Νέα

Γνώμες για Ανδρέα Παπανδρέου. Κατέστρεψε την Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα maniatis1983
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ανδρέας Παπανδρέου,λαοπλάνος-φίδι κολοβό ή ηγέτης;;;

  • λαοπλάνος-φίδι κολοβό

    Ψήφοι: 141 68,4%
  • ηγέτης,έδωσε ψωμάκι στον λαό

    Ψήφοι: 54 26,2%
  • λευκό

    Ψήφοι: 11 5,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    206

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.708
Κριτικές
5
Like
6.027
Πόντοι
2.306
Αυτό δεν αλλάζει, ότι τα μικρασιατικά παράλια έχουν άλλες επιρροές από πανάρχαια χρόνια.

Τι δεν καταλαβαίνεις πάλι;
Καλά, καλά.
Εσύ μιλάς για τα χώματα και τις πέτρες της Μικρασίας, εγώ μιλάω για τους προγόνους των τωρινών κατοίκων.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Δεν ήταν από τον Αντρέα και μετά. Ηταν από ιδρύσεως του Ελληνικού κράτους.

Έχω βάλει πίνακες από το 1884 ως το 2020 πρωτύτερα στο νήμα.

Ήταν εποχές που το Δημόσιο είχε τεράστιες υποχρεώσεις λόγω πολέμων και επέκτασης της επικράτειας μας, οπότε το χρέος ως προς το ΑΕΠ έφτανε πάνω από 100%.

Με οδυνηρές οικονομίες συμμαζεύτηκε το χρέος στο 27% την εποχή που πρώτοανέλαβε ο Αντρέας. Και από τότε φτάσαμε με τον έναν και τον άλλον στην εξουσία στο 150-200%.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Να φοβάστε τι θα γίνει από το 2027 και μετά που θα σταματήσουν τα ΕΣΠΑ (στα @@ του ο Κούλης, θα πάρει τιμητική θέση στας Βρυξέλλας και ίσως αφήσει τον Κασσελάκη να παίξει μπάλα), αλλά και από το 2032 που θα αρχίσουμε να πληρώνουμε χρέος (όχι μόνο τόκους)...

Όλα στο πρόγραμμα είναι. Ένα από τα πιο πιθανά ενδεχόμενα είναι η επόμενη κρίση να ξεσπάσει με το που θα βγει ο Κασσελάκης.

Ψηφιακό χρήμα μόνο για πάταξη της φοροδιαφυγής, και απαγόρευση της χρήσης μετρητών είναι πρώτα-πρώτα στην ατζέντα.

Μια νέα πολύ πιο χαλαρή μεταναστευτική πολιτική επίσης.
Θα πνιγούμε στους μετανάστες από Μέση Ανατολή. Φαίνεται που πάει το πράγμα.
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.354
Κριτικές
6
Like
10.441
Πόντοι
3.936
Σε αφηνουν οι ασπονδοι φιλοι μας να εξορυξεις φυσικους πορους απ το υπεδαφος χωρις το νταβατζιλικι τους; ΟΧΙ. Σε αφηνουν να παραγεις; ΟΧΙ. Σου δινουν επιδοτησεις μεχρι να σταματησεις να παραγεις; ΣΙΓΟΥΡΑ. Σε αφηνουν να παραγεις πυρηνικη ενεργεια προς το κοινο καλο για να απεξαρτηθεις απ την εισαγωγη πετρελαιου; ΟΧΙ- Σε γεμιζουν αλλοδαπους για να πεσει το μεροκαματο και γενικοτερα το βιοτικο επιπεδο της ζωης; ΝΑΙ.- Σε εριξαν με εντεχνο τροπο στα πλασματικα μνημονια για να υποθηκευσεις την χωρα και να σε εχουν στο χερι; ΝΑΙ.
-Αρα πως θα ορθοποδησεις σαν κρατος αφου οι εξω δεν σε αφηνουν..θελουν να σε ελεγχουν και να σερνεσαι στα 4 για να σε εχουν προτεκτορατο με οτι συνεπαγεται αυτο.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
583
Πόντοι
81
Όλα στο πρόγραμμα είναι. Ένα από τα πιο πιθανά ενδεχόμενα είναι η επόμενη κρίση να ξεσπάσει με το που θα βγει ο Κασσελάκης.

Ψηφιακό χρήμα μόνο για πάταξη της φοροδιαφυγής, και απαγόρευση της χρήσης μετρητών είναι πρώτα-πρώτα στην ατζέντα.

Μια νέα πολύ πιο χαλαρή μεταναστευτική πολιτική επίσης.
Θα πνιγούμε στους μετανάστες από Μέση Ανατολή. Φαίνεται που πάει το πράγμα.
Έχω μια ένσταση για το μετρητό, νομικά δεν θα είναι καθόλου εύκολη η κατάργησή του αν βάλει μπλόκο έστω και μια χώρα της Ευρωζώνης:



Οπότε τι Plan B έχει η Ελίτ; Εσύ τι θα έκανες στην θέση τους; (σκέψου Μακιαβελικά ;-)

Προσωπικά θα γούσταρα κάργα μια τεχνητή κρίση (βλ. COVID, Ουκρανία), αλλά στο πεδίο της Ταϊβάν.

Να «στεγνώσει» εντελώς η Δύση από ημιαγωγούς (μικροτσίπ) και έτσι να προκληθεί τεχνητός υπερπληθωρισμός -> ένα Xiaomi των €200 να πάει €5000, ένα iPhone των €1000 να πάει €15000 κλπ κλπ. Τρόφιμα δεν αναφέρω καν, γιατί θα κλάψετε (ρωτήστε παππούδες επί Κατοχής).

Η (ψηφιοποιημένη) Δύση είναι ένα τίποτα χωρίς τους ημιαγωγούς της Ταϊβάν (TSMC). Τους χρειάζεται για την ψηφιακή/πράσινη μετάβαση.

Τότε (εκεί γύρω στο 2026-2027) θα αδράξουν την ευκαιρία να φέρουν το ψηφιακό δολάριο/ευρώ αφού «τι να κάνουμε, δυστυχώς επτωχεύσαμεν, τι θέλετε, να πεινάσουμε;»

Δες εδώ στο 27:02 γιατί η Κίνα έχει ένα μοναδικό παράθυρο ευκαιρίας να επιτεθεί το αργότερο μέχρι το 2027:


Και για όσους κοιμισμένους αρνούνται πεισματικά να δουν ότι η Κίνα (και όχι μόνο!) είναι πουλέν του Νταβός/Σβαμπ:



Όλη η τράπουλα είναι σημαδεμένη.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Έχω μια ένσταση για το μετρητό, νομικά δεν θα είναι καθόλου εύκολη η κατάργησή του αν βάλει μπλόκο έστω και μια χώρα της Ευρωζώνης:

Όλη η τράπουλα είναι σημαδεμένη.

Μου είναι γνωστές οι συζητήσεις στην Αυστρία και τη Γερμανία. Κάθε χώρα έχει και μέσα στην ενιαία αγορά ξεχωριστή οντότητα και ιιδιαιτερότητες. Όπως διπλωμάτες, π.χ. οι αξιωματούχοι του Δ.Ν.Τ. δεν πληρώνουν καν φόρους χάριν της συνθήκης της Βιέννης, θα προκύψουν άλλες συνθήκες που θα εξηγούν, ποιος και πότε επιτρέπεται να χρησιμοποιεί μετρητά. ;-)

Δεν πιστεύω ότι η υποχρεωτικότητα θα απλωθεί κατευθείαν σε όλη την Ευρωζώνη. Στην αρχή θα μπορείς να εξαγοράσεις ψηφιακό χρήμα με μετρητά, αργότερα όχι.

Κι εμείς θα είμαστε οι πρώτοι-πρώτοι, ίσως μαζί με την Ιταλία, που θα υποχρεωθούμε να γίνονται όλες-όλες οι συναλλαγές με ηλεκτρονικά μέσα.

Σταδιακή θα είναι η μετάβαση, αν το δει κανείς συνολικά, και θα διαρκέσει κατά κάποιο τρόπο για ...πάντα. Όπως έγινε μετά τη Γαλλική Επανάσταση με τη μετάβαση από το χρυσό στα χρεόγραφα και τα μετρητά.

Αλλά όπως μετά το 2002 κανένας δεν μπορούσε να πληρώσει στην Ελλάδα με δραχμές, έτσι θα γίνει στην Ελλάδα ως το 2032 και με τα μετρητά, υποθέτω.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
583
Πόντοι
81
1) Δεν πιστεύω ότι η υποχρεωτικότητα θα απλωθεί κατευθείαν σε όλη την Ευρωζώνη. Στην αρχή θα μπορείς να εξαγοράσεις ψηφιακό χρήμα με μετρητά, αργότερα όχι.

Κι εμείς θα είμαστε οι πρώτοι-πρώτοι, ίσως μαζί με την Ιταλία, που θα υποχρεωθούμε να γίνονται όλες-όλες οι συναλλαγές με ηλεκτρονικά μέσα.

2) Σταδιακή θα είναι η μετάβαση, αν το δει κανείς συνολικά, και θα διαρκέσει κατά κάποιο τρόπο για ...πάντα.
1) Επιμένω ότι δεν είναι τόσο απλό, υπάρχουν νομικά κωλύματα (άσχετα αν εμείς γίναμε το πρώτο πειραματόζωο ελέω Μνημονίων με ΓΑΠ & Τσίπρα):


Δεν το επιτρέπει η ΕΚΤ, άρα τέλος, όσο και να το θέλει ο Κούλης.

Είναι legal tender το χαρτονόμισμα των €500, άρα είναι αδύνατο να πέσει το όριο πληρωμών έστω και κατά 1 σεντ (στα €499,99).

2) Σταδιακή μετάβαση έχουμε και τώρα, αλλά εγώ λέω πως θα γίνει βίαιη/άμεση μετάβαση σε μια 1 μέρα.

Όταν το χρήμα γίνει έτσι:

Children+playing+with+stacks+of+hyperinflated+currency+during+the+Weimar+Republic,+1922+(1).jpg


Τότε ο λαός δεν θα το θέλει πια (μόνο προσάναμμα για το τζάκι -> ουπς, βγάζει πολύ CO2, άρα ούτε αυτό), άρα θα βρει πάτημα και η ΕΚΤ και οι κυβερνήσεις να το καταργήσουν.

Το ζουμί είναι η απώλεια πίστης που προέρχεται από τον λαό.

Όταν θα κοστίζει €500 μια τυρόπιτα και η πουτάνα θα ζητάει ένα καρότσι 500άρικα για σεξ, τότε θα είναι η στιγμή που θα έρθει το CBDC ως «σωτήρας» (εννοείται ότι θα έχει γίνει τεχνική προετοιμασία πιο πριν).

Διπλωμάτες, Ελίτ κλπ θα βρουν υποκατάστατα μετρητού (από χρυσές λίρες, μέχρι κρυπτονομίσματα και έργα τέχνης). Ο λαουτζίκος θα πιαστεί με τα βρακιά κατεβασμένα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
1) Επιμένω ότι δεν είναι τόσο απλό, υπάρχουν νομικά κωλύματα (άσχετα αν εμείς γίναμε το πρώτο πειραματόζωο ελέω Μνημονίων με ΓΑΠ & Τσίπρα):


Δεν το επιτρέπει η ΕΚΤ, άρα τέλος, όσο και να το θέλει ο Κούλης.

Είναι legal tender το χαρτονόμισμα των €500, άρα είναι αδύνατο να πέσει το όριο πληρωμών έστω και κατά 1 σεντ (στα €499,99).

2) Σταδιακή μετάβαση έχουμε και τώρα, αλλά εγώ λέω πως θα γίνει βίαιη/άμεση μετάβαση σε μια 1 μέρα.

Όταν το χρήμα γίνει έτσι:

Children+playing+with+stacks+of+hyperinflated+currency+during+the+Weimar+Republic,+1922+(1).jpg


Τότε ο λαός δεν θα το θέλει πια (μόνο προσάναμμα για το τζάκι -> ουπς, βγάζει πολύ CO2, άρα ούτε αυτό), άρα θα βρει πάτημα και η ΕΚΤ και οι κυβερνήσεις να το καταργήσουν.

Το ζουμί είναι η απώλεια πίστης που προέρχεται από τον λαό.

Όταν θα κοστίζει €500 μια τυρόπιτα και η πουτάνα θα ζητάει ένα καρότσι 500άρικα για σεξ, τότε θα είναι η στιγμή που θα έρθει το CBDC ως «σωτήρας» (εννοείται ότι θα έχει γίνει τεχνική προετοιμασία πιο πριν).

Διπλωμάτες, Ελίτ κλπ θα βρουν υποκατάστατα μετρητού (από χρυσές λίρες, μέχρι κρυπτονομίσματα και έργα τέχνης). Ο λαουτζίκος θα πιαστεί με τα βρακιά κατεβασμένα.


Ενδιαφέρουσα κι αυτή η εκδοχή, αλλά δεν πιστεύω ότι πάει εκεί η φάση ως το 2032.

Οπότε θεωρώ, ότι θα βρουν τρόπους να παρακάμψουν τα νομικά κολλήματα.

Είναι μανούλες σε τέτοια κόλπα. :-)
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
583
Πόντοι
81
Ενδιαφέρουσα κι αυτή η εκδοχή, αλλά δεν πιστεύω ότι πάει εκεί η φάση ως το 2032.

Οπότε θεωρώ, ότι θα βρουν τρόπους να παρακάμψουν τα νομικά κολλήματα.

Είναι μανούλες σε τέτοια κόλπα. :-)
Μα σου είπα πως θα γίνει, όλοι μιλάνε για εισβολή της Κίνας στην Ταϊβάν το 2027:


Έχουμε δηλαδή 3 χρόνια ακόμα... το 2032 αφορούσε άλλο πράγμα (τόκοι/χρέος για Ελλάδα).

Γενικά για να περάσεις παράλογα μέτρα (όπως υποχρεωτικά lockdowns/μπόλια ή κατάργηση μετρητού) χρειάζεσαι μια μεγάλη τεχνητή κρίση. ;-)

Καμία κρίση δεν πρέπει να πηγαίνει χαμένη λέει ένα ρητό...

Για να ξαναγυρίσουμε στα του Ανδρέα, κάπου εκεί στα τελευταία του παραδέχτηκε ότι υπάρχει «Διευθυντήριο» (WEF?) χωρίς να αποκαλύπτει ονόματα:


Κρίση ειλικρίνειας; Ήθελε να εξιλεωθεί πριν αποχαιρετήσει τα εγκόσμια; Δεν θα μάθουμε ποτέ...
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Μα σου είπα πως θα γίνει, όλοι μιλάνε για εισβολή της Κίνας στην Ταϊβάν το 2027:


Έχουμε δηλαδή 3 χρόνια ακόμα... το 2032 αφορούσε άλλο πράγμα (τόκοι/χρέος για Ελλάδα).

Γενικά για να περάσεις παράλογα μέτρα (όπως υποχρεωτικά lockdowns/μπόλια ή κατάργηση μετρητού) χρειάζεσαι μια μεγάλη τεχνητή κρίση. ;-)

Καμία κρίση δεν πρέπει να πηγαίνει χαμένη λέει ένα ρητό...

Για να ξαναγυρίσουμε στα του Ανδρέα, κάπου εκεί στα τελευταία του παραδέχτηκε ότι υπάρχει «Διευθυντήριο» (WEF?) χωρίς να αποκαλύπτει ονόματα:


Κρίση ειλικρίνειας; Ήθελε να εξιλεωθεί πριν αποχαιρετήσει τα εγκόσμια; Δεν θα μάθουμε ποτέ...

Για να πιάσεις την οπτική μου γωνία, χωρίς να επιμένω σε κάτι, εξηγώ το εξής:

Ναι, η εισβολή στην Ταϊβάν θα γίνει, και το νωρίτερο είναι ίσως το 2027, αλλά πολύ πιο πιθανό είναι στην επόμενη χρονιά του Δράκου, το 2036 δηλαδή. Και μπορεί και ακόμη αργότερα.

Όσο για τον Αντρέα, ναι γεννήθηκε και υπήρξε μέρος ενός άτυπου συστήματος διαδοχής με εντολοδότες συγκεκριμένα διεθνή συμφέροντα. Αυτό το σύστημα όμως δεν είναι ο κόσμος όλος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
583
Πόντοι
81
1) Για να πιάσεις την οπτική μου γωνία, χωρίς να επιμένω σε κάτι, εξηγώ το εξής:

Ναι, η εισβολή στην Ταϊβάν θα γίνει, και το νωρίτερο είναι ίσως το 2027, αλλά πολύ πιο πιθανό είναι στην επόμενη χρονιά του Δράκου, το 2036 δηλαδή. Και μπορεί και ακόμη αργότερα.

2) Όσο για τον Αντρέα, ναι γεννήθηκε και υπήρξε μέρος ενός άτυπου συστήματος διαδοχής με εντολοδότες συγκεκριμένα διεθνή συμφέροντα. Αυτό το σύστημα όμως δεν είναι ο κόσμος όλος.
1) Για να έχουμε κοινή βάση συζήτησης, θα πρέπει να δεις το βίντεο που έβαλα παραπάνω και εξηγεί πλήρως την γεωπολιτική οπτική. Υποθέτω δεν το είδες λόγω mobile, αλλά αξίζει.

Για να το πω συνοπτικά:

Ο Σι Τζινπίνγκ είναι ήδη μεγάλος σε ηλικία (71), οπότε ποιό 2036... δεν θα ζει τότε!

Επίσης η Κίνα αντιμετωπίζει δημογραφική γήρανση, οπότε ξανά ποιό 2036... ο Στρατός θέλει νέους και όχι γέρους.

Υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό παράθυρο μέχρι το 2027 το αργότερο, μετά πάπαλα!

Προς το παρόν ακούγεται ότι εκπαιδεύουν τον Στρατό, μιας και δεν έχει εμπειρία σε πολεμικές επιχειρήσεις (αρνητικό).

Όμως το θετικό είναι ότι η Κίνα διέπεται από πειθαρχία, είναι στρατιωτάκια και θα κάνουν ό,τι τους πεις (τρανό παράδειγμα και το σκληρό lockdown στην Γουχάν με το κράτος να στέλνει τρόφιμα στην πόρτα τους).

2) Διαφωνώ ότι δεν είναι όλος ο κόσμος έτσι, εκτός αν μιλάμε για κάποια απομονωμένη ζούγκλα με ιθαγενείς.

Το WEF έχει καλεσμένους ηγέτες από όλο τον κόσμο... δεν έχω δει κάποιον να μην συμμετέχει. Αν ξέρεις κάποιον, πες μου κι εμένα. :-)

Μέχρι και ο μπούλης έχει σελίδα στο όνομα του: https://www.weforum.org/people/kim-jong-un/
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
1) Για να έχουμε κοινή βάση συζήτησης, θα πρέπει να δεις το βίντεο που έβαλα παραπάνω και εξηγεί πλήρως την γεωπολιτική οπτική. Υποθέτω δεν το είδες λόγω mobile, αλλά αξίζει.

Για να το πω συνοπτικά:

Ο Σι Τζινπίνγκ είναι ήδη μεγάλος σε ηλικία (71), οπότε ποιό 2036... δεν θα ζει τότε!

Επίσης η Κίνα αντιμετωπίζει δημογραφική γήρανση, οπότε ξανά ποιό 2036... ο Στρατός θέλει νέους και όχι γέρους.

Υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό παράθυρο μέχρι το 2027 το αργότερο, μετά πάπαλα!

Προς το παρόν ακούγεται ότι εκπαιδεύουν τον Στρατό, μιας και δεν έχει εμπειρία σε πολεμικές επιχειρήσεις (αρνητικό).

Όμως το θετικό είναι ότι η Κίνα διέπεται από πειθαρχία, είναι στρατιωτάκια και θα κάνουν ό,τι τους πεις (τρανό παράδειγμα και το σκληρό lockdown στην Γουχάν με το κράτος να στέλνει τρόφιμα στην πόρτα τους).

2) Διαφωνώ ότι δεν είναι όλος ο κόσμος έτσι, εκτός αν μιλάμε για κάποια απομονωμένη ζούγκλα με ιθαγενείς.

Το WEF έχει καλεσμένους ηγέτες από όλο τον κόσμο... δεν έχω δει κάποιον να μην συμμετέχει. Αν ξέρεις κάποιον, πες μου κι εμένα. :-)

Μέχρι και ο μπούλης έχει σελίδα στο όνομα του: https://www.weforum.org/people/kim-jong-un/

Το βίντεο το ξέρω, αλλά σε ευχαριστώ και για την περίληψη, βοηθάει και τους άλλους, κι εξάλλου δεν το έχω δει πρόσφατα. Ο Κινέζος ηγέτης έχει όντως διάθεση να περιμένει για πολλά χρόνια ακόμη, λέω, και για να το κάνει χρειάζεται να έχει περιέλθει η Κίνα σε δύσκολη θέση πρώτα, με μεγάλους περιορισμούς στις εξαγωγές της.

Υποστηρίζω, ότι στο WEF πηγαίνουν για την πλάκα τους, για το λίγο έξτρα μπλα-μπλα από κοντά, όπως στα πάρτυ υου Hollywood. Για κάποια κρυφά deals επίσης. Ένα χωριό πάνω στο βουνά με εκθεσιακό κέντρο φτιαγμένο από κακάσχημο μπετόν είναι το Νταβός. Απλά ένα ασφαλές μέρος για επιφανείς συναντήσεις.

Τα πραγματικά κέντρα αποφάσεων είναι εντελώς κρυφά κι απόκρυφα.

Ο Παπανδρέου ήξερε μόνο ένα μικρό μέρος του παζλ. Όταν ο Παπανδρέου το 88 εξυμνούσε τον Γιακούμπ που του έσωσε τη ζωή, έδειξε ότι ούτε που ξέρει τι παίζει.

Οι μεγάλες μάρκες πίσω από Blackrock και Vauxhall αποφεύγουν να τα ψιθυρίσουν όλα σε φλύαρα τυπάκια που μιλάν στη δημοσιότητα. Ο κάθε πολιτικός ξέρει αυτά που χρειάζεται να ξέρει, ο κάθε τραπεζίτης ή μεγαλοβιομήχανος το ίδιο.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Με αυτά και με το άλλα τον ξεθάψαμε τον άνθρωπο...θα στριφογυρνάει στον τάφο του.

Ο καθένας διαβάζει και καταλαβαίνει ό,τι μπορεί και ό,τι θέλει.

Είναι περίπου όπως με τα αυγά.

Λες στον έναν «αυγά» και σκέφτεται «κότες». Λες στον άλλον «αυγά» και σκέφτεται κότες, πάπιες, ορτύκια, γαλοπούλες, σολομούς, πέστροφες κλπ. κλπ.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
583
Πόντοι
81
Το βίντεο το ξέρω, αλλά σε ευχαριστώ και για την περίληψη, βοηθάει και τους άλλους, κι εξάλλου δεν το έχω δει πρόσφατα. Ο Κινέζος ηγέτης έχει όντως διάθεση να περιμένει για πολλά χρόνια ακόμη, λέω, και για να το κάνει χρειάζεται να έχει περιέλθει η Κίνα σε δύσκολη θέση πρώτα, με μεγάλους περιορισμούς στις εξαγωγές της.

Υποστηρίζω, ότι στο WEF πηγαίνουν για την πλάκα τους, για το λίγο έξτρα μπλα-μπλα από κοντά, όπως στα πάρτυ υου Hollywood. Για κάποια κρυφά deals επίσης. Ένα χωριό πάνω στο βουνά με εκθεσιακό κέντρο φτιαγμένο από κακάσχημο μπετόν είναι το Νταβός. Απλά ένα ασφαλές μέρος για επιφανείς συναντήσεις.

Τα πραγματικά κέντρα αποφάσεων είναι εντελώς κρυφά κι απόκρυφα.

Ο Παπανδρέου ήξερε μόνο ένα μικρό μέρος του παζλ. Όταν ο Παπανδρέου το 88 εξυμνούσε τον Γιακούμπ που του έσωσε τη ζωή, έδειξε ότι ούτε που ξέρει τι παίζει.

Οι μεγάλες μάρκες πίσω από Blackrock και Vauxhall αποφεύγουν να τα ψιθυρίσουν όλα σε φλύαρα τυπάκια που μιλάν στη δημοσιότητα. Ο κάθε πολιτικός ξέρει αυτά που χρειάζεται να ξέρει, ο κάθε τραπεζίτης ή μεγαλοβιομήχανος το ίδιο.
Υπάρχουν και άλλοι πιο ψηλά πάνω από τον Σβαμπ στην ιεραρχία, αλλά λέω να μην ξεφύγουμε πολύ... εδώ αρκετοί αρνούνται να δεχτούν τι ακριβώς ενορχηστρώθηκε το 2020-2021.

Σίγουρα είναι δύσκολο να ξέρει κάποιος το 100% της ατζέντας, αν και αρκετά (ας πούμε το 80-90%) έχουν περιγραφεί στη Μπλε Βίβλο που κοσμεί το γραφείο του Κούλη.

Το αφήγημα ότι η Κίνα είναι σύμμαχος της Δύσης δεν με βρίσκει σύμφωνο... τα ίδια λέγανε και για την Ρωσία πριν 10+ χρόνια (η ΝΔ ήταν συναδελφωμένη με το κόμμα του Πούτιν):


Συνοπτικά αυτό που θέλω να πω ότι οι BRICs είναι μια ανερχόμενη συμμαχία (στυλ ΕΟΚ των 70s/80s), με δήθεν αντισυστημικό αφήγημα/μανδύα («έξω το ΝΑΤΟ και οι βάσεις του θανάτου»).

Όμως οι BRICs είναι ξεκάθαρα εκτελεστικός βραχιόνας του WEF και της BlackRock (το αρχι-Ιερατείο του ESG/SDG):


Οπότε ξέχνα αυτά που λένε πολλοί «η Κίνα έχει ανάγκη την Δύση για τις εξαγωγές της, δεν θα μας πουλήσει». Τα ίδια και η Ινδία. Τέτοιες γεωπολιτικές αναλύσεις είναι εντελώς αφελείς, όσο αφελής είναι όποιος πίστεψε ότι με 2 βδομάδες λοκντάου θα εξαφανιζόταν ο ιός.

Προσωπικά δεν μπορώ να εμπιστευτώ τύπους που πάνε από κουβά σε κουβά (COVID, Ουκρανία και οσονούπω Ταϊβάν).

Ό,τι λένε αυτοί, πίστεψε ότι θα γίνει το αντίθετο. 4,5 χρόνια ακολουθώ αυτή την τακτική και δεν έχω πάει καθόλου κουβά, αντιθέτως είμαι πολύ καλά και στην υγεία μου και οικονομικά.

Αν τους άκουγα, τώρα μπορεί να μην ζούσα και να μην κάναμε αυτό τον διάλογο...

Όπως και να έχει, η αποδολαριοποίηση πρέπει να γίνει για να φέρουν το CBDC, δεν γίνεται αλλιώς.

Στην Αμερική ούτε καν υποχρεωτικά POS δεν έχουν (όπως εμείς), πόσο μάλλον να τους πείσεις να δεχτούν CBDC.

Άρα ο μόνος τρόπος να τους γονατίσεις είναι να κάνεις το νόμισμα χαρτοπετσέτα Βαϊμάρης... και αυτό θα πονέσει ΠΟΛΥ.

Πιστεύω η BlackRock έχει πλήρη γνώση των παραπάνω και για αυτό ξεκίνησε ένα καινοφανές ETF τελευταία. Για να dumpάρουν δολάρια και να πάνε σε σκληρά assets.

Άπαξ και ο Σβαμπ δώσει το ΟΚ στην Κίνα να επιτεθεί στην Ταϊβάν και να γίνουν Νο1 οικονομία με την TSMC, αυτό ακριβώς θα γίνει.

Αυτό ακριβώς πιστεύω ότι έγινε και με την Ουκρανία, ο Σβαμπ έδωσε εντολή στον Πούτιν (αχυράνθρωπος), γιατί η COVID παράνοια είχε αρχίσει να φθίνει αρχές του 2022 αν θυμάσαι και το Great Reset (ακριβά τρόφιμα/καύσιμα/ενέργεια -> προώθηση ΑΠΕ/εντομοφαγίας) έπρεπε να συνεχιστεί θυσιάζοντας την Ουκρανία ως γεωπολιτικό πιόνι/χρήσιμο ηλίθιο.

Βλέπεις ότι και η Ουκρανία δεν τραβάει πλέον, κούρασε. Είναι σαν σειρά του Netflix με πολλαπλά επεισόδια. Πόσο καιρό να κρατήσει το ίδιο επεισόδιο; Ο τηλεθεατής NPC του Current Thing θα βαρεθεί και θα αλλάξει κανάλι!

Αλλά ο κόσμος είναι ηλίθιος και προτιμάει να βρίζει τον αχυράνθρωπο (λες και ανέβηκε μόνος του στην εξουσία):


Για μένα δεν κολλάει να δηλώνεις «Δημοκράτης» και να κάνεις παρέα με «Φασίστες» (έστω και για πλάκα όπως λες)... βγάζει νόημα όμως αν είναι μια κομπανία όλοι. «Δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιός είσαι». ;-)

Θα το παραδεχτούν ποτέ; Δεν νομίζω, δεν έχουν καμία υποχρέωση να μας πουν αν συνωμοτούν στα κρυφά στα πλαίσια μιας νέας μοιρασιάς του κόσμου. Πάρε εσύ τα φιλέτα της Ουκρανίας, θα πάρω κι εγώ την συνέχιση του Great Reset = win-win situation
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Υπάρχουν και άλλοι πιο ψηλά πάνω από τον Σβαμπ στην ιεραρχία, αλλά λέω να μην ξεφύγουμε πολύ... εδώ αρκετοί αρνούνται να δεχτούν τι ακριβώς ενορχηστρώθηκε το 2020-2021.

Σίγουρα είναι δύσκολο να ξέρει κάποιος το 100% της ατζέντας, αν και αρκετά (ας πούμε το 80-90%) έχουν περιγραφεί στη Μπλε Βίβλο που κοσμεί το γραφείο του Κούλη.

Το αφήγημα ότι η Κίνα είναι σύμμαχος της Δύσης δεν με βρίσκει σύμφωνο... τα ίδια λέγανε και για την Ρωσία πριν 10+ χρόνια (η ΝΔ ήταν συναδελφωμένη με το κόμμα του Πούτιν):


Συνοπτικά αυτό που θέλω να πω ότι οι BRICs είναι μια ανερχόμενη συμμαχία (στυλ ΕΟΚ των 70s/80s), με δήθεν αντισυστημικό αφήγημα/μανδύα («έξω το ΝΑΤΟ και οι βάσεις του θανάτου»).

Όμως οι BRICs είναι ξεκάθαρα εκτελεστικός βραχιόνας του WEF και της BlackRock (το αρχι-Ιερατείο του ESG/SDG):


Οπότε ξέχνα αυτά που λένε πολλοί «η Κίνα έχει ανάγκη την Δύση για τις εξαγωγές της, δεν θα μας πουλήσει». Τα ίδια και η Ινδία. Τέτοιες γεωπολιτικές αναλύσεις είναι εντελώς αφελείς, όσο αφελής είναι όποιος πίστεψε ότι με 2 βδομάδες λοκντάου θα εξαφανιζόταν ο ιός.

Προσωπικά δεν μπορώ να εμπιστευτώ τύπους που πάνε από κουβά σε κουβά (COVID, Ουκρανία και οσονούπω Ταϊβάν).

Ό,τι λένε αυτοί, πίστεψε ότι θα γίνει το αντίθετο. 4,5 χρόνια ακολουθώ αυτή την τακτική και δεν έχω πάει καθόλου κουβά, αντιθέτως είμαι πολύ καλά και στην υγεία μου και οικονομικά.

Αν τους άκουγα, τώρα μπορεί να μην ζούσα και να μην κάναμε αυτό τον διάλογο...

Όπως και να έχει, η αποδολαριοποίηση πρέπει να γίνει για να φέρουν το CBDC, δεν γίνεται αλλιώς.

Στην Αμερική ούτε καν υποχρεωτικά POS δεν έχουν (όπως εμείς), πόσο μάλλον να τους πείσεις να δεχτούν CBDC.

Άρα ο μόνος τρόπος να τους γονατίσεις είναι να κάνεις το νόμισμα χαρτοπετσέτα Βαϊμάρης... και αυτό θα πονέσει ΠΟΛΥ.

Πιστεύω η BlackRock έχει πλήρη γνώση των παραπάνω και για αυτό ξεκίνησε ένα καινοφανές ETF τελευταία. Για να dumpάρουν δολάρια και να πάνε σε σκληρά assets.

Άπαξ και ο Σβαμπ δώσει το ΟΚ στην Κίνα να επιτεθεί στην Ταϊβάν και να γίνουν Νο1 οικονομία με την TSMC, αυτό ακριβώς θα γίνει.

Αυτό ακριβώς πιστεύω ότι έγινε και με την Ουκρανία, ο Σβαμπ έδωσε εντολή στον Πούτιν (αχυράνθρωπος), γιατί η COVID παράνοια είχε αρχίσει να φθίνει αρχές του 2022 αν θυμάσαι και το Great Reset (ακριβά τρόφιμα/καύσιμα/ενέργεια -> προώθηση ΑΠΕ/εντομοφαγίας) έπρεπε να συνεχιστεί θυσιάζοντας την Ουκρανία ως γεωπολιτικό πιόνι/χρήσιμο ηλίθιο.

Βλέπεις ότι και η Ουκρανία δεν τραβάει πλέον, κούρασε. Είναι σαν σειρά του Netflix με πολλαπλά επεισόδια. Πόσο καιρό να κρατήσει το ίδιο επεισόδιο; Ο τηλεθεατής NPC του Current Thing θα βαρεθεί και θα αλλάξει κανάλι!

Αλλά ο κόσμος είναι ηλίθιος και προτιμάει να βρίζει τον αχυράνθρωπο (λες και ανέβηκε μόνος του στην εξουσία):


Για μένα δεν κολλάει να δηλώνεις «Δημοκράτης» και να κάνεις παρέα με «Φασίστες» (έστω και για πλάκα όπως λες)... βγάζει νόημα όμως αν είναι μια κομπανία όλοι. «Δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιός είσαι». ;-)

Θα το παραδεχτούν ποτέ; Δεν νομίζω, δεν έχουν καμία υποχρέωση να μας πουν αν συνωμοτούν στα κρυφά στα πλαίσια μιας νέας μοιρασιάς του κόσμου. Πάρε εσύ τα φιλέτα της Ουκρανίας, θα πάρω κι εγώ την συνέχιση του Great Reset = win-win situation

Απαντάω μόνο έμμεσα. Γενικώς δεν πιστεύω, ότι βιάζονται, αλλά όταν οι δείκτες δείξουν ότι είναι η ώρα, κοιτάν να μπορούν να κινηθούν πολύ γρήγορα.

Περίπου όπως ασφαλτοστρώθηκε έξαφνα η Συγγρού μέσα σε 24 ώρες, λόγω της επίσκεψης του Ζισκαρ Ντ Εστέν για τη συμφωνία ένταξης στην ΕΟΚ, ενώ ήταν καρόδρομος επί ογδόντα χρόνια.

Και εξετάζουν μονίμως διαφορετικούς τρόπους και δρόμους για να χτίσουν έναν «καλύτερο κόσμο». Ένας καλύτερος κόσμος είναι ένας κόσμος που εξυπηρετεί καλύτερα τα συμφέροντα του διεθνούς κεφαλαίου σύμφωνα με τη λογική τους.

Περίπου όπως για έναν πουτανιάρη, καλύτερη escort είναι εκείνη που προσφέρει τις καλύτερες υπηρεσίες.

Δημοκρατίες - Φασισμοί - ιδεολογίες δεν παίζουν, δεν ενδιαφέρουν αυτά το κεφάλαιο. Όπως περίπου δεν ενδιαφέρει τον πελάτη στην πίπα, αν η κοπέλα είναι σοσιαλίστρια ή κεντροδεξιά. :-)

Τώρα, για να συνδεθούμε λίγο με το θέμα, είχε για μένα πάντα ενδιαφέρον, ότι ο Ανδρέας έψαχνε τη συμμαχία με τα τριτοκοσμικά έθνη, όπως τους Παλαιστινίους, τους Λίβυους κλπ., ενώ ο ΓΑΠ ( μαζί και ο Σαμαράς) επέβαλαν τη συμμαχία με το Ισραήλ, την οποία τιμάει και η σημερινή ΝΔ. Ο μόνος μας σύμμαχος εκτός ΝΑΤΟ είναι το Ισραήλ.

Θεωρώ, ότι κάποια από τα παγκόσμια συμφέροντα εννοούν να ευνοούν το κεφάλαιο ΚΑΙ το Ισραήλ, και κάποια ΜΟΝΟ το κεφάλαιο.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Εδώ μια αναφορά στην εποχή, που ο Παπανδρέου βοήθησε στη φυγάδευση του Αραφάτ, και στις σχέσεις με το Ισραήλ.


Πολλοί ανακαλούν συχνά τις αγκαλιές Ανδρέα και Καντάφι ή Αραφάτ, αλλά ξεχνάν τα αραβικά τρομοκρατικά χτυπήματα εκείνης της εποχής στη χώρα, όπως ήταν η πολύνεκρη επίθεση στο City of Poros to 1988, έξω από την Αίγινα.

 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.285
Κριτικές
7
Like
3.019
Πόντοι
786
Εδώ μια αναφορά στην εποχή, που ο Παπανδρέου βοήθησε στη φυγάδευση του Αραφάτ, και στις σχέσεις με το Ισραήλ.


Πολλοί ανακαλούν συχνά τις αγκαλιές Ανδρέα και Καντάφι ή Αραφάτ, αλλά ξεχνάν τα αραβικά τρομοκρατικά χτυπήματα εκείνης της εποχής στη χώρα, όπως ήταν η πολύνεκρη επίθεση στο City of Poros to 1988, έξω από την Αίγινα.

ε ναι ρε συ
οι κομμουνιστές παίζουν το πουλάκι τους συνεχώς,
είχα πει για τις τρομοκρατίες των αράβων
και ένας χαζούλης ονόματι ρεσπ μου 'γραψε για μια βόμβα της μοσάντ

σαν τους βλαμμένους ολλανδούς με συνθήματα "queer for palestine"
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.377
Like
3.144
Πόντοι
456
Η όλη εμμονή του Ανδρέα με τους τριτοκοσμικούς στυλ Αραφάτ και Καντάφι μόνο ζημιά έκανε.

Τα πετροδολάρια κι οι τεράστιες επενδύσεις που διαλαλούσε δεν ήρθαν ποτέ.

Ευτυχώς ο ΓΑΠ είχε άλλο φύλλο πορείας, και επιδίωξε επιτυχημένα την αρμονική συνεργασία με το Ισραήλ.



 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
583
Πόντοι
81
Η όλη εμμονή του Ανδρέα με τους τριτοκοσμικούς στυλ Αραφάτ και Καντάφι μόνο ζημιά έκανε.

Τα πετροδολάρια κι οι τεράστιες επενδύσεις που διαλαλούσε δεν ήρθαν ποτέ.

Ευτυχώς ο ΓΑΠ είχε άλλο φύλλο πορείας, και επιδίωξε επιτυχημένα την αρμονική συνεργασία με το Ισραήλ.



Να σου πω την αλήθεια, ούτε από το Ισραήλ έχουμε δει επενδύσεις.

Από το 2010 και μετά, του κλώτσου και του μπάτσου μας έχουν όλοι...

Δεν είδα κανέναν να βάζει την σημαία της Ελλάδας το 2010 (στυλ Ουκρανία). Λες και η Ουκρανία δεν έχει διαφθορά με τον κοκάκια, τεσπά.

Προσωπικά δεν νιώθω ότι έχουμε συμμάχους, ούτε εντός, ούτε εκτός. Έχουμε αναλάβει ρόλο καρπαζοεισπράκτορα και μας αρέσει.

Ουκρανία, Ισραήλ (ή εναλλακτικά Παλαιστίνη για τους αριστερούς), Ταϊβάν, «εμβολιάστηκα» (χεστήκαμε)!

Αναγουλιάζω με κάθε έκφανση του Current Thing. Μηδέν κριτική σκέψη, μηδέν diversity (πραγματικό, όχι δήθεν). Σχεδόν πλήρης ομογενοποίηση των μαζών.

aeg4ReW_700b.jpg


Θα μου πεις έτσι είναι η ανθρώπινη φύση, είναι γενετικά προγραμματισμένη να ακολουθεί το εκάστοτε κοπάδι, αλλά δεν μπορώ να μην εκφράσω την απογοήτευσή μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom