Νέα

Γυναικοκτονία στους Αγίους Αναργύρους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα msakis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.073
Πόντοι
6.056

...είχε απασχολήσει τις αρχές για συμμετοχή σε ληστεία αλλά και υποθέσεις ναρκωτικών...

Ενταξει ρεμαλι ηταν, ενα λιγοτερο...
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
10
Like
2.893
Πόντοι
746
Άλλο ένα παράδειγμα "κακοδικίας" που θα μπορούσε να προσθέσει άλλον έναν εκτελεσμένο, που ήταν αθώος στον συνολικό αριθμό των εκτελεσθέντων...
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
854
Πόντοι
81
Θα διαφωνήσω στο γυναικείο χαρακτηριστικό. Οι παλιές γυναίκες είχαν μεγαλύτερα @@ από πολλούς άντρες. Απλά όλοι μας (άντρες - γυναίκες) έχουμε χάσει το φιλότιμο που είχαμε κάποτε. Στις παλιές εποχές μπορεί η γυναίκα να μην είχε δικαίωμα ψήφου ή άλλα νομικά χαρακτηριστικά αλλά τη σεβόντουσαν. Δεν τολμούσαν να απλώσουν χέρι πάνω της. Και σε πολλές περιπτώσεις ήταν η αρχηγός του σπιτιού. Και δεν ήταν μόνο σε περίπτωση χηρείας αλλά γενικά όταν ο άντρας έλειπε.
Αυτές οι παπαριές τύπου "καταπιέζαμε τις γυναίκες επειδή δεν τις αφήναμε να ψηφίσουν τον Μητσοτάκη για τα μεγάλα του φρύδια" είναι ελαφρώς κουραστικές πλέον.
Στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας δεν ψήφιζαν καθολικά όλοι οι άνδρες, αλλά ήταν δεμένη με ιδιοκτησία ακίνητης περιουσίας, οπότε δεν ήταν για τους φτωχούς.
Οι χώρες που αρχικά παρέδωσαν καθολική ψήφο ήταν μέρη τύπου Βρετανίας και το κάνανε με αντάλλαγμα κατάταξης βρετανών να πάνε στον Α'ΠΠ να αφήσουν χέρια, πόδια, κεφάλια στην Ευρώπη και δεν υποχρέωσαν σε κάτι τέτοιο τις γυναίκες, που απαίτησαν μετά ισότητα στα δικαιώματα χωρίς ισότητα στις υποχρεώσεις.
Και γενικά σε εποχή που η ψήφος ήταν δεμένη με ιδιοκτησία δεν ήταν ανδρική ψήφος, έπρεπε να συμφωνήσουν όλοι μεταξύ τους και να πάνε την ημέρα εκλογών να καταθέσουν μία ψήφο σαν μονάδα.

Αλλά γενικά, η απάντηση στο "μου χρωστάνε λεφτά, προνόμια, δικαιώματα και σκατά επειδή 200 χρόνια πριν η προπροπροπροπροπροπρογιαγια μου που δεν ξέρω πως τη λέγανε μπορεί καταπιέστηκε επειδή δεν μπορούσε να σταυρώσει στις εκλογές ένα κωλόχαρτο η να πετάξει μπίλια σ'έναν κάδο" είναι "Tough shit"
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: foobar

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.202
Κριτικές
7
Like
2.927
Πόντοι
786
Αυτές οι παπαριές τύπου "καταπιέζαμε τις γυναίκες επειδή δεν τις αφήναμε να ψηφίσουν τον Μητσοτάκη για τα μεγάλα του φρύδια" είναι ελαφρώς κουραστικές πλέον.
Στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας δεν ψήφιζαν καθολικά όλοι οι άνδρες, αλλά ήταν δεμένη με ιδιοκτησία ακίνητης περιουσίας, οπότε δεν ήταν για τους φτωχούς.
Οι χώρες που αρχικά παρέδωσαν καθολική ψήφο ήταν μέρη τύπου Βρετανίας και το κάνανε με αντάλλαγμα κατάταξης βρετανών να πάνε στον Α'ΠΠ να αφήσουν χέρια, πόδια, κεφάλια στην Ευρώπη και δεν υποχρέωσαν σε κάτι τέτοιο τις γυναίκες, που απαίτησαν μετά ισότητα στα δικαιώματα χωρίς ισότητα στις υποχρεώσεις.
Και γενικά σε εποχή που η ψήφος ήταν δεμένη με ιδιοκτησία δεν ήταν ανδρική ψήφος, έπρεπε να συμφωνήσουν όλοι μεταξύ τους και να πάνε την ημέρα εκλογών να καταθέσουν μία ψήφο σαν μονάδα.

Αλλά γενικά, η απάντηση στο "μου χρωστάνε λεφτά, προνόμια, δικαιώματα και σκατά επειδή 200 χρόνια πριν η προπροπροπροπροπροπρογιαγια μου που δεν ξέρω πως τη λέγανε μπορεί καταπιέστηκε επειδή δεν μπορούσε να σταυρώσει στις εκλογές ένα κωλόχαρτο η να πετάξει μπίλια σ'έναν κάδο" είναι "Tough shit"
μπα,
οι πολεμιστές, με την αυτοπεποίθηση της υπεράσπισης της πατρίδας και της νίκης τους, απαίτησαν τη συμμετοχή στην πολιτική και μετά τον α και μετά τον β ΠΠ,
έτσι και οι σαλαμινομάχοι - όπου νίκησαν οι κωπηλάτες οι πτωχότεροι των ελευθέρων πολιτών
αντιστοίχως, οι γυναίκες με τη συμμετοχή τους στην οικονομική ζωή (έξω από την οικιακή οικονομία) απαίτησαν πολιτικά δικαιώματα
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.124
Like
3.163
Πόντοι
456
Δε με ενδιαφερει η σκληροτητα οταν προκειται να αποδοθει δικαιοσυνη (πραγματικη, οχι...15 ετη φυλακη με ψυχιατρικες γνωματευσεις, αδειες, κοκ)

Μιλαμε παντα για φονιαδες που δε βρισκονταν σε αμυνα

Ειναι πιο απανθρωπο να βλεπεις ολοκληρα κρατη να σκουζουν για την υγεια φονιαδων και να τους βγαζουν στο φως στα 15 χρονια (η και νωριτερα)

Αν δε θελουν θανατικη ποινη, τουλαχιστον ας κανουν τα ισοβια-πραγματικα ισοβια
Καμιά φορά ο θάνατος είναι λύτρωση και τα ισόβια συντηρούν έναν ανισόρροπο με τα λεφτά άλλων. Διαφορετικά θα ψόφαγε της πείνας.
Αν ήταν στο χέρι μου θα μάζευα όλους τους ανώμαλους και θα τους παρατούσα σε ένα νησί στη μέση του Ειρηνικού να βγάλουν τα μάτια τους μόνοι τους όπως έκαναν παλιά.
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
854
Πόντοι
81
μπα,
οι πολεμιστές, με την αυτοπεποίθηση της υπεράσπισης της πατρίδας και της νίκης τους, απαίτησαν τη συμμετοχή στην πολιτική και μετά τον α και μετά τον β ΠΠ,
έτσι και οι σαλαμινομάχοι - όπου νίκησαν οι κωπηλάτες οι πτωχότεροι των ελευθέρων πολιτών
αντιστοίχως, οι γυναίκες με τη συμμετοχή τους στην οικονομική ζωή (έξω από την οικιακή οικονομία) απαίτησαν πολιτικά δικαιώματα
Ναι, είναι πολύ ωραίες αυτές οι βαρύγδουπες μαλακίες για να χαϊδευόμαστε, αλλά η καθολική ψήφος σχεδιάστηκε στα χρόνια του πολέμου σαν καρότο και διάφορες καμπάνιες κρατικής προπαγάνδας μέσω γυναικών, με White Feather και τέτοια σαν μαστίγιο. Οι γυναίκες δεν απαιτούσαν τίποτα όσο διαρκούσε ο πόλεμος.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.377
Κριτικές
5
Like
5.462
Πόντοι
1.056
Ένα πράγμα έχω να πω:
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΚΗ ΠΑΝΟΥ!
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.629
Πόντοι
456
ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ, ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ. Όχι άλλες μαλακίες.

κρίμα για την γυναίκα. Θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή με ποιόν μπλέκει κανείς, αναρχομαλλιάδες, περίεργοι άνεργοι αιώνιοι ακροαριστεροί φοιτητές, λάθρο, πρεζόνια, ιδεολόγοι της πούτσαςι, κ.,λ.π,. ΜΑΚΡΙΑ.
Τύπε λες και αναφέρεσαι σε μένα είναι. :sad2:
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.629
Πόντοι
456
Είσαι βέβαιος ότι πληρεις όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις;
όχι εντάξει πλάκα κάνω.
Λίγο υπερβολικός.

Νομίζω τα πρόβληματα σε έναν άνρθωπο ξεκινάνε κατά 99% όταν:
1. είχε τρομερά άρρωστο οικογενειακό περιβάλλον
2. είχε / μεγάλωσε σε τραγικά άσχημα οικονομικό περιβάλλον
3. και τα 2 από πάνω

όλα τα άλλα δε νομίζω ότι παίζουν ρόλο στο να γίνει περίεργος, ψυχάκιας και οτιδήποτε άλλο έτσι ώστε να φτάσει στο σημείο να κάνει κάτι τόσο ακραίο. Επίσης! Μη ξεχνάμε! Σε αρκετές δολοφονίες γυναικών ήταν θύτες κανονικοί άνρθωποι 50-60 χρονών, πολύ μακριά από τον εν λόγω τύπο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom