Νέα

Tα δικαιώματα των gay πρέπει επιτέλους κάποτε να ακουστούν

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gayseven7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 112K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.703
Κριτικές
6
Like
8.850
Πόντοι
1.686
Στην Σκανδιναβία ,μεγάλο ποσοστό από τις  μητέρες
ΔΕΝ έχουν παντρευτεί, ούτε καν έχουν κάνει
σύμφωνο συμβίωσης.


Ο ΓΑΜΟΣ είναι ένας παλιός θεσμός, που πολλοί θεωρούν αναχρονιστικό
και συντηρητικό, και δημιουργήθηκε ιστορικά όταν τα παιδιά
κληρονομούσαν την ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ της ΓΗΣ.
Επίσης είναι θεσμός που προστατεύει την ΕΓΚΥΟ γυναίκα
και την μητέρα μικρών παιδιών, που είναι έτσι ευάλωτες
και με το ΓΑΜΟ ο σύζυγός τους υποχρεώνεται να τις
βοηθάει .

Το σχέση έχουν οι ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΕΣ που οδήγησαν ιστορικά
στη δημιουργία του θεσμού του ΓΑΜΟΥ Άντρας - Γυναίκα,
με τη θέληση ΔΥΟ  ΑΝΤΡΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ να συζούν ;

Η Τεκονοποιϊα είναι η κύρια αναγκαιότητα
και επίσης η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ της γυναίκας
από τον άνδρα ΙΣΤΟΡΙΚΑ, αφού μόνο τις τελευταίες
δεκαετίες οι γυναίκες μπορούσαν να εργαστούν και
να ζήσουν ΑΥΤΟΝΟΜΑ. Προηγουμένως , έπρεπε να παντρευτούν
για να ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ, ακόμα και αν έμεναν με τον άντρα τους
και ΔΕΝ μπορούσαν να κάνουν παιδιά, και ήταν
σαν "υπηρέτριες " του άντρα.

Αν υπάρχει θέληση ΔΥΟ  ΑΝΤΡΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ να συζούν
μπορούν , αν θέλουν, να συζούν, και
ούτε καν το σύμφωνο συμβίωσης δεν χρειάζεται.
Αν θέλουν να κάνουν σύμφωνο συμβίωσης,
μπορούν να κάνουν.

ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ έχει ο ΓΑΜΟΣ του άντρα με τη γυναίκα
με την απόφαση ΔΥΟ  ΑΝΤΡΩΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ να συζούν ;




 

dionst1

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
530
Κριτικές
21
Like
2.338
Πόντοι
1.196
Ενδιαφερον, ευχαριστώ για τα λινκ.

Σε ένα σημείο γράφει αυτό «Despite 30 years of research, a gay gene has not been located nor have the brains of homosexual men been shown to resemble the brains of women. The brains of transgender people resemble the brains of the gender they identify with, not with the brains corresponding to their biological sex; this reflects the timing of sex hormones at different stages during fetal growth.»

Και μετά μας λέει αυτό «Gender identity is developed at birth and sexual orientation develops later during the first few years of infancy.»

Άρα η σεξουαλικη προτίμηση μπορεί σίγουρα να επηρεάζεται από περιβαλλοντικούς παράγοντες( ; )

Πρώτα απ' όλα δεν είναι "σεξουαλική προτίμηση", ονομάζεται διεθνώς σεξουαλικός προσανατολισμός (sexual orientation) και υπάρχει λόγος που ονομάζεται έτσι. Δεν είναι δλδ προτιμώ πορτοκάλια και μήλα, αντί για αχλάδια και ακτινίδια. Πχ το αν σου αρέσει το πισοκολητό, το καρεκλάτο, ή το ιεραποστολικό, ή πχ αν έχεις φετίχ όπως πχ ποδολαγνεία ή γουστάρεις τις ξανθιές ή τις μελαχρινές, αυτό, ναι, είναι προτίμηση. Δεν είναι προτίμηση το φύλο που με το οποίο θες να συνευρίσκεσαι. Αυτό λέγεται προσανατολισμός. Συμβαίνει ενστικτωδώς, να στο πω διαφορετικά. Στον δρόμο πχ ένας στρέητ γυρνάει να κοιτάξει μόνο γυναίκες, όπως ένας γκέι άντρες. Αυτό δεν συμβαίνει λόγω "προτίμησης". Είναι το σεξουαλικό ένστικτο, συμβαίνει ενστικτωδώς, δεν το σκέπτεσαι, δεν είναι προτίμηση. Γι' αυτό λέγεται προσανατολισμός (orientation).

Τώρα, ναι, σ' αυτό έχεις δίκιο. Έχει υπάρξει αντικείμενο πολλών ερευνών το αν υπάρχει το ονομαζόμενο "γκέι γονίδιο", δηλαδή αν υπάρχει κάτι γενετικά που επηρεάζει αν κάποιος γεννιέται γκέι. Ακόμη δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο. Εν ολίγοις μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι. Δεν το ξέρουμε αυτό. Η κυρίαρχη άποψη είναι ότι παίζουν ρόλο και γενετήσιοι παράγοντες και εξωγενείς. Αυτό όμως που έγραψες περί τραυμάτων, σίγουρα δεν είναι σωστό. Η πλειοψηφία των ομοφυλόφιλων, σε όλες τις επιστημονικές έρευνες που έχουν γίνει δεν δείχνει κάτι τέτοιο.

Αντίθετα, για τα τρανς άτομα, έχει αποδειχθεί πλέον από επιστημονικές έρευνες ότι ο αριστερός υποθάλαμος του εγκεφάλου που αυτός καθορίζει το φύλο που αισθανόμαστε, στις τρανς γυναίκες είναι όμοιος με αυτόν των γυναικών. Που αυτό σημαίνει ότι στις τρανς καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες. Αυτό έχει αποδειχθεί. Αυτό δείχνει και κάτι επιπλέον: ότι είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα ο σεξουαλικός προσανατολισμός (sexual orientation) από την ταυτότητα φύλου (gender identity). Το γράφω γιατί κάποιοι συγχέουν εντελώς τους γκέι με τις τρανς και αυτό είναι λάθος.

ασφαλως αφαιρεθηκε, στις ηπα που λυνουν και δενουν οι ασφαλιστικες εταιρειες πρωτα εκει κανονισαν να μην ειναι ψυχικο νοσημα.
στις ηπα εχουν κανονισει οι ασφαλιστικες με το που γενιεσαι να σου κοβουν το πετσακι για να μην πληρωνουν μετα περισσοτρα η μπλεκουν με χειρωτερα, σιγα τωρα μην μπλεξουν με τους ομοφυλοφυλους τους τρανς κτλ κτλ.
υποψην οτι η περιτομη στα νεογνα γινεται χωρις αναισθητικο κτλ κτλ ποιος θα τολμουσε να χορηγησει ενα ισχυρο αναισθητικο σε καποιο τοσο μικρο παιδι;αρα πολυ πιο φθηνα σε ενα νεογνο απο οτι σε εναν εφηβο

Όχι δεν είναι έτσι φίλε δεν είναι έτσι. Αυτό έχει αποφασιστεί απ' τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, όχι τις ΗΠΑ.
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
795
Πόντοι
96
Η ομοφυλοφιλία συναντάται σε όλα τα θηλαστικά, κάνεις λάθος φίλε.
Υπάρχουν πλήθος από επιστημονικά άρθρα που το αποδεικνύουν.
Ενδεικτικά:
από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Yale:
από το Scientific Direct:
Kαι πολλά - πολλά ακόμη επιστημονικά άρθρα που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Η ομοφυλοφιλία είναι κοινή σε όλο το ζωϊκό βασίλειο, και αποτελεί απόδειξη της ποικιλομορφίας της φύσης.


Αφού ανεβάζετε ενδιαφέροντα πράματα, ας δείτε και αυτό οι συναγωνιστές.
 

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.091
Like
1.338
Πόντοι
216
Όσο και να στραβώνουν κάποιοι και να μην το δέχονται η ομοφυλοφιλια είναι κάτι απολυτως φυσιολογικό. Με μαθηματική ακρίβεια θα φτάσουμε στο σημειο να υπερτερούμε αριθμητικά και τότε θα άλλαξουν πολλά. Θυμάμαι μια φορά, ήμουν στο Blue Vision. Καθώς με γαμούσε ένας τύπος μου λέει: "Καθόμαστε και μαλώνουμε για τα μουνιά... Αν όλοι ήξεραν αυτά τα γούστα, όλα θα ήταν καλυτερα"... Πλέον είμαστε στη φάση που οι περισσότεροι εφαρμόζουν το "Bi for now, gay later" και το later πλησιάζει...
 

Ign80

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
67
Like
146
Πόντοι
0
Ρε παιδιά ...
Το αν είναι κάποιος/α gay ή straight ... Είναι δικό του θέμα.

Με ποιον/α θα κοιμηθεί κάποιος/α είναι και πάλι δικό του θέμα! !

Αν κάποιος θέλει να παντρευτεί με έναν άλλο άντρα ή κάποια γυναικά να νυμφευθεί με μια άλλη γυναίκα
θεωρώ πως είναι προσωπικό θέμα του καθενός ...


Αυτό όμως ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΩ είναι τα gay parades και όλη αυτή η διαφήμιση των δρώμενων αυτών.

ΔΗΛΑΔΗ θέλουν να μου επιβάλλουν κάτι με το "έτσι θέλω" ????

Και στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να δεχθώ κάτι που το θεωρώ παρά φύσιν ?

Σήμανση : από την φύση γνωρίζουμε όλοι ανεξαιρέτως πως γίνονται τα παιδιά ! 1 άντρας + 1 γυναίκα !

Άρα ... 2 άντρες ή 2 γυναίκες θεωρούνται παρά φύσιν (πάντα κατά την δική μου άποψη)

Και στο κάτω κάτω ... Γιατί να γίνονται παρελάσεις της ΛΟΑΤΚΙ ? Αν θέλουν να χαρούν, ας πάνε σε ένα γήπεδο να κάνουν ότι θέλουν μεταξύ τους.
Θεωρώ ότι επέρχεται κοινωνικός ρατσισμός : Οι ΛΟΑΤΚΙ να έχουν ελευθερίες και να βγαίνουν στους δρόμους ενώ οι STRAIGHT να παρακολουθούν.

Συγγνώμη το παιδί Α με 2 γονείς (1 μαμά + 1 πατέρα) γιατί να το βλέπει στην τηλεόραση όταν οι γονείς αυτοί προσπαθούν να το κατηχήσουν (διδάξουν) τα πρότυπα τους ?

Ίσως είμαι αρκετά οπισθοδρομικός.
ΥΓ : Παρακαλώ να γίνει διάλογος με επιχειρήματα και όχι να γίνει ξεκατίνιασμα ....
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Απαγγελία ποιήματος. "Ομοφυλόφιλε Απολογήσου!"
:zombie: :zombie: :zombie:
 

heteroflexible94

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
63
Like
79
Πόντοι
0
Ρε παιδιά ...
Το αν είναι κάποιος/α gay ή straight ... Είναι δικό του θέμα.

Με ποιον/α θα κοιμηθεί κάποιος/α είναι και πάλι δικό του θέμα! !

Αν κάποιος θέλει να παντρευτεί με έναν άλλο άντρα ή κάποια γυναικά να νυμφευθεί με μια άλλη γυναίκα
θεωρώ πως είναι προσωπικό θέμα του καθενός ...


Αυτό όμως ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΩ είναι τα gay parades και όλη αυτή η διαφήμιση των δρώμενων αυτών.

ΔΗΛΑΔΗ θέλουν να μου επιβάλλουν κάτι με το "έτσι θέλω" ????

Και στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να δεχθώ κάτι που το θεωρώ παρά φύσιν ?

Σήμανση : από την φύση γνωρίζουμε όλοι ανεξαιρέτως πως γίνονται τα παιδιά ! 1 άντρας + 1 γυναίκα !

Άρα ... 2 άντρες ή 2 γυναίκες θεωρούνται παρά φύσιν (πάντα κατά την δική μου άποψη)

Και στο κάτω κάτω ... Γιατί να γίνονται παρελάσεις της ΛΟΑΤΚΙ ? Αν θέλουν να χαρούν, ας πάνε σε ένα γήπεδο να κάνουν ότι θέλουν μεταξύ τους.
Θεωρώ ότι επέρχεται κοινωνικός ρατσισμός : Οι ΛΟΑΤΚΙ να έχουν ελευθερίες και να βγαίνουν στους δρόμους ενώ οι STRAIGHT να παρακολουθούν.

Συγγνώμη το παιδί Α με 2 γονείς (1 μαμά + 1 πατέρα) γιατί να το βλέπει στην τηλεόραση όταν οι γονείς αυτοί προσπαθούν να το κατηχήσουν (διδάξουν) τα πρότυπα τους ?

Ίσως είμαι αρκετά οπισθοδρομικός.
ΥΓ : Παρακαλώ να γίνει διάλογος με επιχειρήματα και όχι να γίνει ξεκατίνιασμα ....

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς νομίζεις πως σου επιβάλλουν αυτά τα άτομα. Την σεξουαλικότητά τους;

Ξεκινάς με τη ρητορική "Δε με νοιάζει τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του, αρκεί να μην προκαλεί." Σε τι σε προκαλεί; Που καυλώνει με κάτι που εσύ θεωρείς παρά φύσιν; Και τι είναι παρά φύσιν στο κάτω κάτω; Θέτεις το ζήτημα της γονιμοποίησης μέσω της σεξουαλικής πράξης. Εσύ μόνο για να γονιμοποιήσεις μια γυναίκα κάνεις σεξ; Εάν αυτοσκοπός της εκσπερμάτισης είναι η γονιμοποίηση, τότε παρά φύσιν είναι το προφυλακτικό, η μαλακία, η πίπα, το πρωκτικό και ό,τι μπορεί να σε διεγείρει για να εκσπερματίσεις. Επειδή ακριβώς λοιπόν κανένας δεν κάνει σεξ με μοναδικό σκοπό τη γονιμοποίηση -ως επί το πλείστον-, αλλά το κάνει για να έρθει σε ηδονή, μην μπαίνουμε στα παρά φύσιν μονοπάτια.

Οι παρελάσεις ΛΟΑΤΚΙ δεν γίνονται για να σου επιβληθεί τίποτα. Είναι θέμα ορατότητας της συγκεκριμένης κοινότητας και γιορτής για τα όσα δικαιώματα έχουν καταφέρει να θεσμοθετήσουν. Και κυρίως ορατότητας. Γιατί όχι, δεν θα πάνε σε ένα γήπεδο να κάνουν ό,τι θέλουν μεταξύ τους (sic)· ούτε σε γήπεδο θα περιθωριοποιηθούν, ούτε πουθενά. Είναι άνθρωποι καθημερινοί, διπλανοί σου, ο γείτονάς σου, ο μπακάλης σου, η μανάβισσά σου, η ξαδέρφη σου.

Και όσο για το παιδί, είναι πιο σημαντικό να το μάθουν για τη διαφορετικότητα εκεί έξω. Και δε μιλάω για την διαφορετικότητα στην σεξουαλικότητα per se, αλλά για τη διαφορετικότητα στο φύλο, στο χρώμα, στη θρησκεία, στην εθνικότητα, στα άτομα με αναπηρίες και τόσα άλλα. Αντί τους γονείς να τους νοιάζει να μη βγει μαλάκας (ή/και μαλακισμένη, δε διακρίνω), τους νοιάζει να μην πει κάτι η γειτονιά.

Έχεις θέσει πολλά ζητήματα και μπορούν να γίνουν μακροσκελέστατα θρεντ, χωρίς να καλυφθούν. Είμαι στη διάθεσή σου για περαιτέρω σχόλια πάντως.

Υ.Γ. Α, και τόση ώρα γράφω στο β' πληθυντικό, ενώ θα έπρεπε να γραφτεί το κείμενο στο α'. Δε βαριέσαι, η αποδοχή δεν είναι εύκολη ποτέ.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
αυτο το gay pride θα μου απαντήσει καμια κραγμένη εδω τι νόημα εχει? δηλ εγω που ειμαι στρειτ τι πρεπει να κανω να βγω εξω με πανο και να το διατυμπανίζω στο συνταγμα?
 

heteroflexible94

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
63
Like
79
Πόντοι
0
αυτο το gay pride θα μου απαντήσει καμια κραγμένη εδω τι νόημα εχει? δηλ εγω που ειμαι στρειτ τι πρεπει να κανω να βγω εξω με πανο και να το διατυμπανίζω στο συνταγμα?

Είναι ζήτημα ορατότητας, οχι υπερηφάνειας per se.
Εσύ ως str8 δε χρειάζεται να κάνεις και πολλά. Μόνο να αποδεχτείς όλο το φάσμα σεξουαλικοτήτων που υπάρχει και να σεβαστείς τα δικαιώματα όλων.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
Είναι ζήτημα ορατότητας, οχι υπερηφάνειας per se.
Εσύ ως str8 δε χρειάζεται να κάνεις και πολλά. Μόνο να αποδεχτείς όλο το φάσμα σεξουαλικοτήτων που υπάρχει και να σεβαστείς τα δικαιώματα όλων.
Δεν θελουμε..να πανε σε αλλες χωρες να βρουν τα δικαιωματα τους.
 

heteroflexible94

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
63
Like
79
Πόντοι
0
Δεν θελουμε..να πανε σε αλλες χωρες να βρουν τα δικαιωματα τους.

Κανένας δεν σε ρώτησε εάν θέλεις ή όχι. Εάν θέλεις να ζεις σε μια χώρα που δεν υπάρχει ισονομία και ισότητα, να πας εσύ σε άλλη πιο ανατολική χώρα. Εδώ θέλουμε να λεγόμαστε Δύση αλλά με κάποιους σαν εσένα δυσκολευόμαστε.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
Κανένας δεν σε ρώτησε εάν θέλεις ή όχι. Εάν θέλεις να ζεις σε μια χώρα που δεν υπάρχει ισονομία και ισότητα, να πας εσύ σε άλλη πιο ανατολική χώρα. Εδώ θέλουμε να λεγόμαστε Δύση αλλά με κάποιους σαν εσένα δυσκολευόμαστε.
Αμα φυγουμε εμεις και αφησουμε την Ελλαδα σ εσας, οχι δυση δεν θα γινεται..αλλα ενα απεραντο κωλοχανειο.
Θα σβησει η χωρα απο το χαρτη! οποτε ψαχτειτε να βρειτε καμια χωρα που να σας δινει οσα δικαιωματα γουσταρετε..εδω δεν εχει τιποτα!
 

heteroflexible94

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
63
Like
79
Πόντοι
0
Αμα φυγουμε εμεις και αφησουμε την Ελλαδα σ εσας, οχι δυση δεν θα γινεται..αλλα ενα απεραντο κωλοχανειο.
Θα σβησει η χωρα απο το χαρτη! οποτε ψαχτειτε να βρειτε καμια χωρα που να σας δινει οσα δικαιωματα γουσταρετε..εδω δεν εχει τιποτα!

Είδα πόσο ψηλά την έχεις φτάσει την Ελλάδα τόσα χρόνια τώρα. Αλλά δυστυχώς δεν λυπάμαι εσένα. Τα παιδιά σου λυπάμαι (εάν έχεις) και τον περίγυρό σου. Σαπίλα, τοξικότητα και δυσωδία.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.608
Πόντοι
3.346
Είδα πόσο ψηλά την έχεις φτάσει την Ελλάδα τόσα χρόνια τώρα. Αλλά δυστυχώς δεν λυπάμαι εσένα. Τα παιδιά σου λυπάμαι (εάν έχεις) και τον περίγυρό σου. Σαπίλα, τοξικότητα και δυσωδία.
Ανωμαλια και σαπιλα εχουν αλλοι..οχι εμεις!
Οσα για την χωρα..απο το να μην υπαρχεις καθολου,καλυτερα ετσι.
Εγω παλι θα χαρω αν αυριο το πρωι οταν ξυπνησω δω οτι μετακομισατε σε αλλη χωρα.
Θα σας παμε και στα συνορα συνοδεια..τα εξοδα δικα μας!
 

heteroflexible94

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
63
Like
79
Πόντοι
0
Σαν πολύ δεν κόπτεσαι για τα δικαιώματα των LGBT; Κάποιος πιο πονηρεμένος από μένα θα έλεγε πως κάτι άλλο υποβόσκει. ;)
 

heteroflexible94

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
63
Like
79
Πόντοι
0
Τι δικαιωματα δεν εχουν οι gay και θελουν να αποκτησουν.

Σοβαρη ερωτηση

Θες να μαθεις συγκεκριμενα για τους gay ή και για όλες τις υπόλοιπες σεξουαλικότητες; Διότι δικαιώματα επιζητούν όλοι, άλλα οι τρανσ γυναίκες και άντρες είναι σε πιο δυσμενή θέση για παράδειγμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom