Νέα

Πιστοποίηση ECDL ή τύπου ECDL

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Καλησπέρα , δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο θέμα για αυτήν την κατηγορία , αν υπάρχει να μεταφερθεί η απορία μου εκεί . Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω πιστοποίηση ECDL ή κάποια άλλη παρόμοιας αξίας , κανοντας την έρευνα μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως γίνονται οι εξετάσεις και πιο 'πρακτικά ' σε τι θα εξεταστώ . Θα ήθελα την εμπειρία σας όσα μέλη εχετε πάρει τετοια πιστοποίηση να μου πείτε αν σχετικά είναι εύκολο για έναν μέσο χρήστη διαδικτύου να έχει επιτυχία στις τρείς βασικές ενότητες που με ενδιαφέρουν , word , excel και internet .
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Καλησπέρα , δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο θέμα για αυτήν την κατηγορία , αν υπάρχει να μεταφερθεί η απορία μου εκεί . Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω πιστοποίηση ECDL ή κάποια άλλη παρόμοιας αξίας , κανοντας την έρευνα μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως γίνονται οι εξετάσεις και πιο 'πρακτικά ' σε τι θα εξεταστώ . Θα ήθελα την εμπειρία σας όσα μέλη εχετε πάρει τετοια πιστοποίηση να μου πείτε αν σχετικά είναι εύκολο για έναν μέσο χρήστη διαδικτύου να έχει επιτυχία στις τρείς βασικές ενότητες που με ενδιαφέρουν , word , excel και internet .
Διδάσκουν τα πολύ βασικά από τις ενότητες που ανέφερες. Οι εξετάσεις είναι εύκολες για κάποιον με ευχέρεια ή εργασιακή πείρα. Όταν έδινα εγώ πριν χρόνια είχα κάποια γνώση και περνούσα, κάποιοι συμμαθητές κόβονταν κυρίως επειδή μερικές ερωτήσεις ήταν εκτός της ύλης των μαθημάτων
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Διδάσκουν τα πολύ βασικά από τις ενότητες που ανέφερες. Οι εξετάσεις είναι εύκολες για κάποιον με ευχέρεια ή εργασιακή πείρα. Όταν έδινα εγώ πριν χρόνια είχα κάποια γνώση και περνούσα, κάποιοι συμμαθητές κόβονταν κυρίως επειδή μερικές ερωτήσεις ήταν εκτός της ύλης των μαθημάτων
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση , οι εξετάσεις πώς γίνονται ? , προσομοίωση στο pc ? .??.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Ευχαριστώ και πάλι ,. μου λύνεις σημαντικές απορίες , το excel με φοβίζει γιατί δεν έχω ξανασχολήθει απο τι πιστεύω , το internet ενας μέσος χρήστης διαδικτύου ( σερφάρισμα κτλπ ) έχεις την εντύπωση οτι περνάει ?.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Ευχαριστώ και πάλι ,. μου λύνεις σημαντικές απορίες , το excel με φοβίζει γιατί δεν έχω ξανασχολήθει απο τι πιστεύω , το internet ενας μέσος χρήστης διαδικτύου ( σερφάρισμα κτλπ ) έχεις την εντύπωση οτι περνάει ?.
Αυτό είναι μάλλον το πιο εύκολο από τα άλλα (το σερφάρισμα), σε αυτήν την ενότητα θα διδαχτείς και το outlook.
Και εμένα με φόβιζε το excel και δεν καταλάβαινα τη χρησιμότητα του. Τώρα είμαι φανατικός χρήστης του. Θα το το καταλάβεις με τον καιρό
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Αυτό είναι μάλλον το πιο εύκολο από τα άλλα (το σερφάρισμα), σε αυτήν την ενότητα θα διδαχτείς και το outlook.
Και εμένα με φόβιζε το excel και δεν καταλάβαινα τη χρησιμότητα του. Τώρα είμαι φανατικός χρήστης του. Θα το το καταλάβεις με τον καιρό
Τουλάχιστον να περάσω τις εξετάσεις θέλω :2funny: , δεν νομίζω να χρειαστούν καθόλου οι γνώσεις αυτές για εκεί που θέλω αλλά αφού ζητάνε χαρτί τι να κάνουμε ?. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως .
 

anonymous87

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2019
Μηνύματα
167
Like
153
Πόντοι
1
Πιστοποιηση υπολογιστων εγω πηρα απο κεκ πριν απο καποια χρονια
Πηρα μονο για world excel και internet, πηγα για 3 ημερες μονο και απο 1 με 2 ωρες την φορα και πληρωσα καπου 170 ευρω
Και οι εξετασεις ηταν σχετικα ευκολες..εξεταστηκα σε υπολογιστη και ειχε χρονο αν θυμαμαι καλα, και νομιζω οτι ηταν 20 ερωτησεις η καθε ενοτητα αν θυμαμαι καλα....οι εξετασεις δεν ειναι κατι ειναι τα πολυ βασικα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, απλα θελει διαβασμα μην πας ετσι στα κουτουρου.
Και σε εμενα το πιο δυσκολο ηταν το excel word και internet ηταν ευκολα
Και η πιστοποιηση ειναι εφ ορου ζωης και δεν θελει κατι αλλο
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Πιστοποιηση υπολογιστων εγω πηρα απο κεκ πριν απο καποια χρονια
Πηρα μονο για world excel και internet, πηγα για 3 ημερες μονο και απο 1 με 2 ωρες την φορα και πληρωσα καπου 170 ευρω
Και οι εξετασεις ηταν σχετικα ευκολες..εξεταστηκα σε υπολογιστη και ειχε χρονο αν θυμαμαι καλα, και νομιζω οτι ηταν 20 ερωτησεις η καθε ενοτητα αν θυμαμαι καλα....οι εξετασεις δεν ειναι κατι ειναι τα πολυ βασικα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, απλα θελει διαβασμα μην πας ετσι στα κουτουρου.
Και σε εμενα το πιο δυσκολο ηταν το excel word και internet ηταν ευκολα
Και η πιστοποιηση ειναι εφ ορου ζωης και δεν θελει κατι αλλο
Ευχαριστώ και σένα φίλε μου για την απάντησή σου , η εξέταση είναι με την μορφή των ερωτήσεων ?? , δεν έχει την μορφή του στύλ ' μπές στο word και κανε αυτό ' . ???.
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
769
Κριτικές
15
Like
3.415
Πόντοι
1.436
Καλησπέρα , δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο θέμα για αυτήν την κατηγορία , αν υπάρχει να μεταφερθεί η απορία μου εκεί . Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω πιστοποίηση ECDL ή κάποια άλλη παρόμοιας αξίας , κανοντας την έρευνα μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως γίνονται οι εξετάσεις και πιο 'πρακτικά ' σε τι θα εξεταστώ . Θα ήθελα την εμπειρία σας όσα μέλη εχετε πάρει τετοια πιστοποίηση να μου πείτε αν σχετικά είναι εύκολο για έναν μέσο χρήστη διαδικτύου να έχει επιτυχία στις τρείς βασικές ενότητες που με ενδιαφέρουν , word , excel και internet .
Φίλε αν έχεις την δυνατότητα «παίξε» με τις σουίτες που θα εξεταστείς πριν πας να δώσεις. Πχ excel θα σε βοηθήσει πολύ. Επίσης στο udemy έχει πολύ τίμια μαθήματα σε τιμές γύρω στα 15-20 ευρώ,
 

anonymous87

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2019
Μηνύματα
167
Like
153
Πόντοι
1
Πιστοποιηση υπολογιστων εγω πηρα απο κεκ πριν απο καποια χρονια
Πηρα μονο για world excel και internet, πηγα για 3 ημερες μονο και απο 1 με 2 ωρες την φορα και πληρωσα καπου 170 ευρω
Και οι εξετασεις ηταν σχετικα ευκολες..εξεταστηκα σε υπολογιστη και ειχε χρονο αν θυμαμαι καλα, και νομιζω οτι ηταν 20 ερωτησεις η καθε ενοτητα αν θυμαμαι καλα....οι εξετασεις δεν ειναι κατι ειναι τα πολυ βασικα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, απλα θελει διαβασμα μην πας ετσι στα κουτουρου.
Και σε εμενα το πιο δυσκολο ηταν το excel word και internet ηταν ευκολα
Και η πιστοποιηση ειναι εφ ορου ζωης και δεν θελει
Ευχαριστώ και σένα φίλε μου για την απάντησή σου , η εξέταση είναι με την μορφή των ερωτήσεων ?? , δεν έχει την μορφή του στύλ ' μπές στο word και κανε αυτό ' . ???.
Οι εξετασεις ειναι πολλαπλης επιλογης...σε ρωταει ξερω γω πως αλλαζω γραμματοσειρα στο word και εσυ επιλεγεις την σωστη απαντηση....αυτο
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Πιστοποιηση υπολογιστων εγω πηρα απο κεκ πριν απο καποια χρονια
Πηρα μονο για world excel και internet, πηγα για 3 ημερες μονο και απο 1 με 2 ωρες την φορα και πληρωσα καπου 170 ευρω
Και οι εξετασεις ηταν σχετικα ευκολες..εξεταστηκα σε υπολογιστη και ειχε χρονο αν θυμαμαι καλα, και νομιζω οτι ηταν 20 ερωτησεις η καθε ενοτητα αν θυμαμαι καλα....οι εξετασεις δεν ειναι κατι ειναι τα πολυ βασικα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, απλα θελει διαβασμα μην πας ετσι στα κουτουρου.
Και σε εμενα το πιο δυσκολο ηταν το excel word και internet ηταν ευκολα
Και η πιστοποιηση ειναι εφ ορου ζωης και δεν θελει

Οι εξετασεις ειναι πολλαπλης επιλογης...σε ρωταει ξερω γω πως αλλαζω γραμματοσειρα στο word και εσυ επιλεγεις την σωστη απαντηση....αυτο
Είσαι ωραίος , μου 'φυγε ενα βάρος τώρα , μου 'λυσες μια βασική απορία τώρα .
 

anonymous87

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2019
Μηνύματα
167
Like
153
Πόντοι
1
Είσαι ωραίος , μου 'φυγε ενα βάρος τώρα , μου 'λυσες μια βασική απορία τώρα .
Ψαξε καποιο κεκ η οτιδηποτε αλλο κανε μια ερευνα αγορας....καποια μπορει να εχουν εκπτωσεις για ανεργους η πολυτεκνους η οτιδηποτε αλλον....ρωτα κανεναν φιλο αν εχει ηδη την πιστοποιηση να σου πει απο που την πηρε....επισης καποια κεκ κανουν και μαθηματα εξ αποστασεως
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Ψαξε καποιο κεκ η οτιδηποτε αλλο κανε μια ερευνα αγορας....καποια μπορει να εχουν εκπτωσεις για ανεργους η πολυτεκνους η οτιδηποτε αλλον....ρωτα κανεναν φιλο αν εχει ηδη την πιστοποιηση να σου πει απο που την πηρε....επισης καποια κεκ κανουν και μαθηματα εξ αποστασεως
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον φίλο που πήρε την πιστοποίηση , απο τιμές έχω καταλήξει σχεδόν κάπου , λόγω του οτι είναι και σχεδόν δίπλα μου .
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.651
Κριτικές
41
Like
2.914
Πόντοι
3.237
Καλησπέρα , δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο θέμα για αυτήν την κατηγορία , αν υπάρχει να μεταφερθεί η απορία μου εκεί . Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω πιστοποίηση ECDL ή κάποια άλλη παρόμοιας αξίας , κανοντας την έρευνα μου δεν μπόρεσα να καταλάβω πως γίνονται οι εξετάσεις και πιο 'πρακτικά ' σε τι θα εξεταστώ . Θα ήθελα την εμπειρία σας όσα μέλη εχετε πάρει τετοια πιστοποίηση να μου πείτε αν σχετικά είναι εύκολο για έναν μέσο χρήστη διαδικτύου να έχει επιτυχία στις τρείς βασικές ενότητες που με ενδιαφέρουν , word , excel και internet .
ειναι ερωτησεις σε υπολογιστη η πολλαπλης επιλογης ειτε καποια κινηση να μεταφερεις καποιο αρχειο να αλλαξεις καποιο διαστιχο κλπ εχει εξομειωτη να προπονηθεις και βιβλιο να διαβασεις ειναι ευκολο σχετικα αμα εχεις λιγη εμπειρια σε ms office suite
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
πήρα τον μαρτιο την σχετική πιστοποιηση σε τοπικη σχολη. ενταξει μου φάνηκε παιχνιδι το πρακτικο της εξετασης και την ύλης, αν και νευρίασα που ήμουν υποχρεωμενος να χειριστω ξανά υπολογιστη με παράθυρα και η εξέταση να ειναι σε αυτα. αυτό με κούρασε πιο πολυ.το απιστευτο της υποθεσης είναι στην ενοτητα ιντερνετ εξεταζεσαι στον πεθαμένο internet explorer!!!!
το μονο δυσκολο είναι να καταλαβαίνεις τι θέλουν οι ερωτησεις. μπορει να το ξερεις εμπειρικά αλλα η ερωτηση στο ιδιο πράγμα που ξερεις να μοιάζει ακαταλαβιστικη. πχ "μεταφερετε το τάδε τμημα κειμενου" δηλαδη αποκοπη.
αν δώσεις εξετάσει με το σύστημα ACTA οπως έδωσα εγω οι ερωτήσεις πραγματικά ειναι λιγο περιεργες.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
Τυπε τι το θες το χαρτί ποιος στο ζητάει?
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Τυπε τι το θες το χαρτί ποιος στο ζητάει?

Πολλες προκυρηξεις ΑΣΕΠ ζητανε ECDL, πχ

 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Το δυστύχημα για τους νέους που θέλουν να δουλέψουν με ms office, είναι ότι είναι πλέον συνδρομητικά με λογαριασμό outlook. Εγώ ακόμα έχω το office από cd του 2007 το οποίο κάνει ακόμα τη δουλειά του. Τώρα πρέπει να πληρώσεις για να εξασκηθείς ή να είσαι σε δουλειά γραφείου
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.389
Like
3.692
Πόντοι
456
στον ιδιωτικό τομέα αυτές οι πιστοποιήσεις πόσο χρήσιμες είναι; αν περισσεύουν χρήματα αξίζει τον κόπο,ή μονο για αν πας να δουλέψεις δημόσιο το χρειάζεσαι πραγματικά;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom