Νέα

Τί γίνεται με τα eshops και χάνονται από το skroutz;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gc_2009
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 207
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
G

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
175
Κριτικές
8
Like
497
Πόντοι
301
Προσεξε με δε διαφωνω σε τιποτα απο οτι λετε.

Το συστημα με το ιντερνετ και τη παγκοσμια οικονομια εχει αλλαξει.
Οποιος προσαρμοστει θα βγει απεναντι

ΕΙναι σαν να εχει βγει το αυτοκινητο το 1920 και εγω να ειμαι πεταλωτης αλογων και να διαμαρτυρομαι.
Θα με ξεπερασει η ιστορια...

Ειμαι λιγο κυνικος το ξερω (ειμαι πολυ πιο αυστηρος με τον εαυτο μου)

Θελω να καταλαβεις τη νοοτροπια μου.

Εμεις τι κανουμε ειναι το θεμα
Πιστεύεις πως, μια κίνηση εναντίον του σκρτζ απο καταστήματα τα οποία έχουν ζημιωθεί απο το take it or leave it δίπολο marketplace ή εκτός είναι άσκοπη?
Συνολική κίνηση με αγωγές δημοσιότητα και αίτημα κρατικής παρέμβασης.
Με ενδιαφέρει η άποψη σου διότι δείχνεις πολύ ενημερωμένος.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
για τα μεν εστιατόρια, καφέ, μπαράκια κλπ γίνεται της πουτάνας στο προμοτοριλίκι...

για καταναλωτικά αγαθά, συσκευές, ηλεκτρονικά κλπ, και προμοτοριλίκι παίζει (λιγότερο όμως), αλλά το βασικότερο οι κριτικές προέρχονται από ανθρώπους που απλά ΔΕΝ έχουν ιδέα και γράφουν ότι μαλακία τους κατέβει προς το καλύτερο ή το χειρότερο, "καίγοντας" ή αποθεώνοντας χωρίς λόγο τα προιόντα που αγόρασαν...
με λιγο μυαλό, λίγο φιλτράρισμα, και προσοχή, βρίσκεις στις κριτικές τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία ενός προιόντος αυτό που θέλεις.
Εγώ κινητά, τηλεοράσεις, χορτοκοπτικά, πλυντήρια, ψυγεία, δεν παιρνεις γουρούνι στο σακι, ενα κινητό που έχει 300 καλες κριτικες και είναι σε μια κατηγορια για 100 ευρώ δεν μπορει να συγκριθεί με κάποιο των 1000 ευρώ.
Χρειάζεται γερο φιλτράρισμα, πείρα, γνώσεις, όρεξη να ψάχνεις.
Παράδειγμα αυτό το πληντύριο πάσχει εκει, εννοώ και σε πιο πολύπλοκα πράγματα, αυτοκίνητα forums,
εγώ σε γενικές γραμμές έχω βοηθηθεί αφάνταστα απο το ιντερνετ, να καταλαβεις έχω μανια με τις κατασκευες έχω γκαραζ για τα αυτοκινητα οπου ασχολουμαι, εργαστηριο ηλεκτρονικών, εν κατακλειδι, οτι μαθαινεις διαβαζεις ακους σε συμφέρον σου είναι δεν είναι σε κακο σου. Δεν είναι τυχαίο που κάποια προιόντα κάποια μοντέλα κάνουν τρελες πωλήσεις και χαίρουν εκτίμησης και άλλα προιόντα είναι ζημιαρικα και κακοφτιαγμενα. Και το σκρουτζ και το google και τα διαφορα φορουμ έχουν προσφέρει πολλα στον κόσμο.
Δεκαετία του 80 και του 90 κάποιος άνθρωπος αγοραζε μια κουζίνα για το σπίτι και ότι του τύχει, μπορεί να τρελαινόταν να αλλαζει αντιστασεις διακοπτες, σήμερα για εμένα με τόση πληροφορία όποιος την πατάει καλά να πάθει, όλα είναι στο πιάτο μας.
 

eimaiogiatros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2017
Μηνύματα
88
Κριτικές
7
Like
308
Πόντοι
280
Χωρίς να ξέρω όλες τις λεπτομέρειες, είναι λίγοι και συγκεκριμένοι λόγοι:
1. αυξημενες προμήθειες από Σκρουτζ.
2. Σκρουτζ αρχίζει πουλάει το ιδιο, στα προτυπα Αμαζον.
3. μονοπρόσωπα μαγαζιά με αυτοαπασχολούμενους που δεν έχουν μέλλον ούτως ή άλλως.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.088
Like
2.894
Πόντοι
506
το σκρουτζ ειναι καλό εργαλείο για τον καταναλωτή αλλά καρκίνος για τους εμπόρους.

Νταβατζής στα μαγαζίιά με αδικαιολόγητα υψηλές χρεώσεις και απαιτήσεις. Σε λίγο καιρό με τα δεδομένα που έχει μαζέψει τόσα χρόνια από όλα τα εμπορικά καταστήματα (τι πουλάει, τι όχι κτλ) θα αρχίσει να πουλάει προϊόντα και εκεί θα κλείσουν πολλές επιχειρήσεις. Ουσιαστικά όλες οι εμπορικές επιχειρήσεις χρηματοδοτούν και δίνουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται το Σκρουτζ για να τους βγάλει out of business στο μέλλον.

Μόνο αν σιγά σιγά αρχίσουν να βγαίνουν από την πλατφόρμα θα το σώσουν.

Κάτι παρόμοιο είναι και το e-food στον κλάδο της εστίασης αλλά εκεί απλά σε αρμέγει και θα σε αρμέγει για πάντα χωρίς να μπορεί να μπει στον κλάδο.
Στο e food οι καταστηματαρχες απαντουν με υποβαθμιση της ποιότητας. Γι αυτο και το εχω κοψει οριστικά.
 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
Προσεξε με δε διαφωνω σε τιποτα απο οτι λετε.

Το συστημα με το ιντερνετ και τη παγκοσμια οικονομια εχει αλλαξει.
Οποιος προσαρμοστει θα βγει απεναντι

ΕΙναι σαν να εχει βγει το αυτοκινητο το 1920 και εγω να ειμαι πεταλωτης αλογων και να διαμαρτυρομαι.
Θα με ξεπερασει η ιστορια...

Ειμαι λιγο κυνικος το ξερω (ειμαι πολυ πιο αυστηρος με τον εαυτο μου)

Θελω να καταλαβεις τη νοοτροπια μου.

Εμεις τι κανουμε ειναι το θεμα
Εγώ μετά από 39 χρόνια που πατάω σε αυτά τα εδάφη, πέρυσι κατάλαβα ότι το σύστημα όταν το εναντιώνεσαι δυναμώνει, και όταν το αγνοείς πέφτει.
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.426
Like
4.065
Πόντοι
456
Πιστεύεις πως, μια κίνηση εναντίον του σκρτζ απο καταστήματα τα οποία έχουν ζημιωθεί απο το take it or leave it δίπολο marketplace ή εκτός είναι άσκοπη?
Συνολική κίνηση με αγωγές δημοσιότητα και αίτημα κρατικής παρέμβασης.
Με ενδιαφέρει η άποψη σου διότι δείχνεις πολύ ενημερωμένος.
Φυσικα θα ειχε νοημα, εαν γινοταν μεγαλος σαματας.

Στην Ελλαδα ειμαστε εαν γινει οργανωμενος σαματας και απειληθει η εκαστοτε κυβερνηση γινονται τα παντα. Βλεπε ταξι-uber.
Υπαρχει συνδικαλιστικο οργανο/σωματεια που ετοιμαζονται να κανουν τετοιες κινησεις?

Εγω μιλαω πιο μακροσκοπικα παγκοσμια για αλλαγη συστηματος κλπ
 
OP
OP
G

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
175
Κριτικές
8
Like
497
Πόντοι
301
Φυσικα θα ειχε νοημα, εαν γινοταν μεγαλος σαματας.

Στην Ελλαδα ειμαστε εαν γινει οργανωμενος σαματας και απειληθει η εκαστοτε κυβερνηση γινονται τα παντα. Βλεπε ταξι-uber.
Υπαρχει συνδικαλιστικο οργανο/σωματεια που ετοιμαζονται να κανουν τετοιες κινησεις?

Εγω μιλαω πιο μακροσκοπικα παγκοσμια για αλλαγη συστηματος κλπ
Ναι κατάλαβα σε τι αναφέρεσε.

Ξεκίνησε έμαθα ενα συνδικαλιστικό αλλά δεν προχώρησε απο φόβο μην τους κατεβάσει π σκρτζ γιατί κάποιοι δέχθηκαν τις σχετικές έμμεσες προειδοποιήσεις, Οπότε έμεινε εκεί.
Ενδιαφέρουσα πληροφορία δε, είναι πως ο GRECA χρηματοδοτείτε απο το Skrtz και μάλιστα είς εκ των μετόχων συμμετέχει στο ΔΣ.. δλδ κάπου έλεος.
Τώρα είναι σε επαφές με κόμμα τις αντιπολίτευσης (το βλέπει σοβαρά το θέμα διότι εργάζεται πολύς κόσμος στον κλάδο) για να έχει κ νόημα και να ακουστεί γιατί όπως καταλαβαίνεις τα δικαστήρια ούτε καν....
Εύχομαι κ ελπίζω να σκάσει σύντομα..
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
540
Κριτικές
10
Like
581
Πόντοι
4.245
Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό πως, γνωστά καταστήματα του σκρουτζ εξαφανίζονται απο την αναζήτηση τιμών και εμφανίζονται με άλλο όνομα ή με το ίδιο αλλα στο αγορά μέσω σκρουτζ. Οι τιμές δε, είναι ακριβότερες κατα 10 περίπου τις εκατό απο αυτές που έχουν στα κανονικά τους sites. Ξέρεις κανείς τι ακριβώς συμβαίνει?
Από όσο γνωρίζω, μερικά έκλεισαν για απάτη και φοροδιαφυγή. Μάλιστα, ένα ήταν και ιδιαίτερα γνωστό...
 
OP
OP
G

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
175
Κριτικές
8
Like
497
Πόντοι
301
Από όσο γνωρίζω, μερικά έκλεισαν για απάτη και φοροδιαφυγή. Μάλιστα, ένα ήταν και ιδιαίτερα γνωστό...
Δεν συζητάμε για αυτά...Το θέμα μας είναι οι μονοπωλιακές πρακτικές του σκρουτζ κ εν γένει των μεγάλων κάθε κλάδου της αγοράς.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.247
Like
1.695
Πόντοι
216
Η αμαζον για 10 χρονια δεν ειχε κερδη γιατι το κυριο focus της ηταν να μαζεψει ολο το κοσμο και να κανει αυτο που λενε dominate την αγορα.


Για αυτό όπου πήγαινε η ΄Αμαζον (πόλη ή μικρή περιοχή) έκλειναν όλες οι μικρές επιχειρήσεις και όταν έφευγε γιατί βρήκε άλλο μέρος χαμηλότερου κόστους (για παράδειγμα μεγαλύτερες φοροαπαλλαγές) άφηνε πίσω της συντρίμια!Σχεδόν τα πάντα κλειστά και η ανεργία στο φουλ!
 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.968
Πόντοι
6.955
Για αυτό όπου πήγαινε η ΄Αμαζον (πόλη ή μικρή περιοχή) έκλειναν όλες οι μικρές επιχειρήσεις και όταν έφευγε γιατί βρήκε άλλο μέρος χαμηλότερου κόστους (για παράδειγμα μεγαλύτερες φοροαπαλλαγές) άφηνε πίσω της συντρίμια!Σχεδόν τα πάντα κλειστά και η ανεργία στο φουλ!
Εδώ mall έγιναν amazon αποθήκες...
 

markisiosLOG

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
2.391
Υπαρχει και το best price, εκει βρισκω ακομα καλυτερες τιμες προσωπικα
 
OP
OP
G

gc_2009

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2009
Μηνύματα
175
Κριτικές
8
Like
497
Πόντοι
301

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Για αυτό όπου πήγαινε η ΄Αμαζον (πόλη ή μικρή περιοχή) έκλειναν όλες οι μικρές επιχειρήσεις και όταν έφευγε γιατί βρήκε άλλο μέρος χαμηλότερου κόστους (για παράδειγμα μεγαλύτερες φοροαπαλλαγές) άφηνε πίσω της συντρίμια!Σχεδόν τα πάντα κλειστά και η ανεργία στο φουλ!
Πού τα ακούς αυτά μεγάλε;
Η Αμαζον δεν πουλάει μέσα από κανονικά μαγαζιά.
Μόνο κάτι σουπερμάρκετ έχει.
Αποθήκες ανοίγει σε διάφορες πόλεις και αυτό φυσικά καμία σχέση δεν έχει με κλείσιμο τοπικών μαγαζιών.
Ίσα ίσα που προσφέρει δουλειές.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.735
Πόντοι
216
Για αυτό όπου πήγαινε η ΄Αμαζον (πόλη ή μικρή περιοχή) έκλειναν όλες οι μικρές επιχειρήσεις και όταν έφευγε γιατί βρήκε άλλο μέρος χαμηλότερου κόστους (για παράδειγμα μεγαλύτερες φοροαπαλλαγές) άφηνε πίσω της συντρίμια!Σχεδόν τα πάντα κλειστά και η ανεργία στο φουλ!
Σωστά, μόνο που δεν είναι Amazon. Είναι Costco. Η Amazon δεν ασχολείται με το παραδοσιακό λιανικό εμπόριο, με καταστήματα και προσωπικό. Και, γιατί να ασχοληθεί, όταν μπορεί να πουλά παγκοσμίως, με ελάχιστο προσωπικό και ακόμα λιγότερα πάγια έξοδα;
Σε ντόπια αντιστοιχία, είναι σα να λέμε οτι το σκρούτζ έκλεισε τα μπακάλικα, ενώ το έκανε ο Βασιλόπουλος στην πραγματικότητα.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.247
Like
1.695
Πόντοι
216
Πού τα ακούς αυτά μεγάλε;
Η Αμαζον δεν πουλάει μέσα από κανονικά μαγαζιά.
Μόνο κάτι σουπερμάρκετ έχει.
Αποθήκες ανοίγει σε διάφορες πόλεις και αυτό φυσικά καμία σχέση δεν έχει με κλείσιμο τοπικών μαγαζιών.
Ίσα ίσα που προσφέρει δουλειές.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σωστά, μόνο που δεν είναι Amazon. Είναι Costco. Η Amazon δεν ασχολείται με το παραδοσιακό λιανικό εμπόριο, με καταστήματα και προσωπικό. Και, γιατί να ασχοληθεί, όταν μπορεί να πουλά παγκοσμίως, με ελάχιστο προσωπικό και ακόμα λιγότερα πάγια έξοδα;
Σε ντόπια αντιστοιχία, είναι σα να λέμε οτι το σκρούτζ έκλεισε τα μπακάλικα, ενώ το έκανε ο Βασιλόπουλος στην πραγματικότητα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Παλληκάρι ξέρεις αγγλικά;
Εσύ μίλησες για το Αμαζον ότι εξαιτίας του κλείνουν φυσικά καταστήματα επειδή ανοίγει το Αμαζον μαγαζιά.
Το άρθρο μιλάει για online ανταγωνισμό.

Παραδέξου ότι έκανες λάθος στο ποστ και άσε τώρα τα άσχετα ποστ για να δικαιολογηθείς.
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
334
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Εταιρίες που εισάγουν ένα προϊόν και το διαθέτουν στη χονδρική πώληση , εάν σέβονται τον εαυτό τους και τους πελάτες χονδρικής τους, επιβάλουν κατώτατη τιμή για τα eshop! Αυτό, για να μην ξεφτιλίζεται το προϊόν τους και να κρατάνε και τους πελάτες τους!
Προσωπικά ψάχνω στο σκρουτζ αλλά πάντα πριν κάνω παραγγελία τηλέφωνο αρχικά για διαθεσιμότητα και μετά από το προσωπικό τους eshop ή με email!
Μεσάζωντες δεν χρειάζονται
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom