Νέα

Πίνακες / κάδρα για το σαλόνι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα drclaw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
drclaw

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Αν εχεις κλασικα επιπλα κανε μια βολτα απο μοναστηρακι και βαρβακειο και ψαξε , παντα εχειπινακες με κορνιζες , οι κορνιζες κοστιζουν γενικως, λαδι σε καμβα φυσικα,,
Απεναντι απ τη βαρβακειο πριν τους παγκους των λαχανικων ειναι ενα παλαιοπωλειο ,με πακιστανο φυσικα πωλητη που εχει μια ωραια ζωγραφια με το βασιλια κωνσταντινο, με ωραια κορνιζα, αξιζει κατι πρωτοτυπο νομιζω..
Αν σου αρεσουν τα αντιγραφα μεγαλων ζωγραφων οι ταιλανδοι ειναι εξπερ και τα παραγγελνεις απ το νετ, πολυ φθηνα,
Πολυ πρωτοτυπα ειναι του Μποτερο με τις χοντρες,
Αν σου αρεσουν τα ελληνικα νησια ο Κριδερας ειναι φθηνος και ιδανικος
ΠΡΟΣΟΧΗ, οπως προειπες και συ μην παρεις κατι που θα υπαρχει σε σχεδον ολα τα ελληνικα σπιτια,
Φυσικα θα ποσταρεις φωτο απο οτι επιλεξεις
Απολαυσε τη διαδικασια και μη βιαστεις απλα να 'βαλεις κατι στον τοιχο'
Εγω μεταξυ αλλων εχω και το 'σταχοχωραφο με κορακια' καταθλιπτικο αλλα απο υπεροχο δημιουργο,
Ελπιζω να βοηθησα

Τύπε ευχαριστώ για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες !

Ψάχνοντας για Κριδερά, έπεσα πάνω σε αυτή τη γκαλερί


η οποία έχει και πράγματα στο στυλ και τις τιμές που ψάχνω:


Αυτά υποτίθεται ότι είναι κανονικοί πίνακες και όχι αντίγραφα, έτσι ; Πώς τα βλέπεις, αξίζουν ;

Επίσης, για αντίγραφα βρήκα αυτό: που σου τα στέλνει σε ρολό και πρέπει να τα κορνιζάρει.
 

meredi

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.485
Κριτικές
3
Like
76
Πόντοι
16
ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ 
ΧΤυπα το φιλι, σε διασταση που θες και ζωγραφισμένο! Οχι καρτποσταλ

Εναλλακτικα παρε ενα call girl τραβα 4 5 φωτος, ριξτης 2 μανικια και κανε μια εκτυπωση!
 

pacwman

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Νοε 2005
Μηνύματα
380
Κριτικές
104
Like
551
Πόντοι
6.280
Ειχα δει αυτα σε μια εκθεση επιπλου. Για μενα εδειχναν σχετικα μοντερνα ...
τιμες αν θυμαμαι απο 100 ως 400 (με μεγαλη επιφυλαξη, μπορει να ειναι τελειως λαθος)

































 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Τύποι μου θέλω να αγοράσω 2-3 πίνακες για το σαλόνι
...

Λοιπόν θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου, βασισμένη στη δική μου εμπειρία.
Διάβασε την "ιστορία" μου, φίλτραρέ τη και αποφάσισε το καλύτερο για σένα.
Άλλωστε αυτά είναι θέμα γούστου και τύχης.
Και κακά τα ψέματα, κάποια "καλά" κομμάτια σε βρίσκουν αυτά ή πέφτεις τυχαία πάνω τους.

Κάποτε, πριν από κάποια χρόνια, όχι πολλά, ήθελα κι εγώ πίνακες - κάδρα κ.τ.λ. για το σπίτι.
Σημείωσε πως δεν ήθελα μόνο ένα, αλλά παραπάνω, τουλάχιστον τέσσερα, και πήρα και παραπάνω και όλα μαζί.

"Ξέχασα" τις γκαλερί, επειδή πολλά λεφτά δεν υπήρχαν και σε συνδυασμό με το ότι δεν μπορούσα να ψάχνω κάθε γκαλερί της Αθήνας μέχρι να πέσω πάνω σε κάτι το οποίο να μου κάνει.
Εδώ που τα λέμε, στις γκαλερί αυτό είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις με μικρό κόστος.
Το να πετύχεις το συνδυασμό να σου αρέσει, να ταιριάζει στο χώρο σου και να σου κάνει και η τιμή του, είναι σχεδόν αδύνατο.

Μπορείς να εξετάσεις και το ενδεχόμενο εναλλακτικών λύσεων, όπως το να φτιάξεις πίνακες μόνος σου (σαν του Jackson Pollock π.χ.) ή να βάλεις φωτογραφίες ή αφίσες (από ταινίες π.χ.) ή άλλου τύπου "κατασκευές" (σαν ξυλοκατασκευές, αυτοκόλλητα κ.τ.λ.) ή κάποιο ρολόι π.χ. (προσοχή: αθόρυβο) και άλλα.
Αυτά ανάλογα με το τι σου αρέσει, τι μπορείς να κάνεις και τι ταιριάζει.
Ο δικός μου χώρος ήταν "μοντέρνος" και η διαρρύθμιση του και ο όγκος του σήκωνε διάφορες επιλογές.

Αφού έριξα μια ματιά σε διάφορα site για να πάρω μια ιδέα και να δω τι θα ήθελα πάνω κάτω, αποφάσισα να πάω σε μαγαζιά με αφίσες, έργα τέχνης και τα συναφή.
Αυτά τα μαγαζιά έχουν διάφορα πράγματα, αφίσες από έργα τέχνης, καμβάδες, πίνακες, αφίσες από ταινίες και τα λοιπά.
Εννοώ μαγαζιά όπως το Αφισόραμα, το Αφίσα-Τέχνη και τέτοιου είδους (μπορείς να τσεκάρεις και τα site τους - υπάρχουν πολλά).
Πήγα ή επικοινώνησα με κάμποσα.
Τελικά δεν βρήκα τίποτα που να μου κάνει, είχαν περιορισμένες επιλογές "ετοιμοπαράδοτες" (εσύ βέβαια μπορεί και να βρεις).
Το χειρότερο ήταν ότι δεν έβγαζα άκρη μαζί τους και σε κάποια που είχαν και μου έκαναν ήταν πολύ ακριβότεροι από τα ξένα site (λογικό, αλλά ασύμφορο για εμάς).
Τους ρώταγα για συγκεκριμένα έργα - πίνακες και μου έλεγαν άλλα' ντ ' άλλων.
Φαντάσου ότι τους είπα ότι θέλω κάτι συγκεκριμένο με το οποίο είχα κολλήσει, και το οποίο δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο, και ότι δεν με νοιάζει πότε θα έρθει και πόσο θα κάνει ...
Και αυτοί μου έλεγαν παπαριές, και όχι σε ένα αλλά σε πολλά καταστήματα, και ότι δεν μπορούν να το βρουν (θα καταλάβεις παρακάτω πόσο άκυροι ήταν ...).
Οπότε κατέληξα στο να τα παραγγείλω ιντερνετικά από το εξωτερικό.

Τα πήρα από το art.com.
Εννοείται πήρα αντίγραφα.
Συμβουλή: μην βιαστείς, ψάξε και σκέψου καλά τι θέλεις και πόσα θα δώσεις και πόσο θα ξεφύγεις από τον προϋπολογισμό σου.
Εγώ έφαγα κάνα τρίμηνο κοιτώντας πίνακες και σκεπτόμενος τι θέλω.
Πρέπει να είδα κυριολεκτικά χιλιάδες πριν αποφασίσω.
Και θα βρεις πολλά να σου αρέσουν και θα πελαγώσεις.
Σκέψου το καλά, και λεφτά θα δώσεις και για να ομορφύνεις το χώρο σου το κάνεις και στο κάτω κάτω της γραφής λογικά θα τα βλέπεις κάθε μέρα για πολύ καιρό και πρέπει πραγματικά να σου αρέσουν σε διάφορα επίπεδα.
Επίσης, μπες και γράψου και κάνε λίγο υπομονή.
Βγάζουν συνέχεια προσφορές (π.χ. τύπου από τότε μέχρι τότε δώρο τα μεταφορικά ή έκπτωση 20% σε ότι πάρεις κ.τ.λ.).
Κάποια θα σου κάνει.
Φαντάσου ότι πήρα κάποια έργα του Klimt με 15 ευρώ.
Βέβαια πήρα και κάποια που είχαν 300 ευρώ (αυτό το λέω για να μην τρέφεις αυταπάτες σχετικά με το κόστος).
Παρεμπιπτόντως, έχει και μια εφαρμογή μες στο site, που ανεβάζεις φωτογραφίες από το χώρο σου και σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις τους πίνακες για να δεις πως θα δείχνει.
Εννοείται ότι σαν το art.com υπάρχουν κι άλλα site.
Επιπλέον σκέψου τι θα τα κάνεις μετά για να μην δώσεις τσάμπα λεφτά (και αυτό θα το καταλάβεις καλύτερα παρακάτω - π.χ. κάδρο ή καμβά ή ...).
Γενικά πάντως μην βιαστείς, δες διάφορα και σκέψου το καλά.

Αφού με το καλό τα παρήγγειλα, τα πλήρωσα και ήρθαν (όλα καλά), πήγα στο επόμενο βήμα.
Πήγα σε μαγαζί (από αυτά που προανέφερα) για το κάνουν καμβά.
Παρήγγειλα αφίσες και πήγα να τα κάνω καμβά(συμφέρει να το κάνεις εδώ).
Για να δεις τι άκυροι είναι, όταν τους ρώτησα τι θα γίνει αν το καταστρέψουν, μου είπαν να μην ανησυχώ γιατί θα το παραγγείλουν από το ιντερνέτ για να το αντικαταστήσουν.
Όταν τους ρώτησα γιατί δεν το έκαναν έτσι κι αλλιώς ώστε να το αγοράσω από αυτούς (για να μη τα σπάω, κι ας μη με συνέφερε), έκαναν τους Κινέζους ...
Τους άφησα μόνο ένα για να δω τη δουλειά τους κι αν θα μου αρέσει γενικά σε καμβά.
Τελικά δεν τους άφησα τα υπόλοιπα, γιατί βρήκα ένα μαγαζί - εργαστήριο που κάνει τέτοια και η τιμή ήταν πολύ καλύτερη.
Βασικά, ήμουν τυχερός και πέτυχα την "πηγή".
Φαντάσου την αφίσα που άφησα στο μαγαζί να μου την φτιάξουν την πέτυχα στον τύπο που βρήκα μόνος μου... Κι αυτοί σε αυτόν την είχαν στείλει, κι η τιμή τους ήταν διπλή ...
Τέλος πάντων δεν έχει σημασία, ευτυχώς την πρόλαβα την μαλακία που θα έκανα από άγνοια ...

Αυτό που έλεγα παραπάνω, είναι ότι κάποια τα πήρα σε πολύ καλές εκτυπώσεις ενώ δεν χρειαζόταν, αφού θα το έκανα καμβά.
Με τη δεύτερη ποιότητα, όχι την μούφα, θα ήταν ίδιο το αποτέλεσμα σε καμβά, από ότι μου είπε ο τύπος που τα έφτιαξε.

Λοιπόν, κάποια τα έκανα καμβά, άλλα τα έβαλα απλά σε κάδρο που διάλεξα.
Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό.
Περίπου 50 ευρώ το τετραγωνικό για τον καμβά και κάδρο - κορνίζα ανάλογα τι θα διαλέξεις (μπορεί να βρεις και με 10 ευρώ ωραιότατη).
Το κόστος αυτό είναι τελικό (έτοιμο να το κρεμάσεις στον τοίχο) αλλά πριν από μια διετία περίπου.
Το αποτέλεσμα στους καμβάδες είναι λες κι έχεις κανονικό πίνακα.
Και οι κορνίζες - κάδρα είναι πολύ ωραία.
Και το κόστος για όλα αυτά μπορεί να μην είναι μικρό γενικά, αλλά είναι μικρό αν αναλογιστείς ότι είναι για φωτογραφίες γνωστών φωτογράφων - καλλιτεχνών και υπάρχουν και έργα μεγάλων ζωγράφων (όχι πασίγνωστα όλα) σε καμβά και σε μεγάλο μέγεθος.
Εμένα από τότε όποιος τα βλέπει, με ρωτάει και με χώνει και μου φέρνει να πηγαίνω αφίσες για να του τις κάνω καμβά (στον τύπο που είναι καλή άκρη - στην "πηγή").

Αν βάλεις κι ένα κατάλληλο, ωραίο φωτισμό το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό νομίζω.
Αλλά διάλεξε με προσοχή και ηρεμία αυτά που θέλεις.
Σε εμένα βγήκε πολύ καλό.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ ...
Αν έχω γράψει καμιά βλακεία ή κάτι ακατανόητο, συγχωρέστε με ... είναι λόγω ώρας ...
... και ρωτήστε για διευκρινίσεις....
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Και όποιος βλέπει τον χώρο και τους πίνακες του αρέσει ...
και κυρίως τα γκομενάκια γουστάρουν ...
τη μισή δουλειά την κάνουν οι πίνακες και ο φωτισμός σε συνδυασμό με το χώρο ....
;) :dancing: :rockon: :)
 

KOSTASF16

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
5.264
Like
131
Πόντοι
66
Ψάχνοντας για Κριδερά,

Αυτά υποτίθεται ότι είναι κανονικοί πίνακες
Ο Κριδερας δεν ειναι μουσειακος ζωγραφος, και ειναι φθηνος, αυθεντικα ειναι ολα, δε νομιζω να υπαρχουν αντιγραφα Κριδερα,
Μην ξεχνας οτι μετα το θανατο του ζωγραφου ανεβαινουν οι αξιες , ο Κριδερας ειναι 82.
Προλαβαινεις νομιζω
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Τύπε θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο.

otezb5.jpg


2rc3brm.jpg


:zombie: :shit: :zombie: :shit: :zombie:

 

dirty sαnchez

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
16
doc,

να σε πω briefly το δικο μου. στην αρχη, εβανα ποστερς απο μουσικη/ταινιες, τωρα πια απο φυση/οικολογια. και τις φτιαχνω μονος μου. βρισκω ιντερνετ photoz πολυ μεγαλη αναλυση (το μεγαλυτερο, το καλυτερο) τις παω χαμηλα, ακαδημιας, πηγη της αφισας ('νταξει τυπος..) και μου τις φτιαχνει καδρα ειτε με γυαλι/ειτε πλαστικο. ευκολα γρηγορα οικονομικα και ΚΥΡΙΩΣ επιλεγω ΕΓΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΑΚΡΙΒΩΣ και το φτιαχνω..  ;)  εχω βρει στο ιντερνετ τα απιστευτα σε μεγαλα μεγεθη !
(..και'χω "φτιαγμενο" και εναν kanagawa.. κλασικα the great wave..)
:sunglasses:

edit: πχ. -> www.mushroom-magazine.com/site/wp-content/uploads/2014/07/U_48_773247508563_HR_Giger_Li_II.jpg]http://www.mushroom-magazine.com/site/wp-content/uploads/2014/07/U_48_773247508563_HR_Giger_Li_II.jpg[/url]

 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Σωστός!!!
Κι αυτό είναι λύση.
Τα βρίσκεις στο ίντερνετ και τα τυπώνεις μόνος σου όπως θες, σε ότι μέγεθος θες και σε ότι θες.
Και επίσης μπορείς να τα κάνεις καμβά, αφίσες, κορνίζες και ότι άλλο.
Αρκεί να βρεις αυτό που θες σε πολύ καλή υψηλή ανάλυση.
Αυτό είναι το δύσκολο, ανάλογα με το τι ψάχνεις μπορεί και να μη βρεις.
Το είχα δοκιμάσει κι εγώ με γνωστό που κάνει ψηφιακές εκτυπώσεις, αλλά δεν βρήκα αυτό που ήθελα στην σωστή ανάλυση.
Έτσι κατέληξα στην αγορά των έτοιμων εκτυπωμένων από το ίντερνετ.
Πάντως, σίγουρα αξίζει μια δοκιμή - ιντερνετική αναζήτηση για να βρεις τις "φωτογραφίες" που θέλεις, άλλωστε είναι δωρεάν.
 

dirty sαnchez

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
16
ακριβως !! και με οτι υλικο θες, διαστασεις κλπ. ;)

βρισκεις μαν, αν ξερεις να ψαξεις σωστα, βρισκεις σχεδον τα παντα, ακομα.. [size=9pt](και θα'λεγα μαζευτε πραμα γιατι τελειωνουν οι καλες μερες του ινερνετς.. δενουν κοσμο αβερτα και παντου χειροτερευουν τα πραματα.. offtopic)[/size]

 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
Τότε, λάθος μου.
Δεν είχα βρει, προφανώς δεν είχα ψάξει σωστά.
Για πες, ξέρεις κανένα site με "φωτογραφίες" από πίνακες για να τους εκτυπώσω;
 

dirty sαnchez

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
16

δε μιλαω για 100% φιλε.. θελει ψαξιμο. καμια διευθυνση συγκεκριμενη, απλα,
παραδοσιακα (λιωσιματικα.. :grin:) google / εικονες / αλλαζεις διαστασεις για το μεγαλυτερο και..

go for it !!  :sunglasses:

[size=9pt](εγω παντως οτι εψαχνα, το βρηκα σε ποσοστο πανω απο 85%.. καταλαβαινεις δε μπορω
να'μαι πιο ακριβης και δεν εχει και νοημα  :))[/size]
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
984
Κριτικές
12
Like
1.585
Πόντοι
5.965
δε μιλαω για 100% φιλε.. θελει ψαξιμο. καμια διευθυνση συγκεκριμενη, απλα,
παραδοσιακα (λιωσιματικα.. :grin:) google / εικονες / αλλαζεις διαστασεις για το μεγαλυτερο και..

go for it !!  :sunglasses:

[size=9pt](εγω παντως οτι εψαχνα, το βρηκα σε ποσοστο πανω απο 85%.. καταλαβαινεις δε μπορω
να'μαι πιο ακριβης και δεν εχει και νοημα  :))[/size]
Σε καταλαβαίνω, κι εγώ έχω λιώσει να ψάχνω κάποιες φορές.  :headbang:  :zzzzz: :)
Εννοείται πως δεν έχει νόημα να γίνεις ακριβής ... δεν κάνουμε τεστ και στατιστική ... κουβέντα κάνουμε.  :)
Ρώτησα μπας και είχες ανακαλύψει κανένα καλό site που να έχει μαζεμένο υλικό.
 
OP
OP
drclaw

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16

Ετούτο εδώ:
Vertigomovie_restoration.jpg


το είχε ο φίλος του Dr. House στο γραφείο.

Αλλά το βλέπω σε μικρή ανάλυση, θα φαίνεται καλά σε πόστερ ;

Γενικά παρότι το να τυπώσω (ή παραγγείλω ένα poster) από το ιντερνέτ είναι καλή ιδέα δε νομίζω ότι ταιριάζει με το χώρο στο σαλόνι μου που είναι πιο κλασσικός οπότε οι επιλογές πιο περιορισμένες. Τέτοιες ιδέες θα σκεφτώ για κρεβατοκάμαρα ή γραφείο κλπ
 

dirty sαnchez

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
16
αν κλικαρεις το λινκ της σελιδας σε παει στο αρχικο jpg, αν κλικαρεισ πανω μεγαλωνει στο πραγματικο του μεγεθος (τουλαχιστον στην αλεπου  ;) :sunglasses:) και μετα save as. ειναι σε καλο μεγεθος για αφισα.

αν θες κατι κλασικο, μαθε τιτλο του εργου και γοουγλη - μπορει και να το βρεις σε ικανοποιητικη αναλυση. give it a try  :sunglasses:
 
OP
OP
drclaw

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
[...]
Λοιπόν, κάποια τα έκανα καμβά, άλλα τα έβαλα απλά σε κάδρο που διάλεξα.
Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό.
Περίπου 50 ευρώ το τετραγωνικό για τον καμβά και κάδρο - κορνίζα ανάλογα τι θα διαλέξεις (μπορεί να βρεις και με 10 ευρώ ωραιότατη).
Το κόστος αυτό είναι τελικό (έτοιμο να το κρεμάσεις στον τοίχο) αλλά πριν από μια διετία περίπου.
Το αποτέλεσμα στους καμβάδες είναι λες κι έχεις κανονικό πίνακα.
[...]

Παίχτη μου τι εννοείς "τα κάνω καμβά"; Από ότι κατάλαβα πήρες από το art.com πόστερ/αφίσες. Το να το κορνιζάρεις το καταλαβαίνω πώς γίνεται... Αλλά "το κάνω καμβά" τι διαφορά θα έχει ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom