Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
7
Like
2.925
Πόντοι
786
ε γι' αυτό κάποιοι έμαθαν γράμματα ή έγιναν τεχνίτες,
ο εργάτης πόσα πρέπει να παίρνει δηλαδή;
άσε που θα χτυπάει και όλα τα "προσεχώς λήγουν",
να τον γνωρίσεις στον ντάιμα
Τυπε αν πας εσύ στο Λίντλ
.ούτε μια ώρα δε θα αντέξεις
.μιλάμε για πολύ κουβαλημα..φόρτωμα και ξερφορτομα
. αυτο το πραμα που οι νεοδημοκρατες..σνομπαρετε και νομίζετε ότι είναι ευκολες τέτοιες δουλειές
Να το κοιτάξετε..
 
Τελευταία τροποποίηση:

PanosK13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2023
Μηνύματα
205
Κριτικές
4
Like
434
Πόντοι
281
Δεν παρεθεσες, αλλά αναφερθηκες σε μενα. Και μετα φυσικα με παρεθεσες.

Και σταματα να λες μπούρδες γιατι γελοιοποιεισαι.

Οχι, να τις θυμηθεις. Δεν εχω προβλημα.
Και κατι ακομη, μπουμπούκο, σε δημοσιο φορουμ εισαι, αν θελεις να εισαι εδω, θα δεχεσαι και απαντησεις. Αλλιως πούλο
Γενικα μιλησα...Τωρα αν εσυ το πηρες προσωπικα,δε με ενδιαφερει και δε θα απολογηθω.Λυστο με τον εαυτο σου και μη μου ζαλιζεις αλλο το παπαρο.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Αρα μια χαλια οικονομια δικαιολογειται εφοσον οι πολιτες της πληροφορουνται επαρκως για το χαλι της, σωστα;
Άστο δεν έχει νόημα κατάλαβα τελικά.Φουλ καπιταλιστής είναι.Σου λέει αν ο άλλος κάθεται σε μένα για 600 / μήνα και μου παράγει 5000/ μήνα είναι γιατί είμαι έξυπνος και ξέρω να διαχειρίζομαι την επιχείρησή μου και το ανθρώπινο δυναμικό μου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.915
Κριτικές
1
Like
29.606
Πόντοι
8.006
Ρε είσαι διπολικός τελικά;πιάσε τη συζήτηση απο πιο πριν.Δεν σε ρώτησαν πιο είναι το κατακεφαλήν εισόδημα.Σε ρώτησαν ποιος παίρνει στην 1000€ στην Ελλάδα και απάντησες ότι και μισθωτοί και μη παίρνουν και εβάλες μετά το κατακεφαλήν εισόδημα σαν απόδεξη.Και τώρα μου λες τι;
Οτι ο ασκούμενος είναι τι;σοβαρα; ο βοηθός τεχνίτη η ο εργάτης τι είναι τότε;τεχνίτης;κακώς του δίνουν το ελάχιστο τότε του εργάτη.α ξέχασα το έχετε βαφτίσει βοήθημα.Καραγκιόζηδες.
Γιατι ειμαι διπολικος?
Δες το ποσταρισμα που με ρωτανε αν εχω λινκ για το κατα κεφαλην εισοδημα.
Δεν εγινε με την σειρα που περιγραφεις.

Γιατι εχεις τοσα νευρα? Εχεις καμια γκομενα ασκούμενη και γκρινιαζει?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.915
Κριτικές
1
Like
29.606
Πόντοι
8.006
Άστο δεν έχει νόημα κατάλαβα τελικά.Φουλ καπιταλιστής είναι.Σου λέει αν ο άλλος κάθεται σε μένα για 600 / μήνα και μου παράγει 5000/ μήνα είναι γιατί είμαι έξυπνος και ξέρω να διαχειρίζομαι την επιχείρησή μου και το ανθρώπινο δυναμικό μου.
Μαζευτειτε ολοι εσεις με τα 600 ευρω το μηνα, καντε δικη σας επιχειρηση και δειτε τι σημαινει βερικοκο.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Γιατι ειμαι διπολικος?
Δες το ποσταρισμα που με ρωτανε αν εχω λινκ για το κατα κεφαλην εισοδημα.
Δεν εγινε με την σειρα που περιγραφεις.

Γιατι εχεις τοσα νευρα? Εχεις καμια γκομενα ασκούμενη και γκρινιαζει?
Καμία γκόμενα.Στα @@ μου.Αφού το έχετε φτιάξει έτσι το σύστημα καλά κάνετε.Θα το ήθελα και για μένα να σου πω την αλήθεια.Και για μηχανικούς και για εργατοτεχνικό προσωπικό.1 χρόνο πρακτική όλοι τους και να τους δίνω ένα βοήθημα.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.211
Like
21.157
Πόντοι
5.506
Το να σαι κακομαθημενος 20αρης - 30αρης δεν ειναι καταντια δηλαδη???Με τις πλατες του κρατους κανω και εγω το μαγκα στη τελικη...Οπως νομιζετε.
Τύπε, εγώ είμαι μεγαλύτερος και με ταΐζει το κόμμα. Όλα στο πιάτο. :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.152
Like
15.794
Πόντοι
3.656
Να ζηλεψω τι ακριβως?Το χαλι στο οποιο βρισκονται οι ραγιαδες αυτη τη στιγμη???Δε μιλας σοβαρα...Ας προσεχαν τι εβαζαν στη καλπη.


Κάνεις κουβέντα με το μεγαλύτερο καθίκι του φόρουμ .
Απλή ενημέρωση κάνω.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
alex71:
Πάρα πολλοί. Εκατομμυρια. Μισθωτοί και μη.
Μεχρι και οι ντελιβεραδες περισσοτερα απο 1.000 βγαζουν.

Έλα μου, που οι ντελιβεράδες αρχίζουν να ξεπερνούν σχεδόν τους πάντες, και να αγγίζουν τα 1500€ καθαρά στην Αθήνα, άμα είναι νέοι κι έχουν όρεξη για δουλειά.

Επιβεβαιωμένο από πολλές πηγές.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.152
Like
15.794
Πόντοι
3.656
Alex71 .... για πες μας ...


Εδώ μέσα .... έχει δικηγόρους ;;;


ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΡΘΡΟ

Αν βγάζουν καλά λεφτά .... ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΗ ΧΑΜΗΛΗ ασφαλιστικη κατηγορια ... με την οποία θα πάρουν 650€
σύνταξη ;;
 

Anestis zapatas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2024
Μηνύματα
1.415
Κριτικές
1
Like
1.168
Πόντοι
216
Τυπε αν πας εσύ στο Λίντλ
.ούτε μια ώρα δε θα αντέξεις
.μιλάμε για πολύ κουβαλημα..φόρτωμα και ξερφορτομα
. αυτο το πραμα που οι νεοδημοκρατες..σνομπαρετε και νομίζετε ότι είναι ευκολες τέτοιες δουλειές
Να το κοιτάξετε..
Είναι ευκολες για τους αλλους αλλα αν βαλετε αυτος σε μιση ωρα εχουν βγει οφ.
Μη μιλατε με βαμενους ακρη δεν βγάζετε
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.152
Like
15.794
Πόντοι
3.656
Οι Έλληνες δικηγόροι είναι με διαφορά οι λιγότερο αμοιβωμενοι δικηγόροι στην Ευρώπσικη ένωση
Έχει τύχη να βρεθούν σε δύο διαφορετικά δικαστήρια στη Ευρώπη κ δεν έχει καμία σχέση η αμοιβή τους με εδώ


Δικηγόροι
Ιατροί/Οδοντίατροι
Μηχανικοί
Λογιστές


Στην Ελλάδα, είναι ΟΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΣΤΗΝ ΚΟΣΜΟ
απο αμοιβές.
Οι τελευταίοι .


Και δεν μιλάω ΦΥΣΙΚΑ για Ε.Ε.
Ούτε καν για πολιτισμένες χώρες.

Και σε σχέση με τον ΤΡΙΤΟ ΚΟΣΜΟ.

Ο δικηγόρος ή ο οδοντίατρος
σε

Μιανμάρ
Μπαγκλαντές
Ζάμπια
Μαλάουϊ
Σιέρα Λεόνε
Αιθιοπία
Σρι Λάνκα
Ελ Σαλβαδόρ



είναι πολυ καλύτερος από τον έλληνα συνάδελφο .


Οδοντίατρος σε μικρή πόλη στην Ινδία ;;;


10 βοηθούς στο ιατρείο ....

5 υπηρέτες στο σπίτι .........


ο τελευταίος αυτά
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.250
Like
1.994
Πόντοι
216
Η οικονομία της χώρας αλλάζει μέρα με τη μέρα χαρακτήρα και κινείται σε όλο και πιο τριτοκοσμικές διαστάσεις.

Οι σπουδές δεν επιφέρουν πια μεγάλα εισοδήματα, οι περισσότεροι κλάδοι είναι υπερφορολογημένοι.

Κουλό, αλλά όντως, ένας ντελιβεράς μπορεί να βγάζει περισσότερα από ένα γιατρό ή δικηγόρο αυτήν την εποχή.

Ένας δ’επιστήμονας δεν γίνεται εύκολα ντελιβεράς, αλλά ένας σερβιτόρος μπορεί. Εξού και προκύπτει θέμα.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
844
Like
1.290
Πόντοι
206
Δεν παίζουν τόσο χαμηλοί μισθοί όσο θέλουμε να λέμε. Δεν είμαστε Ελβετία αλλά παίζουμε πάνω από το βασικό.

Ένας 35ρης υπάλληλος συνεργείου με 15 χρόνια νόμιμης προϋπηρεσίας και άλλα 5 μαύρης θα παίρνει το "βασικό"; Φυσικά και όχι. Το βασικό τον παίρνουν τίποτα κουβαλητάδες σε SM ή εργοστάσια. Και εννοείται κοπέλες σε καταστήματα.

Το πρόβλημα είναι η μαύρη εργασία. Πχ σχεδόν ΌΛΕΣ οι εταιρίες πληρώνουν με κουπόνια. Παίρνουν όντως το βασικό ή και κάτι παραπάνω και μετά έχεις κουπόνια ανάλογα με τους στόχους. Και επειδή έχω δουλέψει έτσι σας πληροφορώ ότι τα χρήματα δεν ήταν καθόλου αμελητέα. Απλά το κάνουν για φοροαπαλλαγές. Δεν θυμάμαι ακριβώς πως εκπίπτει αλλά είναι σημαντικό το ποσό. Όσο για τα έσοδα; Πχ σου λέει ο εργοδότης ότι τον Απρίλη θα πουλάμε Samsung. Για κάθε τηλεόραση που πουλάς θα παίρνεις 10€ και για κάθε κινητό 20€. Στο τέλος του μήνα με 10+10 κομμάτια έχεις μια τρακοσάρα στην τσέπη. Βάλε και κάτι τις ακόμη και ξαφνικά έφτασες πάνω από χιλιάρικο. Τα κουπόνια συνήθως είναι τα edenred που τα χρησιμοποιείς σχεδόν παντού.

Μετά είναι οι "επαγγελματίες" άνεργοι του ΟΑΕΔ. Άπειροι συμβασιούχοι. Παίρνουν ένα Χ μισθό, τον υπόλοιπο χρόνο παίρνουν το "όμορφο" επιδοματάκι, κάνουν και κάτι "μαύρο".

Έχω γνωστό ο οποίος παίρνει κοντά 900€ μαύρα. Το βασικό και τα υπόλοιπα μαύρα. Στην αρχή του καλοάρεσε. Αλλά τώρα που μεγάλωσε λίγο και θέλει να ψαχτεί τρώει πούτσα γιατί δεν μπορεί να διαπραγματευτεί με το νέο αφεντικό. Τι να τους πει; Θέλω 1000; Αφού είναι δηλωμένος για 700. Και δεν αναφέρομαι καν σε τράπεζα κτλ. Χαμένος από χέρι.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.152
Like
15.794
Πόντοι
3.656
Οι σπουδές δεν επιφέρουν πια μεγάλα εισοδήματα, οι περισσότεροι κλάδοι είναι υπερφορολογημένοι.
Έχει να κάνει και το ότι υπάρχει υπερ πληθωρισμός στους επιστήμονες επαγγελματίες.
Αυτό ξεκίνησε με τα ρουμάνικα πτυχία και λοιπά ...
τα χρόνια της εθνικής καταστροφής του ΠΑΣΟΚ.

Συνεχίστηκε του σκοτωμού, από τη στιγμή που η παλιά ΝΔ , έγινε γαλάζιο ΠΑΣΟΚ.

Στις σοβαρές χώρες, όλες δηλ. εκτός ελλάδας,
μειωνουν τον αριθμό των εισακτέων στις αντίστοιχες σχολές.
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ , ΟΣΟ ΚΥΒΕΡΝΑ ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΠΑΣΟΚ.

Αντί αυτού, ετοιμάζουν ιδιωτική Ιατρική.


Όταν ήδη , έχει περισσότερους από όσους χρειάζεται .

Και κάποια καθίκια, λένε στους ιατρούς που δεν βγάζουν λεφτά ... μετά από 25 χρόνια διάβασμα ... μελέτη ... σπουδές ... να πάνε να δουλέψουν χαμάληδες
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.733
Κριτικές
18
Like
15.350
Πόντοι
4.546
Τελικά θα πάμε διακοπές φέτος σε νησί ή δεν θα βρίσκουμε σκλάβους να μας εξυπηρετούν και θα τα βρούμε όλα σελφ σέρβις;
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
677
Like
1.623
Πόντοι
206
Η οικονομία της χώρας αλλάζει μέρα με τη μέρα χαρακτήρα και κινείται σε όλο και πιο τριτοκοσμικές διαστάσεις.

Οι σπουδές δεν επιφέρουν πια μεγάλα εισοδήματα, οι περισσότεροι κλάδοι είναι υπερφορολογημένοι.

Κουλό, αλλά όντως, ένας ντελιβεράς μπορεί να βγάζει περισσότερα από ένα γιατρό ή δικηγόρο αυτήν την εποχή.

Ένας δ’επιστήμονας δεν γίνεται εύκολα ντελιβεράς, αλλά ένας σερβιτόρος μπορεί. Εξού και προκύπτει θέμα.
Ο ντελιβεράς περισσότερα απ τον γιατρό? Εντάξει, ας σοβαρευτούμε!
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.152
Like
15.794
Πόντοι
3.656
Ο ντελιβεράς περισσότερα απ τον γιατρό? Εντάξει, ας σοβαρευτούμε!


Καθαρά στο τέλος του χρόνου .... από γενικούς ιατρούς με ιδιωτικό ιατρείο που γράφουν συνταγές για 10€ ;
Εύκολα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom