Νέα

Βράδια εντελώς δωρεάν

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα o-taf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

o-taf

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
11255212nz7.png

Όποιος συναγωνιστείς λύση αυτόν τον γρίφο πρώτος θα έχει μια βράδια εντελώς δωρεάν ( 22.00 έως 08.00) με το κοπελουδι της επόμενης φωτογραφίας  , όπως θα καταλάβατε θα πρέπει να περάσει η γραμμή από όλες της τρύπες και πλευρές χωρίς να περάσει δυο φορές , από την ίδια πλευρά η τρύπα
Βλέπετε ότι στο σχέδιο  δεν έχει περαστή η μια πλευρά
Καλή τύχη





edit AssFiller :διόρθωση τίτλου και μετακίνηση θέματος
 

Agent_Nina

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2007
Μηνύματα
168
Like
2
Πόντοι
1
ξεκινάς από μέσα κι όχι απ'έξω..
 

kayliarisBill

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
ρε παιδες γεια σας κατ αρχην
πολυ ωραιος γριφος -μονοκονδυλια- και με εβαλες σε πειρασμο με το bonus που προσεφερες !!!
Μια διευκρινηση μονο θελω ΥΠΑΡΧΕΙ λυση ???
γιατι απο οτι θυμαμε ημουν πολυ καλος σε αυτα και εφαγα κανενα μισαωρο και καπως δυσκολευτικα...Πες μονο εαν το εχει λυσει κανενας οχι τη λυση
Thanks
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Το δωρο πως θα το δωσεις (και αν). Σε φωτογραφια?
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
13
Πόντοι
16
εγω ο-taf την εχω βρει την λυση, δωσε καποιο πειστιριο πριν την δημοσιευσω για το επαθλο.
αλλιως δεν προκειται να την ανεβασω στο site.
 

Επισκέπτης
Και εγώ την βρήκα και δεν μου αρέσει το έπαθλο. Αλλά θα την ανεβάσω για να χάσουν οι αλλοι!χεχε. ¨Οποιος θέλει του την δίνω (ακόμα καλύτερα!)
 

PATHFINDER

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.435
Κριτικές
4
Like
32
Πόντοι
16
Και εγώ την βρήκα και δεν μου αρέσει το έπαθλο. Αλλά θα την ανεβάσω για να χάσουν οι αλλοι!χεχε. ¨Οποιος θέλει του την δίνω (ακόμα καλύτερα!)
Καλά! Στείλε μου εσύ τη λύση PM, και θα φροντίσω να παραλάβεις "δωράκι" κάτι που θα σου αρέσει (!!!) για μια βράδια εντελώς δωρεάν (22.00 έως 08.00)
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
13
Πόντοι
16
ο τυπος παντως ειναι λερα.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Για δώστε την λύση βρε καλόπαιδα να βγεί ο Euler από τον τάφο του.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Με μια ματιά που έριξα

εύκολο φαίνεται

μάλλον έχω κάνει λάθος..δε μπορεί
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.901
Like
15
Πόντοι
66
τζισους ουτε γι αστειο... να κατσει εκει που καθεται ο euler... μην βγαινει στο φως..
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.436
Κριτικές
5
Like
66.963
Πόντοι
12.056
Ειχαμε δεν ειχαμε...παλι με τρυπες ασχολουμαστε εδω μεσα... :dancing: :dancing: :dancing:

God save the HOLE  :dancing: :dancing:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
O Leonhard Euler (1707-1783) θεωρείται “πατέρας” της θεωρίας γραφημάτων αφού έθεσε και έλυσε το περίφημο πρόβλημα της γέφυρας Köningsberg.To Köningsberg –πόλη της ανατολικής Πρωσίας που ονομάζεται Καλίνινγκραντ σήμερα- είναι χτισμένο στις όχθες ενός ποταμού σε σημείο όπου σχηματίζονται 2 νησίδες. Οι δύο όχθες και οι νησίδες συνδέονται με 7 γέφυρες.

http://[URL unfurl="true"]www.sciencenews.org/articles/20060923/f7720_1362.gif[/img[/URL]]

Το πρόβλημα ρωτά αν υπάρχει δυνατότητα κάποιος να κάνει μια βόλτα στην πόλη περνώντας όλες τις γέφυρες από μια μόνον φορά και τέλος να γυρίσει στο σημείο από όπου είχε ξεκίνησε.

Αυτό ισοδυναμεί με το να χαράξει κάποιος μία διαδρομή με μονοκονδυλιά χωρίς να χρειαστεί να σηκώσει το μολύβι του (ένα Οϊλεριανό μονοπάτι) πράγμα που όπως φαίνεται δεν είναι δυνατόν:

[img]http://mathforum.org/isaac/problems/images/networks/bridgesol1.gif

Ο Euler γενίκευσε το πρόβλημα αναπαριστώντας πρώτα κάθε μάζα ξηράς με ένα σημείο και κάθε γέφυρα με τόξο:

brnet.GIF


Αυτό είναι ένα γράφημα όπου το κάθε σημείο καλείται κορυφή και κάθε τόξο ακμή:
network1.gif


Ο αριθμός των ακμών που ξεκινούν (ή καταλήγουν) σε μία κορυφή θα είναι μονός ή ζυγός οπότε λέμε ότι η κορυφή έχει περιττό ή άρτιο βάρος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του Köningsberg έχουμε:

http://[URL unfurl="true"]www.jcu.edu/math/vignettes/v5im4.gif[/img[/URL]]

δηλαδή όλες οι κορυφές έχουν περιττό βάρος.

Ο Euler διατύπωσε την εξής πρόταση:
Αν σε ένα γράφημα υπάρχουν παραπάνω από 2 κορυφές με περιττό βάρος τότε στο γράφημα αυτό δεν υπάρχει κανένα Οϊλεριανό μονοπάτι (δηλαδή δεν υπάρχει διαδρομή που να περνάει από όλες τις κορυφές μόνον μία φοράς).
Πράγμα που είναι λογικό αν το σκεφτεί κανείς γιατί αν για παράδειγμα έχουμε μία κορυφή με βάρος 3 (δηλαδή συνδέεται με 3 ακμές) τότε αρχίζοντας από την κορυφή αυτή θα φύγουμε με την πρώτη ακμή, θα γυρίσουμε πίσω με την δεύτερη και θα πρέπει να ξαναφύγουμε με την τρίτη οπότε δεν μπορούμε να ξαναγυρίσουμε. Επομένως μία τέτοια κορυφή πρέπει να είναι η αρχική ή η τελική του γραφήματος. Άρα λοιπόν θα πρέπει να υπάρχουν 2 μόνον τέτοιες κορυφές, δηλαδή να αρχίζουμε από την μία και να τελειώνουμε στην άλλη.

Για προσπαθήστε να λύσετε το πρόβλημα τώρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom