Νέα

Ποιός είναι ο πιο οικονομικός πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bullet73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 476
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιόν πάροχο έχετε;

  • ΔΕΗ

    Ψήφοι: 45 48,9%
  • VOLTERRA

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • WATT+VOLT

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • PROTERGIA

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ΗΡΩΝ

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ELPEDISON

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • NRG

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • ΕLECTRICON

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΛΤΑ

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • VOLTON

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ZENIΘ

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ

    Ψήφοι: 11 12,0%
  • WE ENERGY

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    92
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.756
Κριτικές
35
Like
5.047
Πόντοι
5.595
Από τη δική μου εμπειρία με όσους παρόχους έχω αλλάξει κατά καιρούς μόνο ΔΕΗ συμφέρει....και μάλιστα το απλό παλιό οικιακό τιμολόγιο (Γ1) το οποίο εκδίδεται ανά δίμηνο ο λογαριασμός.... Γ1Ν αν έχετε και νυχτερινό...
Χωρις χρονικές δεσμεύσεις και χωρίς σταθερή τιμή κιλοβατώρας....

Όλα τα άλλα είναι απλά να χαμε να λέγαμε.....πετάνε το δόλωμα στην αρχή και όποιος τσιμπήσει του τα παίρνουν μαζεμένα στην πορεία.
Έτσι, ακριβώς! Ήμουν, είμαι και θα είμαι στη ΔΕΗ με το παλιό οικιακό τιμολόγιο Γ1 και μάλιστα, επειδή έχω νυχτερινό είναι Γ1Ν...Μη τρέχει κανείς σ' αυτούς τους παρόχους! Σου τάζουν στην αρχή, για να σε δελεάσουν, χαμηλές τιμές όμως, μετά, νομοτελειακά, θα 'ρθουν οι "φουσκωμένοι" λογαριασμοί και μετά...η απόγνωση, η σύγχυση και ο προβληματισμός...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.803
Κριτικές
62
Like
40.185
Πόντοι
8.530
Έτσι, ακριβώς! Ήμουν, είμαι και θα είμαι στη ΔΕΗ με το παλιό οικιακό τιμολόγιο Γ1 και μάλιστα, επειδή έχω νυχτερινό είναι Γ1Ν...Μη τρέχει κανείς σ' αυτούς τους παρόχους! Σου τάζουν στην αρχή, για να σε δελεάσουν, χαμηλές τιμές όμως, μετά, νομοτελειακά, θα 'ρθουν οι "φουσκωμένοι" λογαριασμοί και μετά...η απόγνωση, η σύγχυση και ο προβληματισμός...
Κανείς δεν είπε που εντάσσεται το Κοινό.Οικ.Τιμολογιο...σε ποιο χρώμα εντάσσεται;
Η το κάθε χρώμα έχει μια έκπτωση αν είναι στο Κοιν.Οικ.Τιμολογιο;
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.979
Κριτικές
2
Like
13.601
Πόντοι
3.556
κλέφτες.png
 

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
299
Like
510
Πόντοι
81
Πρασινος Τύπος Τιμολόγησης = Κυµαινόµενη χωρίς όρια

Και πρεπει τωρα ο καθε οικογενειαρχης να γνωριζει απο χρηματιστηρια ενεργειας και στημενα χρηματιστηριακα παιχνιδια..!

Ρε δεν πατε στο διαολο ΟΛΟΙ ΣΑΣ ..!!!! Γαλαζιοι, ροζ και ολες οι αποχρωσεις που στεγαζονται στο ρδελο.!
 

kostaskerkira

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2017
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
85
Πόντοι
0
Καλησπέρα στη παρέα.
Νωμιζω η αλλαγή παρόχου είναι μονόδρομος. Ήμουν πελάτης ΔΕΗ με εστιατόριο σε νησί, μου έρχονταν μηνιαίος λογαριασμούς περίπου στα 1000 ευρώ. Άλλαξα πάροχο σε ελπεντισον πριν περίπου 3 χρονια κ μου έρχονταν 700 ευρώ, παρόλο που είχα περισσότερη δουλειά κ εξοπλισμό. Όλα καλά μέχρι πέρυσι που ξεκίνησε το κλέψιμο στην ενέργεια
Έρχεται λοιπόν λογαριασμούς Αυγούστου 1500 λέω οκ λογικό λόγο της αύξησης της ενέργειας
Ακολουθεί λογαριασμός Σεπτεμβρίου 2500 τρελό πόσο σκέφτομαι κ το πληρώνω γιατί είχα δει κ στη ΔΕΗ αρκετούς φίλους κ συγγενείς που τους εσκησαν στο λογαριασμό κ λέω τέλος για αυτήν τη σεζόν...
Κάνω το λάθος κ μένω ανοιχτός τον Οκτώβριο που είχα λίγο δουλίτσα κ μου έρχεται το ρεύμα 5000 λες κ είμαι εργοστάσιο και λένε ότι θα ανέβουν κι άλλο οι τιμές το 24 κ ρήτρες αναπροσαρμογής.
Ειλικρινά δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα πάροχο ενέργειας πλέον.
Υστερόγραφο όταν σου κάνουν τέτοια πουστια με λογαριασμό πρώτα πρέπει να πληρώσεις το λογαριασμό κ μετά μπορεί να αλλάξεις παροχο
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
όποιος έχει μικρές καταναλώσεις θα είναι μαλάκας να μην βάλει το σταθερό....

για να σε πηγαίνουν προς τα κυμαινόμενα σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα γίνει το μπαμ....και στο τέλος θα πληρώνεις την κιλοβατώρα 1 ευρώ :confused:

η μαλακία δεν είναι μόνο αυτό...είναι ότι μαζί με την κατανάλωση ανεβαίνουν και όλα τα άλλα γαμησιάτικα που έρχονται μαζί με τον λογαριασμό

κουληηηηηηη ούτε για κατούρημα δε θα μπορείς να φας χωρίς γιαούρτωμα :sunglasses:
 

zakthes

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
518
Like
474
Πόντοι
26
Με ποια λογική θαλλάζεις συνέχεια πάροχο? Τι θα κερδίζεις?
Κάθε 4-5 μήνες περίπου βγάζουν νέα προγράμματα οι πάροχοι με πολύ χαμηλές χρεώσεις. Με το που βγάζουν ξανά νέα προγράμματα αυξάνουν τη χρέωση στα προηγούμενα. Όποτε εκμεταλλεύεσαι κάθε φορά τα νέα προγράμματα κ αλλάζεις με το που βγαίνουν καινούρια. Έχουν την ηλίθια λογική πως τα νέα προγράμματα απευθύνονται πάντα σε ΝΕΟΥΣ μόνο πελάτες
Tip απ τον riding!

Ετοιμαστειτε για πουτσα ανω του 100αρικου οταν για να αλλαξεις παροχο θα σου ζηταν "σχεδιο" ηλεκτρολογου,κατι που κυμαινεται εως 150€ μαζι με τοποθετηση Ρελε διαρροης. :wink:
Φοβερό tip. Εσυ πρέπει να είσαι γνώστης. Ηλεκτρολογικό σχέδιο χρειάζεται να κάνεις υποχρεωτικά κάθε 10 χρόνια νομίζω ανεξάρτητα αν αλλάζεις πάροχο. Απλά ο ΔΕΔΔΗΕ δεν το ελέγχει ποτέ και αν έχει λήξει το εντοπίζουν κατά την αλλαγή του παρόχου. 40 € κοστίζει, βρίσκεις κ με λιγότερα αλλά το σημαντικό είναι πως το κάνεις για την ασφάλεια ΣΟΥ. Πολλά σπίτια έχουν πίνακες κ καλωδιώσεις 20 ετιας. Είδες τι έπαθε η κοπέλα στη Θεσσαλονίκη με την ηλεκτροπληξία
 

Jack Bing

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2022
Μηνύματα
517
Like
918
Πόντοι
86
Σταθερό μόνο το μπλε. Όλα τα άλλα μεταβλητά. Ακόμη δεν ξέρουμε τπτ.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ακριβαινει σαφως. Κάτω από 0,25 δύσκολα να πέσει με οποιοδηποτε χρώμα...
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.187
Like
1.853
Πόντοι
216
Πάντως βλέπω σταθερά με 30 λεπτά, ακόμα και με 60 λεπτά και τρομάζω...
Δηλαδή ΠΟΣΟ θα φτάσει; Είμαστε σοβαροί;
Τι ετοιμάζει πάλι η κυβέρνηση;
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.293
Like
4.467
Πόντοι
1.706
Οι ροζουλί κατσαπλιάδες είναι παρελθόν ακόμα αυτοί σου φταίνε?


Εννοώ είσαι έτοιμος να αντιδράσει μαζικά ο φτωχός κόσμος και να το ρίξει μονοκούκι σε κκε ή χρυσή αυγή με ότι αυτό συνεπάγεται για την αλλαγή στην ζωή σου?

Αυτοί δε θα έχουν τίποτα να χάσουν....πούτσα τους που χθες είχες καταθέσεις και αύριο δε θα έχεις...αυτοί δεν είχαν ούτε χθες ούτε θα έχουν αύριο.

Εσύ είσαι έτοιμος να δεχθείς την νέα Ελλάδα χωρίς διαφθορά και χωρίς λεφτά όλοι ίσοι στην πείνα????
Γιατί θα εκλείψει η διαφθορά από το δημόσιο βίο; Επειδή θα κυβερνήσει το ΚΚΕ ή η ΧΑ; Μία από τα ίδια θα ζήσουμε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
Γιατί θα εκλείψει η διαφθορά από το δημόσιο βίο; Επειδή θα κυβερνήσει το ΚΚΕ ή η ΧΑ; Μία από τα ίδια θα ζήσουμε.
Δεν το νομίζω να εκλείψει....βασικά από αρχαίων χρόνων όποιος ανέβαινε στην εξουσία πάντα στο τέλος διαφθείρεται


αλλά θα έδινα στα άκρα μεγαλύτερη περίοδο χωρίς διαφθορά...αλλά τι νόημα έχει αφού θα χρεοκοπούσαν την χώρα μέσα στην επόμενη εβδομάδα από την εκλογή τους.
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
48.615
Like
44.546
Πόντοι
6.256
παρολα αυτα το πρασινο της ειναι πιο φθηνο για Γεναρη οριακα οποτε περιμενουμε:tooth:
 

athinaios44

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
48.615
Like
44.546
Πόντοι
6.256
για πες ποσο θα πληρωσουμε την κιλοβατωρα τον γεναρη?
καπου 17,2 αν θυμαμαι καλα αν εισαι πρασινο...θα περιμενω μετα και θα δω αν θα κανω το σταθερο με το 17,5
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.293
Like
4.467
Πόντοι
1.706
Τύπε ξέρεις πόσα πάνελ θες για να παράγεις 400-500+ kWh το μηνα;

Τους μήνες που δεν το θες το ρεύμα τι θα το κάνεις;
Έχει ένα νόημα αν το συνδέσεις με το δίκτυο για να συμψηφιζεται με την καταναλωση σου.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
10
Like
5.336
Πόντοι
2.816
Έχει ένα νόημα αν το συνδέσεις με το δίκτυο για να συμψηφιζεται με την καταναλωση σου.
Στον συμψηφισμό τύπε δεν σου επιστρέφει χρήματα οπότε πρέπει να παράγεις σχεδόν όσο καταναλώνεις, πρέπει να έχεις και μπαταρίες για να μη χρειάζεται αν είναι δυνατόν να παίρνεις καθόλου ρεύμα από το δίκτυο. Δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσουμε αλλά όταν παίρνεις και από το δίκτυο έχεις χασουρα στον συμψηφισμό.

Συνοπτικά επειδή για την περίπτωση που το προτείνει ο άλλος τύπος έχω χρήση 2-3 μήνες το καλοκαίρι κάνει το χρόνο απόσβεσης πολύ μεγαλύτερο
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.293
Like
4.467
Πόντοι
1.706
Στον συμψηφισμό τύπε δεν σου επιστρέφει χρήματα οπότε πρέπει να παράγεις σχεδόν όσο καταναλώνεις, πρέπει να έχεις και μπαταρίες για να μη χρειάζεται αν είναι δυνατόν να παίρνεις καθόλου ρεύμα από το δίκτυο. Δεν υπάρχει λόγος να το αναλύσουμε αλλά όταν παίρνεις και από το δίκτυο έχεις χασουρα στον συμψηφισμό.

Συνοπτικά επειδή για την περίπτωση που το προτείνει ο άλλος τύπος έχω χρήση 2-3 μήνες το καλοκαίρι κάνει το χρόνο απόσβεσης πολύ μεγαλύτερο
Εγώ μιλάω για κανονική χρήση, όλο το χρόνο. Έχουν τα πεθερικά μου, σε χωριό βέβαια, αλλά τους έχει βοηθησει πολύ. Χασουρα έχουν όσο παράγουν περισσότερο από ότι καταναλώνουν. Διότι πάει χαμένη η ποσότητα που πλεονάζει. Αλλά εντάξει. Το γνώριζαν αυτό οταν αποφάσισαν να επενδύσουν σε πανέλα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom