Νέα

ChatGPT, νέα επανάσταση στο χώρο της πληροφορικής;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα George71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 484
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
G

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.343
Like
10.846
Πόντοι
3.556
Κοίτα, έχει κάποια βάσιμα επιχειρήματα. Ας πούμε, τα λάθη στις απαντήσεις που δίνουν δεν είναι λίγα. Και το point του είναι ότι αυτό που αποκαλούμε σαν Intelligence στην πραγματικότητα είναι Imitation.
Η αληθεια ειναι πως και ο ανθρωπος ουσιαστικα μιμειται στις περισσοτερες λειτουργιες του. Ουσιαστικα ο κοσμος μας αποτελειται θεμελιωδη στοιχεια οπως λεξεις, ηχους, εικονες (που αναλυονται σε pixels, κλπ) αριθμους, κλπ
Ακομα και οι καλυτερες μουσικες συνθεσεις και τα καλυτερα μυθιστορηματα, αναλυονται σε επι μερους νοτες και λεξεις
Αυτο που κανει το αποτελεσμα σημαντικο και δημοφιλες ειναι η συνθεση των θεμελιωδων στοιχειων,αυτος ο μοναδικος συνδυασμος, που στατιστικα ειναι αδυνατο σχεδον να επιτευχθει αν δεν υπαρχει αυτο που λεμε εμπνευση.
Υπαρχει η θεωρια πως σε ενα συμπαν με απειρο χρονο, θα υπαρξει μια μαιμου που θα φτιαξει την 9η συμφωνια του μπετοβεν.
Πισω απο αυτο, βρισκεται και η ουσια της συζητησης. Αν μια μηχανη μιμησης, ΑΙ η οπως αλλιως θελουμε να λεγεται, φτασει να φτιαχνει 9ες μουσικες συμφωνιες η να γραφει μυθιστορηματα εξισου εντυπωσιακα οπως οι Αδερφοι Καραμαζοφ του Ντοστογιεφσκι, και μαλιστα οχι σε απειρο χρονο οπως η μαιμου, ουτε σε τρις, δις, εκατομμυρια, χιλιαδες, χρονια, αλλα μεσα σε μια νυχτα, τοτε ειναι μια τετοια μηχανη σημαντικη (με την καλη η κακη εννοια) για τον ανθρωπινο πολιτισμο;
Αυτο ειναι το νοημα της συζητησης και η βασικη αιτια που συζητιεται τοσο πολυ το GPT, και οχι το πως ονομαζεται η πως θελουν να το χρησιμοποιησουν οι μεγαλες εταιριες.
Ειναι το επιπεδο πολυπλοκοτητας των συζητησεων που μπορει να συμμετασχει ικανοποιητικα τοσο μεγαλο και ευρυ, που δε μπορει να μην εντυπωσιασει εναν χρηστη που μεχρι πριν 3-4 δεκαετιες η μονη μηχανη που ειχε στο σπιτι του ητανε η αριθμομηχανη τσεπης
Επιπλεον, στο βιντεο επιτιθεται στην Τεσλα με επιχειρημα τα 10 ατυχηματα που ειχανε τα χιλιαδες αυτοκινητα της ολα αυτα τα χρονια, που προφανως προκειται για καραγκιοζλιδικη τακτικη με μηδεν σοβαροτητα
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Πισω απο αυτο, βρισκεται και η ουσια της συζητησης. Αν μια μηχανη μιμησης, ΑΙ η οπως αλλιως θελουμε να λεγεται, φτασει να φτιαχνει 9ες μουσικες συμφωνιες η να γραφει μυθιστορηματα εξισου εντυπωσιακα οπως οι Αδερφοι Καραμαζοφ του Ντοστογιεφσκι, και μαλιστα οχι σε απειρο χρονο οπως η μαιμου, ουτε σε τρις, δις, εκατομμυρια, χιλιαδες, χρονια, αλλα μεσα σε μια νυχτα, τοτε ειναι μια τετοια μηχανη σημαντικη (με την καλη η κακη εννοια) για τον ανθρωπινο πολιτισμο;
Σίγουρα αυτό δεν είναι κάτι το ευκαταφρόνητο, αλλά το θέμα είναι ότι 1ον δεν αναγνωρίζεται ούτε πληρώνεται η πραγματική δουλειά που έχουν κάνει άνθρωποι για να χτίσουν όλα αυτά τα training data που τροφοδοτούν το ΑΙ και 2ον είναι αμφίβολο αν ποτέ θα καταφέρει να παράξει κάτι το εντελώς καινούργιο που δεν μιμείται ή συνδυάζει αυτά με τα οποία έχει εκπαιδευτεί.
Επιπλεον, στο βιντεο επιτιθεται στην Τεσλα με επιχειρημα τα 10 ατυχηματα που ειχανε τα χιλιαδες αυτοκινητα της ολα αυτα τα χρονια, που προφανως προκειται για καραγκιοζλιδικη τακτικη με μηδεν σοβαροτητα
Ναι αλλά αναφέρει επίσης, νομίζω, και ότι μετά από όλα αυτά τα ατυχήματα ανακλήθηκαν κάπου 300 χιλιάδες μοντέλα της εταιρείας. Το δε γεγονός ότι κάθε χρόνο η Tesla υπόσχεται ένα 100% αυτόνομο όχημα που ποτέ δε συμβαίνει την καθιστά αναξιόπιστη.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Η αληθεια ειναι πως και ο ανθρωπος ουσιαστικα μιμειται στις περισσοτερες λειτουργιες του. Ουσιαστικα ο κοσμος μας αποτελειται θεμελιωδη στοιχεια οπως λεξεις, ηχους, εικονες (που αναλυονται σε pixels, κλπ) αριθμους, κλπ
Ακομα και οι καλυτερες μουσικες συνθεσεις και τα καλυτερα μυθιστορηματα, αναλυονται σε επι μερους νοτες και λεξεις
Αυτο που κανει το αποτελεσμα σημαντικο και δημοφιλες ειναι η συνθεση των θεμελιωδων στοιχειων,αυτος ο μοναδικος συνδυασμος, που στατιστικα ειναι αδυνατο σχεδον να επιτευχθει αν δεν υπαρχει αυτο που λεμε εμπνευση.
Υπαρχει η θεωρια πως σε ενα συμπαν με απειρο χρονο, θα υπαρξει μια μαιμου που θα φτιαξει την 9η συμφωνια του μπετοβεν.
Πάντως εδώ θέτεις ένα φιλοσοφικό ζήτημα που θα μπορούσαμε να το συζητούσαμε για χρόνια και να μη βγάλουμε άκρη. Ακόμα και η δημιουργικότητά μας αντλεί έμπνευση από τα ερεθίσματα, άρα είναι σε κάποιο βαθμό μίμηση. Δεν είναι τυχαίο το κλισέ ότι δεν υπάρχει παρθενογένεση στην τέχνη.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.900
Πόντοι
8.746
Επειδη διαβαζοντας τα ενδιαφεροντα αρθρα εδω , βλεπω οτι οι περισσοτεροι προβληματιιζονται για την απειλη στις θεσεις εργασιας , εχω να παρατηρησω τα εξης.
Η μεγαλυτερη ζημια στις θεσεις εργασιας , εγινε 1) με τη χρηση του ιντερνετ , που επετρεψε την προσβαση στην ασυδοτη και ανηθικη αγορα της Κινας 2) με τη χρηση του ιντερνετ και τη συμβολη του στη γρηγορη μεταφορα κεφαλαιων , ομολογων μεταξυ των χρηματηστηριακων αγορων
Κανεις ομως δε λει κλειστε το ιντερνετ. Για τον ιδιο λογο , το chatGPT θα καταργησει δουλειες που αφορουν επαναλαμβανομενες διαδικασιες , αλλα θα πιεσει και θα δειξει το δρομο προς τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΙΔΕΕΣ. Αυτο ειναι πολυ αναγκαιο για την ανθρωποτητα και πολυ δημοκρατικο
Δεν θα εχει σημασια , τι μασωνικες ικανοτητες θα εχεις αποκτησει μεσω οικογενειας , χωρας κλπ , αλλα ποσο στροφαρει το μυαλο σου να κατεβασεις μια καινουργια ιδεα
Για τον ιδιο λογο , στα Αγγλικα πανεπιστημια δινουν εξετασεις με τα κομπιουτερ ΑΝΟΙΧΤΑ , γιατι σημασια εχει να εντοπισεις την πληροφορια στον ωκεανο και οχι να τη θυμασαι
Φίλε πραγματικά ενδιαφερον ποστ
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Εγκατέστησα locally το Alpaca, πάνω στο οποίο βασίζεται το Llama, και φαίνεται ότι πρέπει να το εκπαιδεύσεις εσύ, είτε χειροκίνητα από το web interface που έχει, είτε προγραμματιστικά μέσω του API του. Το Llama που είναι pre-trained δεν κατάφερα ποτέ να το εγκαταστήσω, μου κόλλησε στο 55%. :P Άραγε το όνομα να είναι ένα λογοπαίγνιο του LLM (Large Language Model);
Δεν εγκατέστησα κανένα από αυτά και δεν ξέρω, απλά για το LLAMA το είχα διαβάσει ότι μπορεί να τρέξει τοπικά. Είναι μεγάλη υπόθεση αυτό. Όταν λέμε ΑΙ αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι πρέπει να τρέχει με τα παγκόσμια δεδομένα. Μπορεί να το θες για τα δεδομένα της εταιρείας σου ή για να έχεις τον έλεγχο και φυσικά χρειάζεται να το εκπαιδεύσεις εσύ.

Με παραξένεψε που η Meta έφτιαξε ένα τέτοιο πράγμα και μάλιστα opensource. Πώς θα βάλουν χέρι στα δεδομένα των χρηστών; Μου έρχονται στο μυαλό οι πρακτικές της Google. Μας έριξε στάχτη στα μάτια με ένα open source λειτουργικό (android) και μετά άρχισε ο χαμός με τις permissions όπου δεν βρίσκεις άκρη ποιες είναι απαραίτητες και ποιες καταχρηστικές.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Δεν εγκατέστησα κανένα από αυτά και δεν ξέρω, απλά για το LLAMA το είχα διαβάσει ότι μπορεί να τρέξει τοπικά. Είναι μεγάλη υπόθεση αυτό. Όταν λέμε ΑΙ αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι πρέπει να τρέχει με τα παγκόσμια δεδομένα. Μπορεί να το θες για τα δεδομένα της εταιρείας σου ή για να έχεις τον έλεγχο και φυσικά χρειάζεται να το εκπαιδεύσεις εσύ.

Με παραξένεψε που η Meta έφτιαξε ένα τέτοιο πράγμα και μάλιστα opensource. Πώς θα βάλουν χέρι στα δεδομένα των χρηστών; Μου έρχονται στο μυαλό οι πρακτικές της Google. Μας έριξε στάχτη στα μάτια με ένα open source λειτουργικό (android) και μετά άρχισε ο χαμός με τις permissions όπου δεν βρίσκεις άκρη ποιες είναι απαραίτητες και ποιες καταχρηστικές.
Ασ' το μην το ψάχνεις, όπου και να ακουμπήσεις πλέον λερώνεσαι. Απλά αποδέχεσαι ότι οι μεγάλες εταιρείες ξέρουν σχεδόν τα πάντα για τη ζωή σου και ζεις μ' αυτό. Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι αν δεν πληρώνεις για κάποιο προϊόν, τότε εσύ είσαι το προϊόν. Για ποιο λόγο νομίζεις ότι το Facebook είχε αγοράσει το WhatsApp, μια απλή messaging εφαρμογή ούτε καν δηλαδή social medium, για το αστρονομικό ποσό των 19 δισεκατομμυρίων δολαρίων; Μα για τα data των χρηστών του φυσικά.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Στις παλιές ταινίες βλέπαμε καφετζήδες να μεταφέρουν τους καφέδες σε γραφεία εργαζομένων. Μετά τους αντικατέστησε μία φτηνή καφετιέρα.
Πω πω τώρα το θυμήθηκα που το είχα δει σε μια σκηνή του Ρετιρέ. Όντως απασχολούσαν καφετζήδες οι εταιρείες παλιά; Τώρα στην καλύτερη μια καφετιέρα για γαλλικό καφέ θα μας έχουν, άντε και κανένα κυλικείο, αν είναι καμιά μεγάλη επιχείρηση.
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.035
Κριτικές
4
Like
7.129
Πόντοι
1.336
Το ChatGPT στο ελληνικο ψαξιμο , μου φαινεται οτι ειναι μαλακια
Εβαλα τη λεξη υβουπροφαινη , που ειναι φαρμακευτικη ουσια για τους μυικους τραυματισμους και την εβγαλε σαν αντικαταθληπτικο.
Επισης καποιους ορους στα ηλεκτρονικα τους εξηγησε πολυ γενικα
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Από ό,τι βλέπω, και το Dall-E που είναι text to image AI ανήκει στο openAI. Αυτό αντιμετωπίζει ακόμα μεγαλύτερο overload. Του ζήτησα να μου φτιάξει το Χριστό φαντάρο και το καλύτερο που μου έχει φτιάξει μέχρι τώρα ήταν αυτό:

DALL·E 2023-04-05 20.34.04 - Jesus dressed as soldier.png
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.796
Like
1.246
Πόντοι
216
Από ό,τι βλέπω, και το Dall-E που είναι text to image AI ανήκει στο openAI. Αυτό αντιμετωπίζει ακόμα μεγαλύτερο overload. Του ζήτησα να μου φτιάξει το Χριστό φαντάρο και το καλύτερο που μου έχει φτιάξει μέχρι τώρα ήταν αυτό:

DALL·E 2023-04-05 20.34.04 - Jesus dressed as soldier.png

Απο που το ζητησες; Δωσε λινκ.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Ποιος θα κανει ερωτηση στο μηχάνημα ποιος θα κερδίσει τις εκλογές; με τι ποσοστα κλπ κλπ
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Ποιος θα κανει ερωτηση στο μηχάνημα ποιος θα κερδίσει τις εκλογές; με τι ποσοστα κλπ κλπ
Του την έχει κάνει φίλος μου και η απάντηση ήταν ότι σαν AI language model δεν κάνει προβλέψεις.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Πω πω τώρα το θυμήθηκα που το είχα δει σε μια σκηνή του Ρετιρέ. Όντως απασχολούσαν καφετζήδες οι εταιρείες παλιά; Τώρα στην καλύτερη μια καφετιέρα για γαλλικό καφέ θα μας έχουν, άντε και κανένα κυλικείο, αν είναι καμιά μεγάλη επιχείρηση.
Από διπλανά καφενεία και ζαχαροπλαστεία τους εξυπηρετούσαν, εκτός αν είχαν κυλικείο. Προφανώς οι καφετιέρες μείωσαν το τζίρο των καφετζήδων με συνέπεια τη συρρίκνωση θέσεων εργασίας.

 
  • Like
Αντιδράσεις: vril

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Από διπλανά καφενεία και ζαχαροπλαστεία τους εξυπηρετούσαν, εκτός αν είχαν κυλικείο. Προφανώς οι καφετιέρες μείωσαν το τζίρο των καφετζήδων με συνέπεια τη συρρίκνωση θέσεων εργασίας.

Ναι σωστά, ξέχασα που πολλοί Ελληνάρες παραγγέλνουν καφέ απέξω. Ακόμα και σήμερα γίνεται, άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
417
Κριτικές
1
Like
774
Πόντοι
81
Εκανα κ γω μια ερώτηση στο μαλακισμενο ρομπότ , τεχνικού περιεχομένου για γερανογεφυρες κ μου απαντησε
γενικότητες που ομως προσέγγιζαν την ορθή απάντηση σε μεγαλο ποσοστό εαν προσέθετες κ εσυ απο τη μερια σου , την εμπειρία που εχεις στο θεμα γερανογέφυρα

Σε αλλα θέματα Ρώτησα εαν θα παρει το πρωτάθλημα ο παναθηναικος κ μου απαντησε οτι δε κανει προβλέψεις
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: enduro

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Του την έχει κάνει φίλος μου και η απάντηση ήταν ότι σαν AI language model δεν κάνει προβλέψεις.
Δεν έβαλαν καμια ρουτίνα να απαντάει όπως η Πυθία, αρχίδια καλαβρέζικα ηλίθιοι αμερικάνοι.
Εγώ θα το έβαζα να λέει:
Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα,
θα ζήσετε δεν θα πεθανετε
βάλτε κόμμα όπου γουστάρετε....
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: vril

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Δεν έβαλαν καμια ρουτίνα να απαντάει όπως η Πυθία, αρχίδια καλαβρέζικα ηλίθιοι αμερικάνοι.
Εγώ θα το έβαζα να λέει:
Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα,
θα ζήσετε δεν θα πεθανετε
βάλτε κόμμα όπου γουστάρετε....
βάλτε κόμμα όπου γουστάρετε
ψηφίστε όποιο κόμμα γουστάρετε
τα ίδιο αγγούρι θα φάτε
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: enduro

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.623
Like
14.595
Πόντοι
3.656
Σε αλλα θέματα Ρώτησα εαν θα παρει το πρωτάθλημα ο παναθηναικος κ μου απαντησε οτι δε κανει προβλέψεις

τοτε να το χεσω τυπε,πως θα παιξουμε κανενα στανταρ να τα κονομησουμε; :confused::confused::confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom