Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 968
  • Εμφανίσεις 76K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Χιτ η διαιτα ειναι καθαρα αποτοξινοτικη αν το δεις για να χασεις κιλα θα τα παρεις μετα αν αρχισεις να τρως ανεξελεγκτα πιτογυρα ουτως η αλλως..κι εγω ημουν εναντια μεχρι που ξεκινησα, ζοριστικα τις πρωτες τρεις μερες και μετα μπηκα σε ρυθμο, κατι τετοιο σε τετοιο βαθμο σου αλλαζει τη ζωη και αν δενμπεις ο ιδιος να το κανεις δεν μπορω να στο περιγραψω..απλα αν ποτε αποφασισεις θελω να μου πεις τι εγινε μετα αν θες :) οσον αφορα την επιστροφη, οντως θελει να το κανεις με μετρο. Αν προσεξεις εχεις 3 μερες εισοδο και 3 εξοδο απ τη διαιτα.. Τελειωνοντας μπορεις να κανεις λιγο ψαρακι με λαχανικα στο φουρνο, να παρεις αποφαση οτι κομμενο το ψωμι, η ζαχαρη και το λευκο αλευρι και παιζει μονο με υποκατατατα αν μπορεις γαλακτος πχ με φυσικους χυμους λαχανο που ειναι φουλ στο ασβεστιο. Βεβαια θα πει καποιος οτι καποιες ζωικες πρωτείνες ειναι απαραιτητες. Θα πω για την αναπτυξη και μονο ενος εφηβου, αλλα και πλεον υπαρχουν υποκαταστατα..το κρεας κι οτι προερχεται απ αυτο βλαπτει σε οποιαδηποτε ποσοτητα..εγω ημουν φανατικος παμφαγος ωσπου μια μερα ειδα την αληθεια και τη διαφορα..

Με έψησες..

αλλά που μπορώ να βρώ με ακρίβεια τι τρώς για να ξεκινήσεις, στο ενδιάμεσο και για τελείωμα. Θα το κάνω για αποτοξίνωση που λες. Μαρέσουν οι προκλήσεις.

Ερώτηση όμως, ξε΄ρω ότι το πολύ λεμόνι γενικότερα δεν κάνει καλό, κάτι κάνει στο αίμα νομίζω.

Δεύτερον το κρέας έχει πρωτείνη. Είναι πολύ χρήσιμη γιατί δεν τη θεωρείς χρήσιμη? είπες συγκεκριμένα για ζωικές. αλλά μόνο από ψάρι, αυγά και γαλακτοκομικά θ απαίρνεις? Χρειάζεσαι και μοσχάρι μια στο τόσο καθαρά και για σίδηρο.

Το λάχανο έχει ασβέστιο?
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Καλημέρα σε όλους τους καπνιστές, αντικαπνιστές και ουδέτερους.

Επειδή το τσιγάρο έχει περάσει πια σε άλλη μοίρα στη ζωή μου γιαυτό και δε γράφω συχνά εδώ. Μια στο τόσο όμως όπως είχα πεί.

Είμαι τώρα 3,5 μήνες χωρίς τσιγάρο. Εννοείται πως είναι όλο και καλύτερα. Πιο εύκολα και πως πραγματικά σε στιγμές που ακόμα και στο 2μηνο το σκεφτόμουν το γαμημένο, τώρα δε μου περνάει καν από το μυαλό.

Όσο για τα καλά του...

Ξυπνάς σχεδόν πάντα φρέσκος.

Παίρνεις βαθιές ανάσες χωρίς να σου έρχεται το πνίξιμο.

Γλυτώνω 180 ευρώ κάθε μήνα (τσιγάρα + παρελκόμενα όπως πολλοί καφέδες, κοκα κόλες γιατί έπινα πάντα κάτι με το τσιγάρο).

Δε βρωμάς (αυτό πριν δεν περίμενα ότι είναι τόσο σημαντικό...τώρα όμως είναι)

και πάμε και στο θέμα των μπουρδελιάρηδων. Είμαι στην ηλικία των 30-35. Όχι απλά δεν είχα πρόβλημα με τη στύση μου, αλλά πραγματικά δεν έχει υπάρξει φορά που να μη μου έχει γίνει τούρμπο όταν θα πάω με μία. Ε τώρα κλείνοντας το τρίμηνο δε ξέρω αν είναι ψυχολογικό, με το που θα σκεφτώ κάτι κατευθείαν θα σηκωθεί για πλάκα και ψάχνω να το μαζέψω.

Ούτε προεργασία θέλει ούτε τίποτα. Μπαμ στο λεπτό !

Και το λέω γιατί ήμουν στο μετρό χθες, μου χαμογέλαγε ένα μικρό μελαχρινό και εμένα μου είχε γίνει κάγκελο !!!

Το ίδιο βράδθ βγήκαμε για ποτό και όσο τα λέγαμε πάλι κάγκελο !!!

Αυτά από μένα.

Ελπίζω να μη γίνει καμιά μαλακία και ξαναπέσω στην λούμπα και εύχομαι σε όσους το προσπαθούν να τα καταφέρουν.

Όποιος θέλει κάτι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
 

Επισκέπτης
Τα 180Ε το μήνα είναι 18 γαμίσια στο Μεταξουργείο είτε 9 στη φίλη μας τη Φυλής ή δύο φουλ Αudi GTI σε studio. Καλύτερα δεν είναι να τα τρως στη ντούντα?
Εντάξει, έχω ξαναγράψει ότι δεν ήμουν φανατικός καπνιστής οπότε βρήκα κι ευκαιρία να το στείλω στο πυρ. Αλλά τώρα θα πάω να κάνω ένα πουράκι με τον πρωινό καφέ, να πάρουμε μυρωδιά από τη γκαρσόνα για να έχουμε ορμόνες! :2funny:
Χρειάζεται ο Μυθριδατισμός (παραλλαγή συνταγής Μαρή)  :rockon:

Πάντως επειδή ανοίγουν τα πνευμόνια είναι ορατή διαφορά στο πρωινό ξύπνημα και στις κάμψεις (κάνω ελάχιστες και δε λαχανιάζω).
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Καλημέρα σε όλους τους καπνιστές, αντικαπνιστές και ουδέτερους.

Επειδή το τσιγάρο έχει περάσει πια σε άλλη μοίρα στη ζωή μου γιαυτό και δε γράφω συχνά εδώ. Μια στο τόσο όμως όπως είχα πεί.

Είμαι τώρα 3,5 μήνες χωρίς τσιγάρο. Εννοείται πως είναι όλο και καλύτερα. Πιο εύκολα και πως πραγματικά σε στιγμές που ακόμα και στο 2μηνο το σκεφτόμουν το γαμημένο, τώρα δε μου περνάει καν από το μυαλό.

Όσο για τα καλά του...

Ξυπνάς σχεδόν πάντα φρέσκος.

Παίρνεις βαθιές ανάσες χωρίς να σου έρχεται το πνίξιμο.

Γλυτώνω 180 ευρώ κάθε μήνα (τσιγάρα + παρελκόμενα όπως πολλοί καφέδες, κοκα κόλες γιατί έπινα πάντα κάτι με το τσιγάρο).

Δε βρωμάς (αυτό πριν δεν περίμενα ότι είναι τόσο σημαντικό...τώρα όμως είναι)

και πάμε και στο θέμα των μπουρδελιάρηδων. Είμαι στην ηλικία των 30-35. Όχι απλά δεν είχα πρόβλημα με τη στύση μου, αλλά πραγματικά δεν έχει υπάρξει φορά που να μη μου έχει γίνει τούρμπο όταν θα πάω με μία. Ε τώρα κλείνοντας το τρίμηνο δε ξέρω αν είναι ψυχολογικό, με το που θα σκεφτώ κάτι κατευθείαν θα σηκωθεί για πλάκα και ψάχνω να το μαζέψω.

Ούτε προεργασία θέλει ούτε τίποτα. Μπαμ στο λεπτό !

Και το λέω γιατί ήμουν στο μετρό χθες, μου χαμογέλαγε ένα μικρό μελαχρινό και εμένα μου είχε γίνει κάγκελο !!!

Το ίδιο βράδθ βγήκαμε για ποτό και όσο τα λέγαμε πάλι κάγκελο !!!

Αυτά από μένα.

Ελπίζω να μη γίνει καμιά μαλακία και ξαναπέσω στην λούμπα και εύχομαι σε όσους το προσπαθούν να τα καταφέρουν.

Όποιος θέλει κάτι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Καλώς τον φίλο μου! Μπράβο για τους 3,5 μήνες, εγώ βρίσκομαι πλέον στους 9,5.

Σχετικά με το θέμα της στύσης, όταν το είχα πρωτοκόψει, το συζητούσα με μία πρώην που μου είχε πει την ατάκα "θα περπατάς και με τα δύο χέρια στις τσέπες". Δικαιώθηκε και σ' εσένα απ' ότι διαβάζω.

Τις καλημέρες μου μαν.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.754
Like
20.642
Πόντοι
5.006
μπραβο σε ολους οσους προσπαθουν να το κοψουν...αλλα πειτε την αληθεια, δεν σας λειπει το αρωμα του, η μυρωδια του, το να καθεσαι καπνιζοντας ενα τσιγαρο και να χαλαρωνεις,το να συνοδευεις τον καφε σου,αυτη η τρομερη απολαυση,να φυσας τον καπνο ηδονικα απο το στομα σου, να ακους το χρατς απο τον αναπτηρα, να ξετυλλιγεις το πακετο, να νοιωθεις τον καυτο καπνο μεσα σου...
Smoking-Relaxing-Myth.jpg

stock-footage-businessman-relaxing-and-smoking-cigarette-on-terrace.jpg

stock-footage-businessman-relaxing-and-smoking-cigarette-on-balcony.jpg

smoker-mouth.jpg

manchairpipe.png

stock-photo-smoker-relaxing-and-enjoying-his-cuban-cigar-60692374.jpg

:grin: :grin: :grin:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.754
Like
20.642
Πόντοι
5.006
τσιγαρακι κανεις???
images
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Τα 180Ε το μήνα είναι 18 γαμίσια στο Μεταξουργείο είτε 9 στη φίλη μας τη Φυλής ή δύο φουλ Αudi GTI σε studio. Καλύτερα δεν είναι να τα τρως στη ντούντα?
Εντάξει, έχω ξαναγράψει ότι δεν ήμουν φανατικός καπνιστής οπότε βρήκα κι ευκαιρία να το στείλω στο πυρ. Αλλά τώρα θα πάω να κάνω ένα πουράκι με τον πρωινό καφέ, να πάρουμε μυρωδιά από τη γκαρσόνα για να έχουμε ορμόνες! :2funny:
Χρειάζεται ο Μυθριδατισμός (παραλλαγή συνταγής Μαρή)  :rockon:

Πάντως επειδή ανοίγουν τα πνευμόνια είναι ορατή διαφορά στο πρωινό ξύπνημα και στις κάμψεις (κάνω ελάχιστες και δε λαχανιάζω).

Θυμησέ μου.... Ντούντα??? what is this?
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Καλώς τον φίλο μου! Μπράβο για τους 3,5 μήνες, εγώ βρίσκομαι πλέον στους 9,5.

Σχετικά με το θέμα της στύσης, όταν το είχα πρωτοκόψει, το συζητούσα με μία πρώην που μου είχε πει την ατάκα "θα περπατάς και με τα δύο χέρια στις τσέπες". Δικαιώθηκε και σ' εσένα απ' ότι διαβάζω.

Τις καλημέρες μου μαν.

Τι κάνεις φίλε μου όλα καλά και εσύ? Μπράβο και σε σένα. Αξίζουν τα συγχαρητήρια να τα λέμε ! Δεν είναι και εύκολο.

Όσο για τις σηκομάρες μου το λέγατε και ειλικρινά να σου πω πως δε θας πίστευα. Και δε θας πίστευα γιατί πραγματικά δεν είχα αντιμετωπίσει δυσκολίες ποτέ. Αλλά τελικά υπάρχει και το καλύτερο από το απλά καλά. Και έτσι έγινε. Πρίν σηκονότανε μια χαρά... τώρα σηκόνεται και σε στιγμές που δεν πρέπει..

Και όσο για την εξπερμάτιση νιώθω ότι το πέταγμα φεύγει πιο σφαιράτο  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Κοίτα να δείς φίλε μου.

Αυτα που λες μου θυμίζουν την περίοδο που ήμουν καπνιστής. ήταν στιγμές που τα έβλεπα έτσι. Δεν ήταν όλες φυσικά αλλά ορισμένες.

Σήμερα είναι σπάνιες οι φορές που θα το λησμονίσω όπως το λες. Και αυτό σε κάτι άκυρες στιγμές που μπορεί να είμαι σπίτι μόνος και να αράζω με την πάρτη μου.


Άλλο θέλω να σου πω... αν έχω σκεφτεί λίγες φορές αυτή την απόλαυση που εσύ ονομάζεις... είναι πολλές περισσότερες οι στιγμές που χαίρομαι τα 180 παραπάνω, που με ενοχλεί ο καπνός του δίπλα, που πραγματικά πανηγυρίζω που γλύτωσα από αυτή τη μόνιμη ανησυχία του "θέλω να καπνίσω" και "χρειάζομαι τσιγάρο".

Τώρα δε χρειάζομαι τίποτα. Δε μου λείπει τίποτα και είμαι πιο ήρεμος.


α και κάτι ακόμα... τόσο καιρό που είμαι άκαπνος... δε μου λείπει η μυρωδιά του... ίσα ίσα με ενοχλεί. Με μπουκώνει άσχημα όταν καπνίζουν πολύ κοντά μου
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
21
Πόντοι
16
Καλημέρα σε όλους τους καπνιστές, αντικαπνιστές και ουδέτερους.

Επειδή το τσιγάρο έχει περάσει πια σε άλλη μοίρα στη ζωή μου γιαυτό και δε γράφω συχνά εδώ. Μια στο τόσο όμως όπως είχα πεί.

Είμαι τώρα 3,5 μήνες χωρίς τσιγάρο. Εννοείται πως είναι όλο και καλύτερα. Πιο εύκολα και πως πραγματικά σε στιγμές που ακόμα και στο 2μηνο το σκεφτόμουν το γαμημένο, τώρα δε μου περνάει καν από το μυαλό.

Όσο για τα καλά του...

Ξυπνάς σχεδόν πάντα φρέσκος.

Παίρνεις βαθιές ανάσες χωρίς να σου έρχεται το πνίξιμο.

Γλυτώνω 180 ευρώ κάθε μήνα (τσιγάρα + παρελκόμενα όπως πολλοί καφέδες, κοκα κόλες γιατί έπινα πάντα κάτι με το τσιγάρο).

Δε βρωμάς (αυτό πριν δεν περίμενα ότι είναι τόσο σημαντικό...τώρα όμως είναι)

και πάμε και στο θέμα των μπουρδελιάρηδων. Είμαι στην ηλικία των 30-35. Όχι απλά δεν είχα πρόβλημα με τη στύση μου, αλλά πραγματικά δεν έχει υπάρξει φορά που να μη μου έχει γίνει τούρμπο όταν θα πάω με μία. Ε τώρα κλείνοντας το τρίμηνο δε ξέρω αν είναι ψυχολογικό, με το που θα σκεφτώ κάτι κατευθείαν θα σηκωθεί για πλάκα και ψάχνω να το μαζέψω.

Ούτε προεργασία θέλει ούτε τίποτα. Μπαμ στο λεπτό !

Και το λέω γιατί ήμουν στο μετρό χθες, μου χαμογέλαγε ένα μικρό μελαχρινό και εμένα μου είχε γίνει κάγκελο !!!

Το ίδιο βράδθ βγήκαμε για ποτό και όσο τα λέγαμε πάλι κάγκελο !!!

Αυτά από μένα.

Ελπίζω να μη γίνει καμιά μαλακία και ξαναπέσω στην λούμπα και εύχομαι σε όσους το προσπαθούν να τα καταφέρουν.

Όποιος θέλει κάτι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.
Μετρώντας πάνω από 7 χρόνια αποχή από το κωλοτσίγαρο, επιβεβαιώνω όλα όσα λες. θα δεις ότι όσο περνά ο καιρός η μυρουδιά του τσιγάρου θα σου γίνεται & πιο ενοχλητική
 

Επισκέπτης
Θυμησέ μου.... Ντούντα??? what is this?
Ο Μαρης ηταν ενα παλιο μελος εδω μεσα κι ειχε ποσταρει διατροφικες συνταγες αποκτησης ανοσιας για ακαπ γαμησια. Εγινε διασημος για δαυτηνε, αλλα προσωπικα δε δινω μεγαλη βαση για χαβαλε και μονο LOL...
Ο δε Μυθριδατης ηταν βασιλευς του Ποντου κι επινε ελαχιστο δηλητηριο γιατι φοβοταν μηπως τον ξεπαστρεψουν οι αντιζηλοι, οταν ομως προσπαθησε να αυτοκτονησει λογω εισβολης Περσων δεν τα καταφερε.
Τον πρωτο καιρο μου ελειπε η μυρωδια του τσιγαρου (εως 2.5-3 μηνες). Τωρα μου βρωμαει που καπνιζουν στις καφετερειες ειτε τα Προπατζιδικα.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
μπραβο σε ολους οσους προσπαθουν να το κοψουν...αλλα πειτε την αληθεια, δεν σας λειπει το αρωμα του, η μυρωδια του, το να καθεσαι καπνιζοντας ενα τσιγαρο και να χαλαρωνεις,το να συνοδευεις τον καφε σου,αυτη η τρομερη απολαυση,να φυσας τον καπνο ηδονικα απο το στομα σου, να ακους το χρατς απο τον αναπτηρα, να ξετυλλιγεις το πακετο, να νοιωθεις τον καυτο καπνο μεσα σου...
Smoking-Relaxing-Myth.jpg

stock-footage-businessman-relaxing-and-smoking-cigarette-on-terrace.jpg

stock-footage-businessman-relaxing-and-smoking-cigarette-on-balcony.jpg

smoker-mouth.jpg

manchairpipe.png

stock-photo-smoker-relaxing-and-enjoying-his-cuban-cigar-60692374.jpg

:grin: :grin: :grin:

Θα στα πάρω με τη σειρά που τα έγραψες..
δε σε ενοχλεί :
1) Όταν βρωμάει το σπίτι σου τσιγαρίλα? ή η μπόχα του στόματος σε συνδιασμό καφές τσιγάρο, ή η όταν είσαι σε ένα μαγαζί και πραγματικά δεν έχει εξαερισμό?
2) Το να μην μπορείς να κάτσεις κάπου να χαλαρώσεις αν δεν έχεις τσιγάρα?
3)Όσο για τον καφέ... πίνεται μια χαρά και έτσι. Μετά από καιρό δε θυμάμαι ότι κάπνιζα. Ξεχνιούνται οι εικόνες.
5) Δεν είναι χαζό να βλέπεις ανθρώπους να βάζουν κάτι στο στόμα τους και να βγάζουν καπνό? Σα τσίρκο είναι.
6) όσο για το πακέτο και τον αναπτήρα, δε σε ενοχλεί να δίνεις κάθε μέρα 4 ευρώ και να ψάχνεις σαν παλαβός αναπτήρα αν δεν έχεις πάνω σου?
7) Δεν είναι στιγμές που έχεις καπνίσει πολύ και λες ότι αηδίασες με τον εαυτό σου με τόσο τσιγάρο? Ότι μπούκωσες και φτάνει? Όλοι το έχουμε πεί..
 

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
Από την πρώτη μέρα που κόβεις το τσιγάρο, μειώνεις το ρίσκο εμφάνισης καρκίνου, κάνεις τρομερή οικονομία χρημάτων, γλιτώνεις από τη μυρωδιά,  ξεφορτώνεσαι τα κίτρινα δόντια, αποκτάς αντοχή σεξουαλική και μη, γενικά η υγεία σου επανέρχεται, τι άλλο λόγο μπορεί να χρειάζεται κάποιος!
 

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.040
Κριτικές
41
Like
533
Πόντοι
2.137
Από την πρώτη μέρα που κόβεις το τσιγάρο, μειώνεις το ρίσκο εμφάνισης καρκίνου, κάνεις τρομερή οικονομία χρημάτων, γλιτώνεις από τη μυρωδιά,  ξεφορτώνεσαι τα κίτρινα δόντια, αποκτάς αντοχή σεξουαλική και μη, γενικά η υγεία σου επανέρχεται, τι άλλο λόγο μπορεί να χρειάζεται κάποιος!

Χρειαζομαστε δοσεις νικοτινης!!

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

καρδιναλιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2013
Μηνύματα
1.112
Κριτικές
9
Like
3.469
Πόντοι
736
Θα στα πάρω με τη σειρά που τα έγραψες..
δε σε ενοχλεί :
1) Όταν βρωμάει το σπίτι σου τσιγαρίλα? ή η μπόχα του στόματος σε συνδιασμό καφές τσιγάρο, ή η όταν είσαι σε ένα μαγαζί και πραγματικά δεν έχει εξαερισμό?
2) Το να μην μπορείς να κάτσεις κάπου να χαλαρώσεις αν δεν έχεις τσιγάρα?
3)Όσο για τον καφέ... πίνεται μια χαρά και έτσι. Μετά από καιρό δε θυμάμαι ότι κάπνιζα. Ξεχνιούνται οι εικόνες.
5) Δεν είναι χαζό να βλέπεις ανθρώπους να βάζουν κάτι στο στόμα τους και να βγάζουν καπνό? Σα τσίρκο είναι.
6) όσο για το πακέτο και τον αναπτήρα, δε σε ενοχλεί να δίνεις κάθε μέρα 4 ευρώ και να ψάχνεις σαν παλαβός αναπτήρα αν δεν έχεις πάνω σου?
7) Δεν είναι στιγμές που έχεις καπνίσει πολύ και λες ότι αηδίασες με τον εαυτό σου με τόσο τσιγάρο? Ότι μπούκωσες και φτάνει? Όλοι το έχουμε πεί..
Όλη η αλήθεια για τον εικονικό παράδεισο σε 7 αράδες!!!
Μπράβο και ξανά μπράβο!!!
(Ένας (πρώην:) μανιώδης καπνιστής
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Θα στα πάρω με τη σειρά που τα έγραψες..
δε σε ενοχλεί :
1) Όταν βρωμάει το σπίτι σου τσιγαρίλα? ή η μπόχα του στόματος σε συνδιασμό καφές τσιγάρο, ή η όταν είσαι σε ένα μαγαζί και πραγματικά δεν έχει εξαερισμό?
2) Το να μην μπορείς να κάτσεις κάπου να χαλαρώσεις αν δεν έχεις τσιγάρα?
3)Όσο για τον καφέ... πίνεται μια χαρά και έτσι. Μετά από καιρό δε θυμάμαι ότι κάπνιζα. Ξεχνιούνται οι εικόνες.
5) Δεν είναι χαζό να βλέπεις ανθρώπους να βάζουν κάτι στο στόμα τους και να βγάζουν καπνό? Σα τσίρκο είναι.
6) όσο για το πακέτο και τον αναπτήρα, δε σε ενοχλεί να δίνεις κάθε μέρα 4 ευρώ και να ψάχνεις σαν παλαβός αναπτήρα αν δεν έχεις πάνω σου?
7) Δεν είναι στιγμές που έχεις καπνίσει πολύ και λες ότι αηδίασες με τον εαυτό σου με τόσο τσιγάρο? Ότι μπούκωσες και φτάνει? Όλοι το έχουμε πεί..

Από την πρώτη μέρα που κόβεις το τσιγάρο, μειώνεις το ρίσκο εμφάνισης καρκίνου, κάνεις τρομερή οικονομία χρημάτων, γλιτώνεις από τη μυρωδιά,  ξεφορτώνεσαι τα κίτρινα δόντια, αποκτάς αντοχή σεξουαλική και μη, γενικά η υγεία σου επανέρχεται, τι άλλο λόγο μπορεί να χρειάζεται κάποιος!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Το πρώτο, βασικότερο και αδιαπραγμάτευτο είναι το θέμα της υγείας μας στο οποίο -όσο κι αν φαίνεται υπερβολικό σε κάποιους- βλέπεις τις πρώτες αλλαγές μέσα στην πρώτη κιόλας εβδομάδα. Μετά έρχονται και τα υπόλοιπα που είναι το επίπεδο διαβίωσης (δικό σου και των γύρω σου) που δεν τους κάνεις παθητικούς καπνιστές, δεν τους αναγκάζεις να ανέχονται τον καπνό σου και την βρώμα σε σπίτι, αυτοκίνητο, δουλειά, ανάσα, ρούχα, μαλλιά κτλ. Σοβαρότατο είναι και το οικονομικό θέμα καθώς "ξεχνάς" να ανοίξεις πορτοφόλι σε περίπτερο όντας εξαρτημένος, να αγχώνεσαι και να μην απολαμβάνεις τίποτα αν ξεμένεις από τσιγάρα, να μην ανάβεις το μάτι της κουζίνας όταν δεν έχεις αναπτήρα στο σπίτι, να μην ψάχνεις περίπτερο στα ξενύχτια, στις διακοπές, τα Χριστούγεννα κτλ.

Έχω μπει πλέον στον 10ο μήνα χωρίς τσιγάρο, έχω γίνει κανονικός άνθρωπος, άρχισα και να γυμνάζομαι ερασιτεχνικά οπότε... μακριά απ' το γαμημένο ρε μάγκες, σας αφαιρεί ζωή και στιγμές με τους ανθρώπους που αγαπάτε.
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Το πρώτο, βασικότερο και αδιαπραγμάτευτο είναι το θέμα της υγείας μας στο οποίο -όσο κι αν φαίνεται υπερβολικό σε κάποιους- βλέπεις τις πρώτες αλλαγές μέσα στην πρώτη κιόλας εβδομάδα. Μετά έρχονται και τα υπόλοιπα που είναι το επίπεδο διαβίωσης (δικό σου και των γύρω σου) που δεν τους κάνεις παθητικούς καπνιστές, δεν τους αναγκάζεις να ανέχονται τον καπνό σου και την βρώμα σε σπίτι, αυτοκίνητο, δουλειά, ανάσα, ρούχα, μαλλιά κτλ. Σοβαρότατο είναι και το οικονομικό θέμα καθώς "ξεχνάς" να ανοίξεις πορτοφόλι σε περίπτερο όντας εξαρτημένος, να αγχώνεσαι και να μην απολαμβάνεις τίποτα αν ξεμένεις από τσιγάρα, να μην ανάβεις το μάτι της κουζίνας όταν δεν έχεις αναπτήρα στο σπίτι, να μην ψάχνεις περίπτερο στα ξενύχτια, στις διακοπές, τα Χριστούγεννα κτλ.

Έχω μπει πλέον στον 10ο μήνα χωρίς τσιγάρο, έχω γίνει κανονικός άνθρωπος, άρχισα και να γυμνάζομαι ερασιτεχνικά οπότε... μακριά απ' το γαμημένο ρε μάγκες, σας αφαιρεί ζωή και στιγμές με τους ανθρώπους που αγαπάτε.

Τι μου θύμισες τώρα με το μάτι της κουζίνας.... χαχαχα τα έχω κάνει και εγώ..

Όπως έχω πετάξει τσιγάρα στον κάδο σκουπιδιών στο σπίτι λέγοντας "το κόβω" και μετά από λίγο έψαχνα στα σκουπίδια να πάρω τα τσιγάρα πίσω. Έχω ανάψει μέχρι και το απομηνάρι της γόπας από σβησμένο τσιγάρο...  Απλά τραγικά σκηνικά.

Η ζωή είναι πιο ωραία χωρίς το μόνιμο άγχος του τσιγάρου..
 

aero111

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2014
Μηνύματα
597
Κριτικές
6
Like
343
Πόντοι
26
φτασαμε 15 μηνες χωρις τσιγαρο αλλα και με δεκα κιλα παραπανω ρε πουστη μου παντως εχω δει πιο μεγαλες αντοχες γενικα 
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
και εγώ πήρα 10 κιλά. Αν και για να είμαι ειλικρινής δε φταίει το τσιγάρο. Γιατί ήταν περίοδος που έτρωγα πιο πολύ και πριν το κόψω και προς τα εκεί πήγαινα.

όπως και παλιά που το είχα κόψει αδυνάτισα. Γιατί πρόσεχα εκείνη την περίοδο τι θα τρώω.

Από εμάς εξαρτάται.

Και στο κάτω κάτω με τέτοια πνευμόνια και αντοχές εγώ σκοπεύω να ξεσπάσω σε αερόβιες και αν τα χάσω όλα !!!!!!  :grin: :grin: :grin: :grin:
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Εδώ φίλε ο κόσμος όσο αναφορά την υγεία δεν τον ενδιαφέρει τίποτε! Δες τι γίνεται στο θέμα παράνομα εξτράκια. Φυσικά και κάποιοι θα τρολάρουν. Αλλά εγώ νομίζω όσο αυξάνονται τα πάκια άλλο τόσο θα υποτιμούν κάποιοι την υγεία τους. Τους εξιτάρουν κρέμπαι με αλλοδαπά στοιχεία. Απλά γιατί το έχουν πολύ ανάγκη!


Στο τσιγάρο θα κολλήσουμε τώρα;


:zombie: :priest: :zombie: :priest: :zombie:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom