Νέα

Η Ταιλάνδη σε εικόνες !!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 168K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Γιγαντα mind να ρωτησω?
Σορρυ αν ειναι αφελης η ηλιθια η ερωτηση
Παιζει να παρεις κοπελα για μια η δυο μερες ?
Να πας δηλ για μπανιο το πρωι  φαι το μεσημερι κ μετα βραδακυ βολτα κ ποτο?
Κ αν συμφερει οικονομικα
Thanks

Παίζει !! Ειχα κάπου πριν ποστάρει κάποιες τέτοιες φάσεις. Αν το βρώ θα ποστάρω το link.

Αλλά αυτά για να έχουν αυτό που λένε value for money, πρέπει συνήθως να τα προετοιμάσεις απο πριν μεσα απο  dating sites. Οχι με σκληρες επαγγελματίες.

Οι επαγγελματίες που θα τσιμπήσεις απο bar η απο  discos, συνήθως θα κάτσουν να φανε πρωινό στο ξενοδοχείο και θα την κάνουν. Για να αράξουν μαζί στη πισίνα να φάνε μεσημεριανό και να τους ρίξεις και ένα το απόγευμα  πρέπει κυρίως να σε γουστάρουν οσο και αν ακούγεται χαζό αυτό. Επιπλέον παίζει ρόλο και το πόσο καλό είναι το ξενοδοχείο σου.
Δεν θα το κάνουν για παραπάνω λεφτά.

Τα μαγιό που συνήθως δεν έχουν, και σίγουρα δεν έχουν μαζί τους, κάνουν 150-200 μπατ. Εχω αγοράσει πολλά. :2funny: :2funny:

 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.380
Πόντοι
33.988
Παίζει !! Ειχα κάπου πριν ποστάρει κάποιες τέτοιες φάσεις. Αν το βρώ θα ποστάρω το link.

Αλλά αυτά για να έχουν αυτό που λένε value for money, πρέπει συνήθως να τα προετοιμάσεις απο πριν μεσα απο  dating sites. Οχι με σκληρες επαγγελματίες.

Οι επαγγελματίες που θα τσιμπήσεις απο bar η απο  discos, συνήθως θα κάτσουν να φανε πρωινό στο ξενοδοχείο και θα την κάνουν. Για να αράξουν μαζί στη πισίνα να φάνε μεσημεριανό και να τους ρίξεις και ένα το απόγευμα  πρέπει κυρίως να σε γουστάρουν οσο και αν ακούγεται χαζό αυτό. Επιπλέον παίζει ρόλο και το πόσο καλό είναι το ξενοδοχείο σου.
Δεν θα το κάνουν για παραπάνω λεφτά.

Τα μαγιό που συνήθως δεν έχουν, και σίγουρα δεν έχουν μαζί τους, κάνουν 150-200 μπατ. Εχω αγοράσει πολλά. :2funny: :2funny:

Οκ
Thanks a lot!!!
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.755
Κριτικές
178
Like
39.290
Πόντοι
21.896
Τα μαγιό που συνήθως δεν έχουν, και σίγουρα δεν έχουν μαζί τους, κάνουν 150-200 μπατ. Εχω αγοράσει πολλά. :2funny: :2funny:
να ενας ακομη λγος για να πηγαινουμε λατινικη αμερικη αφου ολες εχουν μαγιο εκει :grin:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
να ενας ακομη λγος για να πηγαινουμε λατινικη αμερικη αφου ολες εχουν μαγιο εκει :grin:

Εφαγα 2 χρόνια εκεί ρε φίλε. Νισάφι.

Αν και Μαρακαίμπο η Ιλα Μαργαρίτα η Καρταχένα τα εχω επιθυμήσει για να πω την αλήθεια.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.755
Κριτικές
178
Like
39.290
Πόντοι
21.896
Εφαγα 2 χρόνια εκεί ρε φίλε. Νισάφι.

Αν και Μαρακαίμπο η Ιλα Μαργαρίτα η Καρταχένα τα εχω επιθυμήσει για να πω την αλήθεια.
ανεβασε για νεπαλ!!!!!!!
και το βραδυ μελετω το θρεντ κουλα λαμπουρ
 

stafos30

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
77
Like
6
Πόντοι
0


Ενα ωραιο βιντεο που αποτυπωνει την τωρινη κατασταση.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Για να λυθούν οι απορίες κάποιων σχετικά με τις φετινές διακοπές !! :2funny:
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1588274607032.jpg
    FB_IMG_1588274607032.jpg
    45,4 KB · Εμφανίσεις: 168
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Το παρακάτω δεν αφορά άμεσα την Ταιλάνδη αλλά την αφορά έμεσα ως Βουδιστική Χώρα.

Δε ξέρω αν α Ρασούλης κάτι σχετικό είχε δεί όταν έγραφε''Πότε Βούδας πότε Κούδας''

Πάντως ο Ηρακλής είχε σχέση με τον Βούδα όπως φάινεται καθαρά στη φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • Budha Iraklis.jpg
    Budha Iraklis.jpg
    55 KB · Εμφανίσεις: 102
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Κι όμως, σωστά διαβάσατε.

Στην παραπάνω φωτογραφία βλέπουμε ένα γλυπτό της ελληνιστικής περιόδου, στο οποίο απεικονίζεται ο Ηρακλής ως σωματοφύλακας του Βούδα.

Πώς όμως συναντήθηκαν αυτοί οι δύο χαρακτήρες;

Πώς ο ημίθεος υιός του Διός κατέληξε να συντροφεύει τον πεφωτισμένο θρησκευτικό διδάσκαλο της αρχαίας Ινδίας ??
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Το παρακάτω απο youtube

Ο Μένανδρος («Μιλίντα», κατά την ινδική λογοτεχνία και γραμματεία), γεννήθηκε σ’ένα χωριό κοντά στην Αλεξάνδρεια του Καυκάσου και κυβέρνησε το Ελληνοϊνδικό Βασίλειο από το 145 έως το θάνατό του σε εκστρατεία το 130 π.Χ..

Υπήρξε αναμφίβολα ο σπουδαιότερος ηγέτης του, καθώς και ο άνθρωπος ο οποίος θα γινόταν συνώνυμος του «ελληνοβουδισμού». Κατά τη βασιλεία του επεξέτεινε σημαντικά τα σύνορα του Ελληνοϊνδικού Βασιλείου και κατήγαγε σημαντικές νίκες με τη βοήθεια προηγμένων για την εποχή του πολεμικών μηχανών.

Ωστόσο, δεν έμεινε στην ιστορία τόσο για τους θριάμβους του στα πεδία των μαχών, όσο για το πολιτικό και πολιτισμικό του έργο, όντας μάλιστα ο μοναδικός Έλληνας ηγεμόνας, του οποίου το όνομα απαθανατίστηκε στην ινδική λογοτεχνία και μυθιστορία. Ένα από τα ιερότερα αρχαία βουδιστικά κείμενα, φέρει την ονομασία «Μιλινταπάνια», δηλαδή «οι ερωτήσεις του Μιλίντα», όπου ο Μένανδρος παρουσιάζεται να συζητά με έναν βουδιστή γέροντα σοφό απ’το Κασμίρ, τον Ναγκασένα, σε μορφή σωκρατικού διαλόγου, περί ασκητισμού, πλούτου, ψυχής, ζωής, θανάτου και έρωτα. Μάλιστα ο γέροντας Ναγκασένα μυήθηκε στα μονοπάτια του Βουδισμού από τον Νταρμαρακσίτα, έναν επίσης Έλληνα φιλόσοφο, ο οποίος έγινε βουδιστής την εποχή της βασιλείας του αυτοκράτορος Ασόκα.

Ο Μένανδρος εν τέλει ασπάστηκε τον Βουδισμό και σύμφωνα με την ινδική παράδοση έφθασε προτού αποβιώσει σε Νιρβάνα, την ανώτατη πνευματική κατάσταση της βουδιστικής πίστεως
 

Συνημμένα

  • menandroscoin1.jpg
    menandroscoin1.jpg
    258,3 KB · Εμφανίσεις: 86
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Μολονότι ακολούθησε τον Βουδισμό, ο Μένανδρος ουδέποτε εγκατέλειψε την ελληνική του κουλτούρα.

Το αποτέλεσμα ήταν να γεννηθεί ένα μοναδικό πολιτισμικό κράμα ελληνισμού και βουδισμού, το οποίο αποτυπωνόταν σε κάθε πτυχή του δημόσιου βίου.

Στην αρχιτεκτονική τους, βρίσκουμε κορινθιακού ρυθμού κίονες με σχέδια ελεφάντων και βουδιστών μοναχών.

Τα νομίσματα που οι Ελληνοϊνδοί βασιλείες έκοπταν, έφεραν επιγραφές και στα ελληνικά και στα πάλι/μαγκαντάν, την γλώσσα που ομιλούσε ο ίδιος ο Βούδας. Ο Μένανδρος έκοψε νόμισμα το οποίο απεικόνιζε τη Θεά Αθηνά με επιγραφή «Αθηνά Αλκίδημος» (Αθηνά η σωτήρας) στα ινδικά. Στην τέχνη, βρίσκουμε αγάλματα καθαρά ελληνικής μορφής, τα οποία απεικονίζουν τον Βούδα.

Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία που ο Βούδας παρουσιάστηκε με ανθρώπινη μορφή.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Το 10 μ.Χ. έπεσαν οριστικά οι τίτλοι τέλους για το Ελληνοϊνδικό Βασίλειο το οποίο είκοσι χρόνια αργότερα θα γινόταν μέρος της Αυτοκρατορίας των Κουσανιτών. Οι Κουσανίτες, όντας βουδιστές, επηρεάστηκαν βαθύτατα από την ελληνοϊνδική τέχνη και κουλτούρα, υιοθετώντας το ελληνικό αλφάβητο και την ελληνική γλώσσα ως επίσημη γλώσσα διοίκησης για τα επόμενα εκατό χρόνια.

Για όσους ενδιαφέρονται ανεβάζω παρακάτω δύο συνδέσμους, για ένα εξαιρετικό βίντεο στο YouTube καθώς και για ένα ναλυτικό και περιεκτικό άρθρο.


 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Αντε να τελειώσει η πανδημία να ταξιδέψουμε σε προορισμούς εξωτικούς και πάλι.

Καλό βράδυ σε όλους :hi::hi::hi:
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736
Αλωστε πως να εκτιμήσεις την απόλαυση της βρωμιάς αν δεν κρατάς κάποιο κομμάτι καθαρό μέσα σου ??!! Η πως να εκτιμήσεις την απόλαυση της καθαρότητας αν πριν δεν έχεις βιώσει στο πετσί σου τη βρωμιά ??  Ετσι παλινδρομώ χρόνια ανάμεσα στον Μπουκόβσκι και τον Επίκουρο αντλώντας όμως ιδιαίτερη απόλαυση στα πρότυπα του Αρίστιππου πάντα !!!

Και μπαίνοντας ο διάολος τότε πάλι μέσα μου με έκανε να αναρωτηθώ !! ''Μήπως μετατρέπομαι σταδιακά σε Πιρφόρο ??''

Μμμμμ μπορεί δεν ξέρω !! Θα δείξει !! Ακόμη και έτσι να είναι όμως θα είμαι ο πιο ασφαλής πιρφόρος. Μια και το αντικείμενο της πιρφορίας μου βρίσκεται 12.640 χιλιομετρα μακριά !!

Αυτά απο εμένα. Ελπίζω να βοήθησα με τη σειρά μου κάποιους νέους ταξιδιώτες, όπως εγώ βοηθήθηκα απο τα posts των πιο παλιών φίλων.

Καλά ταξίδια σε όλους. :hi: :hi: :hi: :hi:

Πολύ ωραίο νήμα Mindreader, να είσαι καλά.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Χωρίς Λόγια !!

:cheesy: :) :)
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1604431206654.jpg
    FB_IMG_1604431206654.jpg
    66,7 KB · Εμφανίσεις: 139

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.755
Κριτικές
178
Like
39.290
Πόντοι
21.896
εγω οταν ανεβηκα ενιωσα υπερηρωας εκει πανω

που εισαι χαμενος εσυ καρντασι;
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
εγω οταν ανεβηκα ενιωσα υπερηρωας εκει πανω

που εισαι χαμενος εσυ καρντασι;

Αφού τα ταξίδια κόπηκαν ντε φάκτο, μόνο Ελλάδα και τοπικές Σλάβες πλεον.

Υπομονή και αναμονή για το εμβόλιο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom