Νέα

Νέα Υόρκη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Μανώλης_Δ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 425
  • Εμφανίσεις 128K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Βρε στοκε, ακομα μαλακιες γραφεις. Αφου εισαι πανασχετος για ΝΥ και Αμερικη.  :headbang: Ουτε ιδεα εχεις απο μισθυους εκει, ουτε τι γινεται απο δουλειες!

Η μιση Ελλαδα θα προτιμουσε να μεταναστευσει Αμερικη παρα Ρωσια καθυστερημενο!  :uglystupid:
Οσο περισσοτερες φωτογραφιες βάζεις τόσο περισσοτερο  :2funny:.Αυτο τωρα τι ειναι?Ενα μαγαζι σαν το ακροπόλ της δεκαετιας του '80 που ειχε στον Πειραια!
  Μ'αρεσει που κατι ασχετοι που εχουνε δει την Αμερική μονο απο τα εργα γραψανε οτι πηγα στις φτωχογειτονιες βλεποντας της φωτογραφιες που έβαλα.Έμεινα  στην Αστόρια και οι φωτογραφιες απο τα μικρα σπιτακια και τα κοινοχρηστα πλυντηρια ειναι απο'κει.Η Αστόρια ειναι η δευτερη ακριβοτερη περιοχη της Νέα Υόρκης σε ενοικια μετα το Μανχάταν.Αλλο αν ειναι εντελως  :shit: και το πιο καινουργιο χαμόσπιτο εκει ειναι χτισμενο τη δεκαετια του '60-'70.
Οι Αμερικανες αν γουσταρουν πηδιουνται σαν τρελες. Δεν εχει ιεροτελεστια ..................

Ασε τον γυφτο να λεει ολες τις μαλακιες οτι δεν εχει ασπρες στην ΝΥ!  :2funny: :2funny: :2funny:
Καλα αυτα που τα ειδες?Σε ποιο σινεμά το ειδες? :2funny:Ειδα τους χάι τυπους που μου έβαλες με το σουπερ ντυσιμο  :2funny:και τα λιωμένα σπορτέξ σαν του Σινοχάρα  :2funny:.Κ'εσυ ετσι εισαι? :2funny:Για δεν μας βαζεις μια φωτογραφια σου να σε δουμε να σε θαυμασουμε? :2funny:Για να ειναι για σένα αυτο το μαγαζι κατι το εξωπραγματικο πρεπει να εισαι πολυ υπαναπτικτος!
 
ενταξει και αυτο που λεει ο δημητρακης :) οτι οι ελληνες τις αμερικης ερχονται ελλαδα για να βρουν γυναικα?Γιατι δεν μπορουν να βρουν Αμερικανιδα  εχει αδικο?
Ολοι οι Ελληνες εκει πέρα ειναι χωρις γυναικες!Στην καλητερη περιπτωση να εχουν φέρει καποια απο Ελλαδα και να ειναι μαζι της.Γενικα οι Ελληνες εκει ειναι πολυ γκετοποιημενοι συνηθως κανουνε παρεα μονο μεταξυ τους πολλοι μιλανε μονο τα βασικα Αγγλικα.
  Τωρα αυτο οτι οι Αμερικανες σε κυνηγανε να της πηδηξεις κιολας  :2funny: ειναι ένας μυθος που τον ακουω συνεχεια στην Ελλαδα.Οπως οτι οι Σουηδέζες τρελενονται για Ελληνες  :2funny: .Αν ειδες γραψανε εδω μεσα καποιοι  απο αυτα που εχουν δει στα εργα σχετικα με την Αμερικη.Γενικα υπαρχει πολυ μεγαλη παραπληροφορηση σχετικα με την Αμερικη γιατι εκει οι περισσοτεροι Ελληνες που πηγαν ηταν Λαντζέριδες και οταν γυριζαν Ελλαδα λεγαν ιστοριες για αγριους :2funny:
  Αν ειδες οι φωτογραφιες που βαζει ειναι για  :2funny: τωρα εβαλε ενα μαγαζι?Και στην Ελλαδα τετοια μαγαζια εχει εκατοντάδες.
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
149
Πόντοι
2.046
Οσο περισσοτερες φωτογραφιες βάζεις τόσο περισσοτερο  :2funny:.Αυτο τωρα τι ειναι?Ενα μαγαζι σαν το ακροπόλ της δεκαετιας του '80 που ειχε στον Πειραια!
 Μ'αρεσει που κατι ασχετοι που εχουνε δει την Αμερική μονο απο τα εργα γραψανε οτι πηγα στις φτωχογειτονιες βλεποντας της φωτογραφιες που έβαλα.Έμεινα  στην Αστόρια και οι φωτογραφιες απο τα μικρα σπιτακια και τα κοινοχρηστα πλυντηρια ειναι απο'κει.Η Αστόρια ειναι η δευτερη ακριβοτερη περιοχη της Νέα Υόρκης σε ενοικια μετα το Μανχάταν.Αλλο αν ειναι εντελως  :shit: και το πιο καινουργιο χαμόσπιτο εκει ειναι χτισμενο τη δεκαετια του '60-'70.Καλα αυτα που τα ειδες?Σε ποιο σινεμά το ειδες? :2funny:Ειδα τους χάι τυπους που μου έβαλες με το σουπερ ντυσιμο  :2funny:και τα λιωμένα σπορτέξ σαν του Σινοχάρα  :2funny:.Κ'εσυ ετσι εισαι? :2funny:Για δεν μας βαζεις μια φωτογραφια σου να σε δουμε να σε θαυμασουμε? :2funny:Για να ειναι για σένα αυτο το μαγαζι κατι το εξωπραγματικο πρεπει να εισαι πολυ υπαναπτικτος!
 Ολοι οι Ελληνες εκει πέρα ειναι χωρις γυναικες!Στην καλητερη περιπτωση να εχουν φέρει καποια απο Ελλαδα και να ειναι μαζι της.Γενικα οι Ελληνες εκει ειναι πολυ γκετοποιημενοι συνηθως κανουνε παρεα μονο μεταξυ τους πολλοι μιλανε μονο τα βασικα Αγγλικα.
 Τωρα αυτο οτι οι Αμερικανες σε κυνηγανε να της πηδηξεις κιολας  :2funny: ειναι ένας μυθος που τον ακουω συνεχεια στην Ελλαδα.Οπως οτι οι Σουηδέζες τρελενονται για Ελληνες  :2funny: .Αν ειδες γραψανε εδω μεσα καποιοι  απο αυτα που εχουν δει στα εργα σχετικα με την Αμερικη.Γενικα υπαρχει πολυ μεγαλη παραπληροφορηση σχετικα με την Αμερικη γιατι εκει οι περισσοτεροι Ελληνες που πηγαν ηταν Λαντζέριδες και οταν γυριζαν Ελλαδα λεγαν ιστοριες για αγριους :2funny:
 Αν ειδες οι φωτογραφιες που βαζει ειναι για  :2funny: τωρα εβαλε ενα μαγαζι?Και στην Ελλαδα τετοια μαγαζια εχει εκατοντάδες.

Γυφτος και στουρναρι μεχρι το κοκκαλο!  :grin: Οι τελευταιες φωτο που εβαλα ασχετε ειναι απο το μεγαλυτερο μαγαζι παιχνιδιων στον κοσμο και η δευτερη απο την ταινια γυριστηκε στο μαγαζι με τον Τομ Χανκς!

Βαλε μας τωρα και το αμαξι σου και τις φωτο απο το σπιτι σου στην Αγια Πετρουπολι που σε λιγο θα αξιζει λιγοτερο απο ενα κοτετσι στην Κυπαρισσια και μετα ελα να μας πεις για ΝΥ.  :2funny:
 

Συνημμένα

  • NY (24).jpg
    NY (24).jpg
    292,8 KB · Εμφανίσεις: 116

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Γυφτος και στουρναρι μεχρι το κοκκαλο!  :grin: Οι τελευταιες φωτο που εβαλα ασχετε ειναι απο το μεγαλυτερο μαγαζι παιχνιδιων στον κοσμο και η δευτερη απο την ταινια γυριστηκε στο μαγαζι με τον Τομ Χανκς!

Βαλε μας τωρα και το αμαξι σου και τις φωτο απο το σπιτι σου στην Αγια Πετρουπολι που σε λιγο θα αξιζει λιγοτερο απο ενα κοτετσι στην Κυπαρισσια και μετα ελα να μας πεις για ΝΥ.  :2funny:
Εμενα δεν με ενδιαφερουν τα παιχνήδια να γαμάω θέλω  :2funny:Και εκει ολες ειναι ασχημες και χοντρες.Βεβαια για καποιον που πηγαινει εκει απο Ελλαδα ακομα και οι χοντρες αραπίνες θα του φενονται κουκλάρες  :2funny:Οσο για τα Αμερικανικα εργα που δειχνουνε μια εικονα για την Αμερικη που δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα ή μαλλον δειχνουνε πως ζει το 3% των Αμερικάνων εχω σταματισει να τα βλέπω πολλά χρόνια τωρα.Το μονο που κανουν ειναι να σε αποβλακονουν  :2funny:.
  Εγω δεν εχω προβλημα γιατι για να πεινασω πρεπει να φτωχινει ταυτοχρονα η Ελλαδα η Ρωσσια και η Πολωνια.Συντομα στην Ελλαδα θα γινεται ολοι δυσεκατομυριουχοι με τον Τσίπρα  :2funny:
  Η Ρωσσια ειπε θα μας βοηθισει αλλα σε ρουβλια η Βορεια Κορεα θα μας δωσει γουόν και η Ζιμπάμπουε θα μας δωσει βοηθεια σε $ Ζιμπάμπουε  :2funny:.
 

Συνημμένα

  • images (3).jpg
    images (3).jpg
    12,7 KB · Εμφανίσεις: 79

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Βρε παιδακια μην μαλωνετε  :cheesy:  :orchestra: :orchestra: :orchestra:
Η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση.Εγω παντως σε οσες χωρες πρωην κομμουνιστικες εχω παει ειναι για  :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit:  :grin:.Ρωσσια Μοσχα μου φανηκε ακριβα αλλα κιτς  :grin: . εμενα σε σπιτι ξαδελφου του κολλητου μου που ηταν κυριλε  :2on1: :2on1:.Αλλα Ρωσσια δεν ειναι μονο Μοσχα και Αγια Πετρουπολη ,υπαρχουν και μικρες πολεις χωρια επαρχια και εκει ειναι εντελως  :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit:.
Τωρα Νεα Υορκη εχω να παω απο το 1999.Μια γνωστη τοτε δικηγορος ειχε παρει σπιτι (διαμερισμα 3αρι οχι υπερπολυτελες) αν θυμαμαι καλα περι 200-250χιλιαδες και ο πρωτος μισθος της ητανε τοτε σε τραπεζα 4700-5000χιλιαδες δολλαρια.Αλλα γενικα ηταν ακριβα κ τοτε δεν ηταν οπως Ελλαδα.Αν ξερει ο Λουνσεντ ας μας πει για κοστος ζωης /μισθους την σημερον ημερα.

 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Βρε στοκε, ακομα μαλακιες γραφεις. Αφου εισαι πανασχετος για ΝΥ και Αμερικη.  :headbang: Ουτε ιδεα εχεις απο μισθυους εκει, ουτε τι γινεται απο δουλειες!

Η μιση Ελλαδα θα προτιμουσε να μεταναστευσει Αμερικη παρα Ρωσια καθυστερημενο!  :uglystupid:


καλα να μεταναστευσει καποιος για δουλεια σε πρωην κομμουνιστικο κρατος ειναι να γελας  :2funny: :2funny: :2funny:
εκτος αν επενδυσει κεφαλαια
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Βρε παιδακια μην μαλωνετε  :cheesy:  :orchestra: :orchestra: :orchestra:
Η αληθεια ειναι παντα καπου στη μεση.Εγω παντως σε οσες χωρες πρωην κομμουνιστικες εχω παει ειναι για  :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit:  :grin:.Ρωσσια Μοσχα μου φανηκε ακριβα αλλα κιτς  :grin: . εμενα σε σπιτι ξαδελφου του κολλητου μου που ηταν κυριλε  :2on1: :2on1:.Αλλα Ρωσσια δεν ειναι μονο Μοσχα και Αγια Πετρουπολη ,υπαρχουν και μικρες πολεις χωρια επαρχια και εκει ειναι εντελως  :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit: :shit:.
Τωρα Νεα Υορκη εχω να παω απο το 1999.Μια γνωστη τοτε δικηγορος ειχε παρει σπιτι (διαμερισμα 3αρι οχι υπερπολυτελες) αν θυμαμαι καλα περι 200-250χιλιαδες και ο πρωτος μισθος της ητανε τοτε σε τραπεζα 4700-5000χιλιαδες δολλαρια.Αλλα γενικα ηταν ακριβα κ τοτε δεν ηταν οπως Ελλαδα.Αν ξερει ο Λουνσεντ ας μας πει για κοστος ζωης /μισθους την σημερον ημερα.
Το 1999 που ειχες παει ηταν πολυ καλητερα κ'εγω ειχα παει στα μεσα της δεκαετια του '90.Τότε η Αμερική ηταν πολυ καλητερη.Εχει μια συνεχη μικρη αλλα σταθερη πτωση.Τωρα ουτε μισθο 4700-5000 παιρνεις στην τραπεζα μια απο της δυο που γκομενες (μια απο Ρωσσια και μια απο Ουκρανια) που συναντισα εκει δουλευε σε τραπεζα 2600-2800 επαιρνε τα δε διαμερισματα εχουν ακριβινει παρα πολυ!με 250.000  αντε μα παρεις ενα μικρο διαμερισμα ενος δωματιου.
καλα να μεταναστευσει καποιος για δουλεια σε πρωην κομμουνιστικο κρατος ειναι να γελας  :2funny: :2funny: :2funny:
εκτος αν επενδυσει κεφαλαια
Ξερεις πόσοι φουκαραδες εχουν μεταναστευσει εδω  :2funny: Εγω γελάω μαζι τους  :2funny: ο ενας ειναι σαν τους Πακιστανους στην Ελλαδα ειναι εντελως χρςωκοπημενος  :2funny:.Ενας αλλος που ζει με τη γυναικα του σε ενα δωματιο 13 τετραγωνικα στου διαολου τη μανα μακρια απο το μετρό(στο αλλο δωματιο μενει η μανα της και η γιαγια της) μου περιφανευοταν οτι εχει ολες της ανέσεις του  :2funny: το πλυντηριο του,το ψυγειο του,το μπάνιο του  :2funny: μου τα έλεγε ολα αυτα σαν να έλεγε εχω το λίαρ Τζετ μου,τη θαλαμηγό μου  :2funny:.Αττος γυρισε Ελλαδα και η γυναικα του δεν θελει να ξαναπαει  :2funny: οταν παω Ελλαδα θα τον πάρω να παμε Φυλής να  :knockinb: για να ξεχάσει τον πόνο του.
  Εχει και κατι πιτσιρικαδες που δουλευουν σε κατι πολυεθνικες ή σε κατι Ελληνικες εταιριες δεν παιρνουνε πολλα γυρω στα 40.000 ρουβλια (μιλαω για Αγια Πετρουπολη) αλλα ειναι γενικα ευχαριστημενοι με την προηγουμενη εισοτημια ηταν 1000 Ευρω το μηνα περιπου ο μισθος τους τωρα ομως ειναι πολυ λιγότερα.Αυτοι οι πιτσιρικαδες ειναι πολυ καλα παιδια.Οι Πιρφόροι που εχουν ερθει με της γυναικες τους για ενα καλητερο μέλλον εχουνε κομπλεξ,βγαζουνε κακια και με ζαλιζουνε  :jerking:
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
149
Πόντοι
2.046
Μα τι γυφτος και ασχετος που εισαι βρε Δημητρακη που λες οτι θελεις.  :2funny: :2funny:

Ο μεσος μισθος στο Μανχαταν το 2007 ηταν $11.900 και σημερα θα υπεβαινει τα $15.000  :grin:

Αντε ξεστραβωσου λιγακι και μαθε μερικα πραγματα!





Δεν μου λες βρε Δημητρακη, εσυ τι προσοντα εχεις και τι δουλεια κανεις? Μπας γιαυτο μας μιλας για $1.500 τον μηνα?  :2funny:
 

Συνημμένα

  • NY.jpg
    NY.jpg
    192,5 KB · Εμφανίσεις: 81

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Για να γραφεις τετοιες  :jerking: δεν πρεπει να εχεις κατσει εκει πέρα για πανω απο μια βδομάδα  :2funny:.Ωραια αφου ειναι αυτοι οι μισθοι γραψε μας που να απευθυνθούμε για να βρουμε μια τέτοια δουλεια? :2funny: Γιατι τοτε σχεδον ολοι οι Ελληνες με πτυχια δουλευουνε σε εστιατόρια?
 Σταμάτα να μας ζαλίζεις με αοριστολογίες και με δουλειες που για να σε πάρουνε πρέπει να μεσολαβίσει ο Πάπας της Ρώμης  :2funny:.Εμεις μιλαμε για το πόσα θα παιρνει ενας απλος ανθρωπος.
Στην Ελλαδα υπαρχουν πανω απο 400.000-500.000 παιδια με προσωντα που λες και με μεγαλη τους ευχαριστηση θα πηγαιναν να δουλεψουν εκει σε καποια εταιρια ακομα και για 2500.Αφου εισαι μέσα στα πραγματα γιατι δεν τους βοηθάς? :2funny: Βρες τους μια τέτοια δουλεια να σε ευγνωμονουν αιώνια!Η Αμερική εχει ύφεση οποτε οι μισθοι κατεβαινουν.Αν ηξερες εστω και λιγα οικονομικα θα το ηξερες αυτο.
 Εγω δεν μιλαω για το πόσα παιρνει ο καθε υψηλα ιστάμενος καποιας εταιριας αλλα ενας απλος ανθρωπος ενας Αστυνομικος παιρνει κοντα στα 3000 $ το μηνα ενας πωλητης σε ενα μαγαζι 1500-2000 ενας που δουλευει εστιατόριο μπορει να βγαλει μεχρι 2500 $ το μηνα.Ενας Ελληνας που γνωρισα και τον ρωτησα πολλες πληροφοριες σχετικα με την Αμερικη που στην Ελλαδα ειχε εστιατορια αλλα τα εκλεισε λογω κλρισης δουλευει στην Ελληνικη εφημεριδα και παιρνει 2200-2300 αυτος πηγε εκει γιατι η γυναικα του ηταν Ελληνοαμερικανα που γεννηθηκε Αμερικη αλλα μεγαλωσε Ελλαδα.Ο καθηγητης μου στο Εβρα'ι'κό πανεπηστημιο βγαζει γυρω στα 3500 $.Αν υπηρχαν τετοιες δουλειες με 10.000-15.000 $ το μηνα γιατι να μην πηγαινε εκει? :think: Μου πρότινε οταν πηγα και τον βρηκα στη Νέα Υόρκη να με παρουν στο πανεπηστημιο αν θέλω με αρχικό μισθο 2700-2800 με δυνατοτητα εξελιξης μεχρι τα 4300-4500 (μετα απο αρκετα χρόνια).Εχω σπουδάσει νομικά και ειχα βαλει και το διπλωμα μου στο σά'ι'τ γιατι καποιος μου κόλαγε και έλεγε  :jerking:.
 Θα σε συμβουλευα να βαλεις απο μόνος σου τη φωτογραφια σου να σε θαυμασουμε  :2funny: πριν την βρει καποιος κακοβουλος και την βάλει αυτος  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

καλα αν ειναι να πας ανιδικευτος καλυτερα με τα χιλια Ελλαδα.το περιεργο σε αυτο το βιντεο ειναι ο αλλος που επαιρνε για χρονια 3χιλιαρο μισθο και τωρα λεει μεταναστευσε στη σουηδια για να περνει 1χιλιαρικο  :2funny: :2funny: :2funny:
για γερμανια παντως τα ιδια μου λενε οτι δεν παιρνουν αμαξι γιατι ειναι ακριβη η συντηρηση  :2funny: :2funny: πολυ πλουτος μιλαμε  :2funny:
Και ο Βλάκμαν που μας το παιζει οτι καποιος ειναι δεν εχει αμάξι πηγαινει με το τρένο  :2funny: και στα 50 του για να βγαλει το μεροκάματο κρέμεται απο κολώνες της ΔΕΗ με σκοινιά  :2funny: Δεν μπορω να φανταστω τι θα λεει στην Ελλαδα για το πόσο μάγκας ειναι και μετράει στη Γερμανία  :2funny: Αυτο με το οτι πολλοι λιγοι εχουν αυτοκινητο ισχυει και στην Αμερικη αν βγαζανε οχι 15.000 το μηνα αλλα 5.000 θα ειχανε αμάξι ολοι τους  :).
 Το ειχε πει και ο Πάγκαλος οτι δουλευουνε Λατζέρηδες στην Αμερική,Γερμανία και ερχονται Ελλαδα και το παιζουν μεγιστάνες  :2funny:.
Αμερικη παντος ειναι ολοι προσγηωμένοι και δουλευουν απο το πρω'ι' μεχρι το βραδυ για να βγαλουν το μεροκαματο.
 Οσο γ'αυτον απο το βίντεο ισως τα φουσκώνει λιγο  δεν εβγαζε 3000 στην Ελλαδα αλλα γυρω στο 1500.
 Στη Σουηδια οι περισσοτεροι Ελληνες καθαριζουν κτηρια το λεει αλλωστε και ο προεδρος τους.Και μενουν στις γειτονιες γκέτο με τους αραπάδες που Σουηδός δεν πατάει!
 Όσο για τα 1000 που λες στην Ελλαδα για δοκιμασε να βρεις δουλεια?Στη θεωρια γινεται στην πραξη θα εισαι πολυ τυχερος αν βρεις δουλεια με 400-500 Ευρω το μηνα!Το πιθανοτερο ειναι να μην βρεις καθολου!
 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
149
Πόντοι
2.046
Για να γραφεις τετοιες  :jerking: δεν πρεπει να εχεις κατσει εκει πέρα για πανω απο μια βδομάδα  :2funny:.Ωραια αφου ειναι αυτοι οι μισθοι γραψε μας που να απευθυνθούμε για να βρουμε μια τέτοια δουλεια? :2funny: Γιατι τοτε σχεδον ολοι οι Ελληνες με πτυχια δουλευουνε σε εστιατόρια?
 Σταμάτα να μας ζαλίζεις με αοριστολογίες και με δουλειες που για να σε πάρουνε πρέπει να μεσολαβίσει ο Πάπας της Ρώμης  :2funny:.Εμεις μιλαμε για το πόσα θα παιρνει ενας απλος ανθρωπος.
Στην Ελλαδα υπαρχουν πανω απο 400.000-500.000 παιδια με προσωντα που λες και με μεγαλη τους ευχαριστηση θα πηγαιναν να δουλεψουν εκει σε καποια εταιρια ακομα και για 2500.Αφου εισαι μέσα στα πραγματα γιατι δεν τους βοηθάς? :2funny: Βρες τους μια τέτοια δουλεια να σε ευγνωμονουν αιώνια!Η Αμερική εχει ύφεση οποτε οι μισθοι κατεβαινουν.Αν ηξερες εστω και λιγα οικονομικα θα το ηξερες αυτο.
 Εγω δεν μιλαω για το πόσα παιρνει ο καθε υψηλα ιστάμενος καποιας εταιριας αλλα ενας απλος ανθρωπος ενας Αστυνομικος παιρνει κοντα στα 3000 $ το μηνα ενας πωλητης σε ενα μαγαζι 1500-2000 ενας που δουλευει εστιατόριο μπορει να βγαλει μεχρι 2500 $ το μηνα.Ενας Ελληνας που γνωρισα και τον ρωτησα πολλες πληροφοριες σχετικα με την Αμερικη που στην Ελλαδα ειχε εστιατορια αλλα τα εκλεισε λογω κλρισης δουλευει στην Ελληνικη εφημεριδα και παιρνει 2200-2300 αυτος πηγε εκει γιατι η γυναικα του ηταν Ελληνοαμερικανα που γεννηθηκε Αμερικη αλλα μεγαλωσε Ελλαδα.Ο καθηγητης μου στο Εβρα'ι'κό πανεπηστημιο βγαζει γυρω στα 3500 $.Αν υπηρχαν τετοιες δουλειες με 10.000-15.000 $ το μηνα γιατι να μην πηγαινε εκει? :think: Μου πρότινε οταν πηγα και τον βρηκα στη Νέα Υόρκη να με παρουν στο πανεπηστημιο αν θέλω με αρχικό μισθο 2700-2800 με δυνατοτητα εξελιξης μεχρι τα 4300-4500 (μετα απο αρκετα χρόνια).Εχω σπουδάσει νομικά και ειχα βαλει και το διπλωμα μου στο σά'ι'τ γιατι καποιος μου κόλαγε και έλεγε  :jerking:.
 Θα σε συμβουλευα να βαλεις απο μόνος σου τη φωτογραφια σου να σε θαυμασουμε  :2funny: πριν την βρει καποιος κακοβουλος και την βάλει αυτος  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Και ο Βλάκμαν που μας το παιζει οτι καποιος ειναι δεν εχει αμάξι πηγαινει με το τρένο  :2funny: και στα 50 του για να βγαλει το μεροκάματο κρέμεται απο κολώνες της ΔΕΗ με σκοινιά  :2funny: Δεν μπορω να φανταστω τι θα λεει στην Ελλαδα για το πόσο μάγκας ειναι και μετράει στη Γερμανία  :2funny: Αυτο με το οτι πολλοι λιγοι εχουν αυτοκινητο ισχυει και στην Αμερικη αν βγαζανε οχι 15.000 το μηνα αλλα 5.000 θα ειχανε αμάξι ολοι τους  :).
 Το ειχε πει και ο Πάγκαλος οτι δουλευουνε Λατζέρηδες στην Αμερική,Γερμανία και ερχονται Ελλαδα και το παιζουν μεγιστάνες  :2funny:.
Αμερικη παντος ειναι ολοι προσγηωμένοι και δουλευουν απο το πρω'ι' μεχρι το βραδυ για να βγαλουν το μεροκαματο.
 Οσο γ'αυτον απο το βίντεο ισως τα φουσκώνει λιγο  δεν εβγαζε 3000 στην Ελλαδα αλλα γυρω στο 1500.
 Στη Σουηδια οι περισσοτεροι Ελληνες καθαριζουν κτηρια το λεει αλλωστε και ο προεδρος τους.Και μενουν στις γειτονιες γκέτο με τους αραπάδες που Σουηδός δεν πατάει!
 Όσο για τα 1000 που λες στην Ελλαδα για δοκιμασε να βρεις δουλεια?Στη θεωρια γινεται στην πραξη θα εισαι πολυ τυχερος αν βρεις δουλεια με 400-500 Ευρω το μηνα!Το πιθανοτερο ειναι να μην βρεις καθολου!


:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: Εισαι πανασχετος και ηλιθιος επιπλεον. Αν ηταν τοσο ευκολο να μεταναστευσει κανεις στην Αμερικη, η μιση Ελλαδα θα το ειχε κανει.

Αντε τρεχα να χαιδεψεις την γατα σου γιατι εισαι πραγματικα πανασχετος και γυφτος!  :2funny: :2funny:

Επειδη δεν εχει ασπρους η ΝΥ αλλα Μαυρους και Λατινους!  :2funny: :2funny: :2funny: Χειροτερος και απο τον μοντελογαμια εχεις γινει οταν σε πανε πιπα-κωλο!  :grin:

Επειδη η Αμερικη εχει υφεση!  :2funny: :2funny: :2funny: Μπας και εισαι αγραμματος?  :2funny: :2funny:


 

Συνημμένα

  • NY1.jpg
    NY1.jpg
    75,7 KB · Εμφανίσεις: 78

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
 

Συνημμένα

  • IMG_1220a.jpg
    IMG_1220a.jpg
    65,4 KB · Εμφανίσεις: 141
  • IMG_1193a.jpg
    IMG_1193a.jpg
    63,1 KB · Εμφανίσεις: 98

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: Εισαι πανασχετος και ηλιθιος επιπλεον. Αν ηταν τοσο ευκολο να μεταναστευσει κανεις στην Αμερικη, η μιση Ελλαδα θα το ειχε κανει.
  Ο Ελληνας εχει χαζέψει  :jerking: μεχρι προτινος του ελεγαν οτι η Ελλαδα ειναι η καλητερη χωρα στον κόσμο  :2funny: και το πιστευε! :2funny: Ευκολο ειναι νομιζεις για τον Ελληνα που δεν εχει μαθει να δουλευει να παει σε μερη οπου πρεπει να δουλευεις πραγματικα και οχι να το κωλοβαράς σαν τους δημοσιους υπαλληλους? :2funny:
  Βλέπω εδω τους Ελληνες μεταναστες που εχουν ερθει τι καβλί τρώνε!τρέχουνε συνεχεια στο αλλοδαπών περιμενουν στην ουρά με τη ωρες μαζι με τους Ουζμπέκους για την αδεια παραμονης (πρεπει να πας πανω απο 5-6 φορές εκει σου ζητανε μια το ενα μια το αλλο) .Το πως ζουνε αστο καλητερα  :2funny:.Θα αναφερω ενα παραδηγμα ενας Ελληνας με τη γυναικα του και ενα παιδακι που εχει 2 ετων πηγε Ελλαδα μεσω Μόσχας για να γλυτωσει γυρω στα 200 Ευρω (και για τ 3 εισητηρια)που θα εδινε παραπανω αν πηγαινε απο Αγια Πετρουπολη με Αθηνα με αεροπλανο Αγια Πετρουπολη-Μόσχα με λεωφορειο 9 ωρες  :headbang: και απο 'εκει με μετρο και λεωφοριακη στο αεροδρομιο για να πεταξει για Ελλαδα και πισω Αγια Πετρουπολη παλι ετσι  :rockon: βεβαια αυτος μπορει Ελλαδα να λεει ιστοριες για αγριους αλλα αυτο ειναι αλλο θέμα  :2funny:.
  Ολοι δε οι Ελληνοαμερικανοι θελουν να γυρισουν Ελλαδα!Ειναι γιατι καλοπερνάνε στην Αμερική  :2funny:
  Εσυ γιατι δεν πας να μεινεις εκει αφου ειναι τόσο όμορφα και ειναι παράδεισος? :2funny:Μη μου πεις οτι δεν μπορεις να βγαλεις πρασινη καρτα?  :2funny:θεοποιης ενα μερος που δεν μπορεις να πας να μεινεις? :think:
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Καλά ρε Δημητράκη και εδω τσακώνεσαι  :kneel:

Ερώτηση για όσους γνωρίζουν απο Νέα Υόρκη, ποσο απαγορευτικό ειναι το κοστος ζωης εκει; Τι εισόδημα πρεπει να εχει κάποιος για να ζει αξιοπρεπώς;

Επισης, ποσο ακριβά ειναι τα ταξίδια απο πολη σε πολη; Εχω ακουσει πως τα αεροπορικά ειναι φτηνότερα στις ΗΠΑ απο οτι στην Ευρώπη, ισχύει;

Επιπλέον ερώτηση σχετικα με τουριστική βιζα, εχει βγάλει κανεις πρόσφατα; Θελω να μάθω ποσο χρόνο παιρνει για να βγει και τι διάρκεια σου δινουν. Προσοχή, ρωτάω για βιζα οχι το esta πως στον πουτσο λέγεται...
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
166
Καλά ρε Δημητράκη και εδω τσακώνεσαι  :kneel:

Ερώτηση για όσους γνωρίζουν απο Νέα Υόρκη, ποσο απαγορευτικό ειναι το κοστος ζωης εκει; Τι εισόδημα πρεπει να εχει κάποιος για να ζει αξιοπρεπώς;

Επισης, ποσο ακριβά ειναι τα ταξίδια απο πολη σε πολη; Εχω ακουσει πως τα αεροπορικά ειναι φτηνότερα στις ΗΠΑ απο οτι στην Ευρώπη, ισχύει;
gt den koimasaii
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Καλά ρε Δημητράκη και εδω τσακώνεσαι  :kneel:

Ερώτηση για όσους γνωρίζουν απο Νέα Υόρκη, ποσο απαγορευτικό ειναι το κοστος ζωης εκει; Τι εισόδημα πρεπει να εχει κάποιος για να ζει αξιοπρεπώς;

Επισης, ποσο ακριβά ειναι τα ταξίδια απο πολη σε πολη; Εχω ακουσει πως τα αεροπορικά ειναι φτηνότερα στις ΗΠΑ απο οτι στην Ευρώπη, ισχύει;

Επιπλέον ερώτηση σχετικα με τουριστική βιζα, εχει βγάλει κανεις πρόσφατα; Θελω να μάθω ποσο χρόνο παιρνει για να βγει και τι διάρκεια σου δινουν. Προσοχή, ρωτάω για βιζα οχι το esta πως στον πουτσο λέγεται...
Για να ζει εκει καποιος αξιοπρεπός πρεπει να εχεις πανω απο 10.000$ το μηνα...με 15.000$ ζεις τέλεια  :).
  Τα εισητηρια στις εσωτερικες πτησεις ειναι σχεδόν τσάμπα.
  Συγγνώμη γιατι να βγαλεις βίζα οταν μπορεις να παρεις το esta που το βγαζεις σε 10 λεπτα με 14$ (στην αρχη 4 και μετα την εγγριση αλλα 10) και ισχυει για 2 χρόνια.Βιζα συνηθως δινουν για 5 ή 10 χρόνια αλλα φενεται τρελλο για καποιον απο χωρα που δεν θελει βιζα να παει να βγάλει βιζα  :headbang: :2funny:.Παντος μη νομιζεις οτι αν εχεις τουριστικη βιζα μπορεις να δουλεψεις εκει (αν το θελεις γ'αυτο) οι βιζες για εργασια ειναι αλλες.
  Εκει αξιζει να πας μονο για να παρεις ρουχα που ειναι τσάμπα!
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Για να ζει εκει καποιος αξιοπρεπός πρεπει να εχεις πανω απο 10.000$ το μηνα...με 15.000$ ζεις τέλεια  :).
  Τα εισητηρια στις εσωτερικες πτησεις ειναι σχεδόν τσάμπα.
  Συγγνώμη γιατι να βγαλεις βίζα οταν μπορεις να παρεις το esta που το βγαζεις σε 10 λεπτα με 14$ (στην αρχη 4 και μετα την εγγριση αλλα 10) και ισχυει για 2 χρόνια.Βιζα συνηθως δινουν για 5 ή 10 χρόνια αλλα φενεται τρελλο για καποιον απο χωρα που δεν θελει βιζα να παει να βγάλει βιζα  :headbang: :2funny:.Παντος μη νομιζεις οτι αν εχεις τουριστικη βιζα μπορεις να δουλεψεις εκει (αν το θελεις γ'αυτο) οι βιζες για εργασια ειναι αλλες.
   Εκει αξιζει να πας μονο για να παρεις ρουχα που ειναι τσάμπα!

Ρε συ μητσο μήπως τα παραλες; 10 χίλιαρικα το μηνα σημαίνει 120 χίλιαρικα το χρόνο, δεν ξέρω τι φορολογία παίζει εκει αλλα αυτο θα πρεπει να ειναι πανω απο 200 χίλιαρικα μεικτά, ποιος θα μου τα δωσει  :grin:

Σκέφτομαι να κανω αίτηση για βιζα αντί για esta επειδή εχω ακουσει πως ιςχυει για μεγαλύτερο διάστημα. Γιαυτο και ρωτάω, να δω τι αξίξει περισσοτερο απο τα δυο, esta η visa...
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Ρε συ μητσο μήπως τα παραλες; 10 χίλιαρικα το μηνα σημαίνει 120 χίλιαρικα το χρόνο, δεν ξέρω τι φορολογία παίζει εκει αλλα αυτο θα πρεπει να ειναι πανω απο 200 χίλιαρικα μεικτά, ποιος θα μου τα δωσει  :grin:

Σκέφτομαι να κανω αίτηση για βιζα αντί για esta επειδή εχω ακουσει πως ιςχυει για μεγαλύτερο διάστημα. Γιαυτο και ρωτάω, να δω τι αξίξει περισσοτερο απο τα δυο, esta η visa...
Το esta το βγαζεις με το κομπιουτερ σου σε 10 λεπτα.Για τη βιζα πρεπει να πας στο προξενειο μερικες φορες.
  Αν για ενα ερειπιο 40 τετραγωνικων στις παράγκες στην Αστόρια εννοειται χωρις πλυντηριο  :2funny: εχεις ενοίκιο 2000 $ το μηνα και δινεις και ενα τρελλό ποσό για ασφάλεια αυτοκινητου και για να φας στα φαγάδικα 30$ τη μέρα!για εστιατόριο ξεχνα το  :rockon: Οσο για τα σουβλάκια 1 μικρο Ελληνικο σουβλάκι κανει 4,5 $ (το μισο απ'αυτα στην Ελλάδα) το σουβλάκι γίγας 7,5-8$ (λιγο μεγαλητερο απο το απλο Ελληνικο αλλα μικροτερο απο το Ελληνικό γίγας).Στο Μανχάταν για να νοικιάσεις ενα μικρο καλό διαμέρισμα σε ουρανοξυστη θελεις 7000-8000...οποτε υπολογισε πόσα θελεις για να ζεισεις ικανοποιητικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom