Νέα

Σπάνιοι δίσκοι βινυλίου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ακροατής_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 540
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
τοτε θα γνωρίζεις οτι tascam nagra revox και πολοι αλλοι χρησιμοποιούν αποκλειστικά ψηφιακα φορματ ...... εσυ ζησε στην αναλογικη πλευρα του κοσμου και ευχομαι καλο υπνο
γνωριζεις τον αθανασοπουλο σε santa barbara - athanas brandname ? παλιός φιλος απο την αναλογικη εποχή ....
Συγκρίνεις Format σέ ήχο μέ εντελώς διαφορετική βάση καί σύνθεση, καί μόνο από αυτό καταλαβαίνω ότι είσαι παντελώς άσχετος!!
Γιά νά γνωρίζεις, ότι συγκρίσεις γίνονται παγκοσμίως -Στά εργαστήρια ήχου- είναι γιά τήν καταγραφή τών αποτελεσμάτων καί όχι...γιά τήν ποιότητα του!!
-Είναι Format μέ διαφορετική ταχύτητα ύψος καί χρώμα σέ γενικές γραμμές δηλαδή, μέ άλλη αντίληψη-
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
Συγκρίνεις Format σέ ήχο μέ εντελώς διαφορετική βάση καί σύνθεση, καί μόνο από αυτό καταλαβαίνω ότι είσαι παντελώς άσχετος!!
Γιά νά γνωρίζεις, ότι συγκρίσεις γίνονται παγκοσμίως -Στά εργαστήρια- στόν ήχο είναι γιά τήν καταγραφή τών αποτελεσμάτων καί όχι...γιά τήν ποιότητα του!!
-Είναι Format μέ διαφορετική ταχύτητα ύψος καί χρώμα σέ γενικές γραμμές δηλαδή, μέ άλλη αντίληψη-
εσυ που εισαι σχετικός μεινε στα thorens, link sondek και άλλες αναλογικές μαλακίες καιαπολαυσε βινυλια στραβα του 80 ..... god save the queen ....
 

Cross Xaroula

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2021
Μηνύματα
281
Like
285
Πόντοι
21
Οσο περνάει ο χρόνος, οι δίσκοι βινυλίου θά καταγράφουν πολύ υψηλές τιμές π.χ x20 x30 x100 κτλ
Ο δίσκος βινυλίου είναι...πραγματικό χρυσάφι!!

Η ψηφιακή επεξεργασία είναι πλασματικός-ψεύτικος ήχος, όσοι γνωρίζουν από μουσική τό αναφέρουν.
Επίσης τέλειος ήχος δέν υπάρχει, καί ούτε θά υπάρξει ποτέ!!
-Δέν μπορούν νά τήν αποδώσουν live ακόμα καί τά μεγαλύτερα συγκροτήματα τού κόσμου-
Παντως θυμαμαι σε ενα τευχος του Hammer το 1990 στην κριτικη για το Live των AC/DC οτι ειχε δυο βαθμολογιες αν ειναι οντως λαηβ ειχε το τελειο στην βαθμολογια και ενα αστερη πιο κατω αν δεν ηταν!
Δηλ το συγκροτημα ειχε αποδοση ισοδηναμη των Lps!
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
εσυ που εισαι σχετικός μεινε στα thorens, link sondek και άλλες αναλογικές μαλακίες καιαπολαυσε βινυλια στραβα του 80 ..... god save the queen ....
Ο Θεός έσωσε τό βινύλιο μετά από πολλά χρόνια... δέν ξέρω γιά τήν Βασίλισσα!!!
Οι δίσκοι γιά νά στραβώσουν, πρέπει νά είναι άσχετος ο χρήστης τους!!
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
Ο Θεός έσωσε τό βινύλιο μετά από πολλά χρόνια... δέν ξέρω γιά τήν Βασίλισσα!!!
Οι δίσκοι γιά νά στραβώσουν, πρέπει νά είναι άσχετος ο χρήστης τους!!
μετα απο 2-3 χρονια χρησης λογω θερμοκρασιακών μεταβολών ολοι οι δισκοι βινυλιου παραμορονωνται απο 4-5% οτι και να κανεις .... δεν το ζεις αν εχεις 100-200 κομματια ? οσο για το ποσο θα ζησει το βινυλιο εχει σχέση με το αν θελουν να ξοδευουν χρηματα οι χρηστες την στιγμη που η ψηφιακή αναπαραγωγη προσφερει τελειο ηχο και ελαχιστο κοστος και αποθηκευση γι απειρο διαστημα χωρις μειωση της ποιοτητας .....
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.608
Κριτικές
48
Like
11.474
Πόντοι
10.446
παντως το discogs το γαμησανε την μανα πλεον...απο τιμες εννοω.
Μεγαλη ζημια οι μεταπωλητες που εχουν μπει σφηνα κ αν δουν φτηνο καλο βινυλιο κ λιγο πιο ζορικο να το βρεις σε σχεση με καποια αλλα,το αγοραζουν πιτς φυτιλι κ το μεταπωλουν σε 4 πλασια συνηθως τιμη.
ειμαι 11 χρονια εκει μεσα,φετος ειναι η χειροτερη χρονια απο αποψη τιμων κ προσφορας.
Τοσο καιρο το Industrial Silence των Madrugada δεν το εχω βρει κατω απο 300 ευρω....
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
μετα απο 2-3 χρονια χρησης λογω θερμοκρασιακών μεταβολών ολοι οι δισκοι βινυλιου παραμορονωνται απο 4-5% οτι και να κανεις .... δεν το ζεις αν εχεις 100-200 κομματια ? οσο για το ποσο θα ζησει το βινυλιο εχει σχέση με το αν θελουν να ξοδευουν χρηματα οι χρηστες την στιγμη που η ψηφιακή αναπαραγωγη προσφερει τελειο ηχο και ελαχιστο κοστος και αποθηκευση γι απειρο διαστημα χωρις μειωση της ποιοτητας .....
Εχω χιλιάδες δίσκους σωστά τοποθετημένους, σχεδόν μέ "Μηδενική" στρεβλότητα.
Γιά τό θέμα τού κόστους είναι άλλο τό ζήτημα.
Οποιος θέλει τό απόλυτο στήν μουσική θά τό πληρώσει, θά βάλει βαθιά...τό χέρι στήν τσέπη!!
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
Εχω χιλιάδες δίσκους σωστά τοποθετημένους, σχεδόν μέ "Μηδενική" στρεβλότητα.
Γιά τό θέμα τού κόστους είναι άλλο τό ζήτημα.
Οποιος θέλει τό απόλυτο στήν μουσική θά τό πληρώσει, θά βάλει βαθιά...τό χέρι στήν τσέπη!!
είχα και γω μερικές εκατοντάδες τους περασα σε ψηφιακη βιβλιοθηκη και τους δωρησα σε γνωστους και είμαι ικανοποιημενος απο το ηχητικο αποτέλεσμα ...... ναι σημερα τα καλά αναλογικά στοιχίζουν υπερβολικά .... γνωριζα τον κακαδελη στη στουρναρα και ειχα audio research στα νιατα μου και καλά decks καποτε .... τωρα βαρεθηκα και ξοδευω το χρημα σε ωραια αυτοκινητα σκαφη και ταξιδια ......
Νασαι καλα και καληνύχτα.
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
είχα και γω μερικές εκατοντάδες τους περασα σε ψηφιακη βιβλιοθηκη και τους δωρησα σε γνωστους και είμαι ικανοποιημενος απο το ηχητικο αποτέλεσμα ...... ναι σημερα τα καλά αναλογικά στοιχίζουν υπερβολικά .... γνωριζα τον κακαδελη στη στουρναρα και ειχα audio research στα νιατα μου και καλά decks καποτε .... τωρα βαρεθηκα και ξοδευω το χρημα σε ωραια αυτοκινητα σκαφη και ταξιδια ......
Νασαι καλα και καληνύχτα.
Ωραία Hobbies, ο καθένας όπως τού αρέσει...καί τήν βρίσκει!!
Καί εσύ νά είσαι πάντα καλά, καί καλή σου νύχτα.
 

koskam

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.461
Κριτικές
24
Like
8.850
Πόντοι
3.446
μετα απο 2-3 χρονια χρησης λογω θερμοκρασιακών μεταβολών ολοι οι δισκοι βινυλιου παραμορονωνται απο 4-5% οτι και να κανεις .... δεν το ζεις αν εχεις 100-200 κομματια ? οσο για το ποσο θα ζησει το βινυλιο εχει σχέση με το αν θελουν να ξοδευουν χρηματα οι χρηστες την στιγμη που η ψηφιακή αναπαραγωγη προσφερει τελειο ηχο και ελαχιστο κοστος και αποθηκευση γι απειρο διαστημα χωρις μειωση της ποιοτητας .....
περίεργο.... εγώ που εγώ βινύλια που τα αγόρασα καινούργια από το τέλος της δεκαετίας του '80 δεν έχουν πάθει τίποτα.... θα είμαι από τους τυχερούς μάλλον. μάλλον δεν έμαθες να ακούς μουσική ,ότι μουσική και να είναι, μόνο με τα αυτιά. να ακούς και να βλέπεις το εξώφυλλο/πίνακα ενός άλμπουμ και να σε ταξιδεύει.... όταν η μουσική έχει γίνει, φάκελοι σε σκληρό, σε λίγο δεν υπάρχουν και μουσικοί για να φτιάχνουν μουσική
 

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
72
Like
12.710
Πόντοι
25.036
υπογράφεις μπαρούφες ..... ζουμε σε ένα ψηφιακό κοσμο και ειναι φυικό και η ενασχόληση με τον ηχο και την ψυχαγωγία να εκδηλώνεται ψηφιακά με μηδενική απόκλιση απο την ζωντανη απόδοση ,,,,,,, ποση διαφορά εχει το βινύλιο σε σχεση με τον ψηφιακό ηχο γνωρίζεις ? κανε μια βολτα στο μεγαλο μηλο και στο LA να μαθεις τι παραγουν τα μεγαλα studios και τα super cineplex των επιτυχιων εικόνας + ηχου .....
Ποτέ ήρθες εσύ από το LA να μας ανοίξεις τα μάτια, χαμπάρι δεν σε πήραμε.
Εκτός και αν εννοείς το LArissa...
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
Artist: The Allman Brothers Band
Label: Capricorn Records – 2639 102 Vinyl x 2
Country: Greece
Released: 1976
Genre: Rock, Blues
Style: Classic Rock
Price: Περίπου σέ κατάσταση VG έως NM 15-80 ευρώ
New Document(2)_2.jpg
New Document(2)_3.jpg
New Document(2)_4.jpg
New Document(2)_5.jpg
New Document(2)_6.jpg
New Document(2)_7.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: koskam

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
931
Like
2.978
Πόντοι
446
Έχω αρκετά μέταλ CDs και σκέφτομαι να τα σπρώξω και να αγοράσω σε βινύλια λίγα και αγαπημένα άλμπουμ, πιστεύετε αξίζει ο κόπος; Ο ηχος των βινυλιων ποσο διαφορετικός είναι από τα CD? Πρέπει να αγοράσω πολύ ακριβό πικ απ για να έχω καλό ήχο;
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
Έχω αρκετά μέταλ CDs και σκέφτομαι να τα σπρώξω και να αγοράσω σε βινύλια λίγα και αγαπημένα άλμπουμ, πιστεύετε αξίζει ο κόπος; Ο ηχος των βινυλιων ποσο διαφορετικός είναι από τα CD? Πρέπει να αγοράσω πολύ ακριβό πικ απ για να έχω καλό ήχο;
Οι δίσκοι βινυλίου έχουν άλλη αξία από τά CDs εντελώς διαφορετική, δέν μιλάω μόνο οικονομικά αλλά καί συναισθηματικά!!
Φυσικά καί αξίζει νά τό κάνεις αυτό πού λές. Πάντως νά ξέρεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις πού κάποια CDs είναι ακριβότερα από τούς δίσκους βινυλίου.
Η ποιότητα τού ήχου δέν έχει νά κάνει μόνο μέ τό Πικάπ, αλλά είναι όλο τό πακέτο -Ενισχυτής Ηχεία Καλώδια Βύσματα Πικάπ- καί εννοείται ο χώρος ακρόασης.
Ο ήχος από τά βινύλια, είναι όπως τό έγραψες "Διαφορετικός" είναι πιό ζεστός-βαθύς, κτλ μέ ότι ατέλεια...μπορεί νά έχει.
-Ενα Πικάπ τής τάξεως τών 300-400 ευρώ είναι αρκετό καί πολύ καλό, δέν χρειάζεται παραπάνω ο καθημερινός χρήστης-
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
931
Like
2.978
Πόντοι
446
Οι δίσκοι βινυλίου έχουν άλλη αξία από τά CDs εντελώς διαφορετική, δέν μιλάω μόνο οικονομικά αλλά καί συναισθηματικά!!
Φυσικά καί αξίζει νά τό κάνεις αυτό πού λές. Πάντως νά ξέρεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις πού κάποια CDs είναι ακριβότερα από τούς δίσκους βινυλίου.
Η ποιότητα τού ήχου δέν έχει νά κάνει μόνο μέ τό Πικάπ, αλλά είναι όλο τό πακέτο -Ενισχυτής Ηχεία Καλώδια Βύσματα Πικάπ- καί εννοείται ο χώρος ακρόασης.
Ο ήχος από τά βινύλια, είναι όπως τό έγραψες "Διαφορετικός" είναι πιό ζεστός-βαθύς, κτλ μέ ότι ατέλεια...μπορεί νά έχει.
-Ενα Πικάπ τής τάξεως τών 300-400 ευρώ είναι αρκετό καί πολύ καλό, δέν χρειάζεται παραπάνω ο καθημερινός χρήστης-

Η αλήθεια είναι ότι μουσική ακούω περισσότερο πλέον από το PC, CD έχω να ακούσω 2-3 χρόνια, οποτε τα βινύλια τα θέλω περισσότερο ως συλλογη και να τα κοιτάω, δεν σκοπεύω να τα ακούω συχνά, για να αποφύγω και την φθορά τους. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο σχετικά φθηνό πικ απ;
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
Η αλήθεια είναι ότι μουσική ακούω περισσότερο πλέον από το PC, CD έχω να ακούσω 2-3 χρόνια, οποτε τα βινύλια τα θέλω περισσότερο ως συλλογη και να τα κοιτάω, δεν σκοπεύω να τα ακούω συχνά, για να αποφύγω και την φθορά τους. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο σχετικά φθηνό πικ απ;

Πολύ καλό πικάπ τό έχω αγοράσει καί εγώ...γαμάει καί δέρνει!!
Υπάρχει καί σέ μαύρο είναι 20-30 ευρώ πιό ακριβό.
πικαπ.png
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
931
Like
2.978
Πόντοι
446
Πολύ καλό πικάπ τό έχω αγοράσει καί εγώ...γαμάει καί δέρνει!!
Υπάρχει καί σέ μαύρο είναι 20-30 ευρώ πιό ακριβό.
πικαπ.png

Σε ευχαριστώ πολύ παίχτη μου!!! Έχεις να προτείνεις και τίποτα ηχεία; Ας είναι μικρά και λίγα ΝΕΤ, δεν συνηθίζω να βάζω πολύ δυνατά την μουσική
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.683
Like
3.551
Πόντοι
1.706
Σε ευχαριστώ πολύ παίχτη μου!!! Έχεις να προτείνεις και τίποτα ηχεία; Ας είναι μικρά και λίγα ΝΕΤ, δεν συνηθίζω να βάζω πολύ δυνατά την μουσική
Τά ηχεία πάνε πάντα σέ σχέση μέ τόν ενισχυτή!!
Αν δέν έχεις απαιτήσεις μεγάλες μέ 200-300 ευρώ...είσαι κομπλέ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom