Νέα

Σε τραγική κατάσταση ο Paul Di’ Anno – Χρειάζεται επειγόντως εγχείρηση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα spipis71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 74
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.539
Like
13.467
Πόντοι
3.506
Στο YouTube που έχω ψάξει έχω βρει 1-2 fake (από live, αλλά δεν παίζουν αυτό το κομμάτι). Καθώς και το κλασσικό κλιπ με τον Κόλιν Φάρελ από την ταινία.

Βασικά... θα θυμούνται να το παίζουν? Είχε 100 αλλαγές το κομμάτι μέσα! :tooth:
Το έχουν παίξει live στο παρελθόν, όχι όμως εδώ, όταν άρχισαν οι ιστορίες με τις πρέσπες για ευνόητους λόγους μάζεψαν οτι βίντεο υπήρχε
 

Crucifix4

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
3.958
Κριτικές
63
Like
7.532
Πόντοι
4.766
Ναι, ενάμισυς δίσκος συγκρότημα...
Οι Stress, Οι Ex Humans, Οι Αδιέξοδο έναν δίσκο είχαν βγάλει στη δεκαετία του 80' και έγραψαν ιστορία ως ενα από τα καλύτερα Ελληνικά συγκροτήματα...και μου λες για τους Samson αν είναι μπανταρα ή όχι ?
 

Nosiros

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2018
Μηνύματα
176
Κριτικές
3
Like
349
Πόντοι
21

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.236
Like
10.704
Πόντοι
2.256
Οι Stress, Οι Ex Humans, Οι Αδιέξοδο έναν δίσκο είχαν βγάλει στη δεκαετία του 80' και έγραψαν ιστορία ως ενα από τα καλύτερα Ελληνικά συγκροτήματα...και μου λες για τους Samson αν είναι μπανταρα ή όχι ?
Μπροστά στη Ναυτία ή τους Ξεχασμένη Προφητεία, έρχονται αρκετά πίσω οι δίσκοι τους. Ειδικά το Stress δεν ακούξεται σήμερα ούτε με σφαίρες και του Havoc η κιθάρα σφυρίζει σα κουνούπι στην Ανώφελη Επιβίωση. Και τότε γελούσαμε με τον ήχο.

Τεσπα, οι Samson δεν έγραψαν ποτέ ιστορία. Οι Maiden με το σειρήνα έγραψαν.

Δεν σημαίνει όμως ότι όποιος έγραψε ή δεν έγραψε ιστορία αξίζει να υπερμνημονεύεται 40 χρόνια μετά. Το πέρασμα του χρόνου αλλοιώς τα αξιολογεί.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Crucifix4

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
3.958
Κριτικές
63
Like
7.532
Πόντοι
4.766
Μπροστά στη Ναυτία ή τους Ξεχασμένη Προφητεία, έρχονται αρκετά πίσω οι δίσκοι τους. Ειδικά το Stress δεν ακούξεται σήμερα ούτε με σφαίρες και του Havoc η κιθάρα σφυρίζει σα κουνούπι στην Ανώφελη Επιβίωση. Και τότε γελούσαμε με τον ήχο.

Τεσπα, οι Samson δεν έγραψαν ποτέ ιστορία. Οι Maiden με το σειρήνα έγραψαν.

Δεν σημαίνει όμως ότι όποιος έγραψε ή δεν έγραψε ιστορία αξίζει να υπερμνημονεύεται 40 χρόνια μετά. Το πέρασμα του χρόνου αλλοιώς τα αξιολογεί.
Πρώτον πολλά μπράβο που ξέρεις και ασχολείσαι και γουστάρεις ελληνική σκηνή.. είσαι δικός μας... Δεύτερον οι Ναυτία και οι Ξεχασμένη προφητεία συν τους Κοινωνικά απόβλητα θα πω εγώ ήταν υπερμπανταρες αλλά ήταν hardcore μπάντες εγώ ανέφερα punk μπάντες...Λες ότι δεν σου αρέσουν κιόλας.. απλά να σου πω ότι παραγωγή δεν είχαν καν αυτοί οι δίσκοι τα ηχογράφησαν μόνοι τους με δικά τους έξοδα για αυτό ενορχηστρικα είναι ατεχνοι...το θέμα είναι το attitude και τι ήθελαν να προσφέρουν και τι λέγανε οι στίχοι... τεσπά είναι θέμα που μπορούμε να λέμε για ώρες...Για Samson για το συγκεκριμένο είδος NWOBHM δηλαδή ήταν κορυφαίο συγκρότημα δεν τους συγκρίνω ούτε με τους Judas priest ούτε με τους Metallica πχ
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.867
Κριτικές
1
Like
6.217
Πόντοι
2.306
Εδω ειμαστε με το αγαπημενο συγκροτημα στον Μανωλη τον Αγγελοπουλο μετα τη συναυλια του 88 για να ακουσουμε επιτελους λιγη ποιοτικη μουσικη… :confused: :confused:
AE0BFDE4-FA21-4A7C-8D54-5BDE012C1ADD.jpeg
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.236
Like
10.704
Πόντοι
2.256
Πρώτον πολλά μπράβο που ξέρεις και ασχολείσαι και γουστάρεις ελληνική σκηνή.. είσαι δικός μας... Δεύτερον οι Ναυτία και οι Ξεχασμένη προφητεία συν τους Κοινωνικά απόβλητα θα πω εγώ ήταν υπερμπανταρες αλλά ήταν hardcore μπάντες εγώ ανέφερα punk μπάντες...Λες ότι δεν σου αρέσουν κιόλας.. απλά να σου πω ότι παραγωγή δεν είχαν καν αυτοί οι δίσκοι τα ηχογράφησαν μόνοι τους με δικά τους έξοδα για αυτό ενορχηστρικα είναι ατεχνοι...το θέμα είναι το attitude και τι ήθελαν να προσφέρουν και τι λέγανε οι στίχοι... τεσπά είναι θέμα που μπορούμε να λέμε για ώρες...Για Samson για το συγκεκριμένο είδος NWOBHM δηλαδή ήταν κορυφαίο συγκρότημα δεν τους συγκρίνω ούτε με τους Judas priest ούτε με τους Metallica πχ
Tα Κοινωνικά Απόβλητα, ναι ήταν hardcore. Οι άλλοι όμως ήταν punk. Όχι με τη κλασσική αισθητική της 1ης/2ης γενιάς, αλλά μέσα στο ύφος των Amebix, Antisect, Civilised Society?, Sacrilege, Deviated Instinct κλπ. Με τίποτα δεν θα τους έλεγα hardcore. Crust/Anarcho μάλλον. Αλλά αυτό είναι πανκ, όχι HC.

Οι Samson δεν είναι η εικόνα μου για το κορυφαίο nwobhm πάντως (αν και είχαν ίσως τον καλύτερο ντράμερ του είδους). Μαζί με πρώτο Maiden, εκεί έχω Witchfynde, Diamond Head, Angel Witch, Savage, Witchfinder General, Holocaust, 2α Saxon & Raven, 1α Tygers of Pan Tang, Grim Reaper, Tank & Venom. Τέλος πάντων είναι για πολύωρες κουβέντες αυτά. Όμως, με ένα ολόκληρο Head On και από μισά Shock Tactics και Survivors δεν πας και για κορυφή, όταν έχεις δέκα δίσκους δισκογραφία, αν με πιάνεις. Α, και να μην ξεχνιόμαστε, ο Nicky Moore που αντικατέστησε τον Bruce σε δαύτους ήταν και πιο φωνάρα και είχε και μεγαλύτερη ιστορία στο νησί. Δεν μπόρεσε πάντως να τους σηκώσει πάνω του γιατί ο μακαρίτης ο Paul ενώ ήξερε να σολάρει, δεν το 'χε ιδιαίτερα το να γράφει κομμάτια.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.570
Like
2.882
Πόντοι
506
Πολυ καλος ο Dickinson. Ομως ο Paul ηταν καλυτερος πανω στην σκηνη....

Di´Anno / Phantom of the Opera 1980



Dickinson / Phantom of the Opera 1985
 

Crucifix4

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
3.958
Κριτικές
63
Like
7.532
Πόντοι
4.766
Tα Κοινωνικά Απόβλητα, ναι ήταν hardcore. Οι άλλοι όμως ήταν punk. Όχι με τη κλασσική αισθητική της 1ης/2ης γενιάς, αλλά μέσα στο ύφος των Amebix, Antisect, Civilised Society?, Sacrilege, Deviated Instinct κλπ. Με τίποτα δεν θα τους έλεγα hardcore. Crust/Anarcho μάλλον. Αλλά αυτό είναι πανκ, όχι HC.

Οι Samson δεν είναι η εικόνα μου για το κορυφαίο nwobhm πάντως (αν και είχαν ίσως τον καλύτερο ντράμερ του είδους). Μαζί με πρώτο Maiden, εκεί έχω Witchfynde, Diamond Head, Angel Witch, Savage, Witchfinder General, Holocaust, 2α Saxon & Raven, 1α Tygers of Pan Tang, Grim Reaper, Tank & Venom. Τέλος πάντων είναι για πολύωρες κουβέντες αυτά. Όμως, με ένα ολόκληρο Head On και από μισά Shock Tactics και Survivors δεν πας και για κορυφή, όταν έχεις δέκα δίσκους δισκογραφία, αν με πιάνεις. Α, και να μην ξεχνιόμαστε, ο Nicky Moore που αντικατέστησε τον Bruce σε δαύτους ήταν και πιο φωνάρα και είχε και μεγαλύτερη ιστορία στο νησί. Δεν μπόρεσε πάντως να τους σηκώσει πάνω του γιατί ο μακαρίτης ο Paul ενώ ήξερε να σολάρει, δεν το 'χε ιδιαίτερα το να γράφει κομμάτια.
Μια χαρα τα λες και είσαι διαβάσμενος .. άπειρα εύγε...Hardcore τους χαρακτήρισα γενικά δεν είναι με τίποτα κλασικό στυλ πανκ. Μπορείς να πεις hardcore-punk όπως ήταν οι Chaos Uk και οι black flag...Crust ελληνικό ήταν οι Χαοτικό Τέλος, Οι Πανικός ,Οι Χαμένα Ιδανικά ίσως ...Για Samson και το Don't get mad get even ήταν δισκάρα κατά την άποψη μου
 

panbar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2017
Μηνύματα
775
Κριτικές
1
Like
3.540
Πόντοι
446

panbar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2017
Μηνύματα
775
Κριτικές
1
Like
3.540
Πόντοι
446
ούτε ξέρουν πόσα λεφτά έχουν οι maiden... θα μπορούσαν να τον βοηθήσουν σε αυτό που περνάει. ελπίζω να το κάνουν
Εδώ αδερφέ οι απόψεις διίστανται. Ο Παυλάρας, όπου βρεθεί κι όπου σταθεί, δεν χάνει ευκαιρία να τους βρίζει. Ναι, θα μπορούσαν να είναι "υπεράνω", αλλά παίζουν πολλά πίσω από τις κουρτίνες που δεν ξέρουμε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Περαστικά του,αλλά μ'αυτή τη ζωή και τα ντρόγκια που έχουν πάρει είναι θαύμα και που ζούνε
Ειδικά ο συγκεκριμένος ... Μέχρι και φυλακή έχει κάνει για διακίνηση.
 

panbar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2017
Μηνύματα
775
Κριτικές
1
Like
3.540
Πόντοι
446
Σωματικά ναι. Οι Μαϊντανοί όμως καταστράφηκαν μουσικά, με τον επιχειρηματία που ψώνισαν από τα Λιντλ (=Σάμσον) για να τσιρίζει σα σειρήνα συναγερμού.
Σεβαστό το να μην σ' αρέσουν. Κι εγώ, fan του Di Anno είμαι. Αλλά όχι και καταστράφηκαν.
Ο αρχηγός είχε ένα όραμα, να κάνει την μπάντα ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Με τον Παυλάρα αυτό δεν θα γινόταν ποτέ! Γι' αυτό πήρε και τον Βρασίδα. Και - βάσει της πορείας τους - δεν το λες και καταστροφή ...
 

panbar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2017
Μηνύματα
775
Κριτικές
1
Like
3.540
Πόντοι
446
Στο ιδιο live προπερσι ημουν και γω μεσα κι ειχα παθει πλακα,μετα απο τοσα χρονια τετοια ενεργεια,απιστευτος.Ο ανθρωπος ειναι ο ορισμος του επαγγελματια φροντμαν!
Και ποιος δεν ήταν σ' αυτή τη συναυλία ...
Προσωπικά, έχω δει τους Maiden πάνω από 10 φορές ... Αυτή ήταν μακράν η πιο καλή τους εμφάνιση!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom