Νέα

4 Φεβρουαρίου! Η τελικη μαχη για τη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ μας!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΦΑΚΙΡΗΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 194K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πως κρίνεται την συμφωνία ?

  • Πολύ Καλή

    Ψήφοι: 36 11,9%
  • Καλή

    Ψήφοι: 30 9,9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 26 8,6%
  • Κακή

    Ψήφοι: 34 11,3%
  • Πολύ Κακή

    Ψήφοι: 156 51,7%
  • Δεν μου καίγεται καρφάκι

    Ψήφοι: 20 6,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    302

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
138
Πόντοι
166
Εκτέλεση με δημόσιο κρέμασμα στους 153 προδότες που υπέγραψαν την προδοσία αυτή και θανάτωση όλων των οικογενειών τους.
Και εννοείται εκτέλεση σε όσους ζουν ακόμη προδότες πρώην πρωθυπουργούς από ΣΗμίτη και έπειτα...

:hi: skieros

εννοώ χάι skieros :S

υγ. καμία λύση προτείνετε? τι να ψηφίσουμε δηλαδή στις επόμενες εκλογές?
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
:hi: skieros

εννοώ χάι skieros :S

υγ. καμία λύση προτείνετε? τι να ψηφίσουμε δηλαδή στις επόμενες εκλογές?

Δηλαδή, εσύ μυαλό δεν έχεις να πάρεις απόφαση μόνος σου;
Μην το πάρεις στραβά, αλλά αυτή τη στιγμή γίνεσαι ενδεικτικό του γενικότερου προβλήματος αυτής της χώρας... υπερμαλθάκωση, και σχεδόν απαίτηση να μας παραδίδουν ήδη μασημένο, για να μην πω χωνεμένο, το οτιδήποτε, για να μην ξεβολευτούμε απο την νιρβάνα του καναπέ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.455
Like
21.375
Πόντοι
5.506
Από τις κορυφαίες προδοσίες στην πολυχιλιετή ιστορία του ελληνικού έθνους.

Σήμερα έγιναν επισήμως συνώνυμα με την λεξη προδοσία τα εξής:

Αριστερός , Δημοκράτης , Συριζέος , Τσίπρας.



Ελπίζω κάποτε σύντομα να γίνει σκληρή δικτατορία στην χώρα. Σκληρή. Με στρατιωτικό νόμο για 10 χρόνια και να μην ξαναγίνουν εκλογές ποτέ. Εκτελέσεις προδοτών πολιτικών από εποχή σημίτη. Αλλα και των οικογενειών τους.
Εκτέλεση με δημόσιο κρέμασμα στους 153 προδότες που υπέγραψαν την προδοσία αυτή και θανάτωση όλων των οικογενειών τους.

Και εννοείται εκτέλεση σε όσους ζουν ακόμη προδότες πρώην πρωθυπουργούς από ΣΗμίτη και έπειτα...

Σημίτης , Καραμανλής , Τζέφρυ Παπανδρέου , Σαμαράς , Τσίπρας. Στο εκτελεστικό απόσπασμα μετά από σύντομο στρατοδικείο. Η δίκη των 6 του αιώνα μας


Σιγά τύπε, βάλε λίγο την όπισθεν γιατί βρήκες τοίχο.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.237
Κριτικές
7
Like
2.963
Πόντοι
786
για ενα γαμημενο ενφια αφησαμε να χειριστουν ενα εθνικο θεμα αυτοι που στο ακουσμα της λεξης "εθνος" βγαζουν καρκινο κι ενας μπουχεσας δεξιομαλακας απατεωνας.

έτσι. αλλά ας δίναν φαί στο λαό, να μην ψηφίσει μαλάκες.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Δηλαδή, εσύ μυαλό δεν έχεις να πάρεις απόφαση μόνος σου;
Μην το πάρεις στραβά, αλλά αυτή τη στιγμή γίνεσαι ενδεικτικό του γενικότερου προβλήματος αυτής της χώρας... υπερμαλθάκωση, και σχεδόν απαίτηση να μας παραδίδουν ήδη μασημένο, για να μην πω χωνεμένο, το οτιδήποτε, για να μην ξεβολευτούμε απο την νιρβάνα του καναπέ
και όμως τύπε, το μεγαλύτερο πρόβλημα της πολιτικής ζωής της Ελλάδος είναι ότι....δεν υπάρχει κανένας να ψηφίσεις πραγματικά!

Δηλαδή και να μη το δώσεις στο συρριζα ούτε στη νδ - πασοκ που είναι ένα και το αυτό δοκιμασμένα...σε όποιον και να το δώσεις θα τον εξαγοράσουν ή θα τον εκφοβίσουν οι δυνάμεις που κινούν τα νήματα. Άρα πραγματικά...εμπεριστατωμένα και με λογική...ποιον να ψηφίσεις???

Και τελικά αν ότι και να ψηφίσεις αυτοί θα υπογράψουν τα δικά τους...γιατί να ψηφίσεις κάποιον?
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
και όμως τύπε, το μεγαλύτερο πρόβλημα της πολιτικής ζωής της Ελλάδος είναι ότι....δεν υπάρχει κανένας να ψηφίσεις πραγματικά!

Δηλαδή και να μη το δόσεις στο συρριζα ούτε στη νδ - πασοκ που είναι ένα και αυτό δοκιμασμένα...σε όποιον και να το δώσεις θα τον εξαγοράσουν ή θα τον εκφοβίσουν οι δυνάμεις που κινούν τα νήματα. Άρα πραγματικά...εμπεριστατωμένα και με λογική...ποιον να ψηφίσεις???

Και τελικά αν ότι και να ψηφίσεις αυτοί θα υπογράψουν τα δικά τους...γιατί να ψηφίσεις κάποιον?
Το ζητούμενο, δεν είναι το αν αξίζει κάποιος, το ζητούμενο είναι να το βρείς μόνος σου.
Εσύ, έκατσες, είδες, μέτρησες, σκέφτηκες, έβγαλες μια απόφαση. Κατα πόσο συμφωνώ ή διαφωνώ, είναι δευτερεύον εδώ. Σέβομαι οτι πήρες μιαν απόφαση. Αν όμως άρχιζες να ρωτάς ποιόν να ψηφίσεις, και απλά αποδεχόσουν την άποψη κάποιου που είπε "κανένας" απλά γιατί σου άρεσε, ή σε βόλευε, είναι το επικύνδυνο, γιατί μας δείχνει κάτι... στρατηγικά τοποθετημένοι "πομποί" προπαγάνδας είναι ικανοί να στρέψουν την κοινή γνώμη σε οτιδήποτε τους συμφέρει,για όσο διάστημα δεν χρησιμοποιούμε τη μάζα οπου έχομε στα κρανία μας και λέγεται εγκέφαλος
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Τύπε, γιατί το λες αυτό;
ειχε ολα τα καταλληλα "εργαλεια" ειται στην ελλαδα ειται στο εξωτερικο να ακυρωσει την συμφωνια το καραμανλεικο
δυστυχως δεν επραξαν τιποτα απο ολα αυτα
και αυτος που στο τελος θα πληρωσει το μαρμαρο ειναι ο "βουδας" της ραφηνας διοτι ως πρωην πρωθυπουργος αμελησε το επιθετο του

ο μητσοκακης το 1992 ξεκινησε το μακεδονικο και ο μητσοτακης junior  εριξε ταφοπλακα στο μακεδονικο

και κατι τελευταιο

καποια στελεχη τις προηγουμενες μερες δεν κανανε καμοια αναφορα για το μακεδονικο
πχ ο πατουλης ουτε εβγαλε ανακιονωση απο τον δημο του ουτε σε "κοινωνικες εκδηλωσεις" να πει οτι καταδικαζει την συμφωνια αυτη

ηρθε η ωρα να ξεκαθαριστουν ποιοι ειχαν συμφωνησει στην "επιλυση του μακεδονικου" και ποιοι οχι για να γνωριζουμε τι θα ψηφισουμε στις επερχομενες δημοτικες και περιφερειακες εκλογες
 

STELIOS77

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Δεκ 2005
Μηνύματα
6.725
Κριτικές
28
Like
2.507
Πόντοι
6.265
Το μεγαλυτερο σιχαμα ειναι αυτος



:vomit: :vomit: :vomit:
 

block4

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2018
Μηνύματα
19
Like
8
Πόντοι
0
Η λυση ειναι η εξης: απο την επομενη κυβέρνηση συλληψη των 152 κσι μετα απο δημοψηφισμα τιμωρια τους με την εσχατη. Αυτο δειχνει οτι αποφασισαν χωρις τον ξενοδοχο αρα η ψηφος τους ειναι ακυρη. Πολυ απλο.

H επόμενη κυβέρνηση επί της ουσίας (καταψήφησαν με αφορμή ότι δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή και ότι δεν τους ενημέρωσαν) είναι υπερ της συμφώνιας οπότε και θα την τιμήσει.  
 
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.763
Like
3.905
Πόντοι
506
Από τις κορυφαίες προδοσίες στην πολυχιλιετή ιστορία του ελληνικού έθνους.

Σήμερα έγιναν επισήμως συνώνυμα με την λεξη προδοσία τα εξής:

Αριστερός , Δημοκράτης , Συριζέος , Τσίπρας.



Ελπίζω κάποτε σύντομα να γίνει σκληρή δικτατορία στην χώρα. Σκληρή. Με στρατιωτικό νόμο για 10 χρόνια και να μην ξαναγίνουν εκλογές ποτέ. Εκτελέσεις προδοτών πολιτικών από εποχή σημίτη. Αλλα και των οικογενειών τους.
Εκτέλεση με δημόσιο κρέμασμα στους 153 προδότες που υπέγραψαν την προδοσία αυτή και θανάτωση όλων των οικογενειών τους.

Και εννοείται εκτέλεση σε όσους ζουν ακόμη προδότες πρώην πρωθυπουργούς από ΣΗμίτη και έπειτα...

Σημίτης , Καραμανλής , Τζέφρυ Παπανδρέου , Σαμαράς , Τσίπρας. Στο εκτελεστικό απόσπασμα μετά από σύντομο στρατοδικείο. Η δίκη των 6 του αιώνα μας
Ολο για εκτελεσεις λες Σκιερε....περιμενεις να ανοιξουν οι δουλειες???
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
138
Πόντοι
166
Δηλαδή, εσύ μυαλό δεν έχεις να πάρεις απόφαση μόνος σου;
Μην το πάρεις στραβά, αλλά αυτή τη στιγμή γίνεσαι ενδεικτικό του γενικότερου προβλήματος αυτής της χώρας... υπερμαλθάκωση, και σχεδόν απαίτηση να μας παραδίδουν ήδη μασημένο, για να μην πω χωνεμένο, το οτιδήποτε, για να μην ξεβολευτούμε απο την νιρβάνα του καναπέ

στα λόγια μου έρχεσαι...

ρητορικό το ερώτημα μου
για να σου δείξω ότι όσες "ιδέες" και να γράψεις εσύ στο bourdela.com
δεν αλλάζει κάτι :S  :rolleyes: σόρρυ αν σου χαλάω το όνειρο

υγ. στο fb έχω 5000 φίλους, μόνο άντρες, στρ8  :rolleyes:, που το 90% είναι φουσκωτοί, kick boxers, vip security, αλεξιπτωτιστές κτλπ
πριν λίγες μέρες έγραφαν όλοι... θα σας γαμήσουμε... θα σας κλάσουμε, όλοι στο σύνταγμα, θα μπούμε στη βουλή να σας σκοτώσουμε

σήμερα όλοι λένε προδότες, και ανεβάζουν μαύρες κορδελίτσες  :S τύπου ribbon :rolleyes:
και αυτό ήταν...

δηλαδή... καλά οκ εγώ, είμαι και πουστράκι, είμαι και του υγειονομικού και ούτε έλεγα ότι θα κάνω αυτό και το άλλο, και στα τέτοια μου κιόλας, εγώ αναγνωρίζω τη γη σαν πλανήτη στον οποίο μένω
τώρα οι υπόλοιποι που έχουν κάνει ειδικές δυνάμεις, πάνε και σπάνε τα δόντια τους στο ρινγκ, ή πάνε στα legion run κτλπ σκατά...  :huh: :rolleyes: τι έκαναν?

post στο facebook...
τεσπα... για το πούτσο όλα
μου φαίνεται ανούσια εντελώς η συζήτηση γύρω από το θέμα όπως και οι ίδιες οι εκλογές...

βασικά για μένα φτύσιμο αξίζουν όσοι έχουν παιδιά ή αδέρφια που δουλεύουν στην αστυνομία και στο στρατό
και όσοι δουλεύουν στην αστυνομία ή στο στρατό :vomit:

αλλά και οι δικαστές και εισαγγελείς που αφήνουν απατεώνες και ψεύτες όπως ο πρωθυπουργός να κυκλοφορούν χωρίς τιμωρία

τεσπα, φιλιά σε όλους. έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα μέχρι και στους χρυσαυγίτες στέλνω φιλάκια, δεν έχω πρόβλημα  :-*
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
H επόμενη κυβέρνηση επί της ουσίας (καταψήφησαν με αφορμή ότι δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή και ότι δεν τους ενημέρωσαν) είναι υπερ της συμφώνιας οπότε και θα την τιμήσει.  
Πλέον, είναι πολύ αργά για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μελλοντική κυβέρνηση να ακυρώσει τη συμφωνία, χωρίς ΒΑΡΥΤΑΤΟ τίμημα. Γι αυτό και το ζητούμενο ήταν να μην περάσει καθόλου.
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
138
Πόντοι
166

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Το ζητούμενο, δεν είναι το αν αξίζει κάποιος, το ζητούμενο είναι να το βρείς μόνος σου.
Εσύ, έκατσες, είδες, μέτρησες, σκέφτηκες, έβγαλες μια απόφαση. Κατα πόσο συμφωνώ ή διαφωνώ, είναι δευτερεύον εδώ. Σέβομαι οτι πήρες μιαν απόφαση. Αν όμως άρχιζες να ρωτάς ποιόν να ψηφίσεις, και απλά αποδεχόσουν την άποψη κάποιου που είπε "κανένας" απλά γιατί σου άρεσε, ή σε βόλευε, είναι το επικύνδυνο, γιατί μας δείχνει κάτι... στρατηγικά τοποθετημένοι "πομποί" προπαγάνδας είναι ικανοί να στρέψουν την κοινή γνώμη σε οτιδήποτε τους συμφέρει,για όσο διάστημα δεν χρησιμοποιούμε τη μάζα οπου έχομε στα κρανία μας και λέγεται εγκέφαλος
Ναι αλλά αυτά είναι θεωρητικά...σε κάθε άσχημη κατάσταση υπάρχει η περίοδος που λυπάσαι και θυμώνεις και φωνάζεις. Αυτό καλό είναι να κρατάει λίγο, μετά έρχεται η ώρα που πρέπει κάτι να κάνεις για να το αλλάξεις. Γενικά η κρητική και η αντίδραση είναι εύκολα πράγματα. Οι πράξεις και οι λύσεις είναι τα δύσκολα γιαυτό και στην Ελλάδα πάμε κατά διαόλου γιατί όλοι έχουν ένα παράπονο αλλά κανένας μια λύση.

Όταν λέω λύση εννοώ να μας πει κάποιος πως χωρίς να δανειστούμε χρήματα και χωρίς να γίνουμε τα πουτανάκια των μεγάλων δυνάμεων δεν θα χρεοκοπήσουμε. Γιατί προφανώς και η σημερινή και οι προηγούμενες κυβερνήσεις βρέθηκαν μπροστά στο δίλημμα... Η τα υπογράφεις Η δε βοηθάμε πλέον.

Όλοι οι πατριώτες που φωνάζουν είναι έτοιμοι να ζήσουν σε συνθήκες πείνας και απόλυτης πτώχευσης για τα επόμενα 10-15 χρόνια? Αν ναι ας βγει μια Εθνική Πατριωτική Κυβέρνηση να κρεμάσει τους προδότες.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
στα λόγια μου έρχεσαι...

ρητορικό το ερώτημα μου
για να σου δείξω ότι όσες "ιδέες" και να γράψεις εσύ στο bourdela.com
δεν αλλάζει κάτι :S  :rolleyes: σόρρυ αν σου χαλάω το όνειρο

υγ. στο fb έχω 5000 φίλους, μόνο άντρες, στρ8  :rolleyes:, που το 90% είναι φουσκωτοί, kick boxers, vip security, αλεξιπτωτιστές κτλπ
πριν λίγες μέρες έγραφαν όλοι... θα σας γαμήσουμε... θα σας κλάσουμε, όλοι στο σύνταγμα, θα μπούμε στη βουλή να σας σκοτώσουμε

σήμερα όλοι λένε προδότες, και ανεβάζουν μαύρες κορδελίτσες  :S τύπου ribbon :rolleyes:
και αυτό ήταν...

δηλαδή... καλά οκ εγώ, είμαι και πουστράκι, είμαι και του υγειονομικού και ούτε έλεγα ότι θα κάνω αυτό και το άλλο, και στα τέτοια μου κιόλας, εγώ αναγνωρίζω τη γη σαν πλανήτη στον οποίο μένω
τώρα οι υπόλοιποι που έχουν κάνει ειδικές δυνάμεις, πάνε και σπάνε τα δόντια τους στο ρινγκ, ή πάνε στα legion run κτλπ σκατά...  :huh: :rolleyes: τι έκαναν?

post στο facebook...
τεσπα... για το πούτσο όλα
μου φαίνεται ανούσια εντελώς η συζήτηση γύρω από το θέμα όπως και οι ίδιες οι εκλογές...

βασικά για μένα φτύσιμο αξίζουν όσοι έχουν παιδιά ή αδέρφια που δουλεύουν στην αστυνομία και στο στρατό
και όσοι δουλεύουν στην αστυνομία ή στο στρατό :vomit:

αλλά και οι δικαστές και εισαγγελείς που αφήνουν απατεώνες και ψεύτες όπως ο πρωθυπουργός να κυκλοφορούν χωρίς τιμωρία

τεσπα, φιλιά σε όλους. έτσι που έχουν γίνει τα πράγματα μέχρι και στους χρυσαυγίτες στέλνω φιλάκια, δεν έχω πρόβλημα  :-*
Καλά δε μου χαλάς το όνειρο.
Αλλοίμονό μου, αν είχα σαν όνειρο το να ανακυρηχτώ "Mr. Λογική" σε ένα φόρουμ. Διάλογο κάνω, μέχρι εκεί που μπορώ. Είναι δημιουργικότερο απο το να λιώνω σε MMO, ή να βλέπω τσόντες στα κρυφά, όταν βαριέμαι στη δουλειά.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.455
Like
21.375
Πόντοι
5.506
ειχε ολα τα καταλληλα "εργαλεια" ειται στην ελλαδα ειται στο εξωτερικο να ακυρωσει την συμφωνια το καραμανλεικο
δυστυχως δεν επραξαν τιποτα απο ολα αυτα
και αυτος που στο τελος θα πληρωσει το μαρμαρο ειναι ο "βουδας" της ραφηνας διοτι ως πρωην πρωθυπουργος αμελησε το επιθετο του

ο μητσοκακης το 1992 ξεκινησε το μακεδονικο και ο μητσοτακης junior  εριξε ταφοπλακα στο μακεδονικο

και κατι τελευταιο

καποια στελεχη τις προηγουμενες μερες δεν κανανε καμοια αναφορα για το μακεδονικο
πχ ο πατουλης ουτε εβγαλε ανακιονωση απο τον δημο του ουτε σε "κοινωνικες εκδηλωσεις" να πει οτι καταδικαζει την συμφωνια αυτη

ηρθε η ωρα να ξεκαθαριστουν ποιοι ειχαν συμφωνησει στην "επιλυση του μακεδονικου" και ποιοι οχι για να γνωριζουμε τι θα ψηφισουμε στις επερχομενες δημοτικες και περιφερειακες εκλογες


Με γρίφους μιλάς γέροντα, ποιά ήταν τα "εργαλεία" και πως ξεκίνησε το μακεδονικό το 92 και γιατί το αποτελείωσε ο υιός του. Εξήγησέ μας.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.927
Κριτικές
14
Like
3.711
Πόντοι
2.777
δυνατό άρθρο:

“Αποκρύπτεται το μείζον από τη Συμφωνία των Πρεσπών”

Η περιώνυμη Συμφωνία των Πρεσπών, που τώρα συζητείται στη Βουλή, μια συζήτηση που συσκοτίζει και παραπλανά, αντί να φωτίζει, που αποκρύπτει επιμελώς από όσους Έλληνες πολίτες ενδιαφέρονται και την παρακολουθούν, το πραγματικό της διακύβευμα της Συμφωνίας και τα συνοδευτικά αρνητικά της στοιχεία.

Είναι εντυπωσιακό ότι, το σύνολο των μνημονιακών κοινοβουλευτικών κομμάτων, εξαντλούν την κριτική τους στην εκχώρηση του ονόματος, στην παραχάραξη της ιστορίας, στην αναγνώριση στοιχείων του «Μακεδονισμού», όπως γλώσσα και εθνοτική ταυτότητα, κατά τρόπο απόλυτα υποκριτικό. Η κριτική προσέγγιση της Συμφωνίας των Πρεσπών, από τα κόμματα εξουσίας ( ΣΥΡΙΖΑ, Ν.Δ., ΑΝΕΛ και νεοΠΑΣΟΚ ) γίνεται αποκλειστικά με γνώμονα τα κομματικά συμφέρονται, που είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με τον ψυχαναγκαστικό στόχο της κατάληψης ή διατήρησης της Κυβερνητικής Εξουσίας. Ένα πολύ σοβαρό Εθνικό θέμα εργαλειοποιείται, για την προώθηση κομματικών συμφερόντων και αυτό συνιστά διακριτό στοιχείο παρακμής του πολιτικού μας συστήματος. Μάλιστα στην κριτική κατά της Συμφωνίας των Πρεσπών πλειοδοτούν οι εθνικιστές απόψεις εθνοπαραφρόνων και φασιστοειδών ή εθνομηδενιστών από την άλλη πλευρά.

Όμως, τι επιμελώς αποκρύπτουν οι ρήτορες των μνημονιακών κομμάτων στη Βουλή. Το μείζον, το αδιαμφισβήτητο γεγονός, ότι η Συμφωνία των Πρεσπών επιβλήθηκε από τις ΗΠΑ και τη Γερμανία , ώστε η γειτονική χώρα να ενταχθεί, το συντομότερο στο ΝΑΤΟ, προκειμένου να περιοριστεί η πολιτική επιρροή της Ρωσίας. Και κανένα από τα παραδομένα πολιτικά κόμματα στην Στρατηγική της ευρωατλαντικής συμμαχίας και στη γοητεία του νεοφιλελευθερισμού, δεν προέβαλαν την παραμικρή αντίσταση, δεν είχαν καμιά απολύτως αντίρρηση στην επιλογή της Ουάσιγκτον, να ενταχθούν τα Σκόπια στο ΝΑΤΟ. Η σπουδή των αμερικανών να επεκταθεί το ΝΑΤΟ στα Βαλκάνια, είναι που «γέννησε» τη Συμφωνία των Πρεσπών και αυτή παρήγαγε σοβαρά προβλήματα, που εφάπτονται ακόμη και με ευαίσθητα θέματα εκχώρησης της ελληνικής Εθνικής Κυριαρχίας.

Ας απαντήσει κάποιος από τους λαλίστατους βουλευτές επικριτές ή υποστηριχτές της Συμφωνίας των Πρεσπών, γιατί η ένταξη της «Βόρειας Μακεδονίας» στο ΝΑΤΟ, εξυπηρετεί τα εθνικά συμφέροντα της Ελλάδας και γιατί, η επέκταση και κυριαρχία του ΝΑΤΟ στα Βαλκάνια, θα συμβάλει στη σταθερότητα και την Ειρήνη της περιοχής; Γιατί;

Επίσης, επιμελώς αποκρύπτεται από τους Βουλευτές, ότι είναι τόσο «γερά» δεμένη η Συμφωνία των Πρεσπών, ώστε σε περίπτωση που ΔΕΝ θα ψηφιστεί στη Βουλή, τότε: επειδή η Συμφωνία των Πρεσπών καταργεί την Ενδιάμεση Συμφωνία του 1995 του ΟΗΕ, που επιβάλλει στα Σκόπια το προσωρινό όνομα πΓΔΜ, αν δεν ψηφιστεί από το Ελληνικό Κοινοβούλιο, τότε, τα Σκόπια δεν θα έχουν πλέον την υποχρέωση του προσωρινού ονόματος FYROM και ανακτούν το δικαίωμα να μετονομαστούν σε Δημοκρατία της Μακεδονίας! Παρεμπιπτόντως, είναι ανεύθυνος και ατεκμηρίωτος ο ισχυρισμός της Κυβέρνησης ότι δήθεν έχει απαλείψει τις αλυτρωτικές αναφορές στο τροποποιημένο Σύνταγμα της ΠΓΔΜ, όταν αποδέχεται το βασικό όχημα του αλυτρωτισμού που είναι το όνομα της ταυτότητας. Και είναι γελοία η προσπάθεια της Ν.Δ., να τεκμηριώσει την καταψήφιση της Συμφωνίας των Πρεσπών, ενώ συμφωνεί απόλυτα με το ουσιαστικό περιεχόμενό της.
Και μια επισήμανση: Η κομματική πειθαρχία και η πολιτική σκοπιμότητα, αναμφίβολα υπονομεύουν το κύρος του Κοινοβουλίου και την ποιότητα της δημοκρατίας και επιπλέον, αποκτούν εφιαλτικές διαστάσεις, όταν έτσι διασπάται η ενότητα λαού, κοινωνίας, πολιτικών , για θέματα ζωτικής εθνικής σημασίας.



Πηγή:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom