Νέα

Αννοβερο:επιχειρηματικες ευκαιρειες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 29
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Στο τελευταίο χωριό της germoney NA πας θα βρείς τούρκους με τσεμπέρια κ ιταλικό καφεδοπαγωτατζίδικο κ ελληνικό τζατζικορεστωράντε ..........
με 10.000 ευρώ ουτε καντίνα δεν νοικιάζεις .
βρες μια δουλειά να βγάζεις κάνα μεροκαματάκι ,να εισαι ασφαλισμένος ,να ζεις με συγκάτοικους ,να κυκλοφορέις με ποδήλατο κλπ
Απέκτησε προυπηρεσία ,μάθε γερμανικά κ βλέπεις .
το Αννόβερο ειναι ησυχη πόλη ,μιλάνε τα καλύτερα γερμανικά κ σίγουρα θα εχεις ευκαιρίες αναλόγως προσόντων πάντα .
Αν ημουν 25-30 θα ξαναξεκινούσα πάλι .............
Μάθε την γλώσσα ,βρες δουλειές για εμπειρία κ προυπηρεσία κ προχώρα.........
Σάββατα στα κλάμπ κ τα χωροπηδάδικα χτυπάς μουνί κάργα κ ανετα .....
Ευχομαι το καλύτερο κ αμα τακτοποιηθείς πες μας κ εμας να ερθουμε για ενισχύσεις .
φιλος μου αρμενιος ειχε παρει πιτσαρια απο ελληνα, ετοιμο μαγαζι 80 χλμ απο ανοβερο αναμεσα σε 3 χωρια χωρις ανταγωνισμο,ντελιβερυ
Το πηρε 4.500 ευρω
Εβγαζε 4-5 χιλιαρικα καθαρα τον μηνα
Μετα το παρατησε κι αυτος καθοτι τεμπελης κ το μαγαζι ειχε δουλεια κ πιεση
Ευκαιρειες υπαρχουν
 

stabilo

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2007
Μηνύματα
39
Like
63
Πόντοι
0
ΠΑΝΤΑ υπαρχουνε ευκαιριες για δουλεια.
ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ να εχει καποιος και προυπηρεσια...
Εγω το λεω εμπειρια ΖΩΗΣ και ΑΓΟΡΑΣ..
Οποιος ενδιαφερεται να κανει δουλεια σοβαρη(οχι αρπαχτη να τα κονομησουμε....) ψαχνει-διαβαζει-ακουει-εξεταζει-μελεταει και βρισκει.
Καλο ειναι προτου γινει καποιος "λοχαγος" να εχει κανει και αγγαρεια μαγειρια τουαλετα.
Οχι αφεντικο απο τα 25.....
Οποιος θελει να ανοιξει δικο του μαγαζι εχω μια ΤΙΜΙΑ  προταση να του κανω στο κλαδο των αρωματοπωλειων.
Ειμαι 10 χρονια εδω μεσα γραμμενος αλλα δεν εχω ανεβασει ποτε κριτικες κ.λ.π.
Απλα βλεπω....
 

Επισκέπτης
Στο Βερολινο που ζω τα τελευταια 3+ χρονια υπαρχουν καλα ελληνικα καφε, αλλα και παρακμιακα. Στα καλα μαγαζια πηγαινουν εκτος απο Ελληνες και Γερμανοι, Τουρκοι, Πολωνοι και λοιποι. Με λιγα λογια δουλευουν αυτου του ειδους τα μαγαζια. Για αλλες πολεις δεν ξερω. Εχω παει μονο στο Αμβουργο για λιγες μερες και δεν ειδα σχεδον καθολου την πολη.
Εγω αν αποφασισω να μεινω τελικα εδω, σκεφτομαι σε κανα χρονο να κανω κατι σε καφε-εστιατοριο αλλα οχι το κλασικο ελληνικο ρεστοραντ με σουβλακια, γυρο, μουσακα κτλ. "Πρωιναδικο" ανοιχτο απο πρωι με πρωινα, καφεδες, μεσημεριανο και γλυκα. Και κατα τις 6 το απογευμα κλεισημο. Τετοιου ειδους μαγαζια δεν χρειαζονται πολυ προσωπικο, δεν εχουν πολλα εξοδα και αφηνουν ενα καλο μεροκαματο.

 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Στο Βερολινο που ζω τα τελευταια 3+ χρονια υπαρχουν καλα ελληνικα καφε, αλλα και παρακμιακα. Στα καλα μαγαζια πηγαινουν εκτος απο Ελληνες και Γερμανοι, Τουρκοι, Πολωνοι και λοιποι. Με λιγα λογια δουλευουν αυτου του ειδους τα μαγαζια. Για αλλες πολεις δεν ξερω. Εχω παει μονο στο Αμβουργο για λιγες μερες και δεν ειδα σχεδον καθολου την πολη.
Εγω αν αποφασισω να μεινω τελικα εδω, σκεφτομαι σε κανα χρονο να κανω κατι σε καφε-εστιατοριο αλλα οχι το κλασικο ελληνικο ρεστοραντ με σουβλακια, γυρο, μουσακα κτλ. "Πρωιναδικο" ανοιχτο απο πρωι με πρωινα, καφεδες, μεσημεριανο και γλυκα. Και κατα τις 6 το απογευμα κλεισημο. Τετοιου ειδους μαγαζια δεν χρειαζονται πολυ προσωπικο, δεν εχουν πολλα εξοδα και αφηνουν ενα καλο μεροκαματο.
εχεις μια πολυ καλη εικονα απο ελληνικα μαγαζια στην γερμανια κ το βερολινο ειναι η μεγαλυτερη πολη.
Πραγματικα τα ελληνικα μαγαζια ειναι ολα καρμπον. Παντου η ιδια κουζινα κ το ιδιο μενου. Κατι διαφορετικο θα τραβηξει σιγουρα κ ενας ψιλομοντερνος χωρος. Εαν καποιος παρει μαγαζι που εχει κλεισει πωλειτε θα του κοστισει πολυ λιγοτερο μιας κ θα εχει την αδεια αλλα κ ενα σημαντικο κομματι του εξοπλισμου πχ καμιναδα κουζινα κτλ
 

ARISPEED

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2010
Μηνύματα
448
Κριτικές
25
Like
209
Πόντοι
31
ειμαι 28 φιλε και μου φαινεται οτι γραφεις πιπες αλλα δεν στο λεω γιατι θα σε προσβαλω

Ευχαριστώ πολύ που σέβεσαι την ηλικία μου !!!!!!
Εκφράσου ελεύθερα μέσα απο τα βιωματά σου κ τις εμπειρίες σου !!!!!!
Ασε τις τις πίπες κ τα τσιμπούκια στις ειδικές ..........
 

ARISPEED

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2010
Μηνύματα
448
Κριτικές
25
Like
209
Πόντοι
31
Λοιπόν ................αν θα ειχαμε χρήμα ,ορεξη κ επιχειρηματικό μυαλό ........κ αν μπορούσαμε να ανοίξουμε ενα κεμπαμπζίδικο αλά Κυρ Αρίστος κ Μπαρμπαδήμος .........σε μεγάλη πόλη κ εμπορική περιοχή θα γινόταν χαμός ..........
Τις μαγαζάρες μαζικής εστίασης που εχουμε στο Ελλάντα δεν τις βρίσκεις εκεί στα ξένα .......
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Λοιπόν ................αν θα ειχαμε χρήμα ,ορεξη κ επιχειρηματικό μυαλό ........κ αν μπορούσαμε να ανοίξουμε ενα κεμπαμπζίδικο αλά Κυρ Αρίστος κ Μπαρμπαδήμος .........σε μεγάλη πόλη κ εμπορική περιοχή θα γινόταν χαμός ..........
Τις μαγαζάρες μαζικής εστίασης που εχουμε στο Ελλάντα δεν τις βρίσκεις εκεί στα ξένα .......
συμφωνω με χιλια
Επισης τα καφε στυλ coffee island μπορουν να ξεσκισουν γιατι ταιριαζει στο στυλ εδω αλλα κ ο γερμανος δεν παλουκωνετε κανα διωρο με ενα φραπε 1,20€ στο χερι,ρουφαει το εσπρεσο του κ εφυγε
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Ειχα παει διακοπες βιενη, μοναχο, ενα φαγαδικο της προκοπης στα τουριστικα μερη δεν ειδα. Μενου της πλακας, λουκανικα και στεγνο σνιτσελ. Ασε που κατι καφετι εχουν πιασει τα καλυτερα ποστα με κεμπαπ και πιτσαριες (!!!)...
 

think2

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2017
Μηνύματα
86
Like
1
Πόντοι
0
Σας μιλάει ο παλιός που έκανα μαγαζί στην Γερμανία, την δεκαετία του 90. Τα λεφτά τα έφερνα Ελλάδα κρυμμένα σε ότι μπορείτε και δεν μπορείτε να φανταστείτε. Δούλεψα το μαγαζί 7 χρόνια. Έκανα τόσα λεφτά όσο να μπορώ να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου χωρίς να δουλεύω. Τι μου έχει μείνει από όλη την υπόθεση; Αν εξαιρέσουμε το άγχος από την δουλειά την κούραση και την αγωνία μη σου την πέσει η γερμανική εφορία που τότε γάμαγε και έδερνε ήταν μια εμπειρία ζωής.

Ήρθα πίσω στο κωλοχανείο μας όπως όλοι οι μετανάστες ονειρεύονται να επιστρέψουν πίσω αλλά τώρα παίζω με τους δικούς μου όρους όχι όπως όταν είχα φύγει από Ελλάδα.

Δούλεψα σκληρά παιδιά πολύ σκληρά. Έκανα 3 χρόνια να κατέβω Ελλάδα όταν έφτιαξα το μαγαζί, δούλεψα με 40 πυρετό κάποιες στιγμές όταν άρχιζα, έφτασα σε σημείο να κοιμηθώ στο αυτοκίνητο να περιφέρομαι σαν να μην υπάρχει αύριο,υπήρξαν στιγμές απελπισίας, υπήρξαν και απίστευτες στιγμές να βγάζω ζήτα και να βλέπω 2 χιλιάρικα τζίρος ημέρας. Καθάριζα καθαρά δικά μου 6-7 χιλιάρικα τον μήνα τα τελευταία 3 χρόνια πριν φύγω.

Να δώσω μια δύο συμβουλές σε όσους ξεκινάνε.

Ποτέ μην υποτιμήσεις κανένα άνθρωπο. Ούτε εργαζόμενο, ούτε πελάτη, ούτε περαστικό, ούτε σκουπιδιάρη. Κάθε άνθρωπος θα σου χρειαστεί κάπου, κάποια στιγμή.

Να ξοδεύεις για να βγάλεις δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις χρήμα αν δεν χώσεις χρήμα. Καλό πόστο καλή περιοχή, καλή ποιότητα καλό σερβις καλή διαφήμιση.

Να προσέχεις την υγεία σου, σωματική και ψυχική.

Να την κάνεις όσο είναι καιρός. Κάθε πράγμα έχει αρχή και τέλος. Μην αφήσεις τους άλλους να τελειώσουν δικό σου δημιούργημα που έφτυσες αίμα να το φτιάξεις.

Αυτά και καλή τύχη.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Σας μιλάει ο παλιός που έκανα μαγαζί στην Γερμανία, την δεκαετία του 90. Τα λεφτά τα έφερνα Ελλάδα κρυμμένα σε ότι μπορείτε και δεν μπορείτε να φανταστείτε. Δούλεψα το μαγαζί 7 χρόνια. Έκανα τόσα λεφτά όσο να μπορώ να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου χωρίς να δουλεύω. Τι μου έχει μείνει από όλη την υπόθεση; Αν εξαιρέσουμε το άγχος από την δουλειά την κούραση και την αγωνία μη σου την πέσει η γερμανική εφορία που τότε γάμαγε και έδερνε ήταν μια εμπειρία ζωής.

Ήρθα πίσω στο κωλοχανείο μας όπως όλοι οι μετανάστες ονειρεύονται να επιστρέψουν πίσω αλλά τώρα παίζω με τους δικούς μου όρους όχι όπως όταν είχα φύγει από Ελλάδα.

Δούλεψα σκληρά παιδιά πολύ σκληρά. Έκανα 3 χρόνια να κατέβω Ελλάδα όταν έφτιαξα το μαγαζί, δούλεψα με 40 πυρετό κάποιες στιγμές όταν άρχιζα, έφτασα σε σημείο να κοιμηθώ στο αυτοκίνητο να περιφέρομαι σαν να μην υπάρχει αύριο,υπήρξαν στιγμές απελπισίας, υπήρξαν και απίστευτες στιγμές να βγάζω ζήτα και να βλέπω 2 χιλιάρικα τζίρος ημέρας. Καθάριζα καθαρά δικά μου 6-7 χιλιάρικα τον μήνα τα τελευταία 3 χρόνια πριν φύγω.

Να δώσω μια δύο συμβουλές σε όσους ξεκινάνε.

Ποτέ μην υποτιμήσεις κανένα άνθρωπο. Ούτε εργαζόμενο, ούτε πελάτη, ούτε περαστικό, ούτε σκουπιδιάρη. Κάθε άνθρωπος θα σου χρειαστεί κάπου, κάποια στιγμή.

Να ξοδεύεις για να βγάλεις δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις χρήμα αν δεν χώσεις χρήμα. Καλό πόστο καλή περιοχή, καλή ποιότητα καλό σερβις καλή διαφήμιση.

Να προσέχεις την υγεία σου, σωματική και ψυχική.

Να την κάνεις όσο είναι καιρός. Κάθε πράγμα έχει αρχή και τέλος. Μην αφήσεις τους άλλους να τελειώσουν δικό σου δημιούργημα που έφτυσες αίμα να το φτιάξεις.

Αυτά και καλή τύχη.
Εχεις δικιο κ συμφωνω σε ολα.
Αλλα οι εποχες εχουν αλλαξει κ δεν μπορεις να εχεις τις προσδοκιες κ τα αποτελεσματα του 90'.

Τοτε η μεση οικογενεια που δουλευαν οι δυο γονεις, πληρωναν νοικια, υποχρεωσεις, πηγαιναν σχολειο τα παιδια, κατεβαιναν ενα μηνα διακοπες ελλαδα κ καθε 3-4 χρονια αγοραζαν κ ενα διαμερισμα στην ελλαδα.

τελειωσαν αυτα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom