Νέα

Ανταναναρίβο ή αλλιώς Τανά, η πρωτεύουσα της Μαδαγασκάρης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
κατάλαβα...σε ζάλισαν με ερωτήσεις για τηλέφωνα και σάιτ.

από δω και μπρος θα λέμε, η Μαδαγασκάρη σέρνει καράβι.
Δεν με ζαλισαν απλως οι περισσοτερες ερωτησεις τους ηδη εχουν απαντηθει.  :hi:

 

MMG

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
577
Κριτικές
5
Like
480
Πόντοι
306
Οι φίλοι μου τόσο πριν φύγω για το ταξίδι όσο και στη διάρκειά του ( μέσω Skype και Viber ) με είχαν πρήξει. Οι Μαύρες αυτό, οι Μαύρες το άλλο,  παρότι εγώ επέμεινα ότι οι περισσότερες κοπέλες στη Μαδαγασκάρη δε είναι Μαύρες.

Το πιο κοντινό που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι μελαμψές βραζιλιανές που δεν τις λες μαύρες αφρικανές. Αυτό γιατί έχω ζήσει κάποιο χρονικό διάστημα στη Βραζιλία και στη νότια Αμερική γενικότερα και τις εκεί κοπέλες τις 'γνώρισα'' καλά.

Παραθέτω λοιπόν άμεση απόδειξη ότι οι κοπέλες στη Μαδαγασκάρη είναι σε αποχρώσεις του καφέ σοκολατί και όχι μαύρες. Βάση σύγκρισης τα άσπρα δικά μου πόδια.
Αντικείμενο προς σύγκριση  τα σαφώς πιο ενδιαφέροντα ( σε σχέση με τις τρυχερές ποδάρες μου ) πόδια των κοριτσιών  σε δυο διαφορετικές ''φορτωτικές''.

Περιτόν να πώ ότι όταν μπλέκουν οι ..... Καρδιές των ανθρώπων όπως φαίνεται   στις φωτογραφίες,  μόνο όμορφες καταστάσεις μπορούν να ακολουθήσουν.

Κυταριτιδα μηδεν το κοριτσακι, απο Ελονοσια πως παει εχει εκει?
 

MMG

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
577
Κριτικές
5
Like
480
Πόντοι
306
Μέσα από τα ταξίδια που έκανα στη ζωή μου, και έκανα πάρα πολλά πράγματι ταξίδια τόσο για τουριστικούς όσο και για επαγγελματικούς λόγους, κατάλαβα καλά ένα πράγμα. Το βίωσα και το αισθάνθηκα στο πετσί μου.

Η διαφορετικότητα είναι πλούτος. Είναι πνευματικός και ψυχικός πλούτος. 

Σημασια δεν εχει ο προορισμος αλλα το ταξιδι, πολυ σωστα τα λες.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Κυταριτιδα μηδεν το κοριτσακι, απο Ελονοσια πως παει εχει εκει?

22 χρόνων και ιδίως αυτά τα κορμιά για ποια κυταριτιδα να μιλήσεις ??

Οσον αφορά την Ελονοσία.

Κοίταξε εδώ:


Πάντα αυτό το site κοιτάζω όταν ταξιδεύω, γιατί ταξιδεύω συχνά.

Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι στην πρωτεύουσα ( Το Ανταναναρίβο ) η πιθανότητα για μαλάρια είναι πολύ μικρή.
Γενικά σε μέρη με σχετικά υψηλό η μέσο υψόμετρο η πιθανότητα είναι μικρή η αμελητέα.

Για τα υπόλοιπα μέρη στη Μαδαγασκάρη και ιδίως για μέρη με χαμηλό υψόμετρο και μη τουριστικά η μαλάρια είναι υπαρκτή παρόλη τη τεράστια προσπάθεια που έχουν κάνει για την εξάλιψή της τη τελευταία δεκαετία. Αν θέλεις να επισκεφτείς τέτοια μέρη ξεκινάς ένα χάπι 3 μέρες πριν τα επισκεφθείς, για όλη τη διαρκεια της επίσκεψης, και για 5-6 μέρες μετά. Αν θελεις να επισκεφθείς ''άγρια'' μέρη δυστυχώς αυτό το πρόβλημα το έχεις.

 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.514
Κριτικές
37
Like
1.446
Πόντοι
1.096
Κάποιους τέτοιους δυτικούς τύπους έτυχε να γνωρίσω στα ταξίδια μου, και επειδή σε αυτό που το nickname μου υπαινίσσεται είμαι μάλλον αρκετά καλός, προσπάθησα και να τους βοηθήσω λίγο μέσα από τη κουβέντα, πείθοντάς τους κατ' αρχάς να ξεμυτίσουν απο τα πεντάστερα ξενοδοχεία τους και να ''τριφτούν'' με το τόπο που επισκέπτονται.

Οταν βέβαια μετά κόλλαγαν πάνω μου, έπρεπε να βρώ τρόπο να ξεφύγω, μια και όπως φαίνεται και από τις προηγούμενες φωτογραφίες προτιμώ την παρέα των τοπικών Φορτωτικών/Ξεναγών, από κάποιους πλούσιους δυτικούς που στα 40 και τα 50 τους προσπαθούν να καταλάβουν ταξιδεύοντας, μια και στο τόπο τους δεν βρίσκουν απάντηση, στο  γιατί νοιώθουν σαν να τους έχει γαμήσει ελέφαντας ενώ φαινομενικά ότι θέλησαν στη ζωή τους το απέκτησαν.

Οι Rolling Stones τους έδιναν το έναυσμα όταν τραγούδαγαν  ''I can get no, sαtisfaction'' , αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, δεν αρκεί να ακούσεις ( το τραγούδι ), για να αφουγκραστείς  ( να νοιώσεις και να συνειδητοποιήσεις ) τι εννοούσαν ο Jaeger και η παρέα του, που αν μη τι άλλο χόρτασαν στη ζωή τους  πάρα πολλά πράγματα, πολύ νωρίς, και μάλλον ήξεραν πολύ καλά τι έλεγαν όταν τραγουδούσαν.  


Πολλές φόρες τα στερεότυπα της κοινωνίας  που ζούμε σταδιακά μας τυφλώνουν.  Υπό την έννοια ότι μας κάνουν να σκεπτόμαστε  μυωπικά, μονοδιάστατα, περιορισμένα. Βλέπεις και αντιλαμβάνεσαι αυτό που έχεις συνηθίσει να βλέπεις και να αντιλαμβάνεσαι, μέσω μιας ''αρρωστημένης''  ρουτίνας, και δεν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά, το καινούργιο, την αλλαγή.

Ένα  ταξίδι ενδεχομένως ( υπό τις προϋποθέσεις που παραπάνω περιέγραψα )  να μπορέσει να σπάσει αυτά τα στερεότυπα. Να καθαρίσει τα ''άλατα'' από τη σκέψη μας και να την κάνει και πάλι νεανική, ελαστική, ευέλικτη.  Να μπολιάσει τη ψυχή μας με καινούργια συναισθήματα, και το μυαλό μας με καινούργιες σκέψεις και καινούργιες εικόνες.

Οι παλιοί πολύ όμορφα και εικονοπλαστικά  το έλεγαν ''Γύρισε ρε παιδί μου απ' έξω  και είναι σαν  να έγινε άλλος άνθρωπος'' .

Εγώ το λέω απλά ανανέωση, και είναι ο βασικός λόγος που μου αρέσει να ταξιδεύω.

[/

Respect  !  Φίλε τα είπες όλα !!!
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786

Ευχαριστω φιλε !!  :hi: :hi:
 

aproblimatistos

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
11
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Mindereader πολυ ωραιο το thread...
Μια πληροφορια που μπορει να φανει χρησιμη για οσους θελλουν να ταξιδευσουν στη μαδαγασκαρη...
Διαβασα στο internationalsexguideforum στο  topic για τη μαδαγασκαρη οτι  η tourkish airlanes βγαζει απευθειας πτηση απο κωσταντιπουλη για τανα...
Δεν γνωριζω τιμες αλλα το απευθειας γλιτωνει αναμονες ανταπαοκρισεις κτλ..
Καλες εμπειριες σε οσους εχουν τι δυνατοτητα να ταξιδευουν σε τετοια μερη
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Mindereader πολυ ωραιο το thread...
Μια πληροφορια που μπορει να φανει χρησιμη για οσους θελλουν να ταξιδευσουν στη μαδαγασκαρη...
Διαβασα στο internationalsexguideforum στο  topic για τη μαδαγασκαρη οτι  η tourkish airlanes βγαζει απευθειας πτηση απο κωσταντιπουλη για τανα...
Δεν γνωριζω τιμες αλλα το απευθειας γλιτωνει αναμονες ανταπαοκρισεις κτλ..
Καλες εμπειριες σε οσους εχουν τι δυνατοτητα να ταξιδευουν σε τετοια μερη

Ευχαριστω φιλε !!  :hi: :hi:

Πραγματι εχει ξεκινησει πριν 5-6 μηνες η νεα πτηση που αναφερεις. Το πηρα και εγω σε ειδοποιηση απο το skyscanner οπου ειχα "σεταρει" ειδοποιηση  σε περιπτωση μειωσης τιμης

Και μαλιστα στην αρχη αυτη η πτηση ηταν και πολυ φτηνη για λογους γνωστοποιησης για 1 μηνα περιπου.

Κατοπιν ακριβηνε αρκετα!! Ομως οταν κσι αν η Τurkish βαλει προσφορα ειναι οπως σωστα γραφεις πολυ βολικη πτηση τοσο απο πλευρας συνολικου χρονου ταξιδιου οσο και απο πλευρας χρονου αναμονης σνταποκρισεων.
 

Επισκέπτης
Αφού ολοκλήρωσε τη δουλειά του, του έδωσα 10.000 Αριάρι ( περίπου 3 ευρώ ). Το ποσό ήταν εξωπραγματικό γιατί από ότι μου είπε στη συνέχεια η ''ξεναγός'' συνήθως 1000 η 1500 το πολύ Αριάρι δίνουν για κάτι τέτοιο. Τα ματιά του τυπάκου έλαμψαν πραγματικά από ευγνωμοσύνη, και έφυγε με την όπισθεν, κάνοντας υποκλίσεις και  λέγοντάς μου καμιά δεκαριά φορές Μισοάτσα ( ευχαριστώ στα Μαλαγκάς ).

Το ευτράπελο της Ιστορίας ??? Μετά από αυτό ''στράβωσε'' η ξεναγός !!! Με αυτή τη φάση συνειδητοποίησε ότι θα μπορούσε να είχε πάρει και εκείνη παραπάνω λεφτά από εμένα το πρωί όταν πληρώθηκε.  Δεν τα ζήτησε, τα επιπλέον λεφτά, δεν τα πήρε, και προφανώς τώρα που το κατάλαβε στράβωσε. Οπως το nickname μου υπαινίσσεται, δεν μου πήρε πολύ να το καταλάβω, παρόλο που στις ερωτήσεις μου σχετικά με το τί έχει απαντούσε Rien ( τίποτα ). Αυτό το ''τίποτα'' των γυναικών που σε όλο το πλανήτη και σε όλες τις φυλές μεταφράζεται ''Δεν πρόκειται να σου πώ τί έχω, αν δεν είσαι μαλάκας πρέπει να βρείς μόνος σου τι συνέβει και με χάλασε. Είσαι η δεν είσαι άραγε μαλάκας ?? ''. 

Τα συμπεράσματα δικά σας !!!

Πρόεδρε ἡ ξεναγὸς στράβωσε διότι ἔκανες μία ἀπὸ τὶς μεγαλύτερες κοινωνικὲς πατάτες: Νὰ χαλᾶς τὴν πιάτσα σὲ μιὰ χώρα. Αὐτὰ εἶναι γιὰ Ἀμερικανοὺς πρὸ τοῦ 1970.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Πρόεδρε ἡ ξεναγὸς στράβωσε διότι ἔκανες μία ἀπὸ τὶς μεγαλύτερες κοινωνικὲς πατάτες: Νὰ χαλᾶς τὴν πιάτσα σὲ μιὰ χώρα. Αὐτὰ εἶναι γιὰ Ἀμερικανοὺς πρὸ τοῦ 1970.

Σωστος φιλε !! :hi:

Αλλα ποια πιατσα χαλασα ?? Τη πιατσα γυαλισματος παπουτσιων !!

Το λαθος μου ηταν οτι το θεωρησα εμεση ελεημοσυνη ενω στην ουσια δεν ηταν, μια και υπηρχε ταριφα για αυτη τη δραστηριοτητα. Ενταξει ολο και καποια πατατα θα κανουμε !!

Στις υπολοιπες ομως δραστηριοτητες τις "βασικες" τη πιατσα τη κρατησα !!! :2funny:
 

Επισκέπτης
Μέρος Δεύτερον. Οι κοπέλες που ψαρεύεις από disco και από Bar. Τα εξειδικευμένα στο σπορ μπαρ είναι τρία. Το Idra, το Glacier, και το  Manson. To Idra μου φάνηκε εξ αρχής πολύ bas class και μετά από μια αρχική επίσκεψη το απέρριψα, Επικεντρώθηκα στα Glacier και Manson. Όπως φαίνονται στις φωτογραφίες.

Οι κοπέλες κάθονται γύρω γύρω, και που και που σου χαμογελούν, αν ανταποκριθείς σου ήρθαν. Κάποιες λόγω αναδουλειάς η λόγω ιδιοσυγκρασίας θα κάνουν αυτές το πρώτο βήμα και θα έρθουν κατ ευθείαν να σου μιλήσουν. Η θα σου βουτήξουν το χέρι καθώε περνάς δίπλα τους. Πίνεις κάποια ποτά μαζί τους ακούς μουσική και ψιλοχορεύεις, ότι κάνεις σε ένα μπαρ δηλαδή, και σε κάποια φάση τη παίρνεις και φεύγεις για ξενοδοχείο.

Οι ταρίφες σε αυτές τις κοπέλες είναι λίγο υψηλότερες. Από 70.000 μέχρι 100.000 Αριάρι, δηλαδή 20 με 28 ευρώ. Τώρα αν βάλεις ότι θα τη κεράσεις και κάποιο ποτό στο μαγαζί είναι λογικό να πεις ότι λίγο πολύ συνολικά θα σου φύγουν 30 ευρώ το βράδυ με μια κοπέλα αυτού του είδους. Βέβαια αν θέλεις να ανοίγεις σαμπάνιες, η να γυρίσεις 2-3  άλλα μπαρ μαζί της, βάλε τα εξτρά ποτά, και τα ταξί  το πράγμα πάει οικονομικά αλλού.

Ἔτσι (καὶ διὰ τῶν ἐπισκεπτριῶν) διεξάγεται ἡ πορνεία καὶ ἐν Ἀργεντινῇ.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Ἔτσι (καὶ διὰ τῶν ἐπισκεπτριῶν) διεξάγεται ἡ πορνεία καὶ ἐν Ἀργεντινῇ.

Απο προσωπικη εμπειρια  η Αργεντινη ειναι απο τις λιγες χωρες που ο τουριστας αν ξερει σχετικα καλα ισπανικα και ειναι λιγο ανω του μετριου σε εμφανιση και σχετικα κιμπαρης  πιθανον να μην χρειαστει καν τη πορνεια.
 

Επισκέπτης
Απο προσωπικη εμπειρια  η Αργεντινη ειναι απο τις λιγες χωρες που ο τουριστας αν ξερει σχετικα καλα ισπανικα και ειναι λιγο ανω του μετριου σε εμφανιση και σχετικα κιμπαρης  πιθανον να μην χρειαστει καν τη πορνεια.

Σωστὀν. Ἐπὶ πλέον μεγάλη ὄσμωσις μεταξὺ πορνείας καὶ παιγνίου (δὲν εἶναι καλὸν αὐτό).
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Σωστὀν. Ἐπὶ πλέον μεγάλη ὄσμωσις μεταξὺ πορνείας καὶ παιγνίου (δὲν εἶναι καλὸν αὐτό).

Αν και είμαστε off topic !!! Είναι ακριβώς όπως το λές !!!  :hi: :hi:

Πράγμα που κάνει όμως το τοπικον παίγνιον ακόμη πιο ενδιαφέρον !!!  :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Για τους φίλους που ζητάνε περισσότερες φωτογραφίες !!

Αυτές είναι και τέρμα όμως !!!

Να είστε καλά !!  :hi: :hi:
 

Συνημμένα

  • 20150917_132016.jpg
    20150917_132016.jpg
    162,6 KB · Εμφανίσεις: 254
  • 20150920_022905.jpg
    20150920_022905.jpg
    152,7 KB · Εμφανίσεις: 200

dim international

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2016
Μηνύματα
25
Κριτικές
5
Like
113
Πόντοι
280
τα συγχαρητήρια μου κ απο εμένα αγαπητέ,
γράφεις πολύ ωραία κ κατατοπιστικά.
Αν κ μόλις έκανα εγγραφή παρακολουθώ χρόνια το site ,απλά ποτέ
δεν έβρισκα χρόνο να γράψω.

μια ερώτηση, αν κ φθηνή χώρα κτλ, τα κορίτσια φαίνονται καλοντυμένα
ισως όχι επώνυμα αλλά καλοντυμένα.
εσυ πως το εξηγείς αυτό?
ερωτηση 2.
στα σπίτια τους έχουν ζεστό νερό? ρωτάω γιατι μόλις επέστρεψα απο κούβα
κ μιλώντας με ντόπιους, πολλα σπίτια δεν έχουν , ή έχουν σε 1 μόνο σημείο,
δηλ στο μπάνιο ή στη κουζίνα.

πάω να γραψω στο thread της κούβας,,
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
[quote author=dimitris kon  link=topic=230608.msg7133674#msg7133674 date=1472573621]
τα συγχαρητήρια μου κ απο εμένα αγαπητέ,
γράφεις πολύ ωραία κ κατατοπιστικά.
Αν κ μόλις έκανα εγγραφή παρακολουθώ χρόνια το site ,απλά ποτέ
δεν έβρισκα χρόνο να γράψω.

μια ερώτηση, αν κ φθηνή χώρα κτλ, τα κορίτσια φαίνονται καλοντυμένα
ισως όχι επώνυμα αλλά καλοντυμένα.
εσυ πως το εξηγείς αυτό?
ερωτηση 2.
στα σπίτια τους έχουν ζεστό νερό? ρωτάω γιατι μόλις επέστρεψα απο κούβα
κ μιλώντας με ντόπιους, πολλα σπίτια δεν έχουν , ή έχουν σε 1 μόνο σημείο,
δηλ στο μπάνιο ή στη κουζίνα.

πάω να γραψω στο thread της κούβας,,
[/quote]

Καληπέρα φίλε και ευχαριστώ για το θετικό σχόλιο.

Στις ερωτήσεις σου τώρα.

Τα ρούχα των κοριτσιών είναι πολύ φτηνά αντίγραφα ακριβών επώνυμων ρούχων.
Συνήθως πολύ κακής ποιότητας.
Είναι ομως τα κορμιά που αναδεικνύουν τα ρούχα παρά το αντίθετο σε αυτή τη περίπτωση.

Επειδή έτυχε να πάω στο σπίτι της μιας κοπελας ( της φοιτήτριας ) που δεν ήταν επαγγελματίας κατάλαβα ότι τα περισσότερα σπιτια είναι στις συνθήκες που ήταν τα σπίτια στην Ελλάδα τη δεκαετία του 1950.
Το ζεστό νερό για παράδειγμα είναι μια πολυτέλεια που λίγα σπίτια ( αναλογικά ) έχουν !!

 

dim international

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2016
Μηνύματα
25
Κριτικές
5
Like
113
Πόντοι
280
εντωμεταξυ ξεχώρισα απο τις φωτό σου ενα απιθανο μωρακι στην πρώτη σελιδα, με το γαλαζιο σορτσακι κ το ασπρο τοπ...
αν καποια στιγμή παω σευχέλλες,ή καπου κοντά ή θα κανω σιγουρα ενα πενθημερο περασμα απο μαδαγασκάρη!

είχα παει μαυρίκιο παλιοτερα, αλλα αγκαζέ,κ ψιλοκλεισμένος σε resort, οποτε εκει δεν καταφερα να μαθω τι έπαιζε, αλλά εβλεπες κ εκει ωραιο κόσμο..
ξεκινησα να γραφω στο thread για την κούβα παντως, 15 μερες πισω αλλα δεν έχω γυρίσει ακόμη!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom