Νέα

Πρόβλημα με ενοικιαστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lelosbi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1

Mistoklas85

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2024
Μηνύματα
12
Like
67
Πόντοι
0
Καλό είναι να μιλήσεις με την κοπέλα και να την ενημερώσεις περί του θέματος παραπόνων από την γειτονιά. Σίγουρα δεν σου πέφτει λόγος για το τι γίνεται στο ζευγάρι αλλά πρέπει να αναφερθείς στον προβληματισμό σου.
 

pesite

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2005
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
1
Και εμένα μου είχε παραπονεθεί ένας γείτονας ότι μία ενοικιάστριά μου μετά τα μαύρα μεσάνυχτα έβαζε τις φωνές ΑΑΑΑΑΑ, ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΙΑΛΛΟ ΝΑΙ και τους ξύπναγε.
Δεν έκανα τίποτα, τι να κάνω άλλωστε.
 
OP
OP
lelosbi

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
226
Like
510
Πόντοι
81
Λοιπον αφου διαβασα προσεχτικα τις απαντησεις σας και εφοσων εχει συμβολαιο και ειναι ενταξη στις πληρωμες της και ουτε θελω να τη διωξω, αποφασισα να της κανω απλα μια συσταση. Μιλησα μαζι της, της ειπα για την γειτονια που ενοχλητε και την ρωτησα αν χρειαζεται βοηθεια. Μου ειπε οτι ο μαλακας ο πρωην αντρας της θα μπαρκαρει σε καραβι τις επομενες μερες (το πότε δεν μου το ειπε) και οτι ολη η φασαρια ηταν αντι να της πληρωνει τις διατροφες αυτος ο μαλακας της ζητουσε και λεφτα απο πανω. Κατι τετοια καταλαβα. Εχει μιλησει και με καποιους-ες απο τη γειτονια και την στηριζουν και με τον δικηγορο της, ζητησε συγνωμη οποτε τελειωνει εδω προς το παρων η ιστορια.

Για οσους ρωτησαν αν ειναι ωραια γκομενα. Ειναι μια μεση 30ρα που για να μην του γαμιεται οσο ελειπε ταξιδια με τα καραβια, την γκαστρωνε ο μαλακας και εχουν 3 παιδια.
 

fysarmonika

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2015
Μηνύματα
498
Κριτικές
3
Like
779
Πόντοι
81
Και εμένα μου είχε παραπονεθεί ένας γείτονας ότι μία ενοικιάστριά μου μετά τα μαύρα μεσάνυχτα έβαζε τις φωνές ΑΑΑΑΑΑ, ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΙΑΛΛΟ ΝΑΙ και τους ξύπναγε.
Δεν έκανα τίποτα, τι να κάνω άλλωστε.
Μαλακας και ανεραστος ο γείτονας
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.606
Πόντοι
4.115
1 ναι επειδη δημιουργουν προβλημα στη γειτονια. Μενουν ανθρωποι τριγυρω
2 μην εισαι στ αρχιδια σου επειδη μενεις μακρυα.
3) ωχαδερφισμος
αν το thread έλεγε οτι μου δημιουργει προβλημα ο γειτονας, τα σχολια ολων θα ηταν να επικοινωνησεις με τον ιδιοκτητη διότι ειναι υπεύθυνος. Σε κανέναν δεν αρέσει να τον ενοχλεί ο δίπλα αλλά στ αρχιδια σας οταν δημιουργειται ενοχληση και δεν ειστε εκει, ετσι;

Κανένας δεν θα σου έλεγε να επικοινωνησεις με τον ιδιοκτητη γιατι δεν ειναι υπευθυνος. Ο ενοικιαστης ειναι 100% υπευθυνος. Αν κανει φασαρια ο νοικαρης μου και καλεσουν την αστυνομια εμενα νομιζεις θα κυνηγησει η αστυνομια? Τι ειναι αυτα που γραφεις? Δεν εχεις ιδεα πως λειτουργει νομοθετικα το θέμα.

Αν γινεται φασαρια σε ωρες κοινης ησυχίας τοτε οι γειτονες ας καλεσουν την αστυνομια να βρει αυτον που κανει την φασαρια.
Αλλιως οι γειτονες ας το βουλωσουν και ασχοληθουν με τις ζωουλες τους.
Δεν εχει αναφερθει η παραμικρη παρανομια για την νοικάρισα στο θρεντ αρα τουμπεκι.

Ακου να παιρνουν τον ιδιοκτητη ρε φιλε...λες και ειναι ανηλικα οι ενοικιαστες και θα παρουν τον μπαμπα τους να τους κανει ντα αχααχαχαχαχαχα

Ο ιδιοκτητης απο την στιγμη που νοικιαζει και παιρνει το ενοικιο στην ωρα του και το σπιτι ειναι σε καλη κατασταση δεν εχει κανεναν λόγο και καμία ευθύνη για τίποτα.
 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
471
Κριτικές
32
Like
3.216
Πόντοι
2.591
Δεν ξέρω αν ειπώθηκε ήδη αλλά εγώ θα ενημέρωνα την αστυνομία ότι την παρενοχλεί ο πρώην της και να λάβουν μέτρα μήπως και αποτραπεί κάτι χειρότερο καθώς έχουμε πήξει στους κτητικούς θερμόαιμους.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Κανένας δεν θα σου έλεγε να επικοινωνησεις με τον ιδιοκτητη γιατι δεν ειναι υπευθυνος. Ο ενοικιαστης ειναι 100% υπευθυνος. Αν κανει φασαρια ο νοικαρης μου και καλεσουν την αστυνομια εμενα νομιζεις θα κυνηγησει η αστυνομια? Τι ειναι αυτα που γραφεις? Δεν εχεις ιδεα πως λειτουργει νομοθετικα το θέμα.

Αν γινεται φασαρια σε ωρες κοινης ησυχίας τοτε οι γειτονες ας καλεσουν την αστυνομια να βρει αυτον που κανει την φασαρια.
Αλλιως οι γειτονες ας το βουλωσουν και ασχοληθουν με τις ζωουλες τους.
Δεν εχει αναφερθει η παραμικρη παρανομια για την νοικάρισα στο θρεντ αρα τουμπεκι.

Ακου να παιρνουν τον ιδιοκτητη ρε φιλε...λες και ειναι ανηλικα οι ενοικιαστες και θα παρουν τον μπαμπα τους να τους κανει ντα αχααχαχαχαχαχα

Ο ιδιοκτητης απο την στιγμη που νοικιαζει και παιρνει το ενοικιο στην ωρα του και το σπιτι ειναι σε καλη κατασταση δεν εχει κανεναν λόγο και καμία ευθύνη για τίποτα.
Κλασσική μεταφορά προβλήματος.Δεν θέλουν οι γείτονες να μπλεχτούν αλλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους οπότε πετάνε το μπαλάκι στον ιδιοκτήτη να καθαρίσει.
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.754
Κριτικές
35
Like
5.043
Πόντοι
5.595
Κλασσική μεταφορά προβλήματος.Δεν θέλουν οι γείτονες να μπλεχτούν αλλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους οπότε πετάνε το μπαλάκι στον ιδιοκτήτη να καθαρίσει.
Ποια είναι η "μεταφορά προβλήματος", όπως έγραψες; Όταν νοικιάζεις ένα σπίτι και κάνεις τα τυπικά (υπογραφές μισθωτηρίων) και παραδίδεις τα κλειδιά του σπιτιου΄, το ακίνητο παύει να είναι στη κατοχή του ιδιοκτήτη αλλά είναι του ενοικιαστή, ο οποίος είναι και ο αποκλειστικά υπεύθυνος για τη σωστή χρήση του...Ο ενοικιαστής είναι ο ιδιοκτήτης για όσο χρόνο έχει υπογραφεί το συμβόλαιο μεταξύ των δύο μερών...
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.606
Πόντοι
4.115
Ποια είναι η "μεταφορά προβλήματος", όπως έγραψες; Όταν νοικιάζεις ένα σπίτι και κάνεις τα τυπικά (υπογραφές μισθωτηρίων) και παραδίδεις τα κλειδιά του σπιτιου΄, το ακίνητο παύει να είναι στη κατοχή του ιδιοκτήτη αλλά είναι του ενοικιαστή, ο οποίος είναι και ο αποκλειστικά υπεύθυνος για τη σωστή χρήση του...Ο ενοικιαστής είναι ο ιδιοκτήτης για όσο χρόνο έχει υπογραφεί το συμβόλαιο μεταξύ των δύο μερών...

Αυτό ακριβώς. Είμαι στην άλλη ακρη της Ελλάδας σε νησι...νοικιαζω κατι ακινητα σε πολη της Μακεδονιας.
Σιγα μην κατσω να ακουω τον καθε γειτονα εκεινων των σπιτιων να μου λεει το μακρυ και το κοντό του.
Αν παρανομει πράξτε τα δέοντα και μη μου ζαλίζετε τον πάπαρο.
Αν δεν παρανομεί κάντε τουμπεκί και μη μου ζαλίζετε τον πάπαρο.
Αυτές θα ήταν η απαντήσεις μου.
 

Mpooumpoukos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2022
Μηνύματα
473
Κριτικές
12
Like
4.442
Πόντοι
731
Καταρχάς, καλά κάνουν κάποιοι και σου επισημαίνουν την 3ετία που ισχύει ασχέτως συμβολαίου για 1η κατοικία.
Έχοντας βρεθεί στην θέση του "γείτονα που υποφέρει" από την φασαρία, νομικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι σαν ιδιοκτήτης (ίσως ο γείτονας), υπάρχει μία διαδικασία οπού καλείς αστυνομία, συνέχεια, σιγουρεύεσαι πως βεβαιώνουν την παράβαση και συντάσσουν αναφορά, στην 3η βεβαίωση είναι υποχρεωμένοι να πάνε αυτόφωρο τον φασαριόζο, για να βεβαιωθεί η παράβαση βέβαια, πρέπει όταν έρθουν οι μπάτσοι να γίνουν οι ίδιοι μάρτυρες σε φασαρία σε μεγάλη ένταση σε ώρες κοινής ησυχίας Η' να υπάρχει φασαρία πάνω από κάποια db τις υπόλοιπες ώρες που βεβαιώνεται μόνο με μέτρηση της νομαρχίας ...
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.729
Πόντοι
3.425
Τί φταίει η κοπέλα που ο μαλάκας την ενοχλεί?

Μίλησε μαζί της να δεις τι παίζει

Π
 

Mouxtikosss

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2024
Μηνύματα
56
Like
77
Πόντοι
0
Επειδή έχουν γίνει πολλά περιστατικά και πρόσφατα με οικογενειακά θέματα προβλήματα και και και...
Όσο και αν την λυπάσαι δυστυχώς πρέπει να ξεκινήσεις την διαδικασία να την κάνεις να αποχωρησει από το σπίτι
Με αυτά που λες φαίνεται και πόσο άσχετος και αδιάβαστος, αλλά το χειρότερο πόσο κακός "άνθρωπος" είσαι. (Έπιασα το δικό σου σχόλιο γιατι βαριέμαι να παραθέτω και των υπολοίπων σκατόψυχων τα σχόλια.)

Αρχικά να πω, σε όλους όσους έχετε περιουσία ακίνητη και τη νοικιάζετε, μάθετε τα δικαιώματα αλλα και τις υποχρεώσεις σας. Ναι έχετε κι εσείς τέτοιες, όχι μόνο οι ενοικιαστές.
Και δεύτερον, σας περιμένει ένα καζάνι να βράσετε όλοι μαζί και να συζητάτε πόσα βγάλατε από χωρισμένες μανάδες με παιδιά, και διασπαθιζοντας τις βρωμοψωλες σας εκεί κατω.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Ποια είναι η "μεταφορά προβλήματος", όπως έγραψες; Όταν νοικιάζεις ένα σπίτι και κάνεις τα τυπικά (υπογραφές μισθωτηρίων) και παραδίδεις τα κλειδιά του σπιτιου΄, το ακίνητο παύει να είναι στη κατοχή του ιδιοκτήτη αλλά είναι του ενοικιαστή, ο οποίος είναι και ο αποκλειστικά υπεύθυνος για τη σωστή χρήση του...Ο ενοικιαστής είναι ο ιδιοκτήτης για όσο χρόνο έχει υπογραφεί το συμβόλαιο μεταξύ των δύο μερών...
Ρε φίλε απλά δεν θέλουν να τσακωθούν οι γείτονες με τον ενοικιαστή πρώτο γιατί δεν θέλουν αντίποινα και δεύτερον για να μην φανούν κακοί.Και ζαλίζουν τον ιδιοκτήτη να πράξει έμμεσα αυτός για λογαριασμό τους αυτό που θέλουν χωρίς να οφείλει κάτι τέτοιο.Κλασσική νοοτροπία λέω Έλληνα που φορτώνει τις ευθύνες στους άλλους για να του κάνουν τσάμπα τη δουλειά.Κατάλαβες τώρα;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.661
Like
2.694
Πόντοι
456
Δηλαδή το σενάριο

Η τυπισα σα κλασική ελλεινιδα να έχει κάνει τάρανδο το ναύτη?ενώ αυτός πνιγετε στη θάλασσα

Για να της δίνει διατροφές

Το έχει σκεφτεί κανένας εδώ μέσα?
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.606
Πόντοι
4.115
Δηλαδή το σενάριο

Η τυπισα σα κλασική ελλεινιδα να έχει κάνει τάρανδο το ναύτη?ενώ αυτός πνιγετε στη θάλασσα

Για να της δίνει διατροφές

Το έχει σκεφτεί κανένας εδώ μέσα?

Kαι τι σχέση έχει αυτό με το μισθωτηριο και τον ιδιοκτητη και τους γείτονες?
Και παρτουζες καθε μερα να κανει η κοπελα εφοσον δεν κανει φασαρια ωρες κοινής ησυχίας δεν αφορά κανέναν.

Εκτος αν νομιζει κανεις οτι η μοιχεία ειναι λόγος έξωσης.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.661
Like
2.694
Πόντοι
456
Kαι τι σχέση έχει αυτό με το μισθωτηριο και τον ιδιοκτητη και τους γείτονες?
Και παρτουζες καθε μερα να κανει η κοπελα εφοσον δεν κανει φασαρια ωρες κοινής ησυχίας δεν αφορά κανέναν.

Εκτος αν νομιζει κανεις οτι η μοιχεία ειναι λόγος έξωσης.
Εγώ.καταλαβα ότι η τυπισα σα κλασική ελλεινιδα
.παίρνει τα λεφτά κάθε μήνα από το ναύτη κερατα..για το νοίκι και τη ΔΕΗ..και φέρνει γαμιαδες στο σπίτι

Που πληρώνει ο κερατάς..ε.λογικο είναι να πηγαίνει μετά και να φωνάζει από κάτω ο άλλος..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom