Νέα

Δορυφορικό Ιντερνετ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα selinios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 23
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

fifesmple

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.080
Κριτικές
1
Like
1.285
Πόντοι
216
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Τραγικά ping και πολύ υψηλή τιμή υπηρεσίας , άμα δεν μπορείς να βάλεις dsl προτίμησε 3G.
επειδη δεν ξερω απο αυτα...μπορεις να μου πεις τι σημαινει Ping?
δεν μπορω να βαλω adsl.
τι αλλες εναλλακτικες υπαρχουν?τι ειναι το 3g.που το βρισκουμε?
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Like
3
Πόντοι
1
Φιλε το δορυφορικο θα σου παει ο κουκος αηδονι για ταχυτητες του κολου και παιζει να εχει και ογκοχρεωση
Βαλε mobile internet
 
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε το δορυφορικο θα σου παει ο κουκος αηδονι για ταχυτητες του κολου και παιζει να εχει και ογκοχρεωση
Βαλε mobile internet
απο οτι μου ειπε φιλος που δουλευει στο γερμανο το mobile internet χρεωνει παρα μα παρα πολυ.δε συμφερει καθολου.
το δορυφορικο τοσο χαλια ειναι σε ταχυτητες?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Παλιά ΕΙΧΑ δορυφορικό internet. Ακόμα είναι το κάτοπτρο στην ταράτσα.
Μου το είχε κάνει δώρο κάποιος (πάνε πάνω από 7 χρόνια).
Βασικές αρχές λειτουργίας:
Από το δορυφόρο κάνεις μόνο download. Το upload (επαφή με τον provider) γίνεται από κανονική σύνδεση (τότε ήταν dial-up) οπότε και οι ταχύτητες upload ήταν αντίστοιχες.
Δηλαδή δεν έχεις ΠΟΜΠΟ προς το δορυφόρο, μόνο δέκτη. Το τι ζητάς να κατεβάσεις, ο provider το παίρνει από την επίγεια σύνδεση.
Οι ταχύτητες κατεβάσματος ήταν (πράγματι) εκπληκτικές (για την εποχή). Αν όμως οι ίδιες παραμένουν και τώρα, μάλλον δε θα είναι κάτι το συγκλονιστικό σε σύγκριση με τις ADSL.
Νομίζω το ίδιο σύστημα (διαφορετική όδευση download-upload) θα δίνει και η HOL τώρα, γιατί η εγκατάσταση ιδιαίτερου upload για τον καθένα (πομπός που να εκπέμπει προς το δορυφόρο που είναι 36.000km μακρυά) είναι πολύ ακριβή.

Κάποια στιγμή ο provider αυτός φαλήρισε και διακόπηκε η υπηρεσία. Επειδή δε το είχα πληρώσει, δεν το εψαξα περισσότερο, αλλά και να το ψαχνα δε θα έβγαινε τίποτα. Δε θυμάμαι το όνομά του, ίσως κάποιος εδώ να το θυμηθεί. Αν μου το πει, θα το επιβεβαιώσω.
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Like
3
Πόντοι
1
Φιλε γιατι δε μπορεις να βαλεισ dsl?
Εισαι σε PCM η σε κανα βουνο?
 
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
με λιγα λογια.ασχετα με το κοστος του που δεν με νοιαζει ...αξιζει να το βαλει κανεις η οχι?
 
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0

VanPucerMan

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2010
Μηνύματα
666
Κριτικές
7
Like
8
Πόντοι
6
Αυτο αν θυμαμαι καλα και δεν κανω λαθος ηταν επι εποχες που το μοντεμ επαιρνε τηλεφωνο και εκανε σαν φαξ για να μπεις ιντερνετ ... και τοτε ειχε βγει ως ταχυτατο... υπαρχει ακομα στην αγορα ; βεβαια αν μπορεις να βαλεις dsl βαλε να ξεμπερδευεις
 

Επισκέπτης
αυτο πως σου φενεται?τι δυνατοτητες εχει?τι θα μπορω να κανω μεχρι τα 10gb που εχει οριο?

Αυτό έχω. Αν δε βλέπεις πολλά βίντεο και αγωνες από internet δεν πρόκειται να πιασεις ποτέ τα 10 gb. Εγω με απειρη πλοηγηση και αρκετα βιντεο (τραγουδια Youtube, κλπ) δεν εχω περασει ποτε τα 5-6 gb το μηνα.

Επίσης σε αντιθεση με αλλες συνδεσεις που ειχα παλιοτερα δε με διακοπηκε ποτε μα ποτε! 
 

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Like
3
Πόντοι
1
με λιγα λογια.ασχετα με το κοστος του που δεν με νοιαζει ...αξιζει να το βαλει κανεις η οχι?

Μονο αν ζεις σε καμια βουνοκορυφη του Ολυμπου και χρειαζεσαι προσβαση στο ιντερνετ
 
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Αυτό έχω. Αν δε βλέπεις πολλά βίντεο και αγωνες από internet δεν πρόκειται να πιασεις ποτέ τα 10 gb. Εγω με απειρη πλοηγηση και αρκετα βιντεο (τραγουδια Youtube, κλπ) δεν εχω περασει ποτε τα 5-6 gb το μηνα.

Επίσης σε αντιθεση με αλλες συνδεσεις που ειχα παλιοτερα δε με διακοπηκε ποτε μα ποτε!  
δηλαδη εγω που το θελω για σερφαρισμα στον ιντερνετ,να διαβαζω email και να κατεβαζω καμια εικονα απο το email?ειμαι ενταξει?
βασικα μεχρι ποσα mb αρχειο μπορεις να κατεβαζεις χωρις να περασει το οριο και να σε χρεωσει ?
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
απο οτι μου ειπε φιλος που δουλευει στο γερμανο το mobile internet χρεωνει παρα μα παρα πολυ.δε συμφερει καθολου.
το δορυφορικο τοσο χαλια ειναι σε ταχυτητες?
τι εννοεις παρα μα παρα πολυ?
Ασφαλως και είναι ακριβοτερο από το DSL του σπιτιου σου..
αλλα το mobile δεν προορίζεται για κατ οικον χρήση αλλα για χρηση εν κινήση..
τα προγράμματα πλέον χρόνου ειναι πολύ ξεκάθαρα και αρκετά "οικονομικά"
 
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Αυτό έχω. Αν δε βλέπεις πολλά βίντεο και αγωνες από internet δεν πρόκειται να πιασεις ποτέ τα 10 gb. Εγω με απειρη πλοηγηση και αρκετα βιντεο (τραγουδια Youtube, κλπ) δεν εχω περασει ποτε τα 5-6 gb το μηνα.

Επίσης σε αντιθεση με αλλες συνδεσεις που ειχα παλιοτερα δε με διακοπηκε ποτε μα ποτε! 



δηλαδη εγω που το θελω για σερφαρισμα στον ιντερνετ,να διαβαζω email και να κατεβαζω καμια εικονα απο το email?ειμαι ενταξει?
βασικα μεχρι ποσα mb αρχειο μπορεις να κατεβαζεις χωρις να περασει το οριο και να σε χρεωσει ?
για δες αυτο και αν ξερεις μπορεις να μου πεις μερικα πραματα γιατι εγω δεν ξερω απο αυτα.ευχαριστω και παλι!
 
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
τι εννοεις παρα μα παρα πολυ?
Ασφαλως και είναι ακριβοτερο από το DSL του σπιτιου σου..
αλλα το mobile δεν προορίζεται για κατ οικον χρήση αλλα για χρηση εν κινήση..
τα προγράμματα πλέον χρόνου ειναι πολύ ξεκάθαρα και αρκετά "οικονομικά"
dsl δε μπορω να βαλω
εχω μπλεξει με το νταβατζη τον οτε.
εχω κανει αιτηση εδω και μηνες και επειδη ειναι καινουρια η πολυκατοικια ,μου δινουν ενα τηλεφωνο που ειναι των τεχνικων για νεες πολυκατοικιες ,ωστε να κλεισω ραντεβου με τους τεχνικους για να κανουν μια γαμιμενη μετρηση οπως μου ειπαν αλλα αυτο το τηλεφωνο δεν το σηκωνουν ποτε.
ακρη δεν βρισκεις με τον νταβατζη τον οτε.
μαλλον πρεπει να παω απο εκει .........

ακουω γνωμες για στικακια.γιατι ξερω οτι στο τελος δε θα βρεθει ακρη με τον οτε.
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.381
Πόντοι
506
dsl δε μπορω να βαλω
εχω μπλεξει με το νταβατζη τον οτε.
εχω κανει αιτηση εδω και μηνες και επειδη ειναι καινουρια η πολυκατοικια ,μου δινουν ενα τηλεφωνο που ειναι των τεχνικων για νεες πολυκατοικιες ,ωστε να κλεισω ραντεβου με τους τεχνικους για να κανουν μια γαμιμενη μετρηση οπως μου ειπαν αλλα αυτο το τηλεφωνο δεν το σηκωνουν ποτε.
ακρη δεν βρισκεις με τον νταβατζη τον οτε.
μαλλον πρεπει να παω απο εκει .........

ακουω γνωμες για στικακια.γιατι ξερω οτι στο τελος δε θα βρεθει ακρη με τον οτε.
σε ποια περιοχη εισαι?
ακομα κι αν δεν έχει ο ΟΤΕ μπορεις να πάρεις νέα αριθμοδότηση απο αλλον παροχο (βεβαια 70αρι περιπου) αλλα δεν είναι απαραιτητο να έρθει ο Οτε σε πολλες περιπτωσεις
στικακι να παρεις ΜΟΝΟ με ωρες
 
OP
OP
S

selinios

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2011
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
σε ποια περιοχη εισαι?
ακομα κι αν δεν έχει ο ΟΤΕ μπορεις να πάρεις νέα αριθμοδότηση απο αλλον παροχο (βεβαια 70αρι περιπου) αλλα δεν είναι απαραιτητο να έρθει ο Οτε σε πολλες περιπτωσεις
στικακι να παρεις ΜΟΝΟ με ωρες
προσπαθησα με την cyta αλλα μου ειπαν επειδη ειναι νεα η πολυκατοικια που μενω οτι πρεπει να ερθει ο οτε και εκεινοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα.τελειως ντουβαρια!ζωα!
μπορεις να μου προτεινεις καποιο στικακι?στειλε μου λινκ αν θελεις!ευχαριστω!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom