Νέα

Χορτοκοπτικά - θαμνοκοπτικά: Γνώμες - εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα prokopis_proikismenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 34
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.733
Κριτικές
10
Like
2.088
Πόντοι
3.187
Ενα θέμα άκρως ανδρικο. Οσοι ασχολούμαστε με αυτά απλά κολλάμε. Η ευχαρίστηση να καταστρέφεις χορτάρια και πουρνάρια είναι απερίγραπτη. Είχα κάτι κινέζικα αλλά τώρα θέλω να αλλάξω κατηγορία. Τι μου προτείνετε να πάρω...? Πάντα μιλάμε για επαγγελματικό που κάνει καλή δουλειά.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.414
Πόντοι
736
Ενα θέμα άκρως ανδρικο. Οσοι ασχολούμαστε με αυτά απλά κολλάμε. Η ευχαρίστηση να καταστρέφεις χορτάρια και πουρνάρια είναι απερίγραπτη. Είχα κάτι κινέζικα αλλά τώρα θέλω να αλλάξω κατηγορία. Τι μου προτείνετε να πάρω...? Πάντα μιλάμε για επαγγελματικό που κάνει καλή δουλειά.
Προσωπική εμπειρία δεν έχω με κάποιο τέτοιο μηχάνημα , αλλά τελευταία χάζευα διάφορα βίντεο σχετικά με άλλου είδους εργαλεία και είχα πετύχει και ένα βίντεο με τέτοιου είδους μηχάνημα , τώρα αν είναι καλό δεν ξέρω ... αλλά αν θες ρίξε μια ματιά στην παρουσίαση.

 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.630
Πόντοι
456
Bενζίνη και στουπί. Τελειώνεις μπαμ μπαμ
 

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
460
Κριτικές
26
Like
1.364
Πόντοι
1.011
Με τόσους λαθραίους, τι το χρειάζεσαι το μηχάνημα; Ασε που είναι και επικίνδυνα χόμπι αυτά.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
τι φλώρικα θέματα για αγαπουληδες είναι αυτά χορτοκοπτικά και νυχοκοπτικά; στο bou μόνο για βενζινοκίνητα δονητικά και πάνω
 

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.500
Like
65.286
Πόντοι
11.956
Αυτά τα εργαλεία είναι για να κουρεύουν τι;ωτριχες από μουνι ...πουτσα .... υπάρχει και ξυραφάκια χαχαχα
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.624
Like
14.600
Πόντοι
3.656
αυτο το νημα ειναι κομμενο και ραμμενο για τον ντοπα τυποι,που εχει μανια καταστροφης και αλλα ψυχολογικα προβληματα :confused::confused::confused:
 
OP
OP
prokopis_proikismenos

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.733
Κριτικές
10
Like
2.088
Πόντοι
3.187
Εχει βγάλει η stihl ένα δονητικο μηχάνημα που κουνάει τα κλαδιά από τις ελιές. Με κατάλληλη τροποποίηση γίνονται θαύματα.
 
OP
OP
prokopis_proikismenos

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.733
Κριτικές
10
Like
2.088
Πόντοι
3.187
Που ζεις ρε φίλε και είσαι πνιγμένος στα πουρνάρια;
Εμείς στην επαρχία βλέπουμε και κανένα βελανιδι που και που. Εσείς στην πόλη το μεγαλύτερο δεντρο που βλέπετε είναι το χριστουγενιατικο δεντρο στο Σύνταγμα
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.624
Like
14.600
Πόντοι
3.656
Bενζίνη και στουπί. Τελειώνεις μπαμ μπαμ

καλα τυπε δεν ειναι και η καλυτερη μεθοδος :confused::confused::confused:

mati_2018_epomeni_mera_art.jpg
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.624
Like
14.600
Πόντοι
3.656
Napalm σίγουρα πράγματα ή για πιο light garlon duo 270EW

τυπε η πιο ευκολη λυση που ειναι και οικολογικη,ειναι να βαλεις μερικους πεινασμενους αστεγους να φανε τα χορταρικα :confused::confused::confused:
δεν θα μεινει ουτε ριζα :confused::confused::confused:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.798
Κριτικές
178
Like
39.353
Πόντοι
21.896
τυπε η πιο ευκολη λυση που ειναι και οικολογικη,ειναι να βαλεις μερικους πεινασμενους αστεγους να φανε τα χορταρικα :confused::confused::confused:
δεν θα μεινει ουτε ριζα :confused::confused::confused:
K ότι σκληρό ξυλώδες κούτσουρο μένει ,θα τα εξαφανίζει ο Λίλας:confused:
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.293
Like
4.467
Πόντοι
1.706
Εμείς στην επαρχία βλέπουμε και κανένα βελανιδι που και που. Εσείς στην πόλη το μεγαλύτερο δεντρο που βλέπετε είναι το χριστουγενιατικο δεντρο στο Σύνταγμα
Καμία αντίρρηση. Αλλά αν χρησιμοποιείς τη μεσινέζα για να κόβεις πουρνάρια ειτε σε φυλάκιο πυρασφάλειας μένεις ειτε σε κανενα παρατηρητηριο άγριας ζωής.
Πάρε stihl ή Kawasaki. Αν και εχουν διαφορά τιμής. Τα husqvarna νομίζω είναι λίγο πιο κάτω σε αποδοση. Και τιμή όσο τα stihl.
Aν μπορείς πάρε τηλεσκοπικό πολυμηχανημα. Σε καλύπτει σε όλες τις εργασίες που προκυπτουν σε έναν κήπο.
 
OP
OP
prokopis_proikismenos

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.733
Κριτικές
10
Like
2.088
Πόντοι
3.187
Αυτά τα εργαλεία είναι για να κουρεύουν τι;ωτριχες από μουνι ...πουτσα .... υπάρχει και ξυραφάκια χαχαχα
Δε λέω για τέτοια χορτοκοπτικα αν και ορισμένες τα χρειάζονται...
Καμία αντίρρηση. Αλλά αν χρησιμοποιείς τη μεσινέζα για να κόβεις πουρνάρια ειτε σε φυλάκιο πυρασφάλειας μένεις ειτε σε κανενα παρατηρητηριο άγριας ζωής.
Πάρε stihl ή Kawasaki. Αν και εχουν διαφορά τιμής. Τα husqvarna νομίζω είναι λίγο πιο κάτω σε αποδοση. Και τιμή όσο τα stihl.
Aν μπορείς πάρε τηλεσκοπικό πολυμηχανημα. Σε καλύπτει σε όλες τις εργασίες που προκυπτουν σε έναν κήπο.
Το τηλεσκοπικο το είχα παλαιότερα και εκτός του ότι είναι πιο βαρύ εκεί στην ένωση υπάρχει θεματακι με τους κραδασμούς και ξεκολλάει. Τα stihl είναι πανάκριβα και δεν ξέρω αν η διαφορά στην τιμή αξίζει τον κόπο.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.293
Like
4.467
Πόντοι
1.706
Το τηλεσκοπικο το είχα παλαιότερα και εκτός του ότι είναι πιο βαρύ εκεί στην ένωση υπάρχει θεματακι με τους κραδασμούς και ξεκολλάει. Τα stihl είναι πανάκριβα και δεν ξέρω αν η διαφορά στην τιμή αξίζει τον κόπο.
Όταν εννοείς ξεκολλάει; Γιατί αρθρωτό είναι, κουμπώνει η ντιζα μέσα στη φωλιά-οδηγό, σταθεροποιείται με ασφάλεια και επιπλέον βιδωνει με πεταλουδα δεύτερη ασφάλεια. Πως να ξεκολλήσει; Δε γίνεται. Το βάρος είναι συζητήσιμο. Όχι πολύ μεγαλύτερο της απλής μεσινεζας. Το ουσιαστικό πρόβλημα, για μένα, είναι οι λαβές χειρισμού, που είναι λιγότερο ανετες από της κλασσικής μεσινεζας και ο χειρισμός οταν κουρευεις ή πριονίζεις ψηλά.
Γενικά στα μηχανήματα αυτά ισχύει 1000% το ότι πληρώνεις παίρνεις. Τα stihl είναι όντως ακριβά, είναι όμως εξαιρετικά εργαλεία και απευθύνονται είτε σε απλοχερηδες ερασιτέχνες είτε σε σοβαρούς επαγγελματίες. Αν δεν ανήκεις σε μία από τις δύο κατηγορίες γεμάτος είναι ο τόπος από πιο φτηνά μηχανήματα.
Πάντως και γερμανικά και ιταλικά και γιαπωνέζικα ακόμα, κατά το μεγαλύτερο μέρος τους γίνονται στην Κίνα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom