Νέα

Γνώμες για Ανδρέα Παπανδρέου. Κατέστρεψε την Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα maniatis1983
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ανδρέας Παπανδρέου,λαοπλάνος-φίδι κολοβό ή ηγέτης;;;

  • λαοπλάνος-φίδι κολοβό

    Ψήφοι: 141 69,1%
  • ηγέτης,έδωσε ψωμάκι στον λαό

    Ψήφοι: 53 26,0%
  • λευκό

    Ψήφοι: 10 4,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    204

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
377
Like
522
Πόντοι
81
Δεν το πιασα αυτό με το Νταβός. Το Νταβός *είναι* η Δύση. Προφανώς και δε προωθεί ηλεκτρικά ΙΧ της Κίνας.

Απλά, Ευρώπη και Αμερική έχουν μείνει πίσω σε αυτόν τον τομέα γιατί παρότι έκαναν το πρώτο βήμα (Tesla), μετά δεν επένδυσαν σε αυτό (η Γερμανία ούτε ν' ακούσει δεν ήθελε για ηλεκτρικά αυτοκίνητα).
Οι Κινέζοι έχουν ξεφύγει σε ότι έχει να κάνει με μεταφορές και εμπόριο γενικότερα. Σε τρενα και λιμάνια είναι 20 χρόνια μπροστά.

Τι να κάνουμε, γυρίζει ο τροχός...
Δεν είναι έτσι ακριβώς.

Το Νταβός είναι η Δύση και οι BRICs (controlled opposition).

Το ίδιο το WEF μιλάει για multi-polar world αν ψάξεις... ο ίδιος ο Σβαμπ λέει ότι αυτοί έφτιαξαν την Κίνα τα τελευταία 30+ χρόνια.

The game is rigged φίλε μου...

Επίσης η Κίνα έχει πολλές σπάνιες γαίες που χρειάζονται για τα ηλεκτρικά ΙΧ.

Plot twist: σπάνιες γαίες έχει και η Ελλάδα, κάτι που πριν 15 χρόνια το λέγανε μόνο οι "ψεκασμένοι συνωμοσιολόγοι" στον Χαρδαβέλλα.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί δεν μας αφήνουν να ορθοποδήσουμε;

Ναι, έχει χάλια νοοτροπία ο ελληνικός λαός (μην τα ξαναλέμε), αλλά η ελληνική γη κρύβει μεταλλεύματα ανυπολόγιστης αξίας που θα μπορούσαν να ξεπληρώσουν το χρέος και να αφήσουν και κάβα.

Δεν τα λέω εγώ, ψάξε τι έχει πει ο Μυτιληναίος για τις ελληνικές σπάνιες γαίες και πως θα απεξαρτηθούμε από την Κίνα.

Έλα όμως που το Νταβός (ο Σβαμπ έσπρωξε την Ούρσουλα στην ευρωπαϊκή προεδρία) δεν θέλει να απεξαρτηθούμε από την Κίνα!

Αυτό για όσους απορούν για το woke ευρωπαϊκό τσίρκο και γιατί δεν κάνει τίποτα το ουσιαστικό, παρά μόνο ασχολείται με τα 64 φύλα και τα χάρτινα καλαμάκια.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.705
Like
11.434
Πόντοι
3.656
Ναι, τα επιδόματα είναι μέρος του προβλήματος. Όποιος παίρνει επίδομα για κάτι, έχει να τα παίρνει σε κουπόνια για τρόφιμα, στέγη κλπ. και όχι για ό,τι του κάνει κέφι.

Και να υποχρεώνεται να είναι όντως διαθέσιμος για επανεκπαίδευση και κοινοφελείς εργασίες.

Αυτά δεν αρέσουν στην Ελλάδα. Αυτά αρέσουν στη Γερμανία.

:-)
Όχι δεν έχω πρόβλημα να παίρνει επίδομα όποιος έχει πραγματική ανάγκη.

Έχω πρόβλημα να βρίσκει το κράτος την εύκολη λύση να δίνει επιδόματα για να καλύψει τις ανεπάρκειες της πολιτικής του. Και μάλιστα από λεφτά που δανείζεται...ούτε καν από τα δικά μας.

Οπότε αντί να κάνει σοβαρή πολιτική κατά των καρτέλ που υπάρχουν στην χώρα...αποφασίζει να επιδοτήσει τα κέρδη τους με τα λεφτά μας.

Αυτό είναι μεγαλύτερο έγκλημα και από τις εγκληματικές πολιτικές του Αντρέα.

Επίσης τα επιδόματα που έλεγα εγώ ήταν αυτά τα παλιά τα καλά τα πασοκικά...επίδομα προπέλας...έγκαιρης προσέλευσης στην υπηρεσία...επίδομα καθαρού γραφείου και τέτοια.

Νομίζω ότι μια 10ετία υποχρεωτική εργασία (θητεία) στον ιδιωτικό τομέα για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους είναι μια καλή αρχή για να ξεβρομίσει ο τόπος :coffee:
 

Rensten

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2023
Μηνύματα
74
Κριτικές
1
Like
527
Πόντοι
0
ΠΑΣΟΚ = Πατέρα αναπαυσου συνεχίζω ολοκληρωτική καταστροφή
Like Father Like Son
Ο Πατέρας με τα Δεκεμβριανά και τον Εμφύλιο
Ο γιος με το ΠΑΣΟΚ
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.999
Like
18.364
Πόντοι
3.656
Όχι δεν έχω πρόβλημα να παίρνει επίδομα όποιος έχει πραγματική ανάγκη.

Έχω πρόβλημα να βρίσκει το κράτος την εύκολη λύση να δίνει επιδόματα για να καλύψει τις ανεπάρκειες της πολιτικής του. Και μάλιστα από λεφτά που δανείζεται...ούτε καν από τα δικά μας.

Οπότε αντί να κάνει σοβαρή πολιτική κατά των καρτέλ που υπάρχουν στην χώρα...αποφασίζει να επιδοτήσει τα κέρδη τους με τα λεφτά μας.

Αυτό είναι μεγαλύτερο έγκλημα και από τις εγκληματικές πολιτικές του Αντρέα.

Επίσης τα επιδόματα που έλεγα εγώ ήταν αυτά τα παλιά τα καλά τα πασοκικά...επίδομα προπέλας...έγκαιρης προσέλευσης στην υπηρεσία...επίδομα καθαρού γραφείου και τέτοια.

Νομίζω ότι μια 10ετία υποχρεωτική εργασία (θητεία) στον ιδιωτικό τομέα για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους είναι μια καλή αρχή για να ξεβρομίσει ο τόπος :coffee:
Σαν να λεμε δηλαδη,εσυ θελεις να κλεισουν και οσες επιχειρησεις εχουν επιβιωσει ως τωρα:coffee::confused::confused::confused:
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.945
Like
2.641
Πόντοι
456
ΠΑΣΟΚ = Πατέρα αναπαυσου συνεχίζω ολοκληρωτική καταστροφή
Like Father Like Son
Ο Πατέρας με τα Δεκεμβριανά και τον Εμφύλιο
Ο γιος με το ΠΑΣΟΚ

Ισχύει κάπου. Και ο Γεώργιος Παπανδρέου, και ο Ανδρέας Παπανδρέου, αλλά και ο Γιώργος Α. Παπανδρέου επιδόθηκαν σε χαρακτηριστικές μεγαλοστομίες χωρίς αντίκρυσμα, εξυπηρετώντας συνάμα συμφέροντα της Δύσης.
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.999
Like
18.364
Πόντοι
3.656
Ισχύει κάπου. Και ο Γεώργιος Παπανδρέου, και ο Ανδρέας Παπανδρέου, αλλά και ο Γιώργος Α. Παπανδρέου επιδόθηκαν σε χαρακτηριστικές μεγαλοστομίες χωρίς αντίκρυσμα, εξυπηρετώντας συνάμα συμφέροντα της Δύσης.
Κατσε λιγο,ο Γιωργακης ειχε και τεραστια αντιπληπτικη ικανοτητα,πολιτικος ογλολιθος της χωρας:rockon::confused::confused::confused::coffee:
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.945
Like
2.641
Πόντοι
456
Όχι δεν έχω πρόβλημα να παίρνει επίδομα όποιος έχει πραγματική ανάγκη.

Έχω πρόβλημα να βρίσκει το κράτος την εύκολη λύση να δίνει επιδόματα για να καλύψει τις ανεπάρκειες της πολιτικής του. Και μάλιστα από λεφτά που δανείζεται...ούτε καν από τα δικά μας.

Οπότε αντί να κάνει σοβαρή πολιτική κατά των καρτέλ που υπάρχουν στην χώρα...αποφασίζει να επιδοτήσει τα κέρδη τους με τα λεφτά μας.

Αυτό είναι μεγαλύτερο έγκλημα και από τις εγκληματικές πολιτικές του Αντρέα.

Επίσης τα επιδόματα που έλεγα εγώ ήταν αυτά τα παλιά τα καλά τα πασοκικά...επίδομα προπέλας...έγκαιρης προσέλευσης στην υπηρεσία...επίδομα καθαρού γραφείου και τέτοια.

Νομίζω ότι μια 10ετία υποχρεωτική εργασία (θητεία) στον ιδιωτικό τομέα για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους είναι μια καλή αρχή για να ξεβρομίσει ο τόπος :coffee:

Είναι θέμα αρχής. Τα επιδόματα του τότε έφεραν τα επιδόματα του σήμερα.

Μπορεί κάποιος να είχε τότε ανάγκη τα λεφτά, κι ας μην είχε τις δεξιότητες ή τη διάθεση για δουλειά, και το ίδιο ισχύει ανά περίπτωση και σήμερα.

Επιδοτείς μόνο όποιον έχει ανάγκη στη βάση να δείχνει έμπρακτα και με καθημερινή δραστηριότητα, ότι αγωνίζεται να βρει δουλειά, να αποδώσει, και να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, να πληρώσει φόρους, να τα επιστρέψει.

Επειδή, αν επιδοτείς τους αραχτούς, αυξάνονται οι αραχτοί και μετριάζεται η αποδοτικότητα του εγχώριου πληθυσμού. Οπότε αρχίζεις να χρειάζεσαι ξένους, που έχουν περάσει και πιο δύσκολα.

Και μετά, από τα πολλά επιδόματα και την ασυδοσία χαλάνε και οι μετανάστες, κι έτσι χρειάζεσαι μετά κι άλλους, κι άλλους, κι άλλους...
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.945
Like
2.641
Πόντοι
456
Το πρόβλημα με το σοσιαλισμό είναι, ότι τα ξένα λεφτά πάντοτε κάποτε τελειώνουν, που έλεγε και η Μάργκαρετ Θάτσερ.

:-)
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.945
Like
2.641
Πόντοι
456
Στην επόμενη κρίση σε κάποιους θα φταίει ο Κυριάκος , σε κάποιους ο Αλέξης, σε κάποιους ο Αντρέας.

Τα ίδιο γίνεται και σε όλες τις άλλες χώρες της ΕΕ. Μόλις αρχίζουν οι περικοπές, αρχίζει κι η γκρίνια.
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.999
Like
18.364
Πόντοι
3.656
Είναι θέμα αρχής. Τα επιδόματα του τότε έφεραν τα επιδόματα του σήμερα.

Μπορεί κάποιος να είχε τότε ανάγκη τα λεφτά, κι ας μην είχε τις δεξιότητες ή τη διάθεση για δουλειά, και το ίδιο ισχύει ανά περίπτωση και σήμερα.

Επιδοτείς μόνο όποιον έχει ανάγκη στη βάση να δείχνει έμπρακτα και με καθημερινή δραστηριότητα, ότι αγωνίζεται να βρει δουλειά, να αποδώσει, και να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, να πληρώσει φόρους, να τα επιστρέψει.

Επειδή, αν επιδοτείς τους αραχτούς, αυξάνονται οι αραχτοί και μετριάζεται η αποδοτικότητα του εγχώριου πληθυσμού. Οπότε αρχίζεις να χρειάζεσαι ξένους, που έχουν περάσει και πιο δύσκολα.

Και μετά, από τα πολλά επιδόματα και την ασυδοσία χαλάνε και οι μετανάστες, κι έτσι χρειάζεσαι μετά κι άλλους, κι άλλους, κι άλλους...
E θα αυξηθει ο πληθυσμος μας,ουτε υπογεννητικοτητα ουτε τιποτα.Κεις σολβντ:rockon::confused::confused::confused:
 

bruce wayne

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
942
Κριτικές
2
Like
2.283
Πόντοι
446
ο ανδρεας ενα πραγμα εκανε ...... περασε μια νοοτροπία που αυτη η νοοτροπια κατεστρεψε τον ελληνικο λαο και φτασαμε εδω που φτασαμε
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
281
Κριτικές
19
Like
1.064
Πόντοι
371
Δεν έχω ζήσει Παπανδρέου, θυμάμαι μόνο που ήταν άρρωστος στο νοσοκομείο και μετά πέθανε κι αυτό αμυδρά.
Αλλά αυτό που δήθεν πέρασε την νοοτροπία αρπαχτής στην κοινωνία ο Παπανδρέου δεν το κατάλαβα ποτέ.
Δηλαδή πριν οι Έλληνες είχαμε άλλη νοοτροπία και ήμασταν όλοι έντιμοι και καλόπαιδα και άλλαξε τόσο την κοινωνία ένα άτομο;
Πώς γίνεται αυτό;
Πιστεύω έχουν μυθοποιηθεί οι όποιες ικανότητες του τύπου και από τους οπαδούς του και από τους αντιπάλους του.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.705
Like
11.434
Πόντοι
3.656
Σαν να λεμε δηλαδη,εσυ θελεις να κλεισουν και οσες επιχειρησεις εχουν επιβιωσει ως τωρα:coffee::confused::confused::confused:
Αν μιλάς για τους ανταγωνιστές μου ναι :coffee:

Από την άλλη για σκούπισμα, σφουγκάρισμα, τζάμια, καλλιόπες, άδειασμα τασάκια, πλύσιμο τα αμάξια, ρουφιανιές, καθάρισμα της καφετιέρας κτλπ

οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι ότι πρέπει

με έναν ωραιότατο κατώτατο στα 750 μικτά επιδοτούμενα από το ταμείο ανάκαμψης λύθηκε το πρόβλημα.......
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.499
Κριτικές
1
Like
30.261
Πόντοι
8.006
Δεν έχω ζήσει Παπανδρέου, θυμάμαι μόνο που ήταν άρρωστος στο νοσοκομείο και μετά πέθανε κι αυτό αμυδρά.
Αλλά αυτό που δήθεν πέρασε την νοοτροπία αρπαχτής στην κοινωνία ο Παπανδρέου δεν το κατάλαβα ποτέ.
Δηλαδή πριν οι Έλληνες είχαμε άλλη νοοτροπία και ήμασταν όλοι έντιμοι και καλόπαιδα και άλλαξε τόσο την κοινωνία ένα άτομο;
Πώς γίνεται αυτό;
Πιστεύω έχουν μυθοποιηθεί οι όποιες ικανότητες του τύπου και από τους οπαδούς του και από τους αντιπάλους του.
Τύπε μου, ειναι κατι που δεν μπορει να εξηγηθει ευκολα με λογια, αν δεν το εχεις ζησει.
Ποτέ αλλοτε δεν υπηρξε δεκαετια που να μεταλλαξε τοσο πολυ τον κοσμο στην Ελλαδα. Δεν λέω απαραιτητως καλώς ή κακώς. Αλλά τον μεταλλαξε. Ποτέ πια ο Ελληνας δεν ηταν ο ιδιος.
 

Rockadi-pibousk

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2023
Μηνύματα
147
Like
291
Πόντοι
21
Δεν είναι έτσι ακριβώς.

Το Νταβός είναι η Δύση και οι BRICs (controlled opposition).

Το ίδιο το WEF μιλάει για multi-polar world αν ψάξεις... ο ίδιος ο Σβαμπ λέει ότι αυτοί έφτιαξαν την Κίνα τα τελευταία 30+ χρόνια.

The game is rigged φίλε μου...

Επίσης η Κίνα έχει πολλές σπάνιες γαίες που χρειάζονται για τα ηλεκτρικά ΙΧ.

Plot twist: σπάνιες γαίες έχει και η Ελλάδα, κάτι που πριν 15 χρόνια το λέγανε μόνο οι "ψεκασμένοι συνωμοσιολόγοι" στον Χαρδαβέλλα.

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί δεν μας αφήνουν να ορθοποδήσουμε;

Ναι, έχει χάλια νοοτροπία ο ελληνικός λαός (μην τα ξαναλέμε), αλλά η ελληνική γη κρύβει μεταλλεύματα ανυπολόγιστης αξίας που θα μπορούσαν να ξεπληρώσουν το χρέος και να αφήσουν και κάβα.

Δεν τα λέω εγώ, ψάξε τι έχει πει ο Μυτιληναίος για τις ελληνικές σπάνιες γαίες και πως θα απεξαρτηθούμε από την Κίνα.

Έλα όμως που το Νταβός (ο Σβαμπ έσπρωξε την Ούρσουλα στην ευρωπαϊκή προεδρία) δεν θέλει να απεξαρτηθούμε από την Κίνα!

Αυτό για όσους απορούν για το woke ευρωπαϊκό τσίρκο και γιατί δεν κάνει τίποτα το ουσιαστικό, παρά μόνο ασχολείται με τα 64 φύλα και τα χάρτινα καλαμάκια.

Μια χαρά λογικό μου ακούγεται το multi-pollar-world. Τί να κάνουμε, ο πλάνήτης δεν είναι μόνο Ευρώπη και Αμερική.

Ο Σλαμπ μπορεί να λέει ό,τι ανοησία θέλει. Το ίδιο μπορώ να πω κι εγώ για τη χώρα του, ότι δηλαδή "εμείς τη φτιάξαμε". Γιατί αν δεν τους χάριζε τα σπασμένα ο υπόλοιπος κόσμος μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο και δε τους βοηθούσε με το σχέδιο Μαρσαλ, τώρα η Γερμανία θα ήταν πιο κάτω και από την Ουγκαντα.

Η Κίνα αναπτύχθηκε για πολλούς λόγους. Ένας από τους βασικούς ήταν γιατί είχε φθηνά εργατικά χέρια. Πλεον δεν ισχύει αυτό (τουλάχιστο όχι στο βαθμό που ίσχυε) γι αυτό και ο ρυθμός ανάπτυξής τους έχει πέσει αισθητά.

Σπανιες γαίες υπάρχουν παντού. Και στο Πακιστάν και στο Αφγανιστάν και στην Λατινική Αμερική (βλέπε Χιλή). Σε ποσόττες πολύ μεγαλύτερες απ΄ ότι έχει η Ελλάδα. Το γιατί αυτές οι χώρες δεν είναι προηγμένες όμως είναι άλλη ιστορία. Οπότε μη σου κάνει εντύπωση ότι ούτε η Ελλάδα μπορεί να τις εκμεταλευτεί σωστά.

Αυτά που γράφεις για την ΕΕ και την εξάρτηση από Κίνα είναι ιστορίες από την κρύπτη. Δε θα απαντήσω.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.705
Like
11.434
Πόντοι
3.656
Είναι θέμα αρχής. Τα επιδόματα του τότε έφεραν τα επιδόματα του σήμερα.

Μπορεί κάποιος να είχε τότε ανάγκη τα λεφτά, κι ας μην είχε τις δεξιότητες ή τη διάθεση για δουλειά, και το ίδιο ισχύει ανά περίπτωση και σήμερα.

Επιδοτείς μόνο όποιον έχει ανάγκη στη βάση να δείχνει έμπρακτα και με καθημερινή δραστηριότητα, ότι αγωνίζεται να βρει δουλειά, να αποδώσει, και να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, να πληρώσει φόρους, να τα επιστρέψει.

Επειδή, αν επιδοτείς τους αραχτούς, αυξάνονται οι αραχτοί και μετριάζεται η αποδοτικότητα του εγχώριου πληθυσμού. Οπότε αρχίζεις να χρειάζεσαι ξένους, που έχουν περάσει και πιο δύσκολα.

Και μετά, από τα πολλά επιδόματα και την ασυδοσία χαλάνε και οι μετανάστες, κι έτσι χρειάζεσαι μετά κι άλλους, κι άλλους, κι άλλους...
Όχι όταν λέω αυτοί που έχουν ανάγκη εννοώ οι μεγάλης ηλικίας, άρρωστοι, ανάπηροι κτλπ.

Και εγώ να κάνω μια απλή ερώτηση??????

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΜΕ PART TIME ΩΡΑΡΙΟ?????

400 ευρώ δεν παίρνουν???? Να τους βρίσκει 4ωρη δουλειά το κράτος.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.945
Like
2.641
Πόντοι
456
Η πλάκα είναι, κάποιες από τις νεαρές σε ηλικίες 20-25 ετών απορούν, αν ήταν όντως τόσο καλά επί Αντρέα, επειδή ακούν διάφορα σε κάτι πλάκες του ίνστα στο στυλ,

«με τον Αντρέα δεν είχαμε καλάθι της νοικοκυράς, είχαμε καρότσι.»

*lol*

Δύο τηλεοπτικά κανάλια είχε το 1981 ή το 1985 ή το 1989 όλο-όλο.

Ίντερνετ, κινητά ούτε καν. Κλιματισμός σε δημόσιες υπηρεσίες ή σπίτια δεν. Ανεμιστήρες μόνο, κι ως εκεί. Τα αυτοκίνητα παλιά, αργά, προσεκτικά. Έπαιζαν τα κορίτσια κουτσό στους δρόμους και τα αγόρια μπάλα.

Άλλη εποχή. Η μηχανή προπαγάνδας του ΠΑΣΟΚ είχε να αλέσει αγαθά και απονήρευτα μυαλά.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
807
Like
1.335
Πόντοι
206
Την Ελλάδα μετά τη μεταπολίτευση τη καταστρέφει η Ν.Δ. μαζί με το Κ.Κ.Ε. ( σύμαχοι είναι ψάξτε το λίγο παραπάνω ) , όλοι οι υπόλοιποι ΠΑ.ΣΟ.Κ. , ΣΥ.ΡΙΖ.Α. , ΛΑ.Ο.Σ , ΔΗΜ.ΑΡ. κλπ που έτυχε να πάρουν εξουσία ήταν απλά χρήσιμοι ηλίθιοι που έπρεπε να πάρουν ευθύνες για το οποίο οι άλλοι δε θα τολμούσαν.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.945
Like
2.641
Πόντοι
456
Δεν έχω ζήσει Παπανδρέου, θυμάμαι μόνο που ήταν άρρωστος στο νοσοκομείο και μετά πέθανε κι αυτό αμυδρά.
Αλλά αυτό που δήθεν πέρασε την νοοτροπία αρπαχτής στην κοινωνία ο Παπανδρέου δεν το κατάλαβα ποτέ.
Δηλαδή πριν οι Έλληνες είχαμε άλλη νοοτροπία και ήμασταν όλοι έντιμοι και καλόπαιδα και άλλαξε τόσο την κοινωνία ένα άτομο;
Πώς γίνεται αυτό;
Πιστεύω έχουν μυθοποιηθεί οι όποιες ικανότητες του τύπου και από τους οπαδούς του και από τους αντιπάλους του.

Πριν τον Παπανδρέου φακέλωμα με πιστοποιητικό φρονημάτων μαζί.

Αν είχες πιαστεί να κλέβεις τσίχλες από το περίπτερο στα παιδικά σου χρόνια, ή να συμμετέχεις σε μη εγκεκριμένη διαδήλωση στα φοιτητικά σου, όλα ήταν στο φάκελο σου. Ο όποιος εργοδότης ήταν υποχρεωμένος να ελέγχει, αν προσλαμβάνει έγκριτους πολίτες.

Τα σπίτια τα άφηνες άνετα ξεκλείδωτα και τις πόρτες ανοιχτές. Κράτος σεμνών και τίμιων εργαζομένων ήταν το πνεύμα της εποχής πιο πριν.

Αν δεν δουλέψεις, δεν θα φας. Τόσο απλά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom