Νέα

Οι πρώτες φωτογραφίες του James Webb

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Odin_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 42
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896

Δόθηκαν στην δημοσιοτητα οι πρωτες φωτογραφίες του Διαστημικού Τηλεσκοπίου James Webb.

(12/07/2022)

οι φωτοφραφιες στο site της ESA (Ευρωπαικη Υπηρεσία Διαστηματος) : Images

Επισης μια καλη αναλυση μερικων φωτογραφιων σε ενα live video στο καναλι του αστροφυσικου Γιαννη Καστανα (Astronio) εδω :
 
Τελευταία τροποποίηση:

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.865
Κριτικές
1
Like
144.970

Δόθηκαν στην δημοσιοτητα οι πρωτες φωτογραφίες του Διαστημικού Τηλεσκοπίου James Webb.

(12/07/2022)

οι φωτοφραφιες στο site της ESA (Ευρωπαικη Υπηρεσία Διαστηματος) : Images

Επισης μια καλη αναλυση μερικων φωτογραφιων σε ενα live video στο καναλι του αστρονομου Γιαννη Καστανα (Astronio) εδω :
Δέος προκαλεί....
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.865
Κριτικές
1
Like
144.970
....και μας υπενθυμιζει ακομη μια φορα το ποσο μικροι ειμαστε και ποσο ανουσια τα πραγματα που πολλες φορες ασχολουμαστε κ μεγαλοποιουμε!
Ακριβώς !!!!Ενδιαφέρον το θέμα σου αυτό, θα το παρακολουθώ...!!
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.454
Πόντοι
216
πειτε με μαλακα πειτε με εξυπνακια πειτε με και αγαμητο εγω απο αυτη την φωτογραφια υποπτευομαι οτι τοσο πολυ πραμα δεν μπορει να φτιαχτηκε μολις 800 εκατομυρια χρονια απο την μεγαλη εκρηξη
 

petros1987

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
1.275
Κριτικές
6
Like
9.899
Πόντοι
1.336
Εντωμεταξύ έχω αρκετούς φίλους στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που το κοροιδεύουν αυτο το πράγμα...το 2022 υποστηρίζουν ακόμα ότι μας δουλεύουν...
 

CaptainK

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
2.691
Κριτικές
3
Like
9.382
Πόντοι
1.336
Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Βέβαια, αν δεν ανακαλυφθεί το ηλιακό σύστημα που να έχει τον πλανήτη Μουνί, δεν θα ενδιαφερθούν και πολλοί εδώ, αλλά πάντα έτσι ήταν. Εκτός αν τους τραβήξει την περιέργεια καμία Μαύρη Τρύπα.
 

petros1987

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
1.275
Κριτικές
6
Like
9.899
Πόντοι
1.336
Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Βέβαια, αν δεν ανακαλυφθεί το ηλιακό σύστημα που να έχει τον πλανήτη Μουνί, δεν θα ενδιαφερθούν και πολλοί εδώ, αλλά πάντα έτσι ήταν. Εκτός αν τους τραβήξει την περιέργεια καμία Μαύρη Τρύπα.
Εγώ θα πρότεινα στον νηματοθέτη να κοτσάρει κάπου στον τίτλο της λέξη μουνί ή κώλος ώστε να κινήσει το ενδιαφέρον....
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.576
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.112
Πόντοι
14.565
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.513
Like
13.477
Πόντοι
3.656

Δόθηκαν στην δημοσιοτητα οι πρωτες φωτογραφίες του Διαστημικού Τηλεσκοπίου James Webb.

(12/07/2022)

οι φωτοφραφιες στο site της ESA (Ευρωπαικη Υπηρεσία Διαστηματος) : Images

Επισης μια καλη αναλυση μερικων φωτογραφιων σε ενα live video στο καναλι του αστρονομου Γιαννη Καστανα (Astronio) εδω :
όλα αυτά, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ για τους ψεκασμένους και τους θρησκόληπτους. Θα ισχυρίζονται ότι είναι ψέματα
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.240
Πόντοι
7.045
Εντωμεταξύ έχω αρκετούς φίλους στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που το κοροιδεύουν αυτο το πράγμα...το 2022 υποστηρίζουν ακόμα ότι μας δουλεύουν...

:rockon:


FXpcKtVVQAED0bz.png


images
 

CaptainK

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
2.691
Κριτικές
3
Like
9.382
Πόντοι
1.336
όλα αυτά, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ για τους ψεκασμένους και τους θρησκόληπτους. Θα ισχυρίζονται ότι είναι ψέματα
Σε αντίθεση με την άμωμο σύλληψη ξέρω γω που είναι αληθινή... Τί να πεις; Εδώ στο άρθρο που πόσταρε ο Αντισθένης, υπάρχει και ερώτηση αν θα μπορούσε να φτάσει με τη σημερινή τεχνολογία, ανθρώπινο κατασκεύασμα σε άλλο γαλαξία, ενώ λέει σε 5 σημεία ότι χρειάστηκαν 13,5 δισ. χρόνια για να φτάσει εδώ το φως του πιο αρχαίου άστρου. Ελπίζω κάποια στιγμή αυτά να τα διδάσκουν από το δημοτικό.
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
πειτε με μαλακα πειτε με εξυπνακια πειτε με και αγαμητο εγω απο αυτη την φωτογραφια υποπτευομαι οτι τοσο πολυ πραμα δεν μπορει να φτιαχτηκε μολις 800 εκατομυρια χρονια απο την μεγαλη εκρηξη
...γιατι θεωρεις οτι δεν μπορει να φτιαχτηκε (και εξακολουθει να φτιαχνεται και να καταστρεφεται) μεσα σε 800 εκ. χρονια (κατα προσεγγιση) χρονια? Αν τα βαλεις κατω κ κατανοησεις το τροπο θα δεις οτι μπορει. Εκτος εαν θεωρεις οτι πισω απο αυτο υπηρξε ενα ιθυνων νους!
 

CaptainK

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
2.691
Κριτικές
3
Like
9.382
Πόντοι
1.336
...γιατι θεωρεις οτι δεν μπορει να φτιαχτηκε (και εξακολουθει να φτιαχνεται και να καταστρεφεται) μεσα σε 800 εκ. χρονια (κατα προσεγγιση) χρονια? Αν τα βαλεις κατω κ κατανοησεις το τροπο θα δεις οτι μπορει. Εκτος εαν θεωρεις οτι πισω απο αυτο υπηρξε ενα ιθυνων νους!
Γιατί, εσύ αποκλείεις πίσω από όλα αυτά να είναι το Μακαρονοτέρας ή το ΑΣΚ (Αδηφάγο Σαχλομανιακό Κτήνος)... ;
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
Εξαιρετικά ενδιαφέρον. Βέβαια, αν δεν ανακαλυφθεί το ηλιακό σύστημα που να έχει τον πλανήτη Μουνί, δεν θα ενδιαφερθούν και πολλοί εδώ, αλλά πάντα έτσι ήταν. Εκτός αν τους τραβήξει την περιέργεια καμία Μαύρη Τρύπα.
....δωσανε κ ανδρκο ονομα (του 2ου δ/ντη της ΝΑΣΑ)! Αμα ηταν γυναικειο θα ξεγελιοταν κανενας οτι μπορει να ειναι φωτο καμμιας καινουριας πορνοσταρ ή λολιτας :cheesy::cheesy::cheesy:
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.454
Πόντοι
216
...γιατι θεωρεις οτι δεν μπορει να φτιαχτηκε (και εξακολουθει να φτιαχνεται και να καταστρεφεται) μεσα σε 800 εκ. χρονια (κατα προσεγγιση) χρονια? Αν τα βαλεις κατω κ κατανοησεις το τροπο θα δεις οτι μπορει. Εκτος εαν θεωρεις οτι πισω απο αυτο υπηρξε ενα ιθυνων νους!
γιατι μου ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ πολυ λιγα 800 εκατομυρια χρονια.
σκεψου μονο οτι οι δεινοσαυροι ζησαν στην γη για 160 εκατομυρια χρονια και εξαφανιστηκαν πριν 50 περιπου.
τα 800 εκατ. ειναι πολυ λιγα για να φτιαχτουν ολοκληροι γαλαξιες κτλ κτλ
βεβαια απλα μου ΦΑΙΝΕΤΑΙ μιας και που δεν ειμαι ειδικος
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
γιατι μου ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ πολυ λιγα 800 εκατομυρια χρονια.
σκεψου μονο οτι οι δεινοσαυροι ζησαν στην γη για 160 εκατομυρια χρονια και εξαφανιστηκαν πριν 50 περιπου.
τα 800 εκατ. ειναι πολυ λιγα για να φτιαχτουν ολοκληροι γαλαξιες κτλ κτλ
βεβαια απλα μου ΦΑΙΝΕΤΑΙ μιας και που δεν ειμαι ειδικος
...βασικα τα 3,8 δισεκατομμυρια χρονια απο το big bang ειναι κατα προσεγγιση και βγηκαν μεσω της μετρησης της διαστολης του συμπαντος. Το υπολογισαν αντιστροφα και βρηκαν μια αρχικη χρονολογια. Αυτο μπορει να εχει ενα μεγαλο περιθωριο λαθους, οπως επισης και αλλοι παραμετροι που δεν υπολογιστηκαν ακομη θα μπορουσαν να καταληξουν σε αλλες μετρησεις (σκοτεινη ενεργεια, σκοτεινη υλη κτλ).
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.454
Πόντοι
216
...βασικα τα 3,8 δισεκατομμυρια χρονια απο το big bang ειναι κατα προσεγγιση και βγηκαν μεσω της μετρησης της διαστολης του συμπαντος. Το υπολογισαν αντιστροφα και βρηκαν μια αρχικη χρονολογια. Αυτο μπορει να εχει ενα μεγαλο περιθωριο λαθους, οπως επισης και αλλοι παραμετροι που δεν υπολογιστηκαν ακομη θα μπορουσαν να καταληξουν σε αλλες μετρησεις (σκοτεινη ενεργεια, σκοτεινη υλη κτλ).
στην συντομευση που παρεθεσε ο αντισθενης λεει οτι μαλλον θα αποδειχτει οτι εχει και μικροτερη ηλικια απο οσο υπολογιζαν ως τωρα
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.036
Κριτικές
4
Like
7.133
Πόντοι
1.336

Δόθηκαν στην δημοσιοτητα οι πρωτες φωτογραφίες του Διαστημικού Τηλεσκοπίου James Webb.

(12/07/2022)

οι φωτοφραφιες στο site της ESA (Ευρωπαικη Υπηρεσία Διαστηματος) : Images

Επισης μια καλη αναλυση μερικων φωτογραφιων σε ενα live video στο καναλι του αστρονομου Γιαννη Καστανα (Astronio) εδω :
Καποιος που θελει να καταλαβει πιο απλα να δει το INTERSTELAR με το Μαθιου Μακονεχυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Odin_

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.036
Κριτικές
4
Like
7.133
Πόντοι
1.336

Δόθηκαν στην δημοσιοτητα οι πρωτες φωτογραφίες του Διαστημικού Τηλεσκοπίου James Webb.

(12/07/2022)

οι φωτοφραφιες στο site της ESA (Ευρωπαικη Υπηρεσία Διαστηματος) : Images

Επισης μια καλη αναλυση μερικων φωτογραφιων σε ενα live video στο καναλι του αστρονομου Γιαννη Καστανα (Astronio) εδω :
Αυτα ειναι μαλακιες. Το μονο που αξιζει απο το συμπαν ειναι οι Μαυρες Τρυπες που ρουφαν τα παντα
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Odin_

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom