Νέα

Πυρηνική Ενέργεια: Ναι ή όχι; (και άλλα σχετικά)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stavros51
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 561
  • Εμφανίσεις 130K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια είναι η γνώμη σας για τη χρήση πυρηνικής ενέργειας?

  • ΟΧΙ πυρηνική ενέργεια

    Ψήφοι: 1 4,5%
  • ΝΑΙ πυρηνική ενέργεια

    Ψήφοι: 18 81,8%
  • Δεν πειράζουν οι κίνδυνοι

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Να μη το ρισκάρουμε

    Ψήφοι: 2 9,1%
  • Δεν ξέρω.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα από τα παραπάνω, την άποψή μου θα τη γράψω σε post

    Ψήφοι: 1 4,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    22

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.173
Κριτικές
3
Like
1.336
Πόντοι
566
το προβλημα με την πυρηνικη ενεργεια στην ελλαδα ειναι οτι τα κουμπια του εργοστασιου θα τα πατανε αυτοι

11c8721dccce0a00dd5bd47119f84afb.jpg

Το αναθέτεις σε ιδιωτική εταιρεία τύπε, όχι στην χρεοκοπημένη ΔΕΗ.

Θα μπορούσε να φτιαχτεί με ΣΔΙΤ και να συμμετέχουν Ελληνικές και Γαλλικές εταιρείες που ειδικεύονται στην κατασκευή και την λειτουργία πυρηνικών εργοστασίων.  
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
334
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
τι ακριβως επαθαν οι γιαπωνεζοι;;;;

Οι επιβεβαιωμενοι νεκροι απο την φουκοσιμα ασχετε ειναι ενας 1 .
Οι μεγαλυτερες εκτιμησεις ειναι για εκατο 100 σε ολο τον ειρήνικο.

Μονο στον νομο κοζανης απο τους 1500 νεκρους ετησιως ,οι πεντακοσιοι 500 αποδιδονται στην ρυπανση απο τον λιγνιτη.

Εμεις την πάθαμε, οι Γιαπωνέζοι και Ουκρανοί την γλυτωσαν.

Πηγαινε πες ασχετε στους κοζανιτες ειστε τυχεροι γιατι αν ειχατε πυρηνικο εργαστασιο θα πεθαινε 1 σε 20 χρονια ενω  τωρα πεθσινουν 10.000 τα τελευταία 20 χρονια με τον ασφαλη λιγνίτη!!!!

Μην παπαγαλιζεις την προπαγανδα των δηθεν οικολογων. Προσβσλουν την λογικη μας. Ψαξε τα νουμερα
Φιλτατε εχεις θεμα διαχειρισεις τις διαθεσης σου! Επιτηθεσε φραστικα σε μενα ενω το θεμα δεν ειναι τι πιστευω εγω! Τα γεγονοτα μιλανε απο μονα τους! Η πυρινηκοι αντιδραστηρες ειναι παλιο ανεκδοτο! Πρεπει να βρουν αλλα κολπα! Οπως επισης ειναι και το να καις λιγνιτη! Και τα 2 ειναι ασχημα για τους ανθρωπους και το περιβαλλον αλλα τα χρησιμοποιουμε ακομα γιατι δεν εχουμε βρει εναλλακτικες! Τι θα ηθελες να ειχες στα 2-3 χιλιομετρα απο το σπιτι σου ενα πυρινικο ή ενα λιγνιτικο εργαστασιο? Εγω παντως κανενα απο τα 2!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Φιλτατε εχεις θεμα διαχειρισεις τις διαθεσης σου! Επιτηθεσε φραστικα σε μενα ενω το θεμα δεν ειναι τι πιστευω εγω! Τα γεγονοτα μιλανε απο μονα τους! Η πυρινηκοι αντιδραστηρες ειναι παλιο ανεκδοτο! Πρεπει να βρουν αλλα κολπα! Οπως επισης ειναι και το να καις λιγνιτη! Και τα 2 ειναι ασχημα για τους ανθρωπους και το περιβαλλον αλλα τα χρησιμοποιουμε ακομα γιατι δεν εχουμε βρει εναλλακτικες! Τι θα ηθελες να ειχες στα 2-3 χιλιομετρα απο το σπιτι σου ενα πυρινικο ή ενα λιγνιτικο εργαστασιο? Εγω παντως κανενα απο τα 2!
αν δεν εχεις κανενα απο τα δυο δεν εχεις ρευμα και ζεις στο 1931.
Εγω προτιμω φουκοσιμα και τσερνομπιλ μηπως και εχω 100 1-50 νεκρους εφαπαξ παρα Πτολεμαϊδα που εζησα ενα χρονο και εχουν 200 ΝΕΚΡΟΥΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.173
Κριτικές
3
Like
1.336
Πόντοι
566
Τι θα ηθελες να ειχες στα 2-3 χιλιομετρα απο το σπιτι σου ενα πυρινικο ή ενα λιγνιτικο εργαστασιο? Εγω παντως κανενα απο τα 2!

Τύπε παντού κανείς δεν θέλει τίποτα σε αυτό τον τόπο. Και το παρακάτω δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό. Το θέμα είναι ότι μικροσυμφέροντα δεν αφήνουν ΤΙΠΟΤΑ να προχωρήσει.... 


Αγραφα: Κάτοικοι και φορείς αντιδρούν για τις ανεμογεννήτριες

 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Παιδιά μην τσακωθείτε. Εάν είσαι δεξιός είσαι υπέρ των πυρηνικών εργοστασίων, εάν είσαι αριστερός είσαι κατά.

Κάθε δίλημμα ανάγεται στις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός...
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.173
Κριτικές
3
Like
1.336
Πόντοι
566
Παιδιά μην τσακωθείτε. Εάν είσαι δεξιός είσαι υπέρ των πυρηνικών εργοστασίων, εάν είσαι αριστερός είσαι κατά.

Κάθε δίλημμα ανάγεται στις πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός...

Και με τις ανεμογεννήτριες τι ισχύει τύπε;
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.731
Πόντοι
1.306
Φανταζεστε να διαχειριστει η νουδου και ο κουλης πυρηνικη ενεργεια;

Το τσερνομπιλ θα ειναι παιδικη χαρα μπροστα στην καταστροφη που θα φερει ο γκαντεμοσαυρος

 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.173
Κριτικές
3
Like
1.336
Πόντοι
566
Φανταζεστε να διαχειριστει η νουδου και ο κουλης πυρηνικη ενεργεια;

Το τσερνομπιλ θα ειναι παιδικη χαρα μπροστα στην καταστροφη που θα φερει ο γκαντεμοσαυρος

Θα βάλουμε ως διευθύντρια ΠΑΣΟΚα  :fuck2: :fuck2: :fuck2:

images
 

mallix

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2005
Μηνύματα
36
Like
4
Πόντοι
0
Εγώ πάντως που μένω το μισό χρόνο εξωτερικό σε χώρα του πρώην ανατολικού μπλοκ και δίπλα σε σοβιετικής κατασκευής πυρηνικό σταθμό μπορώ να πω ότι δεν με απασχολούσε καθόλου το ζήτημα ....μέχρι να δω το τσερνομπιλ :)

... Ξαφνικά με απασχολεί αρκετά ;)
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Παιδιά ...
Η κάθε τεχνολογία παραγωγής ΗΕ (Ηλεκτρικής Ενέργειας)  Έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα
Από εκεί και πέρα κάθε σωστά συγκροτημένο κράτος λειτουργεί κατά το δοκούν των υπαλλήλων /  συνδικαλιστών / οικολόγων / κλπ κλπ κλπ ....
Για ένα πυρηνικό σταθμό στην Ελλάδα :
Α) Πυρηνικό καύσιμο 
ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ? Πόσο θα κοστίσει ?

Β) Μετά το πέρας της "λειτουργίας"  του τότε το καύσιμο αυτό πρέπει να τοποθετηθεί κάπου
ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ? Σε ποιο σημείο θα το αποθηκεύσει το ελληνικό κράτος ? Θάλασσα έχουμε αρκετή και βαθιά .. Επίσης μια χωματερ'η στη Χασιά ....
Θα ρωτήσω κάτι αν έχετε υπόψην ... ΤΟ ΚΛΟΦΕΝ εδώ και 35 χρόνια ξέρετε που είναι  ? ΕΧΕΤΕ υπόψην σας την υπόθεση κλοφέν ?



Η Σουηδία και η Φινλανδία (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ για την ΔΕΥΤΕΡΗ) έχουν ανοίξει ειδικά Tunels στα βουνά και αποθηκεύουν τα πυρηνικά κατάλοιπα .
Η Ρωσία φτιάχνει διηπειρωτικούς πυραύλους

Η Ιαπωνία βρήκε λύση για μεταπώληση σε χαμηλότερο κόστος ώστε να γίνει εμπλουτισμός και να τοποθετηθεί πάλι σε άλλον πυρηνικό αντιδραστήρα. 

Πόσα πυρηνικά ατυχήματα έχει ο Καναδάς ?  (το 80% της ημερήσιας ενέργειας προέρχεται από πυρηνικούς αντιδραστήρες)
Αλλά ήθελα να ξέρω το άλλο :
Γιατί μια χώρα με τόσο πολύ αυξημένο αιολικό δυναμικό ΔΕΝ χρησιμοποιούμε ανεμογεννήτριες ? Ναι είμαι υπέρμαχος στο να γίνουν αιολικά θαλάσσια πάρκα.... (Αααα ξέχασα στα βουνά μπορούμε ενώ στην θάλασσα θα τρακάρουν οι φάλαινες ... έχει και μια δόση ειρωνείας)


Άποψη μου σχετικά ? 
Ναι στην πυρηνική τεχνολογία εφόσον συγκροτηθούμε ώς κοινωνία γιατί είμαστε ικανοί να φτιάξουμε πυρηνικό εργοστάσιο με 2 εκατοστά βιολογική ασπίδα.

.... Με αυτό το πράγμα ΔΕΝ παίζει κανείς.

 

nitsche

Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2018
Μηνύματα
150
Like
128
Πόντοι
1
Βαζω ενα ερώτημα που ειναι άσχετο με το νημα...αλλα θα ήθελα μια απάντηση από όποιον ....οι πιστημονες λένε ότι στο τελος το σύμπαν θα ειναι ένας ψυχρός ,άδειος χώρος  που θα διαστέλλεται συνεχώς...... γιατι αυτο?γιατι θα εξαφανιστούν αστέρες και γαλαξίες που υπάρχουν τωρα;
 

Eraser..

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.202
Like
8.697
Πόντοι
1.406
Βαζω ενα ερώτημα που ειναι άσχετο με το νημα...αλλα θα ήθελα μια απάντηση από όποιον ....οι πιστημονες λένε ότι στο τελος το σύμπαν θα ειναι ένας ψυχρός ,άδειος χώρος  που θα διαστέλλεται συνεχώς...... γιατι αυτο?γιατι θα εξαφανιστούν αστέρες και γαλαξίες που υπάρχουν τωρα;

Θα μας πουν οι αστροφυσικοί αναλυτές του μπου
 

kammenos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
113
Like
133
Πόντοι
1
Βαζω ενα ερώτημα που ειναι άσχετο με το νημα...αλλα θα ήθελα μια απάντηση από όποιον ....οι πιστημονες λένε ότι στο τελος το σύμπαν θα ειναι ένας ψυχρός ,άδειος χώρος  που θα διαστέλλεται συνεχώς...... γιατι αυτο?γιατι θα εξαφανιστούν αστέρες και γαλαξίες που υπάρχουν τωρα;


Συνάδελφε ...
Ψάχνεις κάτι το οποίο αν ποτέ γίνει ... Θα γίνει μετά από τρις - τρισεκατομμύρια χρόνια.... Ο υπολογισμός γίνεται με μαθηματικά μοντέλα.
προφανώς δεν έχεις καταλάβει την μέτρηση του χρόνου στο σύμπαν.

Στο παρατηρώντας στο σύμπαν ΤΩΡΑ  (παρόν) "βλέπουμε  κάτι που έγινε στο παρελθόν"


Οι μετρήσεις και παρατηρήσεις στο σύμπαν, γίνονται με το "φως". Συνεπώς το φως έχει μια ταχύτητα 300.000 km/sec δηλαδή μια ακτίνα φωτός σε 1 δευτερόλεπτο τόση απόσταση καλύπτει. Από τον ήλιο μέχρι την γη το φως χρειάζεται 8sec. (ίσως λίγο "άκομψο"  να το θέσω έτσι).


Όταν μιλάμε για αποστάσεις ετών φωτός που ισχύουν στο σύμπαν μιλάμε για 300.000*60*60*24*365 (ένα έτος φωτός) km


Αυτή ήταν μια πρακτική εξήγηση των σημερινών παρατηρήσεων ....

Από εκεί και πέρα ....  Υπάρχουν βαρυτικά, βαρυκεντρικά και μαγνητικά πεδία που "στηρίζουν" τους πλανήτες ώς προς τα άστρα τους (η γη ως προς τον ήλιο (γη - πλανήτης και ήλιος άστρο)).

παράδειγμα : 
Έστω ότι η γη συγκρούεται με τον ήλιο. Εκεί που βρίσκεται αυτή την στιγμή η γη μας, θα παραμείνει κενός χώρος. Άρα η αλληλουχία (αλυσίδα) μεταξύ των πλαν΄των από τον ήλιο ως τον εξωτερικό πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος (τον Πλούτωνα)  θα χαθεί. Άρα ο κρίκος της αλυσίδας θα χαθεί. οπότε θα αρχίσουν να εκτοξεύονται οι πλανήτες μετά την γη στο άπειρο σύμπαν (φυγόκεντρος περιστροφή)

Σύμφωνα όμως με την φυσική ΔΕΝ είναι εφικτό να παραμείνει κενός χώρος. θα υπάρχει το κενό μαγνητικό/βαρυτικό "αποτύπωμα" της γης.  (πάλι λίγο άκομψα το θέτω) αλλά προσπαθώ να το εξηγήσω όσο το δυνατόν πιο "απλά" 

Όμως υπάρχει αλληλεπίδραση των πλανητικών πεδίων (μαγνητικά/βαρυτικά/βαρυκεντρικά) π.χ. το βαρυτικό πεδίο της γης επηρεάζει την αφροδίτη, τον ερμη, τον Άρη κλπ κλπ
του Άρη επηρεάζει την Αφροδίτη, τον Ερμή την γη κλπ κλπ ....  αλλιώς σκέψου ότι θα "πετούσαμε"  στο άπειρο σύμπαν

Ένα πολύ απλό παράδειγμα είναι το άθλημα της σφυροβολίας. Ο αθλητής κρατά με ένα σχοινί την σφύρα και περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό του μέχρι να την αφήσει. Σωστά ?
ΘΕΤΟΥΜΕ : Ο αθλητής = ο ήλιος και σφύρα = η Γη το σκοινί είναι οι δυνάμεις που κρατούν την γη να περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο .
Αν κοπεί το σκοινί σε ένα σημείο θα το δέσουμε "κόμπο" αυτό σημαίνει ότι θα δημιουργήσουμε "ύλη" εκεί που δεν υπάρχει ....

Ο αθλητής κινείται γύρω από τον εαυτό του (η γη ως προς τον ήλιο)

Όμως σκέψου ότι ο αθλητής περιστρέφεται και αυτός ως προς τον άξονα της γης - αυτό είναι το ηλιακό μας σύστημα ως προς τον milky-way τον γαλαξία μας ....

όμως ο γαλαξίας μας περιστρέφεται ως προς άλλους γαλαξίες (ο αθλητής με την σφύρα περιστρέφεται ως προς τον ήλιο)


Ελπίζω να μπόρεσα με πολύ απλό τρόπο να σου εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό.




 

alan2

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2006
Μηνύματα
89
Like
7
Πόντοι
0
Ναι στη πυρηνική ενέργεια αλλά με διεθνείς προδιαγραφές ασφαλείας.
Τα πυρηνικά καύσιμα και ο αντιδραστήρας θα είναι εισαγόμενα. Νομίζω και η Γαλλία μπορεί να πουλήσει αντιδραστήρα. Τα πυρηνικά κατάλοιπα θα πρέπει να τα εξάγουμε (πληρώνοντας) στη χώρα που θα μας πουλήσει τον αντιδραστήρα,που λογικά θα έχει και υποδομές για ασφαλή αποθήκευσή τους.
 

lefteris_ka19

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2019
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
0
Η πυρινική ενέργεια πλέον με σύγχρονους αντιδραστήρες μπορεί να είναι ασφαλείς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom