Νέα

Πρόβλημα με Ασφαλιστική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mitsos1357
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

mitsos1357

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
210
Like
1.669
Πόντοι
201
Προ 2 μηνων με ειχε τρακαρει απο πισω αυτοκινητο και ο ανθρωπος παραδεχτηκε το λαθος του και με φιλικο διακονονισμο φτιαχθηκε το αυτοκινητο μου σε συνεργειο που μου υπεδειξε η ασφαλιστικη μου ,αφου πρωτα φανταζομαι πηρε το οκ απο την ασφαλιστικη του αυτοκινητου που με τρακαρε.Μετα απο ενα μηνα και αφου ειχα παρει ηδη το αυτοκινητο μου με πηραν απο το συνεργειο και μου ειπαν οτι πρεπει να καταβαλω εγω το ποσον γιατι η ασφαλιστικη του αλλου (μια Ρουμανικη) εκλεισε και να τα βρω εγω με την ηδη κλειστει ασφαλιστικη του .Εννοειται οτι δεν το δεχομαι με τιποτα αφου την εντολη επισκευης την εδωσε στο συνεργειο η ασφαλιστικη μου βασει φιλικου διακανονισμου ,και τωρα επανερχεται η ασφαλιστικη μου και μου λεει οτι πρεπει να κανω εγω αιτηση στην ρουμανικο φορεα που εχει μπει σε εκκαθαριση η ασφαλιστικη να παρω τα χρηματα (αν τα παρω βεβαια)και να τους τα δωσω.Εσεις τι θα κανατε ? παρακαλω μονο οι γνωριζοντες να απαντησουν
 

stefanos_1970

Μέλος
Εγγρ.
20 Οκτ 2017
Μηνύματα
236
Like
494
Πόντοι
21
Εκχωρείς το δικαίωμα είσπραξης (εκ νέου) στο συνεργείο που ανέλαβε να στο επισκευάσει.
(Επίσης αν το ασφαλιστήριο σου έχει νομική προστασία , μπορείς να την ενεργοποιήσεις)
 

Geiler12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
5
Like
504
Πόντοι
301
Έλα φίλος αν θες γνωστοποίησε την ρουμανική ασφαλιστική ...να σκεφτούμε κανένα σχέδιο...προς αποφυγήν εννοώ μην πάει το μυαλό σας πουθενά αλλού...
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: piko

poytsoskampilo

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2016
Μηνύματα
147
Κριτικές
2
Like
340
Πόντοι
21
Προ 2 μηνων με ειχε τρακαρει απο πισω αυτοκινητο και ο ανθρωπος παραδεχτηκε το λαθος του και με φιλικο διακονονισμο φτιαχθηκε το αυτοκινητο μου σε συνεργειο που μου υπεδειξε η ασφαλιστικη μου ,αφου πρωτα φανταζομαι πηρε το οκ απο την ασφαλιστικη του αυτοκινητου που με τρακαρε.Μετα απο ενα μηνα και αφου ειχα παρει ηδη το αυτοκινητο μου με πηραν απο το συνεργειο και μου ειπαν οτι πρεπει να καταβαλω εγω το ποσον γιατι η ασφαλιστικη του αλλου (μια Ρουμανικη) εκλεισε και να τα βρω εγω με την ηδη κλειστει ασφαλιστικη του .Εννοειται οτι δεν το δεχομαι με τιποτα αφου την εντολη επισκευης την εδωσε στο συνεργειο η ασφαλιστικη μου βασει φιλικου διακανονισμου ,και τωρα επανερχεται η ασφαλιστικη μου και μου λεει οτι πρεπει να κανω εγω αιτηση στην ρουμανικο φορεα που εχει μπει σε εκκαθαριση η ασφαλιστικη να παρω τα χρηματα (αν τα παρω βεβαια)και να τους τα δωσω.Εσεις τι θα κανατε ? παρακαλω μονο οι γνωριζοντες να απαντησουν
η city ins ρουμανικη εκλεισε οντως.
μιλας με τη δικη σου εταιρεια γιατι μεχρι καποια συγκεκριμενη ημερομηνια πληρωνει για λογαριασμο της μετα απευθυνεσαι στο επικουρικο ρουμανιας. εχει οδηγιες στο ιντερνετ, δεν εχεις αλλη επιλογη. αυτο οριζει ο νομος

To συνεργειο και η δικη σου ασφ/κη ειναι τα μονα που δεν ευθυνονται για την κατασταση και λογικα στην εκχωρηση που του εκανες θα αναφερει πως αν δεν πληρωθει θα πρεπει εσυ να το πληρωσεις.
Βαλε τον ασφαλιστη σου να το ψαξει και να σου πει τι πρεπει να κανεις, αυτη ειναι η δουλεια του. ασε που αν εχει αρκετους πελατες θα του εχει ξανατυχει και θα ξερει ακριβως τι πρεπει

 
Τελευταία τροποποίηση:

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.586
Κριτικές
12
Like
6.461
Πόντοι
2.646
Στον πουτσο σου τυπε. Αφου εκανες οτι σου ειπαν και εφτιαξες και το αμαξι, ας βγάλει το φίδι από την τρύπα η ασφαλιστική σου.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.014
Like
3.873
Πόντοι
456
Πάντως και φιλικά το λέω ρίξε και ένα Λόττο , μην πάει χαμένη τόση κωλοφαρδία !
 

corfugreece2018

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2018
Μηνύματα
127
Like
180
Πόντοι
1
Το ίδιο περίπου έπαθα και εγώ .δεν έβγαλα άκρη πουθενά και τα πλήρωσα από την τσέπη μου 750 ευρώ τελικά. Έτρεχα τρεις μήνες με αυτά και εγώ στο τέλος τρελάθηκα με ότι μου έλεγε ο κάθε ένας ασφαλιστικές δικηγόροι μέχρι ένας διαμεσολαβητή .στο τέλος τα πλήρωσα εγώ δεν άντεξα με τόση φασαρία .
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.520
Κριτικές
1
Like
30.286
Πόντοι
8.006
Οταν κλεισει μια ασφαλιστικη, οριζεται εκκαθαριστης. Σε αυτον απευθυνονται πλεον οσοι εχουν απαιτησεις κατα της ασφαλιστικης. Αυτος θα φτιαξει πίνακα οφειλετων και διανομής. Καποια ποσά μπορεί να μην τα δεχθει, οπότε πας στα δικαστηρια προσφευγοντας κατα του πίνακα. Εννοειται οτι εμπλεξες. Αν μιλαμε για μικροποσό, πληρωσε τα και ξεχνα το, ή κάνε απλως μια αιτηση στον εκκαθαριστη και περιμενε καμια διετια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στον πουτσο σου τυπε. Αφου εκανες οτι σου ειπαν και εφτιαξες και το αμαξι, ας βγάλει το φίδι από την τρύπα η ασφαλιστική σου.
Δεν εχει καμια δουλεια η ασφαλιστικη του
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.796
Like
29.439
Πόντοι
6.056
Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω οτι πρέπει ο τυπος να πληρώσει την ζημιά απο την τσέπη του και μετα να κανει αίτησης για να πάρει τα λεφτά του πισω, αν τα πάρει, του αγιου λουτσου;;

Ισχύει και σε αλλα κρατη το ιδιο η μονο στην μαγική χωρα που λέγεται Ελλάδα;;;
 
Τελευταία τροποποίηση:

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.520
Κριτικές
1
Like
30.286
Πόντοι
8.006
Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω οτι πρέπει να ο τυπος να πληρωσει την ζημια απο την τσεπη του και μετα να κανει αίτησης για να παρει τα λεφτα του πισω, αν τα παρει, του αγιου λουτσου;;

Ισχύει και σε αλλα κρατη το ιδιο η μονο στην μαγική χωρα που λέγεται Ελλάδα;;;
Παλιοτερα, οταν εκλεινε μια ασφαλιστικη εταιρεια, αναλαμβανε το Επικουρικο Κεφαλαιο. Το 2016 (επι Συριζα βεβαιως βεβαιως) αυτο καταργηθηκε, και εισηχθη ο θεσμος της "εκκαθαρισης" όπου πρεπει να απευθυνεται ο καθε ζημιωθείς. Με εντελως αβεβαια αποτελέσματα. Ο σκοπος ηταν προφανης. Να σωθει το Επικουρικο Κεφαλαιο, το οποιο βρισκοταν στο χειλος της καταστροφης.
 
Εγγρ.
20 Σεπ 2021
Μηνύματα
1.438
Like
1.409
Πόντοι
216
Οταν κλεισει μια ασφαλιστικη, οριζεται εκκαθαριστης. Σε αυτον απευθυνονται πλεον οσοι εχουν απαιτησεις κατα της ασφαλιστικης. Αυτος θα φτιαξει πίνακα οφειλετων και διανομής. Καποια ποσά μπορεί να μην τα δεχθει, οπότε πας στα δικαστηρια προσφευγοντας κατα του πίνακα. Εννοειται οτι εμπλεξες. Αν μιλαμε για μικροποσό, πληρωσε τα και ξεχνα το, ή κάνε απλως μια αιτηση στον εκκαθαριστη και περιμενε καμια διετια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
συμφωνώ σε όλα εκτός από το χρονικό όριο που του θέτεις να περιμένει ... εκτός αν αναφέρεσαι σε ένα χρονικό όριο που μπορεί να ανεχθεί να περιμένει
ο πίνακας οφειλετών αργεί να συνταχθεί ... απαιτήσεις από εργαζόμενους, προμηθευτές, πελάτες, δανειστές ... ζήσε Μάη μου
άντε να γίνουν οι ανακοινώσιες απαιτήσεων, άντε να ελεγχθούν από τον εκκαθαριστή, άντε αυτός να τις δεχθεί ή όχι, άντε να οριστεί εκδίκαση στο Πτωχευτικό, άντε να βγει απόφαση, άντε να γίνουν ενστάσεις, άντε και άντε ...
στην Ελλάδα, από προσωπική εμπειρία που έχω, από το 2010 υπόθεση, ενδεχομένως να εκδικαστεί τελικά η έφεση στην απόφαση του Πτωχευτικού (που έκανε ο σύνδικος μαζί με μια από τις τράπεζες δανεισμού) φέτος το 2022 και απόφαση να είμαστε τυχεροί να πάρουμε μέσα στο 2023 ... !!!
Υ.Γ. αναρωτιέμαι τι να κάνουν οι δικαστές και να καθυστερούν ... ούτε στο bou να χάζευαν καθημερινά ...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.520
Κριτικές
1
Like
30.286
Πόντοι
8.006
συμφωνώ σε όλα εκτός από το χρονικό όριο που του θέτεις να περιμένει ... εκτός αν αναφέρεσαι σε ένα χρονικό όριο που μπορεί να ανεχθεί να περιμένει
ο πίνακας οφειλετών αργεί να συνταχθεί ... απαιτήσεις από εργαζόμενους, προμηθευτές, πελάτες, δανειστές ... ζήσε Μάη μου
άντε να γίνουν οι ανακοινώσιες απαιτήσεων, άντε να ελεγχθούν από τον εκκαθαριστή, άντε αυτός να τις δεχθεί ή όχι, άντε να οριστεί εκδίκαση στο Πτωχευτικό, άντε να βγει απόφαση, άντε να γίνουν ενστάσεις, άντε και άντε ...
στην Ελλάδα, από προσωπική εμπειρία που έχω, από το 2010 υπόθεση, ενδεχομένως να εκδικαστεί τελικά η έφεση στην απόφαση του Πτωχευτικού (που έκανε ο σύνδικος μαζί με μια από τις τράπεζες δανεισμού) φέτος το 2022 και απόφαση να είμαστε τυχεροί να πάρουμε μέσα στο 2023 ... !!!
Υ.Γ. αναρωτιέμαι τι να κάνουν οι δικαστές και να καθυστερούν ... ούτε στο bou να χάζευαν καθημερινά ...
Eσυ αναφερεσαι σε συνδικο πτωχευσης, εγω αναφερθηκα σε εκκαθαριση ασφαλιστικων εταιρειων, ειναι διαφορετικο πραγμα.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Οταν κλεισει μια ασφαλιστικη, οριζεται εκκαθαριστης. Σε αυτον απευθυνονται πλεον οσοι εχουν απαιτησεις κατα της ασφαλιστικης. Αυτος θα φτιαξει πίνακα οφειλετων και διανομής. Καποια ποσά μπορεί να μην τα δεχθει, οπότε πας στα δικαστηρια προσφευγοντας κατα του πίνακα. Εννοειται οτι εμπλεξες. Αν μιλαμε για μικροποσό, πληρωσε τα και ξεχνα το, ή κάνε απλως μια αιτηση στον εκκαθαριστη και περιμενε καμια διετια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Δεν εχει καμια δουλεια η ασφαλιστικη του
και δαρμενος και κερατας; τοσο απλα;
Αν δεν πληρωσει τιποτα σε κανεναν, μπορει κανεις να κινηθει εναντιον του; αμα τα λεφτα δεν τα εχει (ας πουμε οτι ειναι 2000ε) τι γινεται;

Παροτι τιποτα δεν με εκπλησει σε αυτη τη χωρα, μου κανει μια Α εντυπωση να ειναι υποχρεωμενος να τα βαλει απτην τσεπη του οταν εχει ηδη διεκπεραιωθει η επισκευη του αυτοκινητου. Σε φαση, ας μην το φτιαχνατε...

Τι να πω... εγω στη θεση σου τυπε νημματοθετη θα εριχνα γερο πιστολι
 

blue8white8

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2016
Μηνύματα
109
Like
30
Πόντοι
1
Οι ασφαλιστικές είναι μεγάλα μουνιά.
Πάντα βρίσκουν τρόπους να αποφύγουν την αποζημίωση ή να γλιτώσουν ένα μέρος αυτής.
Άλλες φορές τα κάνουν πλακάκια μεταξύ τους εις βάρος του πελάτη.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν το κατάλαβα καλά. Θέλουν να μας τρελάνουν?
Ζητάνε να πληρώσει αυτός που δεν φταίει, αυτός που έχει ασφάλεια και όχι αυτός που παραδέχτηκε ότι φταίει, με δήλωση μάλιστα?
Μην πληρώσεις τπτ. Να κυνηγήσουν και να πάρουν τα λεφτά από αυτόν που σε χτύπησε.
Το πελατολόγιο της ασφαλιστικής που έκλεισε θα το πάρει λογικά κάποια άλλη εταιρεία, να πάρει και τις υποχρεώσεις των νέων πελατών.
 
Τελευταία τροποποίηση:

veneto

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
512
Κριτικές
78
Like
1.325
Πόντοι
6.195
Στον φιλικό διακανονισμό πληρώνεσαι από την εταιρία σου.
Από την στιγμή που έδωσε το Ο.Κ. σημαίνει ότι αναλαμβάνει εκείνη την ευθύνη να φτιάξει την ζημιά και να εισρπάξει από την άλλη εταιρία.
Επίσης από την την στιγμή που έχεις κάνει εκχώρηση στο συνεργείο και έχεις πάρεις το αυτοκίνητο έχεις τελειώσει με το όλο θέμα.
Τους λές (ευγενικά) να πάνε να γαμηθούν και να τα βρούν με την ασφαλιστική σου που είχε δώσει το Ο.Κ. Άλλωστε αυτό είναι η σημασία της εκχώρησης.
Είσαι καλλημένος νομικά και δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Η πουστιά είναι της δικής σου εταιρίας η του συνεργείου που μπορεί να θέλει να εισπράξει και δεύτερη φορά τα χρήματα ΠΡΟΣΕΧΕ. Στο λέω γιατί δεν στο είπε η ασφαλιστική αλλά το συνεργείο.
Δεν έχεις ανάγκη ούτε για επικουρικά , ούτε τίποτα. Όλες οι ασφαλιστικές εταιρίες που είχαν φιλικό διακανονισμό ,για το θέμα της CITY έχουν προχωρήσει σε συνολική απαίτηση μέσω της ΥΣΑΕ.
Για την ιστορία και για την γνώση ποιά είναι η δική σου εταιρία ??
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.554
Κριτικές
22
Like
6.785
Πόντοι
3.346
Προ 2 μηνων με ειχε τρακαρει απο πισω αυτοκινητο και ο ανθρωπος παραδεχτηκε το λαθος του και με φιλικο διακονονισμο φτιαχθηκε το αυτοκινητο μου σε συνεργειο που μου υπεδειξε η ασφαλιστικη μου ,αφου πρωτα φανταζομαι πηρε το οκ απο την ασφαλιστικη του αυτοκινητου που με τρακαρε.Μετα απο ενα μηνα και αφου ειχα παρει ηδη το αυτοκινητο μου με πηραν απο το συνεργειο και μου ειπαν οτι πρεπει να καταβαλω εγω το ποσον γιατι η ασφαλιστικη του αλλου (μια Ρουμανικη) εκλεισε και να τα βρω εγω με την ηδη κλειστει ασφαλιστικη του .Εννοειται οτι δεν το δεχομαι με τιποτα αφου την εντολη επισκευης την εδωσε στο συνεργειο η ασφαλιστικη μου βασει φιλικου διακανονισμου ,και τωρα επανερχεται η ασφαλιστικη μου και μου λεει οτι πρεπει να κανω εγω αιτηση στην ρουμανικο φορεα που εχει μπει σε εκκαθαριση η ασφαλιστικη να παρω τα χρηματα (αν τα παρω βεβαια)και να τους τα δωσω.Εσεις τι θα κανατε ? παρακαλω μονο οι γνωριζοντες να απαντησουν
Ρουμανικη ασφαλιστικη ειχε ο αλλος; :embarrased: και παραδεχτηκε αμεσως το τρακαρισμα :embarrased:..τι εθνικοτητας ηταν αυτος?
 

greekfeet

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.349
Κριτικές
16
Like
1.421
Πόντοι
2.487
Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω οτι πρέπει ο τυπος να πληρώσει την ζημιά απο την τσέπη του και μετα να κανει αίτησης για να πάρει τα λεφτά του πισω, αν τα πάρει, του αγιου λουτσου;;

Ισχύει και σε αλλα κρατη το ιδιο η μονο στην μαγική χωρα που λέγεται Ελλάδα;;;
Ειναι λογω της 4ης βιομηχανικης επαναστασης
 

MrJ

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2021
Μηνύματα
48
Like
63
Πόντοι
0
αυτό γίνεται όταν ο κάθε ατζαμής ψάχνει να βρει την πιο οικονομική ασφάλεια και καταλήγει να κάνει μια οποιαδήποτε ΕΠΥ μόνο και μόνο για να έχει ασφάλεια. Και στο τέλος την πληρώνει αυτός που δεν φταίει γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να βγάλει άκρη με την συγγεκριμένη ασφαλιστική και το χειρότερο είναι ότι ο ατζαμής σου λέει πολύ άνετα ναι έχεις δίκαιο, δικό μου λάθος που σε τράκαρα (γιατί έπαιζα το πουλάκι μου), αλλά τώρα βγάλτα πέρα μόνος σου με την ότι να νε ασφάλεια που έκανα που έχει έδρα και εγώ δεν ξέρω που, αλλά εμένα μην με ενοχλείς...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom