Νέα

Κατασκευή εφαρμογής τεχνητής νοημοσύνης λογιστικού γραφείου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dourosladers
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 80
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Πληρώνω στην AZURE  ( MICROSOFT ) 1 € για 10 τιμολόγια , για να μου τα διαβάσει , και να μου φέρει πίσω μία κατάσταση ,
Σε excel  , όπου θα έχει το ΑΦΜ , το νούμερο τιμολογίου , το ποσό , το ΦΠΑ , το σύνολο , την ημερομηνία .
Πολύ θα ήθελα να πληρώνω έναν Έλληνα, με τα ίδια λεφτά , γιά τον ίδιο λόγο .
Τα τιμολόγια μου , είναι χιλιάδες , και γενικότερα στην Ελλάδα είναι δισεκατομμύρια .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

συγνωμη αλλα μπορεις να κανεις πιο λιανα το  "... για να μου τα διαβασει ..."

χειρογραφα τα στελνεις ?

αυτο που περιγραφεις το κανουν ολα τα ERP - μια απλη εντολη ειναι και η λιστα ειναι ετοιμη - αντε και αλλη μια για να αποθηκευσεις την λιστα σε excel


επισης γραφεις για χιλιαδες τιμολογια ... καθε μερα ? μηνα ? χρονο ?
 
OP
OP
dourosladers

dourosladers

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Κριτικές
147
Like
2.184
Πόντοι
2.630
αναφέρεσαι σε εξαγωγή δεδομένων απο σκαναρισμένα τιμολόγια ή από τιμολόγια παραγόμενα από κάποιο λογιστικό πρόγραμμα σε μορφή pdf?

Στην πρώτη περίπτωση χρειάζεται χρήση τεχνητής νοημοσύνης, π.χ νευρωνικά δίκτυα με ποσοστό σφάλματος όμως.

Στην δεύτερη περίπτωση τα pdf μπορούν να διαβαστούν και να εξαχθούν δεδομένα.

Πες μου ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και αν αξίζει τον κόπο μπορεί να ασχοληθώ.
Αναφέρομαι σε σκαναρισμενα τιμολόγια πάντα αυτά τα παίρνει η εταιρία που συνεργάζομαι και έχει το λογιστικό πρόγραμμα που πληρώνω και με τη σειρά τους τα στέλνουν στη microsoft azure .
Σίγουρα χρειάζεται τεχνητή νοημοσύνη πχ νευρωνικά δίκτυα  όπως λες άπλα αντί να τα παιρνουν έξω τα φράγκα καλύτερα να τα παίρνει κάποιος εδώ ..
 

pouk58

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2012
Μηνύματα
591
Like
181
Πόντοι
6
Αναφέρομαι σε σκαναρισμενα τιμολόγια πάντα αυτά τα παίρνει η εταιρία που συνεργάζομαι και έχει το λογιστικό πρόγραμμα που πληρώνω και με τη σειρά τους τα στέλνουν στη microsoft azure .
Σίγουρα χρειάζεται τεχνητή νοημοσύνη πχ νευρωνικά δίκτυα  όπως λες άπλα αντί να τα παιρνουν έξω τα φράγκα καλύτερα να τα παίρνει κάποιος εδώ ..

Μία ηλίθια ερώτηση. Τα τιμολόγια τα εκδίδεις εσύ ή τα λαμβάνεις απο τους προμηθευτές σου ?
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
Τα σκαναρισμένα τιμολόγια περιέχουν χειρόγραφους χαρακτήρες;
 
OP
OP
dourosladers

dourosladers

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Κριτικές
147
Like
2.184
Πόντοι
2.630
Τα σκαναρισμένα τιμολόγια περιέχουν χειρόγραφους χαρακτήρες;
Υπάρχουν τιμολόγια της εταιρίας που συνεργάζομαι τα οποία είναι από erp
και από προμηθευτές  που συνεργάζεται η εταιρία αυτή  είναι ότι να ναι
Μία ηλίθια ερώτηση. Τα τιμολόγια τα εκδίδεις εσύ ή τα λαμβάνεις απο τους προμηθευτές σου ?
Τα τιμολόγια είναι από την εταιρία που με έχει προσλάβει για τη δουλειά και έχω και τα τιμολόγια από τους προμηθευτές τους .
 

pouk58

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2012
Μηνύματα
591
Like
181
Πόντοι
6
Υπάρχουν τιμολόγια της εταιρίας που συνεργάζομαι τα οποία είναι από erp
και από προμηθευτές  που συνεργάζεται η εταιρία αυτή  είναι ότι να ναιΤα τιμολόγια είναι από την εταιρία που με έχει προσλάβει για τη δουλειά και έχω και τα τιμολόγια από τους προμηθευτές τους .

Για τα τιμολόγια που εκδίδει η εταιρεία που σε έχει προσλάβει ένα απλό software να τους πρωτήνεις για να εκδίδουν τα τιμολόγια μέσα απο αυτό τότε θα κάνεις την δουλεία σου. Απο ότι γνωρίζω είναι πολύ έυκολο να βρείς τέτιου είδους συστήματα στην αγορά.

Για τα χειρόγραφα τιμολογία που εκδίδουν οι προμηθευτές πιστεύω ότι πολύ δύσκολα μέχρι αδύνατον να βρείς σύστημα που δεν θα έχει ποσοστό λάθους.

Για τα τυπομένα (αν είναι PDF) πιστεύω ότι αν ψάξεις διαδυκτιακά για εταιρείες που δείνουν ΙΤ services σε λογηστήρια θα σου λείσουν το πρόβλημα σου σχετικά εύκολα.
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Υπάρχουν τιμολόγια της εταιρίας που συνεργάζομαι τα οποία είναι από erp
και από προμηθευτές  που συνεργάζεται η εταιρία αυτή  είναι ότι να ναιΤα τιμολόγια είναι από την εταιρία που με έχει προσλάβει για τη δουλειά και έχω και τα τιμολόγια από τους προμηθευτές τους .

για τα τιμολογια που προερχονται απο erp, να επιβαλεις στην εταιρια που συνεργαζεσαι να στα δινει σε μορφη xls να ξεμπερδευεις (δεν ειναι τιποτα για αυτους)

για τα σκαναρισμενα, εφοσον εχουν χειρογραφους χαρακτηρες, δεν υπαρχει περιπτωση να τα ψηφιοποιησεις χωρις χοντρικα 30% λαθη (και γιαυτο ακριβως πληρωνεις χοντρα)

αναλογα με την ποσοτητα των τιμολογιων σου, πιθανοτατα σε συμφερει να προσλαβεις με μορφη πρακτικης ασκησης φοιτητες τει λογιστικης, για να σου κανουν την καταχωρηση δεδομενων

 
OP
OP
dourosladers

dourosladers

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Κριτικές
147
Like
2.184
Πόντοι
2.630
συγνωμη αλλα μπορεις να κανεις πιο λιανα το  "... για να μου τα διαβασει ..."

χειρογραφα τα στελνεις ?

αυτο που περιγραφεις το κανουν ολα τα ERP - μια απλη εντολη ειναι και η λιστα ειναι ετοιμη - αντε και αλλη μια για να αποθηκευσεις την λιστα σε excel


επισης γραφεις για χιλιαδες τιμολογια ... καθε μερα ? μηνα ? χρονο ?
Η εταιρια που δουλευω εχει erp τα τιμολόγια τους δεν είναι το πρόβλημα τον προμηθευτών τους από την άλλη είναι γιατί είναι ότι να ναι .
εγώ τα σκαναρω τα στέλνω μέσα απο το λογιστικό πρόγραμμα που πληρώνω και αυτοί με τη σειρά τους τα στέλνουν στη microsoft που έχει το azure και γίνεται ο κύκλος δλδ επιστρέφουν στην εταιρία που έχει το πρόγραμμα το οποίο πληρώνω και η εταιρία τα στέλνει πίσω σε έμενα .
Το ζητούμενο είναι ένας μύστης αν μπορεί να κάνει τη μαγκιά αυτή δλδ να φτιάξει κάτι παρόμοιο με την azure και ταυτόχρονα να χεστεί στο τάλιρο.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Υπάρχουν τιμολόγια της εταιρίας που συνεργάζομαι τα οποία είναι από erp
και από προμηθευτές  που συνεργάζεται η εταιρία αυτή  είναι ότι να ναιΤα τιμολόγια είναι από την εταιρία που με έχει προσλάβει για τη δουλειά και έχω και τα τιμολόγια από τους προμηθευτές τους .

Μηπως να μιλουσες με το ΙΤ της εταιριας (απευθειας η μεσω του υπευθυνου λογιστηριου τους) για τα δικα τους τιμολογια;
Μπορει να ειναι ενα απλο query στο προγραμμα τους για να αποθηκευσει τα στοιχεια που θελεις σε εναν πινακα, σε excel, η σε οτι αλλη μορφη θελεις την στιγμη που εκδιδεται το τιμολογιο

Αν αυτο ειναι δυσκολο, θα μπορουσαν να αντλουν τα στοιχεια αυτα περιοδικα απο τη βαση τους, η να σου φτιαξουν μια απλη web εφαρμογη για να τραβας τα στοιχεια μονος σου. Μιλαμε για δουλεια μιας ημερας για εναν προγραμματιστη

Γιατι παιδευεστε με τιμολογια και χρεωνεστε για αυτα;

Μιλαω παντα για αυτα της εταιριας. Των προμηθευτων θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις κατι που να μην κανει λαθη
 
OP
OP
dourosladers

dourosladers

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Κριτικές
147
Like
2.184
Πόντοι
2.630
για τα τιμολογια που προερχονται απο erp, να επιβαλεις στην εταιρια που συνεργαζεσαι να στα δινει σε μορφη xls να ξεμπερδευεις (δεν ειναι τιποτα για αυτους)

για τα σκαναρισμενα, εφοσον εχουν χειρογραφους χαρακτηρες, δεν υπαρχει περιπτωση να τα ψηφιοποιησεις χωρις χοντρικα 30% λαθη (και γιαυτο ακριβως πληρωνεις χοντρα)

αναλογα με την ποσοτητα των τιμολογιων σου, πιθανοτατα σε συμφερει να προσλαβεις με μορφη πρακτικης ασκησης φοιτητες τει λογιστικης, για να σου κανουν την καταχωρηση δεδομενων
Δεν έχεις ιδέα ποσά λάθη γίνονται από επαγγελματίες λογιστές που είχα για καταχωρήσεις αλο πόσο αν είχα φοιτητές να κάνουν αυτή τη δουλειά.
( οι καταχωρητες σε λίγα χρονιά δεν θα υπάρχουν )
Για αυτό μιλάω για τεχνητή νοημοσύνη .
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Η εταιρια που δουλευω εχει erp τα τιμολόγια τους δεν είναι το πρόβλημα τον προμηθευτών τους από την άλλη είναι γιατί είναι ότι να ναι .
εγώ τα σκαναρω τα στέλνω μέσα απο το λογιστικό πρόγραμμα που πληρώνω και αυτοί με τη σειρά τους τα στέλνουν στη microsoft που έχει το azure και γίνεται ο κύκλος δλδ επιστρέφουν στην εταιρία που έχει το πρόγραμμα το οποίο πληρώνω και η εταιρία τα στέλνει πίσω σε έμενα .
Το ζητούμενο είναι ένας μύστης αν μπορεί να κάνει τη μαγκιά αυτή δλδ να φτιάξει κάτι παρόμοιο με την azure και ταυτόχρονα να χεστεί στο τάλιρο.

τωρα το εκανες πιο κατανοητο

το ξεχνας - απο τη στιγμη που ειναι σκαναρισμενα χειρογραφα - και δεν σε συμφερει και θα εχει πολλα λαθη - δες και την προηγουμενη απαντηση
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Δεν έχεις ιδέα ποσά λάθη γίνονται από επαγγελματίες λογιστές που είχα για καταχωρήσεις αλο πόσο αν είχα φοιτητές να κάνουν αυτή τη δουλειά.
( οι καταχωρητες σε λίγα χρονιά δεν θα υπάρχουν )
Για αυτό μιλάω για τεχνητή νοημοσύνη .

ξερω ... απο το 90 κανω αυτη τη δουλεια  :2funny: :2funny: :2funny:


γιαυτο ζητας/επιβαλεις απο την πηγη ψηφιοποιημενο τιμολογιο - αλλιως βαρα τους κατακεφαλα με τις χρεωσεις
 

pouk58

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2012
Μηνύματα
591
Like
181
Πόντοι
6
Δεν έχεις ιδέα ποσά λάθη γίνονται από επαγγελματίες λογιστές που είχα για καταχωρήσεις αλο πόσο αν είχα φοιτητές να κάνουν αυτή τη δουλειά.
( οι καταχωρητες σε λίγα χρονιά δεν θα υπάρχουν )
Για αυτό μιλάω για τεχνητή νοημοσύνη .

Επειδή τυχαίνει να έχω ίδεα. Τα λάθη που θα σου κάνουν οι φοιτητές σχετικά με τα λάθη που θα σου κάνει ένα λογιστικό για τα χειρόγραφα τιμολόγια είναι πού λιγότερα.

Με τα σημερίνα δεδομένα και με τις γνώσεις που έχω βέβαια.
 
OP
OP
dourosladers

dourosladers

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Κριτικές
147
Like
2.184
Πόντοι
2.630
τωρα το εκανες πιο κατανοητο

το ξεχνας - απο τη στιγμη που ειναι σκαναρισμενα χειρογραφα - και δεν σε συμφερει και θα εχει πολλα λαθη - δες και την προηγουμενη απαντηση
[/quote
Την είδα τώρα παιχταρά μου σωστός .
Μιλάμε για μια τρελά .
Και τα λεφτά για τα λογιστικά προγράμματα που πληρώνω εγώ και άλλοι θα μπορούσαμε να τα χώνουμε σε μια ελληνικoυ τύπου (azure )
και οχι να έχουμε μεσάζοντα για την azure την εταιρία που πληρώνω το πρόγραμμα.
 
OP
OP
dourosladers

dourosladers

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Κριτικές
147
Like
2.184
Πόντοι
2.630
Επειδή τυχαίνει να έχω ίδεα. Τα λάθη που θα σου κάνουν οι φοιτητές σχετικά με τα λάθη που θα σου κάνει ένα λογιστικό για τα χειρόγραφα τιμολόγια είναι πού λιγότερα.

Με τα σημερίνα δεδομένα και με τις γνώσεις που έχω βέβαια.
Να έβλεπες μια που πλήρωνα πρόσφατα στις 100 καταχωρίσεις οι 10 είχαν λάθος..
Αστα.
 
OP
OP
dourosladers

dourosladers

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
93
Κριτικές
147
Like
2.184
Πόντοι
2.630

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96

υπηρξε εποχη που ειχα 3 πιτσιρικια ... εναν για να καταχωρει και δυο να ψαχνουν για λαθη στην καταχωρηση ...  :headbang: :headbang: :headbang:

ακομα και ετσι ενα μισο % ξεφευγε


απο τη στιγμη που ειναι χειρογραφα δεν το γλυτωνεις ... ειτε κανεις και εσυ το μεσαζοντα και βαρας στις χρεωσεις (οτι κανει και ο δικος σου μεσαζοντας σε γενικες γραμμες, και αυτος εχει πιτσιρικια να καταχωρουν δεδομενα στο azure)


ειτε ζητας απο την εταιρια να προσλαβει καποιον/καποιους ωστε να κανει αυτη την καταχωρηση των τιμολογιων προμηθευτων στο erp της και να στα δινει σε xls ετοιμα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom