Νέα

Επίγεια Ψηφιακή Τηλεόραση (DTV - Digea)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 874
  • Εμφανίσεις 119K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Palouki4V

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2014
Μηνύματα
20
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
0
Εγω έχω ένα crypto αρκετό καιρό τώρα τελευταία κολλάει η εικόνα των κρατικών καναλιών ΜΟΝΟ.  :think:

Μην ταλαιπωρείστε πάρτε αποκωδικοποιητές Edision και τα μυαλά στα κάγκελα..
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Σε ενα δωματιο δεν εχω κεραια τηλεορασης αλλα εχω μπριζα εθερνετ.μπορω να βλεπω τηλεοραση τα ελληνικα καναλια μεσω ιντερνετ?
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Τι τολμησες να πεις, ρε χλιμιτζουρα;
Ελα σε μια ωρα εξω απ το γηπεδο του Αιγαλεω να δεις τι μπατζακια φοραω εγω.

μηπως ησουν και στο μικρολιμανο χτες και εριχνες μαπες??

δεν ντρεπεσαι λιγακι να παιζεις ξυλο στην ηλικια σου? δημοτικο πας?
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
0
Πόντοι
1
Στις 16 Ιανουαρίου 2006 η ΕΡΤ ξεκίνησε στη Ελλάδα το πρώτο επίγειο ψηφιακό πακέτο DVB-T, με τέσσερα κανάλια στο σύστημα mpeg-2.

Τον Οκτώβριο του 2009 η Digea ξεκίνησε επίγειες ψηφιακές μεταδώσεις στο σύστημα DVB-T mpeg4 AVC/H.264. Η μετάδοση αυτή απαιτεί την χρήση δεκτών DVB-T που να υποστηρίζουν το mpeg-4 AVC/H.264

Για να μπορέσετε να δείτε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια, χρειάζεστε είτε νέα τηλεόραση με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη είτε κάποιον εξωτερικό δέκτη (αποκωδικοποιητή) DVB-T. Προσοχή να υποστηρίζονται και τα 2 συστήματα (mpeg-2 και mpeg-4).



Παιδιά όποιος γνωρίζει από τηλεοράσεις f&u για το πως μπορώ να ρυθμίσω την τηλεόραση να παίζει ας με βοηθήσει. Το μοντέλο
είναι f&u fdh16882w και απ' ότι βλέπω υπάρχει ενσωματωμένος δέκτης mpeg-4.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Εδώ και έναν μήνα,το σήμα του επίγειου ψηφιακού δέκτη HD βγαίνει με χρωματιστά κυματάκια και με έναν οξύ διαπεραστικό ήχο ενίοτε.Πιο πολύ αυτό συμβαίνει στα κρατικά και πολύ λιγότερο έως καθόλου στα της DIGEA.
Στην σύνδεση HDMI,τα κρατικά είναι μη θεάσιμα με χρωματιστό παζλ στην οθόνη, πάγωμα εικόνας και τον οξύ ήχο.
Στην σύνδεση SCART, μειώνεται κατά πολύ το πρόβλημα.Τι να φταίει;
Ο ψηφιακός δέκτης η πρέπει να κουνήσω την κεραία;
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Από γεννήσεως της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης, έχω άριστο σήμα μέχρι πριν έναν μήνα περίπου.Και έχω τους ίδιους αποκωδικοποιητές.Δύο DOOP από το ΠΛΑΙΣΙΟ.Και οι δύο βγάζουν κυματιστή εικόνα στην μία τηλεόραση.Στην άλλη τηλεόραση,στο δωμάτιο,δεν υπάρχει πρόβλημα.Άρα πρέπει να θέλει κούνημα η κεραία.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Εδώ και έναν μήνα,το σήμα του επίγειου ψηφιακού δέκτη HD βγαίνει με χρωματιστά κυματάκια και με έναν οξύ διαπεραστικό ήχο ενίοτε.Πιο πολύ αυτό συμβαίνει στα κρατικά και πολύ λιγότερο έως καθόλου στα της DIGEA.
Στην σύνδεση HDMI,τα κρατικά είναι μη θεάσιμα με χρωματιστό παζλ στην οθόνη, πάγωμα εικόνας και τον οξύ ήχο.
Στην σύνδεση SCART, μειώνεται κατά πολύ το πρόβλημα.Τι να φταίει;
Ο ψηφιακός δέκτης η πρέπει να κουνήσω την κεραία;
Τι να φταίει με τα κρατικά ρε γαμώτο και δεν παίζουν;
Χρωματιστά κυματάκια με έναν οξύ διαπεραστικό ήχο και στην σύνδεση SCART! Μόνο τα κρατικά.
Θα μου πεις,τι τα θες....Σωστό κι αυτό! :cheesy:
 

novas98

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2012
Μηνύματα
1.061
Like
47
Πόντοι
16
Εγώ στο εξοχικό είχα πρόβλημα με το Digea. Αγόρασα ένα σπασμένο δορυφορικό δεκτή, τον τοποθέτησε τεχνικός μαζί με την κεραία. 4 χρόνια όλα κομπλέ ,κανένα πρόβλημα 
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά,τι εννοείς σπασμένος δορυφορικός δέκτης;
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Εδώ και έναν μήνα,το σήμα του επίγειου ψηφιακού δέκτη HD βγαίνει με χρωματιστά κυματάκια και με έναν οξύ διαπεραστικό ήχο ενίοτε.Πιο πολύ αυτό συμβαίνει στα κρατικά και πολύ λιγότερο έως καθόλου στα της DIGEA.
Στην σύνδεση HDMI,τα κρατικά είναι μη θεάσιμα με χρωματιστό παζλ στην οθόνη, πάγωμα εικόνας και τον οξύ ήχο.
Στην σύνδεση SCART, μειώνεται κατά πολύ το πρόβλημα.Τι να φταίει;
Ο ψηφιακός δέκτης η πρέπει να κουνήσω την κεραία;
Το πρόβλημα συνεχίζει.Ομως υπάρχουν κάποια κανάλια που είχαν και έχουν άριστο σήμα όπως ο ΑΝΤ1,ο ΑΛΦΑ και ο STAR.Όποιος ξέρει κάτι,ας βοηθήσει.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Βρε παιδιά,πρόβλημα με τα κρατικά και το ΜΕΓΚΑ,έχετε κι άλλοι;
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.567
Κριτικές
31
Like
12.241
Πόντοι
5.097
Σε όλες τις πρίζες του σπιτιού έχει πρόβλημα η σε μια σγκεκριμένη?
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Λες να είναι θέμα πρίζας;
Ε τότε θα είχαν πρόβλημα όλα τα κανάλια.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.567
Κριτικές
31
Like
12.241
Πόντοι
5.097
Λες να είναι θέμα πρίζας;
Ε τότε θα είχαν πρόβλημα όλα τα κανάλια.
Όχι,δεν συμβαίνει πάντα αυτό,αυτό που περιγράφεις με καρε στην εικόνα είναι πιο συχνό σε μη καλή επαφή.
Πάμε με τη σειρά.
Το καλώδιο απο πρίζα σε τηλεόραση είναι έτοιμο η φτιαγμένο(δες αν κάνει επαφή το μπλεντάζ)
Πρίζα (υπάρχουν πολλών ειδών πρίζες με διαφορετική ποιότητα και μη σε καθησειχάζει οτι είναι γνωστής εταιρίας)
ΠΟλυκατοικία κεντρική κεραία,μέθοδος σύνδεσης ανεξαρτηρο καλώδιο σε κάθε διαμέρισμα η πάει απο διαμέρισμα σε διαμέρισμα στην δέυτερη πείπτωση μπορεί να έχει κάνει μαλάκια ο απο πάνω σου
Και τρίτον όροφος που μένεις μπορεί να είσαι το χαμηλότερο διαμέρισμα και να έχεις απώλεια σήματος.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Όχι,δεν συμβαίνει πάντα αυτό,αυτό που περιγράφεις με καρε στην εικόνα είναι πιο συχνό σε μη καλή επαφή.
Πάμε με τη σειρά.
Το καλώδιο απο πρίζα σε τηλεόραση είναι έτοιμο η φτιαγμένο(δες αν κάνει επαφή το μπλεντάζ
Tο καλώδιο σήματος (προφανώς για καλώδιο σήματος μιλάς) είναι φτιαγμένο.Τα φις τα είχα βάλει εγώ.Τι είναι μπλεντάζ;
Πρίζα (υπάρχουν πολλών ειδών πρίζες με διαφορετική ποιότητα και μη σε καθησειχάζει οτι είναι γνωστής εταιρίας)
Η πρίζα σήματος είναι 40 ετών,της πολυκατοικίας από κατασκευής της και παρέχει δύο σήματα.Τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό.Έχει δύο «υποδοχές» δηλαδή.
ΠΟλυκατοικία κεντρική κεραία,μέθοδος σύνδεσης ανεξαρτηρο καλώδιο σε κάθε διαμέρισμα η πάει απο διαμέρισμα σε διαμέρισμα στην δέυτερη πείπτωση μπορεί να έχει κάνει μαλάκια ο απο πάνω σου
Χρησιμοποιώ μόνον έγω την δικτύωση της πρώην κεντρικής κεραίας.Όλοι οι άλλοι έβαλαν δικές του κεραίες η πιάτα με απ'ευθείας σύνδεση ανεξάρτητου καλωδίου προς τα διαμερίσματά τους.Στο κουτί διανομής της κεντρικής κεραίας είχα αποσυνδέσει τα καλώδια που δίνουν σήμα σε όλα τα απο κάτω διαμερίσματα.Δηλαδή σήμα από την κεντρική κεραία λαμβάνω μόνον εγώ και το διπλανό διαμέρισμά μου αναγκαστικά.Το διπλανό όμως έχει δική του ανεξάρτητη κεραία και δεν παίρνει σήμα από την κεντρική κεραία.
Και τρίτον όροφος που μένεις μπορεί να είσαι το χαμηλότερο διαμέρισμα και να έχεις απώλεια σήματος.
Δεν έχω απώλεια σήματος.Είμαι κορυφή.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom