Νέα

Άδεια παραμονής σε Ρωσίδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 185
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
Υπαρχουν και γραφεια που σε πανε για γνωριμιες για γαμο εκει(ουκρανια,ρωσια κτλ)Απλα τα χωνεις χοντρα.Μιλαω για συνοικεσιο οκ?
και γιατι να το κανεις αυτο ρε υπαρχουν ενα σωρο τσατ που μπορεις να μιλησεις.στο icq γνωριζεις εκατονταδες και τσαμπα.αρκει να εχεις το χρημα να τις επισκευτεις.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Προεδρε θα σε δειρω
Ηκεντρικη πρεσβεια ειναι στην μοσχα.Τα αλλα ειναι προξενεια.
Την χορηγηση βιζας την αποφασιζει η πρεσβεια
Ακαι προξενεια υπαρχουν μονο αγια πετρουπολη και ανατολικα προς ιαπωνια.Κολλησα και δεν θυμαμαι την πολη :headbang: :headbang:
Στη Νοτια Ρωσσια εχει Ελληνικο προξενειο στο Νοβοροσισκ.
 

huckleberry

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2007
Μηνύματα
245
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Μια γνωστή μου Ρωσίδα, ενδιαφέρεται να βγάλει άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Ένα βασικό πρόβλημα όμως είναι η βεβαίωση εργασίας. Ρώτησα στο αλλοδαπών και μου είπαν ότι αν δηλώσω ότι εργάζεται ως οικιακή βοηθός σπίτι μου τότε καλύπτεται αλλά θα χρειάζεται 150 ένσημα το χρόνο. Γνωρίζει κάποιος πόσο θα στοιχίσουν;

 

argentinos

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2007
Μηνύματα
184
Like
0
Πόντοι
1
ρωτα στο ΙΚΑ,το ενσημο (25/μηνα) του ανειδικευτου,εργατη.
τοσο ειναι
 

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
7
Πόντοι
1.396
Μια γνωστή μου Ρωσίδα, ενδιαφέρεται να βγάλει άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Ένα βασικό πρόβλημα όμως είναι η βεβαίωση εργασίας. Ρώτησα στο αλλοδαπών και μου είπαν ότι αν δηλώσω ότι εργάζεται ως οικιακή βοηθός σπίτι μου τότε καλύπτεται αλλά θα χρειάζεται 150 ένσημα το χρόνο. Γνωρίζει κάποιος πόσο θα στοιχίσουν;
και σου ειπαν οτι χρειαζετε μονο μια βεβαιωση?ειναι πολυ δυσκολο να βγαλη αδεια,αν δεν ειναι παντρεμενη με ελληνα.
 

Επισκέπτης
Για τους Ρωσιδοφιλους που είχαν απορία το συμφωνο ελευθερης συμβιωσης δε δινει αδεια παραμονης. Και η απαντηση που μου δωσαν απ το συνηγορο του πολιτη..

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την ομάδα διαχείρισης της ιστοσελίδας για θέματα αλλοδαπών του Συνηγόρου του Πολίτη.Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η παροχή συμβουλών και ειδικής πληροφόρησης δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητες του Συνηγόρου του Πολίτη. Αντιθέτως, η Αρχή παρεμβαίνει σε περιπτώσεις όπου ανακύπτει κακοδιοίκηση ή παρανομία από συγκεκριμένη πράξη ή παράλειψη της Διοίκησης.

Ωστόσο, με την ευκαιρία του παρόντος μηνύματος, σας ενημερώνουμε ότι στις σχετικές διατάξεις του Ν. 3719/2008 με τον οποίο καθιερώνεται στην ελληνική έννομη τάξη το σύμφωνο συμβίωσης ετεροφύλων συντρόφων, δεν  υπάρχει ρητή αναφορά στα δικαιώματα που αποκτούν οι υπήκοοι τρίτων χωρών ύστερα από σύναψη συμφώνου ελεύθερης συμβίωσης με έλληνα πολίτη, ούτε έχει επέλθει τροποποίηση των υφιστάμενων διατάξεων του Ν. 3386/2005 προκειμένου να εξομοιωθούν αναφορικά με την άδεια διαμονής με τους συζύγους Ελλήνων. Ως εκ τούτου, οι αρμόδιες υπηρεσίες είτε δεν παραλαμβάνουν καν τα σχετικά αιτήματα είτε τα απορρίπτουν.
Ο Συνήγορος του Πολίτη έχει επανειλημμένως παρέμβει προς την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Εσωτερικών, προκειμένου να αποσαφηνιστεί το καθεστώς δικαιωμάτων που επιφυλάσσει το σύμφωνο συμβίωσης στους αλλοδαπούς συντρόφους Ελλήνων πολιτών και πολιτών της Ε.Ε. Εντούτοις, επί του παρόντος, οι προτάσεις της Αρχής δεν έχουν τύχει ανταπόκρισης από τη Διοίκηση. Για πληρέστερη ενημέρωσή σας, μπορείτε να ανατρέξετε σε καταχώρηση στην ιστοσελίδα μας:

Με εκτίμηση

Ειδική Επιστήμονας
Κύκλος Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του
Συνηγόρου του Πολίτη
 

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
7
Πόντοι
1.396
Καλημερα πιρφορε,ετσι σωστη ενημερωση επι της ουσιας!
 

sotirof

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
10.069
Κριτικές
44
Like
7
Πόντοι
1.396
Για τους Ρωσιδοφιλους που είχαν απορία το συμφωνο ελευθερης συμβιωσης δε δινει αδεια παραμονης. Και η απαντηση που μου δωσαν απ το συνηγορο του πολιτη..
Δυστηχως,μονο με πολιτικο η θρησκευτικο γαμο,με χαρτια που απαιτουνται με την επισημη σφραγιδα απο το εξωτερικο και μεταφραση απο το υπουργειο εδω,και μεσα στα χρονικα ορια της βιζας ο γαμος!
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
ενας γνωστος μου εκανε συμφωνο ελευθερης συμβιωσης με ρωσσιδα εδω στην ελλαδα μεσα στην τουριστικη της βιζα,τα χαρτια εχουν παει στην περιφερεια και ειναι θεμα χρονου η εκδοση της πρωτης καρτας παραμονης 5 ετων για αυτην
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.800
Like
1.247
Πόντοι
216
Αντικρουμενες οι αποψεις βλεπω...
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
ενας γνωστος μου εκανε συμφωνο ελευθερης συμβιωσης με ρωσσιδα εδω στην ελλαδα μεσα στην τουριστικη της βιζα,τα χαρτια εχουν παει στην περιφερεια και ειναι θεμα χρονου η εκδοση της πρωτης καρτας παραμονης 5 ετων για αυτην
χωρις γαμο;καπου εισαι λαθος.
 

bakis13

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2009
Μηνύματα
228
Like
36
Πόντοι
1
ενας γνωστος μου εκανε συμφωνο ελευθερης συμβιωσης με ρωσσιδα εδω στην ελλαδα μεσα στην τουριστικη της βιζα,τα χαρτια εχουν παει στην περιφερεια και ειναι θεμα χρονου η εκδοση της πρωτης καρτας παραμονης 5 ετων για αυτην

Χωρίς γάμο δυστυχώς δεν μπορεί να πάρει άδεια παραμονής......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom