Νέα

Μια βραδιά στη Μπογκοτά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 160
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.025
Like
9.866
Πόντοι
1.406
:2funny: :2funny: :2funny:

Φίλε κάνε ένα κόπο να διαβάσεις 4 - 5 σελίδες.  :hi: :hi:

Που ξέρεις ?? Μπορεί μετά από αυτό τα κωλοσουφρίδια να αποκτήσουν άλλη οπτική και άλλη μετρική. Να παραπέμπουν κάτι σε γαρούφαλα !!! :grin: :grin:

... Εστω για λίγο... Εστω για αλλαγή... Εστω χσριν της ψευδαίσθησης.

ΥΓ. Για καθαρά επιστημονικούς λόγους πάντα !!! :grin: :grin:
δεν αντιλεγω,καλο το διαβασμα,καλη και η ψευδαισθητικη μετρικη οπτικη ενιοτε,αλλα το αματεουρ λατινοσουφριδι που ειναι γνωστο στους επιστημονικους κυκλους ως το αλας της ζωης,το εχουμε τεραστια αναγκη στο σαη...
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.025
Like
9.866
Πόντοι
1.406
Ειλικρινά όμως, δε θα'θελες όλα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας, να τα μοιράζεσαι με το γιό σου ή την κόρη σου; Δε θα'ταν αυτό η υπέρτατη ευτυχία;
τι μεταμοντερνες αρλουμπες ειναι αυτες ???? να ενηλικιωθουν να κανουν δικα τους μνημονευματα...ολα στο πιατο?γι αυτο γεμισαμε κακομαθημενους μπουληδες και μπουλες!
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.025
Like
9.866
Πόντοι
1.406
στο θεμα μας παλι,μην το πλατιαζω....μαιντ,τις ιστοριες πολλοι εμισησαν ,τις σουφρες ουδεις!!! :woldman: :woldman:
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.404
Like
683
Πόντοι
96
Πολύ ωραία ιστορία.Όμως το τέλος θα έπρεπε να το περιμένει ο γραφών γιατί όλες οι γυναίκες θέλουν αποκατάσταση και σταθερότητα.Αυτή σκέφτηκε σωστά ότι δικός μας έκανε τα ταξίδια του και το κέφι του χωρίς δεσμεύσεις .Ερχόταν γάμαγε και έφευγε και φαντάζομαι ότι δεν της πρότεινε κάποια επισημοποίηση του δεσμού τους. Έτσι διάλεξε κάτι άλλο από τη χώρα της που θα είχε  σταθερότητα και προοπτική  , άσχετα πως κατέληξε τελικά η επιλογή της.  :think:
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
τι μεταμοντερνες αρλουμπες ειναι αυτες ???? να ενηλικιωθουν να κανουν δικα τους μνημονευματα...ολα στο πιατο?γι αυτο γεμισαμε κακομαθημενους μπουληδες και μπουλες!
Τύπε ευνουχισμένος είσαι; Τα απομνημονεύματα είναι για να τα διηγείσαι, να τα διαβάζεις,  να τα ακούς. Έχεις έναν ταξιδιώτη που αφηγείται κι αντί να εντρυφήσεις σε αυτό που θέλει να πει μιλάς για σουφρίδια. Πες μου ότι είσαι ο τελευταίος της γενιάς σου.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Ειλικρινά όμως, δε θα'θελες όλα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας, να τα μοιράζεσαι με το γιό σου ή την κόρη σου; Δε θα'ταν αυτό η υπέρτατη ευτυχία;

Φίλε σε κάποια φάση θα "εκπαιδεύσω" τον γιό μου.

Οταν όμως αυτός δώσει το έναυσμα ρωτώντας με.

Πρέπει να μπορεί και μόνος του να ανακαλύπτει. Όχι όλα έτοιμα. Πρέπει και να φάει τα μούτρα του προσπαθώντας. Να ψηθεί στη ζωή.

Αν πας να περάσεις πράγματα στα παιδιά συνήθως αντιδρούν. Αν φάνε τα μούτρα τους και έρθουν να σε συμβουλευτούν τότε οτι τους λες πιάνει τόπο.

Ολα χρειάζονται στο πλαίσιο του μέτρου.

Πάντως αν ο γιος μου μου μοιάσει τη γάμησα !!! :grin: :grin:

 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
στο θεμα μας παλι,μην το πλατιαζω....μαιντ,τις ιστοριες πολλοι εμισησαν ,τις σουφρες ουδεις!!! :woldman: :woldman:

Σωστός.  :grin: :grin: :hi:

Και σε αυτό το πλαίσιο εχω ποστάρει εκατοντάδες φωτογραφίες από Ασία Αφρική και Ανατολική Ευρώπη.

Την εποχή ομως που μιλάμε οι φωτογραφίες ήταν ακόμα αναλογικές. Χρειάζεται σκανάρισμα, σπόκρυψη προσώπων, σμίκρυνση για να τις δέχεται το site. Εντάξει χρειάζεται δουλειά. Οποτε βρώ χρόνο κάτι θα κάνω.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Πολύ ωραία ιστορία.Όμως το τέλος θα έπρεπε να το περιμένει ο γραφών γιατί όλες οι γυναίκες θέλουν αποκατάσταση και σταθερότητα.Αυτή σκέφτηκε σωστά ότι δικός μας έκανε τα ταξίδια του και το κέφι του χωρίς δεσμεύσεις .Ερχόταν γάμαγε και έφευγε και φαντάζομαι ότι δεν της πρότεινε κάποια επισημοποίηση του δεσμού τους. Έτσι διάλεξε κάτι άλλο από τη χώρα της που θα είχε  σταθερότητα και προοπτική  , άσχετα πως κατέληξε τελικά η επιλογή της.  :think:

Κάπως έτσι !!

Οι γυναίκες όταν παίζεται το μέλλον τους γίνονται πολύ πιο πρακτικές από τους άντρες. 
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Φίλε σε κάποια φάση θα "εκπαιδεύσω" τον γιό μου.

Οταν όμως αυτός δώσει το έναυσμα ρωτώντας με.

Πρέπει να μπορεί και μόνος του να ανακαλύπτει. Όχι όλα έτοιμα. Πρέπει και να φάει τα μούτρα του προσπαθώντας. Να ψηθεί στη ζωή.

Αν πας να περάσεις πράγματα στα παιδιά συνήθως αντιδρούν. Αν φάνε τα μούτρα τους και έρθουν να σε συμβουλευτούν τότε οτι τους λες πιάνει τόπο.

Ολα χρειάζονται στο πλαίσιο του μέτρου.

Πάντως αν ο γιος μου μου μοιάσει τη γάμησα !!! :grin: :grin:
Tα δικά μου τα μεγάλωσα σε καθεστώς απόλυτης ελευθερίας όσον αφορά τις επιλογές τους. Μιλούσαμε για τα πάντα, αναλύαμε τα υπερ και τα κατά αλλά η απόφαση ήταν δική τους, αφού αυτά θα ζούσαν με τις όποιες συνέπειες της επιλογής τους. Συμφωνώ και επαυξάνω ότι η κουβέντα έχει νόημα όταν το παιδί θέλει να μάθει. Διδασκαλίες, διδαχές και νουθεσίες δεν οδηγούν πουθενά.
Αν σου μοιάσει ο γιός σου μια χαρά θα περάσει κι αυτός. :)  
 

Kontopodis

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2016
Μηνύματα
53
Like
91
Πόντοι
0
Καταπληκτικη ιστορια αλλα περισσοτερο τα συμπερασματα σου μετα απο αυτη.Πιστευω λογω των ταξιδιων μου και εγω εχω καταλαβει για το ζητημα της γυναικας ενοοω οτι ο ψαγμενος ταξιδιωτης λογω τι ποικιλιας των γυναικων που συναντα εχει περισοτερη κατανοηση για το γυναικειο φυλλο.
Παραμενω παντρεμενος απο τα 39 μου και ειμαι 60 και πραγματικα αυτο που υπαρχη τωρα ειναι μονο σεβασμος και κατανοηση!Συνεχιζω να ταξιδευω σε ολλη την Ασια και την Ευρωπη λογω τις δουλειας μου σε καθε ταξιδι συναντω γυναικα ειτε με πληρωμη η χωρις και ακομη και τωρα βλεπω παντα κατι καινουργιο απο αυτες!!!
Ευχομαι φιλε μου Mindreader να εισαι καλα οπου και να ταξιδευης!!!Εγω απο του χρονου επειδη ο γιος μου τελειωνη το πανεπιστημιο τελος τα μοναχικα ταξιδια και πρεπει να το χειριστω αναλογα.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Καταπληκτικη ιστορια αλλα περισσοτερο τα συμπερασματα σου μετα απο αυτη.Πιστευω λογω των ταξιδιων μου και εγω εχω καταλαβει για το ζητημα της γυναικας ενοοω οτι ο ψαγμενος ταξιδιωτης λογω τι ποικιλιας των γυναικων που συναντα εχει περισοτερη κατανοηση για το γυναικειο φυλλο.
Παραμενω παντρεμενος απο τα 39 μου και ειμαι 60 και πραγματικα αυτο που υπαρχη τωρα ειναι μονο σεβασμος και κατανοηση!Συνεχιζω να ταξιδευω σε ολλη την Ασια και την Ευρωπη λογω τις δουλειας μου σε καθε ταξιδι συναντω γυναικα ειτε με πληρωμη η χωρις και ακομη και τωρα βλεπω παντα κατι καινουργιο απο αυτες!!!
Ευχομαι φιλε μου Mindreader να εισαι καλα οπου και να ταξιδευης!!!Εγω απο του χρονου επειδη ο γιος μου τελειωνη το πανεπιστημιο τελος τα μοναχικα ταξιδια και πρεπει να το χειριστω αναλογα.

Ευχαριστώ φίλε !! :hi:

Δεν ξέρω γιατί το τέλος των σπουδών του γιου σου  σηματοδοτεί και το τέλος των "μοναχικων" ταξιδιών σου. Σε κάθε περίπτωση θα υπάρχει κάποιο σκεπτικό που το σέβομαι.

Τα "μοναχικά" ταξίδια για ανθρώπους όπως εμείς μόνο μοναχικά δεν καταλήγουν.

Κάθε φορά που παω Αφρική και Ασία τα contacts στο line στο messenger, και στο whatsup αυξάνουν κατά 10 - 14 άτομα !!! :grin: :grin:

Τα ταξίδια και οι γυναίκες έχουν γίνει ένα είδος ντρόγκας για μένα. Και δεν σκοπεύω να απεξαρτηθώ άμεσα !!! :grin:

Αντιθέτως ο στόχος μου είναι να πεθάνω νέος σε μεγάλη ηλικία στη διάρκεια ενός ταξιδιού και αν είναι δυνατόν πάνω στο μπατιρντί.θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν η κάσα που θα με κουβαλήσει πίσω στη πατρίδα δεν καλοκλίνει για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο !!! :grin: :grin: :grin:    
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.108
Κριτικές
16
Like
1.729
Πόντοι
3.425
Συμβολίζει όμως και κάτι άλλο επίσης σημαντικό ( που πολλοί το αγνοούν )  ότι ό έρωτας παραμένει μωρό, δεν μεγαλώνει, άρα δεν υπάρχει για πολύ χρόνο, για να δείξει ότι αυτή η κατάσταση δεν έχει διάρκεια, και αυτό είναι και το αδύνατό της σημείο.


Αυτοί και αυτές που δηλώνουν ερωτευμένοι μετά από 30 χρόνια γάμου, λένε παπαριές καραμπινάτες διότι απλά δεν ξέρουν τι νοιώθουν, η τέλος πάντων δεν ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάνε.

Ο έρωτας χαρακτηρίζεται από πολύ μεγάλης έντασης αλλά και σχετικά μικρής διάρκειας συναισθήματα. Αν κάποιος επιχειρήσει να ζήσει 30 χρόνια ερωτευμένος, τότε και μόνο από την ένταση που βιώνει στα 3-4 χρόνια μάλλον για το δρομοκαίτειο θα είναι.

Απλά ο έρωτας σε κάποια φάση σταδιακά αντικαθίσταται, σε ανθρώπους που είναι συμβατοί σαν χαρακτήρες, και έχουν και κοινούς στόχους, με αυτό που λέγεται υγιής συντροφικότητα και περιλαμβάνει ( σε μικρότερη βέβαια σταδιακά ένταση ) και κάποια από τα αρχικά συναισθήματα του έρωτα που παραπάνω ανέφερα όπως για παράδειγμα τη κτητικότητα, τη  στοργή η την αγάπη.

Σε αυτό το σημείο, τολμώ να πω ότι ο έρωτας αλλάζει μορφή όσο μεγαλώνει κάποιος
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Σε αυτό το σημείο, τολμώ να πω ότι ο έρωτας αλλάζει μορφή όσο μεγαλώνει κάποιος
Μπορείς να το εκφράσεις και έτσι.

Όταν όμως κάτι αλλάζει ποιοτικά και ποσοτικά από ένα βαθμό και πάνω τότε ντε φάκτο χάνει την ουσία του. Παύει να είναι αυτό που ήταν.

Οταν τα  μισά συναισθήματα που συνεπάγεται αυτή η κατάσταση ( ο ερωτας ) εξαφανίζονται, και τα άλλα μισά μειώνονται δραματικά σε ένταση, τότε μιλάς απλά για μια άλλη κατάσταση.

Θέμα έκφρασης είναι. Αλλά η ουσία είναι κατά τη γνώμη μου η παραπάνω.

 

XMan19

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
221
Like
146
Πόντοι
1
Εποχη εσκομπαρ...η αφηγηση ειναι πολυ καλη οπως ενα καλο βιβλιο..που θα μπορουσες να γραψεις...παντως Μιντ αν δεν το εχεις σκεφτει σκεψου το
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Εποχη εσκομπαρ...η αφηγηση ειναι πολυ καλη οπως ενα καλο βιβλιο..που θα μπορουσες να γραψεις...παντως Μιντ αν δεν το εχεις σκεφτει σκεψου το

:hi: :hi:

Ισως κάποτε γράψω τα απομνημονεύματά μου. Πριν με αγκαλιάσει το αλτσχάιμερ και πάνε χαμένα.  :grin: :grin: :grin:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.702
Κριτικές
6
Like
8.848
Πόντοι
1.686
τι μεταμοντερνες αρλουμπες ειναι αυτες ???? να ενηλικιωθουν να κανουν δικα τους μνημονευματα...ολα στο πιατο?γι αυτο γεμισαμε κακομαθημενους μπουληδες και μπουλες!

Σωστό !

Μπούληδες κακομαθημένοι οι περισσότεροι
και οι γυναίκες ακόμα πιο κακομαθημένες.
Πρέπει να καθιερωθεί το "μπούλες" σαν
το θηλυκό των μπούληδων !
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
μην τα αφηνεις στην μεση.........

Ο συγγραφεας σχεδον μας τα ειπε ολα.
Δεν ειναι κ πολλες οι αιτιες που θα σε ψαξει μια πρωην γκομενα μετα απο δεκα χρονια για να σου πει κατι που θα σε ταραξει πολυ.
Σεβομαστε την επιθυμια του συγγραφεα και δεν σχολιαζουμε αλλο
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Ο συγγραφεας σχεδον μας τα ειπε ολα.
Δεν ειναι κ πολλες οι αιτιες που θα σε ψαξει μια πρωην γκομενα μετα απο δεκα χρονια για να σου πει κατι που θα σε ταραξει πολυ.
Σεβομαστε την επιθυμια του συγγραφεα και δεν σχολιαζουμε αλλο

:hi: :hi: :hi:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.513
Like
13.477
Πόντοι
3.656
Ο συγγραφεας σχεδον μας τα ειπε ολα.
Δεν ειναι κ πολλες οι αιτιες που θα σε ψαξει μια πρωην γκομενα μετα απο δεκα χρονια για να σου πει κατι που θα σε ταραξει πολυ.
Σεβομαστε την επιθυμια του συγγραφεα και δεν σχολιαζουμε αλλο

Σε ένα φίλο με την ίδια περίπου ιστορία γυνή τις του ανακοίνωσε μετά από 10 χρόνια από το χωρισμό τους ότι παντρεύτηκε κάποιον άλλο μόνο και μόνο γιατί ήταν γκαστρωμένη με το δικό του παιδί κι έπρεπε να κρατηθεί από κάπου. Κι ότι δεν του το είπε ποτέ γιατί πίστευε ότι δεν θα δεχόταν να την παντρευτεί αυτός. Κάποιες στιγμές ο κόσμος κάποιων ανθρώπων γκρεμίζεται, κάποιοι βρίσκουν την άκρη της κλωστής και ξεκινούν πάλι  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom