Νέα

Ιδιωτικό σχολείο (δημοτικό)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Niko_laos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 116
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.730
Κριτικές
12
Like
3.020
Πόντοι
746
Γυριστηκε στο σχολείο μου "Ζηρίδης" από Γ Δημοτικού μεχρι τέλος...
Το σκυλομετάνιωσα που πήγα,αλλά επειδη το "σοι" εστελνε τα ξαδερφια μου σε Μωραίτη και Γερμανική,δεν επρεπε εγω να υστερήσω!:headbang::headbang:
Εντυπώσεις χείριστες,ημουν συμμαθητης με το γιο του Κουρκουλου τον Αλκη-ιδιο τμημα-και γόνους μεγαλογιατρών,εφοπλιστών κλπ ρεμπεσκέδων που μόλις τελειώσουν την υποχρεώση πανε κατευθείαν στη δουλειά του μπαμπα..
Στις άλλες ταξεις θυμαμαι τις κορες του Βουτσά,το γιο του Ριζου-διπλα τμημα-κλπ "διασημους"..
Ο φουκαράς ο πατέρας μου εσκαγε θυμαμαι τότε ενα εκατομμύριο το χρόνο διδακτρα..
Επαιρνα 20 δρχ χαρτζηλικι να παρω τυρόπιτα όταν εσκαγε ο Αλκης ο Κουρκουλος με 5 χιλιάδες δρχ και βιντοκάμερα,ερχόμενος στο σχολείο στην Κηφισίας πισω από τον πατερα του στη χιλιαρα μηχανή του!
Πρώτη ωρα δεν πατούσε κανεις τους στην ταξη,πίνανε φραπε στην παλιά Αυτοκίνηση και ερχόντουσαν μετα,οι βαθμοί εξασφαλισμένοι να περα΄σουν και ο μηνας εχει εννια.
Στα όποια παρτυ πηγαινα,όλοι σκαγαν με ακριβα ρουχα,ρολογια,αυτοκίνητα με σωφερ,σε κατι βιλλες με θεα στο Θεό και τα γκομενακια οι συμμαθητριες σαν τις μελισσες γυρω τους.
Οταν τελειωσα ξεκοψα τελείως,ενα δυο παιδια αξιζαν και με αυτούς κρατησα επαφη..
Αν δεν ειχα αλλες παρέες εξω,σημερα θα ημουν κομπλεξικός με αυτα που εβλεπα...
Από γνωσεις μετρια πραγματα,εγραψα Πανελληνιες Μαθηματικά 1(!!) ,Ιστορία,Κοινωνιολογία,Εκθεση 17,εκανα ενα ιδιαίτερο απέξω την επόμενη χρονια,εγραψα 18 και περασα Πανεπιστημιο..
Πολύ ψηλα είχαν τον αμανε οι Ζηριδηδες ,νόμιζαν ότι ηταν στο απυροβλητο,ώσπου εσκασαν τα χρεη από την Alpha,ηρθε κι εδεσε και η κομπίνα με τη διαρροή θεματων σε καποιες εξετασεις πιστοποίησης με ξενα Πανεπιστήμια και τους πηρε ο διάολος...
Σημερα εχουν κλείσει,εκπλειστηριάστηκαν οι εγκαταστασεις στα Σπατα που είχαν μετακομίσει-μια ολόκληρη πολιτεία- και η Κατερίνα Ζηρίδη η διαδοχος αντιμετωπίζει κακουργηματικές κατηγορίες με ποινες φυλακισης 25 χρόνια τουλάχιστον..
Καλά ρε ναύαρχε, με 1 μαθηματικά (έστω την πρώτη χρονιά) πως μπόρεσες και τα έβγαλες πέρα σε οικονομική σχολή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: linear

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.338
Κριτικές
3
Like
6.932
Πόντοι
1.486
Καλά ρε ναύαρχε, με 1 μαθηματικά (έστω την πρώτη χρονιά) πως μπόρεσες και τα έβγαλες πέρα σε οικονομική σχολή;
Από εκει να δεις το επίπεδο του Σχολείου..
Ενα παληκαρι-καλή του ωρα-φοιτητής μαθηματικών μου εκανε ιδιαίτερα ενα χρόνο και μου εμαθε τα βασικά,συναρτησεις,πινακες,εξισώσεις τριτοβαθμιες...
Μετα στο Πανεπιστημιο Πειραιά,είχα δυο Μαθηματικά,αλλα δυσκολευτηκα πολύ στη Δημόσια Οικονομία,στη Στατιστική και στη Λογιστική..Αλλά τα καταφερα να τα περάσω με την Παγκόσμια Φοιτητική Σταθερα,για τους μη γνωρίζοντες με 5!!
 

hubwwif

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Ιαν 2023
Μηνύματα
377
Like
6.315
Πόντοι
1.041
Τα ιδιωτικά έχουν αλλάξει με το πως ήταν πριν 20χρονια. Παλαιότερα πήγαινε κάποιος σε ιδιωτικό για περάσει τις τάξεις στα περισσότερα γτ το επίπεδο της δημόσιας παιδείας είχε ένα επίπεδο κ οι στουρνοι με λεφτά πήγαιναν να πάρουν το απολυτήριο λυκείου με πληρωμή στην ουσία. Κ πάλι όχι σε όλα τα ιδιωτικά αλλά στα μικρά περισσότερο δούλευαν έτσι.

Σήμερα είναι σχεδόν το αντίθετο το επίπεδο στα δημόσια σχόλια είναι πάτος. Κ οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία έχουν απαιτήσεις κ τα στέλνουν για να έχουν σοβαρή εκπαίδευση. Έτσι κ τα ιδ σχολεία με την σειρά τους έχουν ένα άτυπο ανταγωνισμό για αυτά που προσφέρουν κ το επίπεδο είναι αρκετά καλό στα περισσότερα….
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.924
Κριτικές
5
Like
11.885
Πόντοι
3.786
Γυριστηκε στο σχολείο μου "Ζηρίδης" από Γ Δημοτικού μεχρι τέλος...
Το σκυλομετάνιωσα που πήγα,αλλά επειδη το "σοι" εστελνε τα ξαδερφια μου σε Μωραίτη και Γερμανική,δεν επρεπε εγω να υστερήσω!:headbang::headbang:
Εντυπώσεις χείριστες,ημουν συμμαθητης με το γιο του Κουρκουλου τον Αλκη-ιδιο τμημα-και γόνους μεγαλογιατρών,εφοπλιστών κλπ ρεμπεσκέδων που μόλις τελειώσουν την υποχρεώση πανε κατευθείαν στη δουλειά του μπαμπα..
Στις άλλες ταξεις θυμαμαι τις κορες του Βουτσά,το γιο του Ριζου-διπλα τμημα-κλπ "διασημους"..
Ο φουκαράς ο πατέρας μου εσκαγε θυμαμαι τότε ενα εκατομμύριο το χρόνο διδακτρα..
Επαιρνα 20 δρχ χαρτζηλικι να παρω τυρόπιτα όταν εσκαγε ο Αλκης ο Κουρκουλος με 5 χιλιάδες δρχ και βιντοκάμερα,ερχόμενος στο σχολείο στην Κηφισίας πισω από τον πατερα του στη χιλιαρα μηχανή του!
Πρώτη ωρα δεν πατούσε κανεις τους στην ταξη,πίνανε φραπε στην παλιά Αυτοκίνηση και ερχόντουσαν μετα,οι βαθμοί εξασφαλισμένοι να περα΄σουν και ο μηνας εχει εννια.
Στα όποια παρτυ πηγαινα,όλοι σκαγαν με ακριβα ρουχα,ρολογια,αυτοκίνητα με σωφερ,σε κατι βιλλες με θεα στο Θεό και τα γκομενακια οι συμμαθητριες σαν τις μελισσες γυρω τους.
Οταν τελειωσα ξεκοψα τελείως,ενα δυο παιδια αξιζαν και με αυτούς κρατησα επαφη..
Αν δεν ειχα αλλες παρέες εξω,σημερα θα ημουν κομπλεξικός με αυτα που εβλεπα...
Από γνωσεις μετρια πραγματα,εγραψα Πανελληνιες Μαθηματικά 1(!!) ,Ιστορία,Κοινωνιολογία,Εκθεση 17,εκανα ενα ιδιαίτερο απέξω την επόμενη χρονια,εγραψα 18 και περασα Πανεπιστημιο..
Πολύ ψηλα είχαν τον αμανε οι Ζηριδηδες ,νόμιζαν ότι ηταν στο απυροβλητο,ώσπου εσκασαν τα χρεη από την Alpha,ηρθε κι εδεσε και η κομπίνα με τη διαρροή θεματων σε καποιες εξετασεις πιστοποίησης με ξενα Πανεπιστήμια και τους πηρε ο διάολος...
Σημερα εχουν κλείσει,εκπλειστηριάστηκαν οι εγκαταστασεις στα Σπατα που είχαν μετακομίσει-μια ολόκληρη πολιτεία- και η Κατερίνα Ζηρίδη η διαδοχος αντιμετωπίζει κακουργηματικές κατηγορίες με ποινες φυλακισης 25 χρόνια τουλάχιστον..
Βλέπεις @raopau ? Στις παρυφές της show biz από μικρός το ιδρυτικό μέλος του forum.Πώς την παλέψες ρε φίλε με τις ψωνάρες;Η παιδική ηλικία πρέπει να είναι ανέμελη.Ευτυχώς είχες φίλους εκτός
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.730
Κριτικές
12
Like
3.020
Πόντοι
746
Από εκει να δεις το επίπεδο του Σχολείου..
Ενα παληκαρι-καλή του ωρα-φοιτητής μαθηματικών μου εκανε ιδιαίτερα ενα χρόνο και μου εμαθε τα βασικά,συναρτησεις,πινακες,εξισώσεις τριτοβαθμιες...
Μετα στο Πανεπιστημιο Πειραιά,είχα δυο Μαθηματικά,αλλα δυσκολευτηκα πολύ στη Δημόσια Οικονομία,στη Στατιστική και στη Λογιστική..Αλλά τα καταφερα να τα περάσω με την Παγκόσμια Φοιτητική Σταθερα,για τους μη γνωρίζοντες με 5!!
Εεεε... βέβαια... Λογικό είναι...
Χωρίς γνώσεις μαθηματικών σε αυτές τις σχολές "δεινοπαθείς"...
Είχα συμφοιτητή που δεν πήρε πτυχίο γιατί δεν μπορούσε να περάσει τα μαθήματα που ήταν με μαθηματικά...
Πήγε στην ΑΣΟΕΕ γιατί εκεί "βγαίνουν" τεχνοκράτες έλεγε...:jerking2:
Κρύβε λόγια πάντως, γιατί ο Κωστάκης θα στα χτυπάει μετά άμα διαβάζει το νήμα...
Είναι και στην Αθήνα, δεν πήγε να κυνηγάει τους Χούθι με την Φ/Γ ΥΔΡΑ...
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.842
Like
20.818
Πόντοι
5.006
Βλέπεις @raopau ? Στις παρυφές της show biz από μικρός το ιδρυτικό μέλος του forum.Πώς την παλέψες ρε φίλε με τις ψωνάρες;Η παιδική ηλικία πρέπει να είναι ανέμελη.Ευτυχώς είχες φίλους εκτός
επισης ειναι ο μοναδικος ναυαρχος που δεν εχει μπει ουτε σε καϊκι....μιλαμε για παγκοσμιο φαινομενο χαρτογιακά σφουγγοκωλαριου..
πιο πιθανο ειναι να πνιγει σε πηγάδι, παρα στη θαλασσα ο τυπος....
:confused::confused::confused::confused:
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
492
Κριτικές
3
Like
693
Πόντοι
361
Ή πάλι τύπε μην πετύχεις κανέναν τους στα εν συγγρού ιδρύματα...
xaxax μην μου το θυμιζες τυπε προσπαθω να το ξεχασω. Οχι μην ανησυχεις τα παιδια του δημοτικου στο ιδωτικο ηταν της εκκλησιας αφου να φανταστεις εγω τους τροφοδοτουσα με τσοντες σε κινητο τοτε που ειχαμε τις υπερυθρες στα κινητα και στελναμε mp3 και βιντεακια. Δεν κανουν τετοια αυτοι. To θεμα ειναι στο δημοσιο που πηγα μετα εκει ετυχε η τυχαια συμπτωση. Αλλα μιας και το ανεφερες θα σου πω και την αλλη συμπτωση με την γιολαντα απο magic που ετυχε να συζητησουμε πηγαιναμε στο ιδιο γυμνασιο και ηξερε και αυτη που ειχα την τυχαια συνατηση δεν θελω να πω σε πιο η πως ειναι το ονομα της κανονικα ειχαμε δυο χρονια διαφορα ουτε το τζοκερ να επαιζα τυπε ασε
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.730
Κριτικές
12
Like
3.020
Πόντοι
746
Γυριστηκε στο σχολείο μου "Ζηρίδης" από Γ Δημοτικού μεχρι τέλος...
Το σκυλομετάνιωσα που πήγα,αλλά επειδη το "σοι" εστελνε τα ξαδερφια μου σε Μωραίτη και Γερμανική,δεν επρεπε εγω να υστερήσω!:headbang::headbang:
Εντυπώσεις χείριστες,ημουν συμμαθητης με το γιο του Κουρκουλου τον Αλκη-ιδιο τμημα-και γόνους μεγαλογιατρών,εφοπλιστών κλπ ρεμπεσκέδων που μόλις τελειώσουν την υποχρεώση πανε κατευθείαν στη δουλειά του μπαμπα..
Στις άλλες ταξεις θυμαμαι τις κορες του Βουτσά,το γιο του Ριζου-διπλα τμημα-κλπ "διασημους"..
Ο φουκαράς ο πατέρας μου εσκαγε θυμαμαι τότε ενα εκατομμύριο το χρόνο διδακτρα..
Επαιρνα 20 δρχ χαρτζηλικι να παρω τυρόπιτα όταν εσκαγε ο Αλκης ο Κουρκουλος με 5 χιλιάδες δρχ και βιντοκάμερα,ερχόμενος στο σχολείο στην Κηφισίας πισω από τον πατερα του στη χιλιαρα μηχανή του!
Πρώτη ωρα δεν πατούσε κανεις τους στην ταξη,πίνανε φραπε στην παλιά Αυτοκίνηση και ερχόντουσαν μετα,οι βαθμοί εξασφαλισμένοι να περα΄σουν και ο μηνας εχει εννια.
Στα όποια παρτυ πηγαινα,όλοι σκαγαν με ακριβα ρουχα,ρολογια,αυτοκίνητα με σωφερ,σε κατι βιλλες με θεα στο Θεό και τα γκομενακια οι συμμαθητριες σαν τις μελισσες γυρω τους.
Οταν τελειωσα ξεκοψα τελείως,ενα δυο παιδια αξιζαν και με αυτούς κρατησα επαφη..
Αν δεν ειχα αλλες παρέες εξω,σημερα θα ημουν κομπλεξικός με αυτα που εβλεπα...
Από γνωσεις μετρια πραγματα,εγραψα Πανελληνιες Μαθηματικά 1(!!) ,Ιστορία,Κοινωνιολογία,Εκθεση 17,εκανα ενα ιδιαίτερο απέξω την επόμενη χρονια,εγραψα 18 και περασα Πανεπιστημιο..
Πολύ ψηλα είχαν τον αμανε οι Ζηριδηδες ,νόμιζαν ότι ηταν στο απυροβλητο,ώσπου εσκασαν τα χρεη από την Alpha,ηρθε κι εδεσε και η κομπίνα με τη διαρροή θεματων σε καποιες εξετασεις πιστοποίησης με ξενα Πανεπιστήμια και τους πηρε ο διάολος...
Σημερα εχουν κλείσει,εκπλειστηριάστηκαν οι εγκαταστασεις στα Σπατα που είχαν μετακομίσει-μια ολόκληρη πολιτεία- και η Κατερίνα Ζηρίδη η διαδοχος αντιμετωπίζει κακουργηματικές κατηγορίες με ποινες φυλακισης 25 χρόνια τουλάχιστον..
Μα όπου μπερδεύονται τα σόγια και τα κοινωνικά "πρέπει" αυτά γίνονται...
Με το συμπάθιο, αλλά καλύτερα να σου έπαιρνε πατέρα σου με τα λεφτά που διέθεσε ένα καλό διαμέρισμα ή και δυο μπορεί δεν ξέρω, παρά εκεί που τα διέθεσε με κάθε καλή διάθεση βέβαια, αλλά υπό την κοινωνική πίεση...
Τα λεφτά σε αυτά τα ιδρύματα είναι πεταμένα... Εκεί "κοιμίζουν" γονείς και παιδιά δίνοντας καλούς βαθμούς στα τελευταία, που σε καμιά σχεδόν περίπτωση δεν τους αξίζουν...
Πως μπόρεσες να αντέξεις ένα τέτοιο δήθεν και κομπλεξικό με "νούμερα" περιβάλλον είσαι πράγματι ήρωας...
Έτσι δημιουργούνται οι κομπλεξικοί και βλέπουμε στρατηγούς να ντύνονται καμαριέρες, δικαστές να θέλουν να τους πατάνε με τα τακούνια τραβεστί, διευθυντές τραπεζών να θέλουν πουτάνες να τους :fuck1: και πολλά ανάλογα τέτοια...
Ο @Ray (παλαιότερο μέλος) ήταν μια τέτοια περίπτωση...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
στα περισσότερα Ιδιωτικά Σχολεία η διεύθυνση "απολογείται" στους γονείς ...με βάση τους στόχους που έχουν.Κι επίσης υπάρχει άτυπος συναγωνισμός ποιό θα πετύχει περισσότερα σε πολλούς τομείς.
Και το κορυφαίο : σε κανένα Ιδιωτικό σχολείο δεν προσλαμβάνουν ένα δάσκαλο με αμφίβολο χαρακτήρα, έναν εκπαιδευτικό χωρίς καλό βιογραφικό.Δυστυχώς στο Δημόσιο τους προβληματικους τους φορτώνεσαι και τους ανέχεσαι....
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.338
Κριτικές
3
Like
6.932
Πόντοι
1.486
επισης ειναι ο μοναδικος ναυαρχος που δεν εχει μπει ουτε σε καϊκι....μιλαμε για παγκοσμιο φαινομενο χαρτογιακά σφουγγοκωλαριου..
πιο πιθανο ειναι να πνιγει σε πηγάδι, παρα στη θαλασσα ο τυπος....
:confused::confused::confused::confused:
Το εκλαμβανω ως πλάκα,εξου και το χαμόγελο που σου ποσταρα...
 

matakiasm

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
124
Κριτικές
8
Like
538
Πόντοι
301
οι πληροφορίες, αν και διάσπαρτα, λίγο πολύ σου έχουν δοθεί.
κολλέγιο και μωραίτης είναι καλά στη θετική κατεύθυνση (και γενικότερα).
να υπολογίζεις όμως 15 και 12 χήνες αντίστοιχα στο περίπου.
επίσης γενικά κλίμα σνομπ, αλλά γίνονται γνωριμίες.
"Γνωρίζοντας" 4 ιδιωτικά θα έλεγα ότι μόνο στο δημοτικό αξίζουν. Απο κει και περα ρόλο στο ελλάντα έχει η θεληση του παιδιού και τα φροντιστήρια ή τα ιδιαίτερα.
Εξαιρώ κολλέγιο και μωραίτη για ib, και κυρίως για γνωριμίες. Αν αυτός/οί ειναι ο σκοπός/οί.
Δημοτικό όμως αβλεπεί ιδιωτικό για πολλούς λόγους.

Κινεζικα ότι σου είπε ο νίπλης. Ετσι κι αλλιώς σε σχολείο δε μαθαίνονται.
Τα είπες σωστά γέροντα. Να συμπληρώσω για Γυμνάσιο top είναι τα Πρότυπα που θέλει καλή προετοιμασία για να μπεις. Στο Λύκειο (όπως είναι σήμερα το Ελληνικό σύστημα) το ουσιαστικό είναι το φροντιστήριο/ιδιαίτερα. Για IB σωστά γέροντα θα σου έλεγα καλύτερος ο Μωραΐτης και μετά το Κολλέγιο. Το σχολείο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ο Μαντουλίδης πάντως. Τα παιδάκια τους σκίζουν σε μαθηματικούς διαγωνισμούς, πληροφορική, φυσική, STEM κλπ. αν ήμουν Θεσσαλονίκη εκεί θα τα έστελνα. Στα νότια καλό (Γυμνάσιο-Λύκειο) έχω ακούσει ότι είναι και το Πρότυπο Βάρης που έχει και φροντιστήριο στην Ηλιούπολη
 
Τελευταία τροποποίηση:

matakiasm

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
124
Κριτικές
8
Like
538
Πόντοι
301
Τυπε ενα παρα πολυ καλο ιδωτικο σχολειο στο οποιο πηγαινα και εγω μικρος με χαμηλο σχετικα κοστος ειναι και η Ελληνικη παιδεια στα βορεια προαστια γενικα ειναι της θρησκειας αυτο το σχολειο πολυ δεν ξερω αν το εχεις στα υποψιν σου
Ρε μεγάλε επειδή σου ζάλιζαν τους όρχεις με το Κύριε Ελέησον έγινες συνδρομητή στο bou έτσι; Καλό σχολιό ρε φίλε αλλά είναι του προηγούμενου αιώνα...
 

kavlalex

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2021
Μηνύματα
907
Κριτικές
5
Like
4.949
Πόντοι
726
Χωρίς να μπω σε διαδικασία να διαβάσω όλα τα σχόλια, επειδή είχα την δυνατότητα να συγκρίνω επίπεδο μαθητών μεταξύ ιδιωτικών και δημόσιων, μπορώ με μεγάλη βεβαιότητα να πω πως ο πιο στουρνος μαθητής του ιδιωτικού ήταν στο επίπεδο που ήταν ο μεσαίος μαθητής του δημοσίου.
Για εμένα, με όσα έχω δει, καλύτερα σε επίπεδο δημοτικού το παιδί να είναι σε ιδιωτικό, για να μπουν κάποιες σωστές βάσεις. Και δυστυχώς, χρόνο με τον χρόνο, βλέπω ότι στα δημόσια χειροτερεύει το πράγμα (πχ άτομα που είναι Α γυμνασίου και δεν ξέρουν προπαίδεια, παιδιά που τελειώνουν το γυμνάσιο και μιλάνε χειρότερα ελληνικά από τον Γιοβάνοβιτς κτλ).
Υ.Γ.: μιλάμε για σοβαρά ιδιωτικά, όχι τίποτα πουθεναδικα.
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
492
Κριτικές
3
Like
693
Πόντοι
361
Ρε μεγάλε επειδή σου ζάλιζαν τους όρχεις με το Κύριε Ελέησον έγινες συνδρομητή στο bou έτσι; Καλό σχολιό ρε φίλε αλλά είναι του προηγούμενου αιώνα...
Κοιτα οτι μου ζαλισαν τα αρχιδια ναι συμφωνω αλλα στο βου δν μπηκα γι αυτο τον λογο ομως δεν νομιζω να αναφερω κατι τετοιο
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Χωρίς να μπω σε διαδικασία να διαβάσω όλα τα σχόλια, επειδή είχα την δυνατότητα να συγκρίνω επίπεδο μαθητών μεταξύ ιδιωτικών και δημόσιων, μπορώ με μεγάλη βεβαιότητα να πω πως ο πιο στουρνος μαθητής του ιδιωτικού ήταν στο επίπεδο που ήταν ο μεσαίος μαθητής του δημοσίου.
Για εμένα, με όσα έχω δει, καλύτερα σε επίπεδο δημοτικού το παιδί να είναι σε ιδιωτικό, για να μπουν κάποιες σωστές βάσεις. Και δυστυχώς, χρόνο με τον χρόνο, βλέπω ότι στα δημόσια χειροτερεύει το πράγμα (πχ άτομα που είναι Α γυμνασίου και δεν ξέρουν προπαίδεια, παιδιά που τελειώνουν το γυμνάσιο και μιλάνε χειρότερα ελληνικά από τον Γιοβάνοβιτς κτλ).
Υ.Γ.: μιλάμε για σοβαρά ιδιωτικά, όχι τίποτα πουθεναδικα.
Η βέργα έκανε τη δουλειά της παλιά.
 

superkablomenos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2023
Μηνύματα
716
Like
1.240
Πόντοι
206
Κι εγω σε ιδιωτικο πηγα.
Παπαρια εμαθα στο ιδιωτικο.
Οτι εμαθα απο φροντιστηρια-ιδιαιτερα, και για τα απταιστα αγγλικα, γαλλικα και για το αριστα στις πανελληνιες το σχολειο δε συνεισεφερε απολυτως τιποτα.
Ισα ισα που το ιδιωτικο σου τρωει χρονο γιατι σχολας αργα.
Απλα μην τα στειλεις σε κανενα τελειως του κωλου δημοσιο και βγουν γκαγκστερς και πουτανες.

Μία απο τα ίδια !!!

Αν θες να μάθεις 5 πράγματα καλύτερα να πας σε Κολέγιο στην Αθήνα που πάνε τα πλουσιόπαιδα
 

dim883

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
328
Like
105
Πόντοι
1
Ποιοτικό θρεντ όποτε αξίζει να πω δυο κουβέντες .
.....δύσκολο εαν δεν έχεις φράγκα ! Αλλά εαν έχεις ειναι μονόδρομος το ιδιωτικό !
Τώρα το τι θα βγει και πως θα βγει ...εκεί παίζουν οι παράγοντες τι «μπαλίτσα» έχει μάθει να παίζει το παιδί και ποσό καλα θεμέλια έχει ! Αυτοπεποίθηση ,εξυπνάδα,εγρήγορση , ειναι απο τα βασικά προσόντα που ξεχωρίζει και βοηθάει στην πορεία της εξέλιξης .
Σημαντικό ειναι βέβαια τι ρεαλιστικές προσδοκίες έχεις απο τα παιδιά και ποσό είσαι διατεθειμένος να βοηθήσεις και να στιριξεις αυτές τις προσδοκίες χωρίς να τον κανείς θεό ούτε κομπλεξικό .
Η εποχή πλέον σου τα προσφέρει όλα .....εσυ διαλέγεις ομάδα και απολαμβάνεις την μπαλίτσα που παίζει ο μικρούλης .... Που πρέπει να ξέρει ότι πάντα θα είσαι στήριγμα του !
Επισης το στήριγμα μην ερμηνευτή λάθος ...το λέω με την έννοια των Εβραίων:
Μια γενιά χτίζει η δευτερη γενιά συντηρεί και η Τρίτη γενιά ξεκληρίζει !
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom