Νέα

Ρεμπέτικα....και μόνον!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alpula
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 326
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.079
Like
3.816
Πόντοι
456
φίλε το επισκέφθικα πριν 2 βδομάδες και απογοτεύτικα.καμμια σχεση με το μαγαζί πριν 10 χρόνια και βάλε.δεν άκουσα κανένα προπολεμικό ρεμπέτικο αυθεντικο.προγραμμα λαικό με ελαφρολαικά τραγούδια και λογαριασμό 40 ευρώ χωρίς απόδειξη με ενα κιλό κρασί και ενα πιατο με ψευτομεζέδες .έχω ακουσει μακράν καλύτερο πρόγραμμα απο φοιτητες και απο παιδια που τοχουν ψάξει ακόμα και σε κάμπινγκ .....ένας παλιός πουξερε κάποτε μούχε πεί ότι το ρεμπέτικο είναι σαν την πουτάνα ....έχει πουτάνες που τόχουν και έχει και έπιπλα.είνα να τόχεις να σου βγένει απο μέσα .δυστιχώς στις μέρες μας λίγοι τόχουν και τα λεφτά που δείνουν τα μαγαζιά συνήθως χαρτζιλίκι σε αυτούς που τόχουν .και φυσικά για να σου βγεί δεν μπορείς να πηγένεις για καφέ κολωνάκι και να καπνίζεις απο μηχάνημα......και φυσικά μην παίζεις την σπηλία του δράκου με σκονάκια διότι δεν θυμάσε τα λόγια η με τετράδιο όπως το είδα σε άλλα τραγουδια στο τζιβαερι ελεοςςςςςςςςςςςςς
 

φιλε μου εχω καιρο να παω.  εχεις δικιο, ο μπουζουξης και καταστηματαρχης κανει ανοησιες. θα μπορουσες με ΠΜ να μιλησουμε τηλεφωνικα και να σε πληροφορησω πριν πας.  οτι αλλο θελεις ΠΜ.  το ιδιο ισχυει για ολους τους ενδιαφερομενους.

ΥΓ- χθες βραδυ ημουν στο 25αρακι σε εξαιρετικη βραδυα, Κορακακης Βασιλης,  Θοδωρης και Αντωνης Ξηνταρης
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
με το συμπάθειο τι σχέση έχει ο πανούσης πουγινε διασιμος βλαστιμόντας τα θεία με το ρεμπέτικο και μάλιστα ενα απο τα μεγαλύτερα ταλέντα τον δεληά η αρτέμη απο την σμύρνη????
μάλλον συγκριση με τα σκατα με τα λουκουμια κάνεις φίλε

τυπε μην σκας διασκευη του δελια ειναι να ακουσουμε και απο αλλη αποψη
δεν ποσταρω μονο τα τραγουδια ρεμπετικα ας δει ο κοσμος που δεν ξερει τα αυθεντικα και ας ακουσει και τις διασκευες για αλλη αποψη ουτε εμενα με ξετρελαινει αυτο αλλα δε λεει κατι

ο βαμβακαρης εγραφε ο σερ τα τραγουδουσε ας ειναι και πιο προσφατα δεν υπαρχει αλλο θρεντ για να ποσταρω πρεπει να υπαρχει κατανοηση ,ποιο το προβλημα για μπιθικωτση ??


επισης το βλασφημοντας τα θεια γιατι το ειπες ??? απαξιωνει τον πανουση αυτο νομιζεις ??  το ειδος κιολας του ρεμπετικου ειναι περιθωριο οπωτε αστοχο αυτο
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
τυπε μην σκας διασκευη του δελια ειναι να ακουσουμε και απο αλλη αποψη
δεν ποσταρω μονο τα τραγουδια ρεμπετικα ας δει ο κοσμος που δεν ξερει τα αυθεντικα και ας ακουσει και τις διασκευες για αλλη αποψη ουτε εμενα με ξετρελαινει αυτο αλλα δε λεει κατι

ο βαμβακαρης εγραφε ο σερ τα τραγουδουσε ας ειναι και πιο προσφατα δεν υπαρχει αλλο θρεντ για να ποσταρω πρεπει να υπαρχει κατανοηση ,ποιο το προβλημα για μπιθικωτση ??


επισης το βλασφημοντας τα θεια γιατι το ειπες ??? απαξιωνει τον πανουση αυτο νομιζεις ??  το ειδος κιολας του ρεμπετικου ειναι περιθωριο οπωτε αστοχο αυτο
μα πας καλά??τι σχέση έχει το υποτίθετε περιθώριο του ρεμπέτικου με τις χριστοπαναγίες που κατέβαζε ο πανούσης το 79 για να γίνει διάσιμος .....
άκουσες κανένα ρεμπέτη να βλαστιμάει??
ο μπιθικότσης στα τραγούδια πουνε δικάτου  δεν μου αρέσει προσωπικά .....γουστο μου
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
μα πας καλά??τι σχέση έχει το υποτίθετε περιθώριο του ρεμπέτικου με τις χριστοπαναγίες που κατέβαζε ο πανούσης το 79 για να γίνει διάσιμος .....
άκουσες κανένα ρεμπέτη να βλαστιμάει??
ο μπιθικότσης στα τραγούδια πουνε δικάτου  δεν μου αρέσει προσωπικά .....γουστο μου

ενταξει ρε τυπε σου πα το ποσταρα για να δουμε και μια διαφορετικη διασκευη πιο ροκ
πχ ο πανουσης διασκευασε το υπαρχω δεν ειναι και τοσο ασχημο,οι επιρροες του ρεμπετικου στους νεωτερους ειναι μεγαλες
 

Panomegas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
13
Like
0
Πόντοι
0
Αδυνάτισα ο Καημένος - Από τον μυστηριώδη "Κωστή" - Γιατί υπάρχουν και οι ζιγκολό! (...θα μασάω απ' το τσαντάκι...  :dancing:)
Να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλαιοί...


<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86

Νίκος Παππάς ( Κακούργος ) - Διστομο
Kakoyrgos - Δημήτρης Λίβανος (κακουργοδικείο - Καστανιά)
-Στίχοι: Μπάμπης Μπακάλης, Κουβάς & Κώστας Γόντικας
-Μουσική: Μπάμπης Μπακάλης, Κουβάς
-Πρώτη εκτέλεση: Σωτηρία Μπέλλου

Αφού με καταστρέψανε οι συγγενείς και οι φίλοι
έκαψα την καλύβα μου να μη με τρων οι ψύλλοι

Τώρα φωτιά να ανάψει και να μη σβήνει
όλος ο κόσμος πια τσιμέντο να γίνει

Πως και αυτή που αγάπησα μ' έχει εγκαταλείψει
τίποτα τώρα δεν μπορεί για να με συγκινήσει

Τώρα και μπότες με φτερά ας πετάξουν
στάχτη να γίνουν όλα και να ρημάξουν

Και τώρα που κατάντησε ερείπιο η ζωή μου
κανείς δεν με λυπήθηκε για την καταστροφή μου

Τώρα φωτιά να ανάψει και να μη σβήνει
όλος ο κόσμος πια τσιμέντο να γίνει

-----------------------------------------------

Παπάς Νίκος ή "Κακούργος"

Ο Νίκος Παπάς ή "Κακούργος" έχει σημαντική συμβολή στο Ρεμπέτικο τραγούδι. Πιστός υπηρέτης του με πολλές συνεργασίες και δισκογραφική εμπειρία. Πρόλαβε εν ζωή πολλούς καλλιτέχνες του Ρεμπέτικου όπως ο Βασίλης Τσιτσάνης.

Στην δισκογραφία πρωτοεμφανίστηκε το 1979 σε μια παραγωγή του Διονύση Σαββόπουλου (Εταιρεία Lyra), στο LP ''Η εκδίκηση της γυφτιάς'' όπου παίζει μπουζούκι και μπαγλαμά. Να πούμε ότι αυτός ο δίσκος είναι κλασσικός και μας έχει χαρίσει διαχρονικά τραγούδια όπως π.χ το ''Μπαγλαμαδάκι'' ( Ραγίζει απόψε η καρδιά με το μπαγλαμαδάκι). Οι στίχοι του Μανώλη Ρασούλη και η μουσική του Νίκου Ξυδάκη. Τραγουδούν, ο πρωτοεμφανιζόμενος τότε Νίκος Παπάζογλου, ο συμπατριώτης μας απ' την Δαύλεια με σπουδαία καριέρα, Δημήτρης Κοντογιάννης και η Σοφία Διαμαντή.

Ο ατίθασος χαρακτήρας του όμως και η άρνηση του για να συνεχίσει την δισκογραφία, τον έκαναν να λέιψει απ' το προσκήνιο και να συνεχίσει την καριέρα του, καθώς και να διαδώσει την φήμη του, στο μαγαζί του στο Δίστομο, την περιβόητη ''Καστανιά''. Εκεί διέδωσε και διέσωσε την φήμη του αρχικά στην περιοχή και στην συνέχεια στο Πανελλήνιο. Στέκι πολλών μερακλήδων και πολλών καλλιτεχνών και δημοσιογράφων απ' την Αθήνα, που τον επισκέπτονταν αυθημερόν.

Μπουζουξήδες υπάρχουν πολλοί, δεξιοτέχνες και βιρτουόζοι, ο Κακούργος όμως ξεχωρίζει, όπως πολλοί άλλοι αυτοδίδακτοι άλλωστε, για τον ξεχωριστό τρόπο παιξίματος, το χρώμα του και την καθαρότητα της πένας του. Τα ταξίμια του (Αυτοσχεδιασμοί) είναι ανεπανάληπτα. Θυμίζει την απλότητα και την μαγκιά του Μάρκου Βαμβακάρη, καθώς και την αρμονία και τον αεράτο ήχο του Τσιτσάνη και του Ζαμπέτα. Η φωνή του βραχνή και μάγκικη με αρμονία και στιβαρότητα, και τεχνική μεγάλη στις δεύτερες φωνές (σεγόντα).

Δίδαξε πολλά σπάνια τραγούδια σε νεώτερους γνωστούς μουσικούς πριν ακόμη κυκλοφορήσουν σε μετεγγραφές απ' τους συλλέκτες των δίσκων 78 στροφών και γίνουν γνωστά. Έχει πολλούς μαθητές και πολλούς μιμητές που τον σέβονται και τον ακούν.

Εμφανίστηκε σε κάποια μαγαζιά Αθηναϊκά, όπως το ''Χάος'' στου Μακρυγιάννη, όπου συνεργάστηκε τότε το 1993 με την Ελένη Βιτάλη, την Μελίνα Κανά, τον Γιάννη Καραλή πάλι συντοπίτη μας απ' το Κυριάκι, κι αυτός με σπουδαία καριέρα και προσωπικό cd, και μπουζούκι τον Δημήτρη τον Λίβανο (όπου κι αυτός μένει στην Παραλία Διστόμου λόγω του Γάμου του με Διστομίτισσα). Ο Κακούργος εκείνη την περίοδο εμφανίστηκε και στο Δεύτερο πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Η συνεντευξή του διασώζεται.

H ζωή του είναι ταραγμένη και αληθινά Ρεμπέτικη. Έχει ταξιδέψει και πολύ λόγω του ότι κάποτε υπήρξε και ναυτικός. Τον τελευταίο καιρό βρισκόταν στον Καναδά, όπου και μένει μόνιμα ο γιος του Λουκάς, και έπαιξε και εκεί. Έχει δύο παιδιά απ' τον γάμο του με την Πελοποννήσια γυναίκα του. Δυστυχώς λόγω των χρόνων που έχουν περάσει και μιας περιπέτειας με την υγεία του, δεν παίζει πια, παρά μόνο λίγο και σε έκτακτες περιπτώσεις.

______________________________________

[1993 στου Μακρυγιανη στο Χαος]  Εξαιρετικες εποχες. Η πατριδα ο μητσακος ο Λιβανος , ο Νικολας που επρεπε να γινει κουρουμπελο για να ανεβει να παιξει, η Βιταλη κόκαλο απο ζα καθε βραδυ, ξεχναγε και να βγει πολλες φορες.. η Μελίνα η Κανά αστερι μοναχο..

Ειχε παιξει και ο αθανατος ο Ακης Πανου μια βραδια οπου εγινε χαμος.. τσαμπουκαδες στο τραπεζι του χειμαδιο ολα.. τραπεζια καρεκλες ..
 

Swtlu

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2017
Μηνύματα
39
Like
0
Πόντοι
0
Νταλκάδες πρωι πρωι ή μάλλον μεσημεριάτικα... :P
 

assmaster13

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
585
Κριτικές
3
Like
547
Πόντοι
26
Τεράστια πολιτιστική κληρονομιά μας αφησαν οι ρεμπέτες δημιουργοί, άξιοι συνεχιστές της πλούσιας μουσικής μας παράδοσης.Τραγούδια που δεν θα σβήσουν ποτέ, εκατοντάδες αν οχι χιλιάδες, μουσικοί θησαυροί, λέω για τα πιο όμορφα, όχι το σύνολο.
Δυστυχώς από το ξεκίνημα της παγκοσμιοποιησης και μετά, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, δεν υπάρχει η ανάλογη συνέχεια. Πλην της παγκοσμιοποιησης κι άλλοι λόγοι συνέβαλαν σ αυτό και είναι μια ακόμη απόδειξη για το πόσο χαμηλά έχουμε πέσει σαν λαός σε όλα τα επίπεδα.
Θα αναφέρω μερικά κομμάτια που μου αρέσουν, γνωστά και άγνωστα στους πολλούς, τα οποία εύκολα μπορείτε να τα βρείτε στο youtube.
Προτιμήσετε τις αυθεντικές εκτελεσεις.
Το παλιό το μπουζουκάκι, Τι σήμερα τι αύριο τι τώρα, Αχάριστη, Ψιλό γαζί, Πλήγωσε με όσο θέλεις, Κάνε κουράγιο καρδιά μου,Πέντε μάγκες στον Περαια, Σαν απόκληρος γυρίζω, Κάποτε ήμουνα κι εγώ,  Παραπονιούνται οι μάγκες μας,Απ το καιρό που άρχισα την πρέζα να φουμαρω, Τα τσόκαρα, Χρόνια στον Περαια,Ναζιαρα μ έχεις μπλέξει, Σε ξέχασα δεν σε πονώ. ..........και αλλα πολλά, καλά είναι αυτά για αρχή, σε οποιον δεν έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο είδος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom