Νέα

Υπόθεση Σύνταξη

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.898
Like
3.725
Πόντοι
456
Προσωπικά έχω στις πλάτες μου μισό αιώνα, πάνω από τα μισά μου χρόνια δουλεύω, τα 62 (όπως είναι τώρα) είναι κάτι εφικτό για μένα.
Βλέπω νεότερους που δε βάζουν ''ένσημα'' ή δουλεύουν μαύρα, πολύ φοβάμαι ότι για μεγάλες μάζες η σύνταξη θα είναι άπιαστο όνειρο.
Όσον αφορά στο ποσό των συντάξεων, θα είναι τόσες ώστε απλά να φυτοζωείς, πρέπει κανένας να κάνει κουμάντο προ σύνταξης ώστε να μη βγάλει δίσκο έξω από εκκλησία.
Aν δουλέψεις μόνον 30 χρόνια πχ, αλλά έχεις πλερώσει το βαρύ πακέτο όλα τα χρόνια ελπίζω να παίρνεις παραπάνω από την κανονική των 40 ετών....

Στην ουσία τα φοιτητικά χρόνια και ο στρατός πιάνουν μια 5ετια εξαγοράσιμα;
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.398
Κριτικές
10
Like
2.823
Πόντοι
3.385
Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Αν δεν κάνεις κουμάντο θα πουλάς χαρτομάντηλα στην Ομόνοια κυνηγώντας τα τότε μέλη του bou.
Αυτό ακριβώς, βλέπω καραβάνια πιτσιρικάδων να υποαπασχολούνται ανασφάλιστοι και να δουλεύουν μαύρα ενώ είναι ''στην ανεργία'', είναι μακρινή η στιγμή της σύνταξης αλλά όταν φτάσει για πολλούς θα έχουμε δράματα απίστευτα για τα σημερινά δεδομένα.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.398
Κριτικές
10
Like
2.823
Πόντοι
3.385
Aν δουλέψεις μόνον 30 χρόνια πχ, αλλά έχεις πλερώσει το βαρύ πακέτο όλα τα χρόνια ελπίζω να παίρνεις παραπάνω από την κανονική των 40 ετών....

Στην ουσία τα φοιτητικά χρόνια και ο στρατός πιάνουν μια 5ετια εξαγοράσιμα;
Νομίζω εξαγοράζονται έως 7 χρόνια, δεν ξέρω αν ξεπερνάς τα 40 αν ''ωφελείται'' η σύνταξη στο ποσό της, νομίζω ότι δεν έχει ιδιαίτερη επιρροή το πόσα παραπάνω αλλά το πόσα πλήρωνες.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
Δεν είμαι ειδικός στα συνταξιοδοτικά, αλλά ΣΗΜΕΡΑ (αύριο δεν ξέρουμε τι θα γίνει) ισχύουν χοντρικά τα εξής:
1.Όρια ηλικίας:
-Στα 62 με 40 έτη εργασίας (στα 40 συνυπολογίζονται και κάποια ''πλασματικά'' που εξαγοράζονται- λ.χ. στρατός, πανεπιστήμιο)
-Διαφορετικά, στα 67 με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 χρόνια εργασίας.
Άρα, αν λ.χ. συμπληρώνεις στα 65 τα 40 χρόνια (αφού είναι πάνω από τα 62), μπορείς να πάρεις σύνταξη στα 65.
Επομένως, το πόσα χρόνια δουλεύεις (ακόμη και 38) δεν έχουν σημασία αν δε συμπληρωθούν τα 40 έτη εργασίας και τα 62 έτη στην ηλικία.

2.Ποσό σύνταξης:
-Εθνική σύνταξη (ένα φιξ ποσό που καθορίζεται από το κράτος) ΣΥΝ
-Αναλογική σύνταξη: προσαυξάνει την εθνική και εξαρτάται από τα χρόνια και το ύψος των εισφορών.

Τα παραπάνω δεν αφορούν σε ειδικές περιπτώσεις (λ.χ. ναυτικούς) που έχουν άλλο καθεστώς.

Νωρίς τα 62 για σύνταξη.

Ο μέσος όρος ηλικίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι γύρω στα 78. Αρκετοί ζουν και ακόμη παραπάνω.

Υποθέτω, θα βρουν τρόπους να ανεβάσουν το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης, και να κατεβάσουν την προσδοκώμενη μέση ηλικία θανάτου.

Αλλά και πάλι δεν αρκεί, άμα παίρνουν μετά τη σύνταξη οι χήρες.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.898
Like
3.725
Πόντοι
456
Νωρίς τα 62 για σύνταξη.

Ο μέσος όρος ηλικίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι γύρω στα 78. Αρκετοί ζουν και ακόμη παραπάνω.

Υποθέτω, θα βρουν τρόπους να ανεβάσουν το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης, και να κατεβάσουν την προσδοκώμενη μέση ηλικία θανάτου.

Αλλά και πάλι δεν αρκεί, άμα παίρνουν μετά τη σύνταξη οι χήρες.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ 78 ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠ ΤΗ ΚΑΡΕΚΛΑ
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.353
Like
16.002
Πόντοι
3.656
Αλλά και πάλι δεν αρκεί, άμα παίρνουν μετά τη σύνταξη οι χήρες.
Οι γυναίκες πλέον δεν είναι νεότερες και μάλιστα πολύ νεότερες από τους συζύγους τους.
Το φρόντισαν κι αυτό με το ... φεμινισμό !
 

Ιζνογκουντ

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Φεβ 2014
Μηνύματα
3.483
Κριτικές
5
Like
7.522
Πόντοι
1.336
Aν δουλέψεις μόνον 30 χρόνια πχ, αλλά έχεις πλερώσει το βαρύ πακέτο όλα τα χρόνια ελπίζω να παίρνεις παραπάνω από την κανονική των 40 ετών....

Στην ουσία τα φοιτητικά χρόνια και ο στρατός πιάνουν μια 5ετια εξαγοράσιμα;
ειναι εξαγοράσιμα αλλα με τις αποδοχές του τελευταιου χρόνου ...
 

Ιζνογκουντ

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Φεβ 2014
Μηνύματα
3.483
Κριτικές
5
Like
7.522
Πόντοι
1.336
1713790787549.png


βριστε ελευθερα ....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.449
Κριτικές
1
Like
30.142
Πόντοι
8.006

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
Οι γυναίκες πλέον δεν είναι νεότερες και μάλιστα πολύ νεότερες από τους συζύγους τους.
Το φρόντισαν κι αυτό με το ... φεμινισμό !

Καλό θα ήταν να το κοιτάξουν, ποιος παίρνει τη σύνταξη των αποδημήσαντων και για πόσο καιρό.

Ας αρχίσουν τουλάχιστον να την παίρνουν μετά τα εξήντα-δύο τους.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
Αυτό ακριβώς, βλέπω καραβάνια πιτσιρικάδων να υποαπασχολούνται ανασφάλιστοι και να δουλεύουν μαύρα ενώ είναι ''στην ανεργία'', είναι μακρινή η στιγμή της σύνταξης αλλά όταν φτάσει για πολλούς θα έχουμε δράματα απίστευτα για τα σημερινά δεδομένα.

Ισχύει. Ξέρω αρκετούς που υποθέτουν, ότι κάποια στιγμή τα ταμεία συνταξιοδότησης ούτως ή άλλως θα καταρρεύσουν.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.590
Κριτικές
190
Like
48.433
Πόντοι
41.443
Νωρίς τα 62 για σύνταξη.

Ο μέσος όρος ηλικίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι γύρω στα 78. Αρκετοί ζουν και ακόμη παραπάνω.

Υποθέτω, θα βρουν τρόπους να ανεβάσουν το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης, και να κατεβάσουν την προσδοκώμενη μέση ηλικία θανάτου.

Αλλά και πάλι δεν αρκεί, άμα παίρνουν μετά τη σύνταξη οι χήρες.
αυτο το εχουν ηδη ψηφισει στην Ελλαδα,απο το 2021 αν θυμαμαι καλα.
ο δικηγορος της παρεας εδω θα γνωριζει καλυτερα σιγουρα.
την συνδεση εννοω δηλαδη του οριου ηλικιας συνταξιοδοτησης,με το προσδοκιμο ζωης και σε μερικα χρονια θα εφαρμοστει.


 

Ιζνογκουντ

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Φεβ 2014
Μηνύματα
3.483
Κριτικές
5
Like
7.522
Πόντοι
1.336
Ισχύει. Ξέρω αρκετούς που υποθέτουν, ότι κάποια στιγμή τα ταμεία συνταξιοδότησης ούτως ή άλλως θα καταρρεύσουν.
Ηδη τα επικουρικά πανε για καταρευση καθως η επικουρικη ασφαλιση δεν θα ειναι πλεον υποχρεωτικη
και με δεδομένο οτι οι σημερινοι εργαζομενοι πληρωνουν τους παλιους
με δεδομένο την υπο απασχοληση , μαυρη εργασια , και τους χαμηλους μισθους ..
κλαψε με μανα κλαψε με
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
Για πόσο καιρό παίρνουν οι γυναίκες της σύνταξη τους αποδημήσαντος άντρα τους, ξέρουμε;

Άμα παντρευτεί μια τριαντάρα έναν γέρο, πες εβδομηντάρη, και αυτός πεθάνει, θα πάρει εκείνη τη σύνταξη του αμέσως; Και για πόσο καιρό θα τη δικαιούται;

Δεν το ξέρω βασικά το θέμα στις λεπτομέρειες του, αλλά έχει κάποιο ακαδημαϊκό και πρακτικό ενδιαφέρον.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
Θα ήθελα γενικώς να καταλάβω καλύτερα, σε ποιο βαθμό βγάζει νόημα για νεαρά καυλάκια, να βρουν έναν πατσαβούρη γέρο, για να κληρονομήσουν κάτι, αν τυχόν έχει περιουσιακά στοιχεία και δεν έχει παιδιά, και να έχουν να λαμβάνουν σύνταξη χωρίς να έχουν εργαστεί οι ίδιες.
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
825
Κριτικές
1
Like
1.720
Πόντοι
206
Για πόσο καιρό παίρνουν οι γυναίκες της σύνταξη τους αποδημήσαντος άντρα τους, ξέρουμε;

Άμα παντρευτεί μια τριαντάρα έναν γέρο, πες εβδομηντάρη, και αυτός πεθάνει, θα πάρει εκείνη τη σύνταξη του αμέσως; Και για πόσο καιρό θα τη δικαιούται;

Δεν το ξέρω βασικά το θέμα στις λεπτομέρειες του, αλλά έχει κάποιο ακαδημαϊκό και πρακτικό ενδιαφέρον.
χα χα χα , δινω ιδεες..πχ εγώ ειμαι 58 , να βρω μια στα 80 ,να τη παντρευτω ,βεβαια νομιζω πρεπει να ζησει τουλαχιστον 5 χρονια ,να εχει καμμια συνταξη του Δημοσιου 2.500 ευρωπουλα ..και το 60% να παρω ,καμμια σχεση με τα 500 ευρα ..χα χα χα big bissnes
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
χα χα χα , δινω ιδεες..πχ εγώ ειμαι 58 , να βρω μια στα 80 ,να τη παντρευτω ,βεβαια νομιζω πρεπει να ζησει τουλαχιστον 5 χρονια ,να εχει καμμια συνταξη του Δημοσιου 2.500 ευρωπουλα ..και το 60% να παρω ,καμμια σχεση με τα 500 ευρα ..χα χα χα big bissnes

Κοίτα, για πολλά καμάρια του μπου, η ιδεάρα σου μπορεί να βγάζει άνετα οικονομικό νόημα.

:—)
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
Εμένα, με το νήμα εδώ μου μπήκε η ιδέα, μήπως κάνουμε βλακείες που ασχολούμαστε αποκλειστικά με τος νεαρές, και θα ´πρεπε να κοιτάμε και τις ψιλοτελειωμένες γριές;

*lol*
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.805
Like
2.562
Πόντοι
216
Δεν μου ακούγεται δηλαδή κακή ιδέα να κοιτάς να κάνεις περισσότερα παιδιά με νεαρές ή κοπέλες της ηλικίας σου, και να έχεις συνάμα και νόμιμα έσοδα από τη συζυγική σχέση σου με μια σαφώς μεγαλύτερη.

Από κει δε βγαίνει το ρητό, «ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει»;

*lol*
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom