Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 275K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.321
Like
2.405
Πόντοι
456
hperiptvshtoytsarlsntejtergoyorntlabkraftaiolos1992.jpg
 

nzg

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2008
Μηνύματα
816
Κριτικές
33
Like
2.507
Πόντοι
5.345
Καλό βράδυ
 

Συνημμένα

  • SmartSelect_20240210-210034_Instagram.jpg
    SmartSelect_20240210-210034_Instagram.jpg
    295,4 KB · Εμφανίσεις: 25

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
1708022155794.png

Προ ολίγου ολοκλήρωσα το βιβλίο "Η δίκη του Χένρι Κίσινγκερ" του Κρίστοφερ Χίτσενς, το οποίο πήρα ως ένθετο της εφημερίδας Καθημερινής της Κυριακής.
Έμαθα για τον άδικα λησμονημένο στην Ελλάδα Ηλία Δημητρακόπουλο ο οποίος ήταν κορυφαίος δημοσιογράφος της γενιάς του που ήταν το μεγαλύτερο "αγκάθι" της Χούντας στην Ελλάδα. Μέχρι πριν διαβάσω το βιβλίο τον αγνοούσα και δεν είχα ακούσει σχεδόν τίποτε για αυτόν.
Ο Χένρι Κίσινγκερ είχε μία τριάδα τρομερών πολιτικών αντιπάλων και αυτοί ήταν οι "δικοί" μας Ηλίας Δημητρακόπουλος και ο αρχιεπίσκοπος Μακάριος και ο ίδιος συγγραφέας του βιβλίου.
Στην αρχή το βιβλίο εξιστορεί τις ενέργειες του Κίσινγκερ κατά τις οποίες κράτη της λατινικής Αμερικής μετατράπηκαν σε μπανανίες προκειμένου να μην εκλεγούν αριστερές κυβερνήσεις. Επίσης αναφέρονται οι σφαγές που έγιναν επί ημερών της προεδρίας του Νίξον στην Ασία και Ινδοκίνα. Και βέβαια αναφέρεται στην στενή σχέση του στρατιωτικού καθεστώτος της Αθήνας με τον Νίξον και στην απαρχή πραξικοπήματος εναντίον του Μακάριου της Κύπρου.
Σε πλήρη αντίθεση με το βιβλίο του Παπαχελά το οποίο πριν λίγο καιρό έγραψα κριτική εδώ #3.963 από όπου αποποιεί τις ευθύνες των Αμερικανών και αγνοεί διακριτικά τυχόν σχέσεις του Λευκού οίκου με τη χούντα. Ο Χίτσενς από την άλλη δαιμονοποιεί πλήρως την αμερικανική κυβέρνηση για εναγκαλισμό με τους συνταγματάρχες. Μάλιστα η υπόθεση του Γουότεργκειτ φέρεται ότι είχε άμεση σχέση με ελληνικό ζήτημα.
Κλείνοντας θα εκφράσω το θαυμασμό μου για την υπερβολική μυστικοπάθεια και εχεμύθεια του "κοντόχοντρου", ο οποίος είχε τη διορατικότητα να σβήνει ή κρύβει πειστήρια της δράσης του. Θαύμασα επίσης την απαράμιλλη ικανότητα του να διαψεύδει εντέχνως αποφάσεις του, οι οποίες επηρέασαν τις ζωές πολλών ανθρώπων. Σε σημείο που οι επικριτές του όπως ο παρόν συγγραφέας του βιβλίου να βγαίνουν "τρελοί" και υπερβολικά εμπαθείς προς τον Κίσινγκερ ο οποίος αντίθετα από άλλους είναι και ο μοναδικός αξιωματούχος που δε καταδικάστηκε ποτέ για εγκλήματα κατάχρησης της εξουσίας του ή εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
1708022155794.png

Προ ολίγου ολοκλήρωσα το βιβλίο "Η δίκη του Χένρι Κίσινγκερ" του Κρίστοφερ Χίτσενς, το οποίο πήρα ως ένθετο της εφημερίδας Καθημερινής της Κυριακής.
Έμαθα για τον άδικα λησμονημένο στην Ελλάδα Ηλία Δημητρακόπουλο ο οποίος ήταν κορυφαίος δημοσιογράφος της γενιάς του που ήταν το μεγαλύτερο "αγκάθι" της Χούντας στην Ελλάδα. Μέχρι πριν διαβάσω το βιβλίο τον αγνοούσα και δεν είχα ακούσει σχεδόν τίποτε για αυτόν.
Ο Χένρι Κίσινγκερ είχε μία τριάδα τρομερών πολιτικών αντιπάλων και αυτοί ήταν οι "δικοί" μας Ηλίας Δημητρακόπουλος και ο αρχιεπίσκοπος Μακάριος και ο ίδιος συγγραφέας του βιβλίου.
Στην αρχή το βιβλίο εξιστορεί τις ενέργειες του Κίσινγκερ κατά τις οποίες κράτη της λατινικής Αμερικής μετατράπηκαν σε μπανανίες προκειμένου να μην εκλεγούν αριστερές κυβερνήσεις. Επίσης αναφέρονται οι σφαγές που έγιναν επί ημερών της προεδρίας του Νίξον στην Ασία και Ινδοκίνα. Και βέβαια αναφέρεται στην στενή σχέση του στρατιωτικού καθεστώτος της Αθήνας με τον Νίξον και στην απαρχή πραξικοπήματος εναντίον του Μακάριου της Κύπρου.
Σε πλήρη αντίθεση με το βιβλίο του Παπαχελά το οποίο πριν λίγο καιρό έγραψα κριτική εδώ #3.936 από όπου αποποιεί τις ευθύνες των Αμερικανών και αγνοεί διακριτικά τυχόν σχέσεις του Λευκού οίκου με τη χούντα. Ο Χίτσενς από την άλλη δαιμονοποιεί πλήρως την αμερικανική κυβέρνηση για εναγκαλισμό με τους συνταγματάρχες. Μάλιστα η υπόθεση του Γουότεργκειτ φέρεται ότι είχε άμεση σχέση με ελληνικό ζήτημα.
Κλείνοντας θα εκφράσω το θαυμασμό μου για την υπερβολική μυστικοπάθεια και εχεμύθεια του "κοντόχοντρου", ο οποίος είχε τη διορατικότητα να σβήνει ή κρύβει πειστήρια της δράσης του. Θαύμασα επίσης την απαράμιλλη ικανότητα του να διαψεύδει εντέχνως αποφάσεις του, οι οποίες επηρέασαν τις ζωές πολλών ανθρώπων. Σε σημείο που οι επικριτές του όπως ο παρόν συγγραφέας του βιβλίου να βγαίνουν "τρελοί" και υπερβολικά εμπαθείς προς τον Κίσινγκερ ο οποίος αντίθετα από άλλους είναι και ο μοναδικός αξιωματούχος που δε καταδικάστηκε ποτέ για εγκλήματα κατάχρησης της εξουσίας του ή εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.
Πολύ καλό βιβλίο.Το είχα διαβάσει το 2002 όταν βγήκε σε πρώτη έκδοση στα ελληνικά.
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Τα βιβλία του Φιοντορ Ντοστογιεφσκι, είναι μια ξεχωριστή εμπειρία ανάγνωσης
Κυρίως όμως τα 4 μεγάλα του έργα. Έγκλημα και Τιμωρία,Ο Ηλίθιος, Οι Δαιμονισμένοι και οι Αδελφοί Καραμαζώφ.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
5
Like
11.781
Πόντοι
3.786

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
786
Like
1.301
Πόντοι
206
Διαβάζω στα πλαίσια μιας ιστορικής έρευνας ( είμαι φιλόλογος ) , που κάνω αυτό το διάστημα το " ο Αγών μου " του γνωστού Αυστριακού ζωγράφου.

Είμαι ακριβώς στη μέση του πρώτου μέρους.

Είναι ενδιαφέρον όχι επειδή ο τύπος είχε δίκαιο ( που προφανώς δεν είχε ) αλλά επειδή καταλαβαίνεις πιο πολλά πράγματα όταν μελετάς το β.π.π. π.χ. γιατί οι Γερμανοί έκαναν προπαγάνδα πως δήθεν νικάνε το πόλεμο ακόμα και το 1944 όταν το τέλος τους ήταν από ηλίου φανερώτερο.

Βέβαια γεννιούνται και άλλες απορίες π.χ. σε κάποια φάση ο τύπος αναγνωρίζει πως οι Ρώσοι είχαν πολλές νίκες στο α.π.π. μόνο και μόνο επειδή ήταν περισσότεροι και έκαναν ντου κατά πάνω τους κατά χιλιάδες , τη λεγόμενη τεχνική τσουνάμι. Ναι αλλά αφού το ήξερε γιατί έκανε ντου στη ΕΣΣΔ ; Ίσως δε περίμενε να συνεχίσει την ίδια τεχνική ο Στάλιν ;

Όπως κάνουν και σήμερα στην Ουκρανία βέβαια σήμερα οι τακτικές αριθμητικής μόνο υπεροχής στην εποχή των drone και των τηλεκατευθυνόμενων πυραύλων δε δουλεύει. Με δεδομένα β.π.π. παρέλαση στο κιεβο θα έκαναν ως τώρα.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Διαβάζω στα πλαίσια μιας ιστορικής έρευνας ( είμαι φιλόλογος ) , που κάνω αυτό το διάστημα το " ο Αγών μου " του γνωστού Αυστριακού ζωγράφου.

Είμαι ακριβώς στη μέση του πρώτου μέρους.

Είναι ενδιαφέρον όχι επειδή ο τύπος είχε δίκαιο ( που προφανώς δεν είχε ) αλλά επειδή καταλαβαίνεις πιο πολλά πράγματα όταν μελετάς το β.π.π. π.χ. γιατί οι Γερμανοί έκαναν προπαγάνδα πως δήθεν νικάνε το πόλεμο ακόμα και το 1944 όταν το τέλος τους ήταν από ηλίου φανερώτερο.

Βέβαια γεννιούνται και άλλες απορίες π.χ. σε κάποια φάση ο τύπος αναγνωρίζει πως οι Ρώσοι είχαν πολλές νίκες στο α.π.π. μόνο και μόνο επειδή ήταν περισσότεροι και έκαναν ντου κατά πάνω τους κατά χιλιάδες , τη λεγόμενη τεχνική τσουνάμι. Ναι αλλά αφού το ήξερε γιατί έκανε ντου στη ΕΣΣΔ ; Ίσως δε περίμενε να συνεχίσει την ίδια τεχνική ο Στάλιν ;

Όπως κάνουν και σήμερα στην Ουκρανία βέβαια σήμερα οι τακτικές αριθμητικής μόνο υπεροχής στην εποχή των drone και των τηλεκατευθυνόμενων πυραύλων δε δουλεύει. Με δεδομένα β.π.π. παρέλαση στο κιεβο θα έκαναν ως τώρα.
Ο αυστριακός ζωγράφος ήταν ένας τρελός ερασιτέχνης. Αφού οι ίδιοι οι σύμμαχοι όταν η πλάστιγγα του πολέμου ήταν υπέρ τους, δεν ήθελαν να δολοφονηθεί και ακολούθως αντικατασταθεί από κάποιον ικανό επαγγελματία
 
  • Like
Αντιδράσεις: satov1

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
Το ''Νικη'' του Χωμενιδη (το καλυτερο απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα απο τα δικα του)
Το ''Ρενα'' του κουρτω (μιλαει για την διαδρομη μιας παλιας πουτανας)
κ το '' Ελευθερη μεγαλωνοντας στο τελος της ιστοριας'' της Λεα Ουπι -Αλβανιδας,γραφει για την ζωη στα 80ς-90ς στην Αλβανια που ηταν γαμησετα αναποδα.
 

fiodord77

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2024
Μηνύματα
22
Like
45
Πόντοι
0
Βλέπω ωραία συζήτηση.
Απο το όνομα μου καταλαβαίνετε τα αναγνωστικά μου γούστα.
Ντοστογιεφσκι και ΑΦΟΙ Καραμαζωφ.
Ο σωστός τονισμος στα Ρωσσικα ειναι στο ΜΑ και όχι στο ΩΦ που το λένε οι πιο πολλοί.
Επισης Καζαντζακης και Αδερφοφαδες και καπετάν Μιχαλης.
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Βλέπω ωραία συζήτηση.
Απο το όνομα μου καταλαβαίνετε τα αναγνωστικά μου γούστα.
Ντοστογιεφσκι και ΑΦΟΙ Καραμαζωφ.
Ο σωστός τονισμος στα Ρωσσικα ειναι στο ΜΑ και όχι στο ΩΦ που το λένε οι πιο πολλοί.
Επισης Καζαντζακης και Αδερφοφαδες και καπετάν Μιχαλης.
Ενας Ντοστογιέφσκι ισούται με 100 σημερινά μυθιστορήματα.Μπορεί και περισσότερα από αυτά.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.307
Κριτικές
21
Like
9.550
Πόντοι
3.346
Μάλιστα η υπόθεση του Γουότεργκειτ φέρεται ότι είχε άμεση σχέση με ελληνικό ζήτημα.
Θα ρωτήσω πως γίνεται αυτό? Εξαιτίας του Γουότεργκειτ παρετήθηκε ο Νίξον. Έκτος και αν στα απόρρητα έγγραφα που είχαν κλέψει, περιλαμβάνονταν και στοιχεία της Χούντας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: satov1

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
8.535
τα εχω διαβασει ολα κ αυτο μαζι,αν εξαιρεσω τα 2 καλτ -ανθρωπος για ολες τις δουλειες κ το ταχυδρομειο που πρεπει να διαβαστουν απαντες απ ολους(ισως κ το Γυναικες για την απομυθοποιηση του μουνιου ),το καλυτερο του κατ εμε ειναι το σουρεαλιστικο pulp,κοινως το Αστυνομικο οπως το εχουν μεταφρασει στο Ελλαντα.
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.422
Like
11.397
Πόντοι
3.506
Θα ρωτήσω πως γίνεται αυτό? Εξαιτίας του Γουότεργκειτ παρετήθηκε ο Νίξον. Έκτος και αν στα απόρρητα έγγραφα που είχαν κλέψει, περιλαμβάνονταν και στοιχεία της Χούντας...
Εψαχναν φαίνεται(κατά μιά άποψη) οι διαρρήκτες στα Γραφεία των Δημοκρατικών στο Γουοτεργκέιτ , αν είχαν στοιχεία για τη δωρεά 549.000 δολαρίων που έδωσε η Χούντα , μέσω Τομ Πάππας,για την επανεκλογή Νίξον το 1968.Αυτό με τον Αμερικανικό νόμο είναι παράνομο.
ΚΡΙΣΤΟΦΕΡ ΧΙΤΣΕΝΣ- Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΣΙΝΓΚΕΡ.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Θα ρωτήσω πως γίνεται αυτό? Εξαιτίας του Γουότεργκειτ παρετήθηκε ο Νίξον. Έκτος και αν στα απόρρητα έγγραφα που είχαν κλέψει, περιλαμβάνονταν και στοιχεία της Χούντας...
Η απάντηση δόθηκε ήδη από τον satov1
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom