Νέα

Βοήθεια για service αυτοκινήτου...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα monkey_for_nothing
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 128
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

panosbr

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
118
Like
1
Πόντοι
1
κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλη τιμη.βεβαια  bosch γραφουνε οτι ειναι ολα τα ηλεκτρονικα τωρα το που ειναι φτιαγμενα ειναι ενα αλλο θεμα!!!!ρωτα τι εγγυιση εχει η τρομπα?παντος αν στο κουτι γραφει made in Germany σιγουρα ΔΕΝ ειναι φτιαγμενη στη Γερμανια!οι Γερμανοι δεν γραφουνε ποτέ ετσι.αλλα βαζουνε μονο στριχ κωδικους.

να ξερεις ομως δημητρη οτι και η opel bosch τρομπα δινει σαν γνησιο ανταλλακτικο απλα με αυτοκολλητο opel,και το πουλαει δυο φορες πανω απο την τιμη που δινει η bosch εξω στην αγορα.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
να ξερεις ομως δημητρη οτι και η opel bosch τρομπα δινει σαν γνησιο ανταλλακτικο απλα με αυτοκολλητο opel,και το πουλαει δυο φορες πανω απο την τιμη που δινει η bosch εξω στην αγορα.
καλα αυτο με τα ανταλλακτικα ειναι η μεγαλητερη κλοπη.απο αυτα πανε να κερδισουνε οι αντιπροσωπιες.οταν σου λενε οτι σου επεκτηνουν την εγγυηση σε 5 χρονια και σου βαζουν ορους οτι πρεπει να πηγαινεις τ'αμαξι καθε 7.500χλμ για σερβις (αντι για 15.000) μονο στο συνεργειο τους και στα σερβις σου βαζουν και εργασιες που δεν προβλεπει το εργοστασιο βγαζουν απο 'κει τρελα λεφτα!μου φενεται παντος περιεργο που το αμαξι του φιλου εβγαλε τοσες ζημιες σε 85.000χλμ!ολα τα opel ειναι ετσι?ή ο φιλος ηταν απλως ατυχος?
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
σωστος αυτος που εγραψε για τα  ανταλακτικα ,καλο ειναι να γνωριζεται πως η ευρωπαικη νομοθεσια ,τωρα  πια θεωρει γνησιο ανταλακτικο ,οποιο ταιριαζει ,οποιο κανει για τη χρηση που το θες και οχι ,αυτο με το αυτοκολλητο για παραδειγμα που σου πουλαει υποχρεωτικα ,για να  ισχυει η εγγυηση .
η οποια πλεον αν πας δικαστικα ισχυει σαφως και με ιμιτασιον...
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
καλα αυτο με τα ανταλλακτικα ειναι η μεγαλητερη κλοπη.απο αυτα πανε να κερδισουνε οι αντιπροσωπιες.οταν σου λενε οτι σου επεκτηνουν την εγγυηση σε 5 χρονια και σου βαζουν ορους οτι πρεπει να πηγαινεις τ'αμαξι καθε 7.500χλμ για σερβις (αντι για 15.000) μονο στο συνεργειο τους και στα σερβις σου βαζουν και εργασιες που δεν προβλεπει το εργοστασιο βγαζουν απο 'κει τρελα λεφτα!μου φενεται παντος περιεργο που το αμαξι του φιλου εβγαλε τοσες ζημιες σε 85.000χλμ!ολα τα opel ειναι ετσι?ή ο φιλος ηταν απλως ατυχος?
περιεργο οντως και κριμα  γιατι μου αρεσει το insignia και ειχα αρχισει να το βλεπω ζεστα ,μαλλον θα πρεπει να  το ψαξω κι αλλο.
 

panosbr

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
118
Like
1
Πόντοι
1
καλα αυτο με τα ανταλλακτικα ειναι η μεγαλητερη κλοπη.απο αυτα πανε να κερδισουνε οι αντιπροσωπιες.οταν σου λενε οτι σου επεκτηνουν την εγγυηση σε 5 χρονια και σου βαζουν ορους οτι πρεπει να πηγαινεις τ'αμαξι καθε 7.500χλμ για σερβις (αντι για 15.000) μονο στο συνεργειο τους και στα σερβις σου βαζουν και εργασιες που δεν προβλεπει το εργοστασιο βγαζουν απο 'κει τρελα λεφτα!μου φενεται παντος περιεργο που το αμαξι του φιλου εβγαλε τοσες ζημιες σε 85.000χλμ!ολα τα opel ειναι ετσι?ή ο φιλος ηταν απλως ατυχος?

η βλαβη της τρομπας 80% ειναι απο κακη βενζινη και οτι δουλευε το αυτοκινητο με το δεικτη  στα κοκκινα,τωρα για τα δισκοφρενα παλι ειναι θεμα χρησης μεσα στην αθηνα ειναι λογικη η γρηγορη φθορα.αμα εισαι και γκαντεμης σου βγαζει τις πιο απιθανες βλαβες ειτε εχεις opel ειτε ferrari
 
OP
OP
monkey_for_nothing

monkey_for_nothing

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.043
Like
23
Πόντοι
16
η βλαβη της τρομπας 80% ειναι απο κακη βενζινη και οτι δουλευε το αυτοκινητο με το δεικτη  στα κοκκινα,τωρα για τα δισκοφρενα παλι ειναι θεμα χρησης μεσα στην αθηνα ειναι λογικη η γρηγορη φθορα.αμα εισαι και γκαντεμης σου βγαζει τις πιο απιθανες βλαβες ειτε εχεις opel ειτε ferrari


απο την οση εμπειρια εχω ακριβως αυτο πιστευω και εγω..ειναι να μην σου τυχει προβληματικο..εχω περιπτωσεις audi που επι δεκα χρονια εχει αλλαξει μια φορα τακακια ποτε δισκοφρενα ποτε το παραμικρο προβλημα και σε αλλους που με το που το αγορασαν ξεκινησαν προβληματα σε τσιμουχες κλπ κλπ..προσωπικα ενα δυο χρονια ακομα θα το ανεχτω γιατι με τα εξοδα που μου βγαζει ειναι σαν να συντηρω bmw..πραγματικα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
απο την οση εμπειρια εχω ακριβως αυτο πιστευω και εγω..ειναι να μην σου τυχει προβληματικο..εχω περιπτωσεις audi που επι δεκα χρονια εχει αλλαξει μια φορα τακακια ποτε δισκοφρενα ποτε το παραμικρο προβλημα και σε αλλους που με το που το αγορασαν ξεκινησαν προβληματα σε τσιμουχες κλπ κλπ..προσωπικα ενα δυο χρονια ακομα θα το ανεχτω γιατι με τα εξοδα που μου βγαζει ειναι σαν να συντηρω bmw..πραγματικα
παιδια τα τακακια ΔΕΝ ειναι στοιχειο αξιοπιστιας.τα τακακια πρεπει να μην ειναι πολυ σκληρα γιατι τρωγεται ο δισκος αντι για αυτα.θεωρουνται αναλωσιμα υλικα.Π.Χ. για το αυτοκηνιτο μου εχει τακακια μαρκας Ferodo πρασινα που βαζω παντα.τα αλλαζω καθε 20.000χλμ περιπου.υπαρχουν στην ιδια τιμη και Ferodo κοκκινα που ειναι πιο σκληρα και θα τα αλλαζα αν τα εβαζα καθε 35.000χλμ μπορει και 40.000 αλλα θα μου ετρωγαν το δισκο.αν παρει κανεις μαλακα τακακια μπορει να τα αλλαζει και καθε 8.000-10.000.για το συμπλεκτη κατι παρομοιο.στο αμαξι μου απο κατασκευης του ειναι ευπαθης.οχι ιδιεταιρα ο συμπλεκτης οσο το ρουλεμαν του.πολλοι φιλοι μου και φιλες μου τον αλλαζουν καθε 35.000-40.000χλμ.εγω τον αλλαζω καθε 90.000χλμ περιπου.---στοιχειο αξιπιστιας θα ελεγα αξαρτηματα οπως δυναμο,τρομπα νερου,κρεμαγιερα,ολα τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα,κιβωτιο ταχυτητων.κινητηρας.αν καποιος οδηγει λογικη και ειναι αναγκασμενος συνεχεια να αλλαζει ολα αυτα τα εξαρτηματα τοτε σιγουρα το αμαξι αυτο δεν ειναι αξιοπιστο!
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
κάποιοι μερικές φορές δεν ξέρουν ότι και τα δισκόφρενα είναι αναλώσιμα του αυτοκινήτου.
άλλοι άσχετοι δεν ξέρουν ούτε σε πόσα χιλιόμετρα αλλάζουν ιμάντες,
ενώ κρατάνε τα λάστιχα 4-5 χρόνια.
ότι υπάρχει ασχετίλα πάνω στα αυτοκίνητα , υπάρχει.
κανείς  δεν ζήτησε να γίνεις μηχανικός όταν πάρεις αυτοκίνητο αλλά μην το γαμάς τελείως το θέμα.
:2funny: :2funny: :2funny:

οι περισσότεροι την παθαίνουν με τις αντιπροσωπίες... πάνε ... κάνουν ένα δήθεν σέρβις... φίλτρα λάδια ξύδια δεν αλλάζουν τίποτα... λες ευχαριστώ και φεύγεις.  :uglystupid:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
κάποιοι μερικές φορές δεν ξέρουν ότι και τα δισκόφρενα είναι αναλώσιμα του αυτοκινήτου.
άλλοι άσχετοι δεν ξέρουν ούτε σε πόσα χιλιόμετρα αλλάζουν ιμάντες,
ενώ κρατάνε τα λάστιχα 4-5 χρόνια.
ότι υπάρχει ασχετίλα πάνω στα αυτοκίνητα , υπάρχει.
κανείς  δεν ζήτησε να γίνεις μηχανικός όταν πάρεις αυτοκίνητο αλλά μην το γαμάς τελείως το θέμα.
:2funny: :2funny: :2funny:

οι περισσότεροι την παθαίνουν με τις αντιπροσωπίες... πάνε ... κάνουν ένα δήθεν σέρβις... φίλτρα λάδια ξύδια δεν αλλάζουν τίποτα... λες ευχαριστώ και φεύγεις.  :uglystupid:
ο κοσμακης φταιει ή οι αντιπροσωπειες που μας δουλευουν ολους;και εχουν φυγει ολα τα μαστορια και εχουν μεινει κατι τσιρακια ασχετα με το αντικειμενο ως επι το πλειστον...συν του οτι σου λεν οτι αλλαζουν πχ τακακια και παιζει να μην το κανουν κιολας και απλα μας κοροιδευουν με το δηθεν σερβις;
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
ο κοσμακης φταιει ή οι αντιπροσωπειες που μας δουλευουν ολους;και εχουν φυγει ολα τα μαστορια και εχουν μεινει κατι τσιρακια ασχετα με το αντικειμενο ως επι το πλειστον...συν του οτι σου λεν οτι αλλαζουν πχ τακακια και παιζει να μην το κανουν κιολας και απλα μας κοροιδευουν με το δηθεν σερβις;
και εγώ το έπαθα, δεν είμαι μηχανικός, απλά έχω μερικές γνώσεις για τα μηχανικά μέρη.
με τον ιδιοκτήτη της αντιπροσωπίας χωριανό/γνωστό, και τα μαστόρια-τσιράκια γνωστούς από άλλες δουλειές.
αλλά η τακτική είναι ίδια για όλους ανεξαρτήτως βύσματος.
στο βιβλιαράκι έγραφαν τα δικά τους και από σέρβις τα τέτοια τους.
οπότε μια φορά που γυρίζω από το σέρβις στο σπίτι με τον πατέρα μου, του λέω πάμε στον "λεβιέ"(παρατσούκλι ενός φίλου μηχανικού αυτ/ων). άντε ρε, μου λέει.... έλα πάμε για βόλτα τουλάχιστον, του κάνω.

φτάνουμε το ανεβάζουμε στη μπάρα και του κάναμε σέρβις κανονικά. το φίλτρο αέρος πρέπει να μην είχε αλαχτεί σε κανένα από τα 2 τελευταία σέρβις.
λάδια.... κατάμαυρα... και ήταν και από τα "χύμα".
τώρα τα παραγγέλνει όλα ο μάστορας... τα βάζει μπροστά μου, καθαρίζει τα injection (πολύ σημαντικό στο σερβις), το παίρνω και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
υπόψιν ότι η εγγύηση δεν χαλάει όταν πάς σε μάστορα, σου βάζει σφραγίδες , παίρνεις αποδείξεις και είσαι τζιτζί.
 

Tarasch

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2007
Μηνύματα
758
Κριτικές
11
Like
52
Πόντοι
4.165
Φιλε υπαρχουν ατομα που δεν αλλαζουν λαδια..στο φιλτρο κολας εσυ??????????????
αν δεν αλλαξεις φιλτρο βενζινας απλα καποια στιγμη θα μεινεις στο δρομο και οταν το αλλαξεις ειναι οκ
εγω δεν εχω τετοια προβληματα γιατι ο μηχανικος μου ειναι υπευθηνο ατομο και ειμαι παντα μπροστα στο σερβις.castrol point τατοιου μεταμορφωση ;)
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
κι εγω απο πειρα μιλαω...δηθεν καναν σερβις και οταν το πηγα σε εξωτερικο μαστορα τα τακακια ειχαν φθαρει μεχρι εκει που δεν πηγαινε αλλο...του εκανε κι αυτουνου  εντυπωση πως δεν το προσεξαν....απλα πρεπει να ασχολεισαι ή να εισαι υποψιασμενος...ή να εχεις μαστορα εμπιστοσυνης...πραγμα δυσκολο για τους περισσοτερους...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
εγω δεν εχω τετοια προβληματα γιατι ο μηχανικος μου ειναι υπευθηνο ατομο και ειμαι παντα μπροστα στο σερβις.castrol point τατοιου μεταμορφωση ;)
λαδια σε αντιπροσωπεια κι εγω δεν αλλαξα τελευταια καθολου....σε γνωστο εξω ,και να  ειμαι και μπροστα....αφου τα αγορασω πρωτα ο ιδιος απο τα δειγματα που πουλαν...
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
κι εγω απο πειρα μιλαω...δηθεν καναν σερβις και οταν το πηγα σε εξωτερικο μαστορα τα τακακια ειχαν φθαρει μεχρι εκει που δεν πηγαινε αλλο...του εκανε κι αυτουνου  εντυπωση πως δεν το προσεξαν....απλα πρεπει να ασχολεισαι ή να εισαι υποψιασμενος...ή να εχεις μαστορα εμπιστοσυνης...πραγμα δυσκολο για τους περισσοτερους...
δόξα τον θεό μαστόρια υπάρχουν πολλά... το θέμα είνια περισσότερο όπως είπες να είσαι υποψιασμένος και να θέλεις να ασχοληθείς.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Εγώ πριν περίπου 1 μήνα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα.Γέμισα το ρεζερβουάρ,και έτρεξε βενζίνη από κάτω.Το είδε ο βενζινάς και μου είπε ότι κάτι έχει ο λαιμός του ντεπόζιτου.Δεν έτρεξε πολύ,περίπου 1 λίτρο.Αυτό συμβαίνει μόνο όταν το γεμίσω,αν βάζω 10-15€ και είναι στη μέση ή στα 3/4 δεν έχει πρόβλημα.Ένας μηχανικός στον οποίο το πήγα,μου είπε να το πάω άλλη μέρα από το πρωί να το γεμίσει βενζίνη και να δει από πού χάνει να το φτιάξει.Δεν άδειασα όμως να το πάω.Πάντως όπως είπα με βενζίνη στη μέση,δεν έχει απώλεια ούτε σταγόνα,είτε είναι σε ανηφόρα είτε σε κατηφόρα σταθμευμένο....
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
κάποιοι μερικές φορές δεν ξέρουν ότι και τα δισκόφρενα είναι αναλώσιμα του αυτοκινήτου.
άλλοι άσχετοι δεν ξέρουν ούτε σε πόσα χιλιόμετρα αλλάζουν ιμάντες,
ενώ κρατάνε τα λάστιχα 4-5 χρόνια.
ότι υπάρχει ασχετίλα πάνω στα αυτοκίνητα , υπάρχει.
κανείς  δεν ζήτησε να γίνεις μηχανικός όταν πάρεις αυτοκίνητο αλλά μην το γαμάς τελείως το θέμα.
:2funny: :2funny: :2funny:

οι περισσότεροι την παθαίνουν με τις αντιπροσωπίες... πάνε ... κάνουν ένα δήθεν σέρβις... φίλτρα λάδια ξύδια δεν αλλάζουν τίποτα... λες ευχαριστώ και φεύγεις.  :uglystupid:
δυστηχως πρεπει να εχεις αρκετες γνωσεις για να εχεις αμαξι.οσο για τον ιμαντα του εκκεντροφορου πρεπει να τον κοιτας καθε 10.000χλμ και καινουργιος να ειναι.του δυναμο και να κωπει βαζεις ενα γυναικιο καλτσον στη θεση του και πηγαινεις.καλα τα συνεργεια μονο λαδια αλλαζουν σιγα μην κατσουν να ασχολειθουνε!οσο για τα τακακια το αντιθετο τα αλλαζουν και φθαρμενα να μην ειναι.για να παρουν λεφτα για την αλλαγη και να βγαλουν και απο το ανταλλακτικο!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Είναι υπερβολικό να αλλάζεις ιμάντα στα 10.000χλμ.Το κάθε αμάξι έρχεται με ένα βιβλιαράκι στο οποίο λέει πότε πρέπει να γίνεται τι.Εφόσαν βάζεις γνήσια ανταλλακτικά σε νευραλγικά σημεία,δεν έχεις ανάγκη.Παράδειγμα,καθρέπτη μπορείς να βάλεις και ιμιτασιόν,αλλά ιμάντα εκκεντροφόρου μόνο γνήσιο έστω και αν κοστίζει λίγο παραπάνω.Συνήθως η διαφορά στα ανταλλακτικά είναι μικρή.Στην εργατοώρα σε γαμάνε οι αντιπροσωπείες...
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
ο κοσμακης φταιει ή οι αντιπροσωπειες που μας δουλευουν ολους;και εχουν φυγει ολα τα μαστορια και εχουν μεινει κατι τσιρακια ασχετα με το αντικειμενο ως επι το πλειστον...συν του οτι σου λεν οτι αλλαζουν πχ τακακια και παιζει να μην το κανουν κιολας και απλα μας κοροιδευουν με το δηθεν σερβις;
Το κακο ξεκινησε πριν απο χρονια με της αντιπρωσωπιες ντε και καλα εστω και τα λαδια πρεπη να τα αλαξουν αυτοι γιατι αλλιως χανης την εγγυηση(φοβησανε τον  κοσμο) ασε τα υπολοιπα παρακατω ακρη δεν βγαζης,ειχα συνεργειο αυτ/των και πριν απο καποια χρονια το εκλεισα παραπλησια δουλεια κανω τωρα και το αμαξι που πηρα το πηγα στην αρχη στην αντιπροσωπεια OPEL και ειδα το πως δουλευουνε ασε και τον αρχιμηχανικο που εχουνε ειναι ενα παιδαρελι που ειναι ολο θεωρια και απο πραξη λιγα,  τον ηξερα κι ολας διπλα απο μενα ειχε ο θειος του φανοποιειο και μολις με ειδε κουβεντα δεν ειπε αν χανετε η εγγυηση που οτι χρειαζεται το αμαξι θα το κανω μονος μου,
γενικα η αντιπροσωπιες δεν πληρωνουνε για να παρουν καλα μαστορια  με τα τσιρακια την βγαζουνε
καποιος φιλος παραπανω λεει για ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ οχι δεν αλαζετε στις 10000 km μετα απο 50000km θελη αλαγη
 

aspirin

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
694
Like
18
Πόντοι
6
Πρωτού δώσετε τα ευρωπουλάκια σας, κάντε μια καλή έρευνα αγοράς. Έψαχνα φανοποιείο για ζημιές στην πόρτα και πήρα τιμές από 200 ευρώ έως 450!!!!!!!!  Μερικα μαστόρια το έχουν παρακάνει. Λές και είμαστε οι Ωνάσηδες. Έλεος δλδ. Να σας ρωτήσω κάτι ακόμα. Σκέφτομαι να βάλω ιμιτασιόν ηλεκτρικό καθρέφτη σε ένα καινούριο golf. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση? Εξωτερικά θα είναι ίδιος? Ευχαριστώ πολύ.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.470
Κριτικές
61
Like
42.673
Πόντοι
22.785
Πρωτού δώσετε τα ευρωπουλάκια σας, κάντε μια καλή έρευνα αγοράς. Έψαχνα φανοποιείο για ζημιές στην πόρτα και πήρα τιμές από 200 ευρώ έως 450!!!!!!!!   Μερικα μαστόρια το έχουν παρακάνει. Λές και είμαστε οι Ωνάσηδες. Έλεος δλδ. Να σας ρωτήσω κάτι ακόμα. Σκέφτομαι να βάλω ιμιτασιόν ηλεκτρικό καθρέφτη σε ένα καινούριο golf. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση? Εξωτερικά θα είναι ίδιος? Ευχαριστώ πολύ.

Στειλε πμ στον speed αύτος τά ξέρη αύτα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom