Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 968
  • Εμφανίσεις 76K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.198
Like
15.790
Πόντοι
3.656
Άλλοι καπνίζουν στα 80-90,άλλοι που δεν κάπνιζαν πεθάναν στα 60,προφανώς το τσιγάρο δεν βλάπτει όλους τους οργανισμούς το ίδιο.
 

tayrus1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2017
Μηνύματα
161
Κριτικές
14
Like
787
Πόντοι
311
Είμαι στα 41. Κάπνιζα τσιγάρο απο τα 16 περίπου μέχρι τα 39. Από τοτε μέχρι σήμερα iqos.
Πριν λίγες μέρες φίλος επίσης με iqos έκανε στα 43 του το πρώτο μπαλονάκι.
Οκ όλα είναι ρίσκο και οι παράγοντες που επηρεάζουν την υγεία μας πολλοί, αλλά για μένα νομίζω ήλθε η ώρα να διακοψω το κάπνισμα.
Δεν είμαι απο αυτούς που το ελέγχουν. Κάπνιζα 1,5 με 2 πακέτα τη μέρα κ το ίδιο κ με το iqos.
Βασικά θα ήθελα να ακούσω απόψεις από ανθρώπους που το κόψανε.
Μεθόδους, δυσκολία, αλλαγή μετά κλπ
Καλημερεςςς
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.005
Πόντοι
10.336
υπαρχει νημα τυπε
 

tayrus1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2017
Μηνύματα
161
Κριτικές
14
Like
787
Πόντοι
311
υπαρχει νημα τυπε
Ωραίος. Δε το είχα δει.
 

akinho

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
653
Κριτικές
1
Like
1.636
Πόντοι
206
Εγώ ήμουν περίεργος καπνιστής. Πρώτο τσιγάρο μετά τις 5. Όταν έπαιρνα πακέτο, έκανα 1.5 πακέτο μέχρι να κοιμηθώ. Με τα χρόνια το κράτησα στο ίδιο μοτίβο αλλά έκανα 3-5 τσιγάρα την ημέρα. Δεν μπορούσα όμως να μην κάνω. Πριν 3 μήνες ήταν μια βδομάδα που κάθε μέρα που ξυπνούσα, είχα τόσο μα τόσο έντονη γεύση του τσιγάρου στο στόμα όταν ξυπνούσα. Ένιωθα πολύ άσχημα με αυτή την αίσθηση. Πέταξα το πακέτο και δεν έχω κάνει από τότε. Το τσιγάρο είναι πολύ ωραίο σαν αίσθηση, ειδικά όταν έχεις να κάνεις καιρό αλλά οι συνεπείες είναι πολλές. Θυμάμαι όταν έβγαινα το βράδυ, με 2 ποτάκια και 5 τσιγάρα και λαχάνιαζα να ανέβω 10 σκαλιά.... Στα 35 μου λαχάνιαζα... Και είμαι και αδύνατος κιόλας. Πλέον είμαι στην καλύτερη φυσική κατάσταση των τελευταίων 2 δεκαετιών μιας και πηγαινω και γυμναστήριο παράλληλα
 

soylakostas72

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2023
Μηνύματα
206
Like
172
Πόντοι
1
50αρης.....Κομμενο καμμια 5ετια....
Πήρα φτηνό ηλεκτρονικό από το περιπτερο.... Με την μόνη διαφορά ότι έμαθα να γεμιζω τις κάψουλες γιατί αυτές του εμπορίου δεν με κάλυπταν.
Ξεκίνησα με φουλ στη νικοτίνη αλλά όσο περναγε ο καιρός την μειωνα.
Μεγάλη διαφορά στις αντοχές από περπατημα μέχρι και τον πηδο....
Αλλά ρε φίλε όλο έρχεται στο μυαλό το γαμημένο....
Κακο αλλά απόλαυση.
Στην ουσία για πλακα το έκοψα.... Δεν το ειχα στο προγραμμα...
 

kostakis27

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2009
Μηνύματα
6.353
Κριτικές
124
Like
6.471
Πόντοι
5.097
Ρε τύποι ποτε προβαίνετε να κάνετε 3 πακέτα την μέρα?? Δουλειά δεν είχατε??
 
Εγγρ.
17 Σεπ 2014
Μηνύματα
214
Like
535
Πόντοι
81
Γεια σε όλη την παρέα. Σήμερα είμαι 50 και το έχω κόψει πριν 17 χρόνια. Κάπνισα πρώτη φορά στα 20 (μεγάλη βλακεία). Λίγους μήνες πριν το κόψω το είχα βγάλει στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή θα το σταματούσα. Και ένα πρωί που ξύπνησα με βήχα είπα να μην καπνίσω ... Έτσι πέρασε η πρώτη μέρα, και η δεύτερη!!! Έτσι έβαλα στόχο να περάσει η εβδομάδα.... Τέλος πέρασε μήνας και μετά δεν το ξαναζητησα. Είχα όμως για πολύ καιρό ένα πακέτο κρυμμένο μήπως και δεν αντέξω. Για 6μηνες ήταν περίεργοι, νεύρα κλπ. Αλλά σιγά σιγά όλα ήρθαν στα ίσα τους! Τώρα ούτε το ζητάω ούτε με ενοχλεί που καπνίζουν φίλοι μου δίπλα. Εύχομαι σε όλους να το κόψουν εφόσον το θέλουν, και να απαλλαγείτε. Καλή συνέχεια!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Bisha

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Σεπ 2023
Μηνύματα
97
Κριτικές
26
Like
1.834
Πόντοι
2.390
Με πολύ μεγάλη προσπάθεια ταλαιπωρήθηκα πολύ για να το κόψω αλλά στο τέλος τα κατάφερα
μια μέρα όπως είχα το πακέτο στο χέρι λέω δεν θα με κερδίσεις εσύ δεν είσαι πιο δυνατός από μένα και το πέταξα το πακέτο στο δρόμο και από τότε δεν έχω καπνίσει ποτέ πάνε τέσσερα χρόνια τώρα
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
589
Κριτικές
28
Like
1.974
Πόντοι
1.196
Ξεκινησα το τσιγαρο τα Χριστουγεννα της 6ης δημοτικου.
11 χρωνων.
Εως τα 15 καπνισα τα παντα οτι μπορεις να φανταστεις.
Στα 15 επαθα κατι που εως σημερα δεν ξερω τι ηταν που πηγα να σκασω και δεν μπορουσα να παρω καθολου αερα.
Απο τοτε δεν ξανακαπνισα ποτε.
Ο μονος τροπος για μενα ειναι να το παρεις αποφαση και να ξερεις γιατι θες να το κανεις,αλλιως κοροθδευεις τον εαυτο σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ZoReN

ThoJoan

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2023
Μηνύματα
525
Like
8.775
Πόντοι
1.046
Το έκοψα μετά από 28 χρόνια. Φυσικά και εγω τα δοκίμασα όλα. Κανονικο τσιγάρο, στριφτό και ηλεκτρονικό. Με το χειρουργείο στην μέση (σπονδηλοδεσια) και μοσχευματα που μου έβαλαν για να μην με ξανανοίξουν δεν πρέπει ποτέ να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου.
Έπρεπε στον δικό μου εαυτό να φτάσω σ αυτό το σημείο να το κόψω τελείως.
 

Nikos P.

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2023
Μηνύματα
585
Like
686
Πόντοι
86
αυτοι που καπνιζουν για ποιον λόγο το κανουν??Αληθεια απορώ...θελω την γνωμη σας!
Και γιατί το ξεκινάνε ??
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.930
Κριτικές
26
Like
2.318
Πόντοι
6.955
Εδω και τρεις εβδομαδες καπνιζω το ploom το οποιο ειναι ανταγωνιστικο του iqos. Επιλεγω μεσαιι επιπεδο νικοτινης . Μου το ελεγαν και δεν το πιστευα.....δεν θελω να βαλω τσιγαρκ στο στομα μου απο τοτε κι εχω παρατηρησει οφελος στην αντοχη.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
596
Κριτικές
1
Like
1.284
Πόντοι
206
αυτοι που καπνιζουν για ποιον λόγο το κανουν??Αληθεια απορώ...θελω την γνωμη σας!
Και γιατί το ξεκινάνε ??
Καπνιζουμε γιατι γουσταρουμε
Μετα το φαι και το σεξ ειναι οτι καλυτερο στη ζωη.
Οσο γιατι το ξεκινησαμε γιατι ειμασταν μαγκες και οχι φλωροι
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
αυτοι που καπνιζουν για ποιον λόγο το κανουν??Αληθεια απορώ...θελω την γνωμη σας!
Και γιατί το ξεκινάνε ??
αφου εσυ κανεις τα παντα για να γαμησεις..γιατι δε κανεις μια δοκιμη και σε αυτο? ποτε δε ξερεις?
 

Nikos P.

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2023
Μηνύματα
585
Like
686
Πόντοι
86
Καπνιζουμε γιατι γουσταρουμε
Μετα το φαι και το σεξ ειναι οτι καλυτερο στη ζωη.
Οσο γιατι το ξεκινησαμε γιατι ειμασταν μαγκες και οχι φλωροι
εσυ ειδικα εισαι σιγουρα μαγκας...χαχαχαχαχα το θυμαμαι καλά αυτο.Πολύ μαγκια το καπνισμα ,σαν εναν εδω στην περιοχη που ολη μερα καθεται με ενα τσιγαρο και το παιζει μαγκας μεχρι που μια μερα του την ανοιξα ασχημα γιατι με κοιτουσε με το κλασσικο υφος και πεταξε κατι ειρωνείες για μενα....Το αποτέλεσμα ηταν να χασει ενα δόντι και να υποστεί ενα ωραιοτατο καταγμα στο χερι απο το ξυλο που αρπαξε ο ΄μάγκας καπνιστής '
χαχαχαχαχαχα ακομα θυμάμαι για πότε του εφυγε η μαγκιά.Μεσα σε ενα λεπτό την ειχε ξεχασει την δηθεν μαγκιά του
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Καπνιζουμε γιατι γουσταρουμε
Μετα το φαι και το σεξ ειναι οτι καλυτερο στη ζωη.
Οσο γιατι το ξεκινησαμε γιατι ειμασταν μαγκες και οχι φλωροι
το βαζεις στο στομα και του γαμας τη μανα δηλ...το πετας κατω μετα και το ποδοπατας?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom