Νέα

Τροχαία ατυχήματα-δυστυχήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anemodoura
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

hubwwif

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Ιαν 2023
Μηνύματα
377
Like
6.278
Πόντοι
1.041

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
20.434
Κριτικές
7
Like
36.024
Πόντοι
10.411
Το δικό σου μωρη λουγκρά δεξια.που βρήκε ο 27χρονω Μερσεντές αμγκ.μαυρα λεφτά..σιχματα της κοινωνίας..
Με τον πατέρα του έχουν επιχείρηση με βυτιοφόρα στο Μαρκόπουλο
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.377
Κριτικές
5
Like
5.469
Πόντοι
1.056
Τις διέλυσε ο χωριάτης απο την Ημαθία τις 2 γυναίκες.Την μια την πέταξε 25 μετρα σε γειτονική αυλή.Η αλλη η 25χρονη τραυματιστηκε βαρυτατα και σε λιγο πέθανε.
Περίμεναν στη σταση ο λεωφορείο,το οποίο μάλιστα πλησίαζε στα 50 μετρα.

Λέει οτι δηθεν ζαλιστηκε,αλλά σιγουρα ετρεχε με υπερβολικη ταχυτητα για αυτο διέλυσε την σταση και η γυναικα εκτοξευτηκε.Οταν ζαλίζεσαι,δεν τρέχεις με 100 χλμ,αλλά κοβεις ταχυτητα.

Αντε να δουμε αν θα εφαρμοστεί αυριο ο νεός νομος που προβλέπει ισόβια για περισσότερους του ενός θανάτους.

Μιλάμε για Σέρλοκ Χολμς , Ηρακλή Πουαρό, Μις Μαρπλ και βάλε...
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.685
Like
2.723
Πόντοι
456
Χαχα τι έγινε όλοι πλούσιοι είστε εδώ.μεσα??χαχα δεξιουκλες χαζοί..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

χαλάρωσε λίγο δες το ανθρώπινα πρώτα πάρτο αλλιώς φιλικά πάντα στο λέω πάνω από όλα η ανθρωπινη ζωή.
Πάλι καλά που το πλουσιοπαιδο δεν έπεσε πάνω σε κάνα μηχανάκι ποδήλατο η φιατακι να σκότωσει καναν άνθρωπο..δε λες πάλι καλά..
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.377
Κριτικές
5
Like
5.469
Πόντοι
1.056
Σχετικά με το τελευταίο ατύχημα εις το Μαρκόπουλον και αν πιστέψουμε τους δημοσιοκάφρους, ο πατέρας του νεκρού οδηγού είχε επιχείρηση εκκενώσεων βόθρων.
Επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι όποιος - α στη ζωή αυτή ασχολείται με τα ΣΚΑΤΑ, κυριολεκτικά ή μεταφορικά, αποκομίζει σοβαρό οικονομικό όφελος.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.704
Like
20.541
Πόντοι
5.006
«Αγαπούσε την ταχύτητα. Είχε ξανατρακαρει σοβαρά μια δυο φορές. Της είπα να ξεκόψει, θα το έκανε πριν μια δυο μέρες, αλλά τα ξαναβρήκανε και έγινε το μοιραίο».

Το μαλακιστηρι ειχε τρακάρει δυο φορες και μυαλο δεν ειχε βαλει, τωρα εβαλε μονιμα! Δυστυχώς πηρε μαζι του και την κοπελίτσα που δεν έφταιγε σε τιποτα:(


αντι να βριζεις το παλικαρι, κανονικα θα επρεπε να του στησουν εναν ανδριαντα για την συνεισφορα του στην εξελιξη του ανθρωπινου dna....
προσπαθησε την 1η φορα να εξαλειψει το dna του, χωρις να βλαψει καποιον τρίτον και χωρις να αφησει απογονους...δυστυχως δεν τα καταφερε τις 1-2 πρώτες φορες...
ωστοσο με ανιδιοτελη ζηλο και αυταπαρνηση δεν το εβαλε κατω : στουκαρε ξανα και εξαλειψε για παντα το dna του απο την ανθρωποτητα...δεν σκοτωσε κανεναν περαστικο, δεν αφησε απογονους...μια τελεια ενεργεια αναβαθμισης του ανθρωπινου dna, δωρο για τις μελλοντικες γενιες...

υγ : το αποψινο βερμούτ στην υγεια αυτου του μεγαλου ανθρωπιστη,....καλο του ταξιδι....:hi:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
18
Like
15.466
Πόντοι
4.546
Έπεσε πάνω σε στάση το ζώον, έτυχε να μην είχε κόσμο εκείνη την στιγμή. Αν ήθελε να σκοτωθεί, ας πήγαινε να πέσει με το αμάξι από κανένα γκρεμό, οι άλλοι τι του φταίνε; Βέβαια, κάποιος του έδωσε τα χρήματα για να ξαναπάρει καλό αμάξι, μετά τα τελευταία που τράκαρε, σωστά;
Για την κοπέλα τι να πω; Τον είχε χωρίσει λέει, εκείνος μουνοκλάφτηκε και τον ξαναδέχτηκε, γιατί;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.685
Like
2.723
Πόντοι
456
Κομπλεξικό τίποτα που νομίζει ότι όλοι είναι σαν κ αυτόν άχρηστοι ανειδίκευτοι…. Αγράμματοι! Σκουπίδι
Ρε χαζό δεξιό ζουδι..αυτός που είχε σκατατζιδικα..ειχε ειδίκευση?μαύρα λεφτά έχει..που θα κάνετε..τους σκατατζηδες της κοινωνίας..επιστημονες. γνωστο.νουδουλικο του Μαρκοπουλου ο τύπος?έτσι λένε..
 

Niko_laos

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2019
Μηνύματα
128
Like
164
Πόντοι
1
Έπεσε πάνω σε στάση το ζώον, έτυχε να μην είχε κόσμο εκείνη την στιγμή. Αν ήθελε να σκοτωθεί, ας πήγαινε να πέσει με το αμάξι από κανένα γκρεμό, οι άλλοι τι του φταίνε; Βέβαια, κάποιος του έδωσε τα χρήματα για να ξαναπάρει καλό αμάξι, μετά τα τελευταία που τράκαρε, σωστά;
Για την κοπέλα τι να πω; Τον είχε χωρίσει λέει, εκείνος μουνοκλάφτηκε και τον ξαναδέχτηκε, γιατί;
ακριβώς,
και ο πατέρας του λέει ότι ήταν το καλύτερο παιδί.
Όμως οπως γράφει και ένας τύπος στα σχόλια του άρθρου του "Θέματος"
ούτε αυτός αν ήταν καλό παιδί θα έτρεχε τόσο σκεφτόμενος ότι συνοδηγός είναι η κόρη κάποιου αλλου,
ούτε ο ίδιος ήταν καλός πατέρας.

Πάντως δύσκολο ένα παιδί να μην βρεθεί σε μια τέτοια θέση.
Δηλαδή να μπει σε αμάξι φίλου/γκόμενου ο οποίος θα οδηγεί με 200 (είτε επειδή γουστραρει είτε επειδή προσπαθεί να εντυπωσιάσει)
Εγώ θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια άπειρες φορές τον εαυτόν μου στην θέση της κοπέλας.
Και εύκολα θυμάμαι 2 περιστατικά συμμαθητών μου που σκοτώθηκαν έτσι
(8 άτομα συνολικά, σε 2 τροχαία, σε κάθε αμάξι 4 φοιτητές, ένα στου Παπάγος και ένα κιφησιας)

Άρα απλά κάποιοι είμαστε τυχεροί χωρίς να το καταλαβαίνουμε
και κάποιοι πληρώνουν...
 

Υπουργάρα

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2023
Μηνύματα
1.663
Like
1.547
Πόντοι
216
Η ελλεινιδα ηθελε τον πλούσιο από το Πόρτο Ράφτη με τα λεφτά και τη Μερσεντές να τρέχει σαν το τρελο.. όχι το μεροκαματιάρη από το Περιστέρι με το μηχανάκι που ξυπνάει στις έξι το πρωί για δουλειά.ε..κυρα ελλεινιδα
.ας πρόσεχες..νεξττττ
Τόσο νέα τόσο όμορφη.αλλα με το πλούσιο πήγαινε. Σα κλασική ελλεινιδα.προφανώς ο τύπος ήταν πλούσιος..για να είναι 27χρονω και να έχει τόσο ακριβό αμάξι..ας πρόσεχε..
Είσαι επικίνδυνος πέρα από σκατόψυχος μαλάκας,πραγματικά.
Επικίνδυνος για όποια κοπέλα βρεθεί στο δρόμο σου.

Ουσιαστικά θεωρείς υπεύθυνη την κοπέλα και χαίρεσαι για ότι την βρήκε...

Γύρνα πίσω στην πατρίδα σου,αφού εκεί τα βρίσκεις όλα πρίμα.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
18
Like
15.466
Πόντοι
4.546
ακριβώς,
και ο πατέρας του λέει ότι ήταν το καλύτερο παιδί.
Όμως οπως γράφει και ένας τύπος στα σχόλια του άρθρου του "Θέματος"
ούτε αυτός αν ήταν καλό παιδί θα έτρεχε τόσο σκεφτόμενος ότι συνοδηγός είναι η κόρη κάποιου αλλου,
ούτε ο ίδιος ήταν καλός πατέρας.

Πάντως δύσκολο ένα παιδί να μην βρεθεί σε μια τέτοια θέση.
Δηλαδή να μπει σε αμάξι φίλου/γκόμενου ο οποίος θα οδηγεί με 200 (είτε επειδή γουστραρει είτε επειδή προσπαθεί να εντυπωσιάσει)
Εγώ θυμάμαι στα φοιτητικά μου χρόνια άπειρες φορές τον εαυτόν μου στην θέση της κοπέλας.
Και εύκολα θυμάμαι 2 περιστατικά συμμαθητών μου που σκοτώθηκαν έτσι
(8 άτομα συνολικά, σε 2 τροχαία, σε κάθε αμάξι 4 φοιτητές, ένα στου Παπάγος και ένα κιφησιας)

Άρα απλά κάποιοι είμαστε τυχεροί χωρίς να το καταλαβαίνουμε
και κάποιοι πληρώνουν...
Χωρίς καμία αμφιβολία, είναι η μαλακία της νεότερης ηλικίας. Έκανα και εγώ χαζομάρες, ευτυχώς από τύχη και από προσοχή ΑΛΛΩΝ οδηγών, εμπειρότερων, ζω ακόμα.

Το μυαλό μου το έβαλα σε μικροζημιές μέσα στην πόλη(που έπεσαν και απάνω μου 2 φορές χωρίς να φταίω εγώ), που πέρα από τις υλικές ζημιές, σκέφτηκα ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ την προσοχή που απαιτείται στην οδήγηση, όταν οδηγώ να αδειάζω το κεφάλι μου από άλλες σκέψεις όσο μπορώ, και ότι οι ζωές δεν ξανάρχονται πίσω, πρώτα για τους άλλους που δεν φταίνε, και μετά για εμένα.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.317
Πόντοι
206
Εδώ στην περιοχή μου μέσα σε ελάχιστους μήνες σκοτώθηκαν 2 ή 3 παιδιά στο ΊΔΙΟ σημείο με τον ίδιο τρόπο. Λίγο αργότερα ένας άλλος έχασε το πόδι του πάλι στο ίδιο σημείο. Κοινό χαρακτηριστικό σε όλα τα ατυχήματα τα αυτοκίνητα. Ήταν η εποχή με τα σαξόραλα. Μάλιστα το ένα από αυτά μόλις το είχε πουλήσει ο ξάδερφος μου για να αγοράσει ένα Lancer EVO που το έχει ακόμη. Το μισό μας σόι είχε πάθει σοκ τότε καθώς δεν είχε ενημερωθεί για την πώληση.

Εγώ πχ όταν ήμουν ανήλικος καβάλαγα το μηχανάκι με ένα άλλο ξάδερφο και κάναμε χοντρές μαλακίες. Μόλις πήρα δίπλωμα και κατάλαβα ότι οι ταχύτητες είναι πολύ μεγαλύτερες από το παπάκι που είχε τον έκοψα μαχαίρι. Μπήκα 2 φορές στο αμάξι του και τέλος. Πάνε 25 χρόνια από τότε. Με το δικό μου ή αλλιώς κομμένη η βόλτα. Τον βλέπω ακόμη και σήμερα και δεν πιστεύω ότι το μυαλό του είναι κολλημένο στα 18. Μιλάμε για δημόσιο κίνδυνο.
 

Niko_laos

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2019
Μηνύματα
128
Like
164
Πόντοι
1
Εδώ στην περιοχή μου μέσα σε ελάχιστους μήνες σκοτώθηκαν 2 ή 3 παιδιά στο ΊΔΙΟ σημείο με τον ίδιο τρόπο. Λίγο αργότερα ένας άλλος έχασε το πόδι του πάλι στο ίδιο σημείο. Κοινό χαρακτηριστικό σε όλα τα ατυχήματα τα αυτοκίνητα. Ήταν η εποχή με τα σαξόραλα. Μάλιστα το ένα από αυτά μόλις το είχε πουλήσει ο ξάδερφος μου για να αγοράσει ένα Lancer EVO που το έχει ακόμη. Το μισό μας σόι είχε πάθει σοκ τότε καθώς δεν είχε ενημερωθεί για την πώληση.

Εγώ πχ όταν ήμουν ανήλικος καβάλαγα το μηχανάκι με ένα άλλο ξάδερφο και κάναμε χοντρές μαλακίες. Μόλις πήρα δίπλωμα και κατάλαβα ότι οι ταχύτητες είναι πολύ μεγαλύτερες από το παπάκι που είχε τον έκοψα μαχαίρι. Μπήκα 2 φορές στο αμάξι του και τέλος. Πάνε 25 χρόνια από τότε. Με το δικό μου ή αλλιώς κομμένη η βόλτα. Τον βλέπω ακόμη και σήμερα και δεν πιστεύω ότι το μυαλό του είναι κολλημένο στα 18. Μιλάμε για δημόσιο κίνδυνο.
Σε συγκεκριμένα σημεία τα δυστηχηματα.
το 85% συμβαίνει στα ίδια και τα ίδια σημεία.
Δεν βάζουν κάμερες, δεν θελουν!
(δεν μια ανάρτηση μου δυο σελίδες πριν και θα καταλάβεις)
 

unknowndark

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.425
Like
4.870
Πόντοι
456
Η ελλεινιδα ηθελε τον πλούσιο από το Πόρτο Ράφτη με τα λεφτά και τη Μερσεντές να τρέχει σαν το τρελο.. όχι το μεροκαματιάρη από το Περιστέρι με το μηχανάκι που ξυπνάει στις έξι το πρωί για δουλειά.ε..κυρα ελλεινιδα
.ας πρόσεχες..νεξττττ


Εε με ποιον θες να πάει ρε μλκ, με τον φτωχό? Παντού ετσι ειναι.

Θες να σου πω ιστορίες απο την γείτονα χώρα, οπου 60αρηδες γ@μανε κοριτσάκια 18-19 ετων επειδή τις χαρτζιλικώνουν και τις κυκλοφορούν με τέτοιο? (G63 amg)


maxresdefault.jpg
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.073
Πόντοι
6.056
Εε με ποιον θες να πάει ρε μλκ, με τον φτωχό? Παντού ετσι ειναι, θες να σου πω ιστορίες απο την γείτονα χώρα οπου 60αρηδες γ@μανε κοριτσάκια 18-19 ετων επειδή τις χαρτζιλικώνουν και τις κυκλοφορούν με τέτοιο? (G63 amg)


maxresdefault.jpg
Ο τυπος ειναι ο κλασικός κομπλεξικός με τους φραγκατους επειδή ειναι αυτος φτωχός, για αυτον ολοι οι πλούσιοι έχουν βγαλει τα λεφτά τους κλέβοντας και εξαπατώντας οποτε ας σκοτωθούν φταίνε δεν φταίνε. Τωρα αν σκοτωθεί η γκομενα του πλουσιου ας προσεχε φταιει αυτη γιατι διαλεξε εναν οικονομημένο να κανει σχεση και οχι τον Βαγγέλη τον σερβιτόρο.

Μιλαμε για πολλά κιλα κομπλεξ.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.317
Πόντοι
206
Σε συγκεκριμένα σημεία τα δυστηχηματα.
το 85% συμβαίνει στα ίδια και τα ίδια σημεία.
Δεν βάζουν κάμερες, δεν θελουν!
(δεν μια ανάρτηση μου δυο σελίδες πριν και θα καταλάβεις)

Γράφτηκε και πιο πριν. Ψηφαλάκια και πολιτικό κόστος.

Κάνω κάθε μέρα καμία εκατοστή επαγγελματικά χιλιόμετρα. Βλέπω τα ίδια και τα ίδια. Κάθε μέρα γλιτώνω στο τσακ το τρακάρισμα. Πχ χτες ΜΑΛΑΚΑΣ ερχόταν σκούπα και παραβίασε το ΣΤΟΠ σε κυκλικό κόμβο με μεγάλη ορατότητα. Έπεσα στα φρένα. Σήμερα είχα πίσω μου μηχανάκι το οποίο προσπαθούσε απεγνωσμένα να με προσπεράσει μέσα στην πόλη. Έψαχνα για παρκάρισμα και έπρεπε να έχω το νου μου και στο βλάκα.

Η τροχαία και το λιμενικό στα @@ τους. Ειδικά με το λιμενικό κάνω συνέχεια κουβέντα καθώς έχω κολλητό φίλο. Ο τύπος ζητάει συνεχώς θαλάσσια υπηρεσία διότι στην παραλιακή ζώνη δεν τους επιτρέπουν να κάνουν τίποτα λόγω μαγαζιών και είναι πολύ εκνευρισμένος. Έχουν συμβεί δεκάδες ατυχήματα με σερβιτόρους και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει τα @@ να ζητήσει βοήθεια. Σου λέει ο μαγαζάτορας πως αν κυνηγήσουμε τους πελάτες που τρέχουν με τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια δεν θα ξαναπατήσουν στο μαγαζί μας.

Το ίδιο και εκτός. Έχω κάνει κουβέντα με τεχνικό σύμβουλο του Δήμου για κολώνες φωτισμού σε επαρχιακό δρόμο και μου είπε πως ΔΕΝ γίνεται διότι ο δρόμος ανήκει στην Περιφέρεια και πρέπει να γίνει κόμβος κτλ. Το σημείο ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ.
 

rocco65

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2024
Μηνύματα
9
Like
11
Πόντοι
0
Και το χθεσινό στο Πόρτο ράφτη ήταν πολύ στενόχωρο.
 

BabisClaras

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2024
Μηνύματα
63
Like
55
Πόντοι
0
Εμεις απο τα ανωλιοσια παμε με λεωφορειο. Δεν κινδυνευουμε απο τροχαια. Απο αλλα κινδυνευουμε. Θεμα ατυχιας;
 

Niko_laos

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2019
Μηνύματα
128
Like
164
Πόντοι
1
Γράφτηκε και πιο πριν. Ψηφαλάκια και πολιτικό κόστος.

Κάνω κάθε μέρα καμία εκατοστή επαγγελματικά χιλιόμετρα. Βλέπω τα ίδια και τα ίδια. Κάθε μέρα γλιτώνω στο τσακ το τρακάρισμα. Πχ χτες ΜΑΛΑΚΑΣ ερχόταν σκούπα και παραβίασε το ΣΤΟΠ σε κυκλικό κόμβο με μεγάλη ορατότητα. Έπεσα στα φρένα. Σήμερα είχα πίσω μου μηχανάκι το οποίο προσπαθούσε απεγνωσμένα να με προσπεράσει μέσα στην πόλη. Έψαχνα για παρκάρισμα και έπρεπε να έχω το νου μου και στο βλάκα.

Η τροχαία και το λιμενικό στα @@ τους. Ειδικά με το λιμενικό κάνω συνέχεια κουβέντα καθώς έχω κολλητό φίλο. Ο τύπος ζητάει συνεχώς θαλάσσια υπηρεσία διότι στην παραλιακή ζώνη δεν τους επιτρέπουν να κάνουν τίποτα λόγω μαγαζιών και είναι πολύ εκνευρισμένος. Έχουν συμβεί δεκάδες ατυχήματα με σερβιτόρους και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει τα @@ να ζητήσει βοήθεια. Σου λέει ο μαγαζάτορας πως αν κυνηγήσουμε τους πελάτες που τρέχουν με τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια δεν θα ξαναπατήσουν στο μαγαζί μας.

Το ίδιο και εκτός. Έχω κάνει κουβέντα με τεχνικό σύμβουλο του Δήμου για κολώνες φωτισμού σε επαρχιακό δρόμο και μου είπε πως ΔΕΝ γίνεται διότι ο δρόμος ανήκει στην Περιφέρεια και πρέπει να γίνει κόμβος κτλ. Το σημείο ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ.

Σε αυτά που έγραψες προσθέτω και το ποσό εύκολα περνάνε γεμάτο κοκκικο και πράσινο για τον πεζό.
Στάσου σε ένα φανάρι στην Μεσογείων και θα μετρήσεις άπειρα τέτοια περιστατικά.

Πάντως όλοι οι μεγάλοι δρόμοι στην Αττική (κιφησιας, μεσογειων, παραλιακή, σύγγρου, βουλιαγμένης, μαρκοπούλου,...)
αργά το βράδυ γίνονται autobahn...
Aν παρατηρήσεις τα δυστυχήματα με πιτσιρίκια ή γρήγορα αυτοκίνητα γίνονται βράδυ που αδειάζουν οι δρόμοι αυτοί.
Και είμαι σίγουρος ότι τα δυστυχήματα για τα οποία συζητάμε εδώ γίνονται με >>120χλμ/ωρα

Σε αυτές τις ταχύτητες δεν πιστεύω ότι είναι θέμα πολιτικού κόστους...
Βασικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει καν πολιτικό κόστος αν αποφασίσουν να πέσουν πρόστιμα βροχή σε περίπτωση που π.χ. μετά τις 12
ξεπεράσεις κατα 50% (!!!) το επιτρεπτό όριο. Δηλαδή αν αντί για 80 πας με >120
(φαντάζομαι 80 τα είναι το επίσημο όριο πχ στην Κιφησιάς)

Ο συνδυασμός κάμερας και αυστηρών ποινών εξαλείφει όχι μόνο την έλλειψη παιδείας, την οδηγική παραβατικότητας αλλά και το έγκλημα*
Και φυσικά ο ποινή πρέπει να είναι αντίστοιχος του εισοδήματος. Π.χ:
είσαι πιτσιρικάς και πέρασες με κόκκινο (1/4 τους μισθού σου σύμφωνα με την εργανη πρόστιμο)
είσαι ο Κίμων ο Κουλουρης και περνάς 4(!) κόκκινα; 4 *1/4 της βουλευτικής σου αποζημίωσης.


* Αλήθεια, όταν γνωρίζεις ότι τα πάντα βιντεοσκοπουνται θα ήταν δυνατό να γίνουν εγκληματα όπως:
α) Γρηγορόπουλου
β) Φουντούλη & Καπελώνη
γ) Μαφιόζικη εκτέλεση στο Βενζινάδικο στον Νέο κόσμο

δεν θέλουν φίλε μου, δεν θέλουν, και δεν είναι το πολιτικό κόστος...
Είναι το ότι η καταγραφή των πάντων (ακόμα και της φόρτωσης εμπορευματικής αμαξοστοιχίας σε έναν σταθμό)
διαπαιδαγωγεί, αποκαλύπτει, απλοποιεί, αποσυμπλέκει.
Και δεν θέλουν τίποτα από τα παραπάνω διότι η υπάρχουσα κατάσταση στηρίζεται στην έλλειψη τους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom