Νέα

"π" το νέο κρυπτονόμισμα από τον Έλληνα Δρ Νικόλαο Κόκκαλη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gari10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 350
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Crypto Women Travel

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
136
Like
55
Πόντοι
1
@irobot Εξαιρετικά τα βίντεο του Αντωνόπουλου, καθώς και το βιβλίο του. Ελπίζω κάποιοι που κάνουν ότι τα ξέρουν όλα να μπουν στον κόπο να δουν αυτά τα βίντεο μήπως και καταλάβουν κάποια πράγματα. Πιστεύω ότι τα κρυπτονομίσματα είναι στη φάση που ήταν το ίντερνετ τη δεκαετία του 90, που υπήρχε τεράστια δυσπιστία γι αυτό, αλλά και δύσκολη πρόσβαση.
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
@omeredi Θα συμφωνήσω, πολλά από αυτά τα άρθρα τα γράφουν άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με τον χώρο και δεν κατανοούν την τεχνολογία αυτή και γράφουν μόνο για τιμές. Χαρακτηριστικό είναι ότι λίγο καιρό είδα στις ειδήσεις για την έκδοση ενός Ρώσου από την χώρα μας στην Γαλλία, γιατί είχε κάνει κάποιες απάτες με Bitcoin. Ο τίτλος στις ειδήσεις ήταν <Έκδοση στην Γαλλία για τον ιδρυτή του Bitcoin>, κάτι που φανερώνει πόσο άσχετοι είναι οι δημοσιογράφοι σε αυτά τα θέματα. Οπότε όταν κάποιος ακούσει πάλι για κρυπτονομίσματα που δεν έχει επαφή με τον χώρο, θα πει ότι είναι απάτη, χωρίς ποτέ να έχει ασχοληθεί ο ίδιος να το ψάξει.

Julian73 Φυσικά και υπάρχουν απάτες όπως σε κάθε χώρο, αυτό δεν κάνει όλα τα νομίσματα απάτες. Όσο για το electroneum, ποτέ δεν είπα ότι κάποιος μπορεί να γίνει πλούσιος, απλά μπορεί μέσω της εφαρμογής να βγάλει κάποια νομίσματα και αν η αξία τους ανέβει αρκετά, όπως έχει συμβεί αρκετές φορές θα μπορεί πχ να πάρει ένα κινητό, αν όμως δεν ανέβει ποτέ η αξία του, δεν έχασε και κάτι, απλά είχε μια παραπάνω εφαρμογή στο κινητό του.
Πραγμάτικα δεν μπορώ να καταλάβω την μεγάλη σου αντιπάθεια για τα κρυπτονομίσματα.

 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
@irobot Εξαιρετικά τα βίντεο του Αντωνόπουλου, καθώς και το βιβλίο του. Ελπίζω κάποιοι που κάνουν ότι τα ξέρουν όλα να μπουν στον κόπο να δουν αυτά τα βίντεο μήπως και καταλάβουν κάποια πράγματα. Πιστεύω ότι τα κρυπτονομίσματα είναι στη φάση που ήταν το ίντερνετ τη δεκαετία του 90, που υπήρχε τεράστια δυσπιστία γι αυτό, αλλά και δύσκολη πρόσβαση.

καλά ... επειδή οι νεο-ελληνες είναι super μαλάκες και άσχετοι - ειδικά εδώ στο χώρο των εφήμερων σαρκικών απολάυσεων - η μεγάλη πλειοψηφία δεν θα καταλάβει και δεν θα ασχοληθεί, αλλά λέω αλλά, σήμερα συντελειται μια κρυφή υπόγεια επανάσταση στον χώρο τησ οικονομίας και τα αποτελέσματα ηδη φαινονται, καποιοι - λέω καποιοι, αποκτούν τεράστια οικονομικά μεγέθη με ελάχιστη προσπάθεια .... δεν θέλω να επεκταθω σε ασχετους, αλλά αν υπάρξει ενδιαφέρον θα σας αποκαλύψω 3-4 θέματα που αυτη τη στιγμη συμβαινουν και αλλάζουν τη ζωή μας ....
 

Crypto Women Travel

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
136
Like
55
Πόντοι
1
irobot Συμφωνώ μαζί σου, αλλά έτσι δεν συμβαίνει με κάθε μεγάλη καινοτομία που εμφανίζεται; Χαρακτηριστικό παράδειγμα το ίντερνετ. Φίλε θα ήθελα να εκταθείς σε αυτά που είπες. Φαντάζομαι ότι από αυτά που έχεις στο μυαλό σου, το ένα είναι τα κρυπτονομίσματα, καθώς το Bitcoin άλλαξε ριζικά την οικονομία και το χρήμα στη σύγχρονη κοινωνία. Ποια είναι τα υπόλοιπα στα οποία αναφέρεσαι;
 

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Έχω τελειώσει την ΑΣΟΕΕ κ μετά έκανα κ ΜΒΑ.
Ως οικονομολόγος λοιπόν, λέω ότι το νόμισμα πρέπει να κάνει 2 πράγματα.
Να είναι μέσο συναλλαγών, να μπορείς να πας δηλ. στον φούρνο κ να πάρεις ψωμί. Όταν δεχτεί ο φούρναρης το πι, το ΕΤΝ ή την οποία άλλη μαλακία, ξαναμιλάμε.
Δεύτερον, να είναι μέσο αποθήκευσης αξίας, όπως ο χρυσός ή τα ακίνητα.
Μια ψηφιακή φούσκα που χακάρεται, κλειδώνεται, εξαφανίζεται κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Κ ακόμα δεν έχει έρθει το τελικό στάδιο του κόλπου των κρύπτο, η δημιουργία παραγώγων ψευδονομισμάτων, με κάλυψη τα αρχικά. (Οποίος κατάλαβε κατάλαβε)
Τέλος, επειδή είμαι στο χρηματιστήριο πάνω από 20 χρόνια, όταν δω μια ΦΟΥΣΚΑ, σαν αυτή των κρύπτο, ναι, την αναγνωρίζω.. Οποίος θέλει ακούει...
 

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Καλα... Ο συντακτης του αρθρου μαυρα μεσανυχτα ομως... Αντε να εχει πτυχιο οικονομικων

ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ

το στησιμο του πι ειναι να παρει Viral effect

Το bit δε το εκανε οικονομολογος και μονο οικονομολογοι δε το αντιλαμβανονται


αυτοι γραφουν αρθρακι και πουλανε σεμιναρια

Αυτός είναι ο... άσχετος κ εσυ ο σχετικός...
 

Συνημμένα

  • D284281C-6F80-4F21-83B9-527AA56353D5.jpeg
    D284281C-6F80-4F21-83B9-527AA56353D5.jpeg
    87,2 KB · Εμφανίσεις: 113

omeredi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
507
Κριτικές
1
Like
1.152
Πόντοι
206
Έχω τελειώσει την ΑΣΟΕΕ κ μετά έκανα κ ΜΒΑ.
Ως οικονομολόγος λοιπόν, λέω ότι το νόμισμα πρέπει να κάνει 2 πράγματα.
Να είναι μέσο συναλλαγών, να μπορείς να πας δηλ. στον φούρνο κ να πάρεις ψωμί. Όταν δεχτεί ο φούρναρης το πι, το ΕΤΝ ή την οποία άλλη μαλακία, ξαναμιλάμε.
Δεύτερον, να είναι μέσο αποθήκευσης αξίας, όπως ο χρυσός ή τα ακίνητα.
Μια ψηφιακή φούσκα που χακάρεται, κλειδώνεται, εξαφανίζεται κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Κ ακόμα δεν έχει έρθει το τελικό στάδιο του κόλπου των κρύπτο, η δημιουργία παραγώγων ψευδονομισμάτων, με κάλυψη τα αρχικά. (Οποίος κατάλαβε κατάλαβε)
Τέλος, επειδή είμαι στο χρηματιστήριο πάνω από 20 χρόνια, όταν δω μια ΦΟΥΣΚΑ, σαν αυτή των κρύπτο, ναι, την αναγνωρίζω.. Οποίος θέλει ακούει...

Α μπραβο... Αφου τελέιωσες ΑΣΟΕ ασχολήσου με τα FIAT Και ασε τα κρυπτο στο λαουτζακα αλλα και αυτους που ξερουν η κατανοουν την επανασταση!
Φανταζομαι θα εχεις βγαλει δις απο τα 20 χρνια χρηματιστηριο και δε θες κρυπτος


Το κρυπτονομισμα δεν ειναι νομισμα παραδοσιακο ειναι κατι αλλο
Εμπεριεχει blockchain μια τεχνολογια που θα μπει στα παντα στη ζωη μας

Το ιατρικο σου ιστορικο η ασφαλιστικη σου κατασταση οι σπουδες η ζωη σου ολη θα ενσωματωθει σε αυτη την τεχνολοια που εσυ την εμαθες απο το μπιτ
τα παντα θα ειναι ενα blockchain

Καποτε το κτηματολογιο ηταν χαρτια στο υποθηκοφυλακειο....μετα εγινε η θα γινει αρχειο ψηφιακο....μετα θα ειναι ενα μπλοκτσειν

Η αξια που θα παρουν πολλες απο τις εταιριες αυτες θα ειναι για τις χρησεις του μπλοκ και οχι για την αγορατσικη ισχυ
και οπως μια εταιρια εχει μετοχες...οι μετοχες αυτων των εταιριων ειναι το κρυπτο τους

Cardano, Riple πχ Σε λιγα χρονια θα τριβεις τα ματια σου πιθανα για τις εφαρμογες και τους πελατες που θα εχουν οχι στο νομισμα... στην τεχνολογια

Σκεψου πχ βγει μια πλατφορμα οπου οι μετοχες του google του αμαζον και της apple θα λειτουργουν ως πορτοφολι
Αγοαζω αυτοκινητο κ πληρωνω πχ με 2,3 μετοχες apple...και η αγορα των μετοχων θα γινετααι ευκολα σε ανταλλακτηρια απο το κινητο

Τωρα θα επρεπε να παρω στην χρηματιστ να πουλησω τις μετοχες να παρουν προμηθεια να παρω χρημα να το μετατρεψω αν χρειαστει στο καταλληλο νομισμα, αν πχ πρεπει να αγορασω κατι απο αλλη χωρα και να ψωνισω



θα φατε τρελο σκουπιδιασμα ολοι εσεις οι οικονομολογοι

 

Crypto Women Travel

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
136
Like
55
Πόντοι
1
Αυτός είναι ο... άσχετος κ εσυ ο σχετικός...

Ο irobot δεν δήλωσε ποτέ ότι είναι αυθεντία, αντίθετα παρέθεσε βίντεο ενός ανθρώπου που είναι αξιοσέβαστος παγκοσμίως για θέματα οικονομίας, αλλά και έχει επίσης μεγάλες "προγραμματιστικές" γνώσεις.
Έχω τελειώσει την ΑΣΟΕΕ κ μετά έκανα κ ΜΒΑ.
Ως οικονομολόγος λοιπόν, λέω ότι το νόμισμα πρέπει να κάνει 2 πράγματα.
Να είναι μέσο συναλλαγών, να μπορείς να πας δηλ. στον φούρνο κ να πάρεις ψωμί. Όταν δεχτεί ο φούρναρης το πι, το ΕΤΝ ή την οποία άλλη μαλακία, ξαναμιλάμε.
Δεύτερον, να είναι μέσο αποθήκευσης αξίας, όπως ο χρυσός ή τα ακίνητα.
Μια ψηφιακή φούσκα που χακάρεται, κλειδώνεται, εξαφανίζεται κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Κ ακόμα δεν έχει έρθει το τελικό στάδιο του κόλπου των κρύπτο, η δημιουργία παραγώγων ψευδονομισμάτων, με κάλυψη τα αρχικά. (Οποίος κατάλαβε κατάλαβε)
Τέλος, επειδή είμαι στο χρηματιστήριο πάνω από 20 χρόνια, όταν δω μια ΦΟΥΣΚΑ, σαν αυτή των κρύπτο, ναι, την αναγνωρίζω.. Οποίος θέλει ακούει...

Ότι είσαι οικονομολόγος δεν σημαίνει ότι γνωρίζεις και κατανοείς τα κρυπτονομίσματα. Το πιο πιθανό είναι ότι ακόμα και στο MBA που έκανες δεν είχατε κάποιο σχετικό μάθημα.
Συμφωνώ για τον ορισμό του χρήματος. Ποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά δεν έχει το Bitcoin; Στο εξωτερικό έχω δει ανθρώπους να αγοράζουν ακόμα και καφέ με αυτό. Και δεύτερον φυσικά και είναι μέσο αποθήκευσης αξίας, μπορείς να μου πεις για πιο λόγο δεν είναι;
Επίσης μιλάς για χακάρισμα αλλά ελπίζω να ξέρεις ότι το Bitcoin δεν έχει ποτέ χακαριστεί.
Τέλος αφού έχεις τόση σιγουριά θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν έχουν όλα τα κρυπτονομίσματα τον σκοπό να χρησιμοποιούνται, ως χρήμα, καθώς υπάρχουν και τα utility tokens, τα οποία μπορούν για παράδειγμα να βοηθούν λειτουργίες μιας επιχείρησης όπως είναι ο έλεγχος της εφοδιαστικής αλυσίδας.
 

julian73

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
430
Κριτικές
4
Like
73
Πόντοι
1
Εσυ πως θα κερδίσεις από αυτά; Οι εταιρίες που θα τα κάνουν αυτά, αν πετύχουν, δεν είναι εισηγμένες πουθενά, τις μετοχές τους θα τις αποκτήσουν τα hedge funds, venture capital, ή οι billionaires που θα τις χρηματοδοτήσουν στους αρχικούς γύρους κ το retail θα περίμενει την  IPO να αγοράσει χίλιες φορές πάνω.
Για τα νομίσματα μιλάτε εδώ, που είναι χειραγωγούμενα 100%, άνευ αντικρίσματος κ μηδενικής αξίας.
Καλή τύχη λοιπόν κ το μέλλον θα δείξει ποιος είχε δίκιο.
Το ότι αμφισβητείτε τους επαγγελματίες, που έχουν σπουδές, εμπειρία, έχουν γράψει βιβλία, έχουν εφαρμόσει αυτά που λένε, είναι δείγμα αλαζονείας. Οι Αγορές πάντα τιμωρούν τους αλαζόνες, αργά ή γρήγορα..
 

omeredi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
507
Κριτικές
1
Like
1.152
Πόντοι
206
Αλλαζονας ειναι ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ που παει να εξηγησει πραγματα που δε καταλαβαινει
Το χρημα ειναι χρημα
Οι μετοχες δεν ειναι χρημα
Οι ιδιωτικες συλλογες πινακων κλ δεν ειναι χρημα
Ο χρυσος δεν ειναι χρημα
Τα μεταλλα δεν ειναι χρημα
Το kyrpto ειναι ΧΡΗΜΑ ομως

παρτε το χαμπαρι
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Αλλαζονας ειναι ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ που παει να εξηγησει πραγματα που δε καταλαβαινει
Το χρημα ειναι χρημα
Οι μετοχες δεν ειναι χρημα
Οι ιδιωτικες συλλογες πινακων κλ δεν ειναι χρημα
Ο χρυσος δεν ειναι χρημα
Τα μεταλλα δεν ειναι χρημα
Το kyrpto ειναι ΧΡΗΜΑ ομως

παρτε το χαμπαρι

Αφου λοιπον αυτοι δε καταλαβαινουν , εξηγηστε εσεις που καταλβαινετε. Πως λειτουργει, κλπ κλπ και αντικρουστε ολα αυτα  τα επιχειρηματα.
Προς το παρον το μονο που υπαρχει γραμμενο ειναι τι θα γινει.
 

Crypto Women Travel

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
136
Like
55
Πόντοι
1
Αφου λοιπον αυτοι δε καταλαβαινουν , εξηγηστε εσεις που καταλβαινετε. Πως λειτουργει, κλπ κλπ και αντικρουστε ολα αυτα  τα επιχειρηματα.
Προς το παρον το μονο που υπαρχει γραμμενο ειναι τι θα γινει.

Επειδή τα μυνήματά μου αργούν να φανούν, καθώς πρέπει να εγκριθούν από κάποιον μοντ, αφού είμαι καινούργιος, σε λίγες ώρες κοίτα λίγο ποιο πάνω στο ποστ μου και θα δεις ότι το Bitcoin και άλλα κρυπτονομίσματα λειτουργούν ως χρήμα εδώ και αρκετά χρόνια. Επιπλέον όπως ανέφερα πριν δεν δημιουργούνται όλα τα κρυπτονομίσματα για να λειτουργήσουν ως χρήμα.
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
795
Πόντοι
96
Πώς μου ξέφυγε αυτό το νήμα...... Ας πώ και εδώ τη γνώμη μου. Αυτή η περίοδος των κρυπτονομισμάτων παρομοιάζει με την περίοδο των εταιρειών dot.com ή την Άγρια Δύση. Τυχαίες εταιρείες έτοιμες να σου πάρουν λεφτά. Λίγες θα μείνουν στο μέλλον που πρόκειται να εκτοξευτούν στη στρατόσφαιρα αξιακά. Η τεχνολογία blockchain (γιατί για τεχνολογία πρόκειται) είναι τόσο πρωτοποριακή που ακόμα ψάχνονται ώς προς τη χρήση της. Αν δεν κάνω και λάθος, που δεν κάνω , ώς τεχνολογία είναι και η ΜΟΝΑΔΙΚΉ που μπορεί να ανταπεξέλθει σε επίθεση κβαντικού υπολογιστή.
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
795
Πόντοι
96
Για να εξηγηθεί χρειάζονται γνώσεις ανώτερων μαθηματικών. Επεξηγηματικά βίντεο για αρχάριους υπάρχουν στο YouTube. Η τεχνολογία και το μέρος της που αφορά χρηματοοικονομικές υπηρεσίες ΔΕΝ θα εξαφανιστεί. Και για όσους πιστεύουν ότι το χρηματοπιστωτικό σύστημα με τη σημερινή του μορφή ΑΓΝΟΕΊ αυτή την τεχνολογία καθώς και τα κρυπτονομίσματα.....θα απαγοητευτεί γιατί τα πουλάκια μου λένε ότι η έκθεση των Τραπεζών σε αυτά συνεχώς αυξάνει.
 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
ανοησίες εκατέρωθεν. Ημιμάθεια, οράματα, φανατισμός

ο μεν προσπαθεί να καταλάβει το σημερινό κόσμο με βάση γνώσεις που δεν είναι και στην αιχμή, αλλά στηρίζονται σε στέρεες θεωρητικές βάσεις.

ο δε άλλος ημιμαθης θεωρεί οτι η κάθε μαλακεία (κρυπτο) μεταφράζεται σε εύκολο πλουτισμό για "ξύπνιους" - και ποτέ σε χασούρα τύπου κλωνατεξ

ας μη συγχέουμε το blockchain με το κρυπτονόμισμα.

Οποιος είναι "ξύπνιος" ας επενδύσει. Ας μη μας ζαλίζει τ'αρχίδια όμως
 

omeredi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2019
Μηνύματα
507
Κριτικές
1
Like
1.152
Πόντοι
206
Η διαφορα μας δεν ειναι με το αν θα πετυχει....το πι η οποιο κρυπτο

Ειναι με τη βεβαιοτητα οτι θα αποτυχει αυτων που μιλανε για φουσκες!

Με την απαξιωση γιατι ειναι απαξιωση πραγματων που δεν καταλαβαινουν για να κανουν τους ξερολες

Αυτο παει στους τυπους που αρθογραφουν σε καποια sites και εχουν βγαλει συμπερασματα για κατι που πραγματικα δε καταλαβαινουν

Ουε η επιστημη ουτε η τεχνολογια πηγε ποτε πισω
καποτε λεγαν η γη ειναι στρογγυλη και τους εκαιγαν!


 

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
Για να εξηγηθεί χρειάζονται γνώσεις ανώτερων μαθηματικών.
Μου κάνεις. Δώσε αναλυτική εξήγηση, σε πληροφορώ οτι μπορώ να καταλάβω

Επεξηγηματικά βίντεο

Βίντεο; Οκ. Αστο.

τα πουλάκια μου λένε ότι η έκθεση των Τραπεζών σε αυτά συνεχώς αυξάνει.

Ημιμάθεια. Δώσε παράδειγμα συγκεκριμένο και θα σου απαντήσω. Γιατί εγώ άλλα ξέρω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom