Νέα

Ιδέες για site

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 62
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.744
Πόντοι
6.256
Ρε τύπε, τι ξεφτίλα λεφτά σας πληρώνουν μετά από τόσα χρόνια σπουδών για να ζηλεύεις έτσι και να λες ό,τι σου κατέβει; Τα sites είναι ένα θέμα που μου αρέσει κι εδώ το βλέπω σαν ιντερνετικό καφενείο. Τι ζόρι τραβάς; Αν φτιάξω κανένα site για τα ζώα, θα σε ειδοποιήσω να κάνεις εγγραφή.
Bασικα φτιαξε ενα σαιτ για ανθρωπινα ναυαγια που ζουνε σε κελια 100 χλμ μακρυα απο τη Γαλλικη Ριβιερα....θα εχει μεγαλη επιτυχια στη γειτονια σου.:confused:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Δες marketshare από τις πλατφόρμες διαχείρισης περιεχομένου (CMS):
https://w3techs.com

Με wordpress και τα plugins του κάνεις πρακτικά ό,τι site θέλεις. Το css το θεωρώ απολύτως απαραίτητο για σουλούπωμα της εμφάνισης ό,τι theme και αν βάλεις. Στη συνέχεια μάλλον θα χρειαστείς και php για τίποτα customizations.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Αν ειχα χρονο τωρα θα εφτιαχνα ενα σαιτ για μοναχικους τυπους σε μεγαλουπολεις. Ο ενας θα ανοιγει προταση για καφε-ποτο (τον οποιο θα κερασει) και ο αλλος θα κανει αποδοχη. Εχει πολλα εκατομμυρια κοσμο σε μεγαλουπολεις που δεν εχουν ουτε εναν ανθρωπο να βγουνε για καφε Σαββατο βραδυ. Ταξιδιωτες, νεοφερμενοι, και αλλοι. Καποιοι αλλοι ειναι εντελως απενταροι. Ο ενας βαζει τα ποτα και ο αλλος την παρεα. Φυσικα με προφιλ ο καθενας (ανωνυμο) που με τον καιρο χτιζεται με αξιολογησεις, κλπ

Ο τιτλος θα ητανε: next1isonme.com η κατι παρομοιο

Αλλα για να στηθουν τετοια σαιτ θελει παρα μα παρα μα παρα πολλη δουλεια

Οποιος θελει να κλεψει την ιδεα ας το κανει ευχαριστως...
Ενδιαφέρουσα ιδέα, ίσως θα ήταν πιο ειδικά για νεοφερμένους σε πόλεις ταξιδιώτες ή εργαζόμενους οι οποίοι θα θελήσουν έναντι μικρής αμοιβής ή μίας πληρωμένης εξόδου με ποτό να "προσλάβουν" ντόπιους με τους οποίους θα συζητήσουν και ξεναγηθούν για να γνωρίσουν καλύτερα το καινούριο περιβάλλον τους
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Ιδέα: site για ευκαιριακά προφίλ, δηλ. προφίλ για συγκεκριμμένη χρήση σαν συμπλήρωμα δικαιολογητικών.
Για πρόσληψη εργασίας, ενοικίαση σπιτιού, εύρεση συγκάτοικου, κατάθεση πρότζεκτ, αίτηση δανείου, dating με κάρτα κλπ.

Επειδή η απέναντι πλευρά θέλει να μάθει περισσότερα για σένα, της δίνεις τη δυνατότητα με ένα link προς το προφίλ αυτό.

Τις περισσότερες φορές είναι τυποποιημένες οι διαδικασίες ή είναι πολλοί οι υποψήφιοι και χρειάζεται να βρεις έναν τρόπο να κάνεις τη διαφορά. Όποιος παρουσιάσει πιο ολοκληρωμένο προφίλ μεταξύ ισοδύναμων υποψηφίων αυξάνει τις ευκαιρίες του.

Δεν νομίζω ότι τα γνωστά social είναι τα καταλληλότερα για αυτή τη δουλειά.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Ό,τι έχει σχέση με παιγνίδια τύχης και παρεμφερή έχει πάντα κέρδος, γιατί ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού ψάχνει τρόπους να πιάσει την καλή χωρίς κόπο. Το θέμα είναι τι ανταγωνισμός υπάρχει σε αυτόν τον τομέα. Πολύ πιθανόν να έχουν μπει και τίποτα μαφιόζικα κυκλώματα, εγώ το θεωρώ σίγουρο. Αν βρεις έτοιμο software σε τιμή που μπορείς να πληρώσεις, ίσως αξίζει έναν κόπο να δοκιμάσεις, αλλιώς θα σου φάνε πολλά λεφτά οι developers χωρίς να ξέρεις τι τύχη θα έχει το εν λόγω εγχείρημα.

Εκτός αν εννοείς να επενδύσεις σε υπάρχουσα στοιχηματική.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Δες marketshare από τις πλατφόρμες διαχείρισης περιεχομένου (CMS):
https://w3techs.com

Με wordpress και τα plugins του κάνεις πρακτικά ό,τι site θέλεις. Το css το θεωρώ απολύτως απαραίτητο για σουλούπωμα της εμφάνισης ό,τι theme και αν βάλεις. Στη συνέχεια μάλλον θα χρειαστείς και php για τίποτα customizations.

Καλο ειναι αλλα μεχρι ενα σημειο.
Για να υλοποιησεις καποια πραγματικα καλη ιδεα, θελει καλυτερα προγραμματα, react για φροντ-εντ και φυσικα δικη σου βαση δεδομενων
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Καλο ειναι αλλα μεχρι ενα σημειο.
Για να υλοποιησεις καποια πραγματικα καλη ιδεα, θελει καλυτερα προγραμματα, react για φροντ-εντ και φυσικα δικη σου βαση δεδομενων

Επειδή είπες για ιδιόκτητη βάση δεδομένων, θα ήθελα να διευκρινίσω ότι εγώ δεν αναφέρομαι στο wordpress.COM
Αυτό είναι μία πλατφόρμα, όπου αν πάρεις καλό πακέτο έχεις πρόσβαση σε όλα τα plugins, και την τεχνική δουλειά (updates, συντήρηση, ασφάλεια κλπ) την κάνουν αυτοί. Αυτή η πλατφόρμα δίνει δυνατότητες, αλλά είναι για ετοιματζίδικα sites μικρών δυνατοτήτων.

Εγώ εννοώ να κατεβάσεις το software από το wordpress.ORG και να στήσεις το δικό σου site σε όποιον hoster θέλεις. Το software είναι ανοιχτού κώδικα και το τροποποιείς όπως θες. Δεν βλέπω το λόγο να γράφει κανείς κώδικα από την αρχή. Μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν το software με διάφορες τροποποιήσεις για να μην φαίνεται ότι είναι wordpress και γίνεται στόχος επιθέσεων.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Επειδή είπες για ιδιόκτητη βάση δεδομένων, θα ήθελα να διευκρινίσω ότι εγώ δεν αναφέρομαι στο wordpress.COM
Αυτό είναι μία πλατφόρμα, όπου αν πάρεις καλό πακέτο έχεις πρόσβαση σε όλα τα plugins, και την τεχνική δουλειά (updates, συντήρηση, ασφάλεια κλπ) την κάνουν αυτοί. Αυτή η πλατφόρμα δίνει δυνατότητες, αλλά είναι για ετοιματζίδικα sites μικρών δυνατοτήτων.

Εγώ εννοώ να κατεβάσεις το software από το wordpress.ORG και να στήσεις το δικό σου site σε όποιον hoster θέλεις. Το software είναι ανοιχτού κώδικα και το τροποποιείς όπως θες. Δεν βλέπω το λόγο να γράφει κανείς κώδικα από την αρχή. Μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν το software με διάφορες τροποποιήσεις για να μην φαίνεται ότι είναι wordpress και γίνεται στόχος επιθέσεων.

Τυπε κανενας που ξερει πραγματικα απο Προγραμματισμο δε θα ασχοληθει με wordpress αν ερθει η ωρα να υλοποιησει καποια ιδεα στην οποια πιστευει. Ποτε. Κανενας. Για κανεναν λογο

Το wordpress ειναι μια χαρα εργαλειο για ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με το χωρο και ολοι ειναι ευτυχισμενοι με αυτο και καλα κανουν

Για προχωρημενα πραγματα ειναι σα να πας σε αγωνα φορμουλα 1 με...ποδηλατο
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Τυπε κανενας που ξερει πραγματικα απο Προγραμματισμο δε θα ασχοληθει με wordpress αν ερθει η ωρα να υλοποιησει καποια ιδεα στην οποια πιστευει. Ποτε. Κανενας. Για κανεναν λογο

Το wordpress ειναι μια χαρα εργαλειο για ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με το χωρο και ολοι ειναι ευτυχισμενοι με αυτο και καλα κανουν

Για προχωρημενα πραγματα ειναι σα να πας σε αγωνα φορμουλα 1 με...ποδηλατο
Σκοπεύεις να γίνεις facebook, George? Και το παρόν site με έτοιμο software είναι (όχι wordpress) και φιλοξενεί χιλιάδες κόσμο. Για ψάξτο λίγο στο ιντερνέτ να δεις τι διεθνή sites υπάρχουν με wordpress. Ακόμα κι ο Λευκός Οίκος wordpress χρησιμοποιεί.

Πόσο χρόνο θα χρειαζόσουνα για να φτιάξεις το site για τους μοναχικούς ανθρώπους; Εγώ στο στήνω σε 3 μέρες με την τεχνογνωσία που έχω τώρα στο wordpress.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Σκοπεύεις να γίνεις facebook, George? Και το παρόν site με έτοιμο software είναι (όχι wordpress) και φιλοξενεί χιλιάδες κόσμο. Για ψάξτο λίγο στο ιντερνέτ να δεις τι διεθνή sites υπάρχουν με wordpress. Ακόμα κι ο Λευκός Οίκος wordpress χρησιμοποιεί.

Πόσο χρόνο θα χρειαζόσουνα για να φτιάξεις το site για τους μοναχικούς ανθρώπους; Εγώ στο στήνω σε 3 μέρες με την τεχνογνωσία που έχω τώρα στο wordpress.

Το μπου χρησιμοποιει Xenforo, το ιδιο χρησιμοποιουσα κι εγω στο gbf (κορυφαια πλατφορμα ομολογω)

Δεν ειναι ομως το ιδιο, γιατι τα φορουμ δεν ειναι ιδεα απο αποψη προγραμματισμου, μιας και λειτουργικα ολα τα φορουμ του πλανητη ειναι ιδια και το μονο που αλλαζει ειναι το περιεχομενο. Σα να λεμε θες να φτιαξεις μια βιβλιοθηκη με βιβλια μονο για μονοετη φυτα, δεν θα διαφερεις σε κατι λειτουργικα απο τις χιλιαδες βιβλιοθηκες που υπαρχουν

Το σαιτ που ανεφερα, για τους μοναχικους των μεγαλουπολεων θελει ΠΟΛΛΗ δουλεια, δεν ειναι τοσο απλο οσο μπορει καποιοι να νομιζουν
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Το μπου χρησιμοποιει Xenforo, το ιδιο χρησιμοποιουσα κι εγω στο gbf (κορυφαια πλατφορμα ομολογω)

Δεν ειναι ομως το ιδιο, γιατι τα φορουμ δεν ειναι ιδεα απο αποψη προγραμματισμου, μιας και λειτουργικα ολα τα φορουμ του πλανητη ειναι ιδια και το μονο που αλλαζει ειναι το περιεχομενο. Σα να λεμε θες να φτιαξεις μια βιβλιοθηκη με βιβλια μονο για μονοετη φυτα, δεν θα διαφερεις σε κατι λειτουργικα απο τις χιλιαδες βιβλιοθηκες που υπαρχουν

Το σαιτ που ανεφερα, για τους μοναχικους των μεγαλουπολεων θελει ΠΟΛΛΗ δουλεια, δεν ειναι τοσο απλο οσο μπορει καποιοι να νομιζουν
Προσωπικά αν είχα την καλή ιδέα, θα πήγαινα σε εταιρεία μαζί με δικηγόρο, για να έχω τα δικαιώματα της ιδέας.
Αν και γνωρίζω πολλά από γλώσσες, δε θα ασχολιόμουν με τίποτα μόνος μου.
Η δουλειά είναι πάρα πολλή για τέτοια site που θέλουν και βάσεις δεδομένων από πίσω. Δε μιλάμε για μία απλή σελίδα, με κάποιες υποσελίδες.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Χωρίς πλάκα, όσες σελίδες τον καλό καιρό, ασχολήθηκαν με προγνωστικά κλπ και είχαν και τα affiliate στο πλάι, χέστηκαν στο τάληρο.
Οι εταιρίες έδιναν μέχρι και 35% επί των χαμένων του παίχτη, αν θυμάμαι καλά, αν κάποιος γραφόταν μέσω της σελίδας και έχανε, φυσικά.
 

Mouxtikosss

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2024
Μηνύματα
56
Like
77
Πόντοι
0
Site με κριτικές για πουτάνες δίπλα σε συνταγές για κέικ και πιο κάτω συζήτηση για τις ιαματικές ιδιότητες της Fanta.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Το μπου χρησιμοποιει Xenforo, το ιδιο χρησιμοποιουσα κι εγω στο gbf (κορυφαια πλατφορμα ομολογω)

Δεν ειναι ομως το ιδιο, γιατι τα φορουμ δεν ειναι ιδεα απο αποψη προγραμματισμου, μιας και λειτουργικα ολα τα φορουμ του πλανητη ειναι ιδια και το μονο που αλλαζει ειναι το περιεχομενο. Σα να λεμε θες να φτιαξεις μια βιβλιοθηκη με βιβλια μονο για μονοετη φυτα, δεν θα διαφερεις σε κατι λειτουργικα απο τις χιλιαδες βιβλιοθηκες που υπαρχουν

Το σαιτ που ανεφερα, για τους μοναχικους των μεγαλουπολεων θελει ΠΟΛΛΗ δουλεια, δεν ειναι τοσο απλο οσο μπορει καποιοι να νομιζουν

Εχμ, εμένα δεν μου φαίνεται ότι το xenforo είναι η πλατφόρμα, αλλά το συμπλήρωμα (integration ή plugin). Η πλατφόρμα μοιάζει για joomla. Θα μπορούσε να ήταν wordpress.

Τώρα εσύ νομίζεις ότι ενώ όλα τα fora είναι το ίδιο τεχνικώς, δεν συμβαίνει το ίδιο και με τα social features και πρέπει να κάτσεις να τα γράψεις ένα ένα. Σε πληροφορώ ότι όπως μπορείς να προσθέσεις ένα plugin στην πλατφόρμα για να έχεις forum, μπορείς να προσθέσεις κι ένα plugin για να έχεις έτοιμο social network. Με profiles, activity stream, notifications, messages, friends, followers, media, groups κλπ. To wordpress έχει κάμποσα τέτοια plugins. Απλώς αυτοί που τα συντηρούν μπορεί κάποιους components των plugins να τους χρεώνουν πχ τον component groups κλπ

Κώδικα βέβαια χρειάζεται να ξέρεις για να μπορείς να κάνεις προσαρμογές. Πχ αν θέλεις κάποιος να μην μπορεί να δει το directory με τα μέλη αν δεν έχει ανεβάσει φωτό προφίλ, τότε πρέπει να γράψεις δύο γραμμές κώδικα. Εννοείται αν ξέρεις php τότε μπορείς να προσθέσεις και δικά σου features. Γενικά, όταν υπάρχει έτοιμη πλατφόρμα, δεν βλέπω γιατί να γράφεις κάτι από την αρχή, ενώ μπορείς να τροποποιήσεις/επεκτείνεις την υπάρχουσα.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Για γράψτε μου λίγο εσεις που ξέρετε σε τι πλατφόρμα στηριζεται καθε ένα απο τα παρακάτω sites
car.gr
skroutz.gr
insomnia.gr
protothema.gr
meteo.gr
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Για γράψτε μου λίγο εσεις που ξέρετε σε τι πλατφόρμα στηριζεται καθε ένα απο τα παρακάτω sites
car.gr
skroutz.gr
insomnia.gr
protothema.gr
meteo.gr

Custom sites ειναι τα περισσοτερα, ειδικα το skroutz κανει μπαμ πως ειναι χτισμενο απο το απολυτο μηδεν. Εξ αλλου απασχολουν πολλους προγραμματιστες
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Custom sites ειναι τα περισσοτερα, ειδικα το skroutz κανει μπαμ πως ειναι χτισμενο απο το απολυτο μηδεν. Εξ αλλου απασχολουν πολλους προγραμματιστες
Κάτι άλλο, διάβαζα κάπου τα forums γενικά αν έχουν μεγάλη κίνηση είναι καλύτερα να βασιστούν σε μεγάλες δοκιμασμένες πλατφόρμες,. Τα pluggins γισ forums που υπάρχουν για wordpress δεν είναι για πολλά πολλά.

Το forum που είχες του άλλαξες domain name;
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Σε πληροφορώ ότι όπως μπορείς να προσθέσεις ένα plugin στην πλατφόρμα για να έχεις forum, μπορείς να προσθέσεις κι ένα plugin για να έχεις έτοιμο social network. Με profiles, activity stream, notifications, messages, friends, followers, media, groups κλπ. To wordpress έχει κάμποσα τέτοια plugins. Απλώς αυτοί που τα συντηρούν μπορεί κάποιους components των plugins να τους χρεώνουν πχ τον component groups κλπ
@George71 εδώ μερικά plugins του wordpress για social network. To pricing αφορά τα extra (επιπλέον features, δικό τους theme κλπ)

Buddyboss
UltimateMember
Peepso

Αν θες να μην πληρώσεις theme (όπου το χρεώνουν) μπορείς να βάλεις το Buddyx

Εγώ θα χρησιμοποιούσα Buddyboss με το θέμα Buddyx.

Επειδή το wordpress υποστηρίζει το μισό web κι είναι στόχος hackers, θα πρέπει να μάθει κανείς καλά πώς να το ασφαλίσει. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος την πλαρφόρμα Elgg (καμμιά σχέση με wordpress) που δεν είναι πολύ γνωστή και δεν τραβάει hackers.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom