Νέα

Νέο ρεκόρ κρουσμάτων Covid στη Μόσχα – Επέλαση της μετάλλαξης Delta στη Ρωσία

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Join.f

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2019
Μηνύματα
1.622
Κριτικές
49
Like
5.189
Πόντοι
7.636
Άρα αργά η γρήγορα η μετάλλαξη του ιού θα φτάσει και προς τα μερη μας με πιο ισχυρή παρουσία...Μας βλέπω σε κάνα δίμηνο με κρούσματα πάλι.
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
407
Κριτικές
2
Like
685
Πόντοι
81
Πιπα- κωλο θα μας πήγαινει ο κορονας, αν δεν γίνει ένα προγραμματισμένο παγκόσμιο λοκ-νταουν για κανένα μήνα.
Είναι όμως και τά συμφέροντα με τα εμβόλια πού δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο.
Παγκόσμιο λοκνταουν ?
Ομολογώ ότι δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να γίνει αυτό .
Βασικές ανάγκες των ανθρώπων πως θα καλυφθούν ?
Αν αναλογιστεί κανείς , ότι υπάρχει και πολύς κόσμος που δεν έχει καθόλου συμπτώματα αλλά μεταδίδει το ιό , η ιδέα της παγκόσμιας καραντίνας μου ακούγεται ουτοπία.
Άποψη μου καλά το διαχειρίστηκαν μέχρι ώρας . Κατενάτσιο μέχρι να γίνει ικανοποιητικός αριθμός εμβολιασμός του πληθυσμού και με την ελπίδα ότι στο μεσοδιάστημα , θα βγει κάποια αποτελεσματική φαρμακευτική θεραπεία .
Βέβαια οι ειδικοί είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι οι μεταλλάξεις του ιού θα τον εξασθενουσαν κι αλλιώς παρουσιάζεται η νέα αυτή μετάλλαξη .
Μετά το καλοκαίρι θα έχουμε νέα επεισόδια στο σήριαλ
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.414
Πόντοι
736
Παγκόσμιο λοκνταουν ?
Ομολογώ ότι δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να γίνει αυτό .
Βασικές ανάγκες των ανθρώπων πως θα καλυφθούν ?
Αν αναλογιστεί κανείς , ότι υπάρχει και πολύς κόσμος που δεν έχει καθόλου συμπτώματα αλλά μεταδίδει το ιό , η ιδέα της παγκόσμιας καραντίνας μου ακούγεται ουτοπία.
Άποψη μου καλά το διαχειρίστηκαν μέχρι ώρας . Κατενάτσιο μέχρι να γίνει ικανοποιητικός αριθμός εμβολιασμός του πληθυσμού και με την ελπίδα ότι στο μεσοδιάστημα , θα βγει κάποια αποτελεσματική φαρμακευτική θεραπεία .
Βέβαια οι ειδικοί είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι οι μεταλλάξεις του ιού θα τον εξασθενουσαν κι αλλιώς παρουσιάζεται η νέα αυτή μετάλλαξη .
Μετά το καλοκαίρι θα έχουμε νέα επεισόδια στο σήριαλ
Συνήθως οι μεταλλάξεις αποδυναμώνουν τους ιούς απο ότι έχω καταλάβει , δηλαδή η θα αυξήσουν μεταδοτικότητα και θα αποδυναμωθούν η το ανάποδο , κάπου είχα ακούσει οτι αν υπήρχε ιός που να τα αυξάνει και τα δυο θα είχαμε ηδη εξαφανιστεί σαν είδος και μάλλον δεν έχει άδικο αυτός που το είπε.

Αλλά το θέμα της αποδυνάμωσης του ιού ξεχάστηκε , απο οτι βλέπω δεν αναφέρεται σχεδόν κανείς σε αυτό.
 

Jack Skellington

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
29 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.030
Κριτικές
242
Like
22.258
Πόντοι
31.628
Απολύτως αναμενόμενο. Ο μέσος Ρώσος περιγράφεται σε μία φράση: "Τυπικός ψηφοφόρος ΑΝΕΛ". Οπότε και με μία λέξη: "Ψεκασμένος". Όλα τα άλλα που διαβάζω περί δυνατής Ρωσίας, ότι εκεί ζούνε καλύτερα από την Ευρώπη κλπ, απατιούνται από την σκληρή πραγματικότητα. Πόσοι Ευρωπαίοι θα πούλαγαν την μάνα τους για να μεταναστεύσουν στην Ρωσία vs. πόσοι Ρώσοι πουλάνε και την μάνα τους για μία βίζα (δεν συζητάμε καν για άδεια παραμονής) στην Ευρώπη ή Η.Π.Α. κλπ? Η πραγματικότητα ήταν, είναι και θα είναι πάντα αμείλικτη και απαντάει τα περισσότερα ερωτήματα, για τα οποία διάφοροι φιλοσοφούν στα καφενεία. Π.χ. το τείχος του Βερολίνου χτίστηκε για να μην την κοπανάνε οι ανατολικογερμανοί προς την δυτική Γερμανία και όχι το αντίθετο. Πολλά τα αντίστοιχα παραδείγματα. Amyway, αν τελικά αποδειχθεί ότι και το sputnik είναι μία μούφα και μισή, δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση. Κάτι σαν το ρωσικό Concorde και Space Shuttle. :grin: Αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές (ρωσίδια που ψάχνουν γαμπρούς σε κάθε euro, παγκόσμιο πρωτάθλημα κλπ :grin:), ο δικτάτορας για να τους πείσει να εμβολιαστούν, κληρώνει bentley! :grin: Tragic!
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.609
Κριτικές
36
Like
35.080
Πόντοι
18.565
Παγκόσμιο λοκνταουν ?
Ομολογώ ότι δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να γίνει αυτό .
Βασικές ανάγκες των ανθρώπων πως θα καλυφθούν ?
Αν αναλογιστεί κανείς , ότι υπάρχει και πολύς κόσμος που δεν έχει καθόλου συμπτώματα αλλά μεταδίδει το ιό , η ιδέα της παγκόσμιας καραντίνας μου ακούγεται ουτοπία.
Άποψη μου καλά το διαχειρίστηκαν μέχρι ώρας . Κατενάτσιο μέχρι να γίνει ικανοποιητικός αριθμός εμβολιασμός του πληθυσμού και με την ελπίδα ότι στο μεσοδιάστημα , θα βγει κάποια αποτελεσματική φαρμακευτική θεραπεία .
Βέβαια οι ειδικοί είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι οι μεταλλάξεις του ιού θα τον εξασθενουσαν κι αλλιώς παρουσιάζεται η νέα αυτή μετάλλαξη .
Μετά το καλοκαίρι θα έχουμε νέα επεισόδια στο σήριαλ
Ουτοπία ξεουτοπια, ήτανε η πιο σωστή λύση, όχι τώρα βέβαια, που ο κόσμος κουράστηκε πια, με τα λοκ-νταουν, φυσαρμόνικες. Με σωστή οργάνωση και προγραμματισμένα, θα μπορούσε να το κάνεις. Δίνοντας δελτία στον κόσμο να πάει να ψωνίσει στα σούπερ μάρκετ για ένα μήνα, επιστρατεύοντας υγειονομικούς, αστυνομία και στρατό στην εξυπηρέτηση κάθε εκτάκτου υγειονομικού περιστατικού που θα αντιμετώπιζαν οι πολίτες, επιτρέποντας αυστηρά μόνο μία ώρα την ημέρα την έξοδο από το σπίτι. Ποιός πολίτης, έστω και ψεκασμενος ποιο κράτος, ποια κυβέρνηση δεν θα τα τηρούσε αυτα, ξέροντας ότι θα γλυτωνε μια και καλή και από τον ιό καί από τα εμβόλια.
Όσο για τα εμβόλια, από Αυγούστο, πρέπει όσοι εμβολιαστηκαν μέσα στον Γενάρη, όπως λέγεται, να κάνουν τρίτη δόση. Άντε πάλι να τούς πείσεις. Εύχομαι να μην έχουν μεσολαβήσει μέχρι τότε και άλλες μεταλλάξεις, και άλλοι θάνατοι από θρομβώσεις κλπ.
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
407
Κριτικές
2
Like
685
Πόντοι
81
Ουτοπία ξεουτοπια, ήτανε η πιο σωστή λύση, όχι τώρα βέβαια, που ο κόσμος κουράστηκε πια, με τα λοκ-νταουν, φυσαρμόνικες. Με σωστή οργάνωση και προγραμματισμένα, θα μπορούσε να το κάνεις. Δίνοντας δελτία στον κόσμο να πάει να ψωνίσει στα σούπερ μάρκετ για ένα μήνα, επιστρατεύοντας υγειονομικούς, αστυνομία και στρατό στην εξυπηρέτηση κάθε εκτάκτου υγειονομικού περιστατικού που θα αντιμετώπιζαν οι πολίτες, επιτρέποντας αυστηρά μόνο μία ώρα την ημέρα την έξοδο από το σπίτι. Ποιός πολίτης, έστω και ψεκασμενος ποιο κράτος, ποια κυβέρνηση δεν θα τα τηρούσε αυτα, ξέροντας ότι θα γλυτωνε μια και καλή και από τον ιό καί από τα εμβόλια.
Όσο για τα εμβόλια, από Αυγούστο, πρέπει όσοι εμβολιαστηκαν μέσα στον Γενάρη, όπως λέγεται, να κάνουν τρίτη δόση. Άντε πάλι να τούς πείσεις. Εύχομαι να μην έχουν μεσολαβήσει μέχρι τότε και άλλες μεταλλάξεις, και άλλοι θάνατοι από θρομβώσεις κλπ.
Αδερφέ μιλάς με μέτρα και σταθμά προοδευμένης χώρας .
Στην Ινδία λ.χ θα μπορούσε αυτό να λειτουργήσει ?
Ολόκληρη Βραζιλία έχει πρόεδρο αρνητή .
Άρα παγκόσμιο λοκνταουν γιοκ αφενός γιατί δεν έχουν όλοι την διάθεση για να συνεργαστούν , αφετέρου δεν έχουν οι πολλοί την δυνατότητα να το εφαρμόσουν .

Ένα κρούσμα αρκεί να ξεκινήσει ο κύκλος από την αρχή .
Πόσο μάλλον αν είναι ασυμπτωματικο .
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
αν πεθανει καποιος απο το νεο στελεχος και ειναι εμβολιασμενος τη γαμησαμεν....μεχρι να φτασουμε ομως σε αυτο το σημειο δε βλεπω καποιο κινδυνο.Τωρα αν θελουν να μας κλεισουν για "αλλους λογους" μεσα απο παραμυθια και μαλακιες αυτο ειναι αλλο ζητημα
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.609
Κριτικές
36
Like
35.080
Πόντοι
18.565
Δεν με συντηρουν οι γονεις μου...
Αλλα για να το αναφερεις,μαλλον εχεις τραυματικη εμπειρια ο ιδιος...
Η ψυχή του ανθρώπου είναι άβυσσος. Ποτέ δεν ξέρεις τί κουβαλάει ο άλλος μέσα του, και συμπεριφέρεται σαν εμένα, η, σαν εσένα πίσω από ενα πληκτρολογιο.
 

Palama

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2021
Μηνύματα
7
Like
7
Πόντοι
0
Πάντως τα εμβόλια λένε είναι και σε αυτή τη μετάλλαξη αποτελεσματικα. Λίγο λιγότερο αλλά παραμένουν αποτελεσματικα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom