Νέα

Το Ελληνικό Διαδίκτυο Είναι «Ελεύθερο» ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα male_tsouli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 17
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Οι περισσότεροι με γνωρίζετε σαν τον συντάκτη του Kinky Fantasies On Line ()  , ενός ιστολογίου που ασχολείται με την Γυναικεία Κυριαρχία με πληθώρα άρθρων , ιστοριών , συνεντεύξεων , παρουσιάσεων επαγγελματιών κλπ .

Αρκετοί διαφωνήσατε μαζί μου για το περιεχόμενο των κειμένων μου , ίσως και σε έντονους τόνους αλλά ποτέ , κανείς , απο όλους τους δημοκρατικούς Έλληνες , δεν εξέφρασε την άποψη ότι θα έπρεπε το ιστολόγιο μου να λογοκριθεί και να σταματήσει να υπάρχει και να «εξοριστεί» απο το διαδίκτυο.

Εδώ και αρκετούς μήνες , μια απροσδιόριστη «τεχνική βλάβη» έχει θέσει εκτός λειτουργίας το και οι εξηγήσεις που δίνονται απο την Google , είναι το λιγότερο «αστείες» .

Το ιστολόγιό μου απο εκείνη την στιγμή πότε είναι ορατό στο διαδίκτυο και πότε όχι ( τις περισσότερες φορές ) .

Με «ξυπνησε» ένας φίλος που διατηρεί ιστολόγιο πολιτικού (και αντιμνημονιακού χαρακτήρα)  ο οποιος κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με εμένα !

Δεν μπαίνει απο το διαδίκτυο του σπιτιού του αλλά με ένα φορητό πάει σε μια καφετέρεια και ανεβάζει απο εκεί κείμενα ενάντια στην πολιτική που ακολουθείται .

Το ίδιο κάνω και εγώ . Ανεβάζω τα κείμενα και τις ιστορίες μου απο κοινόχρηστο ασύρματο δίκτυο , για ευνόητους λόγους μιας και όταν διαφωνείς με τα «χρηστά ήθη» σίγουρα πρέπει να είσαι ανώνυμος .

Απο πέρυσι , όλα τα ιστολόγια έλαβαν την κατάληξη .gr το οποίο σημαίνει ότι οι συντάκτες τους υπόκεινται στο Ελληνικό Δίκαιο και φυσικά ισχύουν οι  νόμοι περί άρσης του απορρήτου .

Όσα ιστολόγια δεν μπορούν να «ταυτοποιηθούν» με τους χρήστες τους λόγω χρήσης ανώνυμων δικτύων , παθαίνουν «τεχνική βλάβη» .

Καταγγέλω την πρακτική αυτή και καλώ , όλους τους περιηγητές του διαδικτύου να ταχθούν υπέρ της Ελευθερίας του Λόγου , ακόμα και αν διαφωνούν με τα δικά μου γραφόμενα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085
Φίλε male tsouli πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι το ιστολόγιό σου πέφτει θύμα λογοκρισίας. Μπορεί να υπάρχουν κανόνες στα ιστολόγια blogspot.gr που δεν επιτρέπουν ενήλικο περιεχόμενο π.χ. (δεν το ξέρω καθόλου). Ακόμα περισσότερο απίθανο μου φαίνεται να λογοκρίνει η Google ιστολόγιο επειδή είναι "αντιμνημονιακό". Ειδικά το τελευταίο μου φαίνεται αφελέστατο.
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.339
Κριτικές
9
Like
4.687
Πόντοι
1.830
Οι περισσότεροι με γνωρίζετε σαν τον συντάκτη του Kinky Fantasies On Line ()  , ενός ιστολογίου που ασχολείται με την Γυναικεία Κυριαρχία με πληθώρα άρθρων , ιστοριών , συνεντεύξεων , παρουσιάσεων επαγγελματιών κλπ .

Αρκετοί διαφωνήσατε μαζί μου για το περιεχόμενο των κειμένων μου , ίσως και σε έντονους τόνους αλλά ποτέ , κανείς , απο όλους τους δημοκρατικούς Έλληνες , δεν εξέφρασε την άποψη ότι θα έπρεπε το ιστολόγιο μου να λογοκριθεί και να σταματήσει να υπάρχει και να «εξοριστεί» απο το διαδίκτυο.

Εδώ και αρκετούς μήνες , μια απροσδιόριστη «τεχνική βλάβη» έχει θέσει εκτός λειτουργίας το και οι εξηγήσεις που δίνονται απο την Google , είναι το λιγότερο «αστείες» .

Το ιστολόγιό μου απο εκείνη την στιγμή πότε είναι ορατό στο διαδίκτυο και πότε όχι ( τις περισσότερες φορές ) .

Με «ξυπνησε» ένας φίλος που διατηρεί ιστολόγιο πολιτικού (και αντιμνημονιακού χαρακτήρα)  ο οποιος κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με εμένα !

Δεν μπαίνει απο το διαδίκτυο του σπιτιού του αλλά με ένα φορητό πάει σε μια καφετέρεια και ανεβάζει απο εκεί κείμενα ενάντια στην πολιτική που ακολουθείται .

Το ίδιο κάνω και εγώ . Ανεβάζω τα κείμενα και τις ιστορίες μου απο κοινόχρηστο ασύρματο δίκτυο , για ευνόητους λόγους μιας και όταν διαφωνείς με τα «χρηστά ήθη» σίγουρα πρέπει να είσαι ανώνυμος .

Απο πέρυσι , όλα τα ιστολόγια έλαβαν την κατάληξη .gr το οποίο σημαίνει ότι οι συντάκτες τους υπόκεινται στο Ελληνικό Δίκαιο και φυσικά ισχύουν οι  νόμοι περί άρσης του απορρήτου .

Όσα ιστολόγια δεν μπορούν να «ταυτοποιηθούν» με τους χρήστες τους λόγω χρήσης ανώνυμων δικτύων , παθαίνουν «τεχνική βλάβη» .

Καταγγέλω την πρακτική αυτή και καλώ , όλους τους περιηγητές του διαδικτύου να ταχθούν υπέρ της Ελευθερίας του Λόγου , ακόμα και αν διαφωνούν με τα δικά μου γραφόμενα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Φίλε μου σαφώς είμαι υπέρ της ελευθερίας του λόγου αλλά άλλο αυτό άλλα η ανωνυμία. Με λίγα λόγια η ανωνυμία δεν πάει παράλληλα με την ελευθερία του λόγου, υπάρχουν δεκάδες μη πω εκατοντάδες blogs και sites που λένε επώνυμα τη γνώμη τους για την πολιτική που ακολουθείται χωρίς να έχουν το οποιοδήποτε πρόβλημα με τον νόμο. Αν είσαι σωστός και εντός νομοθεσίας μπορείς να κάνεις την κριτική σου χωρίς να σε ενοχλήσει κανένας. Από την άλλη, αν χρησιμοποιήσεις την ανωνυμία του διαδικτύου ώς 'κουκούλα', την φορέσεις και αρχίζεις και γράφεις χυδαιότητες, συκοφαντίες, ψέματα, στοχοποιείς φυσικά πρόσωπα, προτρέπεις σε πράξεις βίας  κλπ, σαφώς θα υποστείς τις συνέπειες. Ακόμα και η ελευθερία λόγου έχει κάποια όρια. Αλλά δυστυχώς τον τελευταίο καιρό η έλλειψη κανονισμών στο διαδίκτυο δημιούργησε μια ασυδοσία λόγου που πολλοί την μπερδεύουν με την ελευθερία λόγου. Όχι μόνο κρύβονται πίσω από ένα avatar ή ένα blog και αδειάζουν βόθρους προς πάσα κατεύθυνση, δεν έχουν τα αρχίδια μετά να τα υποστηρίξουν και επώνυμα. Κατά κάποιον τρόπο, αυτόν τον καιρό ζούμε την άνευ ευθύνης 'κουκουλοποίηση' του δημόσιου λόγου.
Τέλος πάντων. Συγκεκριμένα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να κάνεις αυτό που κάνεις έχοντας ένα femdom blog από την στιγμή που δεν καταπατάς κάποιον νόμο. Εκτός αν έχεις θέματα με πολιτικές σχετικά με ενήλικο περιεχόμενο ή με πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών που βάζεις (αλλά πολύ χλωμό το κόβω, ειδικά το τελευταίο). Θεωρώ πως χωρίς λόγο δεν γράφεις από το σπίτι σου.
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
ενδιαφέρον θέμα...
 

canibal

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2012
Μηνύματα
7.794
Κριτικές
4
Like
25
Πόντοι
66
στα blogspot επιτρέπεται το "ενήλικο" περιεχόμενο αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει αυτό το "προειδοποιητικό" ότι πρέπει να είναι ενήλικος αυτός που μπαίνει στο σάιτ πριν μπει, και να μην βγάζεις με όποιοδίποτε τρόπο χρήμα από πορνοπεριεχόμενο  που υπάρχει στο blogspot.(δλδ να πουλάς βίντεο ψηφιακά με κάποιο τρόπο)
για διαφημήσεις δεν ξέρω..
τώρα τον φίλο τον βρίσκω λίγο υπερβολικό στο ότι κάθετε η google να σαμποτάρει τα "ανώνυμα" blogs.λες και αν θέλει η δίωξη να εντοπίσει κάποιον δεν θα μπορέσει επειδή μπαίνει από ανώνυμο δύκτιο..
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
Τυχαια βεβαια το σαιτ λειτουργει κανονικοτατα,μπαινουν τωρα ενα σωρο τυποι να διαβασουν την ανωμαλια του αλλου,εκανε και την διαφημιση του τσαμπα.
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.339
Κριτικές
9
Like
4.687
Πόντοι
1.830
Τυχαια βεβαια το σαιτ λειτουργει κανονικοτατα,μπαινουν τωρα ενα σωρο τυποι να διαβασουν την ανωμαλια του αλλου,εκανε και την διαφημιση του τσαμπα.

τύπε τα φετίχ είναι ανωμαλία;  :think:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Οι περισσότεροι με γνωρίζετε σαν τον συντάκτη του Kinky Fantasies On Line ()  , ενός ιστολογίου που ασχολείται με την Γυναικεία Κυριαρχία με πληθώρα άρθρων , ιστοριών , συνεντεύξεων , παρουσιάσεων επαγγελματιών κλπ .

Αρκετοί διαφωνήσατε μαζί μου για το περιεχόμενο των κειμένων μου , ίσως και σε έντονους τόνους αλλά ποτέ , κανείς , απο όλους τους δημοκρατικούς Έλληνες , δεν εξέφρασε την άποψη ότι θα έπρεπε το ιστολόγιο μου να λογοκριθεί και να σταματήσει να υπάρχει και να «εξοριστεί» απο το διαδίκτυο.

Εδώ και αρκετούς μήνες , μια απροσδιόριστη «τεχνική βλάβη» έχει θέσει εκτός λειτουργίας το και οι εξηγήσεις που δίνονται απο την Google , είναι το λιγότερο «αστείες» .

Το ιστολόγιό μου απο εκείνη την στιγμή πότε είναι ορατό στο διαδίκτυο και πότε όχι ( τις περισσότερες φορές ) .

Με «ξυπνησε» ένας φίλος που διατηρεί ιστολόγιο πολιτικού (και αντιμνημονιακού χαρακτήρα)  ο οποιος κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με εμένα !

Δεν μπαίνει απο το διαδίκτυο του σπιτιού του αλλά με ένα φορητό πάει σε μια καφετέρεια και ανεβάζει απο εκεί κείμενα ενάντια στην πολιτική που ακολουθείται .

Το ίδιο κάνω και εγώ . Ανεβάζω τα κείμενα και τις ιστορίες μου απο κοινόχρηστο ασύρματο δίκτυο , για ευνόητους λόγους μιας και όταν διαφωνείς με τα «χρηστά ήθη» σίγουρα πρέπει να είσαι ανώνυμος .

Απο πέρυσι , όλα τα ιστολόγια έλαβαν την κατάληξη .gr το οποίο σημαίνει ότι οι συντάκτες τους υπόκεινται στο Ελληνικό Δίκαιο και φυσικά ισχύουν οι  νόμοι περί άρσης του απορρήτου .

Όσα ιστολόγια δεν μπορούν να «ταυτοποιηθούν» με τους χρήστες τους λόγω χρήσης ανώνυμων δικτύων , παθαίνουν «τεχνική βλάβη» .

Καταγγέλω την πρακτική αυτή και καλώ , όλους τους περιηγητές του διαδικτύου να ταχθούν υπέρ της Ελευθερίας του Λόγου , ακόμα και αν διαφωνούν με τα δικά μου γραφόμενα .

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .
τυπε για να καταλαβω το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις δηλωσει το ονομα σου στο μπλογκ?
γιαυτο στο ριχνουν?
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
ειμαστε σαφως υπερ του ανοιχτου διαδικτυου χωρις περιορισμους εκφρασης και διακινησης ιδεων πλην αν προκειται για εγκληματα ,παιδικη πορνογραφια,απατες κλπ.....

αλλα το σαιτ σου δουλευει κανονικα,αρα ποιο το προβλημα;
 

cgfucker

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
16
ειμαστε σαφως υπερ του ανοιχτου διαδικτυου χωρις περιορισμους εκφρασης και διακινησης ιδεων πλην αν προκειται για εγκληματα ,παιδικη πορνογραφια,απατες κλπ.....

Να υποθέσω ότι χρησιμοποιείς "πληθυντικό μεγαλοπρεπείας"; Αν όχι, σε ποιους αναφέρεται ο πληθυντικός που χρησιμοποιείς;
 
OP
OP
male_tsouli

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Φίλε male tsouli πραγματικά δε μπορώ να πιστέψω ότι το ιστολόγιό σου πέφτει θύμα λογοκρισίας. Μπορεί να υπάρχουν κανόνες στα ιστολόγια blogspot.gr που δεν επιτρέπουν ενήλικο περιεχόμενο π.χ. (δεν το ξέρω καθόλου). Ακόμα περισσότερο απίθανο μου φαίνεται να λογοκρίνει η Google ιστολόγιο επειδή είναι "αντιμνημονιακό". Ειδικά το τελευταίο μου φαίνεται αφελέστατο.

Φίλε Αντισθένη
Τα ιστολόγια με ακατάλληλο περιεχόμενο επιτρέπονται αρκεί να προειδοποιείται ο επισκέπτης πριν την είσοδό του ( πράγμα που γίνεται αυτόματα αν δηλώσεις ότι το ιστολόγιο έχει ΧΧΧ περιεχόμενο)
Απο το 2012 , κάθε ιστολόγιο υπόκειται στους νόμους της χωρας που ανήκει οπότε και η google με έξυπνο τρόπο σταμάτησε να δίνει άσυλο και ανωνυμία . Επιπλέον η ανωνυμία στο διαδίκτυο στην Ελλάδα έχει πολλούς πολέμιους ( παραπέμπω σε δηλώσεις "Συστημικών" βουλευτών που δεν επιθυμουν πλέον κριτική για την καταστροφή που επέφερε ο δοσιλογισμός τους στην χώρα)
Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά πολλά ιστολόγια που δεν ταυτοποιήθηκαν με συγκεκριμένες  ΙΡ αρα και χρήστες έχουν παρουσιασει τους τελευταίους μήνες αντίστοιχα "προβλήματα"
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ και δημοσίως για την στέγη που μου παρείχες τόσο καιρό να ανεβάζω και εδώ άρθρα μου και ιστορίες

τυπε για να καταλαβω το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις δηλωσει το ονομα σου στο μπλογκ?
γιαυτο στο ριχνουν?
Δεν μπορούν να ταυτοποιήσουν το ιστολόγιο με συγκεκριμένη ΙΡ επειδή χρησιμοποιώ ελεύθερα ασύρματα δίκτυα . Εχει σημειωθεί και σε άλλα πολιτικού περιεχομένου ιστολόγια .

Τυχαια βεβαια το σαιτ λειτουργει κανονικοτατα,μπαινουν τωρα ενα σωρο τυποι να διαβασουν την ανωμαλια του αλλου,εκανε και την διαφημιση του τσαμπα.
Φίλε μου είσαι λάθος . Σήμερα ανεβαίνει και πέφτει συνέχεια .
Επιπλέον δεν διαφημίζω κάτι , ούτε πουλάω κάτι .
Δεν πειράζει όμως η γνώμη σου είναι σεβαστή .
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Δεν μπορούν να ταυτοποιήσουν το ιστολόγιο με συγκεκριμένη ΙΡ επειδή χρησιμοποιώ ελεύθερα ασύρματα δίκτυα . Εχει σημειωθεί και σε άλλα πολιτικού περιεχομένου ιστολόγια .
αυτο λεω τυπε
αν στο μπλογκ γραψεις ποιος εισαι θα στο ριχνουν και παλι?
δηλαδη το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι επωνυμο το μπλογκ?
 

ggg777

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2008
Μηνύματα
644
Κριτικές
2
Like
294
Πόντοι
26
Τωρα παντος δεν ανεβαινει... Δυο φορες δοκιμασα
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
το ιστολογιο δεν υπαρχει >:(
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom