Νέα

Θα κατέθετες και πάλι τις αποταμιεύσεις σου σε ελληνικές τράπεζες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα centrino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 100
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Με τον ΣΥΡΙΖΑ να καταρρέει πότε θα έβαζες και πάλι τα λίγα ή πολλά φράγκα σου σε ελληνική Τράπεζα?

  • ΠΟΤΕ! Ούτε φράγκο στα ΣΑΠΑΚΙΑ!

    Ψήφοι: 21 22,8%
  • Μόλις πέσει ο Τσίπρας βούρ για κατάθεση.

    Ψήφοι: 25 27,2%
  • Σκέφτομαι από αύριο κιόλας να αρχίσω να τα καταθέτω σιγά-σιγά.

    Ψήφοι: 2 2,2%
  • Ρε δε γαμιέσαι καραγκιόζη, εδώ δεν βγάζουμε ούτε μήνα καλά καλά με τα όσα εισπράττουμε - για ποιες κ

    Ψήφοι: 23 25,0%
  • Μα τα έχω ήδη εδώ - ούτε σε σεντούκια ούτε στο εξωτερικό.

    Ψήφοι: 21 22,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    92

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Μετά το χαρμόσυνο άγγελμα της συντριβής Τσίπρα στις Ευρω-εκλογές και την καταναγκαστική προσφυγή σε βουλευτικές κάλπες πόσο πρόθυμος είσαι να αρχίσεις να επιστρέφεις τα εκτός τραπεζικού συστήματος (ή σε Ιδρύματα του εξωτερικού κατατεθειμένα/επενδεδυμένα) κεφάλαια σου στο εγχώριο Τραπεζικό/Χρηματοοικονομικό σύστημα?
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.051
Πόντοι
216
Μετά το χαρμόσυνο άγγελμα της συντριβής Τσίπρα στις Ευρω-εκλογές και την καταναγκαστική προσφυγή σε βουλευτικές κάλπες πόσο πρόθυμος είσαι να αρχίσεις να επιστρέφεις τα εκτός τραπεζικού συστήματος (ή σε Ιδρύματα του εξωτερικού κατατεθειμένα/επενδεδυμένα) κεφάλαια σου στο εγχώριο Τραπεζικό/Χρηματοοικονομικό σύστημα?
Σοβαρά τώρα, όχι ακόμα. Ναι, έχω το λογαριασμό μισθοδοσίας, και την χρεωστική κάρτα, για τα καθημερινά μου έξοδα, αλλά, καταθέσεις εντός Ελλάδος; Οχι ακόμα. Σε λίγο καιρό, λογικά, ναι, θα το σκεφτώ σοβαρά (δεν έχω και πολλά έτσι κι αλλιώς σε καταθέσεις), αλλά ακόμα είναι ΠΟΛΥ ρευστή η κατάσταση. Και, όπως λέει και η φράση "μεταξύ κύλικος και χειλέων μύρρια έπονται". Μέχρι να προκυρυχθούν εκλογές, να γίνουν, και να πάμε παρακάτω με την όποια κυβέρνηση, και, πιθανότατα, προοπτική σταθερότητας, έχουμε έναν ολόκληρο μήνα μπροστά μας, χρόνο αρκετό για να γίνουν τα πάντα μπουρδέλο
 
OP
OP
centrino

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Σοβαρά τώρα, όχι ακόμα. Ναι, έχω το λογαριασμό μισθοδοσίας, και την χρεωστική κάρτα, για τα καθημερινά μου έξοδα, αλλά, καταθέσεις εντός Ελλάδος; Οχι ακόμα. Σε λίγο καιρό, λογικά, ναι, θα το σκεφτώ σοβαρά (δεν έχω και πολλά έτσι κι αλλιώς σε καταθέσεις), αλλά ακόμα είναι ΠΟΛΥ ρευστή η κατάσταση. Και, όπως λέει και η φράση "μεταξύ κύλικος και χειλέων μύρρια έπονται". Μέχρι να προκυρυχθούν εκλογές, να γίνουν, και να πάμε παρακάτω με την όποια κυβέρνηση, και, πιθανότατα, προοπτική σταθερότητας, έχουμε έναν ολόκληρο μήνα μπροστά μας, χρόνο αρκετό για να γίνουν τα πάντα μπουρδέλο

πχ Αρκετές πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα με ελληνικό ΑΦΜ έχουν μεταφέρει την μισθοδοσία του προσωπικού τους στο εξωτερικό. Υπάρχουν πολλά μύρια κατατεθειμένα εδώ και εκεί ακόμα και από όχι ιδιαίτερα υψηλά αμειβόμενους ανθρώπους. Αν συνυπολογίσει κανείς τα ραμμένα στα στρώματα και τα παραχωμένα στα σεντούκια ευρώπουλα μιλάμε για ποσά που εάν έστω και κατά το ήμισυ επιστρέψουν στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα θα αποτελέσουν μοχλό ανάπτυξης της εγχώριας οικονομίας - ΕΑΝ η νέα κυβέρνηση δεν μαλακιστεί όπως είθισται να συμβαίνει ...
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.207
Like
1.748
Πόντοι
216
Τύπε η συντριπτική πλειοψηφία των πάμπλουτων μελών του bou τα βάζει κάτω απ' το στρώμα :S
 

Συνημμένα

  • 1105.jpg
    1105.jpg
    20,9 KB · Εμφανίσεις: 44

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.439
Κριτικές
514
Like
70.117
Πόντοι
41.129
Μετά το χαρμόσυνο άγγελμα της συντριβής Τσίπρα στις Ευρω-εκλογές και την καταναγκαστική προσφυγή σε βουλευτικές κάλπες πόσο πρόθυμος είσαι να αρχίσεις να επιστρέφεις τα εκτός τραπεζικού συστήματος (ή σε Ιδρύματα του εξωτερικού κατατεθειμένα/επενδεδυμένα) κεφάλαια σου στο εγχώριο Τραπεζικό/Χρηματοοικονομικό σύστημα?

τυπε εγω 40 χιλιαρικα που εχω απο οικονομιες τα εχω σε τραπεζα, δε ρισκαρω να τα αφησω σπιτι...  :sunglasses:
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Μετά το χαρμόσυνο άγγελμα της συντριβής Τσίπρα στις Ευρω-εκλογές και την καταναγκαστική προσφυγή σε βουλευτικές κάλπες πόσο πρόθυμος είσαι να αρχίσεις να επιστρέφεις τα εκτός τραπεζικού συστήματος (ή σε Ιδρύματα του εξωτερικού κατατεθειμένα/επενδεδυμένα) κεφάλαια σου στο εγχώριο Τραπεζικό/Χρηματοοικονομικό σύστημα?

εισαι τρελος ? εμπιστευεσαι τον καθε τυχαρπαστο ελληνα πολιτικαντη (οπως και αν λεγεται : τσιπρας, μητσοτακης, στουρναρας) να διαχειριζεται τα κεφαλαια σου ?

μονο τα τρεχοντα στις ελληνικες τραπεζες
 

Καστράτο

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
1
Like
11.899
Πόντοι
3.506
Εγώ κάτι χρέη από δάνεια και κάρτες τα έχω στις τράπεζες.Δεν ρισκάρω να τα πάρω στο σπίτι, μήπως μπει κανένας κλέφτης και μου τα πάρει!Και άντε μετά να τρέχει να μου τα ξοφλήσει!!! Εεεεεεε.εχουμε και λίγο φιλότιμο!
:happy: :happy: :heavymetalbig:
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.929
Like
4.269
Πόντοι
506
Μετά το χαρμόσυνο άγγελμα της συντριβής Τσίπρα στις Ευρω-εκλογές και την καταναγκαστική προσφυγή σε βουλευτικές κάλπες πόσο πρόθυμος είσαι να αρχίσεις να επιστρέφεις τα εκτός τραπεζικού συστήματος (ή σε Ιδρύματα του εξωτερικού κατατεθειμένα/επενδεδυμένα) κεφάλαια σου στο εγχώριο Τραπεζικό/Χρηματοοικονομικό σύστημα?
καθολου. Με μηδενικα επιτοκια και τσιπρα ακομα στη γωνια, ουτε γι αστειο.

 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.479
Κριτικές
53
Like
9.307
Πόντοι
25.786
Εγώ κάτι χρέη από δάνεια και κάρτες τα έχω στις τράπεζες.Δεν ρισκάρω να τα πάρω στο σπίτι, μήπως μπει κανένας κλέφτης και μου τα πάρει!Και άντε μετά να τρέχει να μου τα ξοφλήσει!!! Εεεεεεε.εχουμε και λίγο φιλότιμο!
:happy: :happy: :heavymetalbig:
:2funny:
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.765
Κριτικές
1
Like
5.763
Πόντοι
2.356
δεν αξιζει η καταθεση σε τραπεζες. αλλωστε μετρανε αρνητικα και στη φορολογικη.

καλυτερα εξω, επενδυση σε χρυσο κλπ η σε χρηματοκιβωτιο

αφου δε χρεωνουν φυλαχτρα παλι καλα (για τους εχοντες που φοβουνται)

αλλωστε μεχρι 100.000 ειναι ρητα. οι μεγαλοι χαμενοι σε καταρρευσεις προφανως ειναι οι εχοντες και οι επιχειρησεις που εχουν μεγαλυτερα κεφαλαια. ετσι ειναι το τραπεζικο συστημα αφου το χρημα δεν εχει αντικρισμα. πλεον ουτε καν σαν κομματι χαρτι. νουμερα στον υπολογιστη ειναι.



 

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.897
Like
538
Πόντοι
36
δεν αξιζει η καταθεση σε τραπεζες :rockon: :rockon:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
τυπε εγω 40 χιλιαρικα που εχω απο οικονομιες τα εχω σε τραπεζα, δε ρισκαρω να τα αφησω σπιτι...  :sunglasses:
Πολλα λεφτα τυπε, μπραβο. Ο Αυλωνιτης και ο Φωτοπουλος τα λεφτα τους τα υπολογιζανε σε ταλαρα. 40 χιλιαδες ευρω ποσα δεκαευρα για Μεταξουργειο βγαινουν; Πολλα θα ειναι.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.439
Κριτικές
514
Like
70.117
Πόντοι
41.129
Πολλα λεφτα τυπε, μπραβο. Ο Αυλωνιτης και ο Φωτοπουλος τα λεφτα τους τα υπολογιζανε σε ταλαρα. 40 χιλιαδες ευρω ποσα δεκαευρα για Μεταξουργειο βγαινουν; Πολλα θα ειναι.

ειναι 4.000 χιλιαδες καταθεσεις στο 10ρικο ή 2.000 χιλιαδες καταθεσεις στο 20ρικο  :knockinb:

 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246
Μετά το χαρμόσυνο άγγελμα της συντριβής Τσίπρα στις Ευρω-εκλογές και την καταναγκαστική προσφυγή σε βουλευτικές κάλπες πόσο πρόθυμος είσαι να αρχίσεις να επιστρέφεις τα εκτός τραπεζικού συστήματος (ή σε Ιδρύματα του εξωτερικού κατατεθειμένα/επενδεδυμένα) κεφάλαια σου στο εγχώριο Τραπεζικό/Χρηματοοικονομικό σύστημα?
εγω επιτελους απο τον Ιουλιο θα κοιμαμαι λιγο πιο ησυχος...
θα επιστρεψει καλο χαρτι στην τραπεζα, 5 χρονια ειναι πολλα
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Μετά το χαρμόσυνο άγγελμα της συντριβής Τσίπρα στις Ευρω-εκλογές και την καταναγκαστική προσφυγή σε βουλευτικές κάλπες πόσο πρόθυμος είσαι να αρχίσεις να επιστρέφεις τα εκτός τραπεζικού συστήματος (ή σε Ιδρύματα του εξωτερικού κατατεθειμένα/επενδεδυμένα) κεφάλαια σου στο εγχώριο Τραπεζικό/Χρηματοοικονομικό σύστημα?
Κάθε φορά που ο σοφός Ελληνικός λαός επιλέγει το λιγότερο κακό του έρχεται το ακόμα χειρότερο!
 

Επισκέπτης
Δεν υπάρχουν πια Ελληνικές τράπεζες στην Ελλάδα! Τις αγόρασαν όλες οι Εβραίοι διεθνείς τοκογλύφοι για μόλις 5 εκατομμύρια ευρώ!
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.273
Like
599
Πόντοι
246
Δεν υπάρχουν πια Ελληνικές τράπεζες στην Ελλάδα! Τις αγόρασαν όλες οι Εβραίοι διεθνείς τοκογλύφοι για μόλις 5 εκατομμύρια ευρώ!
την 11η σεπτεμβριου κανενας εβραιος δεν πηγε στη δουλεια του
και η κοκα κολα ειναι εβραικο δημιουργημα με μυστικο συστατικο το αιμα ορθοδοξων χριστιανων
 
OP
OP
centrino

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
εισαι τρελος ? εμπιστευεσαι τον καθε τυχαρπαστο ελληνα πολιτικαντη (οπως και αν λεγεται : τσιπρας, μητσοτακης, στουρναρας) να διαχειριζεται τα κεφαλαια σου ?

μονο τα τρεχοντα στις ελληνικες τραπεζες

Το πρόβλημα είναι ότι εαν κάποιος έχει στην Ελλάδα και αλλά περιουσιακά στοιχεία ή εισοδήματα το να επαναπατρίσει ένα μέρος των κεφαλαίων του θα έχει ευνοϊκή επίδραση σε αυτά.

Λεφτά πίσω στις ελληνικές τράπεζες = σταθερότερο και υγιέστερο τραπεζικό σύστημα = αύξηση των δανειοδοτήσεων σε ιδιώτες και επιχειρήσεις = βελτίωση οικονομικού κλίματος μέσω αύξησης κατανάλωσης και επενδύσεων
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Το πρόβλημα είναι ότι εαν κάποιος έχει στην Ελλάδα και αλλά περιουσιακά στοιχεία ή εισοδήματα το να επαναπατρίσει ένα μέρος των κεφαλαίων του θα έχει ευνοϊκή επίδραση σε αυτά.

Λεφτά πίσω στις ελληνικές τράπεζες = σταθερότερο και υγιέστερο τραπεζικό σύστημα = αύξηση των δανειοδοτήσεων σε ιδιώτες και επιχειρήσεις = βελτίωση οικονομικού κλίματος μέσω αύξησης κατανάλωσης και επενδύσεων

ας φτιαξουν πρωτα το σταθερο και υγιες τραπεζικο συστημα και μετα μιλαμε για επιστροφη κεφαλαιων

(οσο υπαρχουν τα cc και δεν σε αφηνουν να παρεις τα λεφτα σου, μην περιμενετε επιστροφη κεφαλαιων)
 
OP
OP
centrino

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
ας φτιαξουν πρωτα το σταθερο και υγιες τραπεζικο συστημα και μετα μιλαμε για επιστροφη κεφαλαιων

(οσο υπαρχουν τα cc και δεν σε αφηνουν να παρεις τα λεφτα σου, μην περιμενετε επιστροφη κεφαλαιων)

Λεπτομέρειες για τα capital controls εδώ :
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom