Νέα

Πόσο παλιός είσαι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 267
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.727
Πόντοι
216
Πανελαδικα εκπεμπε τοτε οχι μονο εντος αττικης, πανω στην συχνοτητα του ερτ1 αν θυμαμαι καλα.
Δε νομίζω οτι ήταν πανελλαδική η κάλυψη του καναλιού. Παναττική μπορεί, πανελλαδική, μάλλον αδύνατον, για τεχνικούς λόγους. Για να γίνει πανελλαδικό ένα αναλογικό τηλεοπτικό σήμα, χρειαζόταν μια σειρά απο αναμεταδότες. Όχι με το φορμά του αναλογικού τηλεοπτικού σήματος που μπορούν να πιάσουν οι τηλεοράσεις, αλλά ήταν (και είναι ακόμα και σήμερα) ο μόνος τρόπος για επίγειο, αναλογικό, τηλεοπτικό σήμα να ξεπεράσει τους περιορισμούς ισχύος κεραίας και γεωγραφικής θέσης κεραίας. Σημείωση, οι αναμεταδότες δεν έπιαναν απλά το σήμα, βρίσκονταν στην βασική κεραία, και αναμετέδιδαν το σήμα όπως το εξέπεμπε η κεραία η ίδια. Ο μόνος τρόπος να μπορούσε να γίνει ένα κανάλι που καβαλάει τη συχνότητα ενός άλλου, θα ήταν να εκπέμπει και απο την ίδια κεραία, πράγμα μάλλον αδύνατον.
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
7.975
Κριτικές
33
Like
6.998
Πόντοι
3.496
Ο μόνος τρόπος να μπορούσε να γίνει ένα κανάλι που καβαλάει τη συχνότητα ενός άλλου, θα ήταν να εκπέμπει και απο την ίδια κεραία, πράγμα μάλλον αδύνατον.
Eτυχε να βρισκομαι τοτε και σε νησι του β/α αιγαιου για διακοπες σε συγγενικο σπιτι και τα ξημερωματα νομιζω στις 2- 3 η ωρα που δοκιμασα απο περιεργεια επιασε στο καναλι κι επαιζε σκληρη τσοντα.
Βεβαια αυτο δεν συνεχιστηκε για πολυ καιρο, καποια στιγμη κοπηκε.
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.805
Like
6.846
Πόντοι
1.056
Το πρώτο μου κινητό ήταν 1993 με την εταιρία Πάναφον.!! :tooth:

Ακόμα τον ίδιο αριθμό έχω.!!!

Καλοκαιράκι για καφέ με ένα κοριτσάκι, είχα πάρει το κινητό και δεν είχε αρχίσει ακόμα να λειτουργεί το σήμα στη Ελλάδα!!

Το πρώτο μου κινητό 1993 Ericsson GH197
Έπρεπε να ανεβάσεις την κεραία...

IMG_4064.jpeg



Το 1994 είχα Motorola 5200 Micro-Tac
Τραβούσες την κεραία έξω, τύπου αστυνόμος Σαΐνης... :2funny:

IMG_4057.jpeg



Το 1995 είχα Ericsson GH388
Μπορούσες να βάλεις πιο χοντρή μπαταρία για να κρατάει περισσότερο...
(Κλασικά η κεραία ήταν μόνιμα στραβωμένη)

IMG_4058.jpeg



Το 1997 είχα Ericsson GF788
Πρώτη φορά τόσο μικρό κινητό!! :new_shocked:

IMG_4059.jpeg



Το 1999 το Nokia 3210...!!
Ξέχναγες που είχες δει τελευταία φορά το φορτιστή...
Αθάνατο.!!! :rockon:

IMG_4062.jpeg
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.727
Πόντοι
216
Έχετε προλάβει μπορδέλα στα εξάρχεια;
Ναι. Δύο σίγουρα στη Σολωμού και, αν θυμάμαι καλά, ένα ακόμα σε ένα ημιυπόγειο στη Τζώρτζ. Το τελευταίο που επισκέφθηκα, τότε, ήταν στη Σολωμού, και ήταν το πρώτο μπουρδέλο που είδα να δουλεύει σοβιετικό μιλογκίλφ, την εποχή ακόμα που οι Ανατολικές ήταν, το πολύ, 30 χρονών στην πιάτσα.
 

kav69

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Απρ 2009
Μηνύματα
20.662
Κριτικές
47
Like
15.145
Πόντοι
5.885
Ναι. Δύο σίγουρα στη Σολωμού και, αν θυμάμαι καλά, ένα ακόμα σε ένα ημιυπόγειο στη Τζώρτζ. Το τελευταίο που επισκέφθηκα, τότε, ήταν στη Σολωμού, και ήταν το πρώτο μπουρδέλο που είδα να δουλεύει σοβιετικό μιλογκίλφ, την εποχή ακόμα που οι Ανατολικές ήταν, το πολύ, 30 χρονών στην πιάτσα.
Και οχι μόνο
Είχε ένα ημιυπόγειο ψηλά στην θεμιστοκλέους
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στην Νοταρά
 

cost2001

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.876
Like
8.507
Πόντοι
2.306
Και οχι μόνο
Είχε ένα ημιυπόγειο ψηλά στην θεμιστοκλέους
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στην Νοταρά
Πιτσιρικάς εμένα Αμπελοκήπους πρόλαβα έναν οίκο στην Ιπποκράτους και Ξιφιου, και ακριβώς από κάτω στο ίδιο ύψος υπήρχε και άλλος στην οδό Μαυρομιχάλη, στον ίδιο δρόμο είχε και τσονταδικο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom