα που εγβαινε με τον αντιχοιρα και με πολυ δυναμη να βαζουμε προς τα μεσα ταλιρα και δεκαρικα οποτε αν γινοταν σωστα ολο αυτο ακουμπουσε την βελονα και επαιζες τζαμπα με λιγοτερα λεφτα απο το κανονικο.Αλλος extreme καπως τροπος ηταν σε παλιες καμπινες παλι της ελληνικης κατασκευης πολλες δεν ειχαν το προστατευτικο τζαμι μπροστα ειχε σπασει δηλαδη απο κανενα μπουνιδι κλπ και πολλοι δεν το αλαζαν αφου η οθονη μεσα ηταν μια χαρα οποτε μπροστα απο την οθονη αναμεσα σε οθονη και ξυλο της καμπινας δηλαδη υπηρχε ενα κενο που αν ηξερες που να βαλεις το χερι σου επιανες την βελονα και την ξεσκιζες στο ανεβοκατεβασμα με αποτελεσμα να βαζεις δεκαδες παιχνιδια.Φυσικα ηθελε μεγαλη προσχη γιατι αμα εβαζες σε λαθος μερος το χερι θα επαιζες ηλεκτρονικα στον αλλον κοσμο απο καμια ηλεκτροπληξια.

Τωρα για τα παιχνιδια τι να πουμε ολα οσα αναφερθηκαν και ειναι στην λιστα ειναι απιστευτα διαχρονικα και παιχνιδαρες.Ολα τα τερματιζα και τα τερματιζω ημουνα μεγαλο ταλεντο και παραμενω στα 36 μου ας ειναι καλα το mame και αγαπημενο το Pac-Man που επαιζα με ενα 20αρικο γυρω στης 5 ωρες μεχρι να φτασω στην τελευταια πιστα την 256 την επονομαζομενη και kill screen οπως μαθαμε το ονομα της και την ιστορια της οταν εμφανιστηκε το ιντερνετ.

Aξεχαστες εποχες πραγματικα που μονο οσοι της εζησαν μπορουν να της καταλαβουν.

Καλή φάση ήταν και το τότε γιουγκοσλάβικο δηνάριο που είχε ίδιες διαστάσεις με το 20δραχμο αλλά με τιμή πολύ χαμηλότερη
 

zoiroulis123

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2018
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Θυμαμαι που μικρος χαλουσα τονους κερματων για να παιξω Bubble bubble με τον αδερφο μου :p 
 

Cantfindname

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
530
Like
738
Πόντοι
86
Από την συγκεκριμένη λίστα, σίγουρα τις περισσότερες ώρες τις έχω αφιερώσει στο Mortal Kombat. Μεγάλος fan των παιχνιδιών Mortal Kombat αν και τελευταία δεν έχω ασχοληθεί με την σειρά, εκτός από μερικές ώρες στο Mortal Kombat X.
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Μάγκες, σκέφτομαι σοβαρά να προσθέσω στην τεράστια συλλογή μου και το Sega Saturn το οποίο το θεωρώ αρκετά αδικημένο. Εσείς τι λέτε?

:sunglasses:
 
Εγγρ.
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.119
Like
136
Πόντοι
16
Αυτα ελιωνα:

galaxian_remake_01.jpg


hqdefault.jpg


maxresdefault.jpg


12472-Cadillacs_and_Dinosaurs_(World_930201)-1481730086.jpg


SI_3DSVC_DoubleDragon_image1600w.jpg


images
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Να προσθέσω το Rygar το Outrun και το Green Beret
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Το mame το εχετε ολοι?

Μεγαλη μαγκια πια και ανεση να παιζεις οσο θες...τζαμπα, ε?

Αν έμπαινες σε ένα ΟΥΦΑΔΙΚΟ το 85 και τους έλεγες ότι σε 15 χρόνια θα υπάρχει το mame, θα σε κλείναν στο ΔΑΦΝΙ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom